H. JEANNE D'ARC Uit IEPER. - Kunstkroniek In den buik van een Draak VLAGGEFEEST DER KAJOTTERS TE P0PER1NGE ADINKERKE Inhuldiging van den Heer C. DEBAENST DE JUBELPROCESSIE VAN 6 AUGUSTUS 1933 PLECHTIGE INHULDIGING RICHARD WAGNER DE VERSCHIJNINGEN TE BEAURAING ALLERLEI TIJDINGEN Een Groepje GarnaaMsschers en -Visscherinnen. (Rond de feestelijkheden der H. Jeanne D'Arc die In heel Frankrijk gehouden werden op Zondag 14 Mel 11.) Er was een keer een boeremeisje, een meisje met een rokje, aan alle meisjes ge lijk, zacht en teer, schuchter en braaf. Twaalf jaar was ze nog maar, toen ze een stem uit den hemel hoorde en een ver schijning zag. De aartsêngel Michaël ne vens de H. Margareta en Ste Catharina zei haar: Ga, Kind Gods, gij zult over winningen behalen en den Engelschman verjagen. Het meisje geloofde het bijna niet: Wat, ik, herderinnetje, ik word eens een koninginnetje? 'k Heb zeker gedroomd; ik ben beschaamd, naar den koning te moe ten gaan en te peerd te rijden te midden de soldaten.Ze durfde het aan nie mand zeggen, ook niet aan haar biecht vader. Ze weende- Ik kan maar een beetje helpen met moeder in de keuken, naaien, spinnen, mijn schaapjes weiden; ik word zoo lichte rood, ziet gij mij daar midden al die mannen? Toen ze achttien jaar oud werd, deelde ze voor den eersten keer haar geheim aan vader mee. «Zot te kous», schold vader, als ge dat doet, zal ik u versmoren. Thuis blijven, of... Al had ik honderd vaders en honderd moeders, aangezien God het beveelt, ik zal maar vertrekken. Gaan zal ik, al moest ik mijn beenen verslijten tot aan de knieënbesloot zij. Wat God wilde, wilde zij. Wat een vrouw wil, dat wil God. m EEN VROUW-SOLDAAT Ze verliet haar dorp en haar huis om het nooit meer weer te zien. De wegen waren onveilig, ze reisde en kwam gave en gezond bij den Kroonprins (den lateren Karei VII). De jonge maagd, die niets kende van den militairen dienst noch van bewapeningen, leidde stout en onver schrokken d; aanvallen als een generaal; te midden lansen en zwaarden, In 't heet ste der bloedigste gevechten, bleef ze koen, verloor geen moed en geen terrein; waar de strijders achteruit weken, gaf ze heur peerd van de sporen, zwaaide haar vlagge: de fatiion waarop de namen wapperden van Jezus, Maria En de soldaten, tien twintig jaar ouder dan zij, vergrijsd onder de wapens, waren beschaamd voor dat meisje dat geen andere macht had dan haar moedig hert. De teedere maagd werd een heldin. Ze overwon en verjoeg de vijanden, deed den koning kronen en redde haar vaderland. Ge vraagt u zeker af. Oud-Strijder van den IJzer. daarna werd ze lijk wij, gede- koreerd, kreeg frontstrepen of invalieds- pensioen honderd per honderd? Neen. In een veldslag werd ze ge kwetst, verraden, gevangen genomen, ver kocht en geleverd aan de Engelschen, in 't gevang geworpen, op de proef gesteld door bisschop en priesters, uitgemaakt voor ketter, tooveresse, ter dood veroor deeld. levend verbrand op de markt van Rouen Zij die als redster van haar volk had moeten tot koningin gekroond wor den, kreeg, lijk haar Goddelijk Voorbeeld geen anderen troon dan de galge. MANNENMOED 't. Was in de Meimaand van 't jaar 1431; schoon lenteweer. De vroegmarkt liep op een einde en daar iagea nog op den grond, visohkoppen, mosselschelpen, en alle brol en buoht, oveTschot van den verkoop. Jeanne werd opgeleid met een schamel onderrokje aan, barvoets. De bisschop Cauchon hij droeg wel zijn naam die haar veroordeeld had, stond op de eerste rij, met zijn staf en zijn mitre aan. Bisschop, ik sterf door U zei ze, vlak in 't wezen. Ze besteeg den brandstapel, werd lijk een colt met koorden gebonden. Op haar borst droeg zij een plankje met een op schrift, heur adres en haar vonnis: Leu- genege, slecht wijf, apostaat, ketter, schis matiek... en andere lieftalligheden, om tot hare bestemming te komen. Een doodsche stilte heerschte. De markt was hekeltandedikke van 't volk, de vogels piepten in den schoonen lentemorgen en daar stond ze bereid, die jonge dochter van negentien jaar, om haar jeugdig li chaam aan de vlammen prijs te geven. Het vuur werd aangelegd, de vlammen stegen als likkende tongen, onkiesch. Jeanne huiverde. Helaas! riep zij, moet mijn maagdelijk lichaam in asch ge legd worden, ik zou nog liever zevenmaal onthoofd worden.Ze hervatte moed en riep: «Mijn stemmen kwamen van God, ze hebben mij niet bedrogen. Leve Jezus! m LEVEND VERBRAND Vlammen en rook gingen op, omsingel den haar en ze voelde de eerste kitteling van 't vuur; heur haar schoeperde, haar voeten begonnen te roosteren, een reuk als van een verbrande paardenhoeve in een smisse beet haar in de keel, ze rook haar eigen brand, levende opgaan in de vlammen. Dèt was haar grootste folte ring: Gekrenkt in haar schaamtegevoel en maagdeneer. Zij verzuchtte: «Jezus, Maria! terwijl de vlammen knetterden, haar beenen brandden, haar armen smol ten als was voor de vlam, haar oogen spokten. De laatste koorde die haar nog vasthield begaf, en de vuur-heldin plofte neer in een aschhoop. De vogelen schuifelden niet meer, de vrouwen snikten, de mannen weenden, de beulen zelf vaagden een traan weg, het volk kreeg den gruw. De Engelsche sol daten, het verkoolde lijk aanschouwende, bekenden met spijt, als goed® moorde naars: We hebben een heilige ver brand. GODS WRAAK Pierre Cauchon de bisschop die haar had veroordeeld werd door den koning van Engeland bevorderd tot een rijker bis dom: hij ging over naar Lisieux. Hij werd in 't ongelijk gesteld door den Paus. Hij stierf plotseling, zijn gebeente werd aan de honden gegeven. Bijna al die mannen die een voorname rol gespeeld hadden in 't proces of btj de strafuitvoering, hadden een aardig einde. Een der rechters stierf op een mesthoop. Anderen werden met melaatschhetd ge slagen. De gouverneur Flavy, die de Maagd van Orleansovergeleverd had, werd door zijn eigen vrouw in zijn bed vermoord De Engelsche Hertog van Bedford, die Jeanne d'Arc in zijn kasteel had opgesloten, stierf van schande en ge- chester (Engeland) werd vergiftigd. De wetensknaging. De Kardinaal van Wtn- Koning Hendrik VI, in wiens naam het De prachtige wagen tier Pclsenfirma De Preitere. SBizax3saa2Ba3ESBaiaBSisssBJ»3:;i^aasaasBBassasBiHBiHBiBBi proces werd gevoerd, werd vermoord door zijn kozijn. Zij die met een maagd hadden gelachen werden door Gods gerecht tra nen uit de oogen gewrongen. DE DRAAK VAN ONS BELFORT. (Van onzen gewonen Ieperschen briefwisselaar ontvangen we ook eenlge Inlich tingen over de Draak van het Belfort», we laten ze hier volgen.) Nu dat zij begonnen zijn met de naald van ons Belfort te rechten, zal het niet lang meer aanloopen eer de draak, het zinnebeeld der gemeentevrijheid, er zal opgesteld worden. De eerste herstelling welke de draak onderging geschiedde in 1331. 't Was Walter de Pondelmaker, ko perslager die het werk verrichtte. Zijn broeder Dirk zorgde voor de acht koperen arendjes (wegende 881 pond) die op de bovenste galerie van het Be'.for1 geplaatst werden. Uit de stadsrekeningen kunnen wij opmaken dat in den loep der eeuwen, de draak en de arendjes nog verscheidene koeren hersteld en verguld wierden. In zijne Iepersche kroniek deelt Lam- bin ons nog eenige wetenswaardigheden mede nopen-s de herstelling van 18.19.Den 28 Oogst, wezende Zaterdag, wierd de koperdraek staande op de naelde van den hallentoren afgehaelt om hersteld te wor den, ter oorsaeke dat hij niet meer ge- voaglijk drayen kon en ook om opnieuw verguld te worden. Dezen draek was nieuw gemaekt ten jare 1692 en den 9 Decem ber van het zelve jaer opgestelt in plaatse van degene die door ouderdom dreigde in te vallen. Dezen draek, wegende 58 pon den is in het bijwezen van den schrijver der kroniek gemeten geweest en lang be vonden omtrent 8 voeten en half. Hij is geheel wel gemaekt en drae-gt het jaertal 1692. Behoorlijk hersteld en zeer schoon verguld zijnde, werd hij den 20 September daerna, zijnde eenen Maendag, 's namid dags, ten 3 ure en half onder het spelen van den beiaard en luiden der groote hal- leklokken wederom op den halletoren ge steld door zekeren onbevree-sden timmer mansknecht geheeten Joseph Dechièvre, die na den zeiven op zijne plaetse gesteld te hebben eenen sprong op den ladder gaf, zijnen hoed draeyde en van het hoog ste van den toren riep: Speel het Thuyn- dagliedje. Menigvuldige menschen waeren te beenen om dit te zien. De acht vogels van den halletoren, boven het klokspel, zijn daerna ook verguld geworden en op gesteld in het begin van Oktober. Deze vogels met hunne staenders zijn vier voe ten en half hoog en geheel van koper. De draak welke nu op de zware ijzeren spil van onzen nieuwen halletoren zal ge plaatst worden, is deze van vóór den oor log. die nu, hersteld door P. Baekelandt, koperslager uit de Rijselstraat en verguld door E. Beirnaert, schilder uit de Stuers- straat, de oude plaats zal innemen. Mocht ze er nog lange in stille vreê de aloude stede beheerschen. «BaaE^a»aaaaxaBB2BBaaasaau3B3i9S3aBassBasH:8iaxBBSJS2asüaBa ALS BURGEMEESTER DER GEMEENTE Een kijkje op de ONTVANGSTEN OP HET SPOOR IN APRIL De bedrijfsontvangsten voor April 1933 beliepen 190,2 millioen en de bedrijfsuit- gaven 198,8 millioen, dit beteekent een tekort van 8,6 millioen. In 1932 bedroegen de ontvangsten 202.4 millioen en de uitgaven 223,4 millioen, dit beteekende een tekort van 21 millioen, d. w. z. van 12,4 millioen frank meer dan het tekort over dit jaar. Voor de vier eerste maanden van 1933 bedraagt het bedrijfstekort (80,2 millioen) 44,5 millioen, d. i. ongeveer 11 millioen per maand, minder dan dit over hst over eenkomstig tijdperk van 1932. De interest van 6 t. h. verschuldigd aan de preferente aandeelen, komt niet ten laste van de Nationale Maatschappij: hij wordt betaald door den Staat, den 1 Sep tember van leder Jaar. lES3SB3B3H3E!3iJB£&BflZ33£29Ea3R Het schandelijk proces werd herzien en korte jaren nadien, werd Jeanne d'Arc on schuldig verklaard, in eere hersteld en op gehemeld hooger dan de vlammen weleer. Vier eeuwen gingen voorbij. God zweeg. God heeft zijn uur. Eindelijk in 1909 verklaarde Paus Pius X haar ZALIG. Den 16 Mei 1920 verklaarde Paus Benediktus XV haar HEILIG. Haar feestdag wordt tn Frank rijk gevierd als Nationale dag in de Mei maand, nu niet meer in de vlammen van den brandstapel maar in het licht der glorie-aureool met de hoogste eer, de eer der altaren. Reeds binst den oorlog legden de Engel schen voor haar standbeeld, alle dagen versohe bloemen te Rouen, om te vereeren wat ze eens verbrandden. Dit meisje uit het boerendorpje Domre- my, kreeg een wereldfaam en geeft na eeuwen aan liet menschdom het hoogste zielsgenot, dit der bewondering. A. B. Overwinnaar der Ronde van België. De laatste Ronde van Belgie voor Be roepsrenners werd gewonnen door Jan Aerts, onze goede Belglsohe renner, die reeds aangewezen weid voor de naaste Ronde van Frankrijk. Deloor wan tweede en Rcnsse derde. OP AL UV£ AAtXKOOPtN O®.. TF-RUOOAVE- ZEOEL3 DEL HAIZE. .DE LEEUVf DE UURTABEL der treinen onzer streek geven ft, blad. Aanslaande week geven vervolg ervan: nog eenige spoorilw^ de trams. We raden onze Lezer, bladen uit te knippen en uit te hiJ? ze zullen hun veel dienst kunnen bëwjU bij het schikken van reizen en TE IEPER De vlag der K. A. J. Poperinge. De Kajotters hebben gefeest, een heer lijk mooie Vlaggefeest. 't Zonneke deed ook meê en kwam het feest zijn milde junste geven. Samen met een paar honderd Kajot- ters uit naburige afdeeljngen, stapten ze in mooie rijen, in hun simpel uniform, door de straten onzer stede: 't was geen parademarsch, 't zag er niet militair uit, en 't ging toch in orde en tucht als om te toonen dat willen kunnen Is. Zoo zijn ze van buiten: In een zelfde uniform en alpenmuts, gekocht met eigen spaarcenten (enkele leden uit Poperinge hadden nog niet genoeg gespaard), allen In gelijke tucht gedrild. Zoo zijn ze van binnen: gevormd ln socialen godsdienstlgen studiekring tot christen werkjongens van de daad die, al zijn ze maar werkjongens, flink een vergadering kunnen lelden en een kranig woord durven spreken aan hun werk- makkers, een woord vol geestdrift voor hun ideaal, voor hun geloof ln de be- wording, van de arbeidersgemeenschap van Vlaanderen. Fladderende in den wind, gaat hun nieuwe vlag hen voorop als een wegwlj zer in dien nieuwen veroveringstocht van hun Jonge Arbeidende Vlaanderen naar een nieuwe toekomst hernieuwd in Chris tus, De K. A J. stappen fier naar de Hoogmis. .BBBBBSESSaaaSBiSaEBiSEaBZBaiBSSHBSaBaaaSBBIBBBBBBflflEEHfiaaBB DROEVIG ONGEVAL TE ADINKERKE Zondag laatst, bij de inhuldiging van Burgemeester Debaenst, reden er verschil- lige praalwagens, waaronder deze der schuttersgilde St Sebastiaan», en waar op een wip geplaatst was en verschilllge schutters plaats hadden genomen. Eene lichte leuning was aan de wagen gebracht om de schutters tegen schokken en vallen te beschermen, doch op den dijk gekomen brak de leuning door, met het ongeluk kig gevolg dat de genaamde E. Desaever, van de wijk Duinhoek, achterover met het hoofd op den keiselweg stortte en eene schedelbreuk opliep. In allerijl werd de man naar de kliniek van St Augustinus te Veurne overgebracht. Zijn toestand Is zeer bedenkelijk. De ongelukkige is gehuwd en vader van een kind. Het typische van dit droevig voorval was nog wel dit: Op de schutterswagen alleen was naar aloude gewoonte, als reglement der maat schappij de volgende verwittiging aange bracht en gericht tot het public!»: De maatschappij is niet verantwoordelijk voor gebeurlijke ongevallenMen schoot im mers naar de vogels met rietpijltjes die niemand bij het neervallen hst minste leed kon veroorzaken; doch nu juist met die wagen gebeurde het smartelijk on geluk. Na genomen inlichtingen, werd ons ver zekerd, dat alle gevaar thans geweken ls, en indien er zioh geen verwikkeling voor doet, de ongelukkige weldra de kliniek zal mogen verlaten. «BBBBBBSBISSaSBBBBSaBBSBSBBH GEMEENTE BOESINGHE LUISTERLIJKE FEESTELIJKHEDEN ter gelegenheid van de van den Weledelen Heer Roger de Thibault de Bcesinghe als Burgemeester OP ZONDAG 28 MEI 1933. Wel edele Heer de Tliibaull de Boesinghe FEESTWIJZER. Om 2 uur: Vorming van den Stoet aan de Statie. Welkomgroet op wijk Sint Pieter. Om 2.30 uur: Vertrek van den Stoet. Om 5 uur: Concerten door de deelne mende muziekmaatschappijen op de Marktplaats. Om 6 uur: Banket in de feestzaal van t gemeentehuis. Om 9.30 uur: Prachtig vuurwerk aan de Vaart. Rangschikking van den Stoet- 1. Ruiters. 2. Wielrijders. 3. Mu ziek van Elverdinghe. 4. Boerengilde. 5. Schoolkinderen. 6. Ons koetje (Geitenbond). 7. Muziek van Lamge- marok. 8. De gezworen vrienden. 9. De Bakkerij 10. De lustige Vrienden (vloerbal, trabol, rookers, kaarters). 11. Het Kapperssalon. 12. De Visscheragil- de. 13. Het Kroostrijke Gezin. 14. De Schuttersgilde. 15. Muziek van Wak ken. 16. V. O. S. 1T. Invalleden. 18. De Metser. 19. Vereenigde ambach ten en Kristen werklieden. 20. De Ne ring van Luzerne. 21. De Jacht. 22. De Dulvengilde. 23. Muziek van Mer- ckem. 24. Nut en Vermaak 25. Het Pompierskorps. 26. Groep Edele Damen te paard. 27. Eerewacht. 28. Geestelijke en Burgerlijke Overheid. 29. De wel Edele Heer Burgemeester. N. B. De inwoners worden vriende lijk verzocht hun huizen te bevlaggen en te versieren. De ruiters, wielrijders, gilden en bonden enz., worden vriendelijk ver zocht om 1.30 uur stipt nanoen hun plaats ln den Stoet te willen innemen. De Commissie en de Gemeente zijn niet verantwoordelijk voor ongevallen. De Schrijver, De Voorzitter, A Lepercque. EL Vanders tichele. 1883 1S23 Op 13 Februari 1.1. was het 50 Jaar geleden dat de geniale toondichter Ri chard Wagner overleed. Richard Wagner werd geboren te Leip zig op 22 Mei 1813 en op elfjarigen leef tijd maakte hij reeds het plan op van een treurspel. Na het hoeren van Eg- montvan Beethoven besloot hij zioh geheel en gansch te wijden aan de toon kunst. Een zijner eerste werken was de opera De Feeëndoor hem zelf geschreven en getoondicht. Daarna werd hij muzlek- bestuurder te Magdeburg, Kceningsberg en Riga. Ook ging hij naar Parijs maar zijn doel een tweetal operas te doen opvoeren kon hij niet bereiken. In 1842 gelukte het hein eindelijk de opera Rienzite doen opvoeren en hij verwierf er door zooveel eer en gunst dat hij door den Koning van Pruisen tot hofmeester werd benoemd met een hooge wedde. Tannhauser en Lohengrin werden voltrokken in 1845. Ondertusschen nam Wagner deel aan eene omwenteling en kon hij, geholpen door Liszt, vluchten naar Parijs. Vandaar ging hij naar Zu rich, vervolgens naar Parijs, Rusland, enz., en ondertusschen vormde hij zijne tetralogie en vatte Tristan en Iseult Meistersinger van Nurenberg», enz. op. Wagner, met zijne scherpe bewoordin gen trok meer dan eena een onweder boven zijn hoofd vanwege de andere componisten en kriticussen. Door zijn zeldzaam vernuft heeft Wag ner een groote omwenteling teweeg ge bracht in de muziek. Hij was terzelvertijd toonkundige en dichter. Zijne sterkte in het muzikaal drama komt hieruit voort, dat hij den declamatorlschen zang doet begeleiden door de symphonlsohe muziek van het orkest, ln volle onafhankelijkheid van de stemmen en slechts de kleur en de waar heid van den toestand doende uitkomen, zoo ls zijn hoogste doel en zoo was het doel, min of meer, van Grétry en van Gluck op het Fransche tooneel. De opera's van Wagner hebben wereld- befaamdheid verworven; zij lokken nog steeds de menigten. Reeds werd Wagner gevierd ln zijne geboortestad en hadden ter zijner nage dachtenis grootsche plechtigheden plaats, die bijgewoond werden door nakomelin gen van den grootschen musicus. In den loop van gansch het Jaar zul len door geheel de muzikale Wereld feee ten op touw gezet worden om den Duit- schen toondichter 1» vieren. IIIMIIIIlHUlIHHHIlliaM Verwacht wordt dat de geestelijke over heid zinnens is een komiteit in te stellen gelast om, binnen kort, een enkwest te doen over de verschijningen te B&auralng 't Gevolg daarvan zal natuurlijk leiden tot eene bepaalde uitspraak vanwege de geestelijke overheid over de verschijnin gen, die, in ons land en daarbuiten in verschillenden zin werden beoordeeld. Dit is een verheugend nieuws voor al deze die ontroerd door die verschijningen, belang stellen aan een gebeurtenis van hooge beteekenis, nL de Moeder-Maagd, die aan de wereld verkondigt dat ze de bekeering der zondaars zal bewerken. Ver heugend ook is dit nieuws voor die bevoor rechte kinderen van Beauraing en hunne ouders, omdat er eindelijk paal en perk zal worden gesteld aan de verdachtma kingen, soms uit naam der Wetenschap, tegen hen uitgebracht. Intussohentijd groeit de lijst aan van de genezingen, die aan de tussohenkomst van Onze Lieve Vr. van Beauraing toe geschreven worden, zoo onlangs te Roche- fort en te Kortrijk. Het oomltelt zal denkelijk niet enkel zijn onderzoek te verrichten hebben om de geschiedkundige zijde der verschij ningen, maar ook over alles wat daarmede verband houdt. TOMAAT boven alles Zij wordt grootsch opgevat en bek* prachtig te zijn, in alle opzichten. Men ls volop aan 't werk om de groe^ samen te stellen, die het eerste en tweede deel van de Jubelproceasle nj ten uitmaken. Het eerste deel: LEPER'S TDINDm (1383) brengt ons een schitterende i^, innering aan de dagen: 1. van het beis» 2. van den nood; 3. van de verlossing stad, door de voorspraak van O. L. Vro.-, Het tweede deel: OUD IEPER Hcj, DIGT MARIA, vertoont ons, door 4 eeuwen heen, de trouwe devotie der tot haar machtige en geliefde Patron,, In het derde deel: NIEUW IEPtj HULDIGT MARIA, komt het nieuw lep, met al wat het nog bezit aan kunst kostbaarheden, O. L. Vrouw vereeren. t>„ derde deel kregen wij verleden Jaar zien en te bewonderen. |HaBflBflBBBESflaBBBBBBBfllH||| HET KONGRES VAN HET DAVIDSFONDS Dit jaar gaat de algemeene vergader^ van het Davldsfonds door te Leuven, oj H. Sakramentsdag, 15 Juni a. s. ZIJ wordt ingezet met een H. Mis 9.30 uur, in de kerk der EE. PP. Domlnlh. nen (Justus-Lipsiusstraat, op 3 min. vq de statie). De vergadering begint te lOq uur ln de zaal Lovanium Vaartstraat,} Telken Jare komen daar punten te bert, van zeer aktueel belang ln de Vlaamse:, kuituur beweging. Zoo ditmaal, naast c, toespraak van W. E. H. Kan. Prof. Dr. 4. Boon, algemeen voorzitter, en besprekaj van het verslag van den heer E. Amie hoofdsekretaris, over het afgeloopt, dienstjaar, en naast enkele mededeelt, gen van organisatorischen aard, zijn 4 groote punten van de dagorde: 1. Het behoud van Brussel voor ha Vlaamsche land. Deze bespreking worg ingeleid door den heer Prof. Dr. E. Lot} hoogleeraar bij het Rijksuniversiteit ït Gent, voorzltteT van Davldsfonds St Gil. lis-Brussel. 2. Huidige stand van de taalgrenskwes. tie. De heer Fl. Grammens, leider van Kristen Vlaamsche taalgrensaktie, heeft hiervan de inleiding op zich genomen. 3. Zoo mogelijk zal ook een besprekiij worden gehouden over de vernederland, sching van het meisjesonderwijs. 4. Ten slotte wordt dan het kongres be. ëindlgd door een plechtige huldiging van H. Conscience, naar aanleiding der 50 verjaring van zijn afsterven. De vergadering zal afloopen omstretki 2 uur namiddag. Alle leden van het Da vldsfonds hebben er toegang toe, en recht tot spreken. AAN HET HOF De Kaning ontving Maandag den heet Jansseins de Bisthoven, ontslaggever! gouverneur der provincie West-Vlaande- ren. ALICE NAHON OVERLEDEN Zondag ls de gekende dichteres Al!» Nahom, na een lange en slepende ziek» overleden te Antwerpen, waar zij op II Augustus 1896 geboren werd. Haar dood is ean rouw voor de Vlaamsche Letteen, Alloe Nahon heeft ons drie heerlijke bun dels verzen nagelaten, namelijk: ■No*, dellmgsbensOp aachte Voolzekeai en Schaduw HERNIEUWING DER FABRIEKSMERKEN welke meer dan 10 jaar geleden pdepo. neerd werden. ZIJ ln herinnering gebracht dat het uitstel, door de betrekkelijk nieuwe vei toegestaan voor het hernieuwen der var 30 Juni 1923 gedeponeerde fabrieksmer ken, den 30 Juni a. s. afloopt. Belanghebbenden kunnen bij J. Geven Aalmoezenlersstraat te Antwerpen, gran eene photocopie dezer nieuwe wét, ma commentaren, verkrijgen. Het la van het hoogste belang zoniet uitstel te onderzoeken of hunne oude fa brieksmerken ln orde zijn, daar tot nu toi er nog vele firmen zijn die verzuimd heb ben de overdrachten van oude merken op een nieuwen eigenaar, te bewerkstelligen TREIN MET EEN SNELHEID VAN 300 KM. PER UUR De Sovjet-overheden zijn begonnen met den aanleg van de spoorlijn voor de proef- ritten van den propeller-sneltrein, uitge vonden door Ingenieur Waldner, die hier mede het vraagstuk van den maximum snelheid voor treinen met sucoes tot op lossing heeft gebracht. De nieuwe trein kan een snelheid be reiken van 300 Km. per uur en dank zij een vernuftige constructie ls de mogelijk heid van ontsporen ook bij maximum snelheid uitgesloten. Elke wagon biedt plaats aan 80 tot 100 reizigers en ls voorzien van twee 530 PK- motoren. De berekeningen hebben uitgemaakt, dat de transporten geringer zullen zijn dan bij gewone treinen. Nog dit Jaar zullen di eerste proefritten plaats hebben. VOOR VLAANDERENS IJZERMONUMENT Bedrag der vorige lijsten: 1.675.763,24 fr. 101* lijst: 4.076,32 0- Totaal: 1.679.839,56 0- INTERNATIONALE MIDDENSTANDS- JEUGDDAGEN TE BORGERHOIT Van 27 tot 29 Mei hebben de Interna tionale Middenstandsjeugddagen plaats Borgerhout. VOOR DE VERBETERING VAN ONZK HOPPETEELT Verleden Jaar werd van wege het Mi nisterie van Landbouw 50,000 fr. toelag» verleend aan maatschappijen van hop planten». Deze som wend verdeeld aK volgt: 37.170 fr. aan de streek Poperinge. 12.830 fr. aan de sitreek Aalst-Assche. WARD HERMANS EN ZIJN VOLGE LINGEN BESLISSEN AAN TE SLUITEN BU HET «VERDINASO» In een algemeene vergadering der vol gelingen van oud-volks vertegenwoordigt! Ward Hermans, door dezen laatste te Vf chelen samengeroepen, werd met alc«* meene stemmen beslist aan te sluiten bi het Verdinaso Aan de leiding van Verdinaso word' de zorg overgelaten uit te maken waar IR' Mechelsch Dlnasolokaal zal worden f vestlgd: in het huldig Vlaamsch-Natio* naai lokaal 't Gulden Huisop de Vee markt, ofwel ln het nieuw DirajoTe huis in de 8te-Kathelijnestraat (da' evenwel tot nog toe niet ln de officieel' lijst der Dinaso-Tehuizen ls opgenomen)- BURGEMEESTER-BENOEMING Bij koninklijk besluit van 12 Mei, ls d* heer Louf V., benoemd tot burgemeesW der gemeente Loker 1 arrondlssetne®' leper), ta vervanging van den heer py tevoeit P., overleden. OPEN8TAANDE BETREKKINGEN VAN ONDERPOSTONTVANGER De betrekking van onderpostootv&mC' staat open te Leke en te Vlamertirge. De aanvangsJaarwedde bedraagt 9000 Ds aanvragen dienen vóór 7 Juni 1^ aan den h. Minister van Posterijen, V legrafla en Telefonie gezonden. TEEKEN DES TIJDSI Voor één plaats van politie-**®"1 Kortrijk waren 244 aanvragend Dit opschrift, dat aan een avontuur zou kunnen doen gelooven in den aard van dit van Jonas, die drie dagen in den buik van een walvisch leefde, heeft, haas ten we ons het te zeggen, ten einde de te licht ontroerde Lezers gerust te stellen, geen betrekking met een tragische gebeur tenis, maar heel eenvoudig met een feit, dat zich, een groote halve eeuw geleden, te leper voordeed. Vooraleer het te verhalen, laat ons een ooger.blik tot de fabelachtige tijden te- rugklimmen, toen de kruipende dieren een soort bijgeloovigen schrik uitoefenden en van alle tooverij beschuldigd werden. Herinneren we ons de geschiedenis van de slang uit het Aardsch Paradijs en vooral de heldendaden der draken, door de ouden voorgesteld, den muil met een schicht gewapend, met de klauwen van een leeuw, de vleugels van een arend en den staart van een slang. De draak was, in de oude Godenleer, aan Minerva ge wijd om aan te duiden dat de wijsheid altijd het gevaar moet voorzien. De gou den vruchten uit den hof der Hesperie- den werden verdedigd door een draak met honderd koppen, die door Herkules werd gedood. Het beroemde Gulden Vlies werd insgelijks door een draak bewaakt, wat niet belette dat het door Jason en zijn wapenbroeders, de Argonautên, ont voerd werd. De heidensche legende schijnt zich te hebben voortgeplant ln de chris telijke legende, waar de draak het zinne beeld ls van den boozen geest, de duivel- sche macht. St Joris en St Michaël wor den voorgesteld een draak bedwingend en al de tooverspelen der Middeleeuwen zijn vervuld met den schrik, welken dit wan gedrocht inboezemde. De Ridderstand draalde niet den draak in het wapenschild te schuiven, als zin nebeeld der te overwinnen hindernissen, terwijl het terzelfdertijd het zinnebeeld werd der gemeentelijke vrijheden. Het was een voorrecht een draak op het ge meentelijk Belfort te mogen plaatsen en dit voorrecht werd, in het begin, slechts toegestaan aan de bevolkingsmiddens, die het gemeenterecht bezaten. De stad leper bekwam vroeg dit voorrecht en de traditie hield aan tot op onze dagen. Volgens de Iepersche kroniekschrijvers, was de oude draak die sedert eeuwen op den top van den klokkentoren van het Belfort schitterde, in 1692, erg bescha digd en dreigde van zijn hooge plaats te vallen. Hetzelfde jaar werd hij door een nieuwen draak ln gedreven koper ver vangen, naar het evenbeeld van zijn voor ganger gemaakt. In 1877 bemerkte men dat de tijd nieu we schade aangericht had. Hij werd neer gehaald en wij kennen Ieperlingen, die zich duidelijk herinneren ln hun kinder jaren den draak aan hunne voeten gezien te hebben. Maar hoe groot was de verwondering van den ambachtsman, met de herstel ling belast, toen hij in het binnenste er van een kruisje met twee armen ontdek te, Patriarch-kruis of Lorreinen-kruis ge noemd. Het was niets anders dan het kruis, dat als zinnebeeld der stad leper door onze vrome overheden ten jare 1628 in den schcot van den draak werd ge plaatst om hunne stad te beschermen. Dit kruisje werd tot in 1914 in het Mu seum bewaard. Den 22 November 1914 velde de Teu- tonische woede het Belfort, dat den ouden draak der XVII" eeuw onder zijn puinen medesleepte. Teruggevonden en opstaan de uit zijn asch als de antieke Phenix, zal hij weldra opnieuw ln zijn heraldi- schen en oudheidkundigen ernst op het toppunt van ons Belfort glinsteren, als blijvend zinnebeeld der onafhankelijkheid en vrijheid der stad leper. Zou het niet te laat zijn om onzen draak een Iepersch-beschermend kruis ln den aard van het oude te doen slikken ten einde aldus het schutsbeeld onzer stad geheel te voltooien? OP ZONDAG 21 MEI 1933. Chicorei Wyppelier-Taffin. Belgische fabriek van KJ9B>BBBEEaaaaHBHIB»Ba»H De Heer Burgemeester in den Stoet. Op den morgen van 21 Mei, toen de Adinkerkenaars ontwaakten, was hun eer ste taak, 't zoldervenster op te lichten om de weergesteitenis gade te slaan. Prachtig weder! Een lief zonnetje scheen reeds in een vlekkelooze lucht, al over het vreed zame dorpje, dat heden een onvergetelij- ken dag beleven zou. Vóór elke woning was het weldra een drukte van belang; eenieder was ln de weer, ladders, stoelen, vlaggen, opschriften, groen en wimpels kwamen te voorschijn en de anders zóó eentonige gevels verdwenen stilaan onder een rijkdom van kleur en smaak. Gebu- ren. gewapend met handbooms, heften eenige ruwe kasseisteenen uit, want hier zou HUNNE poort oprijzen, en ln een koortsachtigen haast werden de zware sparren geplant, in 't groen gehuld en verbonden met eenige dwarsbalken, waar op men de traditionneele huldegroet lezen kon. De versiering was algemeen en bui tengewoon prachtig, de opschriften talrijk en somis zooveel be teekenend in al hunnen eenvoud. En nu mag hij komenzei een brave werkman. als hij nu niet kon tent is, hewel hij kanenz.en hij vaagde zijne parelende zweetdruppels af. De namiddag brak aan, geheel De Pan ne was uitgelaten, langs de Veurnsche vaart was 't erger dan met Dijkje kermis, van uren in 't ronde kwamen ze 't afge stapt naar de installatie De stoet werd gevormd aan den Duin hoek, alwaar het weldra wemelde van veel kleurige groepen en fijnopgesmukte wa gens, die de aankomst van den nieuwen ourgemeester afwachtten. Rond 2 M uur klonk klaroengeschal en den H. O. Bruyn- ooghe had de eer, namens het feestkoml- teic, den H. C. Debaenst en zijn geachte Vrouw, het eerst te verwelkomen, waarop de H. A. Vanhoutte, Schepen, zijn hulde en wenschen aanbood. De muziekmaat schappij Ste Cecilia van Adinkerke hief de Brabar.forme aan en Juf. Vanhout te en de kleine Couvreur overhandigden de eerste bloemen. De merkwaardige stoet zette zich in beweging, overal door een talrijke en begeesterende menigte in oogenschouw genomen. Alle straten boden ons een heerlijk uit zicht aan en de H. Burgemeester mocht er een macht van bloemtuilen ln ont vangst nemen, sprekend bewijs dat hij overal en door iedereen geacht en gewaar deerd wordt Gekomen aan 't standbeeld der gesneuvelden, stapte hij van zijn rij tuig af en te midden eener ingetogens stilte, legde hij eene prachtige bloemen garve vóór 't gedenkt eek en neêr. Intus- schen kwam er volk en nog volk bij, zoo ver dat alle verkeer op de brug en op den dijk fel belemmerd was. Rondom het ver hoog leek het een echte mensohenzee, de jockeys weten er van te spreken, zij had den meer dan last om het nieuwsgierige volk in bedwang te houden. Op de tribuun merkten wij op: Heer Burgemeester, zijn vrouw en kinderen; Mevrouw Debaenst, zijn moeder; M. Maes, zijn schoonvader; de E.E. H.H. Pastoor en Kapelaan; de H.H. Schepenen en Gemeenteraadsleden; de H.H. Burgemeester van Bulskamp en De Moeres; Mevr. Vandenberghe; talrijke familieleden van den gevierde, enz. In goede orde trok de stoet voorbij en ieder groepje drukte den H. Burgemeester zijn welgemeende wenschen uit, talrijke bloemtuilen werden hem nogmaals aange boden, zelfs innige zoentjes bleven niet achter! Behaalden veel bijval: de groep ruiters en amazones op hunne krachtige paarden, ook de visschers en visscherin nen in hun typisch pakje behaalden een succes. De wagens waren smaakvol ver zorgd, vooral die der visschers, der boer innen, der duiven, maar bijzonderlijk die van het huis Depreiter. De muziekmaat schappijen van De Panne: Pannenaere blijf te gaere en Panne Vooruitdie van Koksijde, Houtem en Adinkerke zorg den voor het muziekaal gedeelte en braoh- en door hunne pas redoubléshet pu bliek in meerdere vroolljke stemming. De schoolkinderen, spijts hunne ver moeidheid van dien langdurigen optocht, kweten zich eervol van hunne taak en zongen met veel gevoel een drietal mooie liederen; een jongen, in naam der scho len, las een huldedicht af, dat heel aan dachtig door den H. Burgemeester werd aanhoord. Nadat de H. A. Vanhoutte hem opnieuw had toegesproken, trok de Heer Burgemeester, letterlijk bedolven onder de bloemen naar het gemeentehuis, waax het feest verder doorging.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 2