1 H aa schuilplaats heeft verschaft terwijl uit reden van moeilijk ver veer. schaarschheid van bouwstoffen en werkkrachten, nie mand, zelfs niet met ge.'d in d’hand, er zou in geslaagd zijn. Een bewijs daarvan is dal bijna geen menschen in deze streek hebben welen nul te trekken uil hel stelsel van M. De Brocqueville dal door geldelijke voorschotten van hoogstens 10.OOI) l'r. de geteisterde toeliel hun licht beschadigde woning Ic herstellen. Slechts 89 woningen werden alzoo‘ hersteld. In de stad Koussclaere alleen, beier gelegen gis ze js. voor verveer en bouwstoffen en werkkrachten, werden integen deel 1856 huizen alzoo weer bewoonbaar gemaakt. M. De Brocqueville droomde van groolsche plannen Niet enkel zou hij de streek herstellen, maar zc gchceil omschep pen nieuwe steden bouwen mei lusttuinen, nieuwe dorpen slichten met markten, openbare spcclp'aals en gan ,ch nieuwe rooiingsplannen a an leggen. Groot ook was zijne ontgoocheling. weldra zag men klaar blijkelijk dal. ver van allerhande nieuwsgierigheden te kun nen opriehlem men ontzaggelijk veel moeite zou hebben om alles lol den ouden toestand terug te brengen. Nu zijn meer dan twee jaar sedert den wapenstilstand voor bij. en men is er tol nu toe nog niet in geslaagd om ivcor ieder gemeente een ordentelijk rooiingsplan vast l? stellen. De bureelen van ’l ééne ministerie vinden hel allerprettigst af Ie breken wal een ander heeft opgemaakt, de eene verbiedt wal de andere heeft goedgekeurd en de a-me geteisterde, verbijsterd door al dal geharrewar en gekijf, lanigeloopen van Gaïphas naar Pilalus. Deinden raad, geeft hel einde lijk op en verzaakt aan zijn heropbouw. Wie zal eindelijk al die bureelmenschen lol hel bewustzijn brengen dal ze. lang genoeg met .ons schamel volk den spot gedreven hebben en aan hun versland brengen dat, wil men huizen zien oprijzen men toch eerst weten moet waar zc zeilen Na M. De Brocqueville kwam M. Renkin. de sterke man. ons nieuwen moed in de herten steken. Onverpoosd reed hij de streek af en kondigde de nieuwe leer. Wal gij eerst en meest noodig hebt ’l en is geen geld maar een huis en fejj legde stellig de belofte af dat de Staal alles zou herbouwen in 2-3 jaar lijd. 1 Geen geld maar een huis 1 Het klonk tamelijk juist maar toch rees immer en immer de vraag op als de Staal huizen wil bouwen, .daartoe he.efl hij toch ook geld noodig. en wie van de. twee, de Staat of de bijzondere man kan het goed koopst bouwen ■M. Jaspar. het. 3e paard dat men aan den verstelden wagon spande was van meening dal de Staal ónmogelijk den last •van den ganschen heropbouw dragen kon en dal het geraad-

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 31