MSdR LRMiHflH II van BreisséO m mSÊÊê 1 H. Kruisverheffing KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER KATHOLIEK ONDERWIJS J. V. K. A. De Huldedag Juliaan Vandepitte ZONDER KOSTEN Agentschap: IEPER, Hondstraat, 13 too.oco DE MOEDER BLIJFT DE MACHTIGSTE OPVOEDSTER STORT 5,75 FRANK CONGRES DER CHR. WERKGEVERS SCHRIJFT IN aan de Winketten der Voorheen CAISSE COMMERCIALE DE ROULERS Obligatiën van fr. 1000 aan pari. Intrest 5 t.h, vrij van belasting. Loten per reeks van 5 titels 25.0GO 50.000 2 loten van 5 Millioen 7 loten van 1 Millioen 630 loten van Vijf-en-twLntig duizend frank. GÉR. TRUANT V Voor het Be grootingseven wicht van ons Land ZONDAG 10 SEPTEMBER 1933., VVEEK3LAD: 33 CENTKMEN. V JAAR. N "T, «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper Bureel: Eoterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR I JAAR (per po6t) -? In 't Land r 18,60 fr. Frankrijk 35,fr. L'onso. Engeland 40,Ir. Amerika, Canada en an- V dere landen 60,fr. -(Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinge r TeL Poperinge N' 9. roslcheckrtkening N' 15.570. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1.C0 fr. Kleine berichten (minimum) 4.00 Ir. 2 fr. toeL v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl, per regel 2.50 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1.75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 5.C0 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs cp aanriag. Xhnoneen zijn vooraf te betalen en moeien tegen den V/oensdag avond ingezonden worden. - K.eir.e berichten tegen den Donderdag r.oen. Het nieuwe schooljaar is aanstaande. De ouders hebben de keuze te doen van een goede school voor hun kinderen die voor het eerst schoolplichtig worden. Een onzijdige of neutrale school, waar Ja ook nog een half uurken godsdienst gegeven wordt, brengt het kind in een valschen toestand. Buiten de godsdienst les mogen God noch zijn Kerk meer ge noemd worden in de andere lessen. In de AARDRIJKSKUNDE, in de NATUUR KUNDE, mag nooit gezegd wie al de na- tuugewrochten geschapen heeft. Dat ware tegen de heilige neutraliteit! Want op de officieele schoolbanken zit alles door me kaar: gedoopte en ongedoopte scholieren, geuzen en vrijdenkers, socialisten en libe ralen, en helaas, ook katholieke kinderen. In de GESCHIEDENIS mag het nooit vernoemd worden dat God de leider ls van heel het wereldgebeuren, hetwelk ten slotte zal ultloopen op de allergrootste volkerenvergaderlng bij het Laatste Oor deel, op den jongsten dag. Dat mag niet. Want gauw zal de onge- loovige vader van een kind een klacht doorvoeren tegen zulken meester. En de man wordt gestraft uit naam van de hei lige onzijdigheid! Zooveel katholiek gediplomeerde onder wijzers (essen* doen dienst in het officieel enderwijs. Zij mogen in hun lessen hun heiligste overtuiging niet meer uitspreken, zelfs niet al zaten hun bloedeigen kinde ren op de banken. Bek houden! Want de propagandist voor de loge is onzichtbaar overal aanwezig. Hij ls de man van dc gcddelooze Gepeoe. die aldoor maar klach ten indient en het officieel onderwijs kcntroleert. Katholieke ouders, in de officieele school loopt uw kind op de speelplaats en overal met goddelooze kinderen. Ge weet genoeg hoe kinderen ondereen pra ten en handelen en malkanders nieuwsgie righeid prikkelen en voldoen. Is zulk kameraadschap volgens uw prin ciep en in de lijn van al uw zorgen en waken thuis? Lenin heeft het gezegdDe neutraliteit ls een bedrog en een vodderij. In Rus land zullen wij vrij en vrank goddeloos opvoeden. Dat is ten minste klaar gesproken! En ze doen het waarachtig! Er zouden ten slotte om de zaken in niemands hoofd te verwarren, ook in ons land, ook in Vlaanderen, maar twee soor ten van scholen mogen bestaan: de god- delooze, voor de liefhebbers, de dwarsdoor godsdienstige voor onze christene men- schen. Al de rest is fopperij. Een mengeling van wit en zwart, van kwaad en goed. van godsdienstigheid en ongodsdienstig heid. Hoevelen elk jaar laten zich niet lelden door het profijt dat de officieele school geeft. Want ja, daar geeft men alles voor niets, betaald met onze centen, niet uit liefde voor de jeugd, doch om het vrij openbaar katholiek onderwijs te dwars- boomen. Katholiek! Kan een handvol profijt en geld opwegen tegen de verminking of de verhongering van de ziel van uw kind in de kieurlooze staatsgestichten? Elk jaar wordt door den vijand de larie voorgehouden dat de officieele school evengoed is als de andere, vermits er ook godsdienst gegeven wordt! Dat alles is boerer.bedrag en flauwe kul. Menschen, laat u niet eeuwig foppen. Redeneert tien minuten en raadpleegt uw katholiek beginsel, uw christelijk geweten. Dan zult ge weten wat te antwoorden aan de schooldravers, aan de kir.derjagers, die ten uwen huize komen propagandeeren voor de neutrale officieele school. □3saaDEi3iBaB3asBsas2BCTuaBLiaaaaaBaiEBiiBEiiBBBaasiaBaasaBa De Blauwhemden in Ierland (Feestdag 4 September) WAARAAN HERINNERD WORDT. Ik lees in mijn brevier en resumeer: Door Chosroas, Koning van Persië, werd Jerusalem ingenomen en het Christikruis door Keizerin Helena op den Calvarieberg teruggeplaats, weggenomen. Heraclius trok ten oorlog tegen hem en na veel bidden en strijden overwon hij Ohosroas. Als voorwaarde werd gesteld: de teruggave van het H. Kruis. Veertien jaar lang was hot in de macht der Perzen gebleven. Met grocte plechtigheid werd het Kruis door Heraclius op zijn schouders teruggebracht naar Jerusalem. Doch ziet! de vorst rijk gekleed en met sieraden getooid, eens gekomen aan den voet van den Calvarieberg kan geen stap moer vooruit. Of allen verwonderd waren! Toen sprak de bisschop van Jerusalem: Door uw plechtig ornaat voigt ge te weinig de armoede en de ootmoedigheid van Christus na in het dragen van Zijn Kruis. Toen smeet de vorst zen rijke kleeren weg. trok een gewoon kleed aan en zou barrevoets zijn weg voortzetten. Nu ging het zonder moeite. En zco werd het Kruis terug'gepiant op de oorspronkelijke plaats... Ter herinnering daaraan werd de feestdag ingesteld van de H. Kruis- vei helling. TEEKEN VAN TEGENSPRAAK. Wonder! dat het Kruis blijft het mid denpunt van a lies. 't Werd opgericht uit haat, doch de liefde heeft het zoo stevig in dc wereld en in de harten geplant dat het er niet meer kan uitgerukt warden. Met moeite werd het opgericht en eens geplant kan het door de moeite van al de krachten van hel en aarde niet meer weggenomen worden. Zoo speelt God met de berekeningen der menschen. Zij meen den te triompheeren door het Kruis dat ze oprichtten, en datzelfde Kruis werd hun vernedering en hun verplettering. KRUIS EN KRUISKES. I Van het Kruis van Calvarië bestaan er, heel de wereld door verspreid, tal van prelikwiën met eerbied bewaard en met godsvrucht vereerd. Doch, geestelijkerwijze is het Kruis nog veel nieer verspreid onder de menschen. War.t ieder huiske heeft zijn Kruiske. De «enige bekommernis die we hebben moe ten is niet van het Kruiske te ontvluch ten (het voigt toch altijd), maar wel van het te heiligen en verdienstelijk te ma ken. En die Kruiskes des Heeren kan men enkel dragen met ootmoedigheid en in geest van uitboeting en liefde. De Kruiskes die onze dametjes en juf fertjes dragen als een blinkend juweeltje op een blooten hals... zijn doorgaans de Kruiskes des Heeren niet. Enkel ijdelheid en pronkzucht- De ware Kruiskes des Heeren worden in stilte gedragen in deemoed en onder werping. HET GROOTE KRUIS. Wij kennen en huldigen het groote Kruis aan den IJzer met zijn hartroeren de herinneringen. Wij kennen en huldigen den grooten Christus op onze kerkhoven en op het Missiekruis. Wij kennen en huldigen de groote Kruisen langs Vlaanderens wegen en knielen er biddend voor neer. Doch het groote Kruis, het eerste, het heiligste is en blijft dat van Calvarië. En honger dan ooit staat het verheven boven da ontredderde wereld: eenig teeken van hoop en van heil. En in dit heilig jaar heeft het een beteekenis én een welspre kendheid gelijk zelden te voren. Dat Kruis alleen is het anker die het geheeie gebouw kan samenhouden, de eenige ladder die reikt van de aarde tot den hemel, de eenige brug die veilig dcet aanlan den in de have. Zonder 't Kruis heeft het leven geen beteekenis. De meest ongelukkige mensch ter we reld is deze die het Kruis heeft verloren. P. PAUWELS, O. P. Dit is het monument der Iersche vrij heid, het Cenotaphopgericht in een der bijzonderste squares of lanen der Iersche hoofdstad Dublijn, ter gedach tenis aan de helden van den Vrijstaat: Griffith, O'Collins en O'Higgins, die vie len voor hunne vrijheidsgedachten. Het was daar dat de betooging van de voorlaatsten Zondag door de Iersche Blauwhemden moest plaats hebben maar die op het laatste oogenblik niet doorging verboden aks zij was door De Valera. BBaSBBSSaSBaBBBaSBBBflBBSanB BERICHT VOOR DE UITGESTELDE MILICIENS De Minister van Landsverdediging her innert aan de uitgestelde miliciens dat zij die met de klasse 1934 wenschen te die nen, vóór 16 September 1933 van het uit stel moeten afzien en zich daartoe tot hun arrondissementscommissaris wenden. GEZINSOPVOEDING groote mannen hebben een goede man moedige moeder gehad. De uitvinder Tho mas Edison getuigt: Ik heb mijn moe der niet lang gehad, maar ze heeft een invloed op mij uitgeoefend, die mijn heele leven heeft geduurd. Zonder haar waar deering en haar geloof in mij... zou ik nooit een groote uitvinding gedaan heb ben Een vrouw van jaren schrijft de vol gende getuigenis van haar vader neer: Het grootste geluk, voor een kind. is een goede moeder te hebben; ik heb van veel heiligen hooren spreken, die een zondigen vader hadden, maar van geen enkele, Wiens moeder niet deugdzaam was Waarlijk een goede moeder, is voor het kind van belang, voor tijd en eeuwigheid. Daar hechtte zelfs Gods Zoon groot belang aan. Hij die op de wereld geleefd heeft, an er alle armoede gekend heeft, behalve 'ie ééne... die van een kindsheid zonder moeder. Moeders zijn bij machte het aanschijn ber aarde te veranderen. Zooals de moe- zijn, zoo zal hot toekomende geslacht ainj M. D. Het is verkeerd van wege de ouders t« gaan denken, dat vóór de jaren van ver stand van opvoeding geen sprake is. Zoo denken er velen, en die willen dan aliea van de school verwachten. En nochtans de opvoeding is reeds half verzekerd al vorens het kind ter schole komt. De eerste levensjaren zijn immers de beslissende voor de vorming van het karakter. Daar mee zijn het alle zielkundigen en kindei- kondigen eens. Dr Rudolf Allers durft zelfs schrijvenOp de personen aan wie de eerste zes levensjaren zijn toever trouwd, weegt de grootste zooniet de gansche verantwoordelijkheid voor de ver dere zedelijke ontwikkeling van het kind». Op niemand meer, dan op de moeder weegt dan de verantwoordelijkheid. Zij ontvangt het kind van den Heer, zij voedt het, zij omringt het met al haar zorgen, zij leert het de eerste stappen zetten en de eerste woordjes stameren. Al wat ze toont en wat ze zegt, wat ze gebiedt en wat ze verbiedt, wat ze beloont en wat ze straft, wat ze doet en wat ze laat, heeft zijn invloed ten goede of ter. kwade. Het waten het hoévan a. die dingen, dringt zoo diep in de kinder ziel, dat geen mensch bij machte is ut sporen ervan uit te wisschen. Om dit alles is de invloed van de moeder op het kind meer diepgaande dan deze van den vader. Is het ook niet, naast de genade, aan die eerste invloeden te danken, dat menschen op gevorderden leeftijd van levensspoor veranderen, rich bekeeren er, zelfs heilig worden. Geen schooner voor beeld wellicht dan de bekeering van der. H. Augustinus. Op zestienjarigen leeftijd verloor hij rijn vader, een heiden en leidde wider een wulpsch leven. Ging studeeren in Afrika en liet zijn moeder, de H. Mcnica, in 't verdriet. Eindelijk komt hij terug, knoopt kennis aan met Ambrosius, ontvangt het doopsel op drie- en-dertigjarigen leeftijd, wordt priester en bisschop. Als kind had hij God gekend en bemind, als jonkman had hij Hem der. rug toegekeerd, als volwassene is hij ge heel en al tot Hem teruggekeerd. Hoe kunnen we die bekeering uitleggen zonder zijn moeder te begrijpen. Zij heeft immers aan haar kind God leeren kennen en beminnen, en zco het eerste goede zaad in de kinderziel gestrooid. Dat zaad ls er niet verstikt, maar 't heeft er ge kiemd en gekitteld jaren lang, tot de be keering er was. Die bekeering is dus. naast God Monica's werk geweest;... en dat is NIET het werk van een goed zakkige vrouw. Monica was wel is waar een vrome ziel. maar ze was wel is waar sterke vrouw. Ben krachtdadige vrouw in wier ziei een eeuwig-mannelijk element verwerkt was, een zachtmoedige vrouw, maar manmoedig dcor haar geloofhet geen Augustinus zelf getuigt. Daarom moeders van Vlaanderen wordt Monica's. Zooals Monica was, zoo was de moeder der Machabeeërs, die haar zonen zag ster ven voor het geloof. Zoo was de moeder van Don Bosco, Margaretha. Zoo zijn Goddank nog vele moeders onzer kroost rijke gezinnen. Ten andere, bijna alle (Zie vervolg onderaan 1* kolom). De Heer LUCIEN DESCHODT uit Poperinge docr Hunne Esc. de Bisschoppen ven Belgie benoemd tot Voorzitter van het J.V.K.A. Met levendige voldoening vernemen we dat onze stadsgenoot Heer Lucien De- schodt in de laatste vergadering van het Doorluchtig Belgisch Episcopaat te Me- chelen werd aangeduid als Algemeen Voorzitter van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie (J.VJK.A.), Dat is een niet geringe eer voor onze stad, en een kostbare aanmoediging voor onze jonge werkers! Tot nog toe werd het Voorzitterschap waargenomen door Heer Fernand Van Goethem, Professor aan de Hoogeschool te Leuven. Voor degenen die niet goed vertrouwd rijn met de organisatie der Kath. Actie in het Vlaamsche land, la ten we opmerken dat de K.A.-inrichting bestaat uit verscheidene verbonden: na melijk de Kath. Arbeidersjeugd (Kajot- ters), de Kristen Mlddenstandsjeugd, de Boerenjeugd, de Studentenjeugd, de Ka tholieke Scouts, de Kruistochters, Con- greganisten, enz. Deze onderscheidene groepeeringen worden samen verbonden door het Jeugdverbond voor Kath. Actie (J.V.K.A.), dat de algemeene leiding in handen heeft. De Algemeene Sekretaris van het J.VJC.A., die vóór eenigen tijd Mgr Cruysberghs opvolgde, is thans de E. H. Cleynmans, die voor Poperinge geen onbekende is: we mochten vóór een paar maanden zijn deugddoende woord hooren ter gelegenheid van het Provinciaal Jeugdcongres van den Kris ten Middenstand hier ter stede. De Al gemeene Voorzitter van dat Jeugdver bond is thans onze stadsgenoot Heer Lucien Deschodt. Beste heil- en geluk- wenschen In zijn mededeelingsbrief aan de af gevaardigden bij het J. V. K. A. schrijft E. H. Cleynmans het volgendeDe Heer i) Lucien Deschodt was tot hiertoe de Pro- vinciale Voorzitter der Kristen Midden- standsjeugd van West-Vlaand aren. Zijn ijver en toewijding aan de Katholieke Zaak en niet het minst aan het Ka- tholiek Jeugdwerk, hebben de aandacht gaande gemaakt van onze Doorluchtige Geestelijke Overheid, en hebben Haar doen besluiten het Voorzitterschap van het J.VÜ.A. aan dien werker toe te ii vertrouwen. We sturen hem een harte- lijk welkom toe als Voorzitter van het J.VJC.A. en verwachten van hem dat hij zijn bovennatuurlijken ijver en on- vermoeibare werkkracht zal aanwenden om het Jeugdverbond nog hooger te ii brengen in eendrachtige samenwerking ii voor de verovering der gansche Jeugd voor Kristus Dien wensch maken we gansch tot den onzen, en zouden hem enkel willen aan vullen door een anderen wensch: dat deze benoeming een nieuwe spoorslag zou mo gen wezen voor onze moedige K.A.-jon- geren, een wenk naar dieper inleven en breeder uitbouwen der eigen K.A.-kaders in Poperinge zelf. Dat zal ons beste ant woord zijn op de vereerende keus van ons Doorluchtig Episcopaat, en tevens een welgekomen verlichten der zware taak, die de Heer Deschodt op zijne schouders nam. Ad muitos annos! IBBBB9BaBS13BHa3BQS39SBS3B2l3a VOOR FRANKRIJK 11,20 frank. op postchecbnummer 15.570 van V. San- sen-Vanneste, drukker, Poperinge, en we kelijks wordt ons blad U door de postbode tehuis besteld. Vergeet niet uw volledig adres aan te geven en wei er bij te voegen: storting voor een abonnement op TE KORTRIJK op Zaterdag 16 en Zondag 17 Sept. WAT ER BEHANDELD WORDT: In de korte tijdspanne van een Week end, wordt een heel programma afge handeld, dat iederen Katholieken Werk gever interesseeren moet: dat is alleen mogelijk door een lar.ge voorbereiding in studiekringen en studie-comiteiten en door de medehulp van mannen die met ons werk, en het onderwerp dat zij be handelen vergroeid zijn. De persoonlijke vorming van den Chris- teiljken Werkgever zal worden behandeld in de Kanselrede (Hoogmis met Pontifl- kale Assistentie van Mgr Lamiroy, te 9.30 uur in St Maartens) door E. P. De Clippele, S. J., die sinds lang in kontakt met de Christelijke Werkgevers, reeds tweemaal te Drongen het geestelij-k Werk gevers- Week-end heeft geleid, dat een goeden naklank bij alle deelnemers be waard heeft. Wat een Verbond van Christelijke Werkgevers kan en moet zijn en kan en moet uitwerken zal worden uiteengezet in de eerste ritting (Zaterdag 16 Septem ber, te 3.45 uur in de bovenzaal van het Stadhuis) door M. A. Seynaeve, een der eerste pioniers van het Verbond der Christelijke Werkgevers in West-Vlaan- deren. Nog te velen hebben een onjuist denk beeld van ons Verbond en Werking. De eenen meenen dat het een godsdienstig vennootschap is, de anderen een zuiver theoritische studiekring, anderen een syn- dikaat van Patroons of zelfs een poli tieke standsgroepeering. j Het is wel niets van dat alles, alhoe wel het in zijne rijke mogelijkheden het beste vereenigt van hetgeen op die ver- te Uitkerke-Blankenberge. - Zondag 17 September 1833. scheidene terreinen kan worden betracht «DE HALLE». om aan den Werkgever de plaats te ver zekeren in de leiding die hem in een goed geordende maatschappij toekomen moet en op sociaal-economisch gebied het standpunt van den Werkgever te ver dedigen, waar zijne belangen overeen komstig met de katholieke grondbegin selen in kontakt komen met de belangen van anderen. Het groote vraagstuk van den dag: Wat zal de sociaal-economische orde i van morgen zijn?mag niet opgelost zonder de Werkgevers, die in deze zaak door ondervinding en aanraking met het werkelijk leven het zeerst geïnteresseerd rijn. Het mag niet opgelost worden zon der de Christelijke Werkgevers, die kun nen steunen op de princiepen van recht en liefde hunner levensopvatting, en op de diepe en gewijde leering en leiding van een gezag dat heerschend over de gansche menschheid staat: de hechtste pijlers voor een sociaal-economisch ge bouw waar orde en vrede en welstand wonen meet. I Eerw. Pater Van Gestel zal in de zit ting van Zaterdag met de bekwaamheid en de welsprekendheid, die ook moeilijke zaken klaar weet voor te stellen, uiteen zetten wat te verstaan is door Bedrijfs organisatie en hoe ze noodzakelijk geworden is in den tijd waarin wij leven. M. H. Kuypers zal (Zondag, 10.45 uur, op het Stadhuis) een kort overzicht hou den over hetgeen on het gebied van Be drijfsorganisatie reeds werd verwezenlijkt in andere landüh", wijzende op de leem ten, en de mislukkingen die anderen on dervonden, opdat ook wij zouden gewaar schuwd rijn voor de gevaarlijks klippen die kunnen doen schipbreuk lijden, t Om te eindigen zal M. René Goris, lid van ons Algemeen Bestuur, den toestand bslichten in eigen land wijzen op de elementen die bruikbaar zijn bij verde ren opbouw wijzen op de moeilijkhe den, gevaren die in den weg staan om ook de verdere ontwikkelingsmogelijkhe- den aan te stippen. Op die wijze willen wij werkdadig trachten langs den zeke ren weg der evolutie, eene sociaal-eco nomische organisatie vooruit te helpen, die in andere landen alleen langs den weg van geweld en dictatuur werd ver wezenlijkt. Het is voor de Christelijke Werkgevers een blijk van niet geringe waardeering voor hun pogen, dat Hunne Exc. de Bis schoppen, het Congres onder hunne hooge bescherming hebben genomen, en dat Zijne Exc. Mgr Lamiroy ons de eer wil aandoen van de Pontiflkale Assistentie in de Hoogmis, en persoonlijke deelname aan de Congreszitting en het daarop volgende feestmaal. Die blijken van aanmoediging en waardeering mogen voor allen die reeds in de rangen staan en lid zijn, en mede werken, een spoorslag zijn om met ver trouwen vooruit te gaan; en voor hen die nog wijfelen en aarzelen weze het een rede tot overtuigde deelname. Congreskaarten (10 fr.), deelname aan het Feestmaal (35 fr.). Alle inlichtingen kunnen verkregen worden op het Sekretariaat, Markesteen weg, 48, Kortrijk. Wil alle stortingen doen op naam van E. H. Van Overbeke, postch. 242.742, Kortrijk, en zulks is ook voldoen de als aanvraag tot deelname. Het Uitvoerend Comitcit van het Congres: De Voorzitter, De Secretaris, A. BEKAERT. A. VAN OVERBEKE. Op Zondag 17 e. k.. wordt te Uitkerke- Blankenberge het grafgedenkteeken inge huldigd. dat werd opgericht aan de na gedachtenis van wijlen Juliaan Vande pitte, als grondlegger der Katholieke Ra dio in Vlaanderen. Juliaan Vandepitte werd geboren te Zuienkerke in 1894; gedurende zijn heele jeugd werd hij opgemerkt als zeer vlug van geest, werkzaam en vindingrijk. Het was onder den oorlog dat hij in de radio thuis geraakte. Als oorlogsvrij williger in het leger getreden werd hij ingelijfd in het 1* Regiment Karabiniers. Op het einde van 1915, gedurende een bommengevecht vooraan Diksmuide, werd hij bedolven onder een ingestorte dek king en werd daardoor diep geknakt in zijne gezondheid. Onvermogend van daar af om voorts bij het voetvolk dienst te nemen, verzocht hij om verplaatsing in een technisch legerdienst en kwam aldus, na doorstane pro-f. in het korps der draadlooze telegrafisten terecht. Pas twee maanden na zijne opname in het korps was hij reeds werkzaam als «opérateur» aan de voorlinie. Spoedig werd hij echter naar het instructiecentrum terug geroepen voor aanvullende opleiding tot «opérateur de grand postHet was alsdan dat hij zich ten volle begon te onderscheiden, in zooverre dat hij door den korps-over ste om zijne uitslagen openbaar werd ge luk gewenscht en dadelijk als onderrich ter der krijgsradio werd aangesteld. Hij bleef in deze bediening werkzaam tot op het oogenblik der bevrijding: alsdan werd hij belast met het beheer der draadlooze seinposten opgesteld in het noorderge deelte onzer Vlaamsche Kust. De uitzon derlijke ontwikkeling der radio onder de oorlogsjaren, dank de toepassing der nieuwe uitvindingen ten gerieve der oor logsdiensten, trof in Juliaan Vandepitte een opmerkzamen cn zeer aandachtigen toeschouwer. Bij het einde van den oor log was hij aldus tot een volkomen radio- technieker opgewassen! Deze kostbare kennis wilde hij te nutte maken en stelde ze dan ook grootmoedig in dienst der Vlaamsche volksheropleving. Schaars be gon de draadlooze telefonie de nieuwe toepassing ter verspreiding van muziek en nieuwstijdingen in te gaan, of we vin den Juüaan Vandepitte met de pen in de hand, als regelmatige medewerker aan De Standaardwaar hij vanaf einde Oktober 1922, eene regelmatige rubriek voor radio opnam. Deze pers-aktie voor en over draadlooze was de eerste regel matige in heel de Belg. pers. Het was toen nog de tijd der allereerste uitzendingen aan het Eifeltorenstation, van Radiola, van PCGG uit Den Haag; Londen be stond toen nog niet in aetherland wel te verstaan de Duitsche posten, ook Radio-Belgique moesten toen nog komen! Vanaf dit moment legde zich Juliaan Vandepitte er onvermoeibaar op aan de radio-kennis onder het volk te versprei den. Dit was voor hem een werk van volle toewijding tusschen in rijn werk als bediende van den IJzerweg of als be stuurder der ferry boats te Zeebrugge waar hij deze nieuwe inrichting volledig op dreef bracht. In 1923 stichtte hij het maandschrift Radiodat derhalve zijn plaats inneemt onder de oudste radio tijdschriften van heel Europa. Zijne pers- aktie vulde hij aan door voordrachten, gewoon opgeluisterd door radiodemonstra ties. Men herinnert zich op zoovele plaat sen met eene steeds stijgende bewonde ring, de moeite welke hij zich toen ge troostte om het omvangrijke materiaal ter plaatse te sleuren. Hoevelen hebben bij gelegenheid zijner radio-demonstraties met verbaring gestaan voor deze eerste kennismaking met het radiowonder! Als hoogste aanvulling dezer ruime be drijvigheid was Juliaan Vandepitte er inzonderüjk nog om bezorgd de aandacht der vooraanstaande personen wakker te maken ten aanzien van het radiobelang. Teleurstellingen bleven hem niet ge spaard. Eindelijk, op het kongres van den Katholieken Vlaamschen Landsbond te St Truiden, op 31 Juli 1927, gelukte het hem de aandacht van een leidenden groep vast te zetten. Als gevolg op deze ontmoeting stelde hij een omvangrijk en zeer gedocumenteerd verslag op over deze aangelegenheid, waarvan naderhand af schrift werd rondgestuurd aan de ver schillende katholieke Vlaamsche lande lijke organisaties. Besprekingen grepen over dat ontwerp plaats; nieuwe moei lijkheden rezen op... Vandepitte was hardnekkig om het overwegend sociaal en godsdienstig belang der radio staande te houden. Toen. plots, werd hij overvallen door zware ziekte als gevolg zijne oor logsinvaliditeit; verwikkelingen moeiden zich daartusschen, eene heelkundige be handeling werd dringend noodzakelijk... Verzwakt als hij geworden was, schoten hem de krachten te kort om deze te doorstaan. Het nieuws van zijn afsterven op 14 Maart 1928 verpletterde werkelijk al diegenen die met het werk waren in gewijd waarvan hij de bezieler was. Ock liet hij eene weduwe en zes kleine kin dertjes achter. Juliaan Vandepitte was een christen mensch uit een stuk. Zijn laatsten le vensnacht door hield hij niet op het woord te herhalen: Wat God bewaart is wel bewaard! Inderdaad, door ve!e wisselvalligheden heen bleef de levens kiem bewaard van dat werk voor katho lieke Vlaamsche radiö-aktie waarvan hij de wekker was geweest. In het duister werd in tegenovergestelde richting ge werkt... Juliaan Vandepitte had deze be traohtingen ontwaard en ook aange klaagd. Toch werd het vernielend werk in groote mate voltrekken onder den vorm der radio-wet waarvan de verder felijke gevolgen thans reeds algemeen worden aangevoeld. Desniettegenstaand bleef dan toch de vrucht van het edel werk door Juliaan Vandepitte in gang gebracht voortleven: nieuwe kracht en durf schijnt het thans te bezielen tot heroveren van wat verloren is gegaan. Moge de nagedaohtenis van wijlen Ju liaan Vandepitte tot blijvende opwekking dienen aan al dezen die voor de taak gespannen staan om de wegen voor Ka tholieke Vlaamsche Radio weer open te breken. Zijn voorbeeld blijkt inderdaad wel van aard om bezielend en bemoedi gend in te werken bij meerderen die het goed meenen met de verstandelijke, maat schappelijke en godsdienstige verheffing van ons volk! PROGRAMMA Te 9 uur: Samenkomst der groepen en deelnemers aan de statie te Blankenberge. Te 9.30 uur: Optocht. Te 10 uurPlechtige Hoogmis, opgeluis terd door het St-Gilliskoor uit Brugge; gelegenheidstoespraak door Mgr. Cruys berghs, vice-rector der Leuvensche Hoo geschool. Te 11 uur: Onthullingsplechtlgheid. a) aanspraak door Z. E. H. Kan. Van der Meersch, Vicaris-Generaal, Voorzitter van het Komiteit; b) bloemenhulde; c) aanspraak door H. Jan Boon (Non kel Jan) namens K. V. R. O.; d) aanspraak door Heer Adv. Alf. De Groeve uit Brugge; e) gelegenheidszang uitgevoerd door de schoolkinderen van Uitkerke; f) aanspraak door Heer Hilaire De Praetere, namens het Provinciaal Komi teit der groote gezinnen; g) aanspraak door Heer Vanbeylen, voorzitter van het plaatselijk komiteit te Uitkerke. Te 1 uur: Noenmaal bij inschrijving, tegen 25 fr.; bedrag voorafgaandelijk te storten aan postcheckrekening nummer 144.477, L. Vanbeylen, Schoolhoofd, Uit kerke. Namiddag vrij. RADIO LUISTERAARS OP POST Donderdag e. k., 14 September, wordt, gedurende de K. V. R. O.-uitzending, eene spreekbeurt gehouden door Heer Advokaat Van den Bussche over de Juliaan Van- depitte-HuldeDeze spreekbeurt heeft plaats te 19.15 u. en geldt als inleiding tot de onthulling van het grafgedenktee ken aan den Vlaamschen Radiopionier, op Zondag 17 e. k., te Uitkerke-Blanken berge. Eene spreekbeurt die de aandacht der luisteraars verdient 11 R. 1.000.000 5.000.0C0 Bij uitzondering zal de eerste trekking op 18 November aanst. bedragen: Het grafgedenkteeken aan wijlen Juliaan Vandepitte ontworpen door Bouwmeester Jos. Priem uit Brugge. Regelingen waren getroffen om de maquettevan het grafgedenkteeken aan wijlen juliaan Vandepitte ten toon te stellen in het radio-salon, dat te Brussel gehouden wordt van 2 tot 12 September. Bedoelde uitbeelding zou zijne plaats ge had hebben in den bijzonderen stand van het Maandschrift Radio het maandschrift dat in 1923 door wijlen Juliaan Vandepitte werd gesticht. Het Bestuurs-Comité van het ra dio-salon, na deliberatie «en due forme heeft echter goed gevonden op de radio-tentoon stelling formeel alle plaats te ontzeggen aan bedoelde ma quette Op zulkdanigc wijze huldigt de Brusselsche leiders- kring onzer radio-wereld de nagedachtenis van den ver dienstelijken mensch, die het Vlaamsche land voor de radio- beoefening, en dus ook ten bate van radio-handel en -nij verheid heeft opgewerktdie aan dien arbeid zijne krachten ais oorlogsinvalied en ook wel een stuk van zijn leven heeft opgeofferd I Het antwoord der Vlamin gen op zoo een Brusselsche zet weze eenvoudig diteen steungift aan postchechreke- nlng 4019.56. Komiteit der Ju liaan Vandepitte-Hulde, (ja- renmarkt. 17, Bruggevervol gens, massa-deelname aan de onthullingsplechtigheid van 't grafgedenkteeken, op Zondag 17 September, e. k. te Uitker ke-Blankenberge. Het grafgedenkteeken aan wijlen Jnliaan Vandepitte geweerd op het Radio-Salon. TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 4 1921. 102* Trekking van 1 Sept. 1933. Uitkeerbaar met 250.009 frank: Reeks 142.288, Nr 2 Uitkeerbaar met 100.000 frank: Reeks 167.595, Nr 14 Uitkeerbaar met 50.000 frank: Reeks 142.288, Nr 15 Reeks 142.288, Nr 8 Reeks 55.411, Nr 20 De andere nummers van bovenstaande reeksen zijti uitkeerbaar met 250 frank, alsook de reeksen 62.503 en 170.749. IB8 9 BB39999B3 99 9999993991199 Belgische fabriek van Chicorei Wyppelier-Taffin. HUIS GESTICHT IN 1836. Veurnestraat, 12-22, Poperinge. Fijn - Zuiver - Gezond Krachtig - Spaarzaam dit zijn de hoedanigheden tfjr KOFFIES VAN 'T PARADIJS. Vraagt 2e bij uwen Winkelier. TROUWE BEDIENING. deze leening te onderschrijven. Trouwens is het zijn geld op zeer aantrekkelijke wij ze plaatsen en meteen de kans 100pen van groote en talrijke loten te winnen. Daarom heelt de nieuwe leening ieder een ten zeerste aangelokt, vanaf den dag dat de Regeering haar besluit in dien zin ter kennis gaf. Een nieuwe stad, vluchtoord voor verbannen Joden 1 - Nabij J?ffa wordt eene nieuwe Stad ~e- bouwd met name Tel-Aviv. Het zal het centrum vormen van het vluchtoord der verbannen Joden en in massa komen zij er aan. Een zicht op een der moderne gebouwen der nieuwe stad. iB2aa^cssaagaz@asac3Zza=32B3 EEN NIEUWE LEENING De Regeering heeft besloten een leening van één en half milliard in Belgie uit te geven, van 15 tot 25 September 1933. Zij is juist van denzelfden aard als de leening van één milliard van Maart 1932. De rente bedraagt 5 netto. De leaning is aflosbaar bij uitloting binnen zeventig jaar elke trekking bedraagt zeer voorname loten. De loten en rentekoepond zijn vrij van alle Rijks- provincie- of gemeente belastingen. De obligatiën zijn elk nominaal 1.000 fr, en gegroepeerd in reeksen van vijf obli gatiën. Zij zullen aan het publiek worden aan geboden, aan pari, tegen speciën, vanaf 15 September. De inschrijving zal gesloten worden zoodra het te koop gestelde aantal stukken volteekend is, en uiterlijk op Maandag 25 September. Men mag onderschrijven aan de win ketten der Nationale Bank van Belgie ot in hare agentschappen. Nochtans mogen van heden af, alle banken financieele in, richtingen, wisselagenten en makelaars in publieke fondsen inschrijvingen ontvan, gen om ze daarna op 15 September aan de Nationale Bank te storten. Zooals naar gewoonte, zullen de onder- schrijvers niet onmiddellijk de titels der leening ontvangen. Ziehier welke maatre gelen men getroffen heeft. Tegen algeheele inschrijving van het bedrag der gekochte obligatiën, zal de on derschrijver een kwijtschrift ontvangen. Tegen dit kwijtschrift zullen hem zoodra mogelijk, en ten laatste op 6 November 1933, voorloopige stukken aan toonder van 1.000 frank woden afgeleverd, genummerd, niet voorzien van koepons, stukken welke zullen deelnemen aan de zeer voorname trekking van 18 November 1933. Met ingang van 1 Mei 1934, zullen deze voorloopige titels, zonder overeenstem ming van nummers, worden ingeruild te gen definitieve, van koepons voorziene stukken. Deze ruiling zal vóór 18 Juli 1934 moeten geschieden, daar vanaf dien da tum de definitieve stukken alleen deelne men aan de latere trekkingen. Wij wenschen de aandacht van onze le zers te vestigen op eenige maatregelen die deze leening zeer belangwekkend ma ken. Laat ons eerst en vooral het belang der uitbetaalde loten, bij wijze van trekking, onderlijnen. Gedurende de vijf eerste ja ren der leening, zal men jaarlijks 852 lo ten voor een totaal bedrag van 45 millioen frank uitloten. Elk jaar zullen er drie loten zijn van 5 millioen, negen loten van één millioen en 840 loten van 25.000 frank. Er zullen twaalf trekkingen per jaar plaats grijpen, op 18' eiker maand. Gedurende de vijf volgende jaren, zul len Jaarlijks 552 loten, een totaal uitma kend van 22.500.000 frank, worden uitge loot, hetzij dus zes loten van één millioen, zes loten van 500.000 frank en 540 loten van 25.000 frank. Eindelijk, gedurende de zestig laatste Jaren der leening, zullen er jaarlijks voor 7.500.000 frank loten worden uitbetaald. Aldus biedt de leening van één en half milliard de voordeelen an eene goede geldplaatsing alsmede van een rijk ge doteerde voortdurende loterij. Wij wijzen voornamelijk op de belang wekkende eerste trekking, welke op 18 No vember plaats heeft en waaraan de voor loopige titels der leening deelnemen. Deze buitengewone trekking bedraagt al de loten aan het trekkingsplan voor zien, vanaf 18 October 1933 tot 18 Juni 1934 inbegrepen: hetzij: 2 loten van fr. 5.000.000 7 loten van fr. 1.000.000 630 loten van fr. 25.000 Te samen: 639 loten voor een totaal be drag van 32.750.000 frank. Dit is de hoogste trekking welke ooit in Belgie heeft plaats gehad ter gelegenheid van een publieke leening. Het derde punt dat we wenschen te on derlijnen is de buitengeer ne kans welke aangeboden wordt aan de drager van een obligatie van de nieuwe leening. Zooals we reeds hebben gezegd, zullen de obligatiën der leening gegroepeerd wor den in reeksen van vijf stukken. Elk lot is toegekend aan de geheel uitkomende reeks en verdeeld onder de vijf obligatiën van 1.0C0 frank die zij uitmaken. Om een geheel lot te verkrijgen, moet men dus in 't bezit zijn der vijf titels van de door het lot begunstigde reeks. Een reeks kan nooit meer dan een lot winnen: zoodra zij uitgekomen is, wordt zij vernietigd. Reke ning houdend van dergelijke stipulatie en van het groot getal der loten, heeft elke obligatie een kans op vijftien van een lot te winnen gedurende de zeventig jaren. In de verklaringen die de minister var. Financiën, M. Jaspar, op 1 September ge daan heeft aan de pers, verklaringen wel ke hij 's anderendaags vóór de micro van de N. R. I. heeft herhaald, zegde hij dat het bedrag der leening gebruikt zai wor den tot drie doeleinden. Eerst en vooral, dient er geld gevonden te worden tot de voltrekking van de po litiek der groote werken. Ten tweede, die nen de verliezen der begrootingen van 1931 en 1932 gedekt te worden. Eindelijk wenscht de Regeering de in loop zijnde Schatkist bons, onlangs uitgegeven, terug in te trek ken. Deze verrichtingen zijn noodzakelijk om het nationaal werktuigsprogrammp, in 1927 door de Commissie der Groote Werken op gesteld, te voltooien, alsmede om het zware werk der begrootingsversterking ta verzekeren. Het is rich goede Belg toonen, door aag (Vervolg vorig» koloa).

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 1