IMFIM In de Puppen i Nieuws uit leper Baschrïjvinge vari Ypre SOUDEN BRUILOFT TE IEPER leper, Boterstraat Boekhouding Fiskale inlichtingen Sociale Verzekeringen HUIS AIMÉ GRUWEZ GEWAARBORGDE PERMANENTEN Een verlies voor de lepersche Kunst VOETBALKRONIEK Denkt aan de toekomst In 't Binnenland CINEMA COLISEUM M0EDERKE AARDIG REISJE üeschreven als ooggetuige door JAN-JACQUES LA MB IN 1781-1789 (Bibliotheek Erussel, II 2 4231.) VII. genoemd als lieu tenant-kolonel, end? als officieren Hutcherison, Paquet, Constan- tinus Devoux, Boucquaert, Pieter Van- zandycke. Joseph Poupart, Pieter Liever- mans, alle geboortig van Ypre, Van Do- bre, Seyff, De Baenst en Vuylsteke. Ten zeiven daege zijn in de stad ge komen omtrent 100 Belgische dragonders, zij kwaemen van Dunkerke en zijn ver trokken naer Brussel. Den 28 dito heeft men door bevel van het Magistraet begonst de huizen te teekenen volgens het getal en letter van de wijken die elk hadde in de oude ver- deelinge gebeurd omtrent het jaer 1304. Den 29 dito, hebben de aerme men- schen van de stad, van de sterkten en verschanzingen die de Oostenrijkers voor hun vertrek hadden gemaekt afgehaeld alle het houtwerk, stormpaelen, enz., van buiten de vestingen zonder dat het door het magistraet belet wierde, dus dat er elk zooveel wegdroeg als hij krijgen kon- de, hetgene aan vele gediend heeft voor den winter. Den 2 December, wezende Zondag, wierden met alle piegtigheid uitgehaeld de vaendels van het regiment van West- Vlaenderen, opgeregt gedurende de eer ste Staetsomwentelinge; dezelve vaendels hadden naer het afbreken van het va derlands leger alhier wedergebragt ge weest door den majoor De Villers. Het was gevoelig te zien hoe dezelve hadden doorschoten geweest. Zij wierden door den Heer Malou-Riga, bevelhebber van de krijgslieden van West-Vlaenderen op geofferd aen het regiment, 's namiddags te drij ure, onder het uitspreken van eene voortreffelijke aenspraek. De vaendels van de vrijwillige, die door het magistraet hadden verdoken geweest, wierden hem ook ter hand gesteld. Den 6 December wierden in de ver- gaederingen der vrienden van de vrijheid en gelijkheid, hunne zittinge houdende in de gewezen Koninklijke Leerschool, gekozen als Voorzitter Malou-Riga. Naer het voorbeeld der fransche en ingevolge van de rechten van de vrijheid en de gelijkheid, waeren reeds verbannen de eernaemen van M'her, Jonker en andere. In de plaetse van deze bediende men zich alleen, zoo in de openbaere schriften als in de saemenspraeken met den naem van Borger. Den 7 dito zijn alhier aengekomen omtrent 850 mannen van de Landwafht van Vrankrijk om binnen Ypre in bezet- tinge te liggen. Ten zeiven daege waeren alreeds omtrent 500 mannen gewerfd voor het regiment van West-Vlaenderen, want men zag van alle kanten de Vlaemingen aenkomen om dienst te nemen onder de vaendels van de vrijheid. Den 12 dito is binnen Ypre aenge komen den lieutenant-ger.erael Omvrau, bevelhebber van het leger bij Doornijk en omliggende plaetscn, ten dierste van de fransche republiek; hij was vergezel- schapt door zekeren Sta, gevolmagtigden van Vrankrijk; zij hebben gaen huisves ten bij den heer Malou-Riga alwaer zij eenige daegen zijn verbleven. Den 13 dito, 's morgens, wierden de steenen beelden van eenige graeven en graevinnen van Vlaenderen, ten getaele van twaelf, staende in de toegemetste vensters van de halle, aen beide zijden van den tooren door de franschen ge holpen door eenige inwconders afgewor pen, ten bijwezen van veel volk. Door dit afsmijten is den oostkant van den stee- ger grootelijks beschaedigd geweest, waer- door de leune naer dier is afgevallen ende eene houten in de plaetse is ge steld geweest. Den 14 December heeft men alle de waepenschilden zich bevindende in de kerken, beginnen wegnemen, doordien men vreesde dat dezelve in 't korte door de bezettinge zouden geweird zijn geweest. Alle de waepens op de poorten van het Bisdom, van het Seminarie, van de Ab dijen en andere huizen wierden ook uit gekapt. Het afbeeldsel van don groeve Robrecht Bethune in den choor van Sint Maertens vicrd ook bedekt. l't Vervolgt.l Den 8 dito ontfing mon berigt dat «Je Oostenrijkers gisteren avond om 9 ure ook uit- Meenen vertrokken waeren, en dat geheel Vlaenderen in beweging was. Den 10 dito 's avonds om 9 ure zijn alhier aengekomen 200 groene jaegers van het Hollands legioen, onlangs ge worven binnen Dunkerke tot begunstigen der Staetsomwentelinge der vereenigde Nederlanden. Den 11 dito hebben de jaegers, gis teren alhier aengekomen, buiten de Diks- muidepoorte, aen de zuidzijde van de Kraeye, eenen hoogen populier geveld, en de zeiven versierd met de mutse en vaendel als boom van vrijheid geplant regt voor de nieuwe hoofdwacht, nevens de halletrappen. Naer het planten van den vrijheidsboom, wierd terstond door de stad uitgebeld, dat alwie hij ook wezen mag, de landskokarde bestaende in roods, witte en blauwe kleuren terstond moest aennemen, hetwelke daedelijk gebeurde. Ten zeiven daege zijn binnen de stad aengekomen omtrent 400 mannen, te we ten 200 jaegers en omtrent zooveel van een vrij corps, met kanonstukken, veld- waegens en ander oorlogsgereedschap. Den 12 November 's middags, heb ben wij binnen onze wallen zien aenko men d'Heer Pieter Antoine Malou-Riga, komende van het kwartier generael van het leger der franschen. met last van den opperbevelhebber van het Noorden, Du- mouriez, van binnen Ypre een voltallig regiment op te regten tot bevordering van de herwonnen vrijheid dezer Neder landen. Ten zeiven daege zijn langst de Tempelpoorte aengekomen omtrent 600 mannen bestaende in grenadiers van de jaegers van het Batavisch legioen in k~- noniers, vrijwillige en andere, met vel. - waegens en krijgsbehoeften. Den 14 dito heeft men beginnen manschap te werven voor het regiment van West-Vlaenderen, welker kleeding bestaet in blauwe rokken, roode opslae- gers en kraeg en voeringe met witte ves ten en broeken. Den heer Seyff, hollan- der, die in het regiment van West-Vlaen deren in d'eerste Staetsomwentelinge van deze landen gediend had, wierd als ka pitein-werver aengesteld. Den 15 dito is het meerderen deel van onze bezettinge vertrokken naer Brugge en Oostende; alhier bleven al leenlijk weinig mannen. Den 18 dito, wierd op het stadhuis de eerste vergaederinge gehouden van den zoogenaemden klub; bestaende in een bij- eenkomste van het volk, naer het voor beeld van de gonne gehouden in Vrank rijk, ten einde elk aldaer zou kunnen voorstellen alles wat hij tot welzijn van 't vaderland zoude oordeelen te zijn: deze klub wierd maer bijgewoond door weinig inwoonders. Den 19 dito wierd in dezelve vergae deringe besloten te kiezen acht bemag- tigde wanof er terstond twee wierderi be- naemd om den generael Dumouriez te gaen vinden, en twee anderen om zich tot Rijssel te begeven, ten einde van in den klub van die stad, de noodige onder - rigtingen te nemen tot bestieren van de zelve vergaederinge. Voorders wierd er besloten een denkschrift op te stellen en over te zenden aen de landsvergaede- ringe tot Parijs, ten einde van aen de zelve erkentenis en dankbaerheid te be- toonen over onze bekomene vrijheid, die naederhand zoovele traenen heeft gekost. Den 20 November begonst het wae- ter dat door de Oostenrijkers voor hun vertrek in de buiten vestinge gesteken was. reeds te minderen, de wegen wier den allengskens begaenbaer gemaekt, en de batterien en andere werken die zij met groote onkosten gemaekt, wierden afgebroken. Den 26 dito is binnen Ypre gekomen den heer de Villers, voordezen majoor In het regiment van West-Vlaenderen ge*- durende de eerste Staetsomwentelinge en nu -benoemd kolonel van hetzelve regi ment. alhier opnieuw opgeregt, Francois Merghelynck, voordezen vrijwilliger, wierd iaBflBSBaasaEsaEaBHasBBHBB&iMaas&sügaaBsasaiHEüaasBïflsgass HET JUBELPAAR HEER EN VROUW BAÏEN-DEKERLE. Gouden Bruilof.t. Maandag vier- *den de echtgenocten Bayen-Dckerle hun gouden bruiloft. Om 8 U uur trokken de gelukkige echtelingen, gevolgd van hun kindeen en klelnkindeen naar St Maar tenskerk, alwaar eene plechtige mis van i dankzegging werd opgedragen. Na de godsdienstige plechtigheid trok de stoet t naar het stadhuis. Zij werden er opge pacht door heel het Schepencollege. En 1 nadat de heer Burgemeester de gevierde verwelkomd en geluk gewenscht had deed de eerewijn de ronde, wijl een cristalen i bol met geurende bloemen in hun werd aangeboden. Albert is geboren den 16 April 1861, zijne vrouw Maria den 16 Oogst 1862 en beide zien er nog kloek en gezond uit en beloven nog een lang leven. Met den middag vergaderde de feestvie rende familie aan een keurigen disch en tot laat in den avond klonk en deunde het, dat het een aard had. Onnoodig te zeggen dat heel de buurt volop in feest was en dat menigvuldige geschenken en geluk- wenschen de gelukkige echtelingen toege zonden werden. Ook wij wenschen ze nog vele gelukkige jaren. Expert-Boekhouder en Vereffenaar bij de Rechtbanken Nr 43, le Verdiep O jOpen alle dagen van 9 tot 12 en v. 2 tot 4 u. Onderhoud en nazicht per abonnement. Bedrijfsbelasting. Over dracht- en Weeldetaksen, Krisisbelasting. Pensioenwet voor Werklie den en Bedienden. - Gezins vergoedingen. Moden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 Ier -- 8-4, BOTERSTP J E P E R dicht bij de Hallo F tch. 37177 - PRIJS 50 FRANK Voor uwe blijvende Haargolving met het nieuwste en modernste toestel, wendt U tot het huis JANSSENS-BONTE Coiffeur voor Damen en Heeren Rijselstraat - 5' - IEPER. (Rechtover de 6.^ote post). Men aanveerdt leerlingen. Chicorei Wyppelier-Taffin. Belgische fabriek van leper, gelijk een weduwe die haar rouw sluier afgelegd heeft, is ook niet langer meer in rouw en herinnert zich slechts de tragische jaren van haar doodstrijd door de deerniswekkende puinen van een ge deelte zijner beroemde Hallen; puinen waarvan het behoud zich in geenen deele zou rechtvaardigen en die voor de ar tistieke faam onzer stad binnen kort die nen heropgebouwd. Onze kerken zijn reeds met den meesten kunstsmaak herbouwd en onze St Maar- tenskathedraal alleen draagt aan hare zijde een gapende wonde, deze van hare oude abdij waaraan ze haar oorsprong dankt en van dewelke men haar niet lang mag scheiden zoo men geen echt ana chronisme wil bedrijven. Al deze mooie herstellingswerken danken we den heer ingenieur-bouwmeester J. Coomans, die in zijn werk naast zijn erkende kunstkennis den gloed eener kunstenaarsziel legde. Heeft de private onderneming dezelfde verheven kunstbezorgdheid en getrouw heid aan onze bouwkundige tradities bij den heropbouw betoond? Dat durven we niet beweren en het schoon voorbeeld ge geven door de stad Brugge, waar de klein ste winkelier het eerbiedigen der locale bouwkunst behartigt, schijnt door zekere eigenaars uit het oog verloren. Indien hier en daar eenige misslagen bedreven werden, verheugen we er ons toch over dat eenige oude gevels geheel hersteld werden. Niet ver van het postge- bouw, middeleeuwsch juweel dat slechts naar den tijdsroest wacht om het tijdstip van zijn heropbouw te verduiken, profi leert zich het edel en weelderig Merghe- lynckgebouw, deze parel der XVIII* eeuw, de eeuw der elegantie. Zooals we het vroe ger reeds hebben gezegd en nog herhalen ware zijn hersamenstelling onberispelijk, indien men die grove dwaling niet bedre ven had van de buitenvensters, of blinden, te vervangen door oprollende luiken van het meest ontstellende modernisme. Niettegenstaande het groote werk, dat de Heeren Mahieu Gebroeders getracht hebben zoo volmaakt weer te geven als dat hunner knappe voorgangers der XVIII1' eeuw, toch blijft er nog veel te verrichten. De bewonderenswaardige hou ten muurbekleedingen, die de bewonde ring van alle kenners verwekten en waar van eenige met deze van Versailles moch ten vergeleken worden, zullen met nauw gezette zorg terug samengesteld worden, volgens de photografische documenten die M. Merghelynck het gelukkig gedacht had in een zeldzaam geworden album te laten verschijnen. Dit heel moeilijk werk zal, naar men ons in hooger middens verze kert, toevertrouwd worden aan een be voegden kunstenaar die de Fransche kunst van dat tijdstip volkomen machtig is. Het is nochtans niet voldoende dat het groote werk voltrokken wordt met de zorg die iedereen kent en die ter eere strekt van de bekwame ondernemers, de Heeren Mahieu Gebr. Zelfs met zijn kostbaar terugsamengesteld paneelwerk zou het Merghelynckgebouw een doode zaak blij ven indien men het dat leven niet inblies dat de Heer Merghelynck het had weten te geven met er meubels en kunstvoor werpen uit vroeger tijden te verzamelen, om er een onvergelijkbaar kunstmuseum van de XVHI* eeuw van te maken. Het werk van den Ieperschen Maecenas is on gelukkig grootendeels vernield en van de talrijke voorwerpen die hij met het geduld en den smaak die hem kenmerkten, ver eenigde, zijn er nog slechts eenige over blijfselen voorloopig opgeborgen in het Hoffmanngebouw, Eikenstraat. Brussel. Hier ook zal de Staat zijn verplichtingen vervullen en de verzamelingen helpen te rug samenstellen. Het valt niet te betwij felen dat het lang zal duren en kostbaar zijn. Wij denken dat we geen onbeschei denheid begaan met te zeggen dat het juist om deze reden is-en om den Staat te helpen, dat men op dit oogenblik het mid del zoekt om het private initiatief aan deze grootsche onderneming te interes seeren. Alhoewel wij in dat opzicht het meest verkwikkend optimisme koesteren, toch betreuren wij niettemin een onherstelbaar verlies voor de lepersche kunst. De ge leerde lepersche archeoloog had niet al leenlijk gezocht om In ieder zaal haar eigen mobilair met de duizend en één kleinigheden van het toenmalig privaat leven samen te stellen, maar hij had ook nog met ijver ontelbare kunstdocumenten van lepersche en regionale kunstenaars verzameld en uit den vergeethoek opge dolven. Zeker moeten we het verlies be treuren van een oorspronkelijke productie van Boucher, van drie Erasme Quellin's, van het beroemde Jaargetijde der Liefde van Schall, en van gegraveerde platen van Vidal, Bailly, Voyer, Delaunoy, Burtolozzi, die prachtig geslaagde miniatuuruitvoerin gen waren. Deze prenten kan men tegen hoogen prijs bij de groote Parijsche ver- koopers of ook nog in de beroemde ver- koopingen in de Drouotzaal terugvinden. Maar wat bijna niet meer zal teruggevon den worden en voor ons van meer onmid dellijk belang is, zijn de g.a. 'ïische voort brengsels van onze regionale kunstenaars. Het ware ijdel hier een soort inventaris op te maken en wij zullen ons beperken de namen te vermelden van Desremeaux, Fournier, Dubois, Beke, Valcke, Suvée, enz. De glazenkastjes op de 2" verdieping wa ren letterlijk opgepropt met teekeningen van lepersche kunstenaars van uit de XVIII* eeuw tot omstreeks het midden der XIX* eeuw, en architectueele en beeld- houwkundige plannen van Jan-Baptist Loossens, Sonneville, Desmazières en an deren boden evenveel belang. Van Tours van Poperinge was vertegenwoordigd door eene mooie kopstudie waarvan hij het ge heim bezat. De helderziende en onverschrokken mannen, die tijdens de beschieting van leper de redding van een gedeelte der verzamelingen van het Merghelynckmu- seum ondernamen ingeving die onze stadsoverheid niet had om de archieven van ons museum te redden deze man nen konden breekbare verzamelingen in Saksische of Doorniksche porcelein niet inpakken, maar hebben zeker vluchtig honderden teekeningen en prenten kun nen oprollen en opbinden. Wat is er van overgebleven? Een geringe hoeveelheid minderwaardige producties. En de andere? Hoe anders hunne verdwijning verklaren, dan door gemis aan toezicht, tijdens het verblijf der overblijfselen van het Merghe- lynckmuseum te Parijs in het Klein Paleis en in de verschillende Brusselsche lccalen waar ze achtereenvolgens verhuisd wer den. Diefstallen werden gebaan, maar al den. Diefstallen werden begaan, maar al dan nog, waartoe zou het gediend hebben? Het verlies voor de geschiedenis van de kunst te leper blijft onherstelbaar. PYRÈS. iBSSzBïaasasESBEBSssaBaaa^sH STAD IEPER NATIONALE MILITIE - LICHTING 1933 Wervingsbureel - Vergaderingen EERICHT Het College van Burgemeester en Sche penen van leper brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het Wervingsbu reel te leper vergadering zal houden den 26 September 1933 te 9.45 uur en te 14.15 uur; den 28 September 1933 te 9.45 uur, in de Muziekschool. De niet uitgestelde miliciens der lich ting 1B34, die geen oproepingsbrief moch ten ontvangen hebben, moeten zich on verwijld tot het Gemeentebestuur wenden. Te leper, den 18 September 1933. OP BEVEL: De Secretaris, De Burgemeester, C. Verfaiile. J. Vander Ghote. IBEHBSH&HaH3Bg8B3B3iaZ3BB2BlS De ziekten vermijden, moet ae leus zijn van de wijze mensch. Hewel! THEO- BROMA belooft ons de ziekten te verwij deren omdat hij ons organimus versterkt en ons bloed verkloekt. Beproeft, gij die verflauwd zijt, ééne flesch van tien fr. Dit is een goede raad. In alle Apotheken; 14 fr. per flesch. BOETSTRAFFELIJKE RECHTBANK VAN IEPER De Wanckel Leon, garagist te leper, werd vervolgd wegens verkeersongeval langs de baan van Wervik naar Kruiseeke overgekomen. Ziekere Durnez, het slacht offer van dit zoogezegd ongeval, had zich als burgerlijke partij aangesteld en vroeg eene totale schadevergoeding van 3.430,60 frank. De rechtbank, oordeelende dat de feiten niet genoegzaam bewezen zijn, spreekt De Wanckel vrij zonder kosten. De eisch der burgerlijke partij wordt af gewezen, deze wordt verder veroordeeld tot de kosten harer aanstelling. De zedenzaak ten laste van Huyghe Camiel, van Pcelkapelle, wordt op vraag van den Heer Prokureur des Konings met gesloten deuren behandeld. De rechtbank veroordeelt Huyghe tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang. Ver ders wordt de betichte voor een termijn van 5 jaar van zijne burgerlijke rechten beroofd. De zaak ten laste van Vanhaecke Polydoor, ook ven Poelkapelie, worde ook met gesloten deuren behandeld. De be tichte wordt tot 3 maal twee maanden gevang veroordeeld, voorwaaidelijk gedu rende 5 jaar, met verlies gedurende 5 jaar van zijne burgerlijke rechten. Pienen Gaspar, depositaris var. de brouwerij «Wie!emans-Ceupefs>en Ma- thias Arth., vertegenwoordiger dier brou werij, hebben te verantwoorden over las terlijke geruchten over de brouwerij Atlas in zekere plaatsen verspreid. Deze laatste stelde zich als burgerlijke partij aan en vroeg 1000 fr. schadever goeding. Het openbaar ministerie vroeg, krachtens artikel 444, straf tegen de twee betichten. Pienen Gaspar, voor 2 feiten, werd tot 2 maal 350 fr. boete of 2 maal 15 dagen gevang veroordeeld. Mattiias Arth. voor een feit tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang, voorwaardelijk geduren de 5 jaar voor dezen laatsten. Beiden worden veroordeeld om solidairlijk aan de burgerlijke partij 500 fr. te betalen ten titel van schadevergoeding, alsook tot de kosten harer aanstelling. Ollivier Hector, van Moorslede, ln twist met broeders en zuster, had zich nogal geweldig aangesteld. Vier feiten worden ten zijnen laste weerhouden. Voor de feiten A en B, betrekkelijk slagen, wordt hij veroordeeld tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en 210 fr. boete of 10 dagen gevang; voor het feit E, ver nieling van afsluiting, 182 fr. boete of 8 dagen gevang, en voor het feit J, be dreigingen, ook 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 3 jaar. Isid. Florizoone, glaswerker te leper, wegens aanslag op de zeden, wordt tot twee maanden gevang veroordeeld, voor waardelijk gedurende vijf jaar, met ver lies van zijne burgerlijke rechten gedu rende vijf jaar. Met gesloten deuren behandeld. Elslander Prosper, zijne vrouw Fla- hau Augusta en hunne gebuurvrouw De- caestecker Jeanne, allen van Poperinge, hadden aan den haak gelegen. Elslander wordt wegens slagen aan Decaestecker Jeanne tot 210 fr. boete of 10 dagen ge vang veroordeeld; zijne vrouw voor lichte gewelddaden tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang, en Decaestecker Jeanne voor en kele slagen tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang. De drie betichten worden daas-bij voor wederzijdsche beleedigingen elk tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang veroor deeld. Voorwaardelijk gedurende 3 jaar voor de korektionneele straf en 1 jaar voor de politiestraf. lasasEEsasBSBassssissiQBsassrs' UITSLAGEN VAN ZONDAG LAATST II* Afdeeling Bevordering. Wevelgem Sp.S. K. Heule 31 F. C. TieltF. C. Izegem 23 Stade MoeskroenS. K. Roeselare 32 F. C. Roeselare—R. C. Bissegem 20 S. C. MeenenA. A. Moeskroen 73 S. K. Zwevegütn—R. S. Waregem 2—1 C. S. leper—Daring Blankenberge 0—5 II" Afdeeling Provinciaal. G. S. Middelkerke—F. C. Poperinge 103 R. C. De PanneS. V. Nieuwpoort 62 F. C. Torhout—F. C. Wakken 2—5 S. K. Sint Baafs—S. V. Kortrijk 6—2 U. S. DottenijsW. S. Lauwe uitg. Kuurne Sp.—S. V. Veurne 4r—1 E. G. GistelVerbr. Wevelgem 32 III* Afdeeling Reeks A. V. C. ArdooieS. K. Staden 51 III" Afdeeling Reeks B, S. K. Geluwe—Deerlijk Sp. 05 III* Afdeeling Speciaal Recks C. Kortrijk Sp.C. S. leper 49 Juniors Reeks B. C. S. leperS. V. Kortrijk 32 Scholieren Reeks B. F, O. Roeselare—F. C. Poperinge 16 C. S. IEPEj* Ik heb mij voorgenomen Iedere Week zoo wat nieuws en naakte beschouwingen over ons geliefd sport ten besten te geven, eene kroniek kort en bondig, zonder voor ingenomenheid en enkel en alleen om uiting te geven van de waarheid. Bij onze Juniors. Ónze jongens ont vingen te 10 uur op ons plein hun ploeg maten van S. V. Kortrijk. Na een match die van weerskanten hardnekkig betwist werd, en niettegenstaande een leiding die verre van schitterend was, wisten onze mannetjes nipjes de punten thuis te hou den en wonnen met 3—2. Proficiat, jon gens! Voorts goed geoefend en leper's Juniors zullen, gelijk in 't verleden, steeds de beste te woord staan. Bij onze Specialers. Dat zijn de man nen van den dag. Met veel vertrouwen vertrokken zij naar Kortrijk Sport en vloerden daar hunne tegenstrevers van de Leiestad met zoo maar 49. Bravo! Onze Specialers zullen ons nog vele zulke zegepralen voordisschen, weest er maar van overtuigd. Heden Zondag zijn ze bye maar daarom niet gelaten van een goed entralnnement te nemen, dat kan niet anders dan gced. Bij onze II' Bevordering A. Die ont vingen op ons plein Daring Blankenberge. Michel Vandenbouwhede die vroeger ge kwetst werd bij een vriendenmatch te Le Bizet doet zijn wederoptreden. Veel volk bij den aftrap. leper verliest den toss en meet spelen tegen wind en zon. Gedurende de eerste time is het spel verdeeld met nochtans een lichte meer derheid aan de bezoekers, die een door drijvend en heel schoon passenspel geven. Een weinig voor het einde werd Rotru ge kwetst en moest van het plein gedragen worden. De rust werd gefloten met 10 voor Daring. Na de koffie dacht ieder Iepersch sup porter: 't zal nu wel gaan. Nochtans 't en ging niet. Rotru Is van geen tel meer en met Michel is 't van 't zelfde. Dus wij zijn nog met 9 man om de strijdlustige Blankenbergnaars in toom te houden. On ze voorlijn speelde slecht daar onze hoe ken gering spel leverden. De verdediging van C. S. leper was goed, heel goed zelf, maar ja tegen de overmacht kon leper niets aanbrengen en wij verloren met 5—0. Ik zal geen kritiek uitbrengen over de samenstelling van onzen ploeg, 't is geen gemakkelijk karweitje om van de selectie deel te maken. Er is maar een dingen te doen en dat is aan de spelers gelegen, 't Is van ons heden Zondag te toonen tegen A. A. Moeskroen dat een slechten Zondag geen slecht seizoen is. Heden Zondag zijn er dus geen officieele matchen op ons plein. IEPERLING. ZONDAG 24 SEPTEMBER 1933: II* Afd. Bevor.: A. A. Moeskroen-Ieper. Ill* Afd. Sp. C: C. S. leper bye. Met het hernemen der Winterlessen trekken wij nogmaals de aandacht der ouders op het overwegend belang van het technisch onderwijs dat in de Nijver heidsschool gegeven wordt. Indien het eenigszins mogelijk is, kunnen zij aan hunne jongens, geen beteren dienst be wijzen dan ze tot geschoolde arbeiders op te leiden en hun het zoogenaamd technisch onderwijs te bezorgen. Wat is eigenlijk een geschoolde arbeider Een geschoolde werkman is deze, die de manier waarop alles ineenzit verstaat hij weet hoe en waarom er moet gewerkt worden en hij beseft dan ook het fijne van zijn stiel. Hij kan schetsen en teeke ningen maken, en ook de noodige bere keningen doen, als het zijn moet en daardoor geraakt hij veel gemakkelijker naar welbetaalde postjes die welstand in huis brengen kunnen. Maar al te vaak worden, bij gebrek aan eigene krachten, de beste en schoon ste plaatsen door vreemde krachten be kleed. Spijtig genoeg, in ons land zijn er geen geschoolde arbeiders in voldoende ge tal om het hoofd te kunnen bieden aan de vreemde concurrentie. Het technisch onderwijs zal daarin voorzien door het vormen van stielmannen meestergasten, teekenaars en werklieden voor alle nijverheden. Door de hardnekkige concurrentie der naburige landen, worden wij verplicht den economischen strijd aan te binden dien men ons opdringt en willen wij niet op de wereldmarkt verdrongen wor den, zoo moeten wij vóór alles beschikken over gevormde stielmannen, die hun vak volkomen meester zijn. Wil de nijverheid bloeien, dan moet de werkman van heden ontwikkeld en geschoold zijn, hij moet wetenschappe lijk onderlegd zijn, opdat hij de machie- nen die hij bedienen moet zou kunnen leiden, regelen en stellen, opdat hij het materiaal zou kunnen verdeelen volgens wetenschappelijke en economische regels. Alleen het technisch onderwijs kan onze jongens voor de nijverheid opleiden, want het geeft meer dan beroepsbe kwaamheid en handigheid. Het technisch onderwijs geeft aan den werkman het bewustzijn van zijne waar de versterkt zijne onafhankelijkheid en laat hem toe de richting te kiezen, die hij het best geschikt acht. Het technisch onderwijs is kapitaal, voor den leerling en voor de maatschappij het is een der hoeksteenen van onzen stoffelijken opbouw en een der machtigste factoren en meest doeltreffende middelen tot het veredelen van ons volk. Het zou niet moeilijk vallen talrijke getuigenissen aan te halen van nijver- heidshoofden om nog meer het belang van het technisch onderwijs op alle ge bied te doen uitschijnen maar iedereen is er heden zoo diep van doordrongen, dat allen er zich voor inspannen, opdat dit onderwijs groeie en bloeie ten bate van Land en Volk. Mogen de jongelingen zich met geestdrift inspannen voor dit heerlijk werk van volksopbeuring vroeg of laat, zal het bekroond worden met de stich ting van een machtige handelsvloot, die steeds meer gezochte producten naar de verst afgelegen landen vervoeren zal Aan de ouders hoort het toe hunne jongens door het technisch onderwijs in vak- en nijverheidsscholen te laten oplei den. Dat de ouders dus aan de toekomst hunner kinderen denken. Het is voor hun het gepaste oogenblik om, zonder verder te dralen, het besluit te nemen hunne jongens, bij de heropening der leergangen, naar de Nijverheidsschool te zenden. Het beste erfdeel, dat later aan de kinderen ten goede komt, bestaat min der in rijkdom en geld, dan in kennis en bedrijvigheid, die eikeens persoonlijke waarde hooger opvoeren. Heropening van de Nijverheidsschool, Maandag 2 October, te 6 uur 's avonds. Inschrijving van nieuwe leerlingen, Zondag 1 October van 10 tot 12 uur voormiddag. GANSCH KOSTELOOS. I9&9BC229X239BB33B3SC2B3&955B9BE&I IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure, de Apotheek VAN WALLEGHEM, Statiestraat. ZIELMISSEN OP ZONDAG 24 SEPTEMBER 1933. IN SINT MAARTENS: Te 11 uur, voor Heer en Vrouw Emiel Durnez, Diksmuidesteenweg. IN SINT PIETERS: Te 8 14 uur, gez. Mis voor Albert Boone. IN SINT JACOBS: Te 8 uur, ter eere van 't H. Hert van wegens de inwoners der Meenenstraat. IN SINT NIKLAAS: Te 9 u., voor Mevr. Marie Packet, echtg. v. Alfons Debouvere. DE LIJDENSWEG VAN DE STADSBIBLIOTHEEK TE IEPER Nu dat onze stadsbibliotheek haren nieu wen en laat ons hopen haren laatsten thuis in St Jansstraat betrokken hee zal het niet overbodig zijn de diversely pelgrimatiesaan te stippen welke zij doorgemaakt heeft Tot den 7 Oktober 1914, dag op dewelke de Duitschers hunne Intrede deden in on ze stad, had de bibliothecaris H. J. An tony regelmatig de bibliotheek openge houden. Het was immers hoogst noodig, want daar het volk in dien gespannen toe stand geen lust meer tot werken had, nam het zijn toevlucht tot het lezen van boe ken en zoo kwam het dat de volksbiblio theek als het ware dag uit dag in bestormd was en dat bijna al de boeken uitgeleend werden. Zoo ook gingen honderden werken verloren, doordien zij hier en daar in bij zondere huizen in de vlammen opgingen of dat hun tijdelijken eigenaar het slacht offer der beschieting werd. Slechts twee drie keeren gedurende het verblijf der Duitschers in onze stad, was de biblio theek voor het pubiek toegankeiyk. Den 13 Oktober '14 zakte het Engelsche leger naar leper af en het lokaal der bi bliotheek werd ingenomen door de buree- len van verschillige hoofdkwartieren. Nog eenig»- dagen mocht de bibliothecaris zijn schrijftafel aldaar benuttigen, doch 't en duurde niet lang eer hem de toegang tot het gebouw ontzegd werd. Wederom ver dwenen tal van boekwerken door de sol daten naar de loopgrachten medegeno men. Daar de slaapgelegenheid voor de mannen ontbrak, werd hier ook strooi aangebracht en in de verschillige zalen rondgestrieuwd. Gelukkiglijk wierden de gedane aanmerkingen aanvaard en des anderendaags werd het strieuwsel wegge haald. Van den 15 tot den 29 Oktober werd de stad af en toe door de vijande lijke obussen bestookt, doch ln den nacht van den 29 tot den 30 Oktober begon de stelselmatige beschieting er van. De eerste obus viel op de voute van St Maartens klooster (in de pas herstelde kapel der Arme Klaren). Dien nacht kwamen al daar 60 Fransche soldaten om en het ge tal gekwetsten was zeer groot. Onnoodig te zeggen dat het bibliotheekgebouw dat er recht over stond van al zijne ruiten be roofd was en dat de hoofdkwartieren ver trokken. Daar nu de beschieting aan hield, werd er in de eerste dagen van No vember, door den raad beslat de boeken in verzekering te brengen. Diensvolgens 't Is de strafste, gebruikt er minder Het is immers zonneklaar Dat die leuze, echt en waar, Geldt alleenlijk 't allen tij F. C. JACOBS SUIKERIJ. 1 i werden ze in kisten ingepakt en naar de I kelders van het stedehuis overgebracht. De tweede verhuizing had eenige dagen later plaats. Nadat de hall: op 22 Novem ber in laaie vlam was opgegaan, werden de kisten in allerhaast weggehaald en in de gemeentelijke meisjesschool (fricadel- les) der Rijselstraat ondergebracht. Ge durende een hevig bombardement viel eene brandbom door de keldervoute van het stedehuis en al de handschriften sa men met onze zoo kostelijke inkunabe.s gingen er verloren. Tijdens het gasoffensi van 22 April 1915 gingen geheele kwartieren van de stad in de vlammen op. Gelukkiglijk sloeg een der zware muren der meisjesschool om en zoo werden onze daar jpgeborgde boe ken van den brand gespaard. De stad was nu heelemaal verlaten en de inwoners werd het verboden nog de stad binnen te komen. Zoo gingen vele kostbaarheden te loor. Op het einde van Mei '15 kreeg de heer Antony van het hoofdkwartier op den Abeele de toelating de boeken te leper te doen weghalen en 't en duurde niet lang eer de autowagens van het Belgisch leger een groot gedeelte er van overbrachten naar den Abeele, waar zij in een soort ma gazijn opgeborgen werden. Het overige ge deelte kwam in het Volkshuis van Pope ringe te recht. Daar deze stad ook nu en dan onder vuur genomen werd, zag men te recht in hoe gevaarlijk het was die boekenschat zoo dicht bij de frontlijn te bewaren en den 6 Augustus reeds werden al de boeken en van den Abeele en van Poperinge naar de statie van Etaples over gevoerd om ze dan naar Paris-Plage te sturen waar het stadsbestuur van leper verbleef. In die statie, daar de kisten niet konden in 't droog gebracht worden, had den de boeken veel te verduren van een plasregen die verschillige uren aanhield. Tg Paris-Plage werden ze in drie villas en in de oude kerk opgeborgen. Nu zouden ze in betere bewaring zijn en zou er kun nen voor gezorgd worden. Inderdaad na weken werkens waren de 16.000 overgeble ven boeken in 400 kisten zorgvuldig inge pakt en op kant gezet in afwachting dat ze later naar leper zouden kunnen weer- keeren. Eindelijk den 19 Juli 1919 toen de spoor- weglijn degelijk hersteld was, bracht ze den trein terug naar leper. Ze vonden een nederig onderkomen op het Minneplein in eene Nijssenhut (ook Cuikes genaamd) nevens de barak bewoond door den heer bibliothecaris. Kort daarna gerochten ze in een paviljoen, nevens hoogergenoemde barak en daar werd voor de terug keerende Ieperlingen, die hier in deze soort woeste nij niet de minste ontspanning vonden, eene voorloopige bibliotheek ingericht. On noodig te zeggen dat ver het grootste getal kisten onaangeroerd bleef tot op den 2 Januari 1921, toen zij in eene zaal boven de ingangspoort van den caserne van het voetvolk terecht kwamen. De achtste ver huizing had plaats in Oktober van het jaar '25, toen de boekenschat naar de middelbare school overgeplaatst werd. Hier werden al de kisten gek digd en kon de bibliothecaris min of méér de vele werken tentoonstellen. Eindelijk, den 15 Septem ber, had de negenste en laatste verhuizing plaats in het nieuw en praktijk lokaal der St Jansstraat. Laat ons hopen dat de bibliotheek daar voor jaren zal mogen blijven en dat ze door de vele Ieperlingen zal mogen bezocht worden. Bedanken wij inmiddels den Heer Antony, om de zorgen waarmede hij onzen boekenschat bejegent, want 't is dank aan hem dat wij nog met fierheid mogen nederzien op hetgeen ons nagelaten werd. Groote Missie. Op 't einde van Oktober heeft in onze stad eene groote Missie plaats, die tien dagen duren zal, om te eindigen op den Hoogdag van Al lerheiligen. Na de prachtige H. Harte- feesten van 6 Augustus mogen wij ons eraan verwachten dat de deelneming zoo algemeen mogelijk zal wezen. De E.E. Paters Redemptoristen, zoo ge kend om hun volkschen prediktrant zul len de sermoenen prediken; 't is een waarborg van bijval en welgelukken. Maar bovenal rekent de geestelijkheid op de vurige gebeden onzer godvruchtige stads- genooten, opdat Gods zegen deze zending make tot een tijd van inkeer voor allen en terugkeer voor menigen medebroeder. Negen;*~~gsche plechtigheid. In de kapel der i .ie Klaren begon Maandag 18 September de negendaagsche plechtig heid ter eere van O. L. Vrouw van Salet- te. Eiken avond te 7 u. Lof en Sermoen door E. P. Paulus, Recollet. In de week de H. Mis te 6 u. waarna onderrichting; te 8 u. Hoogmis waaronder Sermoen. Den 27 September 's morgens algemeene Communie voor de inzichten van Z. H. den Paus. 's Avonds te 7 u. Te Deum en Pauselijke zegen. De laatste dag der Plechtigheid zal men Paternosters, Scapulieren, Kruisjes der goede dood en andere godvruchtige voor werpen wijden. Uit de oude doos. Anno 1394 heeft de guide van St Sebastiaen binnen Ypre gaen schieten naer Doornyck, alwaer Ca- rolus Korpinck van Vrankrijk eene groote schotterie geordonneert hadde, voor voet- ende handtbogen: alwaer opgestelt wae ren kostelijke prijzen. In het begin van Meij sijn aldaer bijeengekomen uit di- versche steden 48 gulden, te samen uyt- brengende 387 confreers onder dewelke waeren Franschen, Vlamingen, Braban ders ende Henegouwers; de guide van Ypre heeft aldaer den eersten prijs be- haelt met schieten te weten, twee silver vergulde wijnpetten, wegende 10 marek en een once, ander seggen vijf pondt ende op den 8 Oust, in de Thuyndagweke, sijn sij met vele triumphe wedergekeert naer Ypre. Concert. Op Zcr.dag 24 Septem ber, cm 11.30 uur, Concert op de Groote Markt door de Liberale Harmonie van leper. Muziekschool. Inschrijving der leerlingen voor het schooljaar 1933-1934. De leerlingen die zich nog niet lieten inschrijven voor het schooljaar 1933-1934 mogen zich aanbieden in de Muziekschool op Vrijdag 29 September aanstaande, van 6 tot 7 uur 's avonds. Schielijk overlijden. Zondag mor gen was de echtgenoote Henri Desmet, Emma Vandenberghe, geboren te Nieuw kapelle den 5 December 1885 en wonende in de Peperstraat 53 te Brugge, hare zus ter die juist over het gemeentelijke kerk hof woont, komen bezoeken. Terwijl haar man na den noen was gaan zien naar de footballmatch, was zij uit een voldoens een wandelingsken gegaan. Gekomen op de M. Frenchlaan, recht over het gasthof Ypriana, gaf zij drie schreeuwtjes en zonk ten gronde. Dadelijk werd de priester bij gehaald die haar de H. Olie gaf, alsook den doktor die bestatigde dat de arme vrouw aan eene hartaderbreuk overleden was. Nietdeug. Zondag vernam de po litie dat zekeren Burg... Alois, oud 49 j., wonende Ligywijk, zich daags te voren op de vestingen in tegenwoordigheid van jonge meisjes, aan zedenschennis had plechtig gemaakt. Dadelijk werd een on derzoek ingesteld en 't en zal zeker niet lang aanloopen eer de nietdeug de welver diende straf ontvangen zal. Gevecht. Uit jaloerschheid om een meisje gevochte Milleville Cyriel, oud 20 jaar, van Langemark en Naert Emiel, ins gelijks om een meisje, Zondag avond om 7 u. aan den slag. De eerste kreeg ver scheidene vuistslagen in het aangezicht en was weldra knock-out. Natuurlijk heeft de politie de zaak in handen geno men en zij zal wel voor het overige zorgen. Gevecht. Zondag avond hadden Maurice BI..., wonende in de Maarschalk Fochlaan alhier en Rebéré Maurice, her bergier wonende aan de Kaai (West) twist gekregen. Van woorden kwam het weldra tot daden en Rebéré, gewapend met eene ijzeren stang bracht zjn tegen strever een duchtigen slag toe, zoodanig dat deze ten gronde nederplofte. Daar mede niet tevreden, gaf hij zijn tegen stander nog verschillige schoppen in het gelaat, zoodanig dat deze in heel deerlij ken toestand naar huis moest geleid wor den. Eene klacht werd ingediend bij da Rijkswacht. Gevecht. Sedert eenigen tijd is de herberg Het Hof van Commerce druk bezocht door de doppers die daar halve dagen overbrengen, ten nadeele van vrouw en kinders. Maandag namiddag was het wederom het geval. Zij zaten daar met acht, waaronder ver het grootste gedeelte oud veroordeelde waren. Tegen den avond waren om zeggens allen in bedronken toe stand. De van dienst zijnde politieagent wilde ze naar huis zenden, doch slecht be viel het hem, want hij werd met smaad en slagen beloond. Seynaeve Maurice werd ingerekend. Daar ze onder elkander hand gemeen geworden waren ging het nog al geweldig zoodat er verschillige gekwetst werden. Om 7 '4 uur waren ze daar weder om aan den gang en werd de tusschen- komst der politie er nog eens noodig. t Ware te wenschen dat die kerels eens maar goed aangesproken werden, want voor de burgers is het betalen der aanhou dende klimmende belastingen, niet meer uithoudelijk. De Klaverbie. Heden Zondag, 24 September, te 3.30 u., vergadering met belangrijke voordracht en tombola voor de aanwezigen, in het Christen Volkshuis, St Jacobsstraat, 30, leper. Prijs van Rome voor Bouwkunde. De Heer Coomans, onzer stad, werd uitge kozen om deel te maken van de jury, dia een oordeel zal moeten vellen voor den prijs van Rome in bouwkunde. Zulks toont eens te meer hoe hoog da kunde van Bouwmeester Coomans ln alle kringen geschat wordt. Wij sturen hem onze beste gelukwenschen om die veree- rende aanwijzing. STAD IEPEF. Christen Volkshuis, Sint Jacobstraat, 30. ZATERDAG 23 SEPTEMBER, te 8 uur. ZONDAG 24 SEPT., te2, te 5 en te 8 14 U. MAANDAG 25 SEPTEMBER, te 8 uur. MARY CARR in haar laatste meesterwerk (Vieille Maman). Een hartroerend drama vol innige tafe- reelen waarin de echtelijke liefde en moe derlijke genegenheid treffend worden vertoond. Einde: zegepraal der onschuld. Prachtige film in 6 deelen. (Ah, le beau voyage). Zeer vermakelijke film in 7 deelen, vol verrassingen spelend in een expresstreia van San Francisco naar New-York. De hoofdartisten zijn: WILLIAM HAINES CLAIRE WINDSOR, —o—o— LEERFILMEN oo Aanstaande week: CABIRIA met Maciste, en BARON VADROUILLE Prijzen: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,5® en 2 fr. Kinderen tot 14 jaar: Balcon, 2 fr.; Benedenzaal 1 fr. Kinderen altijd toegelaten. Kostelooze Weerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Kostelooze bergplaats voor 200 velos. POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheel VANDEPLAS. Werkloosheidsstand. Zaterdag 117; Maandag 116; Dinsdag 92; Woensdag 91; Donderdag 90; Vrijdag 89. Werkten aan de beek op de Werf: Za terdag 32; Maandag 34; Dinsdag 33; Woensdag 39; Donderdag 37; Vrijdag 34. VLAMERTINGE. Ongeval. Woens dag morgen, rond 7 uur, is de Heer W. Gombert, uit Poperinge, gebotst met zijn auto tegen het barreel aan den grooten travers tusschen leper en Vlamertinge. Het barreel was neergel ten, maar door de mist gehinderd, had de voerder zulkj niet bestatigd, wijl hij in de richting vaa leper reed. Het bovengedeelte van de rt.- dlator werd afgerukt, de voorruit en .deze der linkerzijde van den auto werden ver brijzeld. De voerder had enkel een kleine schraia aan het hoofd bekomen. DEERLIJK. Ilandelsfoor. - Program ma. Het actiekomiteit der 2* Handels foor is met den dag drukker bezig tot het treffen der noodige voorbereidingsmaat regelen voor deze Handelsbeurs waarvoor reeds boven de 135 standen aangevraagd werden dewelke in de verschillende ruime tentoonstellingszalen ordentelijk zullen in order gebracht worden. Noch moeite noch offers zijn gespaard geworden om een buitengewoon aantrekkelijk feestprogram ma gedurende deze tentoonstellingsdagen van 23 tot 27 September op te stellen. Inderdaad 's Zondags hebben wij behalve allerlei sportfeesten ook prachtige kunst concerten door de Zanzibars uit Izegem. 's Maandags de gewone wijkkermis met allerlei sport en volksfeesten en 's avonds openluchtcinema, 's Dinsdags veeprijskamp met 2000 fr. prijzen, paardenwedstrijd en wandelconcerten. Aan deze belangrijke Handelsfoor is een aantrekkelijke Vlaam- sche Missiekermis verbonden onder da leiding der Eerweerde Zusters. In de ver schillende tentoonstellingzalen zullen aan houdende radioconcerten ten gehoor ge bracht worden zoodat er stoutmoedig mag gezegd worden dat deze Handelsfoor een stellig sukses tegemoet gaat dat de loffe lijke pogingen der inrichters niet zal be schamen. De officieele opening is bepaald vastgesteld op Zaterdag 23 September om 5 ure. Deze zal gedaan worden door Ge neraal Deprez in aanwezgheid der geeste lijke en wereldlijke overheden en gevolgd zijn om 7 ure door een lunch. Voor slot zal er den Woensdag avond om 7 ure eene trekking plaats hebben van een monster- tombola door middel van de reclamcrer- koop waaraan 10.000 fr. prijzen verbon den zijn. Uit dit alles moge dus afdoende blijken dat geene middels onaangewend worden gelaten om deze 2* Handelsfoor volledig te doen slagen en luister bij te zetten tot groot welzijn der nering en tot meerdere groei en heropbloei van handel en nijverheid. JACHTWACHTER 5CHIET 7.1 »N VROUW NEER TE OEDELEM Te Oedelem leefde de 63-jarige jacht wachter Pieter Charles sedert langen tijd in onmin met zijne vrouw. De man, vader i van 10 kinderen, was soms wat geraakt in j het hoofd. Na een nieuwen twist, woedend gewor den, nam hij e:n geweer e:i schoot zijn vrouw neer. Alsdan wilde hij haar r.og ia lijf met een ijzeren staaf maar ware» daarin belet door zijr.e kinderen. De man werd aangehouden maar gar zulke teekens van zinsverbijstering d?t bil naar het kranke nniger gesticht van Eter- ntf overgebracht werd.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3