88 herstellen. Zoo oordeelt Mr L. Beirnaert, (Progrès agricole. 1920, p. 61-1-615). II' Vraag. M. L., heeft in 1919, op de hoeve welke hij in pacht heeft, al hel beschadigde en verwoeste land hersteld. Mag hij zelf de vergoeding voor vereffening van het land indieneo. om vol gens het Kon. besluit van 1 Juni seffens uitbetaald te zijn Antwoord. Volgens het burgerlijk Wetboek is de schade aan het land ten laste van den eigenaar, de vérgoeding van die schade komt aan den eigenaar toe. - Evenwel heeft de eigenaar den pachter belast den grond te verdie nen met de loopgrachten en de granaatputten te vullen en al de hin derpalen weg to nemen, dan heeft de landman wel feitelijk een werk voor rekening van den huismeester ondernomen. Derhalve is bet wol recht en redelijk dat de vergoeding voor grondvereflening aan den pachter toekome. Vroeger hebben we dikwerf hierop gesteund dat de pachter een goedo overeenkomst moest sluiten met zijnen huismeester of eige naar nopens het herstellen van zaai-en weiland. In feite nu zal de eigenaar die aanvraag om uitbetaling der onkos ten van vereffening doen, en desgevallende den landman, die' wezen lijk den grond effen bracht betalen. De eigenaar zal den bulletijn bij het gemeentebestuur aanvragen en voor den 15 October zenden aan M. Boereboom, Dienst van land- herstel, Minderbroedersstraat te Brugge. In sommige gevallen zou de eigenaar kunnen een ordentelijke vol macht per geschrift verleenen, opdat de pachter zelf als gevolmaeh- tige in naam van den eigenaar handde. 111° Vraag. P. N., heeft in Maart 1920 zijne aanvraag voor oorlogsschade ingediend bij het.gemeentobestuur. Hij had verschil-- lende zaken vergeten. Kan hij nog een bijvoegsel of nieuwe klacht indienen Antwoord. P. N. mag vóór den t October een bijvoegsel of nieuwe klacht indïenen voor de zaken welke hij vergeten heeft in zijne eerste aangifte. Nochtans moet hij wei het nummer van zijne aangifte aanduiden r dat nummer staat op het ontvangstbewijs dat het gemeentebestuur overhandigde in Maart laastleden. Dit bijvoegsel moet ingediend worden bij den heer griflier van de Rechtbank voor oorlogsschade, door een aangeteekenden brief. IVC Vraag. Belasting op tabak. Uit Neer-Waasten, Dra- noutre, Locre en elders kwamen er klachten toe aan het Landbouw- verbond opdat de teruggekeebde landlieden zouden ontslegen zijn vaa

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 10