idré FOM Voor uwe ZEKERHEID In de Poppen Nieuws uit leper Beschrijvinge van Ypre Hulde aan Jan Yperman huis aimé gruwez een laatste reeks volmachtwetten de zaak gheyns In 't Binnenland OUDERDOMSPENSIOENEN leper, Boterstraat Boekhouding TUINFEEST D. STEURBAUT's cinema coliseum DE VROME LEUGEN farina chauffeur de barak van malec UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK kunstconcert GENTSCHE AUTOSCHOOLl melkerijboter Fiskale inlichtingen Sociale Verzekeringen PLAATST uw GELD BIJ DE ZICHT - TERMIJN - SPAARKAS en in 't bijzonder Obligaties aan drager van 5 en 10 jaar tegen 5 t. h. netto gjjroegsH raw De ILiIie». 28-8-St. Beschreven als ooggetuige door JAN-JA CQUES LA MB IN 1781-1789 (Bibliotheek Brussel, U/2 4881.) III. D?n 8 Juny, 's avonds ten negen cf. hebben eenige jongens zich vervoer end van te plunderen het huis van de weduwe De Wachtere, aen de Zuidzijde Tan de Vulderstraete, ende alle de meu belen verbrijzeld, ten oorzaeke zij alle de raderlandsgezinde uitmaekte voor schel men. Na de plunderinge van dit huis zijn ie Jongens raezende geloopen naer het .buis van den pensionaris Vermeersch aen tie Westzijde van de Zuldstraete, genaemd ie Draeke, aldaer vervoegd zijnde door 'een groot deel kwaedwilllg volk, ende hebben hetzelve ook ganschelijk geplun derd. Hetzelve was alreeds veriaeten door Vermeersch die met geheel zijn huisge zin was gevlugt, alle den huisraed wierd verbrand voor zijn deure, het deurde ge heel den nacht, dusdanig dat men 's an- derendaege ten acht ure nog altijd huis raed verbrande. Verscheidene andere, als Guillaume De Limon, oud schepen van de Kasselrie. wierden bedreigd, maer door de weldenkende borgers en het geven van eenig geld aen de plunderaers wierd dit belet. Den 7 Juny, zijn uit Ypre vertrokken 300 vaderlanders, om het leger te ga en vervoegen ende 's anderendaegs zijn er 80 gegaen naer Meenen om de borgerie die voor den generael Vandermeersch ge negen waeren te stillen; want zij had den hem met 150 mannen uit zijne ge vangenis. het kasteel van Antwerpen, wil len gaen verlossen, alwaer hië gesteld was als overtuigd zijnde van verraed. Ten zeiven daege hebben de stae- ten van West-Vlaenderen om de gemoe deren van het verbitterd volk te stillen, doen afhaelen verscheidene keizersgezin- de, als Guillaume De Limon, Francois Deconinck, ontfanger van de Kasselrie, Donatiaen Vandaele. heelmeester, Jaco bus Vandaele, tingieter. Pieter Delmaere, schrijnwerker, Leo Debouvery, tingieter, Pieter Meersseman, brouwer, Andries De Neekere. metser en meer andere, die alle onder goede bewaering op het stadhuis wierden gesteld, Ten zeiven daege liep het arm volk rondom de stad om almoesen te vraegen en die weigerden hun te geven, wierden bedreigd van geplunderd te zijn. Den 7 Juny voorzeid, hebben de kapiteins van de dertig wijken dezer stad hun volk doen vermannen op het stad huis, ende alle gewaepend zijnde, hebben geheel den dag en vplgenden nagt, de wagt gehouden, eenen van deze twee ka piteins heeft twee muitmaekers, vader en zoon. doen vastnemen en in. de stads- gevangenisse deen leiden. Den 8 Juny, heeft het plunderend volk zich begeven naer de Kaeye, alwaer woonde zekeren Sinaeve, betigt met het afkoopen van kooren, met opzigt van hem te plunderen, maer door het geld door ïijne vrouw gegeven zijn zij vertrokken. Den 11 dito 's nagts, heeft men wettiglijk doen afhaelen vier personen die men zeide pligtig te zijn in de voor- gaende plunderinge, ende die in het ge vangenhuis wierden gesteld, te weten louis Ausen, kleermaeker, Leander Luyck, Joseph Lyne, timmerman ende Jacobus Pitte, perruikmiaekersknecht, welke ge lost zijn geworden den 25 July daernaer, waerschijnlijk om hunne onschuld. Den 17 dito wierd er een plakkaet geplakt waerbij men verzogte eene in schrijving van vrijwillige tot de veilig heid van de stad en omliggende piaet- sen in geval van nood. De vrijwillige moesten zich verbinden voor een jaer; eene gelijke kleeding draegen, moesten zich oversten verkiezen, evenals eene vol maakte krijgsbende zich oefenen in de krijgsverrigtingen en zich 't hunnen koste kleeden en waepenen, maer op het ver zoek van vele wierden de waepens door te stad gegeven, 's Anderendaegs wierd er eenige verganderinge aen deze schik kingen toegebragt. Den 26 dito heeft de wet, gezaement- lljk met de pastores eenen omgang ge- daen rondom de stad, ten einde van te ontvangen de giften die de waere vader landers wilden geven tot helpen betaelen de onkosten veroorzaekt door de tijdsom standigheden. Den geheelen ontfang dan- of voortkomende bedraegt omtrent drie en twintig duizend gulden voor de stad alleen. Ten zeiven daege zijn binnen Ypre aengebragt 4 stukken kanon draegende ieder zes ponden, door d'Heer de Meeze- maeker, geboortig van Ypre, officier on der de troepen tot Veurne, aen onze stad gegeven: men heeft van dezelve twee naer Meenen gezonden. Den 30 dito wierden alhier nog ln- gebragt twee schoone kanonstukken het eene draegende 12 het andere 18 pon den, komende van de stad Kortrijk, ten dienste van de krijgslieden van West- Vlaenderen. Den 4 July hebben omtrent 100 vrijwillige Yperlingen die alreeds hadden ingeschreven, in handen van den Staet, den eed gedaen van getrouwige aen het volk, gelijk alomme gepleegd wierd in de landen van de vereenigde provinciën, voor algemeenen bewindhebber wierd verko zen d'Heer Pieter Antoine Malou, eenen der ieverigste vaderlanders. Den 6 dito hebben onze Ypersche vrijwillige zich beginnen oefenen in de krijgskunde en 's anderendaegs hebben zij hun overste gekozen, bestaende in de- gonnen hier naer te weten: Voor bevel hebber den Heer De Patin, gewezen ka pitein in het regiment van S. Ignon; voor majoor d'Heer Joannes Vanzandycke; voor officieren van de eerste compagnie Phi lippe Bouten-Vanzandycke kapitein, Si naeve ende Augustin Bourgoo luitenanten; voor de tweede compagnie Joseph Kein- giaert kapitein, Joseph Debuu en Joseph Ghys luitenanten; voor de derde compa gnie wierd gekozen als kapitein Henri Vanzandycke-De Mey, Karei Bossaert ende Jean Jacques Lambin, luitenanten. Voor de vierde compagnie, die daer naer wierd opgeregt van het getal van degonne die dienst naemen, wierd gekozen als kapi tein d'Heer Poupaert, als luitenanten Leu- wers ende Joannes Billiet. Voor Vandel- draegers wierden gekozen Pieter Jacobus De Meezemacker en Joseph De Limon zoon. Korts naer deze verkiezinge begon- sten de vrijwillige eene gelijke kleedinge te draegen, bestaende in een bleekblauw kleed, zwarte opslaegers, randen, kraeg met witte kamizool en broek. Den 25 dito 's nagts, wisrden door bevel van de Staeten afgehaald den poortbailliu Eugene Francois Liebaert en den advokaat Van Eecke welke de ver- rigtingen van d'ambagten deden in dezen tijd en de welke zelfs uit hun eigen eene bestieringswijze hadden opgesteld en doen drukken tot Rijssel, voor dezelve ambag- ten die in het geheim vergaderden in de herberg genaamd «De Goude Poorte», en aldaer door hunne vertooninge de in woonden tragten te misleiden. Den 26 dito zijn uit Ypre vertrok ken naer het leger omtrent 300 mannen van onze gewerfde vaderlanders, met tien vaandeldraegers en omtrent 40 schoone trekpeerden. Den 27 hebben de vrijwillige de eerste wacht gehouden aen de hoofd wacht ende poorten. Den 8 Oogst, dag bestemd tot het wijden van de kanonstukken en vaen- delen van de vrijwillige, was geheel de stad op de been. 's Morgens ten acht uren waeren alle de vrijwillige ten getalle van 400 vergaederd op het plein, alle in ge lijke kleedinge, aldaer in orde geschikt zijnde met hunne muziek, zijn zij ge gaen naar het huis van den Heer Malou- Riga, om aldaer te haelen twee stukken kanon en twee vaendels aen het corpus der vrijwillige opgedraegen, door de doch ters van Ypre. Op deze kanons en op het vaendel was verbeeld Onze Lieve Vrouwe van Thuyne met dit opschrift: Gifte der Ypersche dochters. Zooals we verleden week meldden werd Dinsdag 8 Oogst door de beheerders van de Openbaren Onderstand van leper eene indrukwekkende hulde gebracht aan Jan Yperman, Heel- en Geneesheer der zieken en bezorgden van leper's Openbaren On derstand van 1304 tot 1331, die ook alle andere zieken hulp en troost gaf, die wat hij geleerd en ondervonden had, neer schreef in zijne eigene Vlaamsche volks taal, in plaats van in het alsdan heerschend latijn, en die door de vakmannen van on zen tijd erkend wordt als de Vader der Vlaamsche heelkunde en de glorie van leper. De Openbare Onderstand metste in den muur van het huis, dat Jan Yperman be woonde in de Rijselstraat, eene bronzen gedenkplaat, heerlijk gebeeldhouwd door M. Deiaedtlof en eer wierdjan Yperman opvolgentijk toegezwaaid door M. H. De tacher, Voorzitter van den Openbaren On derstand, M. J. Vanderghote, burgemees ter der stad leper, M. E. Vandevelde, Professor aan de Hoogeschool van Gent en Lid der Kon. VI. Akademie, den Heer Doctor H. Brutsaert van Poperinge, en de Weezekinderen van leper en Loker, die het volgend schoon gedicht van M. J. Van den Driessche, onderwijzer te leper, onbe rispelijk schoon wisten te zingen I. Gegroet 1 op dezen stond, U.t dankbren kindermond. Vergeten was uw name, Begraven, zoo 't maar kan. Nu gloort weer uwe fame, Uw werk, Jan Yperman II. Zes eeuwen is 't nu let*, Dat hier een licht verscheen, Verbrekend band en kluister Van bijgeloof en ban. Der heelkunst grootste luister. Dat licht was Yperman III. Toen vrijheid was gekneld En Ypersch heir in 't veid In bloedgen kamp kwam striilen, Had 't heir zijn artse dan. Op 't slagveld, midden 't lijden, titond meester Yperman IV. O weeOp land en volk Woog zwaar een donkre wolk, Door pest, leproosellende De stede stierf ervan. Wie heelde en streed tot 't ende De held, Jan Yperman J V. Het oudst heelkundig werk In 't Vlaa nsch draagt fier het merk Van Ypers grooten zone Het merk van meester Jan, Dat 't nageslacht nu krone En loeme Yperman VI. Hoezee Bij klokgebons Verrijst in 't dankbaar brons Den naam en 't merk te gader Ten eeuwgen dage dan. Heb dank, gegroet, o vader, Heil U, Jan Yperman R. Van den Driessche. Doe utvc herbrrgfeestcn inlasschcn in dit blad. Minimum 4 frank; boven do vier regc' e- 1 per r Zendt ers t'e uJusschinj met bedrag in postzegels. Moden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 ley-. 2-4, BOTERSTR. I C D C D dicht bij de Halle 1 Cl P tch. 37177 OPGELET!! in het koopen van uw Goud en Diamant. Koopt het ter trouwe bij VAN LEDE, Goudsmid, Boterstraat, 6, 1EPER. Ongetwijfeld vindt gij er de groot ste keus aan de goedkoopste prijs. NIEUWE LASTEN. Voor dat de volmacht door de Regee ring bekomen ten einde viel, heeft deze nog een laatste en nieuwe reeks besluit wetten getroffen. Er zijn er niet min dan vijf en twintig, die een vijftigtal blad zijden beslaan in het Staatsblad. De besluitwetten komen meest op vol gende punten neer: De onderhoudskosten van abnormalen, verdachten en gewoonte-misdadigers, die geïnterneerd worden, komen ten laste van dezen zelf of van de personen die in hun onderhoud moeten voorzien, als deze kun nen betalen. Maatregelen worden genomen om het personeel van griffies en parketten te ver minderen en betere rendeering te doen geven; De kredieten aan de mutualiteiten wor den met 5% ingekrompen; De bevoegdheid van gouverneurs en ar- rondissementskommissarissen wordt uit gebreid. De verblijfsrechten op de vreemdelingen worden verhoogd De vermindering van bezoldiging op het Staatspersoneel, van 5%; wordt gehand haafd tot einde December 1934; Vermindering wordt vastgesteld op het kumuleeren van pensioenen; Groote bezuinigingen worden gedaan op het drukwerk; Vermindering, gaande van 5 tot 10 der pensioenen der burgerlijke invalieden; Verhooging der lasten op automobielen en andere motor- en stoom voertuigen; Taks op het vervoer wordt vastgesteld op 20 De scheepsvaartrechten worden ver hoogd; De rechten op vischverloven of vergun ningen worden verhoogd; Verhooging der rechten op de paspoor ten. ISHHHHHBHBHHHBHBHM TE OOSTENDE Zooals wij verleden week verwachtten werd Paul Van Bokrijck terug in vrijheid gesteld. Het onderzoek schijnt maar traag vooruit te gaan, daar immers bijna alle getuigen verschillende getuigenissen af legden, die ook niet overeenstemmen met i' van Wyffels. vVyffei» blijft inmiddels aangehouden. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure, de Apotheek HOUTEKIEE. Meenenstraat. De ouderlingen der stad leper, dragers der pensioentitels, met beginletters hun ner familienamen van A tot J, die voor de maand Juli betaald werden, mogen zich ten stadhuize aanbieden op Dinsdag 22 dezer, om hun pensioen voor de maand Augustus te ontvangen. Deze met beginletter vanaf K, mogen zich aanbieden op Donderdag 24", telkens van 2 tot 5 uur. De ontvanger der belastingen. UITSLAG DER PRIJSDEELING St Michielschool (Elverdingestraat), Sint Aloysiusschool (Hondstraat), Mariaschool (Zusters Lamotte, Rijselstraat), H. Har- teschool (Capucienenstraat), O. L. Vrouw van Thuyne (Zusters der H. Familie, Be luikstraat) geven we aanstaande week. IEPER'S REIS NAAR BEAURAING. We hebben ons niet misgrepen wanneer we besloten op O. L. Vr. Hemelvaart een bedevaart in te richten. Omtrent 600 rei zigers maakten den uitstap mee. Het vertrek was gesteld op 3.30 uur. Men heeft zoo wat een vaag gevoelen van onvoldaanheid wanneer een schrille wek ker om kwart voor 2 uur 's nachts een mensch bij de haren grijpt. Een oogenblik slechts immers het is Beauraing Vandaag en hop daar zijn we Dan maar gauw naar de H. Mis die gelezen wordt om 2.30 uur in St Niklaaskerk er is veel volk. Vandaar naar de statie. De donkere nacht mildert een weinig zijn duisternis bij het zien van de lampen hij kijkt half verdwaasd bij het hooren van al dat geruchtzoo vroeg nog in de trein gestapt, kennis gemaakt en een oogenblik wachten. Plots een onzacht naar stootje met de buurman gelijk twee glazen die tikken en voort zijn weBeauraing- waarts. Te Zillebeke en Houtem laden we nog enkele makkers op en dan zonder opont houd naar Kortrijk. Ondertusschen wordt ne paternoster gelezen en een kaartje ge legd. Vandaar naar Doornijk. De streek heeft veel beziens. Voorbij Bergen gaan we de koolstreek in, met de heuveltjes van koolafval die als dreigende stormgevaarten den trein beloeren. We spoeden ons over Charleroi naar 't Naamsche. Plofs valt alle kaarten stil en we plakken aan het venster. Heere, hoe schoon We rijden thans tus- schen de rotswanden. In dikke lagen zijn ze afgeschilderd, grijs en grauw, hier en daar bloedrood. Tusschen de spleten neste len triomfantelijk struiken. Soms springt een rotse hoog uit lijk een glanzende helle baard, dan rondt ze zich onheilspellend af als donkere donderkoppen. Daartusschenin rusten brokjes weide als kinders in moe ders armen. En midden die grijze rotsen en duisterende heuvelruggen, nevens die fris- sche valleien heeft de natuur een zilveren draad gesponnen de Maas. Hij vleit zich tegen de rotswanden aan, lekt en aait ze goede vrienden, die twee. Aldus mijmerend vluchten we voorbij Dinant. De rustige statiehuisjes schrikken op bij onze doorkomstzoo zonder stoppen of goendag te zeggen. Maar we hebben haast en dra is Beauraing in het zicht. Een wijle en we staan op vasten bodem. In gesloten rangen trekken we naar de grot, voortdurend lastig gevallen door de ver- koopers en verkoopsters. Ze doen denken aan Franc-tireurs die zonder orde, zonder commendo uit alle hoeken opduiken om hun slachtoffers te bestoken. Bij de grot is alles proppend-vol, maar innig rustig. Daar leest E. H. Socquet de H. Mis ter intentie van de bedevaarders. Onderwijl gaan de menschen voorbij de grot, raken ze aan met paternosters en an dere gedenkenissen. De zieken rusten er voor, uitgestrekt of zittend, met witte, ef fen gezichten. Hunne lippen prevelen kalm. Alleen de glans van hun oogen verraadt hun betrouwen. Sommigen onzer hebben het geluk gehad de bevoorrechte kinders te zien. Les petits voyants, gelijk de leur ders te Beauraing roepen. Of de verschij ningen van de kinders echt zijn, staat op hun gezicht niet te lezen. Maar de indruk die van hen uitgaat is aangrijpend. Hun simpelheid, hun onhandigheid tegenover de menschen die zich verdringen om hen, het schaamrood dat aarzelend hun wangen kleurt spreekt ten hunnen gunste. Het zal voor velen misschien het beste aandenken zijn dat ze meedroegen uit Beauraing. Schoone liekens duren niet lang. Om 2 u. moesten we weg uit Beauraing. Met een beetje heimwee zien we de bergen achter blijven we kijken onze oogen vol aan groen en wit van wei en rots, we zouden willen in ons opnemen het levende beeld dier wilde schoonheid, waarin 's menschen ziel als een schuchtere en toch stoute berg geit zich thuisvoelt. Maar kom we zijn te Dinant. Hier kunnen we 2 uren rusten. Al len gaan.we naar de citadel. Of dit nu een rustkuur is, valt wel te betwijfelen maar er zijn vermoeienissen die leven geven. En n i naar huis toe. Het wordt stil aan avond en we kunnen niet veel meer zien dan het deinen van den bodem die op en neer gaat als een zwoegende borst. Daarbij komt de vaak ons plagen en 't is met genoegen en overvoldaan dat allen te leper uitstappen om een ander coupé in te gaan een vee- rend bed. Er moest voorzeker niemand ge wiegd worden. Bibliotheek. Woensdag zijn de ijzeren boekenkassen (systeem Lips) voor de bibliotheek Ingekomen. Laat ons ho pen dat de laatste vloer daar wellicht zal kunnen gelegd worden en dat we met Oktober aanstaande de nieuwe bibliotheek zullen kunnen inhuldigen. Verpachting Vijverhuis. Verleden jaar werd de vijver van Zillebeke met het meegaande huis verpacht voor 2500 fr. doch Maandag laatst was er hierom op het stadhuis een ware match geleverd. Inderdaad, de pachtprijs klom van 2500 fr. tot 12.500 fr. en 't was H. Briffaut van Moeskroen die de pacht overnemen mocht. Naar we vernemen zal alles hier modern heringericht worden. Wait and see! Prijsdeeling NijverheidsschooL De plechtige prijsdeeling aan de talrijke leer lingen onzer bloelende Nijverheidsschool had plaats op O. L. Vrouw Hemelvaart, 's namiddags te 3 ure In den nieuwen Stadsschouwburg. Waren aanwezig de heeren van den beheerraad, verschillige overheden van stad en staat en menige vooraanstaande personen hadden er aan gehouden door hunne tegenwoordigheid het feest op te luisteren en de leerlingen aan te moedigen. Het feest werd ingezet door het spelen van het vaderlandsch lied dat dadelijk opgevolgd werd door een openingstuk voor klavier, dat hard toege juicht werd. Toen kwam Heer Delahaye, Schepen der openbare werken, aan het woord en had het over het nut der Nij verheidsschool lnzonder in deze crisistij den, waar het voor vele ouders onmoge lijk geworden is, hunne zonen naar hoo- gere scholen te zenden. Deze rede stak vol gezonden zin en trof de gemoederen van ouders en leerlingen die den spreker dan ook een luid applaus bezorgden. Na de wel verzorgde uitvoering van de fan tasia La fille du Regimentvan Doni zetti, werd met de afroeping der prijzen begonnen. Dit jaar werden benevens de vele prijzen en bij uitzondering vier eere metalen geschonken: het eerste voor Bouwkunde en behaald door easier Henri; het tweede voor Hout- en Marmerschilde- ren, toegekend aan Betrnaert Leon; het derde voor praktische leergang voor Hout- en Steerrwerken toegewezen aan Rijckelinck Elle en het vierde voor Gra- phische Oefeningen gewonnen door Pot- tel Leonard. Na den Heer Lantsheer, den ievervollen bestuurder, samen met de heeren leeraars en de leerlingen geluk gewenscht te heb- bn om de zoo schoone bekomene uitsla gen werd het Tuindaglied gespeeld, mede gezongen door de volle zaal. Laat ons hopen dat wederom vele nieu we leerlingen zich zullen laten Inschrij ven voor het aanstaande schooljaar om het getal onzer geoefende stielmannen meer en meer te komen vergrooten. Examen. Onder de velen die dezer dagen hun examen voor Hospitaalver pleegster doorgemaakt hebben, zijn wij gelukkig te mogen de namen vernoemen van E. Z. Marguerite van het hospitaal van O. L. Vrouw (Juffr. Godelieve Dur- nez) alsmede van E. Z. Agnes van het zelfde gesticht (Juffr. Martha Marico). De eerste behaalde de groote onderschei ding, de tweede de onderscheiding. Voor het oogenblik zijn er reeds dertien Zusters die het gewenschte diploma bezitten, zoo dat we ten volle mogen gerust zijn voor de toekomst! Wij wenschen dus.de E. Z. van harten proficiat! Brand. Op O. L. Vrouw Hemelvaart avond was er voor het sluiten van de Tuindagfeesten een vuurwerk afgeschoten op het vestingwater van den boterplas aan de statie. Gelijk altijd in zulke om standigheden vliegen er gensters rond, doch dezen keer vielen ze op het dak van het poeiermagazijn dat begon te branden. Zonder verwittigd te zijn door de stoom fluit was de bevelhebber, Heer Vergracht, spoedig ter plaats en met behulp van eenige toegeloopen pompiers en aldaar op dienst zijnde politieagenten, gerocht men na betrekkelijken korten tijd den brand rpeester. ONS MUSEUM. Diksmuide uitgezonderd, is er geen stad in Vlaanderen, die onder den laatsten oor log, zooveel geleden heeft als leper. Van de vier duizend huizen, was er na de verwoesting niet een meer dat zelfs met herstelling kon bewoond worden. En niet te verwonderen, want gedurende vier jaren was onze ongelukkige stad het mik punt der Duitsche razenij en wat die maar niet veroveren kon moest onverbiddelijk verwoest worden. Zoo komt het dat van de vele kunstschatten die wj hier bezaten, en ieder burgershuis was een klein mu seum, is er omzeggens niets kunnen ge red worden, daar de strijd zoo plots werd ingezet en zoo lang heeft aangehouden. En toch, niettegenstaande die algeheele vernieling, heeft de zorgzame liefde van hare medeburgers er in gelukt de verdwe nen atmospheer zooveel het kon te doen herleven en voor het nageslacht te be waren. Inderdaad, kort na den oorlog, hebben mannen die hunne stad beminden, zich dadelijk ingespannen om bijeen te ver zamelen al wat voor de nakomelingschap eene blijvende herinnering wezen zou aan hetgeen de oude stad geweest was. Tal van kunstfotos, etsen, schilderwerken lee- ren ons het leper kennen van den goeden ouden tijd en grootelijks zou die schat nog kunnen vermeerderd worden, wilden de Ieperlingen nog maar eens goed toe zien of ze in hunne huizen nog niet dit of dat bezitten dat veel beter eene plaats in ons museum innemen zou. Zooveel zou nog kunnen bijeengebracht worden om de folkloristische verzameling aan te vul len, want dit gedeelte is tot nog toe on gelukkiglijk te veel verwaarloosd geweest. Rijker is ons museum aan kunstwer ken al kunnen wij nog niet wijzen op de rijke verzameling va vóór den oorlog. Van den staat mochten wij eenige schilderijen in leening ontvangen, doch zooveel nog liggen daar te rotten in de kelders te Brussel die hier de bewondering der be zoekers zou gaande maken, 't Is waar, de prachtige verzameling der tafereelen van onze te vroeg gestorvene stadsgenoote, Louisa de Hem, de groote kunstenares, Is alleen reeds een bezoek overwaard en naar we vernemen zullen nog talrijke ver beteringen aan ons museum gebracht worden, zoohaast de geldelijke middelen het toelaten zullen. Reeds liggen de plan nen gereed voor het Chineesch salon en wordt er ook uitgezien naar allerhande oorlogstuig dat later dienen zal om der gelijk museum in te richten. Reeds veel werd er daarvoor bijeenge bracht en zeker zal het niet lang meer aanloopen eer daarmede een begin zal gemaakt worden. Eerlang wordt een catalogus uitgegeven om den gewenschten uitleg over het ten toongestelde te verschaffen. Wij kunnen dan ook de Ieperlingen niet genoeg aanzetten opdat zij ons museum op het Vleeschhuis zouden gaan bezoeken, want genoegelijke stonden zullen zij er beleven bij het zien van al het schoone dat met zooveel zorg en toewijding hier bijeen verzameld werd en grooter nog zal de liefde worden voor hunne zoo duurbare en beproefde stad. Gelukkig mag het heeten dat wij als Conservator den weledelen Heer Daniel Tack hebben, die even goede kunstken ner als Ieperllng Is. Met hem mogen wij vertrouwen dat op korten tijd ons mu seum zal herworden wat het vroeger was, het schoonste van de heele streek. Belgische fabriek van Chicorei Wyppelier-Taffin. Expert-Boekhouder en Vereffenaar bij de Rechtbanken Nr 43, -le Verdiep Open alle dagen van 9 tot 12 en v. 2 tot 4 u. Aanrijding. Maandag omSB uur kwam de kleine Vermast, oud 10 jaar, wonende ln de Boezlngestraat, met zijn velo van de Maarschalk Haiglaan gereden op weg naar de Waterkasteelstraat. Geko men aan de fabriek van R. Colaert werd het jongentje omvergeworpen door den auto gevoerd door Hermaud Georges, Veurne. Dadelijk stopte de autogeleider en bestatigde dat het kind tamelijk veel bloed verloor uit eene wonde boven het rechter oog. Allen naar leper gegaan, en zoo kunt Ge ook een bezoek brengen naar T SAYETTEN WIJVEKEN, 19, Groote Markt, IEPER. Okkaste kleederen vanaf 25 fr. Schoone zomerkleedjes vanaf 45 fr. Beste Voile-kleedjes vanaf 95 fr. Overgroote keus in Mantels, Trouw en Rouwkleederen. Ter gelegenheid der groote feesten ls er 10 afkorting gegeven op eiken aan koop. Schuimers. In den nacht van Zon dag naar Maandag hebben eenige schui mers het geestig gevonden de deksels van sommige riolen te verstoppen zoodat het heelemaal had kunnen gebeuren dat wielrijders daar te recht in kwamen en armen en beenen braken, 't Moeten brood dronken jongelingen geweest zijn, die in dergelijke dwaasheden hun plezier gevon den hebben. Gezeten menschen doen dat niet. Aanrijding. Zondag avond, om streeks 6 ure, kwam Devriendt Jules-Remi van Rekkem, samen met een vrouwsper soon per moto de Capronstraat uitgereden. Juist toen hij doorrijden wou naar de Elverdingestraat botste hij op den auto van Everaet Albert van Kemmel die de Maloulaan oprijden wilde. Natuurlijk werden de eerste ten gronde geslingerd en liepen verwondingen op: Devriendt was gekwetst aan de linkerknie en linker hand, de vrouw aan het been. Dadelijk werden ze verzorgd door doktor Daele- mans. De auto was ook tamelijk bescha digd. Een onderzoek werd Ingesteld om de gebeurlijke verantwoordelijkheid vast te stellen. Ghoogere schildersschool gesticht ln 1890. Lange Steenstraat, 28, GENT - (tram 4) (vroeger Congostraat en Kammenstraat) Hout en marmer, versieren, letters, ver gulden, enz. Daglessen: van 1 Oct. tot 31 Maart, alle dagen. Zondaglessen: alle Zondagen, van 1 Oct. tot 30 Juni. Vraagt conditiën. Let op: Lange Steenstr., 28, Gent (tram 4). STAD IEPER Christen Volkshuis, Sint Jacobstraat, 30, ZATERDAG 19 OOGST, te 8 uur. ZONDAG 20 OOGST, te 2, te 5, te 8 U. MAANDAG 21 OOGST, te 8 uur. (Pieux mensonge). Een der aandoenlijkste drama's die op het doek worden vertoond: uitwijkelingen in Amerika steunen spijts hun eigen ellende hun arme en blinde moeder en schrijven haar steeds over hun zoogezegd geluk en welstand. De genezene moeder verlaat Denemarken om haar kinderen te bezoe ken, ziet ze echter in de diepste armoede, wat ten diepste haar moederhart grieft. Midden de ergste rampen keeren ze weer naar hun vaderland. De kapitein van het schip getroffen door al dit wee brengt ze weer tot het geluk. Aangrijpende film in 8 deelen waarin SYBIL MOREL on overtrefbaar de rol van de blinde moeder vervult. en (Maison démontable) met BUSTER KEATON. Twee zeer vermakelijke kluchten. Aanstaande week: WONDER AVON TUUR VAN DEN ZWERVENDEN DICH TER (L'étrange aventure du vagabond poête) en HONDENVERDRIET (Ca c'est du chien). Prijzen: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 en 2 fr. Kinderen tot 14 jaar: Balcon, 2 fr.; Benedenzaal 1 fr. Kinderen altijd toegelaten. Kostelooze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Kostelooze bergplaats voor 200 velos. fPICKHOUT - IEPER Juist en goed sierlijk en moot. allerhande POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek NOTREDAME. Het Katholiek Muziek in De Panne. 't Was een aangenaam uitstapje! Van af 9 uur waren wij ter plaatse en ge noten er een langen zomerdag. 's Mor gens konnen we de reddingswedstrijden volgen waar Oostende de 1° plaats ver wierf. De toeloop in De Panne was buitenge woon; zooveel volk had men er zelden gezien. Om 2 uur namen we het noenmaal in het <i MonacoHotel en we waren er goed; we mogen dit hotel aan alle Maat schappijen warm aanbevelen. Van 6 tot 7 uur speelden we ons Con cert op de Kiosk van den dijk. Met ongewoon veel belangstelling werd onze uitvoering gevolgd en we mogen het zeggen, ieder stuk werd ten beste gespeeld en hevig toegejuicht. Het was een der beste concerts die we ooit speelden. Rond de kiosk bleven de toehoorders druk bij en allen gaven blijk van hooge tevredenheid. Aan de flinke Bestuurder Heer Prof. Heylbroeck en aan alle MuziekanteH onze beste gelukwenschen. Het Katholiek Mu ziek heeft ln de laatste jaren eene groote poging gedaan en haalt eere van zijn werk. Laat in den avond gerochten we tehuis, heel voldaan over onzen wel doorgebrach- ten dag. Aan het Feestcomiteit van De Panne onzen besten dank voor het goed onthaal. Stemt voor ons, wij zijn de besta Zoo schreef iedere partij. Weet ge wat er op het leste, Bij ons overbleef der kwestie? Moeder zei: 'k Stem vrank en vrij F. C. JACOBS SUIKERIJ. meene gelukwenschen van den Jury. N. B. Laat ons toe op te merken dat van 't oogenblik van 't klaroengeschal, afstand 100 meters van de ln schijn bran dende fabriek Optimatot het water geven op t gebouw, er slechts 29 tot 30 seconden tijd verloopen waren. Onze beste gelukwenschen aan ons stedelijk Pompierskorps. 't Is uw eigen schuld Indien gij nog aan hoofd- en schele hoofdpijn wilt lij den; want iedereen weet nu dat de MO NOPOEDERS deze pijnen onmiddellijk stillen en altijd genezen. Te verkrijgen in alle Apotheken. Stad Poperinge Gasthof Skindies ZONDAG 20 OOGST 1933 om 16 uur ln Skindies Park door de HARMONIE YPRIANA onder leiding van M. Fr, Deridder. PROGRAMMA: 1. Florentiner Marsch 2. Morgen, Middag, Avond te Weenen 3. Une Soiré prés du Lac Fucik von Suppé Leroux voor Hobo (solist M. M. Ossieur) 4. Ballet des Deux Pigeons Messager 5. La Dernière Serenade Fr. Vandewalle voor Saxephone-Alto solist M. Alb. Verdoene 6. Rapsodie Hongroise Nr 2 Liszt arr. Bury VRIJE INGANG. Pectoral Dupuis. Van af de eer ste dosis gevoelt de zieke verlichting; de hardnekkige hoest bedaart; de brand in de keel verdwijnt; de fluimen komen los en worden gemakkelijk uitgespuwd. De doos 6 frank, bij H. NOTREDAME, Groote Markt, Poperinge. Huispaehten. Bij de wet van 3 Augustus 1933 wordt er eene verlenging van bewoning van zes maanden verleend, onder de voorwaarden der wet van 31 De cember 1929, aan de huurders en aan de onderhuurdes van vaste goederen of van gedeelten van vaste goederen die, op da tum van 30 Juni 1933, beschermd waren door de wetten van 28 December 1931 en 30 December 1932. Hcrbergkrakeel. Zondag avond, ln eene herberg der Veurnestraat, ontstond ruzie tusschen een jongeling uit Roes- brugge en het meisje V. K„ wonend bij de Statie alhier. Het meisje kreeg een harde slag tegen het hoofd en zekere A. H., wonend nabij Het Zwijnland», trok het zich aan. Beide jongelingen ge rochten aldra slaags. Velen die binnen waren trokken partij voor een of ander en er dreigde een algemeene handpartij aan te vangen toen twee pompiers, die op dienst waren, alsmede een gendarm, ter plaatse kwamen. De vechtersbazen werden beetgenomen en een hunner, A. H., werd naar het po- litiebureel opgeleid om nog een verdere herinnering bezorgd te worden. Geburenruzie. Aan de Zwijn- landreekontstond Donderdag morgen oneenigheid tusschen B. J. eenerzijds en D. V. en Vrouw anderzijds. Van verwijt- selen kwam het tot handtastelijkheden en B. J. kreeg de echtgenooten op het lijf. Alles verliep zonder veel erg. Op zelfden dag, ln den namiddag, In zelfde buurt, werden nogal ettelijke ver- wijtselen gewisseld tusschen L. C., aldaar wonend, eenerzijds, en zijne geburen A. H., A. J. en R. C. anderzijds. Voor beide gevallen werd proces-verbaal opgemaakt door de Rijkswacht. Stand der werkloosheid. Zaterdag 200; Maandag 224; Woensdag 193; Don derdag 165. Naar Beauraing. - 2* Uitstap voer de Boerinnengilde. Op Zondag 17 Septem ber en Maandag 18 September rijden we met KOSMOS i> langs Namen, Dinant, Grotten van Han naar Beauraing en we keeren natuurlijk terug, maar langs een anderen weg. De DERTIG (30) EERSTE Ingeschre venen gaan meê. Spoedt U. HET BESTUUR. schikt in zijn groen) en t'einde de Elver dingestraat. Er ontbrak maar eene zaak meer, t. w. een muziek. Dat zou de een- toonigheid weg nemen die anders bestaat, want, al hebben de zangsters geen oogen blik gezwegen, toch kunnen ze niet heel de processie door gehoord worden. Wan neer mogen we dat opnieuw beleven? Dadizeie. Zooals de vorige jaren, gaat Boezinge, als 't God belieft, naar het genadeoord van O. L. Vrouw van Dadi zeie op Woensdag 13 September. Alsdan vergaderen de Vincentianen van West- Vlaanderen onder de aanwezigheid van Z. D. Hoogw. Mgr Lamiroy. Daar worden dus vooral verwacht: De mannen, leden van St Vincentius. Iedereen echter mag meegaan, mannen, vrouwen, jongelingen en jongedochters. Vertrek uit Boezinge in autocar aan de Pastorij, te 7 uur. Te Dadizeie Gelezen Mis (waaronder Communie) om 8 ',i uur. Te 9 uur in 't Klooster, vergadering voor de Vincentia nen. Om 10 Vi uur Hoogmis en Processie. Middagmaal (uit den knapzak of In de herberg genomen) in Ons Huis Markt plaats, rechtover den hoofdingang der Basiliek, f, Vóór 3 uur Ommegang. 3 'i Uur Lof. Vertrek om 4 uur heel juist. De Inschrijvingen moeten gedaan worden vóór Zaterdag 9 September bij J. Hol- lynck. Reiskosten: 8 frank. Indien gij tot hiertoe alles geprobeerd hebt zonder voldoenden uitslag of gene zing te bekomen, wacht niet langer en neemt uwen toevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verouderde en ingewortelde gevallen volgt de volledige serie van zes weken, 185 fr. voor Asthma speciale serie. Martin Toms, 112. Weststraat. Brussel. MOEST ELKE LEZER van dit blad mij 5 of 10 fr. (of meer) zenden, ik kon school en patronaat bouwen tot kerstening der parochie. In naam van H. Gerardus Ma- jella. Postcheck 139.485, Pastoor Rensoa te Xhendelesse. KOMEN. Droevig einde. Woens dag laatst was het gezin Julius Defoer, voorzitter der Ligue du coin de terre alhier aan het verhuizen naar een nieuw huis gelegen Waastenstraat naast het ge bouw van de Rijkswacht. Rond 11 uur was Defoer vertrokken met een voer meu bels; toen hij rond 11.30 uur terug kwam om een nieuwe vracht te laden was hij erg verwonderd zijn echtgenoote niet te zien. De dokter had hem ten strengste opgelegd deze geen enkel oogenblik al leen te laten. Hij doorzocht nu het huis en tot zijn ontsteltenis vond hij zijn vrouw aan een balk hangen. De ongeluk kige had zich om het leven gebracht bij middel van een ijzerdraad. De gendar merie werd onmiddellijk op de hoogte gesteld en kwam het gebruikelijk onder zoek doen. De begrafenis greep plaats Zaterdag laatst om 9 uur. Heldenhulde. Eenige Komenaars trekken heden Zondag, 20 Oogst, ter Ijzerbedevaart naar Diksmuide psr velo. Ze zullen vergaderen om 8 uur aan dea overweg van den ijzerweg (statie). Alle liefhebbers zijn welkom. HOOFDZETEL: Bestuur: R. Mortier GENT, Lange Meire, Nr 2 (Kouter) j BIJHUIS; Theorie - Praktijk - Lessen op Ma auto zelf - Rijoefeningen Gemak van betaling KG3TRIJK, Gentsehensteenv.ee, 21 Vakantie leerlingen. Versche, Zuivere, Gewaarborgde alle dagen te verkrijgen bij JULIEN DENECKER-DE COCK, Gasthuisstraat, Poperinge. Onderhoud en nazicht per per abonnement. Bedrijfsbelasting. Over dracht- en Weeldetaksen. Krisisbelasting. Pensioenwet voor Werklie den en Bedienden. - Gezins vergoedingen. OPENING VAN NIEUWEN WINKEL BOEZINGE. Ijzerbedevaart. Van daag zal het volk stroomen naar Diks muide en Kaaskerke, en bijeensmelten tot een ontelbare menigte. Boezinge zal ook niet ten achter blijven. De V.O.Ssen trek ken er in dichte drommen naartoe met de vlag aan den kop, om hunne jaarlijk- sche hulde te brengen aan de gesneuvel den van den IJzer. De bijeenkomst is op het Katspel, bij Gaston Petillion, te 9 uur, om van daar te vertrekken langs Lizerne, Merkem, Woumen naar Diks muide. De velos kunnen geplaatst worden bij den steenkapper, juist voorbij den overweg te Diksmuide. De H. Mis wordt gelezen aan den voet van het kruis van Heldenhulde te 11 Vi uur. Mannen, op uw post. Processie. Het feest van O. L. Vrouw Half Oogst werd, zooals voorheen, opgeluisterd door de processie Maria ter eere. Dees jaar scheen ze uit door de orde, ingetogenheid en deelneming. Het was zichtbaar: weinig of geen kijkers, maar buitengewoon veel deelnemers. Zoo moet het zijn. De zegen werd gegeven met het Allerheiligste aan de rustaltaren bij 't Voske(deze was wonderschoon opge- VLAMERTINGE. Processie. Op O. L. Vrouw Hemelvaart half Oogst deed de jaarlijksche processie ter eere van O. L. Vrouw haar ommegang tot aan de Landing in plaats van tot aan 't kapelleken van O. L. Vrouw van Troost op 't Hoeksken, om reden dat de Staats- baan naar 't Hoeksken onderbroken is ten gevolge van de vernieuwing dezer baan. Eiectrische leiddraad gebroken. Door de overvloedige regens, werd Woens dag morgen, om 11 uur, een paal neer geveld die de elektrleke hoogspannings- draden van de baan Poperinge-Ieper naar de villa van M. P. Veys, verbindt. De paal viel op een private telefoonverbinding, die afgerukt werd. Vlammen sloegen op. De elektrieke draden hingen op 1,50 meter van den grond boven de baan. Hierdoor werd het verkeer eenigszins onderbroken. Doch daar de baan gedeeltelijk open ligt is het verkeer niet groot, zoo had men geen ongelukken te betreuren. Veldwach ter Soubry was weldra ter plaats. In de namiddag herstelde de Technische Dienst van leper de verbinding. Zijt gij dikwijls droefgeestig, moede loos, rap moede? Wees op uwe hoede, vriend, geloof toch ondervinding, wacht niet tot het te laat is, neem seffens eene flesch THEOBROMA; 't is het beste ge neesmiddel tegen deze t'roeve kwalen. In alle Apotheken; 14 fr. per flesch. MERKEM. Pecrd op hol. Woens dag namiddag reed een landbouwer vo ren op zijn kar gezeten over de plaats, toen het peerd plots schrikte en op hol ging in wilde vaart. Juist reed daar voor bij per fiets de Heer Paul Couttenier, Stadhuisbediende te Poperinge en zijne vrouw. De landbouwer deed het moge lijke om zijn peerd in te houden, maar gelukte er niet in; het kordeel sneed hem door de handen die heel bebloed waren. De Heer Couttenier sprong het peerd aan den kop en na een heel eind medegesleept te zijn, kon hij het dier stilhouden. De landbouwer mag den moedigen red der dank weten; zonder zijne tusschen- komst kon voor hem het ergste gebeuren. De Heer Couttenier verdient geluk ge wenscht om zijn moedig optreden. DIKSMUIDE. Apothekcrsdienst Heden Zondag alleen open Apotheek VUYLSTEKE. Groote Markt, Diksmuide. Een nieuwen winkel van kruidenierswa ren komt geopend te worden bij JULIEN SUFFYS-DEPUYDT, Veurnestraat, 27, Poperinge. Huis van vertrouwen. ONZE POMPIERS AAN DE EER Zondag laatst had te Rumbeke een grootsch pompisrsfeest plaats, 't Was de jaarlijksche zomervergadering van den West-Vlaamschsn Bond en Onderlinge Hulp en Pensioenkas, die terzelfdertijd zijn 25 jarig bestaan vierde, eene Bonds- vlag deed inwijden en ook ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van 't pompierskorps aldaar. Onze pompiers trokken er naartoe met eene der twee motorpompen en verder materiaal, om aldaar, in biusch- en red dingsoefeningen, door een daartoe aan gesp den jury, hun te laten beoordeelen. Onze kranige mannen zijn er van afge komen met den tweeden beker en alge- Landhank Naamlooze Vennootschap SGE^SSKES AGENTSCHAPPEN POPERINGE, Gr. Markt, 30. - Tel. 264. - Agent Maurice Vallaeys. NIEUWPOORT, O. L. Vrouwstraat, 16. - Agent P. Huilmand. WATOU, Groote Markt, 17. - Agent Albert Corteel. DIKSMUIDE, Groote Markt, 10. - Agent Achille Kindt. ZANDVOORDE (Oostende). - Agent Vercruyce Camille, Gem. OOSTENDE, Henri Serruyslaan, 18. - Agent Soete Maurice. PERVIJZE, Dorp. - Agent Mevr. Nestor Cornells. WIJTSCHATE, PI., - Tel. Kemmel 72. - Agent Gerard Vandelanoifte. OUDENBURG, Capellestr., 3. - Agent: Herman Montmorency. Kostelooze terugbetaling of herplaatsing van alle Obügatien en Kasbons van Staat- Gemeentekrediet van Belgie, Grondkrediet van Eelgie, enz. enz. enz.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3