In de Pappen 1. tQDSSCÜELEia VERSTIfiETE li Nieuws uit leper !M FEU I®l Beschrijvinge van Ypre MODEN HUIS AIMÉ GRUWEZ In 't Binnenland PICKHOUT IEPER ZILVERWERK allerhande UURWERKEN JUWEELEN leper, Eotersircat 1 Boekhouding Fiskale inlichtingen Sociale Verzekeringen REINA PILLEN GENTSCHE AUT0SCH00LI gcecé/bcp j HOEDEN en KLAKKEN Beschreven als ooggetuige door JAN-JACQUES LA MB IN 1781-1789 (Bibliotheek Brussel 112 4881.) 1789. Den 18 November gevoelde men In ïpre de eerste beweging van de Neder- lanasche staetsomwentelinge. 's Avonds len 9 uren vergaederde het magistraet oni te beramen op de tegenwoordige om standigheid; de maere in stad gekomen lijnde dat er aen het Sas van Eoesinghe I schepen gekomen waeren met Oosten rijkers en dat zij van voornemen waeren naer Ypre te komen, alwaer alsdan gee- ne bezetting was, het magistraet heeft iemand uitgezonden om te vernemen wat hiervan mogte wezen, hetgene waer be- vonde zijnde wierd eenen heere.van het- telve magistraet benaemd om den be velhebber van dit volk te gaen vinden, ende aen hem te zeggen, dat hij zoude weder keeren, dat hij met zijn volk in de stad niet zoude gekomen hebben, om de twisten te voorkomen die zouden kon- nen ontstaen tusschen hem en de ber gers. die voer het meerderen deel vader landsgezinde waeren. Dus hebben ver schelde borgers, ten getalle van 't zestig, zig terstond gewapend hebbende, getrok ken naer de Kaeye, waer omtrent zij 's anderendaegs vroeg ontmoet hebben eenen wagen geladen met koren. Deze borgers altijd op den loer liggende, ende meinende dat er mogelijks eenige keizer- lijksche op dezen waegen zouden konnen verdoken zijn, hebben terstond op den- zelven beginnen vier geven, bij geluk dat den voerman niet dood geschoten wierd... Op het gerugt van dit schieten hoorde men terstond de brandklop kloppen en den trommel slaen, waerdoor menige menschen terstond op de baen waeren, en de geheel de stad in wanorden stond, zoodanig dat het magistraet de borgerie tragtte te bewilligen ora de keizerlijke ln stad te laten komen, maar de borgerie weigerde dit volstrektelijk, dus zijn de zelve soldaeten, ziende dat er geen middel was om binnen te komen, vertrokken naer Veurne. Den 19 November om vier uren 's morgens Mevrouw Carton met haer rij tuig naer Rijssel vlugtende, om de on- eenigheden niet te zien wierd bijna dood geschoten doordien men meinde dat het Den 28 dito, vergaederden de hoofd- magistraeten van geheel West-Vlaende ren binnen Ypre, om te beraemen op de tijdsomstandigheden ende om de zig te vervoegen met de gonne van Vlaenderen en Brabant, in alle de schikkingen door hun gezaemdelijk te nemen tot bevor dering van onze vrijheid. Den eersten December 's avonds wierd rondom de stad uitgebeld dat d'heer Gerardus Aeben door de staetsvergaede- ring wr.s aengesteid als hoofdwerver voor de gonne die zig wilden verbinden onder de Nederlandsohe vendelen, welkers ge tal door de staten der vereenigde pro' vincien, tot verdediglnge van deze landen bepaald was op twintig duizend mannen van welk getal West-Vlaenderen een vol- maekt regiment moest ligten, 't gonne met den tijd gebeurd is. Den 2 December wierd den trom mel gesiaegen rondom de st"d Ypre, tot aenmoedigen van de gonne die zig onder de Nederlandsche vendels wilden 1 ven. Zekeren Augustinus Bourgeois, n: :r dies officier in het regiment van West-Vlaen deren bemoeide zig met het werven ende ten zelve daege hij had er reeds omtrent veertig bewilligd, hunne betalinge was acht stuivers daegs, boven het brood, kleedinge, enz. Ten zelve daege zijn op het stadhuis vergaederd de dekens en bewindhebbers van de ambachten, ten einde van ken- nisse te nemen van het gonne verrigt door de aengestelde van het comité: deze ambachten beweirden de magt te heb ben als vertoonende den derden staet, van het magistraet, en de raeden, af en aen te stellen, als het hun gelieft, gelijk den derden staet in het begin der 14' eeuw had gedaen. Den 3 dito wierd met verlof van den bisschop afgehaeld ende in het Capu- cinen klooster in bewaernis gesteld ze keren varwer priester, den welken met eenige borgers onderhandelingen had die tegenstrijdig waeren aen het geluk van dit land. Deze borgers wierden door hem opgehitst, hij had zelf bijna alle de landslieden rondom Ypre, aen zijn koorde v.,,* „c.weten te krijgen, hij is naer dies gevlugt, den bevelhebber was van üe keizerlijke ende heeft eenigen tijd ln Holland ver- die in de stad gekomen was, maer bij ge luk het geweir liep niet af, anders had zij mogelijk den dood niet ontgaen. 's Avonds ten vijf ure, hebben de drie koninklijke ende de twee prinselijke gil den de wagt gehouden aen de hoofd- wagte ten getalle van zestig mannen ende de stadssoldaeten hebben denzelf- ven daege, de vier poorten bezet om de mste in de stad te handhaeven, 't- gonne de volgende daegen alzoo ernomen wierd omtrent den avond wierden er drie kleine kanonstukken voor de hoofdwagt geplant, naer dat de gilden afgetrokken hadden, wierden de wagten bezet door de voor- naemste borgers van de stad. Den 20 November is d'heer Jan Francois Fills, geheimschrijver van de tresorie, vertrokken naer Kortrijk, om aidaer te beraemen met de gonne aan gesteld voor de vaderlandsche comité: sedert is alhier ook zulk eene vergae- dering aengestelt, die hunne zitting hou den op het stadhuis en dewelke eene nauwkeurige briefwisselinge onderhoud met de gouwe van Gend, Brugge en Kortrijk en welkers brieven voor elk te lezen zijn. Den 23 dito 's avonds ten agt uren zijn binnen Ypre gekomen de heeren Isenbrant pensionnaris, den baron de Haverkerke schepen, ende eenen deken van Brugge als aengestelde van hst va- derlandsch comité aidaer, welke zig ter stond begeven hebben naer het gonne van alhier ende aidaer lange in onder- handelinge zijn geweest. Den 24 dito hebben dezelfve heeren zig begeven naer alle de komptoirên bin nen Ypre, ende dezelve met stadssoldae ten bezet, met verbod aen de ontfangers van hun van eenige penningen, toebe. hoorende aen den graeve van Vlaende ren te ontvangen, dezelve ontfangers wierden verzogt hun ampt als vooren te bedienen... Deze heeren van Brugge de stoetskokarde draegende, wierd hun voor beeld terstond door de Yperlingen ge volgd. 's Avonds ten 5 ure zijn de vrij willige jonkheden van Ypre voor de eerste mael opgetrokken aen de hoofd- wagt onder het beleid van eenen heer bleven, maer is op het leste binnen Ypre in de grootste armoede wedergekeerd. Ten zelve daege is in het licht geko men een wijdloopig manifest onder den naem van het volle van Brabant ende geteekend door den heer Van der Noot, die met den generael Vandermeersch, het hoofd was van het vaderlandsche leger, 't welke aireede verschelde steden van Vlaenderen en Brabant onder zijne magt had gebragt, te weten Diest, Antwerpen, Gend, Brugge, Oostende, Meenen ende meer andere. Eij dit manifest wierd klaerlijk betoond wat ongelijk en inbreu ken de Vlaemingen aen hunne grond wetten hadden zien toebrengen, door den keizer, bij de staeten van de vereenigde Nederlanden vervallen verklaerd van de oppermagt van deze landen gelijk hier vooren beschreven staet. Den 5 December wierd rondom de stad, wegens het comité uitgebeld, dat alle de manspersonen gehouden werden te draegen de vaderlandsche kokarde tot teeken van eensgezindheid met verbod van de vreemdelingen aen te spreken die dezelve niet draegen. Den 7 December 's morgens ten tien lire zijn binnen Ypre gekomen 18 a 20 Gentsche vaderlanders,, alle in gelijke kleedinge en net toegerust; zij wierden ingehaeld door de drie koninklijke gil den ln volle waepens, onder hun bevond zich mijnheer Mazeman de Couthove wiens vader binnen Ypre woonde, als ook de heeren Piers, Gyselinck, Delfor- trie ende andere bemagtigde. Ten zelve daege heeft het gemeente de wet vernieuwd, dewelke zij gebragt hebben op het oude getal van dertien, ende hebben aengesteid als voogd: Joseph Amedeus Van der Stiehele, Jacobus Igna tius De Langhe, Fieter Emmanuel Boe teman, Carolus Petrus Vandermarliere, Andries Meynne, Eugène de Ghelcke, Li- vinus Hovijn, Pieter Joannes Beke, Jac ques Delimon, Emmanuel Vandenpeere- boom, "ieter Aernöudt, Hugo de Remond de Bu- y, Jacobus Michel ende Charles Christiaen Hynderick. 's Anderendaegs heeft deze wet den eed ontloken ln handen van de Gend- sohe bemagtigde. ('t Vervolgt.) van de wet. l33I!lB31EanHBaBanaB!HBBaBSBXnHZISMMSlSM>SSMnBBlMHBlM STERFGEVAL' HEER NESTOR SIX TE RENINGELST. Zondagmorgen rond 1 uur is haastig overleden, Heer Nestor Six, echtgenoot van Mevrouw Colpaert en Voorzitter van het Genootschap van den H. Vincentius a Faulo. Zeer groote slag en pijnlijk ver lies voor de diepbeproefde Familie en voor heel de Parochie. De duurbare Afgestor vene was immers een voorbeeldige echt genoot. een goede vader en een onberis pelijke burger; om zijn rechtschapenheid, nederigheid, bereidwilligheid en christe lijke naastenliefde wordt hij algeméén be treurd en zal zijn gedachtenis in zegening blijven. Donderdag had in de Parochiale kerk van Pteningeist, om 10 >4 uur, de plechtige begraving plaats waarna de teraardbestel ling in den Familiekelder, onder grooten toeloop van familieleden, priesters en me deburgers. Kij ruste in vrede! Eij de teraardbestelling werd volgende Lijkrede uitgesproken door Heer Arthur Bafcop, ondervoorzitter van het Sint Vin- centiusgenootschap. Eerweerdc lleeren, dierbare Fami lieleden, Mevrouwen en Heeren, Als ondervoorzitter van het Genoot schap van den H. Vincentius a Paulo heb ik een lastige en pijnlijke taak te ver- Vervullen: Hulde te brengen; Dankbaarheid te betoonen; Vaarwel te zeggen, aan onzen dierbaren Voorzitter; aan ons voorbeeld; aan onzen vriend Nestor. Zondag nacht, een akelige nacht, voor Je dierbare Familie en ook voor mij, ge- tuur, vriend en Vincentiaan. Zondagmorgen plots vloog de droeve klare: Nestor Six, of liever Nestor, is over leden. Verbazing, diepe teneerslaging, al- Semeene droefheid en dan... 't is jam mer. t is doodeiijk jammer, onherstelbaar verlies voor Vrouw en Kinders en ook 'oor Reningelst. Nestor, Lw ootmoedigheid verdreef van U alle *8eerte naar eerzucht, eereplaatsen en 'oesterschap. Eenvoudig burger, wierdt fii en waart Gij de groote, zooniet de ■Jkonderste man van Reningelst. Gij heerschtet door een macht waaraan niets weerstaat noch weerstaan kan: 't is te zeggen de goedheid van uw hert, de liefde tot den evenmensch, onbaatzuchtig, be langloos, gepaard met uw liefde tot God. Als voorzitter waart Gij een voorbeeld voor ons, Vincentianen, het doel betrach tend en bereikend: de zelfheiligmaking. Dagelijks in de H. Mis tegenwoordig, waart Gij op Zon- en Feestdagen de eer ste in de kerk om de H. Communie te ont vangen. Vandaar uw overgroote liefde tot den evenmensch, uw begeerte, verlangen en eisch om onbekend te blijven. Hetgeen moeilijk was is nu onmogelijk geworden. Rechtveerdige en voorbeeldige menschen moeten verheerlijkt worden op deze we reld: Tot gorie van God; tot verheerlijking van den godsdienst; tot steun van de H. Kerk; als loon en dank voor den weldoener en zijn familie; als voorbeeld voor anderen. Zoo is en zult Ge blijven een toonbeeld voor de rijken: Hoe zij als christenen handelen moeten tegenover de behoeftigen; hoe zij luisteren moeten naar de stem van den Paus die gesproken heeft: Rij ken, gij moet uw geld gebruiken niet al leen voor den arme maar ook om de so ciale vrede te maken en te bewaren in de maatschappij. Want, rust is roest voor den mensch. Maar rust voor het geld brengt geweld. Nestor, Aan U onzen innigen dank voor het voorbeeld gegeven als Vincentiaan, voor uw vriendlijken omgang in de vergade ringen. We zullen het trachten na te vol gen. Nestor, aan TJ den verkleefden dank van al dezen die de weldaden van uw gulhar tigheid genoten hebben. Uw voorbeeldig leven als echtgenoot en vader, de vurige gebeden van al uw dierbaren, de verdien sten van uw tallooze goede werken, de tranen van kleine en schamele kinders door U geholpen, de dankbaarheid van al dezen die, door U ondersteund, te Rome de jubelaflaat gewonnen en den bijzonde ren zegen van Zijn Heiligheid den Paus ontvangen hebben, dit alles is voor U een zekere waarborg bij den troon van God. Mochte dit ook nederdalen als een hemel- schen dauw en zalvenden balsem op de bloedende wonden van diepverscheurde harten door het onvoorziens en pijnlijk wegrukken van een onvergetelijken echt genoot en vader. Nestor, God verleene dien troost aan uw dierbaren. Tot later. Moden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Mcrceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 Ie— 2-4, BOTERSTR. C D C p dicht bij de Kalle 1 1 L F. tch. 37177 IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek VAN ROBAEYS, Boterstraat. In ons Bisschoppelijk CoUege. De plechtige prijsuitdeeling in het St Vin- centiuscollege onzer stad, heeft plaats Donderdag 27 Juli, te 9 uur. Oproep. Naar aanleiding van de H. Hartefeesten en Jubelprocessie van 6 Augustus aanstaande, bestatigen wij met uiterste voldoening dat de voorbereiding ervan prachtig vooruitgaat. Voor het ver sieren van huizen en straten wordt over al gewerkt met ware geestdrift en offer vaardigheid. Iedereen wil het zijne bij brengen om leper's Tuindag zoo schitte rend mogelijk te maken. Als 't God belieft, gaan wij een over heerlijke gebeurtenis te gemoet, die zal getuigen voor de toekomende geslachten, hoe groot onze liefde was voor het H. Hart van Jezus en onze devotie tot O. L. Vrouw van Tuine. Evenwel is er ook een geestelijke voor bereiding noodig: er moet veel gebeden worden. Z. Hoogw. Excellencie de Bis schop van Brugge was zoo welwillend een speciaal gebed voor het welgelukken on zer H. Hartefeesten en Jubelprocessie goed te keuren. Dat gebed werd reeds verspreid. Men zal het godvruchtig bidden: 's mor gens ln de kerk en 's avonds in de chris- tene hulsgezinnen. Er wordt bevendien een grooten voorbe reidingsdag ingericht, die gesteld is op Zondag 30 Juli. Willen wij dat aanstaande Tuindag waarlijk leper's schoonste dag weze, dan moeten wij hem meevieren met een allerschoonste ziel, met een ziel waar in Onze Lieve Heer zelf is neergedaald door de H. Communie. Alwie eens zijn eerste Communie deed, smeeken wij, op Zondag 30 Juli, ter H. Tafel te naderen. Mochten op dien dag, de Communiebanken van onze kerken als bestormd worden door onze mannen en jongelingen, door onze vrouwen en Jonge dochters, door allen die gelooven ln de oneindige goedheid en liefde van Jezus! J. VERMAUT, Deken van leper. G. BONTE, Pastoor v. St Pieters. J. DELANOTE, Pastoor v. St Jacobs. J. DENYS, Pastoor v. St Niklaas. Naar Beauraing. Allo wie gaat er mee- Eene eenige gelegenheid wordt de bevolking aangeboden. Op 15 Augustus, zijnde O. L. Vrouw He melvaart, vertrekt een speciale trein uit leper, heen en terug zelfden dag, voor de geringe prijs van: 32 fr. in 3* klas; 53 fr. an 2° klas. Daarenboven is de reis zoo in gericht dat we de kolenbekkens en de mooiste streken van het Walenland door trekken, de oevers van de Maas, met verblijf te Dinant van ongeveer 2 uren. Inschrijvingen voor leper in 't Chris ten Volkshuis, St Jacobsstraat, 30, tot 31 Juli, eiken dag van 2 tot 6 uur, alsook 's Zondags van 10 tot 12 ure. Voor Zillebeke bij Gaston Verhaever- beke. Voor Houtem, Hollebeke, Zandvoorde en Wijtschate bij den Heer Statieoverste te Houtem. De plaatsen beperkt zijnde, zouden de laatstkomenden wel kunnen ontgoocheld zijn. Zoodus spoedige en onmiddellijke in schrijving is de boodschap om zeker te kunnen mede reizen, leperLeievaart. De Leie komt van Frankrijk naar Belgie en besproeit namelijk Armentiers, Deulemont waar de Deule uitmondt, Waasten, Komen, Wervik, Meenen, Kortrijk, Ooigem en Gent, waar zij haar water lost in de Schelde. De Deule komt ook uit Frankrijk waar zij de aanzienlijke steden van Douaai en Rijsel besproeit waar zij te Marquette langs Roubaix verbonden is met de Schelde door de Spierevaart. Daar leper's achterland zooveel belo vend is, ware het niet geraadzamer, Schel de, Deule en Leie, door het eindelijk op doen van den aangelegden vaart tusschen Komen en leper, met de Noordzee te Ver binden, eerder dan een nieuwen vaart van Roeselare naar Diksmuide te graven» dweers door de te onteigenen kostelijke eigendommen en door de verraderlijke hoogten van Staden en Hooglede, om en kel de Leie van Ooigem met de Noordzee te verbinden? 500 Schotten te leper. Donderdag morgen kregen wij het bezoek van een 500 tal Schotten van Edimburg, die, afzak kende van Dowaal, om hunne reis te ein digen ook onze stad zouden aandoen. Met de Royal Coledonian Boys Piper Band voorop trokken ze naar het Memoriaal der Engelschen aan de Meenenpoort, al waar boven op de vesting, om 10 ure, eene korte godsdienstige plechtigheid plaats had. Daarop werden zij verwelkomd en begroet door den Heer Burgemeester Van der Ghote. Kronen werden hier neder- gelegd en hetzelfde piëteitsvolle gebaar werd herhaald aan het gedenkteeken der Iepersche gesneuvelden. Na een bezoek gebracht te hebben aan de praalgebouwen der stad vertrókken de Schotten overvol- daan om hetgeen ze hier te zien en te hooren kregen. Gewaarborgde PERMANENTEN aan 50 Frank. Zonder electrlek of doom. Laatste nieuwigheid. Goede uitslag verzekerd. G. NUYTTENS-CROMBÉ Kalf vaart, 25, leper. Vraagt uur en dag op voorhand, a.u. b. Grootsche Rouwhulde. Maandag 1.1., had te 10 uur, in Sint Maartens- kathedraal, de plechtige begrafenis plaats van Mevrouw Caenepeel, geboren Bertha Dpzutter, de geachte en diepbetreurde I MhtgeR98$-*£n Heer Dr Veearts Edmond Caenepeel. s—w Er dient gezegd dat hier, ln 's mensciiCS geheugen, nooit zulke talrijke menigte te zien werd. Benevens de schaar inwoners 1 tier stad, was vooral de landelijke bevol king uit al de gewesten der gansche streek opgekomen om een hertelijke hulde van eerbied en erkentelijkheid te betuigen aan j de waardige Vrouw die, gedurende 32 Ja- ren, in alle omstandigheden, de belangen der landbouwers ter herte had genomen. Dit weze voor de beproefde Heer Ed mond Caenepeel en Kinders een troost in hun diepen rouw en wij bieden hun onze innige deelneming aan in rouw en in gebed. 21 Juli-feesten. Van ln den vroe gen morgen waaide de driekleur aan de openbare gebouwen en de gevels van vele huizen. De bijzonderste straten hadden een feesttooi aangetrokken. In vele hui zen werd het werk stilgelegd. Om 11 uur, in de Kathedraal van St Maartens, werd het Te Deum gezongen door Z. E. H. De ken Vermaut, bijgestaan door parochiale en stedelijke Geestelijkheid en bijgewoond door veel volk. De Gemeenteraad, het Ge rechtshof, het Weldadigheidsbureel, ver ders al de openbare diensten waren er goed vertegenwoordigd en de groote kerk was volgeloopen. Na de kerkelijke plech tigheid trok de stoet, met de Harmonie Ypriana voorop, naar het gedenkteeken der Iepersche gesneuvelden, en tientallen kronen en bloemengarven werden er door deelnemende maatschappijen nedergelegd. Des avonds op de Groote Markt kregen wij een Kunstconcert door de Ypriana gegeven. De Groote Markt was om zeg- gens heel verlicht en het vuurwerk dat, om het feest te sluiten, afgeschoten werd heeft de moeilijksten moeten voldoen. 't Was een schoone dag! Bijgevoegde Stierenkeuringen. De stierenhouders die wenschen een bijge voegde stierenkeuring te bekomen worden verzocht onmiddellijk hunne aanvraag in te dienen bij het Gemeentebestuur hun ner woonplaats. De aanvraag zal het getal en de be schrijving der dieren moeten vermelden en uiterlijk ten Stadhuize inkomen vóór I Oogst 1933. Datum en plaats der bijgevoegde keu ring zullen naderhand vastgesteld en be kend gemaakt worden. Muziekschool. Uitslag der Prijs kampen voor het Schooljaar 1922-1933 moeten we door plaatsgebrek weglaten tot aanstaande week. STAD IEPER Op Zondag 23 Juli 1933, om 12 uur, op de Groote Markt, CONCERT door de «Harmonie Municipale d'Arques» (P.d.C.). PROGRAMMA: 1. Arlette, allegro A. Saguez 2. Avec ardeur..., allegro A. Breek 3. Tragique épreuve, G. Gadenne ouverture dramatique. 4. Le songe au désert, J. M. Champel. fantaisie. Om 20.30 uur Concert door de Liberale Harmonie van leper. De Beiaard van O. L. Vrouw van Lourdes. Aan den hoek van de oude Kleermarkt, zicht gevende op de Diks- muidestraat, komt Heer Edw. Froudure eene vreemdsoortige kapel te bouwen, O. L. Vrouw van Lourdes ter eere. Binnen kort zal ze ingewijd zijn. Zij zal voorzien worden met een volslagen miniatuurbei aard van 29 klokken. Tot nog toe werden er maar 11 klokjes opgehangen, de andere is men. in 't korte verwachtende. Eene school van beiaardiers, alle kinde ren, oefenen zich met den grootsten vlijt ln het klokkenspel en al kan er nog enkel gestampt worden, reeds hebben wij kunnen hooren hoever die kleinen het ge bracht hebben. Zondag kort voor den middag en na den middag om 2 ure, moesten de kunstenaars in den dop de vuurproef onderstaan in afwachting dat het mecanisch spel aan gebracht en de groote prijskamp uitge schreven wordt. 't Zal in alle geval een aantrekkelijkheid zijn die er niet weinig aan toe helpen zal om den volkstoeloop naar die eigenaar dige O. L. Vrouwkapel te doen aangroeien. Autobotsing. Zondag morgen, om streeks 10 ure, kwam Vandersteen A., oud 30 J., woonachtig te Brugge, met zijn auto de de Steursstraat opgereden, recht naar de Maloulaan. Hij werd op de hielen ge volgd door den motowieler Martin Jerome, oud 30 jaar, van Izegem. Op zeker oogen- blik stopte de automenner, met het onge lukkig gevolg dat Martin met zijn ma- chien geweldig op het voertuig botste en ten gronde werd geslingerd. Gelukkiglijk liep de man geen verwondingen op, doch beide voertuigen kregen het erg te ver duren. Dadelijk heeft de politie een on derzoek ingesteld om de gebeurlijke ver antwoordelijkheid vast te stellen. Autobotsing. Maandag namiddag, om 4 ure, reed Braeke Achiel van Po- peringe met zijn auto door de Rijselstraat, recht naar de Rijselpoort. Gekomen aan den Kanonweg werd hij aangereden door den auto van Dirkens Antoon, woonachtig op de Maloulaan, die uit dezelfde straat met zijn auta gereden kwam. Alhoewel de schok vrij erg was waren er geen onge lukken te betreuren, enkel beide voertui gen kregen een harden deuk. De politie heeft het vèreischte onderzoek ingesteld. DAMES, wilt gij met smaak en aan genadigen prijs eenen Hoed gemaakt hebben, neemt dan goed nota van dit adres: I« MODES MARGUERITE» Koeimarkt, 5, leper MEN GELAST ZICH MET ALLE VERANDERINGEN. Prachtige Examens. In de offi- cieele examens bekomen de leerlingen van de Middelbare Beroepshuishoudsschool der H. Familie merkwaardige uitslagen, die tot eere strekken van leerlingen en meesteressen: 3" STUDIEJAAR: Juf. L. Bouve, leper, onderscheiding; Juf. Germaine Dave, Lan- gemark, onderscheiding; Juf. Maria De- bruyne, Oostvleteren, onderscheiding; Juf. Anna Delva, Vlamertinge, voldoening; Juf. Marcella Mortier, leper, onderschei ding; Juf. Lia Verhelst, Oudenburg, on derscheiding. 4" STUDIEJAAR: Juf. Ghislaine Van Massenhove, Oudenburg, onderscheiding; Juf. Denise De Beir, leper, onderschei ding; Juf. Madeleine Dejonghe, leper, vol doening; Juf. Elisabeth Janssens, Sint Jan, voldoening; Juf. Felicie Mortier, leper, voldoening; Juf. Antoinette Vlae- mynck, Izenberge, onderscheiding. plechtigeid zal plaats hebben. Deze zal door de zorgen van N L R. uitgezonden worden. Hiero-der het rogramma: 1. Treurmarch door de Harmonie Ypri ana; 2. Toespraak door de overheid; 3. Korte godsdienstige plechtigheid; 4.".LiiuCTtt-* te voeren door de Kil marnock Cadet IK?? Band; 5. Neder- legging der kroon doó*" óe .Schotsche stu denten; 6. Treurmarch door dé ïïft? monie Ypriana; 7. Last Post; Mi nuut stilte; Reveil. Uit de oude doos. - Martiniancu. Anno 1750 Is binnen Ipre begonst ende op gerecht een geestelijk broederschap, on der de bescherming van den H. Martinus, door Joannes Watteen ende Jacobus Hol levoet, welk broederschap alleen bestreek onder de domestieke manspersoonen, 't welke sijn Hoogweerdigheid Delvaux ten jare 1754 met afiaeten heeft bevestigd. Dese broeders werden genoemd Martinia- nen, ende onder ander verbintenissen, hebben zij hun ten principleele verbonden van alle de arme mans- ende vrouwsper - soonen, die in het gasthuys sullen ster ven, gratis te sullen dragen ten grave, daertoe aansocht sijnde, hetwelck een groot werk van liefde en bermhertigheydt is, want men heeft gesien dat sommige in gasthuys afgestorven persoonen, bij flauw te van dragen, met tween glijck men een boterkuype draegt, gedragen wierden naer het graf. Verbetering. Om het verkeer vóór 't Westerportaal van St Maartenskerk en ten Zuiden en ten Westen van Stads schouwburg te verbeteren, ware het niet geraadzaam 1. De borduur die tusschen St Maar tenskerk en de Halle geplaatst wierd, Oostwaarts te verplaatsen, op een rechte lijn tusschen het Westportaal der kerk en het Westervoorland der Halle? 2. Den begonnen weg voort te trekken tusschen den Oostkant van Stads schouw burg en 't Westerportaal van St Maartens kerk? Kon die wegenis, voorloopig tot aan de Leet met zlnders beleid, gereed zijn tegen Tuindag, zij zou 't verkeer en 't gerij ver gemakkelijken, en de stad, daar, een schooner aangezicht geven. Dikkebusch-Vijver. Ten Noorden van den Kemmelberg houdt leper sedert eeuwen het water der Kemmelbeek ln Dikkebusch-Vijver op, om, 't Jaar door, drinkbaar water aan zijn Inwoners te be zorgen. Het water der Kemmelbeek kwam en komt telken jare, nu en dan, zoo spoedig en overvloedig van 't gebergte dat het zand en den afval medespoelt tot tegen den Noord-, West-, en Oosteroever die het tegenhouden, immers, ziet hoe de oever- boorden op een breedte van een twintigtal meters, verzand en volgroeid zijn met lisch en allerhande moerasgewas. Ware het niet goed en geraadzaam de oeverboorden, in 't breedste gedeelte van den vijver te ontslijken? Zoo zou dan leper's drinkbaar water zuiverder zijn en de filters van Dikkebusch min verslijken en alzoo zou leper's voorraad water aan zienlijk grooter kunnen zijn. De ontslijking kan, mij dunkt, ten groo ten deele verricht worden door Iepersche aardewerkers, die liever zouden werken en geld verdienen dan te gaan doppen en bedelbrood te eten. Moest men het water peil voor den vijver, voor den noodigen tijd, zoo leeg mogelijk houden, de oever- boorden zouden droog uitkomen en aan zienlijk kunnen verdiept en gezuiverd worden. Het uitgehaald slijk zou kunnen uitge stort worden op en langs de oevers, die, verbreed en verhoogd, nog sterker zouden zijn dan nu, om 't water op te houden; een houten vlechtwerk gelijk dit van Zillebeke-Vijver zou even deugdelijk zijn voor den oever. Ons Jubelfeest. Naarmate lepers schoonste dag nadert, groeit de bedrij vigheid onder de inwoners. Overal bij de grooten, bij de kleinen, bij de rijken, bij de armen worden bloemen gemaakt en kransen gevlochten, de wedijver is alge meen. De honderden nieuwe kostumen liggen gereed. Het getal boetelingen die de processie medemaken zullen, groeit met den dag en de H. Hartebonden hebben hun getal bij de honderd gebracht. Op zijn minst zullen 15000 mannen hulde brengen aan Jezus en zijn Moeder. Grootsch was het jubelfeest van 1883, maar grootscher, indrukwekkender nog zal dit van 1933 zijn. juist en goed sierlijk en mooL OPGELET!! in het koopen van uw Goud en Diamant. Koopt het ter trouwe bij VAN LEDE, Goudsmid, Boterstraat, 6, IEPER. Ongetwijfeld vindt gij er de groot ste keus aan de goedkoopste prijs. Bezoek. Op 2 Oogst komen 1100 Schotsche secondares studenten vergezeld van hune leeraars naar Belgie en gaan den 3 Oogst naar leper. De aankomst is voorzien aan het station, omtrent 9 u. 32. Vervolgens gaat he. stoetsgewijze naar de Groote Markt en een kort bezoek wordt aan de stad gebracht. Om 10.45 vergade ring voor het stadhuis, waar de heer Bur gemeester hunne afgevaardigden ontvan gen zal. Daarna met de Cadet Pipe Band van Kilmarnock en de Harmonie Ypriana voorop, vertrekt men naar de praalboog der Meenenpoort, waar eene Vraagt Waarborgt Uw gezondheid PAHELES3D 17ATEF3 SPA-CSTROH SOURCE REER3E niet gashoudend diuretisch Depothouder Brouwerij De Kroon POPERINGE. Tel. 87. Expert-Boekhouder en Vereffenaar bij de Rechtbanken D Nr 43, - le Verdiep Open alle dagen van 9 tot 12 en v. 2 tot 4 u. Onderhoud en nazicht per per abonnement. Bedrijfsbelasting. Over dracht- en Weeldetaksen. Krisisbelasting. «J Pensioenwet voor Werklie den en Bedienden. - Gezins vergoedingen. 't Is de strafste, gebruikt er minder Zagen w'in een blad vermeld In de stad en dorp elk vind er Prima waar is 't voor uw geld Samen dachten we enk'Ie stonden, En toen riepen we allebei: Wel ik heb het al gevonden F. C. JACOBS SUIKERIJ. stuursleden: Beugnies Maurice, SariSE" Valère, Rossey Maur., Stamper Richard, Permeke Ferd., Lacante Cam., Hannebouw Madeleine, Dumon Margriet, Ampen Ma- rius. De plechtige prijsuitdeeling in Sint Stanislas College heeft plaats Donderdag aanstaande. Naar De Panne. Het Katholiek Muziek doet op Zondag 13 Oogst zijn jaarlijksch uitstapje naar zee; deze maal naar De Panne. - Een autobus Is ter beschikking der Eereleden die begeeren de reis mede te maken. Prijs heen en terug 15 fr. Het getal plaatsen Is be perkt; best Is dus seffens Inschrijven. Aanrijding. Donderdag namiddag, rond 1 '4 uur, nabij het standbeeld, op de Markt, waren telefoonmannen een draad aan het oprollen op straat. Juist kwam een auto aangereden, gevoerd door Ross., handelaar in stoofhout te Renin gelst. Om den draad te ontgaan maakte de voerder met zijn camionnette een zwenking met het ongelukkig gevolg dat de wielrijder André Suffys, wonende Kom straat, ter stede, door den linkerslijk- weerder omvergeworpen werd. André Suffys werd zijn schoenen ge deeltelijk afgerukt en liep een dubbele beenbreuk op, juist boven den khoezel. Het voorwiel van zijn velo was ingedrukt. Stand der Werkloosheid. Zater dag 253; Maandag 235; Dinsdag 231; Woensdag 213; Donderdag 208. Pectoral Dupuis. De besmettende kiemen van de griep, die soms erge ver wikkelingen veroorzaken, kunnen niet le ven noch zich ontwikkelen ln de bederf werende balsems van deze voortreffelijke remedie. De doos 6 frank, bij H. NOTREDAME, Groote Markt, Poperinge. Erge val. Een 8-jarig meisje, wo nend in de Pottestraat, is van een trap gevallen in de Boeschepestraat en liep een hersenschudding op. Vingers geplet. In de fabriek De smet te Abeele werd Donderdag A. B., van stad, haar rechterhand gevat in een ma- chien. Vier vingers werden erg gekneusd zoodat zij voor enkelen tijd onbekwaam zal blijven haar werk te hernemen. Aanhoudingen. Julien De Caeste- ker, wonende Pottestraat, werd door de Rijkswacht aangehouden wegens een vroeger opgeloopen straf voor dronken schap. Zekere Arthur Deweerdt, geboortig van Poperinge in 1864, thans verblijven de te leper, werd door de Rijkswacht van leper aangehouden wegens een vroeger opgeloopen straf voor het wateren op de openbare wegen te Poperinge. Indien gij tot hiertoe alles geprobeerd nebt zonder voldoenden uitslag of gene zing te bekomen, wacht niet langer en neemt uwen toevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verouderde en ingewortelde gevallen volgt de volledige serie van zes weken, 185 fr. voor Asthma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel. Tram- en Spoorlijnen. Het weze herinnerd aan alle inwoners dat het ten strengste verboden is op de tram- en spoorlijnen te gaan. De overtreders wor den telkens onvoorwaardelijk gestraft met een minimum van 210 fr. boete. Kermisongeluk. Zondag 1.1. wilde Emiel Bocquet, wonende Maurits De Wulfstraat, ter stede in een bakje van de Micky-Mousestappen. Toen hij met een voet in den bak stond viel deze neer met het ongelukkig gevolg dat Emiel Bocquet zijn hiel eronder genepen werd. Nadien stelde men vast dat de hiel ge spleten was. Emiel Bocquet zal enkelen tijd onbe kwaam blijven tot gaan en werken. Eervolle Onderscheiding. Jufvr. Romanie Callens, dienstmeid bij Z. E. H. Pastoor van O. L. Vrouw, ter stede, ont vangt bij koninklijk besluit van 21 dezer, het EEREKRUIS VAN 1' KLAS, om hare 35 jaren getrouwe en voorbeeldige dienst. We wenschen dat zij dat kruis lange jaren in goede gezondheid zou mogen dragen. GROOT NIEUWS genezen alle pijnen der lenden en der waterorganen. Alleen te verkrijgen in de APOTHEEK VANDE PLAS C. Leuridan, Apotheker, BERTENPLAATS, 8, POPERINGE. TOMAAT boven alles Een goede raad. Indien gij van hoofd-, schele hoofdpijn, zenuwlijden, ra zende tandpijn of rheumatiek aangetast zijt en dat tot hiertoe niet een genees middel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aarzelen de MONOPOE DERS en gij zult spoedig en volkomen geneen zijn. Te verkrijgen bij II. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek KESTELYN. KATHOLIEK MUZIEK ZONDAG 23 JULI Om 11 u., op de Groote Markt, Prachtig Koncert gegeven door het Muziek van den Katholieken Kring onder de kundige lei ding van den Heer Karei Heylbroeck, lee- raar aan het Koninklijk Konservatorium te Gent, Officier der Kroonorde. Programma 1. Eendracht maakt MachtV. Bury Marsch met klaroenen. 2. L'Arlésiennc, G. Bizet a) Inleiding, b) Menuet, c) Slot. 3. Myrtho Raynaud Polka Concertante. Cornet Solo M. G. Gaucquie. 4. Hamlet, fantaisie, Amb. Thomas 5. La Dame Blanche, fantaisie, Boïldieu 6. Het Lustig Weenwtje, fant., Lehar Brabangonne. Werk van den Leertijd. Hebben het examen afgelegd tot het bekomen van staatsdiploma en staats- en provincie- premiën Met de grootste onderscheiding: H. De- creus Albert, steenkappersgast bij de Ge broeders Kaestecker. Met onderscheiding: H. Cappelaere Re- mi. schoenmakersgast bij H. Ingolaere Alfons. Inlichtingen over het Werk van den Leertijd kunnen bekomen worden in den zetel van het Leerlingensekretariaat, Ber- tenplaats nr 5, Poperinge, of bij da be- Dieften. Gedurende de Kermis dagen, maar bijzonderlijk op Zaterdag, Donkeren-Ommegang, werden enkele per sonen, die op de Markt aan het kijken stonden naar de kramen, door gauwdie ven ontlicht van hunne geldbeurzen. De dieven konden niet gesnapt worden. Alle personen die verdachte handelin gen van zekere personen zou gadegesla gen hebben zouden de openbare veiligheid een goeden dienst bewijzen met hunne bestatigingen aan de politie kenbaar te maken. Overreden. Donderdag namiddag, in de Guido Gezellestraat, rond 1 uur, werd het kindje Jeanne Donche, 7 jaar, dochtertje van Maurice Donche, Ouder domsteenweg, door een velorijder omver- gestuikt. Het kindje bloedde uit de neus en had een wonde bekomen aan het been. De aanrijdende velorijder bekommerde zich om het slachtoffertje niet en reed door. Hopen wij dat hij mocht gevonden worden en een verdiende straf niet ont gaan om zijn harteloosheid. Gezondheid staat boven geld en goed. Fortuin zonder gezondheid is gelijk aan de zon verdoken achter zware wolken. Trachten wij eerst en vooral gezond te blijven. En daarom, nemen wij van tijd tot tijd eene flesch THEOBROMA; dit waarborgt ons eene blijvende kracht en wij zullen aldus ons lichaam tegen ziekte en kwellingen versterken. Dit is een goede raad. In alle Apotheken; 14 fr. per flesch. -- landbouwers, stierenhouders, op grondgebied Poperinge wonende, die wenschen hunne stieren aan de keuring te onderwerpen, worden ver zocht onmiddellijk hunne aanvraag in te dienen bij het stadsbestuur; zij moeten de beschrijving van ieder aan te bieden dier opgeven, alsmede den ouderdom. Met 1 August! zullen de aanvragen naar het provinciaal bestuur opgezonden wor den. Wil dit beric in vrienden en kennis sen mededeelen. GELUWE. Plechtige uitreiking van Eereteekens. Op Zondag 23 dezer, zul len aan drie trouwe werklieden een eere- teeken voor ruim 30 jaren trouwen dienst uitgereikt worden. De gedecoreerden zul len plechtig ten Gemeentehuize ontvan gen, na de plechtigheid trekken allen ter kerk, om het Te Deum, ons Vorstenhuis ter eere, bij te wonen. 's Namiddags, te 4 14 uur, komt de beurt aan het wakkere elftal van S. K. Geluwe, kampioenen van IV West-Vlaan- deren en winnaars van den Beker La Paix De spelers worden afgehaald aan het lokaal door de Gemeentelijke Har monie en naar het Gemeentehuis geleid, alwaar zij plechtig door het Schepen- kollegie zullen ontvangen worden en waar de Heer Burgemeester aan elke speler een prachtig brelok zal opvesten en aan den Club den beker La Paixzal overhan digen. Gemeenteraad. Op Maandag 24 Juli, te 7 ure 's avonds, Gemeenteraad vergadering met de volgde punten aan de dagorde: 1. - Keuring van het verslag der vo rige zitting. 2. - Grondonteigening ten nadeele van Mijnheer Emiel Vanóewynckel, landbou wer, wijk A. 3. - Voorstel tot toepassing der vereen voudigde spelling ln de gemeentelijke diensten. 4. - Voorstel tot herkenning van 11 Juli tot officieele feestdag. 5. - Voorstel tot het hijschen der Vlaamsche Leeuwenvlag nevens de Bel gische driekleur telkens deze laatste aan het Stadhuis uitgehangen wordt. 6. - Aanvraag van wegens enkele be woners van den Wijk B, betreffende het verbreeden van de wegels 35 en 36. 7. - Advies betreffende de beraadsla ging van de Onderstandscommissie strek kende tot het bekomen der tegemoetko ming Provintiaal Fonds voor de Open bare Onderstand. 8. - Aanstelling eener Commissie voor het nazien der aangiften der verbouwde graangewassen in 1933. 9. - Vergunning van kerkhofgrond. GELUWE. Duivenvlucht Clermont. Los te 6 u. 44'. Eerste prijs te 8.49.45 u., aan eene snelheid van 1144 m. 15 per minuut. De 25 eerste prijzen: 1. Decat A.; 2. Volckaert M.; 3. Vandewynckole P.; 4. Verschaeve C.; 5. Demuynck C.; 6. Mollet C.; 7. Volckaert M.; 8. Hemeryck J.; 9. Verschaeve C.; lO.Vandewynckele P.; 11. Volckaert M.; 12. Hemeryck J.; 13. Dewulf H.; 14. Pattyn A.; 15. Corneille C.; 16. Hemeryck J.; 17. Verbrugghe D.; 18. Verbeke Gebroeders; 19. Deprez J.; 20. Verschaeve C.; 21. Vermaut H.; 22. Ver- haeghe Ch.; 23. en 24. Vanneste C.; 25. Vanneste Remi. Vanneste R. HOOGLEDE. Doodelijke val. D» 67-jarige landbouwer Alois Delbeke, wo nende Groote Noordstraat, had een aan tal kippen verkocht en samen met den koopman ging hij die wegen op den zol der op den baskuul. De 67-jarige ouder ling is bij het afdalen van de trapladder uitgegleden en gevallen met het noodlot tig gevolg dat hij buiten bezinning bleef liggen en enkele uren na het ongeval reeds bezweek. WOESTEN. Opgelet. Men meldt ons uit deze gemeente dat de schoon ouders van Meester Beddeleem, die uit Engeland een bezoek aan hun familie te Woesten brachten het slachtoffer gewor den zijn van een behendigen gauwdief ter spoorhalle te Oostende. Door een oogenblik onoplettendheid werd de En- gelschman zijn brieventesch, bevattende een tiental ponden sterling en zaakpa pieren, aan het winket ontfutseld. Toen een paar minuten later de ontvreemding door den eigenaar bestatigd werd, was al les verdwenen zonder eenig spoor na te laten. HOOFDZETEL: Bestuur: R. Mortier GENT, Lange Meire, Nr 2 (Kouter) BIJHUIS: Theorie - Praktijk - Lessen op den auto zelf - Rijoefenlngen Gemak van betaling KORTRIJK, Gentschensteenweg, 21 Vakantieleerjangen. die goede Oetker-Pudding t Zit gij krap in het huighoud- geld, aan tafel zal niemand dat merken, want de heerlijke, voedzame Oetker - pudding» zijn de vreugde van iedereen. Gij zult goede recepten vinden voor het bereiden van fijne nagerechten en crèmes in ons boek Bakken maakt vreugde Het beslaat 60 blad* zijden met tal rijke gekleurde illustraties. Prijs: fr. 1.50. Bovendien krijgt U een koste» loos staal maïs- bloem Gustin Gij zult ons recep tenboek ontvan gen bij Uw ge wonen leverancier of, zoo het niet voorhanden is, te verkrijgen franco tegen op* zending van fr. 1.50 in postzegels aan t Dr. A. Oetker's Fabrieken, Belg. N. X. Brussel 3 (Schaerbeek) j«illi:ili;iu|i!!!ill!l!!!lllllili;!llllllllll!l!llilllllllllllllllllli;!l!ill!l!il!llli;;i!ili;!llill!lllllllilllllll!lil!lli;!i;!:i;!lllli:!l!lll!ni!!!!llll|||!l!!ll!||||l!|||!!|||||!||||||!|||!i;i!|||||!||||!!||||||i||( SIIMMI!!!!'!!1 O c u Q ITOTOWBaWKnffgWglUHilliagRflllllfllfflMiHBaBBBTHIBnWIllllHIIflaaBmiIBBfiniMBginpimiuuim—i—uiuiuwM«Bfl!(nHll Alle slag vari feuter- en andere hoeden i De grootste keus van klakken in zuiver engelsche stoffen, in het huis zelf gemaakt, aan uiterst voordeeiige prijzen. BIJZONDERHEID van ksnderhoetian, alpirss in alle kleuren. - Groote hoeveelheid strooien hDedsn aan de nieuwste prijzen. I Hemden, cols, plastrons, rouw voor op de hoeden, erfz. G. VANDSRiVIARLIERE - COLA2KT Bertenplaals, 9, Poperinge .:ii!ttiuuiuu!!iiiiii!iiiiiiii!ii!!!i!ii!!iiiiii!iiiaiiiiiiii!ii!!i!iiii!!!iruiiiJiiiiui!iiiiiiii;!:!niiiii!Hiiiiniii!i:!!inimt!n!!:'iiiimfi;iisn;u!:!:!ii!;:!i!!:! C 3 o i 3 I :,JU

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3