1. - DE STIJGING VAN DE BIERCONSUMPTIE 65 de prijs werd getoetst maart in zeer gering, hoogstens zou men nog ongeveer 50 qx kwantiteit is aantreffen. In België wordt er reeds hop verkocht voor de oogst 1958. Gedurende de pluk 1957 werd er reeds 5.000 F aangeboden voor de hop van de volgende oogst. Inmiddels staan we nu op 20 maart voor een prijs, waar men 9.000 F per kw aan de landbouwer voor gewone soorten en 10.000 F voor de edele soorten betaalt. De enige oorzaak van deze hoge prijs is alleen te zoeken in het hoptekort. Bij een nader onderzoek van de markt kan dit aktueel hoptekort verklaard worden. Deze uiteenzetting over de markt en aan een voordracht gehouden door Prof. Isebaert op 21 de brouwerijschool St.-Lieven te Gent. In de laatste jaren kent de bierconsumptie een stijging ter wijl de hopproduktie een daling vertoont. Dit verschijnsel is zo sterk geweest dat een hoptekort zich voorgedaan heeft en wel in die mate dat de prijzen geweldig omhoog gedreven werden. Er dient op gewezen te worden dat wanneer er 10 hop tekort zou zijn, de prijzen niet evenredig stijgen maar somtijds 50 ja zelfs 100 °/o hoger liggen. Bij een overzicht van de bierconsumptie, komen we tot de vaststelling dat de verhoging in het bierverbruik vooral het gevolg is van de stijgende bierconsumptie in de warme streken. Niet dat de bewoners van die streken geen bier lustten, maar die stijging werd in de hand gewerkt door twee faktoren. a) Door de technische vooruitgang is men ertoe gekomen het bier koud en lekker fris op te dienen. Wanneer de mens als het zeer warm is de keus heeft tussen een koude frisse drank of een lauwe dan zal de eerste wel de voorrang genieten. Welnu met de vooruitgang in de afkoeling bij middel van frigo's is er ook een grote vooruitgang in de bierconsumptie gepaard gegaan. b) Een tweede faktor voor de stijging in het bierverbruik ligt in het feit van de verhoging van de welstand. Die gebieden waren meestal economisch onderontwikkeld nu begint de beschaving, die een economische expansie met zich meebrengt, tot hen door

De Hopboer (1904-1984) | 1958 | | pagina 26