1 78 I 'jl T. Doze zal don bouwkundige mogen kiezen welken hij met het opmaken der herstellings- of herbouwingsplannen zal gelasten. Indien hij geenen bepaalden bouwkundige verkiest, dan zal men hem eonen bouwmeester voorstellen, dien de Hooge Ko ninklijke Commissaris ofwel zelf zal aanduiden, ofwel aanveer den, op voorstel van den Burgemeester. Voor zooveel hét mogelijk zij, ware het wenschelijk dat een enkel .bouwkundige gelast werde met het opmaken van al do plans van een enkel groep gebouwen die het voorwerp van cene enkele aanbesteding kunnen uitmaken. De geteisterden en bouwkundigen dienen hunnen aandacht te vestigen op 1° de belangrijkheid der heropbouwings- of herstellings werken deze moeten in evenredigheid zijn met de te herstel len schade of met het te vervangen gebouw. Het is niet noodig dat het nieuw gebouw volkomen overeen- stemme met het gcteistord gebouw. Voor de nederigste wonin gen moet men een minimun van gerieflijkheid voorzien, hoo armoedig ook het vernield huis was. 2° de gezondheids- en technische voorwaarden. Het te herbouwen gebouw moet de gezondheidsvoorwaarden vervullen welke de plaatselijke omstandigheden en eone redelij ke uitgave toelaten. In technisch opzicht moet men de materialen met bijzondere zorg kiezen, en de deuren, vensters en trappen, voor zooveel mogelijk, naar de gewone afmetingen vervaardigen. 3° het 'algemeen uitzicht van den bouw, in opzicht van schoonheid en harmonie met de omgeving. Bij de plannen zal men de kostenberekening voegen die, zoo nauwkeurig mogelijk en in de bijzonderheden, de hoeveelheden der te gebruiken materialen alsook bet aantal werkuren der verschillige ambachtslieden zal aanduiden. Vertegenwoordigers van beide partijen zullen de plannen, desnoods herzien door den bouwkundige van het Hoog Com missariaat, voor goedkeuring onderteekenen. Die plannen zul len bij de akte van overeenkomst gevoegd worden, opgemaakt naar een model ten geroeentehuize neergelegd.

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 32