1 1 I 28 bemesting op van III. Minderwaarde, en verlies van meststoffen en grondverbetering. rekenen. Doorgaans bedraf en de belastingen 20 tot 2-1 fr. per hectare. 1. De eigenlijke minderwaarde van het zaai- en weiland als dusdanig komt ten schade aan den eigenaar. Volgens deskun digen kan men niet zeggen dat do grond zelfs in do ganseh verwoeste streek als gansch waardeloos moet aanzien worden, alhoewel zij thans met voor den akkerbouw geschikt zijn 2500-3000 fr. gemiddelde schade per hectare voor den eigenaar. Voor den pachter is er te vergoeden zijn verlies van mest stoffen en grondverbetering, zooals we verder uitleggen. 2. Ongebruikt en vervuild land. Om een hectare zulk land te kuischen en wederom in goeden staat te brengen, zal er van 250 tot 500 fr. ten hoogste noodigzijn, volgens de landerijen en de uit te voeren werken. 3. Verlies van meststoffen en van grondverbetering. Als grondregel wordt er aangenomen, dat op een akker, die stal mest of organische stikstofmest of pbosphoorzuurinest of groenbemésting kreeg. De eerste oogst of vrucht gemiddeld 2/5 van bemesting op neemt. De tweede oogst of vrucht gemiddeld 2/5 van bemesting op neemt. z De derde oogst of vrucht gemiddeld 1/5 neemt. Hetgene de eerste en de tweede oogst of vrucht achterlaat wordt veelal navette genoemd. (Zie Dommages de guerre Agricoles, p. 171. Voor sodanitraat, ammoniaksulfaat, potasch- nitraat, rekent men gewoonlijk geen navette. Derhalve is het redematig de navette niet uit den ruwe te schatten b. v. 130 tot ICO fr. per hectare in 191-1 en 1915, maar een volledige berekening te maken van de bemesting die men in 1913 en 1914 toegediend heeft en zoo de navette (arrière- engrais) vast te stellen. Zoo gaan de Fransohe boeren te werk in het Noord-departementrin Pas-de-Calais, enz., waar zij alle twee jaar een bemesting van 20.000 tot 30.000 kg. stalmest per

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 14