89 0.60 lol 0.70 meier (diepte. Bij voorkeur wordt alles mol de hand bewerktzoodra dc bellen zich begin- nen te vormen mest men nogmaals met stalmest lof bcerof gier. Aan iederen tronk laat men drie stengels en onllbladerl deze tol een hoogte van 1.20 Lot 1.30 meter. In .Spall slaan de planten 1.201.30 meter van elkander al’ on in de andere streken van 1.30 lot 1.80 meier naar gelang van den bodem en de vruchtbaarheid. Meestal gebruikt men slaken om de ranken le steunen, ijzerdraad wordt nog zeer weinig gebruikt. Hel plukken en drogen vindt even zorgvuldig als in Bo- hemen plaats. Enkele kweekers drogen hun hop nog jaan de lucht. De huizen zijn voorzien van zeer hooge nokken (daken) en zeer ruime zolders waarop do hop in dunne la gen uilgespreid en van lijd lol lijd omgezet ,wordl. 'L'cr hoog te van de vloeren zijn openingen aangcbrachl waardoor Ide lucht vrijen toegang heeft. Maar al meer en meer ziet men van deze wijze van drogen af omdat de jbellen er door lijjd.en en lupuline verliezen. Óp dezelfde zolders brengt men ilan boven elkaar geplaatste horden aan pf droogt men de hop door middel van warme lucht in bezoudere eesten. De ees ten volgens Puscher, Kammerer, Scharrel' en Kohlenberger zijn meer in gebruik bij de Ncurenbergsche hophandelaars, maar bij de hopkweekeiS vindt men meer de Holledeu’sche huiseesl. die ook mei warme lucht werkt en veel gelijkt op de mouleesten. Het drogen, van de Spalier hop. Aangaande het dro gen van deze hop deell Lcplae het volgende mede Dc aanblik van de slad Spall is merkwaardig zij ligl on der in een nauw dal, omgeven van weilanden en hopvel den de reusachtige en hooge daken der oude huizen, Idp kerktorens en dc torens der vestingwallen steken boveni de middeleeuwsche bolwerken uit. Deze puntige daken, meer dere verdiepingen hoog, geven de stad een eigenaardig voor komen, dal grooten indruk maakt op den vreemdeling die |de bochtige, hellende stralen van Spall doorgaat dal in alle opzichten nog het middeleeuwsche kleine stadje is geble ven. De daken dezer schilderachlige woningen van de Spalle- naars zijn alleen zoo hoog om de drie, ivier, zelfs vijl' ver diepingen hooge zolders, waar de hop gedroogd wraiitt, .le gen weer en wind te beschermen. Men kan gerust zeggen, dat te Spall in alle gebouweiii droogzolders gevonden worden. De particuliere woningen, het stadhuis, de oude torens van de vestingwerken, in één woord alle gebouwen doen dienst bij de groote .bewerking, die de stad rijk maakt. De gezamelijke oppervlakte van de vijf zolders (de eerste twee of drie verdiepingen zijn 2.5 .meter, de andere slechts 2 meier hoog) van sommige huizen in Spall bereikt som wijlen 10 aren, wanneer men slechts de oppervlakte der

De Hopboer (1904-1984) | 1914 | | pagina 14