81 nemen, geheel onbekend zijn; want do verkoops-omstandigheden van bier, dat dikwijls weken lang moet blijven liggen alvorens ge dronken te worden, zijn geheel verschillend en vereischen eene geheel andere samenstelling als wanneer het product eenigo. uren na het verlaten van de brouwerij verorberd wordt. Dus omdat men tegenwoordig geen fouten van het bier meer duldt waarop vroeger geen aanmerking gemaakt werd, heeft men naar technische middelen moeten omzien om dezen drank langer te doen goedblijvcn, en, ik haast mij het te zeggen, alleen lot technische middelen heeft men zijn toevlucht gezocht. Wa"t niettegenstaande hetgeen de lasteraars zeggen, en zij zijn legio die er des te gemak kelijker over spreken naarmate zij minder van het vak kennen, en hoe lang ook de. lijst is van de stoffen, die volgens hunne laster lijke meening gebruikt worden om dezen drank te vervalschen, bleek uit de laatste statistieken ten duidelijkste, dat hel Fransche bier tol de voedingsmiddelen behoort die het minst vervalschl wor den. De technische middelen waardoor hel bier langer goed blijft, bes taan juist in het gekruik maken van surrogaten wanneer de samen stelling van het mout zoodanig was, dat men met mout alleen geen tevredenstellende uitkomst kan verkrijgen en dit geval komt zoo dikwijls voor, dat in de meeste gevallen fouten bij de bereiding toe te schrijven zijn aan een minder goede sam-nstelling van het mout. Wil men hierbij andere landen als voorbeeld aanhalen dan is het wel merkwaardig, dat daar waar het gebruik van surrogaten volkomen verboden is ook een langere houdbaaaheid volkomen on- noodig is omdat het bier te spoedig gedronken wordt echter zou ik andere landen kunnen noemen, in de eerste plaats Engeland en Ame rika waar zeer bekende geleerden hebben aangetoond, dat men slechts door surrogaten te gebruiken i vooral zuiker) een houdbaar product kan verkrijgen. Op welke wijze werken nu de surrogaten om het bier houdbaar der te maken Op zeer eenvoudige wijze. Onvoldoende houdbaar bier is in de meeste gevallen een gevolg van een te hoog gehalte aan opneembare eiwitstoffen die bij de gisting niet door de gist konden verwijderd worden en als voedsel dienen voor ziektekiemen die men niettegenstaande de meest mogelijke zorg bijna onmogelijk kan buitenhouden. Door een gedeelte van het mout te vervangen door een grondstof, die minder eiwit bevat, zal de wort minder eiwit inhou den en wel in verhouding tot de gebruikte hoeveelheid van het sur rogaat. Om nu een product dat verkregen wordt uit mout en een toevoe ging van een andere zetmeelhoudende slof den naam van bier te

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 21