00 zoldervloeren rekent doch bij hel drogen wordt de hop op horden gebracht die aan de balken zijn gevestigd op een afstand van 15 of 20 centimeter, zoodat men op iederen zol der vier of vijf horden vindt en zoodoende It.'e oppervlakte ver drievoudigd wordt omdat lussclicnin nauwe 'oorgangen zijn vrijgelaten om bij de horden te kunnen komen. Deze droogzolders bezitten twee voordeelen een groot op pervlak Voor ile horden, zoodat de hop, l.'parop in dunne la gen uitgcspreid kan worden, en een hooge temperatuur .wan neer de zon tiaar stralen op deze reusachtige daken schiet. De warme lucht, die aliijd naar boven stijgt, .maakt de bovenste zolders het warmst en men brengt hier de pasge- plukte hop. Op deze wijze vindt hel drogen op hoogst ra- tioneelc wijze plaats. Gedurende hel drogen moeten de zolders krachtig belucht worden Daartoe heeft men openingen in de daken Ier hoogte van de vloeren, van ongeveer 30 centimeter hoog, vrijgela ten. De dakvensters zijn van schuiven voorzien, zoodat zij bij vochtig weer gestoten kunnen worden. Het drogen heef! op de volgende wijze plaats: De groene bellen worden gewoonlijk in manden naar |de droogzolders gebracht en ter dikte van één bel op de Jiorden uitgcspreid. De snelheid waarmede liet water verdampt is zeer verschillend wanneer hel zeer warm en zeer droog is. tinnen de betten in twee dagen droog zijn, doch bij vochtig weer duuri hel vier, vijf soms acht dagen vóór zij voldoende droog zijn. Evenwel is dit slechts een 'yoorloopig drogen om de bellen geschikt te maken in dikker lagen van 57 cM. uitgcspreid te kunnen worden. Wanneer zij in dik ker lagen op de horden zijn uitgcspreid moet ,men de bellen zorgvuldig keeren om één gelijkmatig drogen te verkrijgen en te voorkomen dal zij aan de horden (gaan kleven. Naarmate de hop droger wordl, maakt men de lagen dikker, en zoodra er de minste lemperaluursverhooging in de lagen wordt waargenom n worden zij onmiddellijk geo pend en dun uitgespreid. Na verloop van tien of veertien dagen bij gunstig weer, en van drie lol vier weken bij vochtig weer, is de hop vol doende droog om in balen gepakt te kunnen worden. Over het geheel genomen, zegi ten slotte Leplae, is hel drogen op deze wijze duur en omslachtig, maar wanneer het regelmatig plaats vindt verkrijgt men hup van voortreffelijke hoedanigheid. In alle Duilsche en Boheemschc hopslrekcn, die door Le plae werden bez chl. was men hel er algemeen over ecus, dat dooi’ drogen op eesten, hoe zorgvuldig dit ook plaats vindt, de hop aliijd iels van haar goede hoedanigheid, ver liest. Maar hel drogen langs natuurlijken weg is zoo wisselval lig en omslachtig, dal men evenals in Duilsehland ien Bohe- men meer en meer van eesten gebruik gaal niaken met des te meer reden moeten dit ooki iu Frankrijk worden gedaan

De Hopboer (1904-1984) | 1914 | | pagina 16