79 De andersdenkenden, zij die van geen andere schikking willen welen, komen ons zeggen de Duitsche wetgeving verbiedt hel gebruik van surrogaten zij eischl, dat het bier enkel uit mout en hop bereid wordt. Alvorens na te gaan wat deze verzekering waard is, willen wij even nagaan vanwaar zij afkomstig is. Komt zij van de groote ondergistingsbrouwerijen in het Oosten van Frankrijk, van hen die onze grenzen met naijver en vaderlandsliefde bewaken en hen wel geheel wilden sluiten voor dezen Duitschen invoer welke steeds afnemende is en die zoo klein is als een druppel water in den oceaan In het geheel niet Onze Oostelijke brouwers, onze onder- gistingsbrouwers uit de omstreken van Parijs waren van oerdeel dat zij het vaderland een grooter dienst konden bewijzen en daarbij tevens, zooals wij straks zullen zien, meer in het belang van hun brouwerijen werken, door ook de belangen van hun vakgeuooten in andere streken in aanmerking te nemen en niet met hand en tand vast te houden aan de bepaling, dat bier enkel uit mout en hop bereid moet zijn. In het Noorden van Frankrijk wilde men van geen schik king weten, dus in een streek waar slechts bij uitzondering onder- gistingsbier gebrouwen wordt en waar de overgroote meerderheid der brouwers zooals uit het onderzoek bleek hel gebruik van surrogaten noodzakelijk achtte. Doch laten wij na deze uitweiding terugkeeren tot het betoog, getrokken uit het voorbeeld van de Duitsche wetgeving. Dit verliest veel van zijn waarde wanneer men n; gaal, dat deze wet slechts toegepast wordt bij de bereiding van ondergistingsbieren, en dat hel gebruik van moutsurrogaten, tenminste van sommige suikers en gemouten granen, andere als gerst, toegestaan is bij de bereiding van bovengisüngsbieren. En zijn nu in Duitschland da ondergislings- brouwers tevreden met het verbod van surrogaten In geenen deele, en ik mag dit beweren door mij te beroepen op eene bekentenis van prof. Windisch, uit Berlijn, twee jaar geleden bij gelegenheid van het VIP internationale congres voor toegepaste scheikunde te Lon den, dus van iemand die in Duitschland als een autoriteit bekend staat. Ook daar heeft men een groot aantal brouwers, n. 1. de Noordduitsche, die een vaderlandslievende daad volbrachten door zich solidair te verklaren met de Beiersche brouwers, teneinde een verbod van surrogaten te verkrijgen nietegenstaande het gebruik ervan voor hen een belangrijk voordeel beduidde. Zelfs moet men hieraan toevoegen,dat het niet ontbroken heeft aan pogingen om deze zoo strenge wet te ontduiken, en dat het aanbevelen van het ge bruik van even-uitgeloopen mout (het Spitzmaltz door prof. Windisch volgens zijn eigen bekentenis, niets anders beteekende dan het wederom invoeren van rauwe granen in de brouwerij.

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 19