5 Augustus te Beauraing leper's Jubeldag 0. L. Vrouw van Tui tie ter eere. KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER NOTARIAAT NAAR LOURDES NAAR ROME STORT 7,20 FRANK De Tentoonstelling van het H. Kleed te Trier. 0. L. Vrouw Hemelvaart ZONDAG 13 CGGST 1933. «DE HALL F.» Katholiek Weekblad van leper. Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VAN NU TOT NIEUWJAAR (per post) Belgie 7.20 fr. Frankrijk, Kongo 14.00 fr. Engeland, Holland, China Afrika 15.00 fr. Amerika 23.03 fr. WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. - Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge Posteheckrekening N' 15.570. TeL Poperinge N' 9. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr, Kleine berichten (minimum) 4,00 £r. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t bur. Berichten op 1* bl per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bL per regel 1.75 fr. Rouwber. en Bed-nk. (min.) 5.00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen rijn vooral te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen de Donderdag noen. Ga maar gerust over berg en over dal, de engelen waken over u, want de Heer met u. Geprangd was zij om bij iemand te rijn, die haar verstond. Ze hoorde een stem die haar riep tot dienstbetoon bij haar bejaarde bloedverwante. Als doch ter der bergen stapte zij door de heuvel achtige streek: heel haar leven was een stijging. Ontroerd gevoelde ze zich toen ze naderde en het huls van Zacharias in 't zicht kreeg. Langs de baan herdacht zij Gods weldaad, zij beleefde de inwo ning Gods ln haar. Na den gebruikelijken Oosterschen groet, sprak Elisabeth haar aan met grooten eerbied; buitengewoon groot voor zoo een jeugdig meisje. Zij zegde niet: .Ik ken u niet... Ze vroeg niet: «Wan neer gaat gij voort? Neen. Gezegend zijt gij boven alle vrouwen, en gezegend de vrucht uws lichaams kompllmenteer- de zij. Het kind in den schoot sprong op van blijdschap en genade. Maria die dacht alleen te zijn op aarde om haar geheim te kennen en te verzwij gen, barstte uit in de uitdrukking van lang ingehoudene gevoelens: Magnifi cat. Hij die machtig is, heeft voor mij groote dingen gedaan. Heilig is zijn Naam. Haar ziel jubelde het uit. Nooit hoorde Eüsabeth vanwege haren echtgenoot zul- ken schoonen lofzang, en hij kende ze van buiten, al de kantieken uit de gewij de boeken. Haar oogen blikten vol bewon dering en dank in Maria's oogen die van vreugde stralen wierpen naar den he mel; en zij dankte haar omdat ze geko men was in dienende liefde en blijven zou tot alles zou effen zijn met de komst van den Voorlooper. Ik ben van zoo verre gekomen om dicht bij u te zijn.Alles is hier voor u, doe maar als thuis. We zijn zoo blij dat ge gekomer zijt.En van het eerste oogenblik voelde zij zich hier thuis, de dienstmaagd harer nicht. En alle geslachten zullen mij zalig prij zen. Ze zong al zag ze reeds een kruis in de hoogte. Gerust stijgt zij over de bergen, de en gelen beschermen haar en vragen niet beters dan haar te mogen dragen. Geprangd was de oude Moeder-Maagd om ontboden te worden en met haar Zoon te zijn, die met één ruk opgestegen was, reeds zoo lang... zonder haar. Ze gaat dood van liefde en verlangen naar. Hem. Ze verrijst en stijgt op haar beurt. De dochter der hoogten die het toppunt der aarde bereikte, moet niet meer te voete gaan, de engelen benijden het lot hunner gelijken, die uitverkoren werden om haar naar omhoog op te nemen. Zij is alleen op aarde om haar geheim te kennen van liefde-dood en liefde-her boring. Langs de baan herdenkt zij al de weldaden en prevelt: j Hij die machtig is heeft voor mij groote dingen gedaan. Heilig is zijn Naam. Kaar ziel jubelt het uit, het weergalmt tot in hooger sferen waar de golvingen van den eersten Magnificat niet door konden. Het is gedaan met zuchten en weenen in dit dal der tranen. Ds oude Patriarken vragen bewogen: Wie wordt zoo juichend, stoetsgewijze binnengedragen? Er is niet een engel of hij antwoordt in het machtig koor: 't Is Jezus' Moeder, de glorie van Jerusalem, de vreugde van Israël, de glimlach van den hemel.Het antwoord gaat van mond tot mond. En al de hemelbewoners springen op van vreugde en zaligheid. En wie komt haar te gemoet om haar ln hoogsteigen persoon te verwelkomen? Die stem heeft ze sinds lang niet meer gehoord en 't is toch dezelfde. De Koning is van zijn troon gestegen. Hij die haar tegenkomt is haar Zoon. En de Vader zegt niet tot zijn dochttr: Ik ken u niet. Hij kent ze maar al te wel, die dochter die schoonst gebeden heeft op aarde: Gnze Vader, die in de hemelen zijt.». En de Zoon zegt niet in de omar ming, die alle pijnlijke scheiding ver goedt: Ik ken u niet De H. Geest zegt niet tot zijn geestelij ke bruid: «Ik ken u niet.». Niemand heeft zooals zij den liefde-akt beleefd: «Uw wil geschiede op aarde.». Welkom, heet het als uit één mond, even wijs en liefdevol gesproken: «Wel kom Alles is hier voor u, doe maar lijk thuis, we zijn zoo blij dat gij gekomen zijt, uw bezoek is voor goed, blijf hier wonen, voor meer dan triduums, voor ja ren, voor novenen van eeuwen zonder tal. Voor hoe lang? wordt niet gevraagd als men weet dat het is voor goed. En zij verstaat nu, waarom ze zoo lang bij het kruis moest staan en nu is zij overtuigd dat Hij alléén zulk een offer loonen kan, Hij voor wien ze 't deed. De blijde ontmoeting vergoedt de tries tige tegenkomst langs den kruisweg, het blijde bezoek hierboven vergeldt het pijn lijk afscheiden van beneden. En beiden verheugen zich om al het leed eens te samen onderstaan. En Jezus' oogen kij ken diep in de hare, om haar geluk te wenschen en te bedanken voor al haar gebeden, tranen en zorgen. Ik ben van zóó verre, zóó verre gekomen, om dicht, heel dicht bij u te zijn. Blijf bij ons, o Moeder. Heiligen, ik gaf u mijn Zoon. Zaligen, ik geef u mijn Moeder. En van nu af zullen alle geslachten mij zalig prijzen», juicht ze, al kijkend naar het kruis dat ver beneden zijn scha duw werpt op aarde. Wat heb ik in den hemel, o mijn God, en wat wensch ik buiten u? De Heer houdt een kroon, het is er geen van doornen. Hoe gelukkig is Hij om de visitatie in 't Hemelhuis. Met neergeslagen blik en gevouwen handen al over de borst, ontvangt Maria van haar Zoon de gouden kroon op het hoofd. Hoe gelukkig is Hij om de visitatie in Zie de dienstmaagd des Heeren, gekroond voor haar dienende liefde. Zij juichen beiden omdat de kelk en het kruis eertijds niet werden weggeno men. Hij deelt zijn geluk mede aan Haar, die eens zijn smart ook ten deele kreeg. «Magnificat... en heilig is zijn Naam. Hij verhief de nederigen. En de tegenzang: Eere zij God, den Vader, den Zoon, den H. Geest. Dank aan Maria. Nooit hoorde de hemel zulk een schoo- hen lofzang, al kenden allen heel het re pertorium van buiten. En alle engelen en Gods lieve Heiligen zingen het lied na. en allen springen op Van vreugde en van zaligheid en ontvan gen daarna Moeders eersten zegen. A. B. iBHBSKSS&SXGES&SHRiSBSHBSSHSB De minuutakten, archieven en papie ren van wijlen Ms,er ALFRED REY- NAERT, in leven Notaris te Iepsr, zijn overgelaten geweest aan M«t" ANDRÉ VAN der MEERSCH, Notaris te leper, ïU«istraat, 86. De volksmassa op de Grooft Markt a den optocht der II. Hartebonden, zweert trouw aan Jezus Heilig Hart. Deze foto geeft een gedr.siii van tien grooten toeloop naar leper gekomen om opens aar getuigenis af te leggen van trouw aan Kerk cn Godsdienst, WIJDING VAN IIET LIEVE VROUWENBEELD AAN HET BELFORT Van Zaterdag avond reeds was de stad mild, rijk en prachtig getooid, In den avond, naar een oude gewoonte Uit de middeleeuwen, stuurden thebaansche trompetten van op St Maartenstoren de blijde mare van het inzetten van het Jubelfeest van O. L. Vrouw van Thuyne. Meteen luidden de klokken uit alle to rens der stad om de blijde boodschap te verkondigen. De geestelijkheid kwam weldra uit Sint Maartenskathedraal en begaf zich naar het Belfort om het beeld te wijden van O. L. Vrouw van Thuyne, aangebracht in de middennis van den herstelden toren. Een ongehoorde menigte woonde de plechtigheid bij en toen het beeld ont huld, door Z. E. H. Deken Vermaut ge wijd werd en nadat den Heer Vander Ghote, Burgemeester der stad, zijn met liefde voor leper doortintelde rede had gehouden speelde de harmonie «Ypriana» het lied van de beschermheilige van leper. Spontaan juichte de menigte stormender hand toe. Het jubelfeest werd ingezet en weerom, zooals voorheen, spreidt O. L. Vrouw van Thuyne haar beschermende hand over de stad. DE JUBELDAG GANSCH IEPER VIERDE MEE Van in den vroegen morgen, te 3 V4 u., stonden de poorten van de St Maartens kathedraal open. De eene Mis volgde de andere en gedurig werden honderden H. Kommuniën uitgedeeld. In stad slaat men in alle straten, zoo groote als kleine, nog de laatste hand aan de versieringen en bevlaggingen. Iedereen, jong en oud, arm en rijk, werkt om ter mö-est. Ongelukkig kon Z. Exc. Mgr Lamiroy, Oud-Deken der stad, die de Pontifikale Hoogmis in de kathedraal zou opdragen, niet komen wegens ongesteldheid. De Pontifikale Mis werd dan opgedragen door Z. Exc. Mgr Myers, Hulpbisschop van Kardinaal Bourne te Westminster, in het bijzijn van verscheidene Bisschoppen en Abten. Onder de Mis werd door het hon- derdstemmig koor van St Maartens, on der leiding van den Heer Baert, de on vergetelijke Mis van Cesar Franck op onberispelijke wijze uitgevoerd. Van in den morgen komen heele drom men vreemdelingen in de stad toe. Op gemerkt ook een Engelsche groep. Door de mooi versierde straten trekken ze, vol bewondering voor al het schoone dat hun voor oogen gesteld wordt bij die, op weinig uitzonderingen na, algemeene bloemen en kleurenweelde. Aan omzeggens alle huizen werden om ter meest bloemen, guirlandc-n, vlaggen en wimpels aangemaakt. Bijna overal prijkt een H. Hartebeeld in de vensters. Tusschen huizen, kerken en gebouwen slingeren zich over straat en markt, heer lijke opschriften, hangen de reeksen vlag gen en bloemen, alle ter verheerlijking van O. L. Vrouw van Thuyne en het H. Hart. Waarlijk leper heeft zijn best gedaan, geen moeite noch geld gespaard om al dat schoons te verwezenlijken en moei lijk zal het zijn om eenig welke stad of gemeente die pracht te evenaren. Wij wenschen leper van harte geluk om die groote geloofsbelijdenis. DE OPTOCHT DER H. HARTEBONDEN Weldra stappen honderdveertig H. Har tebonden te 2 Vz uur in den namiddag naar de Groote Markt. In vier stoeten marcheeren ze, dicht aaneengesloten Honderden en honderden mannen zijn er in iederen stoet om nogmaals hun diep geloof te belijden. Bij duizenden komen zij zich scharen vóór het Belfort vanwaar hen E. P. De Clippele kloek, krachtig en geestdriftig toespreekt. Daarna het Pontifikaal Lof en het toewijden der stad aan het H. Hart gedaan door den Heer Burgemeester. Ontelbaar waren de H. Hartevlaggen die plaats hadden genomen op het ver hoog en onvergetelijk den indruk verwekt bij het buigen van al die vlaggen toen de Heilige Zegen over het volk werd ge geven. leper is een Mariastad maar ook een H. Hartestad geworden. Bijzondere luister werd aan de plechtig heden bijgezet door de aanwezigheid van Hun Hoogw. Excellenties Mgr Huys, mis sie-bisschop in Congo; Mgr Myers, hulp bisschop van Kardinaal Bourne, West minster; Mgr Dutoit, bisschop van Arras; de Hoogw. Abten Mgr Nève (St Andries); Mgr Van Assche (Steenbrugge)Mgr De Groote (Westvleteren) en Mgr Desaegher ÏMaredsous). enz. DE JUBELSTOET Te 5 14 uur gaat de zegeklok aan 't lulden. De Jubelprocessie komt in bewe ging. Met moeite openen de stadspolitie en de bereden gendarmerie een weg in de opeengepakte drummende menigte. In getogen belangstelling vervult de duizen- de toeschouwers wanneer de eerste groep verschijnt. Het is de inleidingsgroep, met zijn maagden rood en witgekleurd, hoog houdend den titel der processie met zijn hofknapen dragend de stadssleutels, de gulden holledraak en het wapen der oude stede, met den heraut en de gelauwerde maagden zingend met klare en pure stem het oude Thuyndaglied. Nu vangt de eigen lijke ommeganck aan. Het eerste deel leper in nood herinnert ons in zijne voorname strengheid aan het beleg van leper en toont meteen de oude gilde van O. L. Vrouw van Thuyne, die met kinde ren, vrouwen en ouden van dagen ter bedevaart trekt, wijl op de vestingen de mannen den grooten kamp uitvechten. Door de bescherming van Maria, winnen zij den slag en geheel de stad nu spreekt haren dank uit. Heerlijk het eerste deel. Niet minder schoon het tweede deel: Oud leper huldigt MariaEerst komt de Lamotteschool aan de beurt. In hun schilderachtig blauw kleedje dragen en huldigen de kleine kantwerksters het beeld van hunne patrones: de H. Moeder Anna. Zij zijn opgevolgd door de Peni tenten van leper, die met het aloude zwarte boetekleed, de koord om de len den, zware houten kruisen dragen. Roe rend! Daar is de aloude gilde der pel grims (1364) die ieder jaar sedert 1430 de Thyundagprocessie medemaken, samen met de steedsche bollen die een oud lied zingen; «Maria der Zeven Smarten ter eereDe groep wordt gesloten door tal rijke hofknapen die de wapens dragen der bisschoppen welke van uit deze stad ons bisdom bestuurden. Het derde deel: «Nieuw leper huldigt Maria», moet voor het overige niet on derdoen. De vier parochiën komen cm beurt een eerewacht vormen bij O. L. Vrouw van Thuyne. Ai wat de beproefde stad bezit aan relikwie, schrijnen en kunstschatten wordt door de E.E. P.P. en Kloosterzusters in hunne middeieeuwsche kleedlj gedragen. Dit deel is een weelde voor oog en hart. Tot slot van dit alles verschijnt het kostbaar beeld van O. L. Vrouw van Thuvne zelf. onder een kunst- baldakijn, voorafgegaan door den prach- tigen standaard der broederschap en door een engelenstoet die vcoruitschrijden on der bebloemde hoepels. Verrukkelijk. Men voelt zich koud worden van ontroering wanneer die veeibeteekenende greep voor bijgaat. En nu in een wolk van geuren den wierook, omringd door eene dubbele haag van mannen met licht in de blanke priesterscharen, verschijnt Jezus zelf Christus-Koning als de groote weldoener opgevolgd door Hun Excellenties de Bis schoppen en gemyterde Abten, door het Magistraat, de Turners en het biddende volk. lepers ommeganck is voorbij. De mee- doogenlooze werkelijkheid der gonzende menschenmenigte rukt U uit den bedwel menden droom. Wat is lepers ommeganck schoon! Onmogelijk weer te geven wat ziel en hart gewonnen hebben. De ziel wordt ge schokt tot in hare diepste roerselen bij het beleven van al de groote waarheden van ons geloof allen voorgesteld met zoo sterk eene liefde en zoo diep een inzicht in de beteekenis van het gebeuren. Oog en geest hebben zich verzadigd aan een ongeëvenaarde symphonie van kleuren, een bonte wemeling van linten en scha keeringen, een schittering van goud en zilver, overgoten door den uitzonderlijken glans der spelerende zon. Mogen Moeder en Kind onze geliefde moederstad beschermen en zegenen in den loop der tilden. Een kijkje op de prachtig versierde Boterstraat. DE VERSIERING Wel hadden we gehoord en gezien dat sommigen hier en daar te samen kwamen 's avonds en wrochten aan de versierin gen, doch nooit hadden wij durven ver moeden dat die werking zoo groot, zoo algemeen zijn zou. Waarlijk we mogen het zeggen, de stoutste verwachtingen werden ver, zeer ver overtroffen. Heel de stad was in een lusthof herschapen. De Maloulaan, maar 't was een echte weelde; de Stuersstraat, uiterst frisch met zijn veldbloemen; de Boterstraat, grootsch van opvatting met zijn talrijke goed gekozen zinnebeelden; de Meersch, bijzonder lief opgevat; de Mondstraat, b jzonder keurig; de Leet, eene golvende kleurenzee; de Hondstraat, echt kunstig; de Oude Kleer- markt, heel smaakvol. Maar Ja, het gaat hier om al de straten te vernoemen, laat ons kortweg zeggen dat klein en groot, rijk en arm, eens te meer getoond hebben hoe diep in hun hart geworteld zit de liefde tot Jesus en zijne Moeder. En die geloofsbelijdenis kwam niet het minst tot uiting in de volkskwartieren, daar zelfs waar de ommeganck niet doorgaan kon, was het al blad en bloem en wimpel. Eene bijzondere meldir.g verdienen O. L. Vrouw 'tïasthuis, het Klooster der tSSBSSBSBBBaBSSBBSIZ: Haanas Roeebrugge Damen, St Jozefssehool, de H. Familie, de groote Bazar, de Puppen, de kapel van O. L. Vrouw van Lourdes in de Diksmuidestraat, St Aloysiussctiool, het huis van den heer Berghman in de Kauwekijnstraat en zoo voort en zoo meer. Ja, leper heeft het wel gedaan en mag er fier op gaan. 't Is ook de be oordeeling van de duizenden en duizenden die den stoet kwamen bezichtigen. DE VERLICHTING Van die verlichtingen was er maar wei nig, heel weinig gesproken en toch als bij tooverslag kwamen duizende en nog duizende kleurrijke gloeilampjes te voor schijn. Geheel de groote markt was er van omstringd en het beeld van O. L. Vrouw aan de Kalle stak in eene lichtka- pel. Op de Leet, i de Boterstraat, elders nog waren er schijnwerpers opgesteld die hunne volle stralenbundels op de rijke versieringen zonden. Ook in vele straten waren tal van huizen keurig verlicht. Tot laat in den nacht was het klaar lijk op den noen en de gansche bevolking voor deze furie als het ware betooverd, kuier de tot in de kleine uurtjes, in gezellig samenzijn in dit feestpaleis. 't Was een onvergetelijke dag en avond, de schoonste van lepers bestaan! XBSB!SESS3a3BB959£BS;SSESB5SE3! Van 5 tot 13 September. Bij de heenreis over LISIEUX (Bezoek, Nachtverblijf en Communiemis)Mt. St. MICHEL (Eezcek in den namiddag en avondmaal) en BOR DEAUX (Communiemis). Terugreis over NEVERS. (Communie mis in de kapel waar de Gelukzalige Ber- nadette berust. Ontbijt, Bezoek aan de stad). Begin December. Vlaanderens Bede vaart gaat naar Rome ter gelegenheid van de heiligverklaring van de Geluk zalige Bernadette Soubirous. (Op 8 Dec.) Inlichtingen Hoofdsecretariaat van Vlaanderens Bedevaarten, Plein 13 A, Kortrijk. iaSZS£SaSC«BSSBSSS23BaZ3SB£3 VOOR FRANKRIJK 14,00 Frank. op postchecknummer 15.570 van V. San- sen-Vanneste, drukker, Poperinge, en we kelijks wordt ons blad U door de postbode tehuis besteld. DRIE HONDERD VIJFTIG DUIZEND PELGRIMS Tot heden toe heeft de tentoonstelling van het Heilig Kleed te Trier groote be langstelling gewekt. Het aantal pelgrims werd op 350.000 geschat. E&3BESB3B5iSS33B&£aSBaa3L:9SB LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN Leening 5 t. h. 1922 TREKKING VAN 10 AUGUSTUS 1933 Deze reeks-en zijn uitkeerbaar met: R. 132.536 Nr 19, fr. 250.000 R. 77.708 Nr 10, fr. 100.0C0 R. 191.798 Nr 2, fr. 100.000 De andere nummers dezer drie reeksen zijn uitkeerbaar met 300 fr. <232a3B5S3arBS3B2aB32BE:23BSa Belgische fabriek van Chicorei Wyppelier-Taffin. De opeengepakte massa vóór dsn twin Cer verschijningen. In ce massa, met \er van ae ars:uutng, iiunant tornt, ada« oogen op hem gericht (rechts het wit kruisje). devaart in te richten. Door de verschij ning werd reeds een kapel gevraagd aan de kinderen. Tijdens de zesde verschijning aan Til- mant Cóme werd hem de kapel getoond zooals zij die wenschte, staande op de plaats van den ijzerenweg. Meteen ver klaarde zij dat het een geheim was, mede te deelen tijdens den gevraagden bede vaart, op 5 Oogst. Nadien vroeg de verschijning aan den «ziener» of hij het geheim al had inge studeerd. Zulks had hij al gedaan maar had de uitvoering ervan onmogelijk ge vonden, gezien de ijzerenweg daar juist op de gestelde plaats doortrekt. Hij had dus gevraagd of het zou mogelijk zijn waarop bevestigend werd geantwoord. Met 5 Oogst werd hem nu de gevraagde kapel in juiste afmetingen, stijl en de tails opgegeven. De verschijning had dus het volk op geroepen om haren wensch aan de massa bedevaarders mede te deelen EEN GENEZING TIJDENS IIET VIZIOEN Tijdens het vizioen werd Zuster Vin- centia van het Klooster van Sint Vincen- tius te Meulebeke, die gaten had in de longen en des morgens nog bloed spuw de, genezen. AAN DE GROT De ellende, de menschelijke miserie, die men daar zag, tart elke beschrijving. Ge beden stegen op, dringende smeekbeden, die den toehoorder diep aangrepen. Al len hadden datzelfde blind vertrouwen en leder zegde zijn smeekbede, zonder zich te storen aan de omstaanders. De menschen gaven zich, zooals ze zijn, in hun groote devotie. Zoodra men binnen het hekken kwam werd het hoofd ont bloot en geen een die niet een kruisje maakte en een tijd in gebed verzonken bleef: voor 't volk was dit reeds een gewijde plaats. Opwekkend was de diepe christe lijke geest, waarmede het volk doordron gen was, er is van die plaats een sterke devotie uitgegaan, daar hebben velen lee- ren bidden. De Meidoorn was gesierd met bloemengarven en een bord vermeldde dat dat de plaats der verschijningen was. Het meeste volk zat of lag neergeknield voor de Grot die vol kaarsen stond. Zooals hier gebeden was werd nog zelden gezien. 175.000 PELGRIMS De speciale treinen kwamen regelmatig, op de aangeduide uren aan, alsook ge- heele rijen autobussen en private auto's die maar voorts volk aanbrachten en de reeds groote menigte maar voortdurend deden toenemen. Onder de bedevaarders waren Vlamin gen, dezen naar het oordeel van velen in de meerderheid, Walen, Luxemburgers, Duitschers, Nederlanders, Franschen, een groep Hongaren, Zwitsers, enz. Opvallend was het dat de mannen het meest vertegenwoordigd waren. Zoo schat men dat minstens 175.000 personen Beauraing aangedaan hebben op 5 Oogst. In de lucht zweefden herhaalde malen verscheidene vliegtuigen. Naar het schijnt had de luchtdienst ook bedevaarders aan gebracht te Beauraing. Om de orde te verzekeren mocht het volk enkel in eene richting voorbijtrek ken voor den tuin en den meidoorn. Zo kwamen allen van onder den viadukt, om verder over weide en veld, naar de tweede brug, om terug in het dorp aan te landen. Veel bedevaarders, die angs de traliën waren, klampten zich een oogenblik vast aan de ijzeren staven, om wat langer te bidden, maar spoedig waren zij voortge stuwd door de volgende drommen en de gedurige avancez's der gendarmen, die voortreffelijk order hielden. Vanuit den hof werden aan lange stok ken omhalingsbeurzen over de tralies ge reikt en daarin werden onverpoosd milde gelSelijke bijdragen gestoi 1 voor den bouw der kapel. Voor het handhaven der orde hadden de overheden daags te voren werkelijk gevreesd voor een overrompeling, en na het verloop van den dag verklaarde de arrondissementscommissaris van Dinant dat hij nog nimmer zulk een gediscipli neerde menigte had gezien als dien men- schenoceaan van Zaterdag te Beauraing. In den avond had het gewoon kinderge bed plaats, in aanwezigheid der ouders Voisin en Degeimbre, alsook van de zie ken en de brankardiers. Alsdan zonk eën prelaat uit Rome op de knieën, uitroe pend Dit is de een der meest grootsche Mariahulde welke ooit op de aarde plaats hadden. GEEN ONTGOOCHELING ONDER HET VOLK Zij, die van deze reusachtige betooging aan O. L. Vr. willen gebruik maken om den godsdienst bespottelijk te maken, zeggen dat de verklaringen van Cóme Til- mant, bij de menschen, die in vromen pelgrimstocht naar Beauraing trokken, een geweldige ontgoocheling hebben te weeggebracht. Al dezen die biddend en zingend rond de grot stonden, hielden zich voornamelijk bezig met de H. Maagd te vereeren. Dit was de groote beteekenis van dezen grooten dag. Zij hielden niet op met bidden en lofzangen zingen. Rond den middag werden de woorden van Til- mant bekend gemaakt. De woorden brach ten noch ontgoocheling, noch verrassing teweeg. De bedevaarders deelden de ver schijnen, men houdt de hand voor zijn gelaat, men stekt hem in de handen, maar dit alles oefent geen invloed op hem uit. Hij verroert geen vin, blijft roerloos, als verstaald in zijn houding, met zachte en rustige uitdrukking op het wezen. Een ogenblik later is het visioen gedaan, en hij wrijft over het voorhoofd. Het is 9 u. 8 m. Een zichtbare verandering op het ge laat van Tilmant is er niet geweest. De verschijning duurde dus 3 minuten, dus 3 maal zoolang als vroeger gebeurde. WAT DE OMSTAANDERS HEBBEN WAARGENOMEN Uit samengevoegde verklaringen van personen naast en vlak vóór Tilman Cóme staande, blijkt dat het volgende werd gehoord en gezien: Cóme stil biddend, bruusk het hoofd achteroverleunend, handen licht open, verstarden blik gericht op meidoorn. Woorden in verrukking: «Ik zie de H. Maagd. Onze Lieve Vrouw van Eóring heeft ons hier vandaag bijeengeroepen om ons hare wenschen mede te deelen Draait zich bliksemsnel om, links draai end langs viaduk, staart in de richting spoorwegdijk in de lucht. Na bruusk omdraaien met één arm uit gestrekt, op dezelfde hoogte in de lucht onveranderlijk gelaat, bewegingloos zegt: Onze Lieve Vrouw vraagt dat men de kapel bouwe rechtover den boom der Verschijningen, zonder te schaden aan de gewijde plaats. Zijn arm valt neer. Ik zie de kapel, kerk (hij heeft de twee woorden achtereen gezegd: la cha- pelle, église), ik treed binnen in de kapel en ik zie den kruisweg, van links naar rechts. Ik zie geen ornament. Geheel witte muren. I.i het koor zie ik een groot altaar, zeer eenvoudig, op dit altaar staat links Notre-Dame de Boring in al hare heer lijkheid toeziende op de aanwezigen, rechts staat Sint Jozef in werkmanspak, zijn echtgenoote aankijkend (regardant son épouse). Boven het tabernakel is Onze Lieve Heer in zwart kleed (en robe noire), de voeten verborgen door het tabernakel, eene hand uitgestrekt en eene hand op zijn hart. Boven hun hoofd een witte duif met openslaande vleugel boven het hoofd van O. Heer, een vleugel naar Onze Lieve Vrouw en het gebogen hoofd der duif Sint Jozef beziende (regardant Saint Jo seph). Een groote glanzende ster boven hen (une grosse étoile luisante). Boven de ingangsdeur in gouden let ters Opgericht voor mijn welbeminden Zoen, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw van Böring, 19... Dat men elk jaar een bedevaart in- richte, 18 Mei, ter eere van mijn Zoon. Onze Lieve Vrouw van Böring, Moe der van Jezus, bid voor dit volk (priez pour ce peuple) en voor Belgie, opdat het (afin qu'elle) de beloften van Onzen Heer moge ontvangen (re?oive les promesses de Notre Seigneur). Deze beloften zullen worden vol bracht (ces promesses seront accordées) aan dezen die u en de kinderen en de geestelijkheid erbied zullen toedragen (geen volledig akkoord omtrent den ge- hoorden tekst onder de vier getuigen: qui (hierna nog iets) respect aux en- fants et au clergé (een der getuigenissen: vous respectront aux enfants et au clergé, ander getuigenis: qui porteront respect a vous, aux enfants et au clergé derde getuigenis: porteront respect, daarna en kele woorden niet begrepen, wel slot: au clergé Notre-Dame de Böring, wij vragen u vandaag bijzondere genaden (graces spé- ciales) voor de zieken. Oogenbllkje zalige rust, verwonderd ge lukkige glimlach, zegt: Een menigte van engelen. Met diepere stem: Quel beau tableau (welk schoon ta fereel) Quelle belle musique (wat schoone muziek) Zijn hand strijkt over zijn hoofd, is plots weder tot bezinning, prevelt. WAT HET VERHOOR UITMAAKTE HET GEHEIM VAN TILMANT COME Uit verrukking gekomen, werd Tilmant Cóme aanstonds naar het klooster ge leid, waar hij gedurende twee uren onder vraagd werd. Bij het verhoor herhaalde Tilmant Cóme zelfde gezegdens als wij hierboven druk ken, met de woorden, waarover de getui gen van hiervoor niet gansch akkoord warenDeze beloften zullen worden vol bracht aan dezen die U, de kinderen en de geestelijkheid eerbied zullen toedra gen. Eerst zag hij de verschijning in den meidoorn die zich dan snel verplaatste, links af, aiover den ijzerenweg. Toen toonde de verschijning de plaats aan waar de kapel die zij vroeg, zou moeten ge bouwd worden. Dan had hij een vizioen deze kapel voorstellende. Toen ging hij, in zijn vizioen, de kapel binnen terwijl hij steeds hetgeen hem voor oogen kwam, vertelde. De beschrij ving van kapel kan worden opgemaakt door de woorden die hij uitte en die hier boven aangehaald worden. Het geheim van Tilmant Cóme komt dus neer op het bouwen van de kapel en het verzoek jaarlijks op 18 Mei eene be- OP VRIJDAG 4 OOGST Gedurende gansch den dag was ieder een te Beauraing in de weer om zich voor te bereiden tot den grooten dag die vol gen moest. Waar anders open velden wa ren, werden autoparken aangelegd, dicht bij het dorp, loodsen en kramen opgetim- en tafels, stoelen, banken, tonnen Mar, proviand van alle soorten aange bracht. In den morgen ging Tilmant Cóme ter m* en naderde ter H. Tafel. Talrijke bedevaarders en geloovigen volgden zijn voorbeeld In den hof waren reeds vele zieken aan wezig. Gedurig werd er gebeden en ge smeekt. Onder de zieken bevond zich een blinde man uit Hollandsch Limburg, die den bee weg afgelegd had barvoets, drie dagen en drie nachten gaans. Te 9 uur ging Tilmant Cóme zijn nove ne bidden aan den meidoorn en grot. Vele zieken vroegen hem een bijzonder gebed, waarop hij eenvoudig antwoordde: «Bra ve lieden, ik bid voor al de zieken Toeristen, die in onbetamelijke kleeding ter plaatse kwamen, werden buiten de plaats geleid. Rondom den meidoorn was een twee meter hooge afsluiting aangebracht om den boom te beschermen tegen de plun dering der bedevaarders, want iedereen zou er een takje van hebben willen meê- doen, zoodat op den duur niets meer van over zou zijn gebleven. Rond 10 uur begon reeds het volk toe te stroomen. Tremen en autos brachten maar steeds bedevaarders aan. Naar gelang de dag vorderde, vermeer derde nog den volkstoeloop, zoodat door de gendarmen reeds bijzondere maatrege len voor het handhaven der orde dienden genomen. Bedevaarders waren er ook .uit Zwitserland, die te voet waren aange komen. In den avond was Beauraing letterlijk overrompeld, geen-enkele plaats was nog te vinden; bedden, zetels, stoelen en zelfs banken om er op te slapen waren niet meer te vinden. Wat zou het worden des anderendaags, eens dat de bijzondere treinen gedurig zullen aanstoomen en heele drommen naar de gemeenten brengen? Geen enkel gesloten huis bestaat nog, allen zijn herschapen in winkels, cafés, hotels, herbergen, enz. Toen rond 19 uur de kinderen Voisin en Degeimbre hunne gewone gebeden gin gen storten bij de grot, was een ontelbare menigte opeen gedrongen. Het was stik kend heet, maar niemand morde; aller oogen waren gericht naar de grot, waar het O. L. Vrouwbeeld prijkte tusschen honderden brandende kaarsjes. Na de ge beden der kinderen weerklonken, nog tot laat in den avond, de gezamenlijke ge beden en gezangen der bedevaarders. Aan de hulzen Voisin en Degeimbre was een bordje uitgehangen om te berichten dat de kinderen niet thuis waren, maar toch bleef de menigte aldaar toeloopen. DE MORGEN VAN DEN GROOTEN DAG Zaterdag 5 Oogst Van in den vroegen morgen wordt het opnieuw een overrompeling. Gedurig ko men er treinen en autobussen aan die heele drommen volk aanbrengen. Langs de wegen zijn overal gendarmen opge steld die het verkeer regelen, zoodanig dat in alle straten het volk maar in een richting kan doortrekken. Ontelbaar zijn de zieken die steeds aan gebracht worden. Volgens Dr Maistriaux werden een 1600 tal toelatingen tot den hof aan zieken afgeleverd. Door de stra ten trekt de opeengepakte menigte al biddend en zingend. Van 6 uur 's morgens tot 4 uur 's na middags zouden niet min dan 37 bijzon dere treinen aankomen, buiten de gewone bestaande treinen. De autos en autobus sen die volk aanbrengen mogen niet in het dorp rijden en moeten hun volk bij de plaats afladen. In den tuin worden de zieken, die een plaats gevraagd hadden bij middel van ziekenautos aangebracht en liggen dicht bij-een, over wegels en parken. In den hof wordt niets gespaard om de zieken plaats te geven. In de kerk werd uren en uren lang de Heilige Kcmmunie uitgedeeld. Ook in den trein werd aan de zieken voortdurend de H. Kommunie uitgereikt. TILMANT HEEFT EEN VISIOEN GEHAD Iets voor 9 uur wordt Tilmant, omgeven door geneesheeren, buiten de poort van het klooster geleid tot voor het hekken, aan den boom der verschijningen. Hij heeft zijn rozenkrans in de hand. Het volk dringt samen en de rijks wacht sluit zooveel mogelijk den weg af. Als Tilmant een paar Wees-Gegroetjes heeft gebeden, te 9 u. en 5 min., staakt hij plotselings het gebed en staart schuin omhoog naar den berm van den ijzeren weg en keert zich half om als zage hij een voorwerp dat zich snel van de Grot af verplaatst. Met den rug naar het klooster gekeerd, blijft hij ais in verrukking. Men ziet zijn lippen bewegen. Verder is het gelaat zon der uitdrukking. Eenmaal wrijft hij over zijn voorhoofd, maar dan staart hij weer naar hetzelfde punt. Intusschen nemen de geneesheeren proeven met een electrisch lampje, dat men recht in de oogen van Tilmant doet

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 1