80 Zoo worden wij ertoe geleid het gebruik van surrogaten uit een ander oogpunt te beschouwen en wel in verband met den techniek. Zijn uit dit oogpunt de surrogaten aan te bevelen Zou een verbod ze te gebruiken voor de bereiding van sommige biersoorten geen bij na onoverkomelijke moeilijkheden na zich slepen Om een antwoord op deze vragen te erlangen behoeven wij ons slechts te herinneren hetgeen ik bij den aanvang zeide. Met enkele woorden wees ik er op. welke diepgaand veranderingen de bierbrouwerij ondergaan heeft, door den gelijktijdigen invloed van een nieuwe wetgeving en de veranderingen van smaak van het bierdrinkend publiek, en hieruit is logisch af te leiden, dat de bereidingswijze die vroeger aan de eischen van den bierdrinker kon voldoen, dit tegenwoordig beslist niet meer kan. Men zou aan het verlangen naar kristalhelder bier slechts kunnen voldoen wanneer het bier zeer lang goed blijft. Dezo twee eigen schappen staan in nauw verband tot elkaar. Nu weet ieder brou wer, reeds door eigen opgedane, aangenomen ervaring, hoe buitenge woon gevoelig bier is en door welke geringe invloeden de helder heid en tevens, bijna altijd gelijktijdig, de smaak kunnen vermin deren. De natuurlijke beschermende middelen zijn onzeker, onder de bestanddeelen welke het bier bevat alcohol, koolzuur, hopbes- tanddeelen enz, vindt men er geen dat krachtig werkt en de houd baarheid is een gevolg van hun samenwerking, van den wederkeeri- gen steun die zij elkander verleenen. De hoeveelheid van ieder dezer bestanddeelen oefent ook een zeer grooten invloed uit, zoodat de houdbaarheid minder wordt naarmate de stamwort lichter was daarom was men genoodzaakt bij lichte bieren als het ware een schadeloosstelling te vinden door sommige eigenaardige andere eigenschappen. Zulk een schadeloosstelling was b. v. het zuurgehalte van de oude bieren van Noord-Frankrijk en de brouwers, die deze bieren brouw den of nog brouwen, kennen zeer goed de diensten die dit zuur gehalte in het warme jaargetijde bewijst, en waardoor b. v. de arbeider op het veld een hoeveelheid bier voor den ganschen dag mede kon nemen was dit bier niet zuur geweest, dan zou het slechts enkele uren drinkbaar zijn gebleven. Ook verkrijgt men zulk een schadeloossteling door een zeer groote hoeveelheid hop met de wort te koken en somtijds door in het warme jaargetijde andere graansorten te gebruiken als in andere tijden van het jaar. Ik zou nog kunnen uitweiden over het brouwen van ondergistings- bioren en kunnen mededeelen, dat in ons land deze wijze van bier- bereiding met groote commerciëele moeilijkheden heeft te kampen gehad, waarmede degenen welke de Duitsche bieren als voorbeeld

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 20