I I Oil) aan onze slre-k het liefelijk uitzicht van vroeger terug Ie schenken, pin al die bonte, lachendedorpen weer pp te bouwen waar ons volk gelukkig, tevreden, in laaie vlijt we melde lijk de mieren om hun nest. om al die landerijen ont- woeld en doorreden als mei een duiveisploeg, lot vruchtbaar iandschap Ie herscheppen zal krachtdadig ingrijpen, goede leiding, yeel tijd en veel geld noodig zijn. Dat in deir beginne geld en tijd< verspeeld werden (bij ’t zoeken en lasten naarden besten aanleg voor dat reuzen werk. eenig in de geschiedenis, dit was onvermijdelijk'. Eerst ontstond hel Koning Albert fonds. In de 12 gemeen ten van óns gebied heeft het benevens kerken on schpJen. 957 woningen opgeslagen, liet werd streng, misschien te streng, beoordeeld maar tot zijner cere dient ten (minsten dit getuigd dat ondanks veel misslagen en de oneerlijkheid van tal van zijne bedienden, het daarom moeten ze zorgen voor voldoende hoeveelheid luchl en licht, droogte, reinheid, drinkbaar water. Ze moeten de woningen aaptrekkelijk maken niet door vreemden stijl of vreemde bouwmaterialen maar dóór rede- inaligc keus en verstandige verwerking van plaatselijke linuw- stoflen het huis mod ter plaats uil den grond opgroeien. Wal in stad past, misstaat dikwijls op den builen. Hier zijn geen groo'.e vensteropeningen vandoen de landman be kreunt zich min om hel ooig van den voorbijganger dan om de hitte van de zon en de koude van den winter. - s in ters ware hel met al te g-.-oote galen in de muren te koud en in de Zomer te heet, de biiilenmensch die. geheel den! dag onder Gods wijden Hemel bij voile leugen de fris.whe lucht opzuipl heelt de behoefte niet in een huis een luchtbad te nemen. Hier geen verlakte steentjes en veelkleurige tegels, geen aangeplakte versiersels uitingen van steedsche slechte smaak of 'f verraderlijk gewaad van een te snel verworven fcrluin. Maar sombere, stevige gebouwen waar iedere eigen aardigheid die hel gebouw kenmerkt haar reden vindt niel in onnoóze.le pronkzucht maar in de hcdendaagsche behoef ten van het bedrijf of de gezondheid der bewoners. De Hoeren bouwmeesters vergeven ’l mij dat moest mij van het hart. Kind van de streek en aangesteld om den heropbouw zoo spoedig mogelijk te verwezenllijken wensch ik dat onze streek, niel den stempel drage van vreemden invloed, maar verrijke in haai- stillen eeuwenouden eenvoud, omdat ik overtuigd ben dal de verfraaiing van t landelijk leven niel bestaal in een slaafsch naapen van sleden schoon of kunstmatige versiersels, maa.’ in deugdiijker techniek .meer geriefelijk en meer gezondheid. Als ze da' lol leiddraad nemen zal hun komst niet, zooals nu. ongewenschl zijn, maai- integendeel een bestendig onder wijs voor al de vakmannen en ambachtslieden en een zegen voor de streek.

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 30