1 Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch I Politiek h i Katholiek= Vlaamsch Weekblad voor Yper en Omliggende li 3# -jififé^^aargang Nr 10 Prijs per nummer 15 centiemen zaterdag, 16 Mei 1925 Marocco Hooger onderwijs Frankrijk Duitschland en zijn oude vijanden Opstel en Uitgave Mare CLAUS Surmontstraat, 53 Yper Telefoon 176 Postcheck 99.231 Abonnement tot einde 't jaar: 7,50 fr Aankondigingen ten Bureele van 't blad a>6 De koppij wordt niet teruggegeven. Ongeteekende koppij wordt geweigerd. LEVEN... iDe menschen hebben nog nooit jér geleefd dan op den dag van van- je )at zeide iemand al gaande langs de at, en deze die bij hem ging voegde ij: 't Is al sedert den oorlog. k had die menschen willen een jenblik doen éfiléfaan, lang genoeg 1| hun te kunnen zeggen dat ze mis ïen, alle twee. Je hadden moeten zeggen dat de iischen, sedert den oorlog vooral, liw leefden, haaétig, jachtig, dol. "*lAéér leven, dat doen zeniet, inte nded, ze leven minder. IGLeven is gebruik maken van den goed gebruik ervan maken. En lijd die men gebruiken kan, is gis- |ne% niet noch morgen, maar 't is nu, oogenblik van nu, het tegenwoor- oogenblik. ,even zooals het moet, is het mees- naken wat men kan, van het tegen- nrdig oogenblik, immers men heeft maar ééns Is de heerlijkste gave die we van gekregen hebben, 't is het begin e noodzakelijke voorwaarde van !5 «andere gaven. Maar't is een vluch- veaveniet zoo gauw heeft men in de of ze is gaan vliegen. Een oogen- te voor, behoorde ze nog tot de fO taa lr.'x 1 l't en behoort ze reeds tot het verle- 3/25 3/25 vaat- mij- It en lis te in de in de bloe- aan geen it'oogenblik te grijpen en het alles geven wat het geven kan, dat is echte, het diepe leven, oemeer men van het tegenwoordi- oogenblik bekomt, des te meer men. n kan men nu ernstig beweren dat nenschen nog nooit méér bekomen ben van het tegenwoordig oogen- dan op onze dagen 't Ware om ac.hen luden van dagen leven in 't verle- ze vertellen zoo geerne van den en tijd en het verst verledene staat het helderst voor hun herinnering. >nge menschen leven in de toe tst. Zij verwachten zóóveejl, zij wachten alles van 't leven, dat weinig geven zal, zoo weinig en kan. 'e rijpe mensch, als hij een mensch :n geen droomer of genieter, leeft iet tegenwoordige en baat het uit, zijn nut en zijn voordeel, stoffelijk [eestelijk. Als vanzelf komt me hier tot staving van mijn zeggen, deze plaats in mijne pen, uit Guido Gezelle Menig krielende strate liep vol lieden, wier ooge wier tale wier asem, wier haastige stap, niets anders uit en gaf als zucht, brandende zucht, naar één ontbrekende duigen, nooit achter haald of seffens weer ontvlogen Dit zijn onze straten, en dat duigen waarachter de menschen loopen is, 't genot; 't geluk als ge wilt; maar onze tijd mispakt het genot voor het geluk en komt bedrogen uit. Neen De menschen leven heden daags minder. Ze hebben den ernst van 't leven vergeten; en hier had mijn tweede spreker gelijk; 't is vooral sedert den oorlog; ze zijn gaan denken dat het leven niets is dan een bestendige jubel een langgerekte schaterlach, een lange vreugde, een genieter spijts alles, spijts de kwade dagen. Want er hangen nog kwade dagen in de lucht, en deze die wij nu bele ven zijn al zoo rooskleurig niet. Maar daar mag ik niet van reppen of ik ben een zwartkijker, en morgen zal voor zichzelf wel zorgen, dan: Op! den beker! Schenkt erin Wij hebben veel, allemaaal veel, men kostbaar, dierbaar bloed gevloeid. De wonden zijn nog niet genezen Maar kom, vergeven en vergeten, de muziek speelt en de beenen in deblee- ke kousjes trillen van verlangen om te gaan dansen... op de graven. Sedert den oorlog werd alle grond een doo- denakker, en ieder steen dekt een graf. En hier zooals elders leeft daarop onze tijd, zoo men dat nog leven noemen mag of wil. Sedert den oorlog rommelt het onder den grond maar men luistert niet, men heeft geen tijd om te luisteren, de trippelende voeten willen weg gaan dansen... op den vuurberg Het verleden vergeten, de toekomst veronachtzamen, het heden verbeuze len. Dat is geen leven meer en daar om mag het niet gezegd dat de men schen op onze dagen meer leven dan ooit. Daarom had ik mijne twee straat gangers willen tegenhouden en tegen spreken en zeggen Ge zijt mis STY LI ET >nze tijd geniet. En een genieter? :1 een genieter geniet zonder zich verleden, heden of de toekomst bekommeren. )m het verleden zou hij zich mis kien moeten verwijten richten, zóó pm de toekomst zou hij zich moeten logen kerust maken. )m het heden uit te baten zou hij n ge- eten handelen, werken, end |Welnu, verwijtsels, onrust, kommer werk zijn drie vogelschrikken voor i genieter: drie dingen die hem zou- beletten te slapen op zijn rozen- en daarom laat hij, laat onze tijd zorg aan anderen, fij geniet, ja, maar hij leeft niet. h zou hem de oorlog dat gelapt 'ben Kan wel dat de wereldschok de Goederen wat meer op hol heeft tracht, maar er zijn er nog, er zijn n& gedurig zulke tijden, laten we 2gen zulke menschen geweest gelijk liberale vrienden schijnen hunnen in vloed gebruikt te hebben om ze alle medewerking te doen weigeren. En 't is ten slotte hetgene gebeurd is. De Katholieke ministers blijven aan, en de twee nieuwe ministers zijn dus eveneens Katholiek, M. Theodor, de oud Katholieke volksvertegenwoordi ger voor Brussel voor den oorlog ver kozen op de lijst van de onafhankelij ke katholieken, en Luitenant-generaal Hellebaut zoon van generaal Hellebaut oud-minister van Oorlog. De liberale partij schijnt heelemaal 't étuur kwijt te zijn. Van nieuwe verkiezingen hebben ze schrik, en met reden; ze hebben sinds de laatste verkiezingen beslist en herbeslist aan geene regeering deel te nemen. M. Max heeft laten hooren juist eer M. Vandevijver aan 't samen stellen ging van zijne regeering dat er een drieledige regeering zou moeten tot stand komen om in de naaste toe komst te voorzien en de budgetten goed te keuren. Is dat misschien de laatste zienswijze zijner partij Mr Van- devijvere laat drie ministerzetels open, de liberaal en socialistisch ge- zindepersoonlijkheden die hij gevraagd heeft hebben geweigerd, nog blijven die zetels wachten op de medewer king der andere partijen, zoo wil M. Vandevijver 't verwijt ontgaan met een minderheid te willen regeeren, wat hij doet zal zijn 't land helpen uit de regeeringscrisis, *en aan de anderen de gelegenheid aanbieden hen daarin behulpzaam te zijn in 's lands belang, 't Parlement zal zich uitspreken over den nieuwe regeeringsvorm. De socialisten schijnen alleszins be sloten eene motie van wantrouwen in te dienen van af de eerste zitting: zul len de liberalen durven helpen om de regeering te doen vallen? 't Zal in elk geval eene belangrijke zitting zijn Dinsdag aanstaande. Het nieuw kabinet is dus samenge steld als volgt Minister van Financiën M. Vandevij ver; minister van Justitie M. Leon Theodor; minister van Binnenlandsche zaken M. Poullet; minister van Land bouw en op. Werken M. baron Ru- zette; minister van Arbeid en Nijver heid M. Tschoffen; minister van Landsverdediging Luit. Gen. Helle baut; minister van Economische zaken M. Moyersoen. Daarenboven worden de drie open staande ministeries van Buitenlandsche zaken, Spoorwegen, Kunsten en We- tenchappen tijdelijk waargenomen voor de ministers Ruzette, Tschoffen en Theodor. Examencommissies s rijk niets, steld, n op- j, de rk af- i wel i daar Na de Broqueville heeft het M Vandevijver aanvaard een ministerie samen te stellen. Eerst scheen het dat het wederom een poging was om de liberale partij op de hand der nieuwe regeering te krijgen: immers M. Vandevijvere heeft verschillende liberalen extrapar lementairen gevraagd te willen een minister zetel aanvaarden, o. a. M. Foulon algemeen bestuurder van spoorwegen, M. Wodon algemeene secretaris van Economische zaken, en M. Leclercq, raadheer bij het Verbre kingshof. Deze heeren schenen eerst geneigd te aanvaarden, maar hunne De inschrijving tot de examens ge durende den eersten zittijd 1925 (Juli- Augustus) af te leggen vóór de centra le en de bijzondere examencommis sies door de Rergeering aangesteld tot het toekennen van de wettelijke aca demische graden, worden genomen te Brugge, in het Provinciaal Bestuur, bureel nr 9, van Dinsdag 19 Mei tot Zaterdag 30 Mei medebegrepen van 9 tot 12 uur. Na laatstgemelde dagteekening zijn de lijsten bepaald gesloten. Voor nadere inlichtingen omtrent de voorwaarden, de inschrijvingsrechten, enz, zie Staadsblad van23 April 1925, Bldn 2286 tot 2291 't En zit daar bij lange nog niet zui ver. De Spanjaarden, op de lijn waar zij teruggetrokken zijn kunnen het daar of daar houden. Tusscheu Spanjaarden en marokkaanschen is het overhands slagen geven en slagen krijgen, af en toe met kleinere benden vechten. Ruste en is er nog niet. De opstandelingen van Riff, nadat ze de spaansche soldaten nog al duch tig hun kazakke uitgeklopt hebben, zijn nu in ruzie gerocht tegen de fran- schen die al den anderen kant wonen. Met de franschen en hebben ze 't zoo gemakkelijk niet lijk met de Spanjaarden. De franschen zijn betere soldaten, en beter uitgerust en voor eenen slag die de marokkanen geven krijgen ze er ten minste twee weer. In zulke voorwaarden zouden ze beter uitscheiden van vechten. Z'en kunnen niet. Ze moeten vech ten of vergaan van honger. Zoolange zij met de Spanjaarden goed overeen kwamen, konden zij op de markt van Tanger alles koopen wat zij noodig hadden van s?erjef pn VAAf zijn, t en is nu geen kwestie meer van in Tanger te geraken en met dat ze toch moeten leven ze probeeren om van de franschen te stelen wat ze noo dig hebben. Maar de franschen zijn thuis, en de j marokkanen in plaatse van buit mee j te dragen keeren weer met een deug- J delijke afranseling. Frankrijk neemt toch zijn voorzor gen tegen dat het op de grenze van Al- erie nog onrustig gaat. De mooren hadden een beetje wa pens. Z' hebben er nog al wat gepakt van de Spanjaarden, maar ze ve'chten met meer en beter materiaal dan dat alles. Het schijnt dat er af en toe, een ein de verre van alle bekende havens, een duikboot, een duitsche zeggen ze aankomt en de opstandelingen voor ziet van oorlogsmateriaal en tot van vliegtuigen toe. Volgens gezeid word zouden ook eenige duitsche officieren, in opstan delingen verkleed, geheel den opstand leiden. Ge kunt daar al van gelooven wat ge wilt. Ze steken tegenwoordig veel op Duitschland. Weet ge wat de waarheid is Duitschers, Engelschen, Amerikaan ders, Franschen en gelijk welke fabri kanten, als ze wapens gevraagd zijn, ze fabrikeeren ze, blijde dat ze bestel lingen hebben. 't Zijn altijd zeekapiteins genoeg die gereed zijn om dat alles op te la den en dat 't zij bij vriend, 't zij bij vijand in te blauwen, gelijk waar ze 't groot geld kunnen winnen. Zoo geraken de opstandelingen van overal aan wapens. Zonder dat het noodig is de schuld op de duitschers te steken. Intusschen de mooren hebben wa pens en ze vechten ermee. Het is de gewente, als er een staats hoofd bezit neemt van zijn bediening, dat de vreemde regeeringen hun bij die gelegenheid hunne gelukwenschen aanbieden. Dezen keer en zal 't met Hinden burg niet gebeuren. Als hij aan de vreemde regeeringen zijne aanstellin gen meldt, ze gaan eenvoudig nota nemen van die aanstellinge en hem niemendalle zeggen. Ze vinden van 't duitschen kant een beetje onbeleefd juist Hindenburg te verkiezen, en ze gaan 't alzoo laten verstaan. In Engeland gaan er al eenige stem men op ten voordeele van Hinden burg. Hij was een eerlijke soldaat, die zijn vaderland getrouw diende. Als 't al in eenen hoop viel, Keizer en Kroonprins vluchten dan had hij nog moed om de overblijfselen van zijn leger naar Duitschland weer te leiden enz. enz. De mensch heeft gaven, maar Hindenburg heeft genoeg op zijnen kerfstok omdat wij er niet meer mede en zouden zegenen. Hij is tachentig jaar, en het duitsche volk zit voor lange in de miserie, 't Ware wel een mirakel moest hij nog veel gevaar opleveren voor den vrede, 't Beste dat hij kan is braaf zijn. Ten andere, onze bondgenooten zitten nog een einde in de Roer, en in ÓüftscïrïancT ten 'volle de verplichtin gen van het Dawesplan uitvoert. 't Zal wel Augustus geraken eer het Roergebied ontruimd is. Wanneer de vreemde soldaten uit Keulen zullen terugkeeren, dat is nog een kwestie. Ten gevolge van 't verdrag van Versailles heeft Duitschland zijn gren zen moeten inkrimpen. Belgie heeft Eupen-Memaldy; Frankrijk Elzas en Lotharingen weergekregen. Langs den oostkant zijn de duitschers, duitsch Polen kwijt en een deel van Opper-Si- lesie. Daarbij, de gang van Dantzig snijdt een deel van Oost-Pruisen, en 't gebied van Memel af. Duitschland zou willen vrede maken en bondgenootschap sluiten met Frank rijk; 't zou bereid zijn de duitsche westergrens te erkennen voor wat ze nu is, en alle aanspraken laten varen op de gebieden die het hier verloren heeft. Maar met de regelingen in het oos ten en heeft Duitschland geen vrede. t Zou willen onderhandelen met Polen en Tchecoslovakye over ooster en zuidergrens, 't Houdt staan dat ze Duitschland te veel gestroopt hebben. Frankrijk zegt de grenskwestie is effen, 't En is daar niets meer aan te veranderen. Bovendien, Polen en de kleine En tente, Jougo-Slavie te weten Theco- Slovakye en Roumenie zijn onze vrien den. Als ze in nood zijn of door iemand aangevallen, we vragen doorvoer voor legers en legeralaam om ze te gaan helpen. Ge ziet van hier dat Duitschland dat niet en gaat toestaan. Hindenburg heeft den eed van ge trouwheid aan de grondwet afgelegd, en nu is hij president van Duitschland. Cailleaux, de minister van finantien staat voor meer dan een netelig vraag stuk. Hij moet voor albij vier milliard nieuwe belastingen leggen. Er is sprake de legerlasten te ver minderen met den legerdienst op één jaar te brengen. Maar dat en kan maar zijn, als de veiligheid van Frankrijk ten volle gewaarborgd is. Hoe volle diger Duitschland ontwapent, hoe eer

De Halle (1925-1940) | 1925 | | pagina 1