f I Terugvordering van Duitsch vee. I 0 £6 A. D. J. I Toestand der eigenaars. Vrijwillige afstand. Opeissching der in gebruik neming. De algemeeno. verbeteringswerken. Werk zaamheden na de herstelling. Vergoeding voor oorlogsschade. Deze drie boekjes komen te stade aan al de landbouwers van het verwoeste Vlaanderen. Hebt gij gading om ze te lezen, vraag een of meer exemplaren op de honger gemelde besturen. Volgens een bericht van de Nat. Maatschappij der Landbouwers van België, beginnen hoornvee en paarden ons in groot getal uit Duitschland loe te komen. Op 92.000 vaarzen die Dpitschland ons moest leveren zijn er ons 31.000 loegekomen de verwoeste streek werd toch niet hel best bediend in vergelijking met de streek van Brugge, Thielt, Kortrijk en Deornijk, die 'veel meer dan het huidig gepaste aandeel kregen. Waarom niet het eiwst hoornvee geschonken apn lieden, die volstrekt nog niets in hun stal hebben liever dan aan veehouders, die reeds 10, 15 tot stukken hoornvee bezitten? Waarom ook niet stipt houden aan onpartijdige verdeeling of loting voor al de gemeenten van elk gewest? Verders heeft Duitschland slechts ons 2000 kweekpaarden geleverd op do 10,200, die hem door hel Vredesverdrag opgelegd zijn. Er is kwade wil in het spelwant Duitschland heeft veel kweek paarden van Belgisch ras. Het heeft 71511 merries en 5208 hengsten uit België weggehaald, en het heeft veel hofsteden waar men het Belgisch ras kweekt, bijzonderlijk op den linkeroever van den Rijn. De Duitschers willen doodeenvoudig ons het monopool ontnemen van het kwekken van hel Belgisch trekpaard. Dit mag niet geschie den. Zoo verklaarde onlangs M. Tibbaut, voorzitter der Belgische commissie voor terugvordering van vee. De levering der schapen >'n geiten zal binnenkort voleindigd zijn. Men heeft veel ongemakken tegengekomen voor het groot vee uit oorzaak van het mond- en klauwzeer, waarmede sommige zendingen besmet zijn. Talrijke dieren zijn afgemaakt in Duitschland; misschien zijn er ongeveer 700 gestorven in België. Maar het ministerie van den Landbouw neemt maatregelen om do besmette dieren af te zonderen in de grensstaflen, waar men zo zal houden totdat ze volledig hersteld zijn. In den Senaat heeft do eerevoorzitter van het Landbouwverboud

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 10