1 Welke zijn de van het voornaamste voordeelen contract-stelsel 7G I- t a) Voor den eigenaar Welke ook de handelwijze zij van den eigenaar om opnieuw in ’t bezit te worden gesteld van de waarde zijns gronde, is liet hem onmogelijk, gezien de wet van 10" Mei 1919 betreffende de herstelling dor oorlogsschade, een hoogere schadeloosstelling te bekomen dan de overeenkomende, waarde van zijn goed, vóór de beschadiging. Het belangrijke voor hem dus is zoo spoedig mogelijk deze waarde te bereiken, en dit op eene wijze die hem de toekomende opbrengst van zijn kapitaal ten zekerste waarborgt. In dit opzicht bieden de herstellingscontracten de volgende voordeelen aan 1° De -hersteller-huurder heeft er belang bij den grond be hoorlijk te herstellen, aangezien hij van zijn voortbrengselen een groot aantal jaren'zal moeten leven 2° Hij heeft er belang bij dezen spoedig te herstellen om zoo haast magelijk door de vruchten opgeleverde winsten te genie ten 3° Tot de uitvoering van het contract wordt geen tusschen komst van wege den eigenaar vereischt. Buiten de waarborgen die voortspruiten van het belang van den hersteller, belasten zich de diensten van den contractslui- tenden Staat met de bewaking over het uitvoerën van het con tracten laten de uitbetalingen enkel toe wanneer de voorwaar den van het contract zijn nagekomen. -1° Vanaf heL begin der werken ziet de eigenaar de uitbating van zijn grond en, dientengevolge, de betaling van een huur- prijs voor een groot aantal jaren volkomen verzekerd. u) Voor den hiilirder-hersteller 1“ Hij wordt aanstonds in bezit gestold van het noodige om op het goed waarvan hij de .herstelling onderneemt te kunnen leven 2" Hij verzekert zich onmiddellijk het gebruik, vooreen groot aantal jaren, van de uitgestrektheid grond welke zijn arbeid-

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 30