BoekbeoordesJing. - - - A. Lamont-Vaniiecke. integendeel haalt het met gretigheid tol aan den wortel uit den grond, en belet het vormen van matten welke het labeuren onmogelijk maakt. Er is evenwel nog een hooger ekonomisch, vaderlandsch belang al onze slaapkamers en magazijnen zijn beroofd van matrassen en wolstapels, welke ons eene welverdiende rust na den arbeid en war me en goedkoope kleederen moesten verschaften. Welnu, plaatsen wij in Vlaanderen de 35.000 ons toegezegde schapen, dan reeds be schikken wij in Mei over ongeveer 3 x 35.000 75.000 k., gewas- schen wol, welke aan 15 frank per kilo gerekend, ons 1.125.000 frank wol zal verschatten om matrassen en kleederen te vervaardi gen, zonder dat wij weeral ons geld naarden vreemde moeten dra gen. Van de gemiddeld 125 fr welke wij (met gesloten beurs) aan een Duitsch schaap uitgeven, krijgen wij dus 45 fr. aan wol terug. Geene enkele nijverheid of obligatie geeft 45 interest Daarenboven mag men hopen dat die schapen binnen de 12 maand een lam zullen afwerpen, dat in de guns'igstc omstandigheden nog in 1920 gemiddeld 20 kilogr. vleesch aan 5 fr. per kilo oplevert, of voor 100 fr. waarde heeft. Wij weten niet in welken toestand de schapen ons zullen worden afgeleverd, maar laat ons veronderstellen dat slechts dé helft bevrucht is, dan zouden wij op ruim 10.000 lam meren mogen rekenen, hetgeen volop zou volstaan om de mogclijke afvtllonde schapen te vergoeden, welke dan toch dooreen 80 tot 100 fr. slachtwaarde hebben. •Hoe die schapenkwestie beschouwd worde, het zal voor allen eene. profijtige zaak zijn, en wij moeten ze met dankbaarheid aanvaarden van ons Ministerie van Landbouw. Wie ze vragen en aanvaarden mag is klaar elke groöte en kleine landbouwer, elke landbouwwerkman die oorlogschade heeft geleden, en in zulk aantal als het beloop der oorlogschade bedraagt. De aanvragen moeten gericht worden voor Oost-Vlaanderen aan M. Remy Delbaere, te Deurle voor West-Vlaanderen aan M. Bo .re- boom, Minderbroederstraat, 8, Brugge, of den E. H. De Jaegher, te Poperiughe. DE EIERMIJN. Volledig handboek over hoenderkweek bij werkman, burger en landbouwer door A. Develter, gediplomeerd landbouwleeraar te Eessen. Te bekomen bij den Schrijver prijs 2.50 fr.

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 8