als vijanaen sar nop, door D8 LaDSDUlIlOiïCD (Diiomynsnus-soanen) öt (I) Voordracht gehouden op het Natuur- en Geneeskundig Congres te Gent, 21 Sept. 4913. E. II. De Jabghek, Landbouwleeraar en Secret, v. h. Hopverbond te Poperinge (1 omdat de inrichtingen niet voor handen zijn om zelfs bij gunstige weergesteldheid langs natuurlijken weg te drogen. Hitier. (7 uervolcfL') Verschillende Lapsnuittorren (Otiorhynchus-soorten) bescha digen allerhande teelten, waarvan wij vooral wijnstok, fram boos, pruim, kersen, aardbezie, verscheidene moeskruiden, bloemgewassen en hop vermelden mogen. Wat de hopcultuur betreft, klaagde men het eerst over beschadiging door Lapsnuittorren in Bohemen ten jare 1878. en in Engeland in 1893. Tot nog toe had men in ons land geen snuitkevers merkelijke schade zien aanrichten in beide onze hopstreken, het Poperi.iger-land en het Land van Aalst.. Even wel bij het begin van Juni laatst zond M. V. G onderwijzer te Heldert bij Aalst ons een doosje met eenige kevers, die aldaar op twee hoptuinen groote schade berokkenden. Dadelijk erken den wij die belangwekkende insecten als een der lapsnuittoren of scheutenbijters der Hop, namelijk Oliorhynchus picipes. Fab., die omtrent alle jaar in de Engelsche hopvelden optreedt. Door een opstel, verschenen in het maandschrift De Hopboer (Juni 1913) hadden we den waarnemingsgeest der Belgische hopplanters aangeprikkeld, zoodat we weldra vernamen dat een soortgelijke vijand in hoptuinen te Watou en te Vlamertii ge schade aanrichtte bier hadden we echter' te doen meteen ande- den snuitkever, Liophloeus nubilus Fab., die men soms op de hoptuinen in het graafschap Kent ontwaart. Volgens den Engelschen insectenkundige Theobald is de bruine lapsnuittor of snoeper (Oliorhynchus picipes Fab.) het meest schadelijk voor de hoptuinen, hoewel de andere soorten namelijkde aschgrauwe snuitkever (Liophloeus nubilus Fab.) en de grijze snuitkever (Oliorhynchus Lip ustici L.) vaak nadeel doen aan deze cultuur, gelijk aan menige andere In Mei en Juni bijten deze snuitkevers de teedere scheuten stuk, en vreten soms de jonge toprankjes geheel op zoo ver hinderen zij vooreerst het vormen van scheeranken of vrucht- loten. Is de top der ranken afgevreten, dan verkwijnt soms

De Hopboer (1904-1984) | 1914 | | pagina 17