158 gekookte zondor een eigenlijken hopsmaak terwijl do inhotid van kolf c met de dubbele hoeveelheid bitterstof zoo bitter was dat de wort ondrinkbaar was. Ook de worten, die met de verschillende uitgetrokken hoeveelheden hop gekookt waren, herinnerden wat den smaak betreft, niet in het geringste aan hop zij smaakten flauw. Ons boezemt hier slechts do smaak van de worten, die met de oorspronkelijke hop en met de bittersloffen gekookt zijn, belang in. Daar de laatste volstrekt geen hop smaak bezaten en slechts bitter en wel veel bitterder smaakten dan met hop gekookte wort, is het duidelijk, dat de bitter stoffen niet alleen in aanmerking kunnen komen voor de hoeveelheid te gebruiken hop. Er moeten nog andere bestand- moet met hen rekening gehouden van belang zijn voor den deelen aanwezig zijn en worden omdat zij in hooge mate smaak. In de mot bittersloffen of oorspronkelijke hop worten komt het smaakverschil nog in gang en zullen wij hierover later een mcdedeeling laten volgen. Daar deze lichamen in de met oorspronkelijke hop gekookte worten en bieren ziet, bemerkbaar maken door reuk en smaak, daaren tegen niet bij de bieren en worten die met petroleumaetlier- uittreksels. die do bitterstol’fen bevatten, of met de uitgetrok ken hopresten gekookt zijn, zoo moeten deze stoffen bij het uittrekken van de bittersloffen vervluchtigd zijn of ontleed zijn geworden. Zonder twijfel behooren deze stoffen tot de aetherische oliën. Een grootc rol speelt in de brouwerij het uitnutton van de hop. Hieromtrent gaf Wbngi.ein belangwekkende gegevens Volgens zijne onderzoekingen schommelde het bit terstofgehalle van dein de brouwerij uitgekookte hop tusschen 12 en .3(1% van de oorspronkelijk in de hop aanwezige hoeveelheid een verschil dus van 15% hetgeen met andere woorden beteekent, dat meer dan één zevende deel van de hop in den hopketel beter uitgenut had kunnen worden. In twee verschillende brouwerijen vonden wij in de nitgekookte hop 1.6 en 2.67% bittersloffen, berekend op de droge stof. De tweede hop had dus beter uitgenut kunnen worden. Op de oorspronkelijke hop berekend maakt dit verschil van 1% bittersloffen minstens 6 van de oorspronkelijke hop uit. Men ziet uit deze cijfers, dat men door behoorlijk uitnutton van de hop aanmerkelijk kan besparen en wij twijfelen er dan

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 18