PUROL Zulke Pers, zulk Volk Een pover Middenstandscongres Eindelijk een Regeering die regeert Politiek en Sociaal Allerlei KATHOLIEK WEEKBLAD VAN iEPER KATHOLIEKEN, de pers is het sterkste wapen zij smeedt de gedachten en kan de zedewetten regelen. De Katholieke pers steunen is een dringende plicht. POLITIEKE KRONIEK De ontbinding van de Socialistische partij Frankrijk in De Heer Voorzitter verklaart luidop dat de Heeren van Burgerstrijd zich onbetamelijk hebben gedragen mm Abonnementsprijs 1934 EEN SMAKELIJK KOPJE KOFFIE Minister SAP en Burgerstrijd ZENDT UW ADRES oudt Uw handen zacht t Beste voor de handen. TARIEF VOOR EFRICHTE.V: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 Ir. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. I Berichten op 1* bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2' bL per regel 1,75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 5.00 Ir. Te herhalen aankondigingen; t prijs cp aanraas. Annoncen rijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond Ingezonden worden. - K-eine berichten tegen den Donderdag noen. 1* JAAR. N 49. ZONDAG 3 DECEMBER 1933 «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,50 fr. Belgisch Congo 35,fr. Frankrijk 35,fi. Alle andere landen 55,fr. WEEKBLAD; 35 CENTIEMEN. ^JltgêVTr* KANSEN VAS\"ESTE,"Popertóje Tel. Poperingè N' restcheckrckening N' 15.570, cs=s3BEEaasassBBaaBaias»EBiK»BisiBHBaHritiBaaBseBBKitï2ssa GEACHTE LEZERS, Ge zijt allen kristen menschen, aangezien ge ter kerk gaat. Ons kristen-zijn wordt bedreigd: ge ziet rondom U het bederf en den geloofsafval toenemen. Daardoor wordt onderlinge liefde en rechtvaardigheidszin weggenomen. Daardoor worden huisgezin en maatschappij ondermijnd. Dat moet ophouden of we gaan allen ten onder! Waar zijn de schuldigen van dien toestand? Eene der hoofdschuldigen is de slechte en onzijdige pers DE SLECHTE PERS: die, dag uit, dag in, onze levensbeschouwing bekampt, die onze kristene volkszeden bederft, die de Kerk, onze Moeder, belastert. Een kristen die zulke pers steunt, pleegt verraad tegenover zijn geloof. EN DE ONZIJDIGE PERS? Ze is de gevaarlijkste van allen. Ze valt niet aan, ze verzwijgt... Ze bederft niet rechtstreeks, maar ze laat het kwaad met rust. Ze heeft den schijn van goed te zijn, en ze erkent God noch zijn gebod. En daarom is ze gevaarlijkst! Ze kweekt onverschilligheid aan, eerste stap naar 't verval. Ze vergiftigt langzaam, maar zeker. Leest geene onzijdige bladen! Leest alleen katholieke bladen! DAAROM WORDT V GEVRAAGD: 1. - Zelf geene slechte of onzijdige bladen te koopen en te lezen. Zijt ge er op geabonneerd, zeg met het nieuwe jaar uw abonnement op en verander van blad. Haal uwe vrienden tot hetzelfde over: dat is een echte vriendendienst! 2. - Leest katholieke bladen! Ook gij die tot nog toe niet geabonneerd waart, steun uwe pers. ELK HUIS ZIJN KATHOLIEK DAGBLAD. Te velen lezen nog niets! Ze leven niet mee met het moderne katho lieke leven. Onze propagandist zal U binnenkort bezoeken. Vraag hem een abonnement op gelijk welk Katholiek blad: een wekelijksch abonnement, een driemaandelijksch, een zesmaan- delijksch of een jaarlij ksch. We rekenen op U! Voor waarheid en deugd! DE DEKANALE SINT PAULUSBOND OF PERSBOND. WB2B£EISSB9SE3SBBHSBSBBBBBBBBfllBBBBnBBBBBBBBasaBBBEBBIBBBI We schreven bijna voor titel: c De tragiek van het socialisme Het kreeg in de laatste jaren nu eens alle troeven in handen om de wereld te veroveren: werkloosheid, mizerie, oorlogsdreigementen, kapita lisme en nog nimmer was het zwakker. Hoe hard het nu ook schreeuwt tegen de diktatuur in de landen waar er geen sprake van is, het is en blijft een feit dat het so cialisme zijn kans verkeken heeft. Het socialisme wordt oud voor de nieuwe tijd, mist dynamiek, begees tering en geloof. Er is in de laatste drie jaren een nieuwe mensch aan 't groeien, die het land heeft aan de oude, versleten, vergeelde stelsels. Noch strijd van klasse tegen klasse, noch de diktatuur van het proleta riaat, noch de materialiseering van het leven zijn in staat het ge luk van den enkeling als van de gemeenschap te verzekeren. Ieder orgaan van de volksgemeenschap kan en moet meewerken tot het heil van de andere. Hiervoor worden al leen gezonde grondslagen vereischt. Hoe kan men verklaren tenzij door gebrek aan vitaliteit dat het socialisme zich zoo klakkeloos liet inschakelen in Duitschland en Ita lië. Noch Mussolini noch Hitier be schikten aanvankelijk over voldoen de macht en voldoende troepen. Ze hebben gedijd op den rug van so cialistische regeeringen die faljiet gingen in hun konstruktieve politiek. Het socialisme, betrekkelijk sterk in de oppositie, is tot vandaag niet in staat gebleken zijn grondstellin gen te verduurzamen. En het zal dit in de toekomst ook niet kunnen. Zijn zwakheid ligt in zijn inkon- sekwentie. Er is maar een konse- kwent socialisme: het marxisme of het communisme. Het socialisme leeft gevaarlijk. Het vermijdt angstvallig alle deelneming aan de Regeering, zoolang het niet de totale macht in handen krijgt <en na de avonturen in Italië en Duitschland zal dit wel zoo gauw niet gebeuren). En anderzijds leidt een bestendige oppositie tot verbrok keling. Dit is onlangs duidelijk ge bleken in Frankrijk waar het socia lisme nu een bevoorrechte positie bemachtigd had door den steun der radikalen en radikaal-socialisten. De Fransche partijpolitiek kan de vergelijking niet doorstaan met de onze. Er is in de eerste plaats geen georganiseerde katholieke partij maar er zijn scherpe en weeke anti klerikalen, zooals er scherpe en wee ke demokraten zijn, scherpe en wee ke landsverdedigers De uitgesproken antiklerikalen en demokraten met internationalistische strekking vormen de linkerzijde. De rechterzijde bestaat uit weeke anti- klerikalen en demokraten met mili taristische neigingen. Tusschen de twee zwemt het weinig sterke cen trum dat programmatisch van de twee erfde. Tardieu, Marin, Mandel staan rechts, Piétri en Flandin houden het midden, terwijl Daladier, Herriot. Sarraut. Chautemps en Blum reso luut links kijken. Daarmee gewagen wc nog niet van de onafhankelijken die uiterst rechts en van de commu nisten die uiterst links de wacht houden. Sedert den oorlog vereenzelvigde de Fransche politiek zich met een strijd op leven en dood tusschen rechts en links, al dan niet gesteund door het Centrum met afwisse lende kansen. De laatste wetgeven de verkiezingen (1932) waren tame lijk afgeteckend naar links georiën teerd, waarvan de linksche Regee ringen van Herriot, Daladier, Sar raut en Chautemps de logische re sultante waren. De radikalen (Sarraut) en radikaal socialisten Herriot-Daladier vor men ongetwijfeld de sterkste groep, Maar om te regeeren hebben ze of wel de welwillende neutraliteit, ofwel de effektieve steun noodig van de so cialistische partij, die over 131 man daten beschikt. Het is klaar dat én die neutraliteit én die eventueele steun slechts ver leend worden in ruil voor allerlei toe gevingen aan het socialistisch pro gramma dat essentieel internatio naal en uitgesproken antimilitaris tisch is. Allereerst begon de radikale steun tijdens de verkiezingen. In Frankrijk zijn namelijk twee kiesronden. Wie in de eerste ronde de volstrekte meer derheid niet behaalt, wordt de vol gende week in ballotage gebracht. En nu hadden de radikalen en radikaal- socialisten er niets beters op gevon den dan voor de tweede ronde hun kandidaten terug te trekken, waar ze minder stemmen behaalden dan de socialisten, om een linksche verkie zing van een S. F. 1. O. (Section fran- gaise de l' Internationale ouvrière) te verzekeren. Aldus danken een 40 tal socialisten hun zetel aan de radi kalen. Het linkerblok haalde den slag thuis en al dadelijk verzocht Herriot, Léon Blum om medewerking. Deze is de leider der socialisten; gewezen hoogleeraarletterkundige, Jood, ad- vokaat, strakke, dogmatische theore ticus, begaafd redenaar, journalist, en sluwe politieke vos. Blum weigerde alle positieve mede werking en beloofde steun mits ze kere waarborgen. Herriot voldeed niet meer en Blum liet hem los. Daladier kwam, en viel door Blum. Maar ook Blum moest eraan. Het was al een heele tijd dat Léon Blum tamelijk veel last had met een deel van zijn troepen, die graag en kele ministeries begeerden. Om nu de handen vrij te krijgen hebben de ministrabelen (in Frankrijk hee- ten ze les mous de weeken, in te genstelling met Blum, die les durs de harden blijft aanvoeren) er een nieuwe theorie op uitgevonden: het néo-socialisme. Het néo-socialisme, om kort te zijn is een mengsel van fascisme en so cialisme, een hybridisch, tweeslach tig stelsel, dat nog tamelijk onbehol pen aandoet. Maar daarmeê zijn ze feestelijk uit de partij gezet, en heb ben een nieuwe groep gevormd, (een 35 volksvertegenwoordigers en 7 se natoren), aangevoerd door veearts Renaudel, die met Jaurès zijn heele leven voor het socialisme offerde, in genieur Montagnon en de burgemees ter van Bordeaux, Adrien Marquet. De strijd tusschen Blum en Mar quet, zooals het steeds het geval is met gescheiden kameraden, is vinnig en verbitterd. En daarmeê is Blum schaakmat ten opzichte van de radi kalen. Hij heeft het ministerie niet meer in zijn macht. Daarbij heeft hij het nog hard te verduren van zijn militanten ofte strijders, die bui ten het parlement staan, en de ge dragslijn van de parlementairen hef tig roskammen. Zelfs Blum en zijn volgelingen zijn niet socialistisch ge noeg. De weerslag op de oriëntatie van de (Zie vervolg onderaan 3* kolom.) M. Pattou, Schepen te Brussel, staat aan het hoofd van den On afhankelijken Middenstandsbond van Belgie. We houden eraan te doen op merken dat hij het met de zaak eer lijk meent en dat hij steeds van het gedacht was dat ALLE Middenstan ders zouden moeten vereenigd wor den in één bond, zonder politiek! Wat Zondag gebeurde te Brussel heeft de man ontnuchterd en hem klaar bewijs gegeven dat zijn droom niet uit te voeren is want zonder politiekwil steeds zeggen anti katholiek» want daar willen Libera len steeds de meesters zijn. Nu ter zake: M. Pattou had dus te Brussel op geroepen de Nationale Unie van den Middenstanden die vergade ring kwam bijeen Zondag morgen in de gothische zaal van het Stadhuis. Het verder verhaal nemen we uit «De Standaard»: DE OCHTENDVERGADERING. Het congres behandelde de vol gende hoofdpuntenberoepskrediet, kooperatieven, venten en markten, verkoop- en tentoonstellingszalen, eenheidsprijzen, huurceelen, aktie van de unie. Honderd vijf-en-dertig groepen ne men aan het congres deel, dat ge volgd wordt door een 300-tal afge vaardigden en een 50-tal uitgenoo- digden. De ochtendvergadering werd ten Stadhuize om tien uur geopend onder voorzitterschap van den H. R. Pat tou, algemeen voorzitter en stichter van de Unie. Aan het bureel hadden mede plaats genomen de H.H. Abshoff en Lang- bank, alg. sekretarissen; Bovijn, pen ningmeester; Couplet, De Temmer man, Dewaay, George, Lambert en Sindorff, leden. De H. Van Caillie, bestuurder van den Dienst van den Middenstand, vertegenwoordigde Minister Sap. Wa ren verder aanwezig: de Parlements leden Coelst, Wauwermans, Dejae- gher, Dierckx, Catteau, enz. De H. Pattou, in het Fransch, na den gebruikelijken welkomstgroet, sprak de openingsrede uit, in de welke hij o. m. herinnerde aan de vleiende woorden, die de Koning te Gent richtte aan het adres van den Middenstand. Kleingeestig kabaal van Burgerstrijd De H. Pattou brengt ook hulde aan Minister Sap in wien hij een moedig verdediger van den Middenstand be groet. Ook stelt hij voor aan den Mi nister een telegram van sympathie te sturen. De weinig talrijke groep leden van «Burgerstrijd» die in de zaal tegen woordig v/as onder de leiding van de H.H. Gits uit Roeselare en Machiels uit Brugge vonden het gepast dit voorstel van H. Pattou uit te fluiten en te jouwen. De groote meerderheid van de zaal protesteerde hiertegen. De H. De Temmerman, voorzitter van den Landsbond van het Huis der Bakkersbazen, heeft dan op zijn beurt in het Nederlandsch een war me hulde gebracht aan den Minister Sap en hij sloot zich aan bij het voorstel om een telegram van dank baarheid en hulde te zenden. Door dezelfde groep lieden van straks wordt opnieuw gejouwd. De H. Pattou zette de vergadering aan kalm te blijven en vooral zich waardig te gedragen. Hij hield zijn voorstel staande een telegram aan den Minister te zenden dat door de vergadering werd toegejuicht met uitzondering natuurlijk van de groep Gits. Verschillende sprekers zijn nadien nog aan het woord gekomen o. m. de H.H. Wauwermans, Joris, Léger, Del- voye, Sindorff, Langbank, enz.; waar na de ochtendvergadering werd ge sloten. DE NAMIDDAGVERGADERING. In den namiddag werd het debat hervat. M. Pattou betreurde de incidenten van dezen ochtend. Indien ik hier den Heer Sap hulde heb gebracht, dan was het niet omdat hij een mij ner politieke vrienden is, maar omdat ik in de verdediging van uwe belan gen heb kunnen ondervinden dat hij onze man is, dat hij ons begrijpt, en dat hij ons in de Regeering verde digt. Wij hebben nooit een Minis:er van den Middenstand gehad zooals M. Sap, en ik blijf hem hulde bren gen en hem mijn vertrouwen verlee- nen.(Toejuichingen en protestge- huil.) M. De Temmerman, in 't Vlaamsch. betreurde op zijne beurt het incident- Sap. En als protest tegen de onwel- voegelijkheid van dezen morgen, moet onze beste vriend en verdedi ger M. Van Caillie hier afwezig blij ven. En om U het striemende van dit incident te verduidelijken, laten wij aan het bureel zijn zetel onbezet. Zeker, Ik begrijp het verzet van geen deel onzer congresleden, om reden ISEBSBBI Fransche politiek zal weldra gevoelig blijken, doch kan in dit artikel niet uitgemaakt worden. Voor het socialisme in Frankrijk kan het de genadeslag zijn. Het zal misschien tot een kleine versterking van het communisme leiden, maar waar Tardieu sterke fascistische ten- denzen laat blijken, kan het de eerste stap worden van een totale regiem verandering in de IIIRepubliek. Dit gebeurt wel in de allereerste maanden niet. Doch we meenen wel dat een volgende kroniek over de Fransche Politiek die richting zal verduidelijken. De verbrokkeling van de socialis tische partij is voor de Internationale een zware slag geweest, en we geloo- ven niet dat het jongste laboursukses tijdens de Engelsche gemeenteverkie zingen, haar leider, oud-minister Vandervelde, voldoende zal getroost hebben. (Nadruk verboden). Herwig. van sommige uitlatingen van M. Sap, welke voor den Middenstand niet al tijd aangenaam waren. Maar dat was geen reden om hier M. Sap uit te jouwen. Integendeel, gij hebt alle re den om hem voor de toekomst ver trouwen te schenken. (Gejuich en protest.) Eenige pogingen om te onderbreken door de vrienden van den H. Gits, werden met krachtige hand verijdeld door den Heer Pattou en ten slotte werden de redevoeringen van den H.H. Pattou en De Temmerman geestdrichtig toegejuicht. Onbetamelijk zegt de Voorzitter. Wij kunnen hierbij voegen dat de talrijke aanwezigen die niet tot «Bur gerstrijd» behooren het allen eens waren om met de scherpste bewoor dingen de houding van den H. Gits te laken. Tenslotte komt het ons voor dat de H. Gits met enkele aanhangers heeft geprobeerd te Brussel wraak te ne men tegen den doortastenden aanval door Minister Sap verleden Zondag te Roeselare gericht op de ij dele methoden van Burgerstrijd niets anders heeft bereikt dan publiek te bevestigen dat inderdaad zijn groepje slechts in staat is in 't wilde wat revolutionnaire demagogie te vertoo- nen zonder iets positiefs en ter zake nuttig voor den Middenstand te ver wezenlijken noch te kunnen berei ken. De incidenten bewijzen juist dat de Minister géiijk had met zijn waar dige verwijten tegen de ij dele onge rijmde ophitsingsmethoden van het groepje BurgerstrijdOnze ver slaggever bevestigt ten andere, dat de indruk gewekt door het zenuw achtig en kleingeestig kabaal van het groepje Gits algemeen zeer slecht was en de aanhangers van Burger strijd eerder vernederd heengingen. Praktische wenschen. Zonder nog verder op het nutteloos lawaai van de Burgerstrijd »-adep- ten te letten, zijn de H.H. Pattou en De Temmerman dan overgegaan tot de vaststelling en mededeeling van praktische desiderata der hier bijeen gekomen Middenstanders waarvan wij de voornaamste als volgt zullen samenvatten Onmiddellijke stemming van noodwetten ter bescherming van klei nen en middelmatigen handel, ook van de ambachten nl. tegen het in richten van nieuwe groote en uni- pri j smagazij vk~i Herzienmg en verbetering der wetten op handelseigendommen en beroepskrediet. Eene wet die de herziening mo gelijk make van de hypotheekbepa lingen. Vereenvoudiging van de fiskale methoden, en groote bezuinigingen in de uitgaven van den Staat: nl. afschaffing van de 9 t. h. taks op de pasteibakkerijen, ook van de taks op de vrachtautomobielen; afschaffing van voorrechten aan samenwerkende Maatschappijen. Scherp toezicht in zake werk- loozensteun en ouderdomspensioen. Vermindering van het getal Staatsbedienden en Staatsbeambten, naar mate bedieniftgen te begeven zijn. Strenge maatregelen tegen alco holmisbruik, maar terugkeer tot het regiem van volledige vrijheid voor den handelaar en den verbruiker. Herziening van de wet op den Gezinstoeslag, nl. afschaffing van den toeslag aan het eerste kind. Onmiddellijke stemming van de wet op de Handelspolitie en inrich ting van een handelskaart. M. PATTOU BIJ MINISTER SAP. Ten gevolge der incidenten op het congres, bezocht M. Pattou Maandag morgen Minister Sap om hem zijn spijt uit te drukken over het gebeur de en de woorden te bevestigen, door hem in de namiddagzitting uitgespro ken als hulde aan M. Sap. In den loop van het onderhoud zou M. Pattou hebben gezegd dat hij het volkomen eens was met den Minister over de kwestie, dat de Middenstan ders elk in den schoot hunner partij hunne belangen moeten verdedigen. M. Pattou voegde er bij dat hij vol strekt gekant was tegen het voordra gen van afzonderlijke lijsten van Middenstanders bij de kiezingen. Dus, niets meer of niets minder dan wat M. Sap te Roeslare heeft gezegd. Katholieken behooren dus in den Christen Middenstand en spannen niet aan met onzijdigen of scheur makers. S33BK3E3SBBEIS PETER FREUCHEN de Deensche Poolreiziger die in Hollywood een film Eskimo liet maken naar zijn vroeger uitgegeyen boeken over zijn on- derzoekreizen ln dit land. Hij speelde er zelf de hoofdxoL Het kostelijke goudmelaal Foto genomen in de goudmijnen van Lancha-Plana in Californie. Een werkman gaat nauwkeurig de goudklomp na die hij komt te gieten in de bij hem liggende vorm. Aan de huidige prijs vertegen woordigt die goudklomp eene waarde van 15.000 dollars, 't zij 345.000 van onze frankskens. IBBaBBaaSSaB523XSEB£SaaaBBEB DE GROOTSTE BRUG DER WERELD Deze teekening geeft ons een gedacht hoe de grootste brug der wereld er zal uitzien. Men is bezig deze brug te bou wen in Amerika en zij moet San Francisco verbinden aan Oakland. De grootste thans bestaande brug is de Firth of Forth »-brug in Schotland; de nieuwe zal twee en half maal zoo lang zi.iiy Ze zal 75 miljoen dollar kosten en moet~Vol- tooid zijn in 1937. Binnenland Belgisch Congo Frankrijk Alle andere Landen 18.60 35.— 35.— 55.— AAN ONZE ABONNENTEN1 IN T BINNENLAND Wie nu TEN ONZEN BU- REELE een postabonnement aan vraagt voor 1934, zal ons blad kos teloos ontvangen tot einde 1933. Dezer dagen begint het Postbe- heer met het innen van den abon nementsprijs voor 1934. De prijs voor heel het jaar is 18,60 fr. Aan alle Abonnenten vragen we te willen zorgen dat dit bedrag gereed ligge tegen de komst van den briefdrager. Het kwijtschrift wordt enkel éénmaal aangeboden Wil dus zorgen dat het voldaan weze, waarvoor bij voorbaat dank. UIT FRANKRIJK Best is het bedrag opzenden per INTERNATIONAAL POST- MANDAAT. UIT AMERIKA Onze Amerikaansche abonnen ten worden vriendelijk verzocht, in betaling van hun abonnement, GEEN DOLLARS meer te zen den, maar te betalen in belgas. De prijs voor Amerika is 11 bel gas of 55 frank, op te sturen aan ons bureel per INTERNATIO NAAL POSTMANDAAT. Hoe gaarne onthalen onze huismoeder tjes hunne gebuurvrouw op een lekker koffiepartijtje. 't Gaat toch zoo wel tus schen twee teugjes warme koffie in, lus tig te praten over thuis en bezigheden. Tusschen twee teugjes in! Ja, want ze trachten er zoo lang mogelijk den smaak van te hebben. Maar 't is nu de kunst om echt goeden koffie te zetten. Het is niet genoeg eerste kwaliteit Moka te koopen; ge moet nog weten hoe bereiden. Berst en vooral mag men maar de koffie opgieten juist vóór het opdienen en dat in een nette kan. Ze mag niet aangcladen zijn daar die zure smaak zich aan de koffie meedeelt. Breng eerst de zéér fijne gemalen kof fie in den zak en dan 14 chicorei. In te genovergesteld geval wordt de koffiearoma opgenomen in de langs onder liggende chicorei. Dc bittere smaak komt in de koiffe en 't beste blijft in den zak. Het moet een zeer fijn gebreide koffiezak zijn zoodat het doorloopen traag gebeurt en het kokend regenwater goed de koffie aroma kan meevoeren. Vandaar ook het groot nut der filters. Er mag niet te veel koffie in eens ge maakt worden, want door haar voor een tweede gebruik over te houden vervliegt min of meer koffiegeur en komt den chicoreismaak te sterk door. Houdt U altijd, na het malen, eenige boontjes over in den koffiemolen? Dat is r.oodig om de radertjes te beletten tegen elkander te ioopen waardoor as rapper afslijten. Hier vinden onze vrouwtjes een en an der om in praktijk te stellen en ik wensch haar van harte nog menig tasje beste moka. Germaine IDE, PiUem, Kandidate-Landbouwhuishoudkundige Regentes, H. Familie, Ticit» Van verscheidene zijden hebben we vernomen, dat de aanbeve lingen tot de Ministeries gericht door de Vlaamsch-Nationalistische Volksvertegenwoordigers, zonder antwoord bleven. Na genomen in lichtingen zijn v/ij in staat te bevestigen, dat besloten werd geen rekening meer te houden met de aanbevelingen gedaan door de nationalistische Volksvertegenwoordigers. 't Is heel logisch. De nationalistische leer heeft als hoofddoel de vernietiging van Belgie. Het is bijgevolg duidelijk dat het voor een burger geen treffende aanbeveling kan zijn bij den Staat beroep te doen op de tusschenkomst van een nationalistisch Kamerlid. Derge lijke aanbeveling moet eerder wantrouwen wekken. De Regeering heeft dit eindelijk eens begrepen. Deze beslissing zal luide weerklank vinden in onze getrouwe bevolking, en is wel het bewijs van de kentering der tijden. ÏBBBBSBBBBBlBBBBBBBBBBBBBBBBftIBSBBBBBIBBBBBBBBBiiflBIBBSBia DOOR VOLKSVERTEGENWOORDIGER R.-D. DE MAN. Minister Sap en Burgerstrijd Verleden week hebben onze Lezers in hun blad kunnen lezen op welke ondubbelzinnige manier en in welke Klare taal de Heer Sap, Minister van Openbare Werken, van Landbouw en Middenstand, zich heeft uitgelaten in zijn rede te Roeselare over de bewe ging van Eurgerstrijd geleid door den Heer Gits van Izegem en gepa troneerd door den Weledelen Heer d'Udekem d'Acoz, die wel de taal van zijn volk niet machtig is, maar toch dat volk bruikbaar vindt om... ja om wat? om er te geraken zooals Minis ter Sap het van M. Gits zegde! Zooals het overigens te verwachten was. hebben de woorden van Minister Sap over Burgerstrijd een reactie ontketend bij M. Gits en zijn volge lingen. Het blijft immers steeds waar heid, dat juist de waarheid het meesc kwetst. Het schoonste bewijs ten andere dat de woorden van den Minister raak zijn geweest, is het gebeurde Zondag j.l. te Brussel waar de Heer Gits heeft gemeend met zijn mannen den Minister van den Middenstand te moeten gaan uitjouwen op de ver gadering der Middenstanders der- strekking M. Pattou. Het is evenwel klaar en duidelijk bewezen, dat de mannen van Bur gerstrijd van een kale reis zijn thuisgekomen, daar de groote meer derheid van de vergadering het verre van eens was met hen en hetgeen nog meest van al beteekenisvol is, zal wel de stap zijn, die werd ge daan door den Voorzitter, M. Pattou zelf, die persoonlijk Maandag bij Mi nister Sap is geweest om aan den Minister zijn verontschuldigingen te gaan aanbieden, voor de feiten door de Burgerstrijd »-mannen uitgelokt aan den Minister, tevens bevestigende dat de Middenstanders die door M. Pattou worden geleid er akkoord mee gaan, dat de Middenstanders in hun respectievelijke politieke par tijen moeten strijden. Heel die herrie is nogmaals het be wijs dat Burgerstrijdniets posi tiefs zal bereiken, tenzij verzwakken, verdeelen en afbreken en zoo nog meer dan ooit vertragen, de verwezen lijking van de wenschen van de Mid denstanders. Niet op de manier die Burgerstrijd heeft gekozen zullen de vraagstukken voor den Midden stand worden opgelost. De goede methode is er een andere. En hier verwijzen we nogmaals naar de werkzaamheid van den hul digen Minister van den Middenstand. Wij weten bij ondervinding dat wanneer de Minister van Openbare Werken, Landbouw en Middenstand iets aanpakt dat het tot een goed einde gebracht wordt, wanneer er aan de zaak een goed einde te vinden is. Heel zijn werkzaamheid en ^oor- drijvende kracht voor wat hetxJepar- tement van Openbare Werken aan gaat spreekt daarover boekdeelen. Het zou eens zeer belangwekkend zijn, na te gaan hoeveel er nog te doen is van al de werken die hij bij zijn Intrede in dit ministerie op de rol heeft laten plaatsen. En voor wat landbouw betreft we ten de boeren best, dat hun Minister er doorgaans niet op slaapt. Al de maatregelen die tot bescherming van den landbouw konden worden getrof fen en die nog niet waren genomen toen Minister Van Dievoet het depar tement verliet, zullen er zeker reeds ver door zijn. Ten andere de eensge zinde hulde die Waalsche en Vlaam- sche boeren aan Minister Sap heb ben gebracht bewijst genoeg dat hij werkt voor den landbouw. Een Minister die zulke werkzaam heid ontplooit in de twee departe menten die we hebben genoemd, zal zeker de Middenstanders niet be schamen, die eveneens tot zijn de partement behooren. Zijn rede in den Senaat bij de bespreking van zijn begrooting heeft daarvan getuigenis afgelegd. En men kome nu niet ver tellen, dat de Ministers bij de bespre king van hun begrootingen komen beloften afleggen om de Kamer te paaien. Minister Sap heeft bewezen de man van de daad te zijn. Iedereen moet ten andere toegeven dat de groote vraagstukken die den Middenstand aangaan niet in een handomdraai zijn op te lossen. De Commissie gelast met de studie der vereenvoudiging der belastingen Is samengesteld en aan 't werk gegaan. Binnen de zes maand moet zij met haar werk klaar zijn. Het is dus geen zaak van eenvoudig enkommissionne- ment om van de zaak verlost te zijn! De Minister heeft verder verschil lende kwesties laten onderzoeken on der meer de zaak van de fiskale voor deden der kooperatieven. Burgerstrijd kan gerust zijn, de Katholieke Partij heeft die verzwak king niet noodig, alhoewel het zeer jammer is, doch zonder die actie zal de Middenstandskwestie evengoed worden opgelost en misschien zal de oplossing er nog vroeger komen wan neer al de Middenstanders zich kon den akkoord stellen op een positief opbouwend programma, waarvoor ze in hun respektievelijke partijen zou den kunnen ijveren. Katholieke Middenstanders, stelt vertrouwen in uwe Ministers en uwe leiders. Uw plaats is in de katholieke rangen der Middenstanders en ner gens anders! De Socialisten en de Landsverdediging. De Socialisten hebben zich ten minste in het Vlaamsche land steeds uitgegeven als de mannen van het anti-militarisme. Geen cent, geen geweer, geen kanon voor 't leger was hun leuze. Ze hebben zelfs een tijdje wat gevrijd met de dienstweigeraars en de mannen van de socialistische anti-oorlogsliga zetten steeds groote keelen open en hun witborstels dan sen soms zeer veel over de nachtelijke straten. De Socialisten hebben zich steeds aangesteld als de advokaten van Duitschland, zoolang in Duitschland de Socialisten hun volle vrijheid van handelen hadden. Ze hebben nooit twllen aannemen, dat het mogelijk was dat Duitschland zijn verplichtin gen inzake ontwapening niet na kwam. Duitschland moest verlost worden van den druk der bezetting der geallieerden. Telkens er kredie ten voor het leger werden gevraagd riepen de Socialisten moord en brand en werden de Katholieken die ze stemden uitgemaakt voor de slaven der militaire camarilla! Maar zie nu ls ineens de toestand veranderd. In Duitschland werden de kameraden het zwijgen opgelegd, in de concentratiekampen gedraaid of naar het buitenland gedreven. Hitler is meester en doet brutaal, wat mis schien vroeger onder het niets geba rend oog der republiek was begon nen. Hitier heeft het socialisme onder den hiel gekregen en nu is er gevaar voor de wereldvréde! Dit gevaar is zeker niet te loochenen, de toestand is ernstig, doch nu roepen de Socia listen moord en brand en nu eischen zij, zooals de socialist Piérard in zijn minderheidsnota in het verslag over de begrooting van Buitenlandsche Zaken door Staatsminister Van Cau- welaert opgesteld, dat Belgie en de geallieerden strenger zouden optre den tegen Duitschland! Nu zouden er Socialisten zijn, die durven spreken van een oorlog tegen het Hitleriaansche Duitschland om het fascisme te verpletteren. Dus om te vechten tegen het fascisme mogen de jongens in kanonnenvleesch wor den veranderd, maar niet b. v. wan neer ons land door Duitschland on rechtvaardig zou worden aangeval len. De socialistische algemeene raad heeft immers een dagorde gestemd over de landsverdediging, waarin we de meest potsierlijke tegenstrijdighe den kunnen lezen. Daarin wordt eenerzij ds gezegd dat de Socialisten het beginsel van de landsverdediging aannemen. Doch ze willen maar vechten wanneer het er op aankomt het socialisme te verde digen. Intusschen weigeren ze echter kredieten te stemmen om de grenzen te verdedigen en het noodige mate riaal ter beschikking van het leger te stellen. Moesten we nu nog aan nemen dat de Socialisten moeten vechten tegen het Hitlerianisme dat hier het socialisme wil komen vernie tigen. dan zouden al die socialistische verweerkorpsen vechten met knup pels tegen mitrailleuzen en kanon nen We stellen vast dat de Socialisten weinig logisch zijn en dat hun groo- ten mond over anti-militarisme lee- lijk begint gesnoerd te worden. En zeggen dat zoovele naïeve jon gens zich laten vangen aan al dat geschreeuw. Wat wij, Katholieken, daarover denken? We hebben in geweten den plicht ons land, ons vaderland, te bemin nen, wij hebben den gewetensplicht dat vaderland te verdedigen tegen onrechtvaardige aanvallen, wij heb ben als volk den plicht van zelfbe houd. Wij begrijpen die plichten en zullen er naar handelen. per postkaart aan den Uitgever V. SAN- SEN-VANNESTE, Foperinge, en van nu tot Nieuwjaar ontva.gt Ge kosteloos ons blad. Tegen Nieuwjaar wordt U dan een kwijtschrift per post aangeboden. (■■BBBBBBBBBSBBEBBBBBBBBBBIB iet Purol! Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met Doos 4 eo 714 'n Apotheken.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 1