5 1 I f 48 I Besluit Volgens de ervaring onzer beste hopboeren, en volgens de proeven van de Duitsche, Belgische en Engelsche vakkundi- gen, bestaat de beste bemesting der hop in goed geteerden stalmest, ten minste alle twee jaar, en daarbij een gepaste hoeveelheid scheikundige huipmeststoffen. Het jaar dal men stalmest toedient mag men de hoeveelheid phosphaten (of ijzerslakken) en kaïnict(of potaschzoul) wat verminderen. L A. 'De Jaegher. (4) Over het gebruik van kalk in <lo hopteelt zullen we uitvoerig handelen in een bijzonder opstel. Immers sodanitraat werkt snel, en zou soms een te weclde- rigen groei .aan de plant geven. Integendeel ammoriiaksul- faal werkt langzamer, en soms niet snel genoeg. Derhalve ra den Moreau en andere vakkundigen aan dat men te zelfder- tijde de 1/2 sodanitraat en 1/2 ammoniaksulfaat zou geven, om dat hel zout een zweepslag is voor den plantengroei, .wel ken hel sulfaat verder gedurig onderhouden zal. Sodanitraat beval 15 tol 16 per 101) stikstof ammoniak sulfaat beval er 18 lot 29 ten 100 doch geen potasch, noch phosphorzuur. De bemestingsproeven in Duitschland hebben bewezen dal sodanitraat een grooler getal bellen geeft, doch dal zwavel zure ammoniak zwaarder en beter gesloten bellen geeft. b) PJiosphorzu.urincst geeft men door middel van super- phosphaten, -100-600 kgr. per hectaar, of van ijzerslakken, 600 kgr. per hectaar, zij worden hel best reeds in den Herfst uitgestrooid en ingewerkt bij het eerste labeur. Gewone superphosphaat bevat 8 lot 20, per 100 phosphor zuur en 19 lol 25, per 100 kalk Thomasslakken (of ijzer slakken) bevatten 12 lot 22, per 100, phosphorzuur en 45 lol 55 kalk. Hel kalkgehalte zal wel bijdragen tot het vormen van kloeke stengels en ranken. c) Potasch, toegediend in kaïniet, 400-600 kgr. per hectaar, ofwel in chloorpolasch, 200 kgr. per hectaar, moet altijd wel zuiver zijn, en goed ingewerkt reeds bij hel eerste labeur in den Herfst of zeer vroeg in de Lente. Damseaux (geeft nochtans de voorkeur aan zwavelzuur potasch, polasch- sulfaat. Kaïniet bevat, gemiddeld per o/o. 12 deelen potasch zwa velzure potasch bevat er 48 Lot 49, en chloorpolasch 50 tot 55. Zij behelzen geen stikstof, phosphorzuur, noch kalk. Bij ondervinding hebben eenige hopboeren waargenomen dat men voordeeligst over ander jaar kaïniet, en potasch zoul (sulfaat of chloorpolasch) strooit. d) Kalk. De hoptuinen dienen ook om de 5 tol 6 jaar ge kalkt daartoe gebruike men 1500 tol 2000 kgr. per hectare, tenware de hopteler rqgelmatijg Thomasslakken (ijzerslakken) toepast in dit geval mag de hoeveelheid kalk verminderd worden (1).

De Hopboer (1904-1984) | 1914 | | pagina 14