Bijzonder Landbouweereteeken voor landbouwhersSeL M SG k 3 demands faite, pour la méme cause, au Ministre de la Defense Na tionale. Il est bien entendu que cetle mention faite pour mémoire a uni- quement pour but de porter a la connaissance du tribunal des domma- ges de guerre qu’une reclamation concérnant 1c hommage visé a été introduce auprès du Ministre de la Défense Nationale, et qu'il appar- tient a ce dernier de statuer en premier lieu sur la reclamation. Le tribunal des dommages de guerre n'aura a se prononcer que dans le cas oü le Département de la Défense Nationale se déclarera incompétent. Bruxelles, le 16 mars 1920; In het Belgisch Staatsblad van 16 Juli 1920 verscheen het volgend voorstel van weled. heer Baron Ruzette, minister van den Land bouw. De maatregelen onmiddelijk na den wapenstilstand door de Re- geering genomen tot herstelling van den landbouw in de verwoeste gewesten, hebben gunstige uitslagen gegeven. Maar de tusschenkomst alleen van de openbare machten, onder hare meest verscheiden vormen, zou niet volstaan hebben om die gewesten te doen heropleven, bijzonder niet voor Vlaanderen, waar, in do eerste tijden na den wapenstilstand, het verblijf allerhande gevaren opleverde. Er diende, gerekend op de toewijdingsvolle medewerking van sommige overheden, op de doeltreffende hulp van mannen van de daad, die de landbouwers hunne gewoonten en hunne behoeften kenden. Er behoorde vooral het voorbeeld van de'eerste pionniers die, na vier jaar ballingschap, gedreven door liefde tot den geboorte grond, niet aarzelden zich, in de ongunstigste voorwaarden, terug te vestigen op de plaats waar eertijds hunne hoeve of hunne woning stond en waarvan soms zelfs geen spoor meer restte. De eenen zoowel als de anderen hebben zich jegens het land zeer verdienstelijk gemaakt. Het betaamt dat hun evenals aan allen die zich door daden van heldhaftigheid of zelfverloochening hebben onderscheiden, een officiëele blijk van dankbaarheid en voldoening verleend worde.

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 8