Kalksalpeter iq BRIEF UIT BRUSSEL DE BANKCRISIS IN AMERIKA DUITSCHLAND In 't Binnenland NIEUWS UIT IEPER UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK POPERINGE STADSNIEUWS EEN WONDER NEO »-BORSTBALSEM APOTHEEK VANDE PLAS EERSTE COMMUNIE A. BONTE de Stuersstraat, 27, leper. 1858—1933 15.5 stikstof en ong. 28 kalk. de degelijke en goedkoope nitraatmeststof. BRILLEN EN NEUSNIJPERS AUG. BONTE de Stuersstraat, 27, leper. ASSISEN VAN WEST-VLAANDEREN CINEMA COLISEUM SPEL VOOR RIJKEN DE EMDEN of de dood van het kaperschip Leerfiimen en Nieuwsberichten. Rhumatfeken Zenuwpynen Griep t voor die hospltallseering niet meer moes ten zorgen doordat die onkosten ambts halve van het pensioenbedrag (2/3) wer den afgehouden. De nieuwe minister van Sociale Voor zorg heeft voor een kwaad vuur gestaan. De Bestendige Kommissie van So ciale Voorzorg, inbegrepen de verslagge vers der Kamer-afdeelingen, heeft Woens dagnamiddag de Begrooting van dat Mi nisterie besproken. M. Bodaert is als ver slaggever aangeduid. Tal van vragen zijn gesteld, die door onderscheiden minlste- rieele diensten zullen moeten beantwoord worden. 't Ergste isr Het Ministerie van Bin- nenlandsceh Zaken heeft de gemeenten verwittigd, dat de Schatkist niet langer dan tot 1 Mei de lasten zal dragen van de gemeentelijke en provinciale tussehen- komst ln het steunbedrag der werklooeen. De gemeenten zullen moeten leeningen aangaan bij het Gemeentekrediet of el ders. Voor de stad Brugge en de provin cie West-Vlaanderen heeft dat geen be lang, vermits deze uit eigen middelen bijleg verzekeren. Elders is dat het geval niet. Dat ministerieel rondschrijven zal na tuurlijk heel wat agitatie uitlokken. On der dat opzicht wonen we op een vuur berg. Ge zoudt er pessimist bij worden! De Koningin woonde Dinsdagavond in het Vlaamsch Opera de opvoering bij van SwaneBurgemeester Kamiel Huysmans was op zijn paaschbest can haar te ontvangen. Vlaamsche Nationalis ten smeten manifesten in de zaal. Bij het verlaten van het Operagebouw hebben socialistische jonge v ïhten gefloten. Er werden eenige aanhoudingen gedaan. De nieuwe burgemeester vertegenwoordigt al dus een bijzondere attractie voor de Ko ninklijke Familie. Het Alg. Christelijk Vakverbond heeft beslaten over gansch het land een manifest te verspreiden in antwoord op den onzinnigen aanval van M. Carton de Tourna! tegen de syndikaten in 't alge meen, speciaal ln betrekking tot de werk loosheidsverzekering aanval die de vo rige week gedaan werd te Brussel in eene vergadering van de Federatie der Katho lieke Kringen. 't Gaat gewoonlijk zóówie kaatst, moet den bal wachten! Ik wijd nag eenige lijnen aan het Kamerdebat van gister, 't Ging vooral over het Koninklijk Besluit van Decem ber 1.1., waarin aangegeven is: a) dat de hospitaliseeringskosten van pensioenge rechtigde ouderlingen voortaan voor reke ning komen van de respectieve gemeente besturen of Kommissiën van Openbaren Onderstand; b) dat het persoonlijk pen sioenbedrag van de gehospitaliseerden verminderd wordt met 50 t h., van 700 op 350 fr. wordt gebracht. Naar mijn bescheiden meening is het eerste deel van het K. B. niet te handha ven. Moesten de hospitaaliseeringskosten gedragen worden door de Gemeentebe sturen of de Kommissiën van Openbaren Onderstand, dan zouden schier al de ge meentebesturen van geheel het land hun ne begrootingen moeten herzien, naar nieuwe middelen moeten uitkijken om een betrekkelijk evenwicht te herstellen. Dat gaat eenvoudig niet! De Regeering heeft hier een zeer sleoht vat ontstoken Men wil sparen op de uitgaven van de begrooting van 't Ministerie van Socialè Voorzorg, dienst der pensioenen, maar de gemeentebesturen worden voor eene on mogelijke uitkomst geplaatst. Maar de socialisten maken het gebaar zich meest te ergeren aan de verminde ring van het' persoonlijk pensioenlbedrag van de pensioengerechtigde gehospitali seerden. Daarin steekt stof tot agitatie. Ge kent het persoonlijk pensioenlbedrag: Man en vrouw, die nog samen zijn, hoog stens 3200 fr. per jaar, gemiddeld 8,80 fr. per dag; voor de alleenwonenden hoog stens 2600 fr., 525 fr. per kwartaal, om trent 6 fr. per dag. Daarmeê moet alles bekostigd worden: huisvesting, voeding, kleeding, enz. De jongste wet Wauters (1927) verze kerde slechts 2700 fr. voor de samenwo nenden, en hoogstens 1480 fr. voor de al leenstaanden. En wijlen J. Wauters wist zijn partljgenooten te overtuigbh, dat het daarmeê genoeg was. Voor hem was het pensioenvraagstuk daarmeê opgelost. Hij voegde er zelfs bij, dat geen enkel land zooveel doet voor de ouderlingen als Belgie. De gehospitaliseerde pensioengerechtig den hebben den onbezorgden kostZe kregen vroeger 700 fr. zakgeld. Dit wordt nu op de helft gebracht, op gemiddeld 1 fr. per dag. Vermoedelijk een tijdelijke maatregel. Volgens mij is 't laatste woord daarover zelfs nog niet gezegd. Maar in 't kader van het voorgestelde blijft het toch waar, dat de gehospitaliseerde pensioengerechtigden het steeds Deter hebben dan degene die alléén of in familie wonen. Deze laatsten kunnen op liet pensioenlbedrag niet één frank per dag (2fr. voor man en vrouw) overhouden voor eigenlijk verteer. Op die vemindering is natuurlijk een thema te brodeeren. De socialisten zullen daaraan niet mankeeren. Ais er agitatie is te voeren, zijn z'er gewoonlijk bij. Maar heel verre zullen ze daarmeê toch niet loo- pen. M. Brunet, de socialistische gewezen Kamervoorzitter, heeft de wettelijkheid van dat Koninklijk Besluit betwist. Spij tig echter dat hij het niet verduidelijkt heeft. De volgende week moet niu gestemd wor. den over twee verschillende aagoirdes. De Kamerafdeelinigen vergaderden heden namiddag. Het wetsvoorstel Delattre betreffende de overname van de koolmij nen door den Staat, en 't wetsvoorstel van Vistor Ernest, behelzende de afschaffing van 't godsdienstig karakter van den eed werden in al de afdeelingen gekelderd, zelfs daar waar de socialisten, waren ze allemaal aanwezig geweest, zeker de meer derheid zouden hebben gehad. De Middenafdeeling en Bijzondere Kommissie van Onderwi.r hebben van daag, in eene dubbele zitting de begrooting goedgekeurd. M. Blavier is verslaggever. Voor al het overige verzend ik U thans bij mijn gebuur. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 9-3-33. Onze Kroonraad heeft zich Dinsdag be ziggehouden met buitenlandse he vraag stukken: de verkiezingen in Duitschland, den oorlog tusschen Japan en China, de al uitlij van de Amerikaansche banken en grenzen, enz. De positie van den dollar kan Belgie niet veel schaden, maar 't slui ten der grenzen is schadelijker. Er werd nog gesproken over den be- hoeftigheldsstaat (in betrekking tot rech op werklooaensteun) en over het technisch onderwijs, dat Woensdag vooral behan deld werd tusschen vier Ministers: M.M. de Broqueville, Van Isacker, Lippens en Foullet, die hunne besluiten dan moeten voorleggen aan den Ministerraad. Schijnbaar hangt eT voor de Regeering geen onweer in de lucht, 'k Geloof dat hare positie eerder bedreigd ls door eene gebeurlijke verlaging van werkloozen- steun dan door meer specifiek-politieke vragen. Maar ge kunt toch nooit weten... M. baron AU ons Verwilghen (St Ni- klaas-Waas) is Dinsdagmorgen schielijk overleden op het moment dat hij gereed was om naar de H. Mis te gaan. Hij was te Sint Niklaas geboren den 28-11-62. dus gewillig 70 jaar oud. Hij is een verdien stelijk strijder geweest, vroeg begonnen nooit gefaald. Hij behoorde gedurende 30 jaar tot den provincieraad van Oost- Vlaanderen en was vele jaren gouwsche pen. De Katholieken van Waasland heb ben hem veel te danken Zoo'n schoone ziel zal wel recht bij den Meester zijn ge gaan. Dinsdag, ln de Kamer, kwam eerst eene lange interpellatie aan de beurt van M. Romsée (VI. Nat) over het uitblijven der vernederlandsching van het dierge neeskundig onderwijs. Oud-minister Van Dievoet heeft breedvoerig toelichting be zorgd. Minister Sap zal binnenkort nade re inlichtingen bezorgen. M. J. Van den Eynde. kamerlid voor Brussel en veearts van beroep, heeft er neg een en arder aan toegevoegd. De Interpellatie eindigde met de klas sieke uitdrukking: het Incident ls ge sloten. Daarop volgd» de Interpellatie van M. A. Dha (Gent); de rest van de zitting van Dinsdag en Woensdag werd aange vuld door eene lnterpell: lie van Debunne en consoorten over. de beperking (2/12) van het pensioenbedrag der gehospitali seerde ouderlingen, waaraan gekoppeld wordt dat de Staat voortaan de onkosten van hospitaliseering ten laste legt van de betrokken gemeentebesturen of kommis siën van Openbaren Onderstand. De rede van D. Dhavé was een sterk gedokumenteerde kritiek tegen dc laat tijdige uitkeering der ouderdomspensioe nen. Honderde pensioengerechtigden wach ten nog op de uitkeering der pensioenen naar de wet van 1930. Ouderlingen dii ln 1931 hun pensioen hebben aangevraagd, wichten steeds wanhopig naai eene be slissing. Het Ministerie (Dienst der >uder. domspensioenen) verzendt de belangheb benden bij de ontvangers der belastingen, die niet mogen uitkeeren omdat zij moe ten wachten op de streekkaarten. De vervallen pensioenen van overleden pensioengerechtigden wachten ln groote verhouding, twee jaar en méér terug, op uitkeering aan de nabestaanden. De op- duiming geschiedt niet ln verhouding tot de nieuwe sterfgevallen. Er zijn ook wil lekeurige beslissingen van de toezieners der belastingen. De Hoogere Beroepskom missie ruimt te traag op, zocdat de ach terstand immer grooter wordt. De dienst der Ouderdomspensioenen laat oneindig veel te wenschen. Minister Carton de Wiart heeft onmid dellijk geantwoord niet een statistiek over zicht, dat niemand heeft overtuigd van de degeüjkeid van den dienst. Naar de wet v~.n Juli 1932 moesten 323.592 dossiers worden herzien. Voor 295.878 werd het pensioenbedrag gehand haafd. Voor 48.658 dossiers werd h pen sioen verminderd of afgeschaft. Van de 9043 vragen om beroep zijn er reeds 4297 min dan de helft geregeld. Voor Oost-Vlaanderen, op 50.465 dossiers, wer den 5317 rentetoeslagen verminderd, en 2737 afgeschaft. Op 1602 vragen in beroep ziin er 312 (1/5) afgehandeld. Voor gansch het land liggen (6 Maart 1933) nog 6964 gewone aanvragen en vragen om herziening te wachten. Aan de Bercepskommissie zijn 3587 dossiers onderworpen. Parlementsleden hebben méér dan 31.000 brieven met klachten in gezonden. Tot daar het bestuurlijk antwoord van den Minister. Ieder parlementslid kan zelf zijn aan deel berekenen in het cijfer der 31.000 klachtenbrieven, „k ken er, die voor hun deel 40 a 50 per week, ruim 2000 per jaar hebben gestuurd. In groote verhouding kregen ze nietszeggende antwoorden en veel teleurstellingen. M. Ad. De Jaegere (Roeselare) vulde de kritiek van. M. Dhavé aan. Uitvoeriger sprak M. René Debruyne (Brugge). Korte samenvatting hier van hetgeen hij zegde: De eigenlijke verzekeringswet dagtee- kent va-n 5 Maart 1925. Daarop kregen wa de verbeterde wet van 14 Juli 1930, d:e den 23 Juli 1932 werd herzien. Twee ministeries (Geldwezen en Sociale Voor zorg) zijn met de toepassing der pen sioenwet bemoeid: de ontvangers der be lastingen om de vragen op te nemen, de toezieners om te beslissen over het pen sioenbedrag, en de Dienst der Ouderdoms pensioenen om de pensioentitels op te ma ken, te verzenden en de uitkeering te ver zekeren. Tusschen de aanvraag en het toekennen verlcopen doorgaans van 4 tot 6 maanden, soms neg langer. Dan de ver traging in den Dienst der Pensioenen zelf. Moet beroep aangeceekend worden, dan duurt het veelal méér dan een jaar voor aleer het pensioen eindelijk uitgekeerd wordt. Intussehen zijn veel pensioenge rechtigden reeds naar de andere wereld verhuisd. De pensoenkassen werden niet regel matig voorgelicht. Vandaar onvolledige stortingen, met het gevolg dat het pen sioenbedrag met de helft wordt vermin derd. De bevoegde dienst stuurt nooit persmededeelingen. Bij het overschrijven kunnen vergetelheden worden begaan... 't Ministerie kent daarvoor geen par don Pensioengerechtigden verliezen op die wijze de helft van het pensioen, waar op zij recht hadden. Wanneer het bevoeg de ministerie dat ongelijk niet herstelt, zal van parlementair initiatief een stukje wet worden neergelegd. Nietszeggende antwoorden komen met de vleet. De par lementsleden hebben op die wijze groo te onkosten van briefwisseling, die voor een aanzienlijk deel zouden kunnen ver meden worden indien de Dienst der C uderdomspensioenen zich de moeite wil de doen de klachten regelmatig te onder- zusken en op te lossen. Indien de bedien den der ontvangers van Belastingen bij het ontvangen der aanvragen zich wilden vergewissen dat de laatste storting wel volledig werd gedaan, zouden de verzeke- ringsplichtigen g de noodige gelegen heid hebben in gebeurlijk geval het ont brekend bedrag aan te vullen. Veel teleur, stellingen zouden op die wijze bij de pen sioengerechtigden voorkomen zijn. In het feit dat toezieners der belastingen die aan pensioengerechtigden die in het 1* half jaar 1932 hun 65* jaar hadden bereikt en volledig pensioen hadden toegestaan, be slissingen die naderhand door den Dienst der Ouderdomspensioenen op de helft wer den gebracht, zoogezegd voor onvoldoende stortingen, ligt toch wel het bewijs dat de wet anders wordt toegepast dan ze door de toezieners der belastingen werden ver staan. Dat moet hersteld worden. Geheel de namiddagzitting van gister werd nog besteed aan die interpellatie. Van socialistische zijde werd de wettelijk heid betwist van het Koninklijk Besluit van 12-12-32, waarbij de hospitalis eer inga- koeten van de pensioengerechtigden ten laste der gemeenten worden gelegd. Die stelling ts bezwaarlijk te verdedigen. Mear een andere kwestie is, dat de Kommissiën van Openbaren Onderstand sinds jaren Alle personen die sedert 1 Februari goud hebben opgevraagd zijn verplicht dit goud terug te beleggen. Doen zij het niet dan zullen zij streng gestraft worden. Steden en partikuliere banken, alsook de verscheidene Staten zullen geen nood geld mogen uitgeven, alleen de Federal Reservebanken zullen daartoe de toela ting krijgen. Door Hitlerianen werden verscheidene winkels, gehouden door Joden, gesloten en bij andere Joden werd het publiek ver. hinderd binnen te gaan. Aan de Poolsche grens werden tal van Duitsche Vluchtelingen tegengehouden en teruggedreven. Mussolini heeft persoonlijke gelukwen- sehen gestuurd naar Hitier. Het Karl Liebknecht huis. te Berlijn werd verbeurd verklaard. Op alle openbare gebouwen wapperen nu de vlaggen van het oude keizerrijk en het hakenkruis. ZEBBIBDSaSBBSaSEZaBBSSflSaaBB IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek SNOECK, Groote Markt. Zielmissen op Zondag 12 Maart. IN SINT MAARTENS: Te 11 u., voor den Heer Henri De- olercq-Vandenhemde, Rijselstraat. IN SINT PIETERS: Te 8 u., voor den Heer Désiré Monnet- Catteeuw, en zoontje Albert. IN SINT JACOBS: Te 7 u., voor M. Rachel Vander- m&ersch en te 8 H u. voor Heer Charles Coene en Moeder. IN SINT NIKLAAS: Te 8 u. voor Heer Arthur Coene, Ma- loulaan en te 9 u. voor Heer Jules Van Eenaeme, Poperingesteenweg. Kattefeest. - Uit de ude kroniek. Op den elfsten van Maert, wesende Woensdag, in de Katte* leste, van het jaer 1716, heeft eenen sekeren timmer- man die wrochte in het sfcadhuys, met naeme Gillis Poppellere voor den laetsten keere de katten gesmeten van den halle- thoren, hetwelke op dese wijse alle jaere pleegde te geschieden, te weten: den man die de katten smeet, was gekleed in eenen rooden baey cfte veste ende stont op een plankiet die uytgesteken was door het vensterken boven den baloon van de hoen tjes, wat hooger als het Carillon ende hadde aldaer drie a vier jonge katten in eenen sak, dewelke hij ee' voor een uyt- trok, ende tusschen het geklank van het klokketspel met de kat in de hand, al- daar danste ende vele kabriolen maekte, en dan de katte smeet, met vollen zwier op de marekt onder het volck 't welck alsdan bij duisenden daer vergaedert sijnde, krielde van de mensch-n, mits het seer kurieus ende aengenaem om sien was. Dit is alsdan den laetsten keer geweest dat men in de Kattefeest de katten ge smeten heeft. Men segt dat men dese fraeye ende seer vermaekelijke saeke heeft agtergelaeten omdat de Hollanders daer in Ypre in garnisoen lagen, de Yperlin- gen sehimpwijse altijd noemden de kat- tesinijters. Kiekenmeel Juist en goed sierlijk en mooi. allerhande Dépothouders gevraagd. - Roeselare. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddaj alleen Apotheek VANDEPLAS. Plechtigheid in St Jan'» Kerk. Dit jaar begint het Triduuin op ZA» TERDAG 11 Maart. Om 6.30 u. plechtig Lof met openingssermoen door Eerw. Pa ter Lammertyn, Redemptorist. Op ZONDAG 12 Maart, de missen gelijl» op andere Zondagen, 's Avonds om 6 a plechtig Lof en Sermoen. Op MAANDAG 13 en DINSDAG 14 Maart: 's Morgens solemneele Mis om 4 7, 8 (in deze Mis sermoen) en om 10 u. 's Avonds om 6.30 u. plechtig Lof en Ser moen. Pectoral Dupuis. Van af de eer ste dosis gevoelt de zieke verlichting; de hardnekkige hoest bedaart; de brand in de keel verdwijnt; de fluimen komen loa en worden gemakkelijk uitgespuwd. De doos 6 frank, bij H. NOTREDAMB, Groote Markt, Poperinge. Elektriciteit. Heden Zondag, van 7 tot 10 uur 's morgens, zal geen elek trische stroom geleverd worden. Aanranding. Woensdag avond kwam onze stadsgenoot René Deroo, woo- nend in de Boeschepestraat, per velo ge reden langs de baan Meenen-Ieper. Bij Het Hoogewerd hij plots aangevallen door twee rekels die hem een geduchten slag op den slaap toebraohten. De man, half bedwelmd, viel van zijn velo en stuik te hard op den grond. Gelukkiglijk kwam dan juist een auto aangereden en de twee aanranders namen de vlucht. Deroo bekwam hulp van de inzittenden van den auto, die hem hadden zien liggen, en kon gelukkiglijk kort nadien terug op zijn velo springen en huiswaarts keeren. Hij was licht gekwetst aan het hodfd door den bekomen slag. Stand der Werkloosheid. Zaterdag 328, zonder Volkshuis; Maandag 550; Dins dag 410; Donderdag 398; Vrijdag 415. Maag versterkend. Da Roode Pil len van L. Dupuis, Jumet, genezen da meeste maagziekten, die voortkomen van de verstopping en van het te lang ver blijf van het voedsel in de maag. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. Deze siroop geneest alle borstkwalen, hoest. griep, verkelting, longziekten, enz. Alleen te verkrijgen in de CAM. LEURIDAN Apotheker OpgeletIndien gij lijdt aan hoofd-, schele hoofdpijn, rheumatiek of griep, neemt niet anders dan de MONO- POEDERS, het eenigste krachtdadigst» geneesmiddel tot heden gekend. Te koop bij H. Notredame, Groota Markt, en A. Kesteiyn, Gasthuisstraat^ Poperinge. Z4F* Doe uwe herbergfeesten inlasschen in dit blad. Minimum 4 franki boven de vier regels: 1 frank per regeL Zendt ons de inlassching met bedrag in postzegels. is aanstaande. VOOR UWE Juweelen in Goud en Diamanten WENDT U BIJ Schoone Keus Trouwe Bediening Vijf en zeventigste verjaring van het verschijnen der Onbevlekte Maagd en Moeder Gods, Maria, te Lourdes ("Frank rijk) en Negende Franciscaansche Bede vaart, onder geleide der Nationale Len tebedevaart van 23 tot 31 Mei 1933. HEENREIS: Vertrek uit België: Dins dag 23 Mei, voormiddag. Aankomst te Lourdes: Woensdag 24 Mei. TERUGREISVertrek uit Lourdes: Dinsdag 30 Mei. Aankomst in Belgie: Woensdag 31 Mei. INSCHRIJVINGSPRIJZEN: Uit Oost ende, Brugge, Torhout, 2* klas 630 fr.; 3* klas 405 fr.; uit Lichtervelde, Roe selare, Ingelmunster, 2° klas 616 fr.; 3* klas 395 fr.; uit Kortrijk en Móes- kroen, 2° klas 600 fr.; 3* klas 385 fr. Na 8 uur zullen geen inschrijvingen meer aanvaard worden. Voor inlichtingen en inschrijving wende men zich tot E. P. Athanaas, Capucle- nenstraat, 30, leper. VELE, BESTE AARDAPPELEN met GLADDE SCHIL door een stikstofbemesting met VOOR UWE WENDT U BIJ Lijst der gezworenen voor de 1* zittijd van het Assisenhof, dat zal geopend wor den op Maandag 13 Maart 1933, onder het voorzitterschap van den heer Rodol- phe De Poortere, raadsheer bij het Hof van Beroep tg Gent. Titelvoerende GezworenenBietauyck Eugène, ingenieur, leper; Storie Leopold, vlashan., Oostroozebeke; Steenhoudt Gus- tave, bestuurder, Kortrijk; Lepoutre Geor ges, handelaar, Dottenijs; Depammelaere Noë, bediende, Waregem; Houttemane Ce- sar, gepens., Herzeeuw; Versailles Geor ges, gem.-seer., leper; Mortier Leopold, prov. raadsl., Avelgem; Degrande Jules, landbouwer, Geluwe; Bosschaert André, bouwkundige, Wervik; Van de Ginste Georges, nijveraar, Gits; Demolder Ho- noré, landbouwer, Wulpen; Ampe Aloïs, nijveraar, Oostroozebeke; Van Caillie Jean, notaris, Brugge; Deceuninck Julien, landbouwer, Handzame; Wiek Jules, land bouwer, Nieuwkerke; Reubens Louis, ren tenier, Sint Andries; Van Hecke Alois, bediende, Ardooie; Van Acker Pierre, houtkoopman, Moen; Taillie Leon, zonder beroep, Roeselare; Boens Daniël, letter kundige, Oostende; Van Caillieu Donat, advokaat, Brugge; Bauwens Arsène, bouwkundige, Moeskroen; Millecam Ro bert, handelsbediende, Moeskroen; Fabry Louis, bouwkundige, Roeselare; Schramme Jozef, advokaat, Brugge; Houbaert Hec tor, rentenier, Koksijde; Alleman Pierre, bediende, Oostende; Verhelle Achiel, land bouwer, Ardooie; Declercq Leon, advokaat, Klemskerke. Bijgevoegde Gezworenen: Van der Haert Jean, ingenieur, Brugge; Parmentier Re- mi, archivist, Brugge; Vande Pitte Louis, handelaar, Brugge; Van Eeghem Benoit, hofbouwkundige, Brugge; Roman Mauri ce, rekenplichtige, Brugge. TE LENDELEBE is een driejarig kindje verdronken in een wak Kosteloos onderzoek der oogen. Christen Volkshuis, Sint Jacobstraat, 30. ZATERDAG 11 MAART, te 8 uur. ZONDAG 12 MAART, te 2, te 5, te 8 U. MAANDAG .3 MAART, te 8 uur. Ons archief. Naar we vernemen is het vonnis van oorlogschade in zake ons archief kortelings geveld en vele Ieper- lingen en weten niet eens dat het stede lijk archief dat omstreeks 1654 in de nieuwe privilegiekamer overgebracht werd zoo rijk was. Inderdaad, het bestond uit 950 handschriften, 52 plann.-n, 4"70 far- den, 340 bundels, 7 kaarten, 2720 hand vesten, waarvan de korte Inhoud bestaat, Dieg. Im., 2222 registers (waaronder deze der parochiën van St Maartens vanaf 1571, die van St Pièters vanaf 1592, deze van St Jacobs vanaf 1587 en die van St Niklaais vanaf 1584: Ann. Westfl. Ton IX bl 255 nota), 3168 rekeningen, 1905 losse nummers, 609 stadsrekeningen, rol len, waarvan sommige tot 12 meters lang (enkele er van werden ontcijferd 1269- 1329, Des. en Desm.l, ongeveer 10.000 verordeningen en verschlllige duizende farden, gedingen tusschen bijzonderen uit de 17* en 18* eeuw (Des. Not. 227-378). Wel mocht dus het Iepersch archief door gaan voor een van de rijkste van heel het land. Wij vernemen dat in den loop van aanstaande week het eerste schip de ha ven van leper zal binnenvaren. Te dier gelegenheid zal het stadhuis van leper bevlagd worden en schipper en invoerder ten stadhuize ontvangen zijn. Wij hopen dat de inwoners eveneenc hunne huizen zullen bevlaggen. (Mcdedeeling van wege het Stadsbestuur). Muziekschool. Op Zondag 19 Maart aanstaande, om 3 uur zeer stipt namid dag, in de Feestzaal der School, Hond- straat: CONCERT door de leerlingen. Ingang vrij. De Beheerraad. Ter gelegenheid der Kattefeesten 2 groote films. (La Boule Blanche). Blijspel vol afwisseling en verrassingen tusschen jonge rijke lieden uit Amerika. Zichten op Amerikaansche paardenwed- strijden. Film in 7 deelen met in de hoofd rollen: WILLIAM HAINES, JACK HOLT, ALICE DAY, HOBART BOSWORTH en ELEONOR BOARDMAN. (La mort du Corsaire). Overheerlijke weergave van de tochten van het Duitsche oorlogschip ln de Indi sche zee; torpedeering van verschillende vijandelijke schepen; achterzetting er van door de geallieerde zeemacht, tot de Duit sche kruiser eindelijk door de Enigelsche Sidneyin den grond wordt geboord en de overlevende bemanning aan boord genomen. Deze film in 7 deelen behaal de overal een reuzensucoes: 't is ook een meesterstuk van pname en uitvoering. De bemanning is ongeveer dezelfde als tijdens den - orlog. Tuben van 20 Tabletten van 0,50 Gr. OOSTENDE. Betooging tegen de taksen. De herbergiers, handelaars, aannemers, spijshuishouders, elektriek- werkers, eigenaars, enz., hebben Dinsdag na midday eene betooging gehouder, te* gei de taksen, voorgesteld door liet li beraal-socialistisch stadsbestuur Ten 5 uur waren de winkels cn herbergen sloten en ten 6.15 uur was de stad de duisternis gedompeld. Aanstaande week: BOLESLAV

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3