Sehapsn ¥oor j i 21 (Minisl. besluit 17 Dec. 1919.) gen in de verwoeste streek van het vroeger front, staat do Minister van Binncnlandscho Zaken toe dat die honden niet moeten gemuil band zijn, bijaldien ze onder het rechtslreekscho toezicht van hun* meester blijven. Met genoegen vernemen wij dat er roering en leven komt in het terug geven van wat de Duitschers hier wegroofden. Ons Ministerie van Landbouw is er in gelukt te bekomen dat ons in den loop der Nieuwjaarmaand 35.000 schapen zouden aangebracht worden als eerste begin van herstelling. Van die zending, welke aan onze gren zen zullen nagezion en aanvaard worden, zijn er 10.000 bestemd voor het etappengebied (Oost-Vlaanderen en het niet-verwoeste deel van West-Vlaanderen) en 25.000 ingevoerde schapen zijn ter be schikking van de teruggekeerde bevolking der 100 dorpen van de verwoeste Uzerstreek. Voor het slagveldgebied zijn ook 9000 witte en bruine geiten bestemd. Die dieren worden afgeleverd als vergoeding der geledene oorlogs schade de schapen zijn geschat op 100 tot 150 fr. do geiten van öO tot 110 fr. waarde, hetgeen geene overdrevene prijzen zijn. De vraag is nu moeten wij die dieren aanvaarden Het natuurlijk antwoord is ja 1 en dat om de volgende redenen Begeeren wij geld, dan kunnen wij misschien nog 6 maand, of 1 of 2 jaar wachten, terwijl schapen en geilen onmiddellijk rente af worpen, Moesten wij ze weigeren, dan zouden de Duitschers zeggen ziet ge wel, dat de nood in België niet zoo groot is, en de Engelsche protestanten, die nu alreeds zeggen dat do Duitschers ons niet zoo gauw ons rundvee moeten teruggeven, zouden de Duitschers dan zeker gelijk geven. Ten andere, schapen en geilen zijn voorzeker ook eene nuttige teruggave, en men is beter met een vogel in den zak, dan twee op den tak De onderhoudskosten van dat kleine vee zijn uiterst gering de gracht- en akkerkanten leveren het voedsel voor de schapen wat keuken- en hofafval is welkom aan de geiten. Anderzijds brengen do schapen mest en leven in de weiden ook mest aan de verwoeste slagveld-akkers, terwijl zij het gras en hel onkruid wegmaaien, be letten in ’t zaad te komen, er ze uitstekend voorbereiden lot de be werking. Het rund is afkeerig van de wilde kruiden het schaap

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 7