mm mmmm In de Pappen Voor 1 we ZEKERHEID Nieuws uit leper mm mimtmnrnm lEPER'S KUNSTKRONIEK Jan Yperman, Vader van de Moderne Heelkunde bridge In 't Binnenland Iefaam» ,*rji svtss ÏKS Kr.;sS'jSSh ÏSÏÏÏÏTrifs, Meester Jan Yperman herdacht HUIS AIMfi C-RUWEZ kunstconcert D. STEURBAUTS e leper, Boterstraat Boekhouding Fiskale inlichtingen Sociale Verzekeringen YPER. -- TUINDAG. DOODENKOERS cinema coliseum mr le fox d0ublemètre acrobaat NIEUWIGHEDEN. De smakelijke Egyptischs Truffen PLAATST uw GELD BIJ DE ZICHT - TERMIJN - SPAARKAS en in 't bijzonder Obligaties aan drager van 5 en 10 jaar tegen 5 t. h. netto MSi Bijvocgset Tan De Halle13-8-33. De politiek, de hatelijke politiek die tegenwoordig hare leiders verrijkt en de menschen in vijandelijke kampen ver deelt, schijnt de eenige bekommernis van een tijdperk te zijn geweest, indien men bet groot aantal standbeelden, borstbeel den, herdenkingsplaten, namen van stra ten en openbare plaatsen nagaat welke da namen van politiekers vereeuwigen die, meerendeels, slechts min of meer be hoorlijk de plichten van hun ambt ver vulden. Voorbeelden zullen we niet aan halen omdat... er te veel zijn! Een gelukkige ommekeer schijnt zich in dezen geestestoestand voorgedaan te hebben en sedert eenigen tijd, herdenkt men verdienstelijker mannen, die de we reld met gelukkige uitvindingen begiftig den, welke er toe bijdroegen het men- jchelijk bestaan te verbeteren of zelfs eenvoudig weg te veraangenamen. Zoo werd de uitvinder van de fotogra fie, waarvan de onmiddellijke opvolger de bioscoop een steeds grooteren bijval geniet, met grooten luister gevierd en heeft men ook niet nagelaten den twee honderdsten verjaardag van den Engel- schen scheikundige, Priestley, te herden ken. Hij verwierf zijn roem door zijne studies over de gassen en ontdekte de zuurstof in de lucht en nog veertien an dere gassen. Zijne werken leidden zeker lijk tot de ontdekking van het verlich- tingsgaz, dat zulke groote diensten be wijst. leper mag er zich op roemen eene der voorloopers van de moderne wetenschap gehuisvest te hebben. leper is inderdaad de streek of de stad die er aanspraak mag op maken het daglicht geschonken te hebben aan een beroemd geneesheer in het midden der XIII" eeuw, in dat Mid- deleeuwsch tijdperk nog ten volle in de duisternis der onwetendheid gedompeld, in een tijd toen de kasteelheeren er op pochten in hunne hoedanigheid van rid der, hunne handteekening niet onderaan een oorkonde te kunnen neerschrijven! Slechts in de XVI* eeuw daagt de groote figuur van Ambroise Paré op, den groo ten Franschen heelkundige, die bij de af zetting de .ligatuur der slagaders in de plaats stelde voor de toeschroeiïng ervan. Rond hetzelfde tijdstip maakte Andreas Vesalius, in 1514 te Brussel geboren, door zijn stelsel van lichaamlijke ontleding de Vlaamsche heelkunde beroemd. Op hem volgt Philip Werheyen, vermaarde ont leedkundige, in 1648 te Verrebroek gebo ren en anderen onder wie Jan Palfijn, de uitvinder van de verlostang, aan wien Kortrijk, zijn geboortestad, zoo erkentelijk was het door iedereen gekende standbeeld cp te richten. Onze Jan Yperman is veeleer een we reldberoemdheid dan een plaatselijke ce- lebriteit en, uit dien hoofde, verdiende hij misschien wel meer dan andere heel kundigen aan wie hij den weg wees, een standbeeld in de plaats van de plaat waarmee ons welwillend bestuur zijn na gedachtenis vereeuwigt. Vóór meer dan twee jaar namen we het initiatief voet stappen aan te wenden en het terrein te verkennen met het oog aan onzen be roemden medeburger een standbeeld op te richten. Vanwege het medicaal corps, vooral vanwege de geleerden die zich met de geschiedenis van de geneeskunde be zighouden aan wier hoofd gezagvol staat de Heer Tricot Roger, leeraar aan de Leuvensche Universiteit, luidde het ant woord dat, ten gevolge van de wereldcrisis, het ingeteekend bedrag tegenwoordig minder groot zou zijn dan de som inge zameld voor het oprichten van het stand beeld van Palfijn. En zoo zal voorloopig de mooie plaat, die we aan het talent van den jongen Ieperschen kunstenaar Maurice Deraedt te danken hebben, een der heerlijkste na men vulgariseeren en vereeuwigen, die vroeger slechts door een klein aantal ge- neesheeren gekend was en nu maar is door eenige oude bibliotheekrattén voor wie de werken van een Broeckx, Cariolen en andere bibliografen geen geheim zijn. Deze werken samenvatten met er zelfs slechts de quintessens van te geven is on mogelijk binnen de beperkte plaats van een dagbladartikel. Vooraleer de loopbaan van den geleerde af te schilderen en, vol gens de schrijvers, de manuscripten van Brussel en Cambridge te ontleden, zullen we ons beperken tot, eenige biografische nota's naar de onlangs verschenen studie van den Antwerpschen geneesheer, den heer dokter Tricot Roger. Naar alle waarschijnlijkheid zou Jan Yperman, zoon van een Ieperschen Poor ter, 1260 geboren zijn, benaderende datum gesugge» rnd door een document, dat betrekking had op zijn huwelijk en dat in onze vroegere archieven bestond. De stadsrollen vermeldden insgelijks dat in 1297 een Jaarlijksche som van 200 sols parisis toegekend werd om, zoo men het heeft trachten te bewijzen, waar schijnlijk zijn verblijfkosten te verlichten te Parijs waar hij de lessen van den Mi- laanschen leeraar, Lanframchi, zou ge volgd hebben. In 1303 stelde de overheid perman tot heelkundige aan van het Belle hospitaal, in 1276 gesticht, en van af dit oogenblik wordt hem de titel van Meester toegekend. Meldingswaardig is het, dat de moeder en de zuster van Yperman beide een ambt in het hospitaal op de markt bekleeden en hiervoor elk een wedde ontvangen grooter dan de zij ne. In 1310 koopt Jan Yperman een huis buiten de Boezingepoort, op den rechter oever van de Ieperlee, niet ver van de kerk van Onze Lieve Vrouw ten Breu le heiligdom sedert 1195 tot parochiale kerk opgericht, en daar woonde hij tot in 1318. Op dat tijdstip verzocht de Over heid hem zijn intrek in de stad te nemen en vergrootte zijn wedde, 't Is dan dat hij zich nevens het Belle hospitaal kwam vestigen, in een huis dat hem reeds toe behoorde, vermits hij vanaf 1313 reeds een zaal aan den raad der Schepenen afgestaan had. In 1313 en in 1325 volgt Yperman, in hoedanigheid van legerchi- rurg, de militaire verrichtingen zijner medeburgers, namelijk ter gelegenheid der geschillen tusschen de Bruggelingen en den graaf van Vlaanderen. Dit nieuw ambt maakt van onzen Yperman den voorvader alsook den oudste onzer mili taire geneeskundigen. Het is tusschen den 28 Oktober 1330 en den 1 November 1331 dat alle spoor van hem in de stads rollen verloren gaat en dat men hem als overleden mag beschouwen. Tot op onze dagen werd de vermaarde Iepersche chirurg slechts door het stand beeld der Hallen, rechtover het kleine portaal der St Maartenskerk, herdacht, alsook door den naam Yperman aan eene straat gegeven te Antwerpen, stad die ook door straatnamen in de wijk pa lend aan het Stuivenberghospitaal de herinnering aan een Boerhaeve, Van Hel- mont, Jan Palfijn en anderen doet voort leven. Ter gelegenheid van den wedstrijd on der de artisten uitgeschreven tot het sa menstellen van de Yperman-plaat, zagen we met vreugde den palm toekennen aan onzen medeburger, den Heer Maurice De raedt. Deze plaat die we van af het begin harer modeleering zagen, toen ze nog on der hare gewone vochtige doeken be schermd was, is in den trant der Vlaam sche Renaissance opgevat en om meer dan een reden verkiezen we dat tijdstip van onze kunst boven dat, toen Yperman leefde. De geheele samenstelling mag ge lukt heeteii zoowel door haar decoratief geheel, als door de verstandige keus der symbolische onderwerpen die er de betee- kenis van verklaren. De met loofwerk versierde Renaissance lijst, waarin een wel gepast opschrift te lezen staat, wordt beheerscht door het stadswapen samen gesteld uit het Patriarchale kruis met de zon en de maan er rond. Links, van om hoog naar omlaag, wordt de artsenijkun de door de ten allen tijde gekende kop pen van narcotische papavers voorgesteld en door de vaas en haar traditioneele slang. Daarbij verbeeldt een boek het heelkundig handboek van den Meester. De ontleedkunde door een menschensche- del voorgesteld en de waakzaamheid, ver licht door het menschelijk verstand dat steeds vooruit schrijdt zonder het verle den uit het oog te verliezen, met den spiegel en de slang, volledigen rechts, van boven naar onder, de reeks allegorieën. Onderaan en in het midden, verbeelden het boek en de console met de boog, de Liefde die de geschiedenis steunt. Lauwe ren dienen tot omlijsting. Geen twijfel of deze mooie plaat zal de algemeene goedkeuring wegdragen van de bij de onthulling aanwezige geleerden, alsook van de Iepersche bevolking en de aandacht trekken der talrijke toeristen, die onze stad bezoeken. PYRËS. INFORM ATIE-DOUBLE (Contre Americain) Als informatie double aanziet men een double gegeven met het inzicht den part ner te doen annonceeren. Het is van het allergrootste belang een inf. double van een gewone double te onderscheiden. Belde staan immers he melbreed van mekaar. De gewone double (penalty double) wordt gegeven wanneer men denkt dat de tegenpartij down zal gaan en men door het dubbelen der strafpunten esti- meert meer te verdienen dan met zelf te spelen. Hij is dus feitelijk een wensch van tegen te spelen en wordt zelfs in sommige gevallen gebruikt met het doel den partner te waarschuwen van niet verder door te bieden (stop double). De inf. double integendeel wijst op een spel dat geschikt is om zelf te spelen en is dus een uitnoodiging, een gebod aan den partner om te biedin. hxsctb r"i WANNEER 13 EEN DOUBLE INFORMATIE DOUBLE? Is informatie double alle double gericht tegen 1 S. A. of 2 in kleur op voorwaar de de partner nog niet geboden heeft (ofwel gepast heeft). Bijvoorbeeld: 1 y pas 1 S. A. double inf. d. (aangezien de partner niet geboden heeft) 1 V 1 A 2 V double pen. d. (aangezien de partner geboden heeft.) 1 V double 2 double penalty d. (aangezien de maat gedoubleerd heeft, dus geboden heeft.) Op te merken valt dat het onderscheid op eene conventie berust: maar die con ventie is logisch: Immers is het gemak kelijk aan te nemen dat, indien uw maat b. v. 1S. A. doubleert hij niet wenscht dat gij de double zoudt laten. Aan den anderen kant heeft het geen zin, in geval gij reeds geboden hebt, dat uw partner een inf. double zou geven, 1.1. z. U zou dwingen uw spel aan te geven, wat gij feitelijk reeds gedaan hebt. KOOFDVEREISCIITE (om te mogen doubleeren) Doubleer nooit met min dan 3 v. sl. of 15 punten, over drie kleuren verdeeld. Doubleeren moet dus altijd aan den partner de indicatie geven dat gij mi nimum 3 v. sl. (15 punten) bezit. Met min kan de inf. double gevaarlijk zijn. I. - De Inf. double tegen kleur. Heeft de tegenpartij geopend in kleur dan moet gij doubleeren indien: 1) uw spel minimum 3 v. sl. (15 pun ten) bevat en liefst in de drie andere kleuren verdeeld; 2) gij geen S. A. kunt bicden wegens onvoldoende dekking in het kleur door de tegenpartij geboden; 3) gij geen ander kleurenbcd kunt doen omdat de kracht van uw spel te verdeeld is en gij geen kleur bezit dat krachtig of lang genoeg is. B. v. na een bod van 1 A der tegen partij jf, A xxx AHVxx V A V xx ax H xxx 4 A H k H V xx jj, B x Men moet doubleeren Het spel be- was een collectief pas toegestaan op ze vat de vereischte 3 v. sl. (15 punter.)j kere voorwaarden: zij mochten geen her 1 S. A. kan men niet bieden wegens zwak- kenningsteeken dragen en moesten zich te in en er is geen kleur dat do- onthouden van alle betooging of zang op mineert om te kunnen kleur bieden. De straat. Op het kerkhof was het hun even. partner nu kan, indien hij voldoende dek- wei toegelaten passend; gezangen uit te kir.g heeft in A> 1 S. A. bieden. Zooniet voeren, zal hij zijn beste (liefst zijn langste) kleur bieden; en dit zal alleszins het I beste kleurenbcd zijn aangezien in uw I 1 spel de drie kleuren even lang en onge- veer even sterk zijn. Met een woord, uw Allen naar leper gegaan, en zoo kunt maats beste kleur is alleszins uw beider een bezoek brengen naar beste klem-. 'T SAYETTEN WIJVEKEN, Het kan wel van tijd gebeuren dat in 19, Groote Markt, IEPER. geval uw maat absoluit niets bezit, gij okkasie kleederen vanaf 25 fr. een of twee slagen down zult gaan. Be- Schoone zomerkleedjes vanaf 45 fr. denk nochtans: 3^^ voile-kleedjes vanaf 95 fr. 1) dat het uiterst zeldzaam is dat hij Overgroote keus in Mantels, Trouw - totaal niets bezit (noch in kracht noch en Rouwkleederen. in lengte); Ter gelegenheid der groote feesten is 2) dat hij niet biedt met zijn spel maar er 10 afkorting gegeven op eiken aan bijzonderlijk met de 3 v. s. (15 punten) |koop. van uw spel; 3) dat men met om het even welk bod I Valsche priester. Dinsdag namid altijd down moet gaan wanneer de maat Sm§ hier een persoon in priester ge niets heeft' I kleed van huis tot huis om aalmoezen in IEFER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure, de Apotheek VAN WALLEGHEM, Statiestraat. 6 OOGST 1933 Leve Christus, 's Hemels Koning! Huid' aan 's Hemels Koningin! Hunne beelden in elks woning Zegenen elks huisgezin! Sedert Christus' komst, bewaarde 't Menschdom. dat verkristelijkt werd, 't Beeld van God den Zoon op aarde. En van Zijn zoo liefdrijk hert. 't Beeld van Onze Lieve Vrouwe D'Heilge Maagd en Moeder Gods Bleef bewaard ook, en t'aanschouwen, Onverdelgbaar als de rots. Christus' beeld komt d'aandacht trekken Op een Kind. dat God en Mensch was, Eenen Werkman zonder vlekken. Een Doctoor die elk genas, Eenen leeraar die, misprezen, Schandelijk gekruisigd wierd, Maar die, uit de dood verrezen, Met Zijn leering zegeviert. Onze Vrouwe's beeld stelt voren D'Onbevlekte lieve Maagd, Laag voorspeld en uitverkoren. Die den eeretitel draagt Van de Moeder, Maagd gebleven. Van Gods welbeminden Zoon, En wier lichaam wierd verheven Op een Koninginnentroon. Jesus-Christus, Zielenkoning, En Maria koningin, Heerschen t'Ieper in elks woning En in ieders huisgezin, t Was te zien Zondag laatstleden Bij het Heilig Hertefeest En den Tuinstoet van 't verleden, Waar elk meevierd' om ter meest. Om elkeen welkom te heeten In d'heropgebouwde stad, En God lof en dank te weten, Wierd bij 't volk 't plan opgevat Van de gevels en de straten Te versieren, zoo elk kon; En het mocht 't schoon leper baten Dat er nog meer schoons bij won. 't Heilig Hertefeest gelukte Door veel volk en vaandelpracht, En stads toewijding verrukte Groot en klein er heen gebracht; Ook de Jubelstoet was prachtig. En de vroeger stoeten weerd: Bravo, leper, goed en machtig, Maagd van leper, op uw peerd! Op Dinsdag 15 Oogst (O. L. Vrouw He- melvaartdag) alleen Apotheek VANRO- BAEYS, Boterstraat. Schepen omvergereden. Toen heer Schepen Lemahieu, Zondag avond om 9 M u. per velo naar huis reed gemoette hij aan het kerkhof St' Charles, twee auto's die met volle lichten den weg naar leper opreden. Meenende dat alle gevaar voorbij was keerde hij rechts af om de hofdreef in te rijden, doch werd omge reden door den auto van M. Heursel, ju welier uit de Boterstraat, die dadelijk de andere opvolgde. De man werd ten gronde geworpen en kon met moeite recht komen. Hij was het sleutelbeen gebroken. Duitsch bezoek. Deze week hebben 500 tot 600 Duitsche studenten onze stad aangedaan om de graven der Duitsche soldaten te Zonnebeke te bezoeken. Hun standige, handige en bekwame vrouw. Zoo verstond ik uit de uitleggingen eener lee- rares die ons, bij ons bezoek aldaar, zoo welwillend te woord stond en iedere ver klaring staafde door ons te wijzen op een prachtige exaamuitslag, een ingewikkeld en fijn afgewerkt patroon, een bekoorlijke versiering, het effect eener kleurenhar- monie, de uitbeelding van het esthetische in de sierlijke lijnen en vormen eener teekening. We waren getuige van de bewondering, de belangstelling en de waardeering der vele bezoekers en van de loftuigingen en gelukwenschen dte leerkrachten en leerlin gen in groote mate ten deele vielen; dat schijnt ons de rechtzinnigste getuigenis der voortreffelijkheid van het onderwijs dat de leerlingen in het gesticht der H. Familie genieten. We wenschen dat zulke veelbelovende school meer en meer succes moge oog sten, verder en beter moge gekend worden tot vreugd en voordeel van huisgezin en samenleving. SINT JOZEFSSCHOOL, IEPER UITSLAGEN VAN HET SCHOOLJAAR 1932-1933. Stemt voor ons, wij zijn de beste Zoo schreef iedere partij. Weet ge wat er op het leste, Bij ons overbleef der kwestie? Moeder zei: 'k Stem vrank en vrij F. C. JACOBS SUIKERIJ. VAN OEM m lYKftÜNC: WERKZAAM tNt Bl i il*0Öö$ Hiy 1204 *1351 N XPE£MAI( HÜBOTO8 te zamelen voor een goed werk. De politie had hem bemerkt en lag met achter- It L vfdocht; doch hun argwaan vergrootte toen 4) dat doubleerenalleszins het beste gij één kans op vijf in het beste kleur (of S. A.) te vallen (en vergeet daarbij niet dat, indien gij in het slechtste kleur valt, de maat, die niets bezit-, geen red' bod kan doen). De maat integendeel kan kiezen en connaissance de cause welk kleur of bod ze in den namiddag het bezoek ontvingen van eene vrouw van Moeskroen die hun verwittigen kwam dat een valsche pries ter de stad afliep. Dadelijk werd er naar gezien en 't en duurde niet lang eer men den vreemdeling te pakken kreeg in een k_,j barbierwinkel der Torhoutstraat. De man voor de beide spelen best past, hetgeen verzocht mede te saan en verklaar uen in Dria0e ten zcKer dou Dtsiaat Anei vocfn ivoonct miririoiov. DE GEDENKPLAAT MEESTER YPERMAN TE IEPER r^rnzsniSiaaBBSiBaaHBSBssEamaEBBasHiBasaBHiEaHsaBMm niet maar wel een beste bod. BESLUIT: Opdat het bieden van uw maat na uw inf. double nooit zou kun nen gevaarlijk worden bedenkt wel: 1) of gij 3 v. sl. (15 punten) bezit; 2) of gij kracht of lengte bezit in de drie kleuren waarin de maat zou kun nen bieden bijzonderlijk in het hooge kleur dfb. II. - De Inf. double tegen S. A. Heeft de tegenpartij geopend met 1 S. A. dan moet gij doubleeren indien uw spel: 1) minimum 3 v. sL (15 punten) bevat; 2) te zwak is om 2 S. A. te bieden op oud, zonder vaste woonst en middelen van bestaan. Vroeger was hij student ge weest in een klooster te Moeskroen doch werd er door den overste weggejaagd; la ter ook nog uit een ander klooster in Frankrijk. Hij zegde niet te weten dat het dragen van priesterkleederen voor een leek verboden was. Woestaard. Vermeulen Oscar, 42 jaar, wonende in de kazerne, werd Zon dag nacht om 22 u. in de Boterstraat in dronken toestand aangetroffen. In de eene hand droeg hij een lierenaar, in de andere een open scheermes, waarmede hij de rustige wandelaars bedreigde. Terecht bevreesd, telefoneerde men naar het po- litiebureel en 't en duurde geen tijd eer eigen hand (wat heel dikwijls het geval de politie ter plaatse en de kerel inge rekend werd. Proces-verbaal werd opge- Dln-iij 8 dezer, om 11 ure had de onthulling plaats van de bronzen gedenk p.aat, welke door het tcedcen van den Openbaren Onderstand, ter nagedachte nis van Meester Jan perman, aan den gevel van zijn oud huis werd opgesteld De Heer H. Desaegher, voorzitter van het Weldadigheidsbureel, kwam de eerste aan het woord, deed ons in eene korte maar juiste beschrijving het leven van den gevierde kennen en vroeg den heer Burgemeester Vander Ghote, omringd door het Schepencollege en de leden van den gemeenteraad de gedenkplaat te willen aanvaarden en ze onder de waakzame hoede der stad op te nemen.Daarop schoof het doek weg die de plaat aan het gezicht onttrok, en dit onder het toejuichen der toegestroomde menigte. Zij is het werk Van onzen stadsgenoot, heer Maurice De- laedt, den niet genoeg bekenden kunste naar. Zonder de minste aanstellerigheid heeft hij hier het gewenschte werk gele verd en werd daarom ook door de aan wezigen geluk gewenscht. Mijnheer de Burgemeester dankte in naam der stad het Weldadigheidsbureel om de kiesche daad welke het kwam te stellen en beloof de deze waardevolle gedachtenis steeds in eene te bewaren. Uit naam der Vlaamsche Akademie huldigde Dr Vandevelde in Meester Yper man den grooten geleerde en den stoe- ren Vlaming die het aandurfde twee hon derd jaren voor Paré, den Franschen ge neesheer, zijne bevindingen in de moeder taal neer te schrijven. Zijn werk is het eerste Vlaamsche werk vcor de heelkunde. Om de reeks te sluiten begroette Dr Brutsaert, in naam zijner collegas aldaar tegenwoordig, den vermaarden ambtge noot die de roem was van zijne stad en een der zuivere gloriën van Vlaanderen. Ook mogen wij verhopen dat in een nabije Verschiet het beeld van Yperman ander maal de plaats zal innemen aan de Halle, in de lange rij van leper's roemvolle kin deren. Onnoodig te zeggen dat die verschillige ledevoeringen met luiu jpplaus begroet werden. Toen kwamen de weeskinderen jongens en meisjes, vooruit en zongen met heldere en fijn geschakeerde stem een mooi gelegenheidslied op woorden en muziek van heer Jos. Vandendriessche Nadat de genoodigden aan het gesticht een bezoek gebracht hadden, aan het ge sticht waar in de laatste tijden prachtige herstellingen uitgevoerd werden, doch waar nog de zoo schoone kapel maar steeds achterwege blijft, bracht een keu rig vriendenmaal de heeren afgevaardig den van de Vlaamsche Akademie en van den Gemeenteraad samen met al de art sen van de stad in de rijk versierde ont vangstzaal bijeen. Toasten werden gedaan door den Heer Desagher, die de medewer kers van harten bedankte; door den heer Burgemeester, die de kiesche daad van den raad naar volle waarde wist te schat ten en eindelijk door den heer Vandevelde de, wiens toespraak tintelende van' hu mor een wonderkleurig vuurwerk toe scheen. In de beste stemming verliep het schoone feest. IBÏ Slijmafdrijvend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, verwijderen de slijmen welke in de maag de spijsverte ring belemmeren. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestclyn, Gasthuisstraat, Poperinge. taaxisiBaHHBHBMaaiisiisaBsasaa Maar zwakte in 4,. Zoo wordt het bieden van den maat gemakkelijk. Met middelmatige troefsteun in V en zelfs zwakke bijkaart kan hij 2 V bieden. Met een serie 4 of Jf, kan hij 2 jf, bie den of 2 4. Met dekking in 4, en iets in de bij kaart 1 S. A. De inf. double heeft dus niet alleen het voordeel twee of drie nieuwe inlichtingen te geven maar ook en vooral den maat toe te laten op een laag niveau zijn spel aan te geven. ('t Vervoigt.) HARTEN AAS. is) 3) niet toelaat 2 in kieur te bieden (afwezigheid van lang en sterk kleur S. A. distributie 4-3-3-3 zwakte in lan ge kleuren met kracht in de korte kleu ren), B.v. na IS.A. der tegenpartij: A xx 4 A B xx V H B 10 A A xxx 4AVX 4BIOXX VAB10 4 H B X Gij moet doubleeren. Zelf kunt gij moeilijk bieden. Het spel is te zwak om op eigen hand 2 S. A. te bieden (na 1 S. A. der tegenpartij!) en er is geen dominee- rend kleur om in kleur te bieden. Alles maakt. Jaargetijde. Dinsdag hadden wij in St Maartenskerk het solemneel Jaarge tijde voor de gesneuvelde Iepersche sol daten. De Tinelkrlng zong op onberispe lijke wijze de gewijde gezangen en deugd doende was het om zien hoe groot de dankbaarheid is van het Iepersche volk voor dezen die hun leven voor hen veil hadden, want lang duurde het offer en mild was de jonst ten voordeele der Fun datie. Terechtwijzing. In verband met hangt af van het spel van den maat, Iaat artikel Herbergtwisthier verleden week hem dus kiezen. Hij kent de kracht van gedrukt, vraagt ons de heer Meulewater uw spel, de distributie, de verdeeldheid August volgend in te lasschen: «Op be van kracht. Heeft hij zelf eenige kracht doelden Zondag niet, en zeker nog minder dan kan hij 2 S. A. bieden. Heeft hij een op dezen avond heb ik de genaamde An- lang sterk kleur dan biedt hij 2 (of 3) gillis gezien, ver is-het dus van hem Sla- in dat kleur. Heeft hij een zwak spel dan gen en verwondingen te hebben toege- kan hij in zijn beste (liefst zijn langste) bracht. Heel den Zondag bracht ik door kleur het minimum 1.1. z. 2 bieden. in de omgeving van mijn familiekring. Omdat te bevestigen kan ik desnoods be lli. - Doubleeren na zelf geopend roep doen op getuigenissen», te hebben. In geval men zelf een openingsbod KERK DER E. E. P. P. KARMELIETEN MONDSTRAAT. IEPER heeft gedaan en de maat U niet gesteund heeft kan men doubleeren op een bod Feest fn rl«*ht.ghe.d van St Albertus. der tegenpartij om op te geven: 1) dat Zondag, 13 Augustus, te 9 u. 's mor- men sterker is dan voor een gewoon ope- 8ens: Plechtige Hoogmis met gelegen- ningsbod (dus v. sl. of 2 punten meer); heidssermoen. Na de mis, wijding van 't 2) dat men kracht (of lengte) bezit in water, met de relikwiën van den H. Al- minstens drie kleuren (maar zwak is in óertus. Vereering der relikwiën. het kleur door de tegenpartij geboden)Na de plechtigheid en gedurende gansch Spel uit de finaal van het kampioen- den dag, zullen de bedevaarders ontvan- schap van Frankrijk gen worden in de Kapel van 't Klooster, 4 A Vx 4 AH 10 V A B xxx 4 xx I OR; er te dienen en gezegend te worden. Z. biedt 1 V- W. (tegenpartij) 1 4 BEZOEK AAN DE TENTOONSTELLING De maat past. Wat kan Z. bieden? VAN HANDWERKEN Het spel is veel te sterk om te pas sen 2 v is misschien niet te best want I Middelbare Beroepsschoo! der de maat heeft op het V bod gepast; is Heilige Familie, de Stuersstraat, 32, leper het wegens gemis aan troef of wegens wie bJns, de Thuindagen de kans had slag®n in bijkaart? Onmoge- Jde iaatste tentoonstelling in bovengenoem- lijk dit te weten; en het is mogelijk dat de inrichting te bezichtigen heeft zich een e^n I*?}?- a. heeft; ofwel vol- duidelijk gedacht kunnen vormen van de doende dekking in 4 voor S. A. - Dou- harmonische ontwikkeling der leerlingen. bleeren is dus best want zoo blijft 13A. De prachtige uitstalling van de hand- of 2 4 of 2 4 nog mogelijk wat na 2 werken der lagere maar voora! die van de niet meer het geval zou geweest zijn. professioneele sectie is het welsprekendste Da,arbij verkrijgt de maat heel juiste in" bewijs voor de degelijkheid van het on- l^g6,n'« ~7 1 op' derwijs dat daar wordt verstrekt, a) 2 A tot 3 v. sL (13 punten); b) een Zulk een school is een zegen voor de A. POTYZE. 1" Studiejaar. 1. Alice Derluyn; 2. Albertine Rougiers; 3. Jacqueline Fiers; 4. Roger Ameel; 5. Maria Verfaillle. 2" Studiejaar. 1. Jerome Derluyn; 2 Anna Derluyn; 3. Maria Delanote; 4. Ro ger Gryson; 5. Antoinette Vanoverberghe B. KALVAART. 1* Studiejaar. 1. Roger Coudron; 2 Joseph Erard; 3. Raymond Priem; 4. An- dré Bouckenooghe; 5. Roger Vandeca- steele. 2" Studiejaar. 1. Irma Velge; 2. Gil- berte Corneillie; 3. Jacqueline Lenoir; 4, Anna Sedeyn; 5. Martha Van Meenen. 3" Studiejaar. 1. Antoinette Druez; 2. Jenny Janssens; 3. Marguerite Sedeyn; 4. Bertha Baert; 5. Nora Six. 4" Studiejaar. 1. Georgette Provoost; 2. M.-Louise Swertvagher; 3. Elisabeth Casteleyn; 4. Simonne Ossieur; 5. Maria Kesteloot. C. MEENENSTEENWEG. 1" Studiejaar. Georgette Messiaen; 2. Jeanne Rondelez; 3. Denise Roosebeke; 4. Simonne Provoost en Noëlla De Vooght. 2* Studiejaar. 1. Lea Warlop; 2. Yvonne Vandamme; 3. Cecile Vandemeu lebroucke; 4. Marguerite-Marie Hoorens; 5. Anna Sercu. 3" Studiejaar. 1. Emma Vandamme; 2. Fernande Duflou; 3. Anna Forrez; 4, M.-Thérèse Hoorens; 5. Madeleine De- gryse. 4° Studiejaar. 1. Maria Lesage; 2. Clara Couwet; 3. Maria Berghman; 4. M.-Louise Krop; 5. Georgette Morel. 5" Studiejaar. 1. Simonne Herman; 2. M.-Helene Hoorens; 3. Gabrielle De- buigne; 4. Thérèse Maxy; 5. Marguerite Soenen. 6" Studiejaar. 1. Martha Cambier; 2. Yvonne Flamant; 3. Denise Erard; 4. Jeannette Landerwyn; 5. Irène Vanden- berghe. 7" Studiejaar. 1. Martha Boudry; 2. Nelly Mouchamp; 3. Godelieve Six; 4. Jacqueline Boudry; 5. Jacqueline De- proost. 8" Studiejaar. 1. Julienne Germon- prez; 2. Georgette D'Huyvetter; 3. Paula Demeyer; 4. Marie-José Drolez; 5. Mar- ta Sampers. Hoogere Graad. 1. Raymonde Cocle; 2. Alice Knockert. Eindexaam van den vierden graad. De 14 leerlingen van onze reeds zoo gun stig gekende St Jozefs school, die zich voor het eindexaam van den vierden graad aanboden, hebben allen dit exaam op prachtige wijze geslaagd. Julienne Germonprez, van Moorslede, bekomt 336 punten op 375; Georgette D'Huyvetter, van Vichte, 333; Martha Boudry, van Poperinge, 331; Marie-José Drolez, van leper, 314; Suzanne Mou- champs, van leper, 310; Marguerite Com- pernolle, van leper, 309; Marguerite Van- steenkiste, van Zarren, 304; Martha Sam pers, van Oostvleteren, 301; Paula De- mêyer, van Vichte, 299; Godelieve Six van leper, 293; Gabrielle Vandekerkhove van leper, 292; Nelly Mouchamps, van leper, 291; Irène Six, van leper, 290 en Jacqueline Boudry, van St Jan, 286. Voor de tweede taal behaalden diezelfde leerlingen onderscheidelijk de volgende punten 69, 72, 72, 67, 64, 68, 60, 63, 67, 64, 61, 60, 60 en 61 op 80. Julienne Germonprez, die over eenige weken een getuigschrift bekwam van ma- chienschrift, heeft nu bij haar eind exaam van den vierden graad de eerste plaats bekomen ln 't kanton leper en de St Jozefs school staat, ingezien de mid dengetallen, aan 't hoofd van gansch het Toezichtsgebied Kortrijk. Deze uitslagen mogen waarlijk schitte rend genoemd worden, te meer dat er onder de gemelde leerlingen er zeven zijn die slechts 13 jaar tellen. Aan Meesteressen en Leerlingen onze hartelijkste gelukwenschen. Maden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed. Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 Ier - 2-4, BOTERSTR. I C D C D dicht bij de Halle 1 r F tch. 37177 POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek INGHELRAM. Op Dinsdag 15 Oogst (O. L. Vrouw He- melvaartdag) 's namiddag alleen Apo theek KESTELYN. OpgeletIndien gij lijdt aan hoofd-, schele hoofdpijn, rheumatiek of griep, neemt niet anders dan de MONO POEDERS, het eenigste krachtdadigste geneesmiddel tot heden gekend. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groo te Markt, Poperinge. Doodgebeten. Bij Jules Dekervel, Ouderdomsteenweg, werden acht konij nen doodgebeten door een hond of ander dier. De konijnen liepen vrij in een park. Verkeer. De Openbare Macht ver zoekt ons aan te dringen bij alle voer lieden opdat deze, 't zij met autos, wagens, motos of velos, steeds hun kant zouden houden, in alle straten of banen. Stand der Werkloosheid. Dinsdag 200; Woensdag 196; Donderdag 207; Vrij dag 181. Stad Poperinge Gasthof Skindlef ZONDAG 20 OOGST 1933 om 16 uur in Skindies Park door de HARMONIE YPRIANA onder leiding van M. Fr. Deridder. Fucik von Suppé Leroux PROGRAMMA: 1. Florentiner Marsch 2. Morgen, Middag, Avond te Weenen 3. L'ne Soiré prés du Lac voor Hobo (solist M. M. Ossieur) 4. Ballet des Deux Pigeons Messager 5. La Dernière Sérénade Fr. Vandewalle voor Saxephone-Alto solist M. Alb. Verdoene 6. Rapsodie Hongroise Nr 2 Liszt arr. Bury VRIJE INGANG. Het Katholiek Muziek gaat heden Zondag naar De Panne. Schoon uitstapje, bijzonder daar op dezen dag de groote reddingswedstrijden plaats hebben waar over uitleg hierover. Eereleden en Le den die begeeren de reis per autobus medv te maken, worden verzocht zich ten lang ste Zaterdagavond voor 8 u. aan te geven ln den «Katholieken Kring». Prijs heen en terug 10 fr. Die eerst komt, wordt eerst gediend; de plaatsen zijn be perkt. ghoJgere schildersschool gesticht in 1890. Lange Steenstraat, 28, gent - (tram 4) (vroeger Congostraat en Kammenstraat) Hout en marmer, versleren, letters, ver gulden, enz. Daglessen: van 1 Oct. tot 31 Maart, alls dagen. Zondaglessenalle Zondagen, van 1 Oct. tot 30 Juni. Vraagt conditiën. Let op: Lange Stecnstr., 28, Gent (tram 4), Expert-Boekhouder en Vereffenaar bij de Rechtbanken Nr 43, - le Verdiep Open alle dagen van 9 tot 12 en v. 2 tot 4 u. Onderhoud en nazicht per per abonnement. Bedrijfsbelasting. Over dracht- en Weeldetaksea. Krisisbelasting. Pensioenwet voor Werklie den en Bedienden. - Gezins vergoedingen. BEDANKING IEPER. Mijnheer Camiel Verbouwe, te Bras- schaat, Advokaat en Mevrouw Am. Lom- mez-Verbouwe en Kinders te leper mel den U met diepe droefheid, doch met kristene gelatenheid, het pijnlijk afster ven van MEVROUW CAMIEL VERBOUWE geboren MARIA-THERESIA VAN ALSENOY hun Echtgenoote, Moedjr, Schoonmoeder en Grootmoeder, overleden te Brasschaat op 4 Oogst 1933, na ontvangen te hebben het H. Oliesel. De Lijkdienst, gevolgd van de Teraardbestelling in de familiekelder te Berchem, heeft plaats gehad op Dins dag 8 Oogst 1933. Zij bevelen hare ziel in uwe gebeden. Vrienden en Kennissen die bij verge telheid geen doodsbericht ontvangen heb ben gelieven dit als dusdanig te aanzien. Pectoral Dupuis. Al die om zijne gezondheid bekommerd is, gebruikt ze om met goed gevolg te bestrijden: Hoest, val ling, ontsteking der luchtpijptakken, griep, influenza, asthma, benauwdheid, heesch- heid, keelpijn. De doos 6 frank, bij H. NOTREDAME, Groote Markt, Poperinge. De roekelooze Motocyclisten zijn toegekomen met hunne BOULE INFERNALE in dewelke zij aan het publiek vertoonen hua STAD IEPEF. Christen Volkshuis, Sint Jacobstraat, 30. biedbaar kleur in V De double nu wijst op: a) minimum 3 v. sl. (15 p.); b) biedbaar kleur in V; c) kracht in 4 en 4,. (Vervolg ver'ge kolen). stad en het omliggende, want het meisje krijgt er nevens de wetenschappelijke ook een praktische ontwikkeling; lichaam en ziel worden er geleidelijk opgevoerd tot 'n mooi geheel, tot het vormen eener ver- ZATERDAG 12 OOGST, te 8 uur, ZONDAG 13 OOGST, te 2, te 5, te 8 u. MAANDAG 14 OOGST, te 8 uur. DINSDAG 15 OOGST (O. L. Vr. Hemelv.) te 5 en te 8 14 uur. Een der meest beroemde films ons ver- toonend een schitterend panorama van de indrukwekkende eenzaamheid der Cana- deesche sneeuwwouden. In dit kader ont rolt zich een ontroerend drama. Wereld bekende artisten verleenden hun mede werking: ANDRÉ LUGUET, BARBARA LEONARD, ARNOLD KORRF, JULES RANCOURT, LILIAN JANIN, ROBERT GRAVES. Vroolijke lachpartij in 2 deelen. Nieuwste lcerfilmen en berichten waar onder de Ritten der Renden van Frankrijk Aanstaande week: «VROME LEUGEN (Pieux mensonge) en FARINA CHAUF FEUR en den echten Naugat de Montelimart zijn altijd te vinden bij SYLVESTER BOSSUWE. Prijzen: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 en 2 fr. Kinderen tot 14 jaar: Balcon, 2 fr.; Benedenzaal I fr. Kinderen altijd toegelaten. Kostelooae kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Kostelooze bergplaats voor 200 velos. Naamlooze Vennootschap AGENTSCHAPPEN POPERINGE, Gr. Markt, 39. - Tel. 2S4. - Agent Maurice Va"aeys NIEUWPOORT, O. L. Vrouwstraat, 16. - Agent P. Huilmand. WATOU, Groote Markt, 17. - Agent Albert Corteel. DJKSMUIDE, Groote Markt, 10. - Agent Achille Kindt. ZANDVOORDE (Oostende). - Agent Vercruyce Camiüe, Gem.-Sekr, OOSTENDE, Henri Serruyslaan, 18. - Agent Soete Maurice. PERVIJZE, Dorp. - Agent Mevr. Nestor Cornelis. WIJTSCHATE, PL, - Tel. Kenimel 72. - Agent Gerard Vandelanoitte. OUDENBURG, Capellestr., 3. - Agent: Herman Montmorency. Kostelooze terugbetaling of herplaatsing van alle Chligatien en Kasbons van Staat- Gemeente'::ec'-iet van Belgie, Grondkrediet van Belgie, enz. enz. enz.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3