61 van Boheemsche hop andere hop te verkoopen dan geteeld in Sa az, Auscha of Dauba, en in deze drie plaatsen bestaan officieele kantoren waar de hop gezegeld wordt). Het roode land van Saaz. aldus genoemd omdat men er alleen hop met roode rank kweekt (het kweeken ]van groen- rankige hop is in het land van Saaz verboden door den bond van Saazer hopkweekers), omvat 11.283 hectaren hopvel den, .verdeeld onder 9.218 hopkweekers. Deze streek, die de fijnste hop levert, vormt een bijna rond bekken van alle kanten door bergen oingeven. De beste aanplantingen bevinden zich op de heuvelhellingen waar zii tegen de noorder- en weslerwinden beschermd zijn. De ligging van de Saazer hopvelden zegt Leplae in zijn fraai werk over de hopcultuur in Duitschland en Oosten rijk, is van groot belang want deze is een bewijs voor het belang dat men hecht aan de bescherming der planten terwijl de gewone kweekerijen op het vlakke hoogland aan gelegd zijn, plant men hier de hop op (de hellingen en in de dalen. Hierdoor bevinden de planten zich onder zeer gun stige omstandigheden en zoeken de planters de plaatsen met de meest mogelijke zorg uit Zoodra men in Saaz komt valt deze eigenaardige ligging der hopvelden dadelijk in het oog. Het stadje Saaz is giele- gen op een ultlooper van een hoogen hleuvel, vanwaar men het uitzicht heeft op circusgewijze verloopende terreinsver- hoogingen. In het midden loopt, in Lallooze bochten, het ri viertje de Eger, welker oevers tot aan den voet der heuvels met hop beplant zijn. Dalen van minler belang bereiken links en rechts de Eger en zijn evenals het Egcrdal met nop neplant. Vooral is dit het geval met het beroemde dal. waar het beekje Goldbach doorstroomt, de gouden beek, waar schijnlijk zoo genoemd om de merkwaardige goede hoeda nigheid der hop die aan zijne oevers groeit. De jaarlijksche regenval bedraagt in deze streek 500 mil limeter in de zomermaanden, van April en October be draagt deze gemiddeld 377 millimeter opmerkelijk is d.at hel in het land van Saaz zeer weinig regent, veel minder dan in andere gedeelten van Bohemen aan deze droogte schrijft men het fijne aroma van de Saazer hop itoe. De gemiddelde jaartemperatuur bedraagt 9° in den zomer ongeveer 15°. De winters zijn er koud maar in dgn zomer is de temperatuur soms zeer hoog, en na half Juli begint, gewoonlijk een tjdiperk van droogte dat aanhoudt tot aan

De Hopboer (1904-1984) | 1914 | | pagina 14