LGURC£8"KGM£ WOORDEN en DADEN Weduwen= en Weezenbloempje Het Nieuw Belfort van leper KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER DE WILLEM DE ZWIJGER-VIERING TE DELFT ZONDAG 23 APRIL (Beloken Paschen) 1933 Familiefeesten bij ons Buitenvolk Spioenenzaak in Engeland Amerika laat den Gouden standaard los STORT 12,S5 FRANK ONZE VORSTEN IN HET H. LAND TIJDENS DE GOEDE V/EEK DE TERUGKEER VAN ONS PRINSENPAAR "IDlaanberens Bebèvaarten,, Plein, 13a, KQPTRIJK ZCT.'DAG 23 AÊHIL 1C33. DE HALLE Katholiek Weekblad van leper. Bureel: Eoterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) In t Land Frankrijk Congo, Engeland Amerika, Canada en an dere landen WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. JAAR. N 17. 18,60 fr. 1 35,- fr. I 40,- fr. Uitgever: 60,— I SANSEN-VANNESTE, Poperinge Postcheekrekenlng N' 15.570. TeL Poperinge N' 9. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op I* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 00 fr. Te herhaleD aankondigingen: prijs op aanvraag Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen de Donderdag noen. Ge krijgt vandaag een ongewone af wisseling. Onder den vorm van een lezing over het Socialistisch bankwezen in Bel- gie Of als ge 't zóó wilt: over de wijze waarop Anseele en Consoorten de theo- riën van Carl Marx hebben toegepast. 't Moment schijnt mij nogal gepast, want de socialisten hebben den 14 Maart juist de 50* verjaring herdacht der dood van den grondlegger van het Weten schappelijk Socialisme die Marx is ge weest. Anseele en Cie hebben de theoriën van Marx eenvoudig aan hun hielen gelapt om te doen gelijk de kapitalisten: een bank stichten, eigen fabrieken oprichten, aandeelhouders worden altijd en hoofd zakelijk met arbeiderscenten onder den vorm van cooperatiewinsten en persoon lijke spaargelden van andere naam looze kapitalistische maatschappijen. De fameuze Bank van den Arbeid met zetel te Gent, werd gesticht den 13 Maart 1913. Zij is derhalve nu 20 jaar oud In 1923 was het bedrijfskapitaal van 5 millioen. In 1926 werd het verhoogd op 10 millioen; twee Jaar later op 20 mil lioen; en sedert 1931 pakt ze uit met een kapitaal van 50 millioen. Maandag (27 Maart) laatstleden werd de jaarlijksche aandeelhoudersvergade ring gehouden. Het verslag van den Be heerraad was op voorhand toegezonden. In samenvatting komt dat verslag op het volgende neer; 't Jaar 1932 is t vierde van de ver- sehrikkeliikste crisis die de wereld ooit heeft gekend. Ondanks de ongelukken heeft de Be- heerraad. goed gesteund dcor de afge- vaardigden-beheerders, de controolcomi- teiten en hun personeel, weerom een gunstlgen uitslag verwezenlijkt. De verminderde stortingen van de werkliedenkliënteel zijn in zekere mate vergoed geweest door de stortingen van nieuwe kliënten. Wat bevestigt, dat de Bank steeds meer 't vertrouwen wint van het publiek, en doordringt bij een nieuw publiek. De bankooeraties zijn beïnvloed ge- weest door de crisis en door de uifcvoer- belemmeringen van de industrieele Maatschappijen die onder de bescher- ming staan van de Bank. Maatregelen zijn genomen om de kliënteel, die in den vreemde verloren ging, hier te lan- de terug te winnen. We mogen ons over de uitslagen verheugen. Onze propagan- da zou des te gemakkelijker vruchten dragen omdat, volgens het advies van de groote banklnrichtingen, de crisis in Belgie spoediger dan in andere landen haar einde zal naderen. Ook zien we met genoegen, dat onze Regeering eene poging doet, om met de landen die de Conventie van Oslo onderschreven, spoedig een nieuwe bij- eenkomst te beleggen, en al hare aan- dacht vestigt op de aanstaande Eco- nomische en Financieele Conferentie. Dat alles moet helpen cm het onmis- baar vertrouwen te herwinnen en al- dus het tweede deel te verwezenlijken van 't doel der Conferentie van Lau- sanne. De coöperatieven en andere werk- liederrgToepeeringen scharen zich steeds dichter rond de Arbeidsbank. Dat is eene waarborg voor hare toekomst. De ge- dachte, de moeilijkheid van het oogen- blik te overwinnen en den terugkeer er- van te verijdelen, wint steeds meer veld. We stellen dat met genoegen vast. Tot daar het zakelijk deel van 't ver slag van den Beheerraad, zooals ge zelf wel zult bemerken, steekt daarin heel wat meer kapitalistische dan wel socialistische bezorgdheid. Socialistische persorganen zwijgen niet alleen het verslag van den beheerraad en de vergadering der aandeelhouders dood, maar over 't bilan verschijnt geen woord, geen cijfer. De aandeelhoudersvergadering heeft op Maandag 27 Maart te Gent plaats ge had. Het verslag trof ik aan in LTn- formation een finantieel tijdschrift. Substantieel zegt het verslag; Ds vergadering was voorgezeten door M. Anseele, bijgestaan door M M. d'Asse Ier, J. De Waele en Lemaire. De aanwe- zigheidslijst zegt dat 10 aandeelhouders 87.125 aandeelen hebben neergelegd. De voorzitter werd ontslagen van de lezing der sociale dokumenten. Zonder bespre- king en met algemeens stemmen keurt de vergadering net bilan goed met de voorziene winstverdeeling. Beheerders en kommissarissen kregen ontlasting (goedkeuring). M. Dubois, heeft ontslag gegeven, en M. Heckers, beheerder vraagt niet meer de verlenging van zijn post van beheerder. De uittredende be- heerders: M M. Aug. De Bruyne, Aug. De Bunne en Meirlaere werden herkozen. M. Papart (Ccuillet) z M. Dubois ver- vangen, en M. J. De Waele neemt de plaats over van M. J. Heckers. Twee nieuwe beheerders worden benoemd M M. Gailly, vereen'ging-Sekretaris te Charleroi, en Eduard Anseele, junior Daarna werd de zit.ing geheven. Als verslag is 't al. Hoe lang die zitting heeft geduurd, is niet moeilijk te bereke nen. Private aandeelhouders zijn daar niet geweest. De aanwezigen waren der halve beheerders en kommissarissen, die hun eigen werk mochten goedkeuren. Beheerraad en college van kommissaris den zijn nu als volgt samengesteld: M.M Eduard Anseele (senior) voorzitter; Jos. Chèvremont, Jules d'Asseler. Aug. Bal thazar, Staatsminister Louis Bertrand Des. Cnudde, Prosp De Bruyne, Gusten De Bunne, Jules Mansart, Jos. Lemaire Pr. Lagen, Alfr. Lombard, Ern. Martel Victor Serwy, Hipp. Vande Meulebrou- cke, F. Vander Heggen, Jos. Van Rooe- broeck, Em. Van Swaden. Alb. Van Xy- m-n, Ant. Velders, Rud. Vercammen, Ach Vleurinck, Fr. Waart en Eduard Anseele, junior. Het college van commissarissen bestaat uit: Alb. Torek, Arth. Couchaire. Aug. De Bruyne, Arth. Jauniaux. Fr. Meerlaen Georg. Vande Walle en Jules Varlez. Onder de beheerders komen voor: zes volksvertegenwoordigers J. Anseele (se nior), A. Balthazar, D. Cnudde, Aug. De Bunne, Alfr. Lombard en Hip. Vande Meu lebroucke; een Staatsminister (L. Ber trand); drie senators (Jos. Van Roose- brceck. Prosp. De Bruyn, en Rud. Vercam men; Jules Mansart, oud-volksvertegen woordiger. Onder de kommissarissen: Aug. De Bruyne en Arth. Jauniaux. senators. Onder politiek-parlementair opzicht is het beheer dus heel goed verzorgd. Jo6. Van Roosbroeck (Senator) is de algemee ns sekretaris van de B. W. P. (Belgische Werkliedenpartij). Jauniaux (senator) vertegenwoordigt de soc. mutualiteiten. Prosp. De Bruyne (senator) de Staatswerk lieden. Martel is bestendig afgevaardigde van Henegouwen. Balthazar, Cnudde en Vercammen vertegenwoordigen Voor uit» (dagblad en werkersinrichtingen). De groote baas Is Eduard Anseele (se nior), en A. De Buynne, vertegenwoordigt speciaal de gloeiende vijanden van het kapitalistisch regiem. Louis Bertrand is in den beheerraad opgenomen als den erva ren raadsman, beheerder van Sunlicht- «eep-fabrieken (Lever Brothers). De Bank heeft een zuivere winst ge maakt van 2.443.238 41 fr. Hetzij iets min dan 5 t. h. Daarvan wordt 67.107.66 fr. afgenomen ten voordeele van Beheerraad en personeel (om ze te Interesseeren in de winsten). Zij (de Bank) heeft 17 agent schappen of hulpbureelen. Daarvan twee in West-Vlaand ren (Brugge en Moes- kroen). Zij is betrokken (als aandeelhouders) in twaalf bankinrichtingen, waaronder de 5 Banque de Paris et des Pays-Bas»; in vijf electricitertscentralen (Eleoetrafina, Electrobel, Softrva, Entre Sambre et Meu- se, en Centrales Electriques des Flandres et du Brabant); in zes metaalfabrieken (Acières de Haine St Pierre. Métallurgie Espérance Longdoz. Ougrée Marihaye, Aëro et Hydro-moteurs. Arsa en Someca); in tien textielfabrieken, waaronder Tis- sage et Filature réunis, Sarga et Filsoie- tisdie uitsluitend van de Bank afhan gen. (In de overige zeven is zij slechts aandeelhouder). Zij is verder betrokken in drie scheikundige fabrieken, de Inter- chlmic (Cie Internat, des Industries Chimioues). de Sidac (Sté Industrie de la Cellulose), en in de S. An. Sylva- nia Industriel Corporation Nog verder is zij stichter en medeeige naar van de Cie de la Ruzl-zi (Congo), de Cie des Tabacs du Ruanda-Urundi (Con go). de Sté der goudmijnen van Kilo- Moto (Congo), de Sté d'Elevage et de Cul ture (Congo); Sté Auxiliaire et Agricole (Congo): Comité National du Kivu; Spoorwegmaatschappij van Kivu (Cefa- ki); Sté Immob. au Kivu (Simak). De Bank is verder eigenaar van de Oostendsche Reederij. (Ik spreek daar verder over). Zij is voor een aanzienlijk getal aandeelen betrokken in de Brouwe rij en Mouterij L'Union, in de S. C. La Maré-e en in de Ijsfabrieken van de Kust. "t Beste komt van achter: De Bank be zit 250 aandeelen van 100 fr. (20 fr. ge stort) van de Coöperatieve Maatschappij De Goede Werkmanswoning; ICO aandee len van 100 fr. (20 fr. gestort) van de Ge zonde Werkmanswoning; 500 aandeelen van 500 fr. (50 fr. gestort) van Ons eigen Huis»; 500 aandeelen van 250 fr. (50 fr. gestort) van de Kredietmaatschappij Jos. Wauters; 400 aandeelen van 500 fr. (50 fr. gestort) van de Coöperatieve Maatschap pij Kavebrood Tot daar een beknopte samenvatting over de geldbeleggingen van de Bank van den Arbeid Ge zult natuurlijk zelf wel reeds enkele bemerkingen hebben gemaakt, o. a. 1) de beheerders van de «Socialistische Arbeids bank zijn volstrekt niet vies van andere kapitalisten; 2) voor geldbeleggingen kijkt men niet naar landgrenzen; 3) coöpera tieve maatschappijen voor goedkoope wo ningbouw zijn uiterst mager bedeeld. Langs daar is geen winst te maken. Hier nu nog wat aanvulling van andere soort. De Oostendsche Reederij (kapitaal 4 miljoen) liep in 1931 (bilan van 5-12-31) een verlies op van 837.032,52 fr. In 1932 (bilan op 30 Sept. 1932) een verlies van 862.166,74 fr. In twee jaar dus (ronde cijfers): 1.700.000 fr. De Filsoietis(fabriek van kunstma tige zijde) te Gent wil maar niet vlotten. Den 24-12-32 werd besloten tot eëli ka pitaalvermindering van 2 millioen. Van de N. Mij der Steenfabrieken van Koksijde. de Arsa (Ateliers MetaUur- giques réunis) en de Someca(Sté Anon. Metallurgique du Canal) te Gent, met Edward Anseele junior als afgevaar digde-beheerder, heeft men niets dan slechte zaken gemaakt. Die drie maatschappijen zijn nu feite lijk ontbonden, en daarvan werd den 6-12-1932 een nieuwe maatschappij ge maakt, de Société Beige de Gestion d'Immeubles(Belgestim)- - eene maat schappij dus voor 't beheeren van gebou wen. M. Eduard Anseele, junior is terug afgevaardigde-beheerder benoemd.Wat dat nieuw ding zal geven, blijft af te wachten. Nu nog eenige cijfers over de bemoei tngen van de Arbeidsbank in Congo. In de Oie de la Ruzizi heeft zij 11.878 sociale aandeelen zonder nominale waai de, en 19.815 stichtersaandeelen; in de Cie des Tabacs du Ruandi-Urundi, 2000 sociale en 840 stichtersaa .deelen; in de goudmijnen van Kilo-Moto, 45 bevoor rechte aandeelen van 500 fr.; in de Sté d'Elevage 500 aandeelen van 500 fr.; in de Sté Auxiliaire van Kivu (Saak) 100 aandeelen van 500 fr.; in de Spoorweg maatschappij van Kivu 100 kapitaalaan- deelen van 1000 fr.; verder nog 104 kapi- taalaandeelen in de Sté Immobiliaire (Kivu) van 500 fr. Hier een kleine intermezzo. Toen in 't voorjaar 1928 die Congolee- sche Maatschappij werden gesticht de ontwerper was M. Jules Mathieu, socia listische vertegenwoordiger en nu burge meester te Nijvel (hij was dat vroeger nog geweest), schreef het socialistisch weekblad La Bataille Socialiste (Brus sel), het orgaan van Fern. Brunfaut en Dr Marteaux, het volgende: Alles bijeengenomen wordt door een werk, dat zijn oorsprong te danken heeft aan werklieden, door de Arbeids- bankeen maatschappij gesticht die winst zal maken met de uitbuiting der negers in Congo. De beheerders zijn mannen, socialis- ten. uitgekozen niet om hunne bevoegd- held zelf. niet zooals dat in 't algemeen bij de bourgeois gebeurt, om de groo te kapitalen welke zij aanbrengen, maar alleen om den wille van de posten die zij in de partij bezitten. Zij willen zit penningen en beheerdersaan-deelen op- strijken, welke door niets kunnen ver- rechtvaardigd worden. En na de bijeen- komst van den beheerraad zullen zij in het Volkshuis het spreekgestoelte be- klimmen om uit te varen tegen het ka pitalisme en zijn gebreken. Het Cynisme (de schaamteloosheid) heeft geen gren- zen meer. Zeer streng gezegd, maar toch naar de werkelijkheid geteekend! Fern. Brunfaut zou zoo niet meer dur ven spreken. Waarom? Sindsdien is Brun faut de bouwmeester geworden van de gebouwen der socialistische polykliniek in de Ste Margueritestraat, en van de nieu we drukkerij van Vooruitop de St Pietersnieuwstraat, te Gent. Hier vindt men den genialen aan leg van Eduard Anseele Senior terug; hij heeft zijn scherpste aanvallers eenvoudig stilgelegd. Dat genie vindt ge terug in de samen stelling van den Beheerraad der Bank van ArbeidBeheerders en kommissa rissen verdedigen, hunne winstgevende posten. Vandaar dat over de kapitalisti sche bemoeiingen van de Bank van den Arbeidin de vergaderingen van den al gemeenen partijraad nooit wordt gespro ken. M. Arthur Wauters. leider van het socialistisch propagandakomiteit, heeft destijds een peTskritiek tegen dat kapita listisch gedoe aang:pakt. Maar 't was er rap mee gedaan! Balthazar, die in - Vooruit de special! teit heeft om het kapitalisme voor al het wee van den tijd verantwoordeljk te stel len en andersdenkende verklieden uit te schelden van het kapitalisme, die zelf on langs schreef dat hij een cuuiulard heeft zijn cumuls nog zien uitbreiden. Hij is volksvertegenwoordiger aan 37.800 fr - ïonö öec fcroostrijfce (Sesinucn van "Cdestvlaanteren STEUNFONDS VOOR WEDUWEN EN WEEZEN zal in heel Westvlaanderen het verkocht worden om steun te verleenen aan de Weduwen en Weezen der Kroostrijke v .li Lil» f Gezinnen van Westvlaanderen. Aoopt allen net bloempje l Pri's 1 frank F*"5] DE ZWIJGER hielp er veel aan toe tot vrijmaken der Nederlanden; het is de persoon aan wie Holland het meest te danken heeft. Op 17 April 11. werd de 400* verjaring van zijn gebnortedag in heel Holland met veel luister gevierd. De Groot-Nederlanders uit ons Vlaan deren gingen ook vieren naar Delft. We lezen hierover in Het Handels blad van Antwerpen». De Dietschers, of Groot-Nederlanders, zijn er in gelukt op Tweeden Paaschdag eene vrij onaangename stemming teweeg e brengen tijdens de Willem de Zwij ger-hulde te Delft. Er heerschte zeker eene feestatmosfeer en de stad was rijk bevlagd; opvallend was echter de afwezigheid van de ko ninklijke familie, de ministers en de hoogwaardigheidsbekleeders, wegens de eenzijdige inrichting van de Zwijger viering, die in het teeken van de Groot- Nederlandistische drijverij is komen te staan. Lange redevoeringen dempten de geest drift aanmerkelijk. Een opruiende socia listische toespraak werd verboden, ter wijl de radio-kontrool een bedenkelijke Dietsch-politieke zinsnede schrapte uit een andere redevoering. Gerretson liet echter in den loop van zijn spreekbeurt even de draadlooze uitzending schorsen, en sprak toch de in zijn toespraak verboden zin snede uit. Vele belangstellenden toonden zich dan ook ontevreden over het onverantwoor delijk opzet van een bepaalde groep jon geren. Het eerekomiteit verborg zijn ver- ontwaardigheid niet, aangezien het zich miskend en misleid zag bij de inrichting van de viering. De ontevredenheid van velen steeg ten top toen zekere Vlamingen, in weerwil van een dringend tegenovergesteld verzoek, een ongepasten Vlaamschen Leeuw lieten weerklinken, die echter overstemd werd door een blaasorkest, dat de Wil helmus en andere Nederlandsche liede ren aanhief. Het dient gezegd dat zoowel het offi- cieele Nederland als het feestcomiteit voor niets tusschen- zijn in deze aangelegen held en zij deze zelfs formeel afkeuren. IflflBBBBBBEBaiaSSB&BBBBSBSaiBB per jaar; schepen aan 30 duizend; hoofd opsteller-bestuurder van Vooruitaan 60 duizend; beheerder van de Bank van den Arbeid van de Tissage et Filiature réunis en nu is hij nog beheerder be noemd van de FilsoietisZender den verderen goddelijken bijval bij te tel len. Er zou een heele studie te maken zijn over de verliezen op de beurswaarde der aandeelen van socialistische naamlooze maatschappijen, die de bezitters ervan in de laatste jaren hebben ondergaan. Voor vele van die maatschappijen staat de beurswaarde verre beneden de nominale waarde, 't Is wel waar dat die bezitters van beursaandeelen 'n heel tijdje gemak kelijk geld hebben verdiend, maar z'heb- ben veel rapper verloren. Nu wachten ze op beteTe tijden, die maar niet komen willen. Ze kunnen zich nog troosten met de hoop op de voorspelling dat het kapi talistisch regiem spoedig zal uitgediend hebbenBeheerders van de - Bank van den Arbeid en van de naamlooze kapita listische maatschappijen die ervan af hangen, te beginnen met Anseele Senior, Balthazar, Cnudde, Vercammen, De Bun ne en anderen, hebban altijd zulke pro- feties In den mond. De andere kapitalisten of de kapitalis ten van andere politieke kleur, die met de vertegenwoordigers van de Bank van den Arbeid samen zetelen in de beheer raden van naamlooze kapitalistische maatschappijen, hebben in den grond de verstandigste partij gekozen. Wel hebben ze hier en daar een post van beheerder of kommissaris moeten afstaan, maar z'heb- ben nu een gerustheid die ze anders nooit zouden hebben gekend. Ze laten 't Anseele gemakkelijk en zonder ergernis te voe len zeggen dat hij het kapitalisme en de kapitalisten den duim heeft doen leggenMaar intusschen wrijven ze over hun buik en ze slaan eens op hun broek zak! Daarmee hebt ge nu de afwisseling, die ik U bij den aanvang van deze correspon dentie heb beloofd. Ge begrijpt in elk geval zeer gemakke lijk waarom de socialistische persorganen het bilan der «Bank van den Arbeid» heb ben vergeten te publiceeren, en waarom de aandeelhoudersvergadering van 27 Maart voor de socialistische volgelingen werd doodgezwegen. Tc Vergat nog mede te deelen, dat de Filsoietis(fabriek van kunstmatige zijde) Zondag 26 Maart 11. ook de aan deelhouders heeft samengeroepen onder 't voorzitterschap van M. Anseele. Se nior 't Is in dezen beheerraad dat M. Balthazar nog een post van beheerder bijgekregen heeft. Hij vervoegt daar M. Cnudde. Het bilan over 1932 sluit met een tekort van 357.528,91 frank. In 't verslag van den Beheerraad wordt gezegd; Onder voorbehoud van onvoor ziene gebeurtenissen, mogen we met ver trouwen de zakenherneming afwachten. Voor mij niet gelaten! Donderdag 23 Maart laatst heeft M. Balthazar een kompliment gekregen van M. Coelst. Balthazar maakte een per soonlijk feitvan eene zinspeling op de Bank van den Arbeid». M. Coelst ant woordde: 't Is een der merkwaardigste voorbeelden van een goedbestuurde bank. Als men 't bilan en 't verslag van den Beheerraad leest, Is men getroffen door het meesterschap, waarmee de ka- pitalistische princiepen daar worden toe gepast. 't Is inderdaad zóó. Voor 'n oon.serva teur, gelijk M. Coelst is. was 't goed ge' mikt. Hij sloeg den nagel vlak op den kop! *t Spreekwoord; "Luistert naar mijn woorden maar ziet niet naar mijn daden mag bij de socialisten wel toegepast wor den. iwd «74 IBBSB«4BBBSiS3E3B0SB2BBBS3BBB31ÏBEE!9i2BEE!S*222E!!!33S3;23BE3EïlB We meldden reeds vroeger dat een Engelsch officier op 21 Januari laatst, onder beschuldiging van spionnage, tij dens de groote lererosfeningen te Al- dershot, aangehouden werd. De aange houdene, wiens naan» geheim gehouden was, werd vijf dagen :ater gevangen ge zet in een van de meest vermaarde his torische gebouwen van de Engelsche hoofdstad, namelijk in den Toren van Londen Het geval doet eenigszins vreemd aan in onzen tijd en doet onwillekeurig te rugdenken aan ds geschiedenis van den - Man met het IJzeren Maskerdie op gesloten werd in de Parljsche Bastille, onder de regeering van Lcdewiik XTV. Maar onder den drang van de pers en de openbare meening heeft het B-itsche Ministerie van Oorlog de identiteit van den geheimzinnigen gevangene officieel bekend gemaakt. Zijn naam is Baillie- Stewart, een 24-jarige luitenant van het Scaforth-Highlandersregiment. Wanneer men bedenkt, dat de Toren van Londentoegankelijk is voor het publiek voor den prijs van 6 pence of 2,25 fr., kan men zich best voorstellen, hoe het aantal nieuwsgierigen, die graag eens den geheimzinnigen gevangene zou den zien, met den dag aangroeit. Eerst had men zijn toevlucht genomen tot een tame lijk naïef middeltje om den officier te ont trekken aan de onbescheiden belangstel ling van de menigte. Aangezien hij vrij mag rondwandelen in het gebouw, in het gedwongen gezelschap van een kollega, en daarbij telkens als een wonderdier aangegaapt werd, trok men hem de uni form aan van de Coldstream Guards, die de wacht optrekken in den «Toren». Maar zijn groote gestalte verraadde hem onmiddellijk, en het is zoo ver gekomen, dat thans niemand meer met een foto toestel in den Torenbinnen mag. Wel is nu officieel medegedeeld, dat Baillie beschuldigd wordt van openbaar making van geheime ambtelijke doku menten, en dat hij deswege zal moeten verschijnen voor den krijgsraad, en ook heeft hij een verdediger gekregen, miar toch blijft een geheimzinnig waas de gansche zaak omhullen. Het geval van luitenant Baillie heeft dan ook veel be langstelling gewekt. Deze week kwam de zaak voor de rechtbank en luitenant Baillie, beticht militaire geheimen sun vreemden te heb ben overgeleverd door tusschenkomst eener Duitsche vrouw, werd veroordeeld tot vijf jaar opsluiting. DE SCHOTSCïIE LUITENANT BAILLIE-STEWART DE DOLLAR AAN 'T ZAKKEN getrokken op een zijner wandelin gen in den liof van het Tower ge vang Een wacht vergezelt hem. Nu mag niemand hem nog bezoeken. EE TOWER TE LONDEN Die oude en huivering-wekkende verster king van Londen boezemt tegenwoordig de Londenaars veel belang in. op postchecknummor 15.570 van V. San- sen-Vanneste, drukker, Poperinge, en we kelijks wordt ons blad U door de postbode tehuis besteld. Vergeet niet uw VOLLEDIG ADRES aan te geven en wel er bij te voegen: STORTING VOOR EEN ABONNEMENT OP DE HALLE Iets wat in onze treffelijke en doorbrave bo-rengerinnen meer zou mce:en binnen dringen is liet houden van familiefeestjes. Daar wordt in onze huidige tijden maar weinig belang meer aangehecht en noch tans wat al voordeelen brengen die niet bij? Zoovele van onze Vlaamsche liederen getuicen van dat vreedzame en duurzame familiegenot. Het is vooral de zending van het jonge meisje dit familiegeluk te bewaren en te bevorderen. Zij vooral kan er zoo veel toe bijdragen oodat die liefderijke, gemoedelij ke. huiselijke geest zou heerschen. zij te zamen met moeder moet zorgen dat het llefdelampje nooit uitdoove, maar met een vurigen gloed blijve branden. Die liefde en genegenheid kan zich best ontplooien ter gelegenheid van een of an der blijde gebeurtenis in de familie. Niets mag u te lastig of te zwaar vallen als het maar geldt, de ouders, broeders of zusters voldoening te schenken. Familiefeesten zijn noodzakelijk want: 1. Kleine feestelijkheden verdrijven de eentonigheid uit het familieleven en snoe ren de liefdebanden dichter aaneen. 2. Ze zijn een uitstekend middel om de kinderen en vooral de jonge lieden van straat te houden. 3. Ze zijn telkens de vernieuwing van de liefde voor elkaar, door de hartelijk heid waarvan ze getuigen. 4. Die feestjes zijn er noodig voor de kinderen, als opvoeding tot reine familie- vreugde. In hun later leven zullen ze zich nog dikwijls die aangename stonden her inneren en zoo blijven ze uitterharte ge hecht aan thuis en familie. Vele omstandigheden zou men kunnen aanhalen waarop men een feestje zou kun nen inrichten, doch ik zal mij bepalen met twee. I. De Naamfeesten. Deze vooral van vader en moeder moeten goed gevierd worden. Het is daarom niet noodig dat klokken luiden en klaroenen schallen, ver van daar! 't Is in den nauw vereenigde familiekring dat alles moet getuigen van liefde en vreugde. Lang op voorhand moet elk het zijne bijdragen om het feestje zoo luisterrijk mogelijk te maken en te vieren. De grootere meisjes vooral moeten trach ten te weten wat vader of moeder zou kunnen aangenaam zijn als geschenk, want de liefde is vindingrijk. De oudste jongens b. v. kunnen vader al een plezier doen met een mooi snoeimes of een zilve ren tabakdoos, de meisjes door het aan bieden van een wollen sjerp of warme handschoen die ze eigenhandig vervaar digd hebben. Indien het vaders feestdag is zal moeder ervoor zorgen dat een sma kelijk middagmaal wordt opgedischt, één der meisjes die misschien de middelbare landbouwhuisboudschool gevolgd heeft zei ook eens een flink nagerecht bereiden. Er moet ook vezorgd dat ter die gelegenheid een barfelifken feestbrief wordt opgesteld en afcelezen. de oudsten zullen ervoor instaan dat het kleinere broertje of zusje een complimentje heeft aangeleerd, ze zullen het ook eens op zijn knietjes doen zitten met opgeheven handjes om den ze gen van O. L. Heer over vader en moeder af te stneeken. 't is zoo aandoenliik een kinderbede ten hemel te hooren stijgen. Indien het feestje plaats heeft in den "omer zal er geen tekort zijn aan bloe men. ook zal msn 't kleintje een tuil doen aanbieden. Het is gewenscht het feest op den voor avond te vieren, de avond brengt gemak- kelifker een feeststemming mede. On den dag zelve zullen de kinderen de H. Mis bijwonen en ter H. Tafel nade ren. zelfs vader en moeder indien het mogelijk is. dit zal overvloedig den zegen van O. L. Heer over de familie deen ne derdalen. Dit feestgetij mag ook nie voorbijgaan zonder eens flink gezongen te hebben, dit is een uitstekend middel om iedereen tot opgewektheid en vreugde te brengen. II. Hebben we neg de kinderfeesten. De ze mogen ook niet onopgemerkt blijven, want kinderen hebben behoefte aan ont spanning, zooals de bloemen behoefte hebben aan zon. Ze zijn zelfs van groote waarde want ze dragen bij tot een harte lijk en vroom karakter. Als kinderfeesten stippen we aan: St Niklaas. Paaschklokken, Kerstfeest, enz. Dan zullen de ouders erin vc-rzien dat de kindermandjes of schoentjes goed gevuld wezen, nooit mag men die lievelingen te leurstellen doch is het overbodig de kin deren kostbaar speelgoed te verschaffen, ook niet in te groote hoaveelheil. dat maakt hun Ie ontstandvastlg en te veel- eischend. dit kan ook oorzaak zijn van ia- loerschheid en twist. Men zal ook de kin deren leeren mededeelen aan armere kin deren waar St Niklaas of de Paaschklok ken niets voor meebrengen, omdat ze van Jongs af aan begrijpen dat niets aangena mer is dan geven. Mogen onze kristel!jke buitenmenschen die verschillende puntjes in acht nemen dan zal de liefde in het gezin meer en meer ontluiken en opwassen tot een boom van rein genot en stille vreugde. Zuster Marie-Alphons' e (van Kortemark) DE DOLLAR VERMINDERT MET 15 Wat sedert lang voorzien was is gebeurd: Amerika laat den gouden standaard los n gaat naar een gecontroleerde infla tie. Hoe ver zij die zullen kunnen con troleeren zal de tijd Uitwijzen. DE GEVOLGEN HIERVAN waren dat Donderdag de dollar viel van 36 Belgische franken op 31, wijl Engelsch pond en Fransche frank heel stevig stand hielden. In Amerika zal het gevolg zijn dat de landbouwers meer dollar zullen krijgen voor hunne uitgevoerde waren en dat voor alle waren den uitvoer zal vergemakkelij ken. Landbouwers en nijveraars zijn over de ze beslissing heel tevreden. Voor ds anders landen echter ls dat een slechte zaek; de handel en nijver heid van eigen land dreigt daaronder een nieuwen deuk te krijgen. DE BANK MORGAN JUICHT TOE De firma J. P. Morgan heeft in een ver klaring haar instemming betuigd met het besluit van Roosevelt inzake het goudem bargo. ENGELAND ONGERUST In Engeland heeft het opheffen van den goudstandaard in Amerika een ongunsti- gen indruk verwekt Men vreest, dat door de Amerikaansche concurrentie, moeilijk heden in eigen land. DE CONFERENTIE De Fransche gezagvoerder Herriot, en de Engelsche Premier Mac Donald hebben dit nieuws vernomen op bet schip dat hun naar Amerika veert om samen te komen met Voorzitter Roosevelt. Ze staan dus voor een voldongen feit. HET BESLUIT is dat geen een land nog ziet hoe er uit te geraken. Er wordt te veel vergaard en te weinig rechtzinnigheid aan den dag gelegd. Elk wil maatregelen nemen... voor ■ten ander, en ze zelf niet toepassen. De hulp moet komen met betrouwen op Hierboven of ze zal niet komen. .BX33I>£S29S33XE32a2i3BBBB£IBB3EIIHEBB3iBBB3SBB32!3331B322ZBBQ EEN DAAD VAN KATH. SOEVEREINEN DIEPE INDRUK TE JERUZALEM EN BIJ HET VATIKAAN Uit Jeruzalem meldt men: Het bezoek van H.H. MM. de Koning en de Koningin aan het H. Land heeft bij de Katholieken hier verblijvend of wel tijdelijk vertoevend diepen indruk verwekt. Bij hun bezoek aan het H. Graf wer den onze Vorsten door alle katholieke overheden van Jeruzalem opgewacht. Heb bezoek geschiedde onder leiding van den Belgischen Pater Minderbroeder Lemaire en gebeurde zonder het minste officieel praalvertoon zoodat de oninge- wijden niet eens vermoedden wie er op bezoek was. Onze Vorsten hadden als wereldsche vorsten elk praalvertoon bij het Graf van den Zaligmaker geweigerd. Na afloop van het bezoek onderhielden zich onze Vorsten allergemoedelijkst met de aanwezige landgenooten om. met den Mechelschen Beiaardier Victor van Gey- seghem, die met Paaschdag het klokken spel van Jeruzalem inhuldigde. Na het bezoek aan Jeruzalem begaven onze Vorsten zich naar Bethlehem waar zij door den Belgischen Pater Vercaute- ren, van de orde van Dom Bosco, werden rondgeleid. Ook op de Maliomedanen maakte het bezoek onzer Vorsten voortreffelijken in druk. IBBSBBBBRBBBBBEBBIBBBBBSBISB IBBBBBXBI9B9B1BB1&ISB9BS3SB39B' De Hertog van Brabant prins Leopold en de Hertogin prinses Astrid gekiekt bij hun terugkeer. Zondagnamiddag, zijn de hertog en de hertogin van Brabant, van hun Kongo- reis in de hoofdstad teruggekeerd. Zij werden in het Zuidstation ver welkomd door de hh. Hadelin d'Oultre- mont, grootmeester van het Prinslijk Huis, Capelle, sekretaris van prins Leo pold, en diens vleugeladjudant, kolonel Six. Ook de algemeene beheerder voor de Kongokolonie, de h. Charles, en burge meester Max. alsmede het stationshoofd Regniers, waren aanwezig. De extra-trein waarin zich het kroon prinselijke paar bevond, liep binnen te 2 uur 30. In de eerste oogenblikken werden de aanwezige personaliteiten overrompeld door journalisten, persfotografen en nieuwsgierigen, maar weldra was de orde hersteld en prins Leopold trad naar voren met prinses Astrid. Zij waren vergezeld door vleugeladjudant majoor Vanden- heuvel en mevr. Delandsheere, eeredame van de prinses. Vervolgens begaf het gezelschap zich in den grootsten eenvoud naar den uit gang, waar een auto gereed stond, om de terugkeerende prinsen naar het paleis te brengen, waar zij verwacht werden door hun kinderen, den kleinen prins Boudewijn en de kleine prinses Josephine- Charlotte, die 's morgens te 7 u. 45 uit Zwitserland in het Noordstation waren aangekomen. CSSa33a3MSaaS23aa31HHBS«B£.«5EB8aaHS£3l!QSS33BBBasaadDS3El Gebruikt Cbicorei Wyppelier-Taffin, 't is de beste. Van 10 Mei tot 18 Mei 1933 Bedevaart naar LOURDES Van 29 Mei tot 11 Juni 1933Bedevaart naar ROME VOOR INLICHTING EN INSCHRIJVING Inschry vingen sluitenVoor Lourdes 20 April Voor Rome 2 Mei. ir h Trrv"r- ngrnrTT*" Hoofd- sekretaria.it De standbeelden van HH. MM. den Koning en de Koningin, bestemd om hel nt-JW Belfort van leper te versieren. Zij zijn gebeiteld door den beeldhouwer JLleb.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 1