DUIZEND JAAR P ASC HEN Een Middenstandsgroep in de Kamer Houdt uw Paschen BEZOEKT KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER POLITIEK ALLERLEI ALS DE KLOKKEN VAN ROME TERUGKEEREN SPRUTOL DE WERKLOOZENKWESTIE Zoudt HIJ IEPER's Handélsfoor 13 -17 APRIL LOIBRIBES - ROME "Dlaanbeucns JSebewaaiten,, liukzitten bij Wiel rijden kM? PUROll STORT 13,20 FRANK Plein, J3a, KORTRIJK WEDUWEN- EN WEEZENBLQEMPJE S-'-" ZONDAG 15 APRIL 1C33. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 1* JAAR. N 16. ««sa* «DE HALLE Katholiek Weekblad van leper. Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) In 't Land 18,60 fr. Frankrijk 35,fr. Congo, Engeland 40,fr. Amerika, Canada en an dere landen 60,f: Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge Postcheckrekening N' 15.510. Tel. Poperinge N' 9. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,C0 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. Irur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1.75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) '.Of fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond Ingezonden worden. - Kleine berichten tegen de Donderdag noen. Hij werd met veel eer begraven in een hieuwen familiekelder. Het is gedaan met HemJuichen de Joodsohe vijanden. In het hert zijner leerlingen glimt maar ren weinig hoop in vellleuse In het hert van zijn Moeder blijft het eeuwig licht: het geloof in de verrijzenis. Ze had veel gezien deze laatste dagen. Meer dan dkt zult gij zien zei haar een in wendige stem. Zijn moeder wil geen rouwkleeren laten maken, ze draagt nog het kleed met bloed bespat, ze weet dat de loopbaan van zulk een Zoon niet op Calvarie eindigen kan; ze betrouwt erop dat zijn eerste verschij ning en zijn eerste bezoek voor haar zal zijn, die laatst bij Hem bleef bij het kruis en ook bij het graf. Van hei kruis was ze niet weg te krij gen, in haar smart had z" zoo lang werk om die wonden te wasschen en te tellen bij het graf zou ze nog lang gebleven zijn om te bidden, toen liet reeds donker werd. Nu doet ze haar triduum, zij gelooft dat zijn heerlijkheid in de tombe zit verbor gen gelijk de geur en de kleur in den ro zenknop, haar verlangende liefde zou wil len zijn tweede geboorte verhaasten; haar heilig ongeduld wenscht het lieve woord te hooren dat niet langer uitblijven kan: Moeder Ook op het kruis, waar elk ander alleen aan zich-zelf zou hebben gedacht, vergat Hi) niet dat Maria zijn Moeder was. Zou Hij haar in de vreugde van het herleven kunnen uit het geheugen verlie zen? Het H. Hart heeft een memorie die nooit faalt. Verheug U dan. Koningin des Hemels, verheug U met den Paaschkoning die 't geluk zal verspreiden en 't eerst van al aan zijn Moeder zal mededeelen. Gedeelde vreugde, dubbele vreugde. En laten wij allen blij zijn met hen beiden. Veer op Maria, kome de boven aard sche glimlach bij dat blijde wederzien op uw wezen terug; het vage eiken plooi van droefheid en elk spoor van lijden uit. Lach op uw Zoon en lach ook op ons, el- lendigen, die na twintig eeuwen U en Hem nog niet beminnen gelijk de eerste mar telaars. En wij. die haren Zoon in hare armen hr-bben vermoord en haar hart meteen den steek hebben gegeven, durven wij zon der 't berouw der Paaschbiecht voor die Moeder verschijnen? Het gezegelde graf wordt een opene wieg. Wat de engelen eens in sourdine speelden, om zijn kinderslaap niet te sto- 12232J3831E23aaE3BaaBSKB2 door Volksvertegenwoordiger Robert D. DE MAN ren: Glorie aan God en vrede op aarde herhalen zij tihans fortissimo in dreu nende fanfaren voor Hem, die voor eeuwig wakker werd. Nu nog meer Eer aan den Allerhoogste want de oneer is hersteld, Nu nog meer Vrede voor de men- schen want Duivel en Dood liggen neer geveld. De zon die den Vrijdag verbleekte, schiet haar kleur weer in den Paaschmor- gen. Nog biinkender dan de zon is Hij op gestaan met zijn roode wonden. Hij ademt weer, zijn hert klopt van nieuw levensbloed. Zijn eerste lach is voor Moeder, daar Hij als een kind haar liefde niet missen wil. Hij geeft haar de primeur zijner levenslente. Zoo vriendelijk kijkt niemand. Zij ook draagt een wonde aan 't hert, zij knielt en bidt, starend naar den roo- den dageraad, voor de tweede blijde bood schap. Alleluja! Verheug U Moeder, ziedaar uw Zoon, open uw deur, open uw oogen en uw armen voor het vereerend bezoek. Nog nooit versoheen Hij haar zoo stralend- jong in zijn verrezen schoonheid. Hij neemt haar gevouwen handen. De woon kamer wordt een tabernakel met wezen lijke tegenwoordigheid. Het is goed te zijn op dezen Thabor. De Heer ziet zijn Vader door de godde lijke aanschouwing en Hij ziet tevens als bijkomstig geluk zijn Moeder in dit hei ligdom. Moeder, Ik ben weer bij U zoo klinkt het liefde-accent. Jezus.Dat woord in haren mond is haar schoonste gebed. Zij kust de won de van zijn rechterhand. Doet het geen pijn? Zij is de eerste die een Martelaar om helst. Hier vergeet zij haar zeven smarten. Niets dan zoetigheid vloeit uit die won den, een voorsmaak der zaligheid. In een hemelteug drinkt zij zijn woor den en haar ziel zingt haar tweeden MagnificatMeer dan een engel ver scheen haar. Te zamen doen ze hun meditatie in verrukking over 't mysterie van den dag en bieden elkaar geestelijke ruikers aan Hij bewaart zijn geheim; - zij behoudt alles in haar hart. Hij geeft zijn zegen, zijn besten, als een nieuwgewijde Hoogeprierter in heilig gewaad, eerst aan zijn Moeder. Tot wederziens! Alle wonden zijn genezen. De harten zijn aan de hoogïe van het roemvol en blijde geheim. Dit is de dag dien de Heer gemaakt heeft voor den Held van het Feest der Feesten, voor Hem die stierf en nog immer leeft. A. B. In de huizen is de groote kuisch ge daan. kraaknet is de vloer, de huisraad pronkt, het koper blinkt. De menschen zijn op hun paaschbeste en wenschen elkaar een zaligen Paschen. De natuur ook komt op haar best en haar schoonst, het sap is in de zwellende botten gekropen, de vogels kwetteren, en zoeken nest, de hoenders kakelen en kraaien. Zoo heb ben de bosschen en de velden die schoo- ne natuurkerken, lijk Gezelle ze noemt, nu ook hun Alleluia. PAASCHEIEREN. Paschen is de eiertijd en daarom zingt men zoo wel: Kindekens staat op En eet een ei 't Is bij de Mei, 't Is Paschen. Hier en daar gingen de kinderen zin gen en bedelen van deur tot deur: Vrouwke, vrouwke doe uw best haal een eiken uit den nest, van die witte hennen!... of elders nog: Te Paschen zullen we eieren eten Zoo is de Vasten vergeten, Kyrie eleïson. Maar bij ons was het nog niet noodig dat we om eieren bedelden en zongen. Op Paaschzaterdag, in den morgen, ston den we te kijken hoog in de lucht naar de klokken van Rome, we zagen ze vlie gen met hun blauw of rood roksken aan, en onverwacht, als de klokken luidden, daar lagen op het bleekveld de witte eieren tusschen gras en groen en we hadden maar te rapen. Maar waarom toch, als we zoo dik wijls en zoo lang vleesch moesten der ven in den strengen vasten, waarom zul len we niet liever van Te Paschen zullen we vleesch eten! lijk de Israë lieten van de vleeschpotten van Egypte spreken. Vleesch eten is slecht voor de tandpijn, zeide men, en op Paschen eieren eten die op Goeden Vrijdag gelegd zijn, bevrijdt er n! Voor ons. christen menschen, hebben die Paascheieren toch meer te beteeke- nen: nog dikwijl gebeurt het dat de pries ter de Paascheieren zegent en dan bidt hij den Heer dat de geioovigen die eieren met dankbaarheid zouden nutten, om de wille van de verrijzenis van onzen lieer Jezus Christus De vogel die ge boren wordt breekt open de harde eier schaal waarin hij lag: Christus uit den docd en uit zijn steenen graf geboren, b.cekt de banden van hel en dood. Paascheieren zijn het symbool van de Opstanding. EEN ZWAREN STEEN. Jezus bleef niet dood in het graf. maar lil den vroegen morgen sprong het bleeke biauwe gewonde lichaam op dat levend wevd en terug met de ziel vereenigd. Maar geenszins hinderden Hem de zware sieen die van het graf was gewenteld noch de zegels die er op waren geslagen. Later, ais Hij reeds verrezen was, toen rerst kwam de engel en wentelde weg den zwaren steen en zette er zich op neer. Op Paschen verrijzen ook de zielen. B.ave, vrome menschen zijn ook opge staan. door het bidden en boeten worden ze beter en vromer nog, van binnen ook zijn ze op hun Paasch-beste. Maar voor vele anderen was er voor hun ziel een geheele opstanding noodig, doch ze was niet mogelijk tenzij een engel, de pries ter, in de paaschbiecht, den zwaren steen wegnam en den doode opwekte tot het leven. Door 't vervullen der Paaschplicht, Biecht en Communie, hebben velen waar lijk Paschen gevierd, 't feest ook van hun overgang van den dood tot het leven. SCHOUWVAGERS. Toen ik nog College liep was mijn tantje, dat als een heilig menschke leef de en stierf, dikwijls naar mijn goesting er al te erg op uit om toch maar te weten te komen wat ik later worden zou. En ik speelde schampavie met volgend antwoord: «Schouwvager, tante Trees.». Vroeger naar 't schijnt, verschenen de schouwvagers met Paschen en Allerhei ligen en hadden werk te veel en trokken op en neer door de zwarte schouwen de bussel strooi met het zware gewicht. Maar Biet Paschen en andere gevulde biecht- dagen heb ik wel dikwijls teruggedacht aan 't antwoord aan Tante Trees, dan hebben we toch ook heel wat zwarte schouwen te vagen en heel wat roet er uit te kuisehen. Maar de PaasdhbleAit irfag geen kwak zalf of prulzalf zijn! 't Is niet genoeg eens rap red Paschen te biechten te loopen, een absolutie wig te smokkelen, en nadien hetzelfde leven te herbegin nen. Christus is maar eens gestorven, en eens verrezen sterft Hij niet meer. Ge ioovigen, die goed biechten, meenen het ernstig en breken voor goed de boeien en de banden. Zóó zou het moeten zijn. Christus' Verrijzenis is ook het beeld van ons doopsel. Zoo zouden wij ons christe lijk leven moeten verstaan, dat wij, eens verrezen door doopsel, nooit meer ster ven. De vogel die eens zijn eierschelp brak en leeft, kruipt er toch ook niet meer in terug. Men schilderde en kleurde de Paasch eieren nog, opdat die bonte schildering voor ons he* zinnebeeld zouden zijn van de rijke verscheidenheid van het genade leven dat de hergeboorte door het doop sel ons had geschonken. Dat genadeleven werd ons niet geschonken opdat het ster ven zou, maar opdat het immer schoo ner en rijker zij. Daarom zong de dichter Aloïs Wal grave zoo schoon: O kristen volk, van nu voortaan, blijf helder in de klaarheid staan die van ons Heere is uitgegaan. P. L. LUYTS, O. P. ssczasszaBBBBBESzsaaxBasgiiasB VLIEGRECORDS Over den «Everest»-berg De «Everest» -bergen, gelegen in Midden- Azia, zijn de hoogst gekende bergen der wereld; ze rijzen op tot 10.675 meters boven den zeespiegel. Nooit werd de top bereikt, niettegenstaande veel pogingen reeds ten koste van veel menschenlevens. Een Engelsch vliegeskader, ging verle den week de proef aan boven den top van den berg te vliegen. Zulke proeven zijn vol gevaren en op 10 duizend meters hoog kan een mensch niet leven bij ge mis aan lucht. Heel bijzondere toebereid selen zijn dus noodig om wel te lukken, De proef lukte en het vliegeskader kon geruimen tijd boven den berg vliegen en alle begeerde bestatigingen opnemen. Hier ziet men Lord Clydesdale, hoofd piloot die zijn eskader tot dit wellukken geleid heeft. komen vroeg in het voorjaar. Voorziet U daarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in alle Apotheken. EEN ZWARE SLAG VOOR HET INTERNATIONAAL SOCIALISME! WAT BRENGT DE DAG VAN MORGEN? Vooraleer een woordje te reppen over de toestanden op politiek gebied in ons land, willen we een paar beschouwingen wijden aan de jongst gebeurde feiten in Duitschland. Duitschland heeft dus de nationale re volutie gekend en Hitler is bij de gratie van zijn stormtroepen en zijn geweldige propaganda meester geworden van het Duitsche rijk waar de Pruisische geest in volle herleving is. Hoe is die toestand en hoe zijn die ge beurtenissen uit te leggen? Hos is het te begrijpen, dat Duitschland, een republiek sedert Weimar 1918, waarin de socialisten langen tijd den hoogen toon hebben ge voerd nu terug in handen is gevallen van een macht die terug den Pruisischen geest heeft kunnen wakker roepen? Hoe is het uit te leggen, dat de socialis ten van Duitschland, die een geweldige macht vormden op politiek gebied, zoo maar zonder blikken of blozen hun hoofd in den schoot van Hitier zijn gaan leggen en zich terug trekken uit de Tweede In ternationale, de socialistische, waarvan het Duitsche socialisme, omzeggens de hoeksteen en de grondvesting is geweest? Zooveel vragen die moeten beantwoord worden met een algemeene besohouwing of liever met een vaststelling. Het Duitsche volk is sedert jaren opge voed geworden in een geest van sterke tucht, in een geest van onvaarwaardelijk gehoorzamen aan één enkel sterk gezag, dat vóór den oorlog den Keizer en zijn keizerlijke regeering was, bijgestaan door een oppermachtigen legerstaf. Het Duitsche volk is steeds opgeleid ge weest onder en door een sterke vuist, die dat volk altijd heeft gevoeld en die vuist heeft het volk er toe gebracht, zich te plooien naar de meest strenge tucht. De revolutie van 1918 heeft die sterke tucht, althans in de leiding gebroken. Nieuwe mannen zijn aan de staatsleiding gekomen, die echter nooit in de oogen van het volk, de sterke vuist, die het gewend was, heeft kunnen vei-vangen. De vorm was veranderd, maar de geesten bleven Pruisisch en aan sterk gezag gewend. De vele organisaties, op militairen voet, inzake disciplien geschoeid, waren zoove le uitingen van den waren geest van het volk. Het Duitsche volk was niet rijp voor een republikeinsohen staatsvorm en on danks al de overwinningen, die de opeen volgende staatslieden tijdens de republiek hebben behaald op het internationaal ter rein der diplomatie zijn niet bij machte geweest om den geest van het volk te vSfeoenen met de republiek. Hitier heeft van den beginne af gespe culeerd op het nationaal gevoel van den Duitschers en daar ligt zijn succes. Hij wilde het heeleDuitschland, terug doen herleven. De oude leuze IN EINIG- KEIT STARK (in eenheid sterk) werkte als tooverformuul op dat volk, dat snakte naar de sterke hand, die het redden zou uit den warwinkel waaruit de na-oorloj sche regeeritigen het niet Hadden \erm; gen te redden, naar Duitsche opvatting. Sedert Hitier meester is geworden, is de Pruisische geest herleefd, de Jonge ge neratie wenschen alleen nog als doelwit van hun streven te stelen «ganz einfach Deutschland Duitschland zonder meer De ouderen worden tegen wil en dank soms meegesleurd in die roes van Pruisia- nisme die over het land spoelt. In dien geest is de houding van de so cialisten in Duitschland te begrijpen en eveneens de politiek die door het Duitsche Centrum wordt gevoerd. De socialisten willen de politiek voeren van «het minste kwaad». Ze willen red den van hun beweging wat te redden valt, voor zooveel dit mogelijk zal zijn, want de regeering heeft de socialistische bewe ging reeds bestempeld als ANTI-NATIO NAAL naar Duitsch-Pruisische opvat ting en bijgevolg, moet die beweging in het belang van den nationaal-socialisti- schen staat worden opgedoekt. In die orde van gedachten hebben de socialisten zich teruggetrokken uit de so cialistische internationale, omdat Hitier die internationale aanziet als een nest van Marxistische gedce en hij een onver- biddelij'ken strijd tegen die internationale heeft aangebonden. Hitier gaat heel en al den weg op, die door Mussolini werd gevolgd in Italië toen deze in 1923 te Rome de macht had in handen gekregen. In zijn boek Mein Kampfvan Hit- Ier lazen wij, dat hij geen nationnaal-so cialistische vakorganisaties wilde stich ten, zoolang hij de macht niet in handen kreeg. Hij heeft nu de macht en thans wil hij naar Italiaansch model naar een nationaal-socialistisehen corporatieven staat, waarin er geen plaats meer is, noch voor christelijke of socialistische syndika- ten. De socialisten staan reeds op den index, aan de christelijke syndikaten heeft hij nog niet bepaald gezegd wat hij zinnens is te doen. Intusschen heeft hij echter reeds een Rijkskommissaris gestuurd voor de vakvereenigingen naar Beieren, waar deze is begonnen met al het hebben en houden van deze organisaties te blokkee- ren. Al de gelden zhten dus vast. Verder werd er aan de leiders vn de syndikale organiasties verbod gegeven nog een poli tiek mandaat te vervullen, terware zs de syndikale werking verlieten. De syndika ten mogen onder geen enkel voorwendsel meer aan politièk doen. Dat is de feitelijke toestand, die ons deze week werd bevestigd door een Katho liek Kamerlid dat zoo pas uit Berlijn was teruggekeerd en die daar voeling had ge nomen met vooraanstaande leiders der katholieke vakorganisaties. Het bestaan van twee groote landen in het hart van Europa, Italië en Duitsch land, waar de d'lktatuur hoogtij viert en waar men een nieuw stelsel wil uitbou wen, is voor de toekomst van het Euro- pessch vasteland van een schrikkelijk ver dragend belang. De tijd zal leeren wat er zal uit voortvloeien. Een zaak is intus schen zeker, dat het Duitsche volk, groo- tsndeels met enthousiasme, anderdeels noodgedwongen de feitelijke toestanden aanvaarden moet. Laat dit alles ons een les zijn, om in ons land voorzichtig te zijn en geen offers te zwichten, opdat wij tenminste gespaard blijven van een radikale omvorming. DRINGEND IS DE NOOD OOK IN ONS LAND We hebben er reeds meer de aandacht op getrokken, dat bij ons ook de nood dringend is. Sedert 27 November 1932, dag der alge meens verkiezingen, i er oneindig veel veranderd. Die enkele maanden hebben aan de wereld en aa.n ons land feitelijke toestanden gebracht, die iedereen, tct welke groep of partij hij ook behooren moge, tot ernstig nadenken moet brengen. Niemand kan den ernst van den toe stand op finantieel en algemeen politiek gebied ontkennen. De socialistische kam- pagne tegen alles en nog wat, tegenover al de maatregelen die door de regeer in g zijn Met genoegen kunnen we mededeelen genomen is plat gevallen als een doors to- <jat in de Kamer een parlementaire groep ken blaas. Het socialisme zit in zeer nau- I komt gesticht te worden uit de gekozenen we schoentjes en bij die menschen, van den Ohr. Middenstand, met bureel sa- werkt, begrijpelijkerwijze, het gebeurde in mengesteld als volgt: Duitschland zeer diep na. De socalistische Voorzitter: M. Wauwermans. Onder-voorzitters: M.M. Baels en de Géradon. Algem. secretaris: M. Van Ackere. Secretarissen: M.M. de Kerchove d'E- xaerde en Clerckx. Deze groep telt reeds ten 30 tal leden, de helft uit eigen verkozenen uit het Vlaamsche land. Deze groep zal, evenals de Vlaamsche groep de Vlaamsche belangen verdedigt, en, evenals de Democratische Kr is te ne groep de belangen der werklieden verde digt, zal hij de belangen der middenstan ders ter harte nemen En dezen hebben het meer dan noodig. Deze daad moet alle Middenstanders verheugen. De Regeering zal nu ook moe ten rekening houden met de wenschen van den Middenstand en reeds deze week had deze tusschenkomst de beste gevolgen. voormannen begrijpen thans beter dan wie ook, hoe de toekcmst misschien be slissen zal over het bestaan van hun par tij en van hun werken. De houding die de socialisten thans aan nemen, verschilt dan ook oneindig veel van deze, die ze maanden geleden, dach ten te moeten aannemen. De nationalisten zitten eveneens ver legen met hun geweldig anti-militarisme, het eenig houvast dat ze tijdens den laat- sten kiesstrijd hadden. De mee st ver -oede anti-militaristen als een Prof. EINSTEIN b. v. die vroeger steeds partijganger was van een eenzijdi ge ontwapening, van de afschaffing zon der meer van het leger, hooren we thans aan de pers verklaren, dat hij als best geschikte midü»! aanziet om den vrede te bewaren, het gedeeKe uit het plan Boncour, dat een gezamenlijke de fensieve actie voorziet tegen het land dat den vrede zou willen schenden. Welnu der gelijke actie veronderstelt toch, dat elk land dat bij die gezamenlijke actie zou te pas komen, over een eigen staande le ger moet beschikken! Wie zou er thans tegen de bedreiging van den Duitschen Pruisischen geest, te genover de sterke bewapening van Frank rijk, tegenover de formidabele maoht der Soviets durven te verdedigen, dat ons land morgen heel het leger moet naar huis zenden? Wij willen hier niet het militarisme verdedigen, verre van daar. We zijn er even groote bestrijders van dan gelijk wie, maar tegenover de schreeuwende feiten willen we onze oogen niet sluiten en we willen de sukkelaars niet uithangen en de onnoozeiaars. We betreuren met den Paus dat de wereld die onzinnige bewa peningspolitiek blijft, voortzetten, doch we weten ook anderzijds dat we den plicht hebben van zelfbehoud en dat dien zsd-e- iijken plicht zoowel de naties geldt als de enkelingen. Het land moet gered, dat vraagt ieder een, gered op financieel, gered op politiek gebied. Daarom moet iedereen zijn plicht be grijpen. Inflatie zou den endergang beteekenen van den middenstand, zou de ellende be teekenen voor den arbeidersstand en zou slechts aan enkelen bate kunnen brengen. De zware plicht die thans op de be stuurders van het land ligt. mogen we niet zwaarder maken door onbedachte be wegingen. Daarvan zijn ook de socialisten overtuigd, aangezien op de jongste verga dering van hun algerneenen raad werd gevraagd, dat de arbeiders geen bewe gingen zouden inzetten, die alleen aan de arbeiders schade kunnen berokkenen. Kalmte en koelbloedigheid! Om het be- 'grootingstekort van 600 700 milliosn fr. te dekken zullen er zeker nog ingrijpen de maatregelen moeten genomen worden. Waarin zullen ze bestaan? Hoe diep zul len ze ingrijpen? Warneer zullen ze ge nomen worden? G;:,/_;ii}:e manier? Dit 'zijn zoovele vragen waarop we thans geen antwoord kunnen geven. Alleen kunnen we er echter dit aan toe voegen: Wil het land niet ten onder gaan, dan moet er onverwijld, zonder aarzelen doorgetast worden. De politiek van het minste kwaad is ook hier geboden voor de geweldige, uiterste noodzaak, en voor het heil van alle standen en klassen. In moeilijke tijden geven de leiders alleen blijken van staatsmanskunst en staatsmanswijsheid. In die omstandighe den krijgt men gelegenheid om te toonen of men werkelijk het belang van het volk dienen durft. Want durf is er dan meer dan ooit noodig, onafgezien van alle po pulariteit. Het volk moet wel eens tegen zijn wil en dank van den ondergang worden gered. HULP We vernemen echter dat de Minister raad in zijne bijeenkomst van Woensdag twee wetsontwerpen voorgelegd door mi nister Sap, heeft goedgekeurd. Deze wets ontwerpen werden tijdens de bespreking van de begrooting van Landbouw en Mid denstand door de ministei in den S:naat aangekondigd. Het eerste stelt een ver hooging van het krediet vc-or de toerus ting van het ambachtswezen voor van 35 milliosn (50 millioen in plaa's van 15). Door het tweede wordt het krediet van 50 millicsn, voorzien voor de bank van het klein beroepskrediet, op 100 millioen ge bracht. Dit wezehet signaal tot samenwerking van alle Middenstanders. Geen ver brokkeling! Niet luisteren naar scheurma kers die niet het algemeen belang, maar enkel hun eigen belang betrachten. Allen samsn in den Kristen Midden stand en esns dat we de macht hebben kunnen we de misbruikeil doen wegrui men en ons recht opeischen. M. MEER DAN ssassBMfcanaiiBEXSBaESsaaaisaB isssBsasgassazsasBsanssBBZisB OM DE GEMEENTEN TER TE KOMEN De gemeenten, die thans geweldig door de werkloosheid zijn getroffen, omdat de bevolking vooral samengesteld is uit ar beiders en bedienden, staan voor haast onoverkomelijke lasten. Om die gemeenten vooral te helpen in deze harde crisistijden werd er door de Heeren Kamerleden Allewaert, Bodart, Mathieu, Van Koeck en De Man een wetsvoorstel ingediend waarbij wordt voor gesteld de verdeeling van de gelden waar over het Fonds van de Gemeente beschikt als volgt te veranderen: Thans worden de fondsen verdeeld op volgenden grondslag: Acht twintigsten naar rato van het kadastraal inkomen der gebouwde eigen dommen: Drie twintigsten naar verhouding van het kadastraal inkomen der onbebouwde eigendommen Negen twintigsten naar verhouding van het bij de jongste tienjaarlijksche telling ambtelijk vastgesteld bevolkingscijfer. Het wetsvoorstel ingediend door de hoo- ger genoemde Kamerleden bepaalt dat de verdeeling zou geschieden op volgende grondslag Vijf twintigsten naar rato van de kadas trale opbrengst der bebouwde eigendom men; Drie twintigsten naar rato van de on bebouwde eigendommen Vier twintigsten naar rato van het be volkingscijfer; Acht twintigsten naar rato van de be dienden- en werkersbevolking volgens een jaariijksche vaststelling; Daaruit vloeit dus voort dat het dee' naar rato van het bebouwd kadastraal inkomen met DRIE twintigsten zou ver minderd worden en het deel naar rato van het bevolkingscijfer zou met VIJF twintigsten worden verminderd en zoo bereikt men de ACHT twintigsten die worden toegekend naar rato van de werk lieden- en bedienden bevolking. Door de voorgestelde verdeeling zouden de gemeenten die over een groote werk liedenbevolking beschikken en dus thans ook de zwaarste lasten van de crisis te dragen hebben, eenigszins worden gecom penseerd door die verdeeling op nieuwen grondslag. (flgBSiKSiaaxEsaciiiEüasBaasszBa Gebruikt Chicorei Wyppelier-Taffin, 't is de beste. iaaaaiEiSBsasQissEiBE&fSHaasaaEB BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN VAN WEST-VLAANDEREN Steunfonds voor Weduwen en V/eezen. Vandaag een woordje over de misbrui ken. Daar zijn er veel: Sommige werklieden die sinds een Jaar, en twee jaar zelf, niet meer gewrocht hebben, nemen den schijn aan, naar geen werk meer uit te zien, en uit- sluitelijk te willen leven van werkloo- zenstsun; Komt er werkgelegenheid, dan laten ze het aan anderen over zich aan te bie den, ze kruipen achteruit. Is 't loon een beetje minder dan vroeger dan hebben ze seffens reden om te wei geren, zelfs al zouden ze nog meer trekken dan met den werkloozensteun. Is 't loon voldoende dan oordeelen ze dat ze onbekwaam zijn tot zulk of zulk werk: te lastig, hun vak niet, hun stiel niet. Doppen is zoo eenvou dig simpel, gemakkelijk; Anderen gebruiken een schoone partij land, werken feitelijk een beetje voor hen zelf; 't zijn halve boertjes, zegt men, en ze gaan doppen; Met den vinger worden anderen nog aan gewezen die er een kleine commerce op na houden en een winkel hebben of herberg... en ze doppen; Weer anderen vinden seffens werk als ze op wachttijd komen, omdat ze dan min trekken; maar trekken ze weer 't volle steungeld, dan doen ze niets meer; Anderen zijn gedeeltelijk werkloos maar weten alles zoo fijn aan boord te leg gen om zoo weinig mogelijk te verlie zen van hun dopgeld en zoo veel mo gelijk te trekken van hun werk. Wat nog erger is, daar zijn er nog enkelen die hun dopgeld verdrinken; anderen die 't verspelen aan prijskam pen, hanekampen en duivenspel voor groot geld. Anderen nog... maar laten we nu op houden, en eerst vaststellen dat al die dingen heel menschelijk zijn. Overal in alie staaden hebt ge van die menschen die weinig eergierig zijn voor hen zelf, en weinig over hebben voor hun even naaste; ze willen niet zien dat juist zij de schuld zijn dat hun evennaaste die 't noodig heeft op die manier bestolen wordt. In ander standen gaat het feitelijk ook zoo in de wereld; sommigen trachten op alle manieren eerlijke en oneerlijke aan geld, aan pensioenen en aan for tuin te geraken. Moesten we hier alle misbruiken aanhalen die bestaan in de wereld over onttrekken van rechtvaardig loon, onrechtvaardige verdeeling der win sten, onrechtvaardiggebruik van 't over tollige, dan hebben we alleen de laatste Pauselijke Brieven open te slaan. Maar 't helpt niet de misbruiken van mond tot mond voort te vertellen en aan te klagen: maatregelen moeten ge troffen om ze te beletten. 't Eenige verstandig besluit in die dop perskwestie is toch wel: uit alle kracht moet iedereen meewerken om de mis bruiken tegen te gaan, overal waar ze bestaan, al was 't bij generaals. Maar neen, velen willen nu 't volgen de besluit trekken: Het moet uit zijn met die doppers! Wat ze er mede zullen doen zeggen ze niet. In de overeenkomst met de Regeering heeft het Chr. Werkersverbond het prin ciep hooggehouden: «Geen vermindering aan den Werkloozensteun aan de vare werkloozen, die 't waarlijk noodig hebben, maar doortastend ingrijpen tegen a'!e misbruiken van Staatstoelagen in alle standen. Sommigen die besluiten: Heel die syndikatenkwestie is daar de schuld van; hun rijk moet uit zijnschrijven spijtig te zijn dat het Christen Werkersverbond tot een akkoord gekomen is met de Re geering. Spijtig, zeg ik. omdat hun opzet fei telijk is: burgers van een zelfde land. tegen elkaar op te hitsen. Zoo zijn nu de menschen, wars van allen oorlog. «Vloek aan den oorlog», zeggen ze: maar gereed om elkaar met geweld te lijf te gaan, burgers van een zelfde land. Er wordt gelogen en ruzie gezocht en opgehitst. Opstootjes en zoo n klein be gin van burgeroorlog. Dat wordt met op zet ineengestoken. Anderen zien liever van verre toe, maar ze zien 't toch gaarnlaten we maar zeggen dat over een paar weken veer kij kers in Poperinge liever hadden zien vech ten, een beetje bloed zien vloeien en ge kwetsten wegdragen. Zoo zijn de menschen! Homo hominl lupurs «De eene mensch is wolf van den andere Is er dan geen oplossing te vinden in rechtvaardigheid en liefde, zender geweld en bloedvergieten; geen verstandhouding door christelijke solidariteit en gemeen zame liefde voor 't algemeen welzijn van alle ir.ensc.hen •ui één zelfde land? De Pauselijke Brieven wijzen den weg. Waarom wachten dien weg op te gaan? Door' christelijke organisatie van alle standen zoo werkman, zoo middenstan der, zoo bediende, zoo boer, zoo werk gever, zoo nijveraar, naar een zelfde al gemeen welzijn van 't heele Vlaanderen. bleven UWE vooroudera getrouw aan Christus NU de EERSTE af. vallige zijn IBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBgSSasa op postcheoknummer 15.570 van V. San- sen-Vanneste, drukker, Poperinge, en we kelijks wordt ons blad U door de postbode tehuis besteld. Vergeet niet uw VOLLEDIG ADRES aan te geven en wel er bij te voegen: STORTING VOOR ABONNEMENT OP DE HALLE iBflBEaassBaBssflaBsaaBaaESBaiB tBsacsszessBciaaa&assBsanz^a Een drieling te Antwerpen VERSCHERPING VAN DE KONTKOOL Strenge maatregelen zijn genomen om alie bedrog na te gaan en streng te straf fen. Te Binche werden zes kleermakersgas ten betrapt die werkloozensteun trokken en heel den dag tehuis werkten. Veel vrouwen werden reeds betrapt die ais werkloozen steun trokken en in feite hun man behulpzaam waren. De betrokken personen zullen van allen steun beroofd en ovendien rechterlijk vervolgd worden. Overal zal de 'kontrool heel scherp toe gepast worden. Van 10 Mei tot 18 Mei 1933: Eedevaart naar LOURDES Van 29 Mei tot 11 Juni 1933 Bedevaart naar ROME VOOR INLICHTING EN INSCHRIJVING Inschrijvingen sluiten Voor Lourdes 20 April Het gezin Weytc-Djtrcnj, Dicpestraat, 12, Antwerpen, werd. dezer dagen geze gend met een drielipg. Alle drje rijn even gezond, zcoals rr.cn op hkrbovcngaende foto ken bestatigen. TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN LEENING 5 P.H. VAN 1S22 Maandag morgen heeft de 131' trek king plaats gehad van de ieening 5 p. c. 1922 der Verwoeste Gewesten. Serie 53370 Nr 13 wint 251.000 frank. Series 53370 Nr 14 en 138253 Nr 2 win nen elk 190.000 frank. De andere nummers van deze drie se ries, alsmede van serie 171675 zijn uit- kesrbaar aan 300 frank. l2a23ES8=3S38»aSB2.23!3S3SS3a5:a STEEDS RAPPER! 703 Kilometers per uur. Hoofd- sekretariaat Voor Rome 2 Mei. NA L>3 RAMP VAN D3 "AKRON ZONDAG 23 APRIL (Beloken Paschen) zal alhier het verkocht werden om steun te verleenzn aan de Weduwen en Weezen der Krocst- rijke Gezinnen van West-Vaandelen. Koopt allen hei bloempje! Fr 'r. DE AKRON HET GROOTSTE AMERIKAANSCHE LUCHTSCHIP dat vêilede.i week bij nachtelijke teferosieningen, door de storm verrast werd, in twee brak en in zee viel, 75 slachtoffers makend. Vier hooggeplaatste officieren werden gelast door tio; hcofd der Amerikaanscne vioot om een onderzoek in te steiien no pens de ramp der Akron Door oorlogsschepen en vliegtuigen werden de opzoekingen voortgezet, maar deze konden enkel leiden tot hei opvis- schen van wet wrakken en van enkele lij ken, waaronder het lijk van officier Mac- oerd, alsook van den kommar.dant BeTry, passagier aan* boord van het luchtschip. Chaer weid gegeven het gezonken lucht schip op te halen om het onderzoek beter .e hur.nen lelden. Ee, luchtschip zou in twee gebroken zijn en het stuur werd weggeslagen warr- door de Akron niet m.er te bes.uren v.el. GNDANKS DE AKRON .-RAMP WOEDT DE BOUW VAN LUCHTSCHEPEN VOORTGEZET Ondanks de rainp van den «'Akron zal dezer dagen opnieuw een groot luchtschip zijn eerste proefvlucht doen, terwijl te vens met den bouw aangevangen zal wor den van de t. O. 13 c'as het grootste lucht schip van de Amerikaansche marine zal worden. Ket lijk van admiraal Moffett, die 'oij de ramp van den Akron is cnage komen, is ook opgevischt. EEN VERKEERD MANCEUVER VOOR DE RAMP Een der geredden van de Akron ver klaarde voor de rechtbank van onderzoek dat een weinig vóór de ramp, een verkeerd manoeuver werd uitgevoerd. Nadat wij de zee hadden bereikt, veranderden wij van richting. De werke lijke richtingshoek bedroeg 50 graden, ter wijl slechts 15 graden gekommandeerd was geworden. csu&iszsESfsaszEssasssaBBBzaza ZonneslagDragen en Stukloopen I van Huid on Voeten, verzacht en I geneest men met -vjty Doos en 7/afrank jy/ In alle Apotheken Foto van den koenen Italiaanschen Vlieger-Kapitein A£ello, die Maandag het wereldrecord der snelheid van 664 km. klopte en dit bracht op 700 km.! Waar houdt dit op! sxisasBBBsaaiSËiaftBiiBaaigEüaiaaa VILMA BANKY de beroemde filmstar die aangeduid werd om Mariene Dietrich op te volgen. Niet tegenstaande al hun kunst en populari teit moeten de filmsterren ook op tijd en stond voor jongere de plaats ruimen.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 1