189 Ter oorzake der uitbreiding van de teelt in Duitschland on Oostenrijk, voeren deze landen veel hope in de Vereenigde-Sta- tcn, en ingezien hunnen goeden naam berokkenden zij groote schade aan de ameri kaansche planters. Voor sommigen immers schijnt de ingevoerde, hop de beste boven al de andere. In plaats van rekening te houden van hare eigenlijke waarde geven zij haar dwaaslijk den voorkeur op de inlandsehe produkten zonder acht te slaan op de schade die zij er zich mèe berokkenen. Wan neer men de omstandigheden nagaat van gunstig of ongunstig weer of de plaatselijke geschiktheden van den grond, die toch 'nen grooten invloed uitoefenen op dc hoedanigheid, is men wel haast overtuigd dat de huidige methoden niet bij machte zijn de voornaamste deugden eener hop vast, te stellen Het is heel waarschijnlijk dat nooit een zorgvuldig onderzoek zonder vooringenomenheid over de bestanddeelen der ameri- Dit gezegde is thans g<-n waarheid meer voor België onder ander waar degelijke verbetering is ontstaan. passing van dien regel zal men de gebreken dezer plant en van hare voortbrengsels waarnemen kunnen en heel gemakkelijk zal men zich een gedacht kunnen vormen van de richting welke te nemen is om hare teelt te verbeteren. Het gebrek aan dien vasten regel heeft dikwijls voor gevolg g had van de ver betering der hopteelt tol dit enkel cindepunt vermeerdering der opbrengst, te geleiden al het overige werd verwaarloosd en de hoedanigheid van het produkt, in plaats van er mee te ver meerderen, nam er mee af (1) In plaats van fijne soorten te telen, houdt de planter zich aan zijne grove variëteiten die hem meer bellen opleveren; want hij is overtuigd dat de mindere prijs die hij er zal van ontvangen hem ruimschoots zal vergoed worden door de grootere op brengst. Het is buiten twijrel dat de slechte manier van dc hop te schatten veel bij gedragen heeft, om de planter dus danig te doen handelen. De buitengewoon slechte jaren die wij sedert eenigen tijd hebben beleefd en dc langzame maar gedurige vermindering der hoeveelheid hop in de brouwerij gebruikt moesten den planter doen nadenken over liet belang dat hij heeft van zijne teelt te verbeteren en de noodzakelijkheid over eener goede en vaste methode van waardebepaling. Wanneer het gebeurt, zooals het geval zich dikwijls voordoet, dat de opbrengst grooter is dan het verbruik, dan worden de verbruikers streng en zij hebben het recht van de Leste hoedanigheden te vragen, en laat de planters dan maar gaan waar ze willen, nergens zullen ze aan voordeelige prijzen hunne gemeene hop aan den man brengen. Sedert lange jaren is de opbrengst in Amerika te groot en met den overvloed zochten de planters eenen uitvlucht op de vreemde markten, maar daar moesten zij concurrentie doen aan de vreemde produkten cn zij werden geschat volgens methoden in die landen bestaande. Dat die methoden goed of slecht zijn, zij bestaan, en de amerikaansche planter heeft er alle belang bij ze niet uit het oog te verliezen. Ter oorzake der uitbreiding

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 17