I 5 1 13 bouwd. Gelukkige eigenaars die alzoo ten dieren danse hunne- hoeve door den uitgeplunderden Slaat zagen herstellen. 110 gezinnen genoten de loelaag van 3000 ff. voor hel bou wen van eene halfbeslendige woning. Op Ploegsteert, Locre. Dranoulre. XVesloutre, herstelde de Staat boven de .3000 hec taren land. Ik heb u in 't kort het werk afgeschetst door den Staal verricht. Die den uitslag beziel, en ik mag met mijn hand op mijn geweten getuigen, dat ik daaraan mijn beste krachten heb gewijd, moet ziende blind en kwaad van wil zijn om de onmacht van den Staal in zake van heropbouw niet te erkennen. I Gelukkig dal de enkele man zijn moed nicl in zijn schoe nen heeft laten zinken. Bewonderen wc die menschen- Idie ’t wagen dorsten in die barre woestenij wederom hun woning op te slaan met bijna onoverkomelijke moeilijkheden van verkeer, schaarschheid van werkkracht en bouwmateriaal, en van eenen anderen kant zonder geldelijke lusschenkomst van den Staal Heldhaftig op den Yzer was ons jong volk, maar voor hen moeien de ouderen in moed niet onderdoen de jongen pronk ten met hel eerekruis op hun borst inaar de ouderen plant ten blij en fier de mei op ’t nieuwe dak, ’l was Aoor beide, een zware strijd, voor beide eene glanzende verovering De Boerenbond, iedereen weel hoe die machtige1 samenwer kende maatschappij die reeds voor den oorlog zooveel goed stichlle. seffens na den wapenstilstand in de bres sprong om de geteisterde landbouwers uil Vlaanderen ter hulp te komen. Zij verleende aan ongeveer 5000 geleisterden -13 millioen als voorschol op oorlogschade en stelde ze in slaat de noo- dige herstellingen te doen Maar zij deed meer dan geld ver schieten. ze sloeg zelf hand aan ’l werk, vereffende in de meest verwoeste streek boven de 5000 hpetaren land, Ic-n bezigt op heden nog 1000 werklieden voor grond vereffening. En zoo zag men .menig veld, ’l jaar le voor, nog met pbusput- len bezaaid lijk een schuimspan en overgroeid met lisch en distels, weelderig haver en paardeboonen dragen, of lijk om zijn lange onvruchtbaarheid le vergoeden, eenen rijken oogst van aardappelen leveren. Dat was ’l werk van de Heidemaat schappij. Maar de Boerenbond en doet geen half werk. On gerijmdheden lijk deze: grond vereffenen waar geen hoeven slaan en hoeven bouwen waar de grond nog vyoest on onbo- bouwbaar ligt, dat laat hij aan de officieele onbevoegdheid over. De Westvlaanischc Bou.wvereeniging sprong de Heide maatschappij ter zij, en bouwde hoofdzakclijk hoeven en lan delijke woningen. Op den dag van heden heeft den Boerenbond 190 besten- dige woningen opgetrokken waarvan 130 reeds bewoond zijn en nu heefl de Boerenbond met het Ministerie yan Binnen!- '4

De Hopboer (1904-1984) | 1920 | | pagina 33