I Herstel van zaai- en weiland. 71 i. Het Premiestelsel. Na liet toezicht zal <Ie schrijver der hoerengilde al de stukken zenden aan het volgende adres Dienst der Staatslandbouwkundigen, ng, Gasthuisstraat, te I’OPERINGHE. Om de herstelling van zaai- en weiland te bespoedigen heefè het Ministerie van Landbouw prijskampen van landbouwher- stelling ingericht, van Augustus 1910 af. In .sommige gemeenten beloopén die premiën tot 500 fr. per hectaar, in andere tot 800 fr.in enkele, zooals Wytschate en Meessen, tot 1000 fr., altijd volgens den ergen staat van ver woesting der landerijen. Doch er wordt ook rekening gehou den van de werken die de landbouwers uitvoeren om hun grond wederom tot bebouwbaren staat te brengen het opruimen van allo hinderpalen, als pinnekensdraad, steenen, dekplaatsen in beton, palen enz hot effen brengen van den grond, vullen van granaat putten, loopgrachten het af wateren door het delven van voren, greppels en grachten. liet valt op te merken dat de premiën, aldus aan de land bouwers toegekend, geen uergoecling' zijn voor de oorlogs schade zij zijn eene enkele belooning voor de eerstterug- keerende landlieden, die willen medewerken tot de herwording der verwoeste gewesten. Bijgevolg heeft do pachter, of de eigenaar, nog verder alle recht om van de Rechtbank van Oorlogsschade zijne volle ver goeding van schade te eisehen. Het premiestelsel heeftwyeel deugd gedaan aan dp streek, al hoewel eenige beknibbelaars het ondoelmatig vondeu. liet is

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 25