84 1 Beschrijving. Einde Mei of begin van luni verschijnen de gevleugelde bladluizen, door onze hoppetelers, vliegskens geheelen. Daarna komen de eigenlijke ongevleugelde luizen. Deze diertjes vermenigvuldigen zich op eene rasse wijze, zuigen het sap der bladeren uit en houden daardoor eenigszins de ontwikkeling der plant tegen. Zij dragen op het achterlijf twee horentjes langs waar zij een suikerachtig vocht afscheiden, dat op den bovenkant der bladeren valt, zich daar onder vorm van een laagje vernis of honigdauw vertoont en in de zon glinstert. Gelijkertijd verliest de plant hare lichte tint en wordt donkergroen, hetgeen voor onze hoptelers een onfeilbaar kenmerk der ziekte is. Inderdaad, op deze suikerachtigc laag kiemen weldra de sporen eener woekerzwam Zwart of Fumago Sa'icina genaamd, wat aan de bladeren een uitzicht geeft als waren zij met schouwroet bedekt. Die bladeren in hunne werking gestoord, verschrompelen en vallen af, eene bijna blooto rank latende die, op hare beurt, allo spankracht verliest en, evenals do zieke mensch. den kop laat hangen. Tijdstip. Bij de eerste verschijning dor ongevleugelde bladluizen. Het gebeurt soms dat invallende stortregens ze afspoolen on dan is het besproeien niet noodig. Men besproeie niet in do volle zon. Bestrijding der ziekte. Uit het voorgaande blijkt: 1° dat de bladluis de oorzaak van 't zwart is 2° dat zij zich uiterst ras vermenigvuldigt. Zij is dus de vijan tin die, bij hare eerste verschijning, moet bestreden worden. Darom besproeit men de bladeren zorvuldig met een uittreksel van tabak gemengd of niet met eene oplossing van goede bruine zeep. Goede uitslagen werden verkregen zonder bijvoeging van zeep. Bereiding van het doodend vocht. a) Uittreksel. Men laat, in 10 liters water, liefst regenwater, gedurende 2 of 3 dagen, van 3 tot 4 kilos tabakribben trekken. Zuivere tabak is naturlijk ook goed. Nicotine vervangt voordeelig het uittreksel. tjö) Oplossing. Men lost 1 kilo goede bruine zeep op in 2 liters water. c) Men vermengt het uittreksel met de oplossing en voegt er nog 88 liters water bij Vermits het gehalte nicotine of doodende grondstof van de tabak zeer verschilt volgens soort, bemesting, ouderdom enz. raden wij aan het bereide sproeivocht eerst op 4 of 5 planten te beproeven en, indien de insecten er niet van sterven, het door nieuwe bijvoeging van tabakuittreksel krachtiger te maken. Moest de plant er door lijden dan moet men de zeep weglaten. De [tabak kan vervangen worden door een afkooksel van 1 kilo kwassia of bitterhout. Men gebruikt ook aloëen en meer andere stoffen.

De Hopboer (1904-1984) | 1914 | | pagina 10