Beuuttltjlug ïan sutfe en ultgejutte Hop 175 Water Eiwitachtige stoffen Stoffen oplosb. in ether Minerale stoffen (I) is schrijver wel zeker dat er hop gevonden wordt, zij mag zoo oud zijn als Mathusalem, die niet meer dienstig is voor den handel Wij hebben, onder ander ditjaar, er menig staaltje van gezien. De verjaarde of oude hop, welke niet meer dienstig is voor den handel, evenals de uitgeputte hop der brouwerijen, wordt meestal beschouwd als een product van weinig waarde, welk dan ook op den mesthoop te rechte komt. Men verkeert in dwaling de hop kan zeer wel tot veevoeder worden aangewend. Eene ontleding van oude hop leverde de volgende gehalte-cijfers 11.10 p. c. 13.38 p. c. 18.98 p. c. 9.47 p. c. In hetverslag over de werkzaamheden der Staatslaboratoria.(1898) wordt over de oude hop als veevoeder het volgende geschreven “De ontleding stelt de oude hop, voor gehalte aan voedende stoffen, met goed hooi gelijir. De hop zou echter niet tot basis van een rantsoen kunnen dienen, ter oorzake van de barsachtig en bittere sloffen die ze bevat. Maar zij zou diensten kunnen bewijzen bij de gewone verzwakkende rantsoenen, om aan de dieren wils kracht en eetlust te bezorgen en om de spijsvertering te bevorderen Met voordeel zou zulke hop kunuen vermengd worden met water achtige voedermiddelen, zooals, pulp, draf, boeten, knollen, enz. (100 kg. droge bon kunnen 361 kg. water opslorpen). Mogelijk zal het vee in den beginne wat afkeer laten blijken, maar door met kleine dosissen te beginnen, zou men hetzelve aldra aan dat voeder gewoon maken. b Voor hoornbeesten van 500 tot 600 kg. gewicht, mag men wel 4 tot 5 Kg verouderde hop per dag en per beest toedienen, Als strooisel heelt de oude hop zooveel waarde als roggestroo. Ook de uitgeputte brouwerijhop zou niet mogen verloren geworpen worden deze bevat uit haar eigen eene goede hoeveel heid eiwitachtige stoffen, gemiddeld 5 tot 6 °/o met een water- gehalte van 80 tot 85 °/o dus bereikt ze, in drogen toestand, een gehalte eiwitstof van ongeveer 30 °/o. Wanneer de uitgeputte hop gedroogd wordt, hetgeen zonder veel onkosten kan geschieden, en men daarbij een even zwaar gewicht

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 19