Zaairogge en zaaharwe voor de verwoeste streek. 103 In Augustus l.l. heeft de lieer Baron Buzetlc hel Landbouw- verbond der verwoeste streek belast niet de uitdeeling van kosteloos zaaigraan aan de landlieden der verwoeste (Streek. Twee bevoegde Slaalslahdbouwkundigen hebben met de mees te moeite hel noodige zaaigraan, 65 wagons zaairogge en 104 wagons zaailarwe, kunnen a,ankoopen in het Land van! Waas, en in Ilaspengouw, Cpndrotz en Waalsch-Brabant. Nochtans die wagons mochten uil elke streek inaar vervoerd worden wanneer hel Beheer der inlandsche levensmiddelen afhangende van hel Ministerie van Bevoorrading) daartoe de toelating verleende. Alle sjag van kuiperijen van wege handelaars en ambtenaars ontstonden o>m de verzending van hel zoo noodige zaaigraan te verhinderen. Ware dit niet ge beurd. al het zaaigraan zou ter plaats geweest zijn, op hel einde van October. Alhoewel de hoogere ambtenaren van den Landbouw ge durig aandrongen, stak hel Beheer der Bevoorrading maar altijd stokken in hel wiel 1 Hel l.andbouwverbond heeft dan den 9 October een om zendbrief gezonden aan de bestuurleden van de boerengil den. dien wij hier afdrukken: Nopens de levering van zaairogge en zaailarwe moeten wij UEd. melden dal wij geen meester zijn over het tijdstip der verzending. Wij hebben een plan van de verzending der 169 wagons zaaigraan moeten dienen opdat al de zaairogge legen 15™ October zou ter plaatse zijn, en al de zaailarwe legen den 1™ November. Die verzending moei geschieden! 3» De duurtijd va nde wettelijke pacht weze ten minste twaalf, en liever meer dan twaalf jaren 4° Om redenen van constitutionneelen aard (art. 8, 92 en 94 van de grondwet) en ten einde aan de wet een goede toepassing te ver zekeren, dint de rechtspleging door art. 5 voorgeschreven, te wor den vervangen door de gewone rechtspleging voor den vrederechter, bevoegd in eersten aanleg en behoudens beroep voor den beroeps rechter in haarzaken.

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 9