ïuWfmfM m* »nji Uit IEPER. - Kunstkroniek. De Vensterluiken van het Merghelynck-Museum DE STAD 1EPER OP DE TENTOONSTELLING TE CHICAGO DE EENDRACHT IN DE SOCIALISTISCHE PARTIJ Horte beschouwingen bij het 47c Socialistisch Congres DE NAAKTEN KLEEDEN EEN HALF UUR SINKSEN-VERKEER De Ekonomische Wereldconferentie FRANSCHE BEDEVAART TE B0EZÏNGE S 'if /- -fillHSfe' KMi'j mmêmmmm: iPii VLAANDERENS BEDEVAART De Afschaffing der Goudstandaard door Amerika XIV* IJZERBEDEVAART BIJ HET AFSCHEID VAN DEN HEER GOUVERNEUR VAN WEST-VLAANDEREN In ons artikel van 21 Mel LI, hebben we het ongelukkig ontwerp van den Gent- schen bouwmeester, den Heer Cloquet Junior, gehekeld zooals het behoort, ont werp dat bestaat in het vervangen van de oude buitenblinden van het Merghe lynck-Museum, de eenig gekende ten tijde van den bouw van dit prachtig huis, door mechanische of oprollende blinden. Ten gevolge van krachtig protest in hooger middens geuit, werd M. Cloquet voor de Koninklijke Academie van Lette ren en Schoone Kunsten geroepen om er de redenen te rechtvaardigen waarom hij hev vroeger stelsel van buitenblinden dooi binnenrolluiken wilde vervangen. Het is vooral artistieke bezorgdheid welke hem in deze keus geleid heeft, zeg de hij. De buitenblinden, verzekerde hij. maskeeren het metselwerk dat heel mooi Is en ontsieren den gevel; de binnenbtin- den zullen van binnen en van oui'en. tenzij 's nachts, ongezien zijn, daar niet de minste holte of uitsprong ze geduren de den dag zal laten vermoeden. Voegen wij er aan toe, hoe ongelooflijk het ook weze, dat het besluit van den beeldbouwer de goedkeuring van de Ko ninklijke Commissie van Monumenten en Stedenschoon en van de Academie zelf heeft ontvangen. Het is dus naar alle waarschijnlijkheid een onherroepelijke beslissing, ne varietur. Het is een grove dwaling, denken we, zich in den heropbouw van een kunst gebouw veeleer door artistieke dan door archeologische beschouwingen te laten leiden. In dit geval kan er geen spraak zijn Iets schoons of kunstigs voort te brengen en vooral aan nieuwe kunst te doen maar de hoofdgedachte die den heropbouwer moet leiden is: nauwkeurig alles wat vroeger bestond te herstellen; buitenblin den; deurkloppers in de plaats van onze electrise he bellen; toortsenuitdoovers zoo als in den tijd dat de heeren 's nachts thuis kwamen en zich door een knecht, drager van een toorts, lieten voorafgaan; niets, volstrekt niets dat de verdwenen gebruiken weerspiegelt, mag in deze zaak verwaarloosd worden. Nieuwigheden invoeren zou een zeer groote misslag zijn. Onderstellen we een oogenblik dat een Ieperling der XVIII' eeuw op de aarde terugkwam en zich voor huizen uit zijn tijd bevond. Ze te zien zonder luiken, ten minste in den schijn, zou hem doen veronderstellen dat ze onvoltooid zijn en een gunstige gelegenheid voor dieven aan bieden. Naar de meening van den Heer Clo quet junior, ontsieren de buitenblinden dus een gevel omdat het metselwerk mooi is. De beroemde Rijselsche bouwmeester Gombert had waarlijk deze opwerping van zijn Gentschen collega van het jaar 1933 niet voorzien. Omdat de steenen schoon zijn mag niets ze verbergen, ze moeten van den eersten tot den laatsten kunnen geteld worden. Zoo voortgaande zou men altaren, biechtstoelen, schilderij en alles wat de schoonheid der steenen verbergt, hunne poëzie zelfs, indien men er hun kan ontdekken, in onze kerken moeten afschaffen. O. schim van Franciscus Ignatius Mer- ghelynck, man met fijn gevoel die aan Gombert, den zoo vermaarden Rljsel- schen bouwmeester, vroegt om U een adellijke woning te bouwen volgens den smaak van uwen tijd, gij zoudt zoo'n verminking, vrucht van het modernisme, niet begrijpen. PYRÊS. Door de Amerikaansche dagbladen ver-flen, grooter door hunne bevolking, hun nemen we dat de afdeeling Schilder-jbelang op handels- en kunstgebied, de aohtlg Belgie op de World's fair eenlstad leper er zich ook, door hare wereld- grooten bijval tegemoet gaat. vermaardheid binst den oorlog verwor- Aan de groote Belgische steden heeft [ven, geen mcole reklaam zou kunnen ma- men kostelooze deelneming aangeboden iken al ware het maar met er een afgietsel en naar men zegt zouden Antwerpen, te zenden var» het Engelsch gedenkteeken, Brugge en Bergen de hunne reeds toe- het beroemde Menin Gate, gezegd hebben. Aan onze Overheden te oordeelen of Wij v"a"en ons af. of naast deze ste-pet gewenscht is. P. ftfliiiiiiBamHiiniiiiiiiiiaasiBaiaiiiiMBiiiBiaHiiBia De Socialisten uit onze streek zetten nog al dikwijls een wijden mond open in blad en schrift, en ze beweren de wereld te zullen ommekeeren ten voordeele van den werkman. We mogen eerst wel zeg gen dat in 't algemeene deze die schrij ven, zelf leven zonder te moeten werken. Ze leven van een anders werk in de or ganisatie. Ze hebben er dus belang bij veel gerucht en veel mistevredenen te maken. Hoe meer inleggeld der mis tevreden werkers, hoe meer op hun ge mak de geruchtmakers kunnen leven. Maar zetten ze hier een grooten mond open, in Brussel mogen ze zwijgen... en over wat verleden Zondag te Brussel ge beurd is zullen ze ook wel zwijgen. De socialistische partij weet niet meer waar naartoe; ze heeft geen uitkomen. Opjagen gaat een tijd mede, maar er komt een dag dat de massa ziet dat ze bedrogen is, en intusschen zijn de leiders der werkerspartij zelf rijke burgers en kasteelheeren geworden. En dan moe ten ze hun schapen inhouden om zelf van de brokken niet te deelen. Hier nu eenige staaltjes der éénheid in de partij. Zondag werd te Brussel een congres gehouden voor al de Socialisten van het land. De eene maanden aan tot kalmte, de andere tot revolutie. Zelden werd schooner voorbeeld gege ven van twee praten om niets te zeggen, dan op dat congres. Hier eenige staaltjes: M. Vandervelde, de groote baas, in de bespreking over algemeene werkstaking, door eemgen voorgesteld, zegde onder meer: Men zegt dat de werkersklas wacht op een gegeven bevel Het is niet aan ons, politieke mannen, dat bevel te geven. Het is de werkersklas zelf die moet het wachtwoord geven. Gevoelt Ge de dubbelzinnige houding van M. Vandervelde 1 En verder nog: Alleen deze hebben het recht over al gemeene werkstaking te beslissen, die ze moeten houden; deze dragen de verant woordelijkheid onzer syndicale organisa ties. In ander woorden wilt dat zeggen: Kraamt wat ge wilt, en als 't slecht gaat, trekt uw plan! Met de Heer Vandervelde, maande de Heer Balthazar van Gent ook tot kalmte aan en verklaarde: Ik voor mij weiger de arbeidende klas naar den opstand te leiden. Mijn gewe ten gebiedt mij te redeneeren, kalm te blijven, een krankzinnige daad te ver werpen en geen gewelddaden te plegen. Verder zegde deze spreker dat er ook nog andere arbeiders zijn dan de sociali stische dat de christen syndikaten thans 300.000 leden tellen, welke iedere revolu- tionnaire beweging zouden bestrijden. Wil er nota van houden dat de Heer Balthazar miljoenair geworden is met te... werken voor de Socialisten. Hij durfde echter de broekvagerij zoo ver niet drijven als de Heer Vandervelde en eindigde zijne rede met de volgende verklaring: We moeten de arbeidersklas niet vol gens, zooals Vandervelde wil doen, we moeten ze leiden. Men ziet hoe d« socialistische leiders akkoord zijn. De Waalsche leiders die steeds op opstand drijven gingen maar niet Tak koord met deze gematigde politiek en onder ander verklaarde de Heer Mathleu: Ik vraag U: Hoever staan we? Wij hebben een plan van algemeen belang. Theorie I Wij zijn ten kiesstrijd ge trokken met een programma. Woorden 1 Wij zijn nievers omdat wij in de op positie blijven. Wij prijzen monopoliumsaan. Als het erop aan komt van vast te stellen, zijn wij nievers 1 Ziedaar zes maanden dat wij eraan werken, en wij zijn er nog niet in gelukt, het eerste artikel op te stellen. En M. Spaak voegde hierbij dat wan neer M. Mathieu zoo spreekt hij luidop zegt wat de anderen in hun eigen den ken T'enden raad werd een motie voorge steld die noch mossel noch visch was. De helft verstonden ze niet. Ze werd toch aangenomen en de Heer Spaak zegde om te eindigen: Wat stelt men ons voor? Voor de toe komst verwerpt men nietsgeen een mid del. Maar het is zoodanig dubbelzinnig, dat gelijk wie dat zou kunnen stemmen. De socialistische partij heeft steeds be loofd en kan niets geven dan ruzie en onrust. IBBBBRBBRBBBBflflBBBBBBBiI3BBBB|3BEi9BB8B3S9BB3SB39BEEBZ2BS'!SEB Zaterdag 27 en Zondag 28 Mei hield de socialistische partij te Brussel haar 47' Congres. Al de dagbladen gaven een bondig ver slag over de werkzaamheden van dit Con gres. Als algemeen oordeel mogen wij ge lust verklaren: dit 47' Congres blonk niet uit door een eendrachtig willen, verre van daar, het was een verward Congres dat de socialistische partij nog meer in het sukkelstraatje zonder eind gevoerd heeft. Dit volsta als algemeen oordeel, wij zullen trouwens op dit Congres terugko men. Hier nu enkele korte beschouwingen: 1. Het Congres stond onder de lei ding van twee voorzitters: een Waal (Hu- bin) en een Vlaming (Bouchery)in feite was het echter een Waalsch Congres. Slechts eenmaal werd in het Vlaamsch gesproken, dan nog door een Brusselman. Verders mochten de Vlamingen het stel len met vertalingen. Gelders werd kwaad en vroeg per ordemotie dat minstens één redenaar in het Vlaamsch zou spreken én Balthazar, de volgende redenaar, een Gentenaar, sprak in 't Fransch. Werkelijk het Vlaamsche land bleef op dit Congres stom als ne visch. Het is toch opvallend dat Antwerpen heelemaal niets gezegd heeft; en West-Vlaanderen? 2. Buiten Vandervelde, waren het alleen tweede-klas leiders die aan het woord kwamen; personaliteiten lijk Brunet, Destrée, Anseele, Huysmans, A. Wauters, gewaardigden zich niet in het debat te mengen. Wondere taktiek! ofwel afkeuring? 3. Volgens Le Peuplevertegen woordigden de afgevaardigden 570.000 le den. We veronderstellen dat al de leden op dit zeer belangrijk Congres vertegen woordigd waren: welnu dan is er een achteruitgang met meer dan 30.000 leden vast* te stellen. Immers het verslagboek van het Congres van 1931 geeft 601.129 aanbetalende leden op. 4. Maar pas was het Congres aan gevat of een incident deed zich voor. Zie hier wat er gebeurde: Mad. Blume vroeg dat het verslag over de socialistische vrouwenbeweging niet meer in het ver slag van den algemeenen raad zou ver schijnen. Ze betreurde dat de vrouwen beweging, die naar haar zeggen 18.000 leden telt, zonder eenig budget moet le ven en vraagt dat de algemeene raad meer bezorgdheid vooe de vrouwenbewe ging zou aan den dag leggen. Dit incident werpt een sch-ll licht op den toestand der socialistische vrouwen organisaties. Enfin, de algemeene raad had andere katten te geeselen gehad en zou wel... na het Congres een afvaardiging der vrouwen ontvangen 5. Over de jeugdbeweging geen woord. Bestaat die niet of is het de moeite niet waard er verslag over te geven? Dit laatste zal trouwens wel het geval zijn: totnogtoe kan hunne jeugdorgani satie slechts loebassen op Ka jotters en Jocisten. 6. Lastige menschen vindt men toch overal tot zelfs bij de Socialisten. Zoo kwam de ambetante rekel van nen Buis- seret voor den dag met een ordemotie betreffende de cumuls in de socialistische rangen. Hij keurt de opeenhooping van allerlei mandaten en posten, vereenigd in eenzelfde persoon, stellig af. De verslaggever vond de kwestie der cumuls van algemeen belang, waarover op ernstige wijze moest gediscuteerd wor den. Wanneer? Later natuurlijk! Niemand onder de cumulards gaf een kik ,'t was muizestil. 7. En dan werd de hoofdschotel op gediend. Vandervelde gaf verslag over den politieken toestand. Verschillende rede naars na Vandervelde moesten echter be kennen dat de patrongeen leiding aan de afgevaardigden gegeven had. En als hij die niet kon geven, van wie zou den ze deze dan wel mogen verwachten? 8. Leiding werd daarna gegeven, maar in verschillende richtingen en niet door de groote leiders. Mathieu predikte de deelname der socialistische partij aan de Regeering en verklaarde: 't Is 't zelfde met wie en hoe, als we maar in de Re geering onze plaats hebben.Dit was de richting. Niet allen waren hiermede akkoord: een zeker aantal sprekers zoo als Liebaers, Grégolre, Saintes, Spaak e. a. pleitten voor het gebruiken van geweld, voor algemeene staking, oproer en dies meer. En die sprekers vonden een geest driftig gehoor. Gallly sprak laatst, goot een koud stortbad op het Congres uit met zijn rede tegen de onzinnige algemeene staking. En ook hij werd warm toege juicht. 9. En nu vraagt men zich werkelijk af: welke leiding is er nu uit al dat ge praat geboren? Welke richtlijn werd ge geven? Hierop dient ontkennend geant woord: geen leiding kwam van het Con gres, verwarring en nog meer verwar ring sproot uit deze discussie. De socia listen weten niet waar naartoe. 10. Van de 570.000 vertegenwoordig de leden hebben er 489.406 aan de stem ming deel genomen: 359.650 stemden voor EEN AANDENKEN AAN BARON JANSSENS de BISTHOVEN Zondag 28 Mei werd den Heer Baron Janssens de Bisthoven een banket aange boden ter gelegenheid van zijn aftreden als Gouverneur van West-Vlaanderen. Het ging er om een man te huldigen die hoog in eere en sympathie staat bij het volk door zijn vriendelijkheid in gansch zijn handel en wandel, zijn offer en dienstvaardigheid, en vooral zijne groote verdiensten in de uitoefening van zijn hoog ambt. De hulde was waardig van den gehudigde. Weledele Heer Gouverneur Janssens de Bisthoven (laatste portret getrokken voor zijn aftreden.) DIT IS HET MISSIEWERK VAN ONZE EERE-COMMUNIEKANTEN Ik ben hier weder, en als een bedelaar, steek ik de hand uit om eene almoes te vragen voor de eerste-communiekantjes in de missiën. Die kinders, in Congo vooral, zijn naakt en zouden, zoo dj niet geholpen worden, in hunne naaktheid aan de Tafel des Heeren moeten verschijnen. Om in hunne kleeding te voorzien is het missiewerk De Naakten Kleeden ont staan. Jaar op jaar worden duizenden kinders voor de groote plechtigheid hun ner eerste communie van een kleedje voorzien, dank aan de milde giften van onze eere-communiekanten, hunne ouders en vrienden, van zooveel missievrienden uit heel het Vlaamsche land die ons werk gelieven te ondersteunen. Mijne dank baarheid voor uwe medewerking is van geener waarde, maar God zal 't U loo- nen en U zegenen in uwe ondernemingen, in uwe kinders, in uwe familiën. Sommigen, vernemen wij, werpen op dat ons werk uitsluitend is ten voordeele van de Witte Zusters van Afrika. Dit is niet zoo. Het werk is ontstaan in de Congregatie der Witte Zusters en mag diensvolgens aanzien worden als het missiewerk van die Congregatie. Doch ik herhaal wat ik reeds meermalen in mijne omzendbrieven geschreven heb. Alwie zij ne medewerking verleent aan het werk, kan de propagandamiddelen waarover ik beschik ontvangen en de opbrengst van zijne propaganda opzenden met verzoek ze over te maken aan eene aangewezene missiecongregatie. Aan zulk verzoek zal ik onmiddellijk gevolg geven zooals ik tot hiertoe altijd gedaan heb. Alleenlijk verzoek ik de leveraars die eene andere missiecongregatie willen bevoordeeligen, eene kleinigheid af te staan om de kos ten te dekken van de propagandamidde len die ik te hunner beschikking gesteld heb. Ik richt mijn oproep tot de eere-com- muniekanten van 't Vlaamsche land en vraag hun dat zij hunne zwarte broertjes en zustertjes van Congo zouden indach tig zijn op den blijden dag van hunne plechtige communie. Maar het is mij niet mogelijk mij rechtstreeks tot al de eere- communiekanten te wenden en daarom vraagt ik aan de parochiale geestelijk heid, aan de oversten van alle scholen, als tusschenpersoon te willen dienen, de noodige propagandamiddelen ingevolge het getal eere-communiekanten te willen vragen en ze aan de kinders uit te dee len. Wat wij vragen is een paar meters katoen om een kleedje te maken of eene geldelijke hulp om stoffe te koopen. En daarnevens wend ik mij tot alle missievrienden om steun voor het werk. Kan men een schooner daad van mensch- lievendheid verrichten? Is er grooter ar moede dan de naaktheid? Zijn die arme schaapkes van kindertjes de beste vrien den niet van O. L. Heer? Zal God zulk werk van barmhartigheid onbeloond la ten? Ik houd gratis ter beschikking van de E.E. H.H. Pastoors en Onderpastoors, van Schoolbestuurders en-Bestuursters, van alle missievrienden, een oproep tot de ouders, een oproep tot de kinders eere- communiekanten, met eene kaart ver beeldende een groep eerste communie kantjes uit de missiën, gekleed door ons werk alsook een kunstbeeldcke dat die nen zal, voor iederen eere-communiekant als een aandenken van de plechtige com munie. Het is voldoende mij het getal eere- communiekanten, zonder meer te laten kennen; ik zal onmiddellijk gratis het noodige zenden. In de parochiën waar de plechtige communie in den zomer plaats heeft, ware het zeer wenschelijk dat de noodige propagandabladjes en kaartjes en beelde-- kens van nu af gevraagd worden. Ieveraarsters voor het werk. Alle inlichtingen bij de Eerw. Zusters Penitenten, Bruggestraat, 12, Poperinge. «BiEBQBBiaHHRaaaaBqssNaHg» Een lezer uit Geluveld schrijft ons: Op tweede Sinksendag heeft een lief hebber van tellen eens nagegaan wat er hier zooal op de groote baan Ieper-Meenen voorbijtrok tusschen 19.30 en 20 ure. De cijfers zijn verbazingwekkend: Auto's, 163. Moto's, 28. Veto's, 558. Voetgangers, 1. Paardenrijtuigen, geen. Men kan zich een gedacht maken wat dit geeft voor een geheelen dag en dat in volle krisls. Moest het eens geen krisis geweest zijn, dan zou er waarschijnlijk geen enkel voet ganger geweest zijn, want deze durven zich niet meer op zulk eene baan begeven. laHBaBaEaaBaisaaBaBBBBaaEH de ingediende motie, 103.604 er tegen; 26.152 onthielden. De aanvaarde motie is dubbelzinnig om zooveel deelnemers mogelijk akkoord te stellen, en toch ge lukte de wondertoer niet. Verwarring en nog verwarring heerscht in de rangen der socialistische partij .dit is de slotinduk van dit 47' Congres der Belgische Werkliedenpartij. Het zal wellicht niemand verwonderen, dat we eerder sceptisch staan tegenover «ie internationale bijeenkomsten van wel ken aard ook, omdat die palabers totnog toe zoo bitter weinig aarde aan den dijk hebben gebracht. Zal de Economische Wereldconferentie, die op 12 Jimi a s. te Londen hare wer king aanvat, met meer succes bekroond worden dan de vele voorgaanden? We willen het gelooven, maar durven het haast niet. Dit moeten we nochtans grif toegeven dat geen enkele andere conferentie op ge schikter moment werd bijeengeroepen. De volksmond zegt immersals de nood het hoogst is, is de redding nabij. Daarom ook wordt de Conferentie in alle landen met zulke levendige spanning tegemoet gezien. Van hare werking, im mers, zal het afhangen of de economische orde over de wereld zal worden terug op gebouwd of verder afgebroken. In andere woorden: de uitslagen zullen uitwijzen of een gezonde economische samenwerking tusschen de volkeren nog mogelijk is, of, in de toekomst, elk land in een eng- en egoïst-nationalisme zijn redding zal be hoeven te zoeken. Voor België, het uit- en doorvoerland bij uitstekenheid, is die vraag, meer dan voor elk ander land ook, beangstigend, omdat het nationalisme voor ons de eco nomische dood beteekent. Daarom is het verheugend te vernemen, dat de onderteekenaars van de akkoorden van Ouchy te Londen blok zullen vormen, om met des te meer kans op succes hunne levenseischen door te zetten. Er is nog een tweede verheugend feit, namelijk dit: de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika hebben eindelijk hun splendid isolementhet Is te zeggen hunne afzijdigheid met de belangen van de rest van de wereld opgegeven, en inge zien dat een diep-ingrijpende en inter- nationaal-goed-geordende actie alleen in staat zal zijn de geweldige economische inzinking te boven te komen. Met dit doel zullen de Amerikaansche afgevaardigden een practisch en duidelijk ven bestand reeds en begin van uitvoering gekregen heeft. De Conferentie zal in de eerste plaats middelen moeten beramen opdat er op nieuw evenwicht kome tusschen de voort- brengstprijzen en de verkoopsprijzen. Im mers het grootste deel der grondstoffen hebben 1/3 en zelfs 2/3 van hunne vroe gere waarde verloren en zijn niet meer loonend. De Verkoopsprijzen moeten met de productieprijzen gelijken tred houden. Daartoe bestaat maar een middel: de ver koopsprijzen vërhoogen. Immers, de pro- ductieonkosten kunnen in de meeste ge vallen niet meer verlaagd worden, zonder aan de loonen te raken, die reeds te laag zijn. De daling van den dollar heeft een mer kelijke verhooging der grondstoffenprij- zen voor gevolg gehad. Een gezonde en voorzichtige credietpolltlek moet die be weging voortzetten. Verder moet de Conferentie een betere verdeeling der grondstoffen in de hand werken. De crisis heeft als oorzaak twee regelrecht tegenover elkander staande problemen: overproductie en ondercon sumptie. Het springt, trouwens, eiken rechtschapen mensch tegen het hoofd dat millioenen menschen gebrek lijden aan goederen, die in de landen van productie, wegens hun overvloed, worden vernietigd. De productie moet onder controol ko men te staan en indien noodig beperkt. De onderhandelingen, die op dit oogen blik te Genève gevoerd worden tusschen Amerika, Canada, Australië en Argentina, met het doel het korenprobleem te rege len, zijn onder dit opzicht een eerste stap naar de internationale economische sa menwerking. Dit gaat niet zonder dat tevens de ab normale nijverheden opgegeven worden. En zoo komen we tot de tolmuren waar achter de anti-economische bedrijvighe den zich verschuilen. Nochtans, het gaat niet op, zonder meer, de progressieve da ling der tolrechten in te voeren. Eerst en vooral moet een nette scheidingslijn ge trokken worden tusschen eerlijke en on eerlijke concurrrentie. De markten kun- o~ - -ovv~ r-- tTCi ixjAA: (.uiiLiuuciitic, xsu nio-i n.IATAI A.UU- omschreven herstelplan ter bespreking nen niet worden opengezet voor landen aan de Conferentie voorleggen. Verwach ten we er ons aan dat de Amerikanen realist zullen zijn gelijk altijd. Ze zullen bereid gevonden worden concessies toe te staan als hun de noodige tegenprestaties worden aangeboden. Dit is zeker: ter Economische Wereld conferentie zal ieder land een deel van zijn economisch nationalisme moeten op offeren in het belang der nieuwe-op-te trekken-wereldvoorspoed. OORLOGSSCHULDEN-KWESTIE Van nu af aan, echter, staat het paal vast: de besprekingen te Londen zullen van geen leien dakje loopen. Moeilijkhe den, die sinds jaar en dag den weg naar de hervatting versperren, moeten ditmaal voorgoed weggeruimd worden. Het pro bleem der ooriogsschulden, wel een der neteligste, maakt niet rechtstreeks deel uit van het programma der Conferentie. Tijdens en nevens de Conferentie zullen Amerikaansche experten trachten met de geïnteresseerde landen tot een akkoord te komen. Het is, echter, te voorzien dat die nevenconferentie van even groot belang zal zijn dan de Wereldconferentie. Loopt de eerste spaak dan kan de tweede even min gelukken. Er zijn slechts twee oplossingen moge lijk: 1° De eenvoudige schrapping, al is het niet gemakkelijk een schuldeischer te overtuigen dat het in zijn voordeel is dat hij aan een betaling verzaakt; en 2' De gedeeltelijke kwijtschelding, mits overeen komst dat de schuldenaars hun schulden in goederen mogen aflossen. Want Europa is straatarm en heeft niets anders dan zijn arbeid en zijne diensten te bieden. Omtrent de vraag, welke van die twee oplossingen de voorkeur zal wegkapen tasten we in het duister. Roosevelt heeft, echter, beloofd voor den aanvang van de Wereldconferentja, een openbare verkla ring desaangaatide af te leggen, die, laten we het hopen, niets aan duidelijkheid zal te wenschen overlaten. DE ECONOMISCHE KWESTIE De Economische Wereldconferentie zal twee uiteenloopende kwestie te behande- ln hebben: de economische en de mone taire, die allebei even belangrijk zijn. Laten we, echter, eerst het economisch probleem in breede trekken schetsen, om dat het door het onlangs afgesloten tarie- die aan dumping doen, en in het buiten land goedkooper leveren dan binnen hun ne grenzen. Dit kort overzicht wijst uit dat er van ieder land veel goeden wil zal gevergd worden. Dan hebben we DE MONETAIRE KWESTIE, die niet minder moeilijk is. Immers, met schommelende munten is er niets stand vastig te bereiken. Het is noodzakelijk terug tot den goudstandaard te komen. Met stijgende en dalende munten hebben we stijgende en dalende prijzen en met schommelende prijzen schommelende tol rechten. Zal Amerika bereid gevonden worden den dollar te stabiliseeren? De actie door Roosevelt ingezet is nog verre van ge ëindigd. En zelfs indien het tot een over eenkomst inzake muntstandaard komt, blijft er nog een groote moeilijkheid: het goud terug zijn vrije verdeeling geven, zoodat het in landen, die arm zijn aan goud, maar groote economisohe mogelijk heden bieden, een vruchtbare plaatsirfg kan zoeken. Tevens moeben de regularisatie fondsen waardoor de landen de gesteldheid hun ner wederzijdsche munten in de eene of andere richting beïnvloeden worden af geschaft. Daarmede is dan de tijd der dwaze speculatie voorbij. En dat is maar goed ook. Het kapitaal moet eerlijk beloond worden. Het mag, echter, niet langer tot zulke anti-economische doeleinden, gelijk het de jaren na den oorlog het geval was, worden misbruikt. In den loop der laatste crisisjaren heb ben al de volkeren veel geleden, licha melijk en moreel. Laten we hopen, dat dit lijden geenonoverwinnelijke verbit tering in de harten heeft opgestapeld, maar ze heeft gezuiverd en gelouterd, zoodat de Menschheid terug de hooge waarde van het leven heeft bewroet en door de ondervinding geleerd dat de grootste vreugde er niet in bestaat te nemen maar in te geven. De oprechte inachtneming van dit zui ver christelijk princiep is alleen bij mach te de economische orde te herstellen. Dit geve God! H. M. IBB£BBSBaBBE33BSaB&3HB2I9BBB3!BgBaiESB3SBaB9BBSi!BRSEBB!gBBBBB Dr GOEBEL TE ROME De Duitsche Minister Dr Oorbel, op propaganda-missie in Italië, is hier ge trokken -> met zijn hakenkruis-eereteeken op de mouw, in gezelschap van Heer Balbo, ïtalie's Minister van Luchtwezen en Duitsche Afgezant, op het vliegveld te Rome de Zeppelin afwachtend. iBBScassEsaxaBssezscsissaasa GEVAARLIJK SPEL p|*§ÉpËï-Mmiê'yl Er werd vroeger gezegd,, dat iemand die valt van eenige honderden meters hoog, dood is vóór hij op den grond ge raakt en dit door afsnijdenvan den adem. Nu blijkt dat dit onwaar is en om dit te bewijzen is de Deexrsch-Engel- sche parachutist John Tranum in Enge land bezig hem te «entraineerenom neder te springen van 7500 meters hoog en zijn valscherm maar open te trekken op 700 meters van den grond. We zien hem hier tijdens een zijner proef nemingen. Hij sprong reeds neer van 6000 meters hoog en trok zijn valscherm open na 1 minuut, op 500 meters van den grond. Hij kreeg een geweldigen sohok maar kwam ongedeerd beneden. En nu naar de 7500 meters! <BElBBZ3BSSBSBBaBi9B9BZB£SBBaa DE «DERBY» OVERWINNAAR Dinsdag morgen was de zon al vroeg op en toonde aan de Boezingenaren dat het nog ne keer nen feestdag was. Inder daad, tegen 10 ure waren opnieuw al de straten bevlagd. Rond 1014 uur hoorde men de klaroenen schallen en vanaf de statie kwam een stoet van V.O.Ssen, met V.O.Ssenvlag aan den kop vergezeld van de vlag der Fransche oud-strijcers van de 87' legerafdeeling Territorialen. De uitgeleide der Fransche Papatjes, zooals men ze vroeger noemde, werd gedaan naar het Gemeentehuis. De welkomgroet werd hun toegestuurd door den Schepen Coulier in afwezigheid van Weledele Heer Burgemeester, door de zitting van het Assizenhof te Brugge weerhouden. Nu toog de stoet naar het Bretoensche ge denkteeken aan Het Verzetalwaar bloemtuilen werden neergelegd namens de Gemeente Boezinge en de Fransche Ter ritorialen. 's Middags waren de bedevaar ders aan tafel gezeten in De Zwaan Hier ook werd er gesproken door den Voorzitter van den Bedevaartsgroep, die na de mededeeling gedaan te hebben dat 's morgens in de parochiale kerk eene Zlelemis werd opgedragen voor de gesneu velden aan wie hij herinnerde, een woord van dank uitte aan het Gemeentebestuur, den Heer V. Van Eecke en niet het minst aan de Boezingsche wapenbroeders. Er werd hem geantwoord door den Heer Schepen Coulier en den Eerw. Heer Pas toor. Vooraleer de reis voort te zetten, wilde de groep een geschenk brengen aan Wel edele Heer Burgemeester. De bedevaarders werden door Mevrouw ontvangen die hun van herte bedankte. Het is voor de Fransche Oud-Strijders een schoone dag geweest en nen keer te meer zijn ze met het gedacht vertrokken dat ALLE STRIJDERS van welke Natio naliteit ook, die strijden voor het heil van 't volk, broeders zijn. De winner van den grooten Derby van Epron (Engeland), en waarbij Hype rion met jockey Tonny alle vroeger re cords klopte. IB9!2SS££i22S&3i2£!3BBS2SR3!l!HB!3S Een uitgelezen vogel in Japan De Japanners zijn gekend als vernuf tige kustenaars. Ook in den kweek van dieren weten zij zich te onderscheiden. Aldus hebben zij door de kruising van een haan en een faisant, er in gelukt een uitgelezen vogel te scheppen, wiens staart vederen omtrent drie meters lang zijn. De Fransche vlag der Bretoensche Bedevaarders en de V. O. S.senvlag der Ond- Strijders van Boezinge, begroeten het Bretoensche Gedenkteeken te Boezinge. Onderaan de Bretoensche Bedevaarders. llB3E9laE;aB3BB3SIIlSBBS3E9BBBI !2BBBi3BB£BBSflBBCIf3BBSB3iBBBHflBBB NAAR LOURDES i OOGST 4-12: redhtstreek- sche treinen en treinen via Parijs en Lisleux. SEPTEMBER 5-12: Ll- sieux - Mont-St-Michel-Ne- vers. Inlichtingen Secretariaat, Plein, 13a, Kortrljk. OP AL ÜVE AANKOOPEN 0»« TERUGGAVE - ZEGELS DELHAIZE «DE LEEUV.W «CAFÉ DU BEAU REGARD» RIJSEL. DIR. MAES. Rechtover de Beurs. De bljeenkomstplaate van alle Belgen. Het beste bier van Rijsel LA SLAVIA De wondervogel met zijn 3 m. lange staart (■■■susaaaiaaaasBBBHSBRBBSBHB MACHINIST EN STOKER LEVEND VERBRAND OP DE LOKOMOTIEF Tusschen Parijs en Mantereau werd de treinwachter opmerkzaam gemaakt op de alarmklok der machien. Al over de wa gons kroop hij tot aan de machien waar hij den stoker zag wentelen om geven van groote vlammen. De machinist was niet meer te zien. De wachter kon den trein tot stilstand brengen maar alsdan had da stoker reeds opgehouden te leven. Da machinist was enkele Km. vroeger reed» uit de machien gesprongen met vlammen omgeven. BIJ het vuur aanwakkeren was de vlam van den oven teruggeslagen waardoor de kleederen van belde mannen vuur gevat hadden. De machinist weid vreeselljk ver minkt en verbrand, dood langs de baan teruggevonden. DE SNELTREIN NANTES-LYN. BOTST OP EEN BOMMELTR£U 26 GEKWETSTEN. Nabij Tours ls de sneltrein Na- Lyon op een bommeltrein gereden. -j£ wagons ontspoorden en werden in ken geslagen. 26 Personen werden bij de botsins wond. IBBB9BBBZBBBBBBEBiflBB9III|||| SPOORWEGRAMP IN JOEGOSLAVIË In Joegoslavië, nabij Mostar, u reizigerstrein op een verschoven p../ massa geloopen waardoor een drleta: gens Ineen schoven. Drie personen den gedood en een 25-tal gekwetst onder een viertal doodelijk. I3BBBBBBBBBBBRBBBBISBB1||||| ERNSTIG TREINONGELUK IN BRITSCH-INDIE Uit Bombay wordt gemeld, dat bi) B», nares de express-trein van Perhawaf groote snelheid op een met arbeiders bt, zette autobus is gereden. Zestien arbek ders en twee kinderen werden gedood 16-JARIG MEISJE DOOR LOKOMOTIFF VERMORZELD TE LINKEBEEK Dinsdag morgen werd op de spoorbasj het vreeselljk vermorzeld lijk gevonde- van een 16-jarig meisje. Mogelijk ls fc>, een zelfmoord ln het spel. laBBeiBIBBBBBBOBBBBBBMIIIIi EN DE DAARUIT VOORTSPRUITEND! GEVOLGEN Toen onlangs de morgenbladcn ln vet& blokletters verkondigden dat Amerika o(. ftcieel den goudstandaard had verlitq en de goudbepaling van private en opat. bare schulden had afgeschaft, deden dit bericht als sensatlonneel uitschijn^ Niets, echter, gaf daartoe aanleiding De nieuwe wet ls enkel een logisch uit- vloeisel van de door Roosevelt gtvoenk muntpolitiek. Het Amerikaansche gouver. nement heeft enkel een toestand die reed» in feite bestond wettelijk bekrachtigd. Di getroffen maatregel duidt echter aan, dat het Witte Huis zinnens is de inflatie va. der door te drijven totdat de gestelde dos len bereikt zijn- La ten we dus in het kort nagaan welks gevolgen, zoo blnnendarxische al» tater, nationale, dien nieuwen maatregel tooi gevolg zal hebben. L DE BINNENLANDSCHE GEVOLGEN' Eerst en vooral, gelijk «The Observer» het betoogt zal te New-York een goud. markt tot stand komen. The Financial Timesvreest dat dit met vele moeilijk, heden zal gepaard gaan zoolang de GOLD STANDARD ACT ln 1900 uitgevaardigd nïet zal zijn afgeschaft. Wat er ook van dj het stichten van een goudmarkt te New- York ls allernoodzakelijkst. Immers onda dit opzicht stond Amerika in een tweede rangs positie tegenover Engeland. En daar het in voege komen van een regularisatie. fonds voor de wisselkoersen nog enkel eet kwestie van dagen blijkt te zijn was hel onontbeerlijk dat het goud spoedig vrij. kwam. In Londen gebeurt het immeri vaak dat het controolfonds der wissel koersen gedwongen is goud te koopen li de Vereenigde Staten was dat vroeger onmogelijk omdat de prijs van het goud er door een wet wordt vastgesteld, name lijk aan 20 dollar 60 cents per once. Verwachten we er ons dus aan, di( zoodra de nieuwe verhoogingsbewegq die door deze nieuwe wetsbepaling in hfl leven geroepen werd zal zijn stilgevallen Roosevelt met veel tam-tam de annulatü van de GOLD STANDARD ACT zal de- creteeren om aldus weer eens de psyco logische factor ten voordeele van de eco nomische hervatting uit te baten. Verder heeft de annulatie van de goud bepaling ten doel de landbouwers en an dere schuldenaars, die hunne schulden la goud aangingen, de gelegenheid te gera die sommen in papieren geld af te beta len, het ls te zeggen dat hij hun een on rechtstreekse!» kwijtschelding van onge veer 16 van het bedrag toestond, II. DE BUITENLANDSCHE GEVOLGE! Voor de iar.de n die oorlogsschulden aai Amerika te betalen hebben beteekent dl afschaffing van de goud-clausule dat hunne schulden ook met 16 zijn ver minderd. Het is echter te voorzien dal de dollar in de komende dagen nog pun ten zal verliezen. Dat de dollar niet ver der viel totnogtoe is te wijten aan cl tegenactie door Engeland en Frankrijl in gang gezet. Nochtans, zelfs wanneer de dollar 251 van zijne waarde moest verliezen ls bet moeilijk aan te nemen dat de Europee- sche Staten daarmede genoegen zouden nemen en hunne oorlogsschulden verder afkorten. De kwestie der oorlogsschulden moet anders worden aangevat. Door de afschaffing van de goudbepa- ling is de strijd tusschen dollar en pond ln een meer akkuut stadium getreden. Er bestaat dus minder kans dat der» munten binnenkort gelijktijdig zullen ge stabiliseerd worden. Immers ae Ameri kaansche regeering na den toestand vet de landbouwers merkelijk verbeterd 9 hebben, heeft nu de uitvoerders ter will» willen zijn met hen meer kans te gevel om op de vreemde markten de concur rentie van de landen met lage valuta ti doorstaan. Zonder twijfel bedoelt Ame rika in de eerste plaats Engeland. Daar door i» de Internationale economische toe stand verslecht en de Economische We reldconferentie zal een moeilijkheid meer te bekampen hebben, daar de te rugkeer van alle munten naar den goud- standaard nu grootere zorgen zal baret. H. E fBRBBBBBHBHBBBBBBBBHBBSiaKIl HET ALGEMEEN SCHEMA zal h»pelfde zijn als verled» n jaar. Ge zien de algemeene te vrede- Zheió en <9 teknlsche noodzakelijkheid, blijft de 5 Mis aan den voet van het IJzermcof ment, behouden. De Openluchtmis ln de IJzervlakte wederom plaats hebben te 11 H uur, too- doende kunnen regelmatig de aankomen de groepen zich geleidelijk begeven naa.' de IJzervlakte en er post vatten ln weiden rondom het Monument, waar H. Mis zal opgedragen worden. Daarna onthulling van 9-meter hoof Gebr. Van Raemdonck-beeld, met de I' brulkelijk» gezamenlijke zangen en te spraken. PLAKBRIEVEN, KUNSTWERKEN EN POSTKAARTEN De kunetplakbrleven voor de XIV' devaart zijn verschenen. Deze wer® vervaardigd door den teekenaar Jo» 4 kleurendruk uitgevoerd en laten nooit te vergeten Indruk. y De inrichters zijn evenwel verpJ-; nogmaals de plakbrieven aan t« reie^ aan de prlj» van 2 fr., plus de pnJa', 2 fr. voor eene rol om de plakbrte* tegen het plooien te vrijwaren. Bestelt dus spoedig uw plakbrieven stort de noodige som. 't zij zooveel b* 2 fr. als U plakbrieven begeert plu» -L voor de rol. Postcheck 113.465 van Cl Landteheer, Wilfordkaal 16, Temte-; Ook werden postkaarten van den brief, ln twee kleurendruk, ven'»]". Deze kosten 25 fr. het honderd w ten mineten» per 10 besteld worov Tot einde Mei kan bij OL D» heer 6 prachtwerken van ya y Kunat bekomen worden voof pHJa ran 29 fit

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 2