88 zijn <le winters er koud en zelf streng, dc zomer mooi en matig warm. De gemiddelde jaartemperatuur is< 8 SI"; de regenval bedraagt in Spall 500- 700 millimeter en in Ilolle- dau 700- 800 millimeter In hel Spallerland bedraagt volgens Krauss de gemiddelde temperatuur in April. 7°5 in Alei 10/8, in .Juni 11"1. in .1 nli 10"!), in Augustus t17u6. in dezelfde maanden valt er 33 millimeter regen in April, 35.7 in Mei. 181.3 in Juni. 52.2 in Juli. 00.8 in Augustus. De Spallergrond is licht en heeft veel water noodig re- genjaren zijn de beste voor deze streek. liet land is heuvelachlig. de meeste hopvelden zijn op de naar hel zuiden gerichte hellingen aangelegd. Vooral (de kweckerijen in Spall zijn uitstekend legen den winjd (beschut omdat zij op de hellingen der mei masthout (beplante heu vels aangelegd zijn, deze beschutten dus zoowel als de ter- reinverhoogingen de aanplantingen. De rotsen bestaan; ten deele uil micahoudende schiefer. Bovenaan de heuvels is de Ixidem gewoonlijk kalkhoudend in de dalen is> de grond zand- en mergelhoudend of klei- en mergelhoudend. en be val zij dieper, een vrij groot aantal afgeronde keien die bij het spitten voor den dag komen. In Beieren wordt slechts roodstelige hop geteeld. Deze stamt af van hel Saazgewas dat daar in (de XIc eeuw werd ingevoerd de bellen bezitten denzelfden vorm als de Saa- zer bellen maar zijn onmiddellijk herkenbaar omdat zij .veel kleiner zijn. Door hel overbrengen op armer bodem wer den de bellen op den duur kleiner, zonder evenwel minkJ^T van kwaliteit te worden, terwijl dezelfde soorten in Auscha in leiachtigen bodem gekweekt op den duur grover soorten gaven. Ofschoon klein, beval de welgevormde bel veel lupuline. De bloemas is klein, doch regelmatig van vorm de bloem blaadjes zijn dun en het aroma is fijn ten hoogst aange naam. Meestal beval déze hop veel tannine zoodal zij vooral voor lagerbier gezocht is. Krachtiger dan de Saaz-hop icn minder gevoelig vooi' klimaatsinvloeden levert zij meer op en groeit ook goed op andere gronden deze hop wordt iels later rijp dan de Saazer hoip. Er beslaan talloozc soorten van, maar evenals in Bohe- mca zijn hel meestal plaatselijke verscheidenheden dan wel verschillende vormen, die door den invloed van «Jen ibodem en het klimaat langzamerhand eenigzins veranderd zijn de Pirnerhop. een boheeinsch gewas, met zeer groole op brengst de Geisenf elder. die vooral op dq naar de zon ge richte hellingen geleeit wordt dc Frackenfelder. die in de vette dalen gekweekd wordt een late hop met korte stelen de W urt.emberger voor zandgronden. Teelt. In Beieren wordt de hop op dezelfde, wijze ge teeld als in Bohemen. In hel najaar wordt Ide grond vrij diep omgespit en mest men haar tegelijkertijd met (stal mest of slakkenmeel In hel (voorjaar worden de planten nogmaals gemest en spit men lusscheivde rijen groeven van

De Hopboer (1904-1984) | 1914 | | pagina 15