1 62 van Poperinghe, in 1916, nog slechts 625 hectaren hop ge teeld dns 911 hectaren min dan vóór den oorlog. Niel alleen bleven dezelfde moeilijkheden voor opleiding en plukken voortbestaan, maar ter oorzake van den vijan- delijken vooruitgang werden Vl.amerlinghe, Rcninghclst, (West- outre en een groot deel van Poperinghe in 1918 ontruimd, op bevel der krijgsoverheid. Geen wonder dat onze voorname nijverhcidsteelt, de hop, zoo laag gevallen was ongeveer 273 hectaren voor geheel li£t land van Poperinghe; daarvan ongeveer 30 hectaren inleg of hoptuinen van het eerste jaar, die eene onbedui dende opbrengst oplcveren. Doch de toestand is niet beter in het land van Aalst. Tij dens de vijf jaar Duitsche bezetting nam de kweek van groen ten en fruit fel toe, tegen de hop, die geen toonenden prijs ging, daar de handel dikwijlsv erhinderd werd integendeel welke winsten kon men opdoen met de teelt van graan, aard appels, boeten, ajuinen en alle slag van groenten 1 In jvelo dorpen kunt gij waarnemen dat de hopteelt op: een derdo vervallen is volgens de landbouwoplelling waren er rondom Aalsl-Assche in 1914 nog 1075 hectaren hop volgens schat ting van deskundigen zijn er thans nog ruim 350 hectaren. In dezelfde male is deze bloeiende hopcultuur ook ver minderd in het Fransclie Noorden, uit hoofde van gelijkp oorzaken als in het Land Van Poperinghe. In Engeland heeft de Regeering eene aanzienlijke inkrim ping der hopteelt opgelegd, ten einde meer voedingsplanlcn te kunnen verbouwenin stede van 32.000 acres, zooals vóór den oorlog, bedraagt de hopteelt nog 16.000 acres i(ofl gemeten) Ziedaar den bedenkelijken toestand, waarin deze nijver heidsteek verkeert. Wal valt ér te doen om ze te herstellen? f° Dc landbouwer moet zich kunnen aan billijke prijzen staken, kepers en ijzerdraad aanschaffen. In België zijn vele sparrebosschen door den vijand neergehakt weinig inland- sche staken kunnen wij krijgen. Evenwel wassen er in (de rijkswouden Van Cleef (Duitschland) een groot getal sparren en dennen, welke het Belgisch bezettingsleger zou kunnen aanslaan, en welke 'de Regeering, zooals het in hare Bedoe ling ligt, openbaar zou kunnen verkoopen ,te Aalst en 'te- Poperinghe.

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 16