In da Puppen Nieuws uit leper Voorspellingen voor 1934. In 't Binnenland PICKHOUT - IEPEP UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK ROUWBERICHTEN fl ti 9 HUIS AIMÉ GRUWEZ GENTSCHE AUT0SCH00L PACHA, DESTROOPERS LUKKEN LOO Bijvoegsel van De Halle 3-12-33. IEPERSCHE KRONIEK Om deze voorspellingen te doen, heb ben we niet eens de hulp moeten inroepen van Isias, Jeremias, Daniel, Ezechiel noch evenmin deze van een der twaalf kleine re profeten uit den Bijbel. Het was voldoende ons te laten aan lokken door de eerste keurige en vlam- mehd nieuw kalenders en er eenen te koopen om er veel uit te leeren. Zoo vernemen we dat Nieuwjaar valt op een Maandag, wat dus met den voor- afgaanden Zondag een koppeldag vormt. Hetzelfde met Drie Koningendag, die op een Zaterdag komt.. Daar Vastenavond op 13 Februari komt gaat onze Vastenavondstoet uit op 11 Fe bruari, begint onze Kattenfeestfoor den 25", is het Halfvasten op 11 April, Paschen op 1 April, Ons Heer Hemelvaart op 10 Mei, Pinksteren den 20", H. Sacraments dag den 31 Mei en Tuindag den 5 Oogst, Onze Lieve Vrouw Hemelvaart komt op een Woensdag, Allerheiligen op een Don derdag, de herdenking van den Wapen stilstand op een Zondag en Kerstdag op een Dinsdag. De bedienden en al dege nen die naar de verlofdagen uitkijken, vernemen dus dat er twee brugjes zullen gelegd worden in 1934: één op Za terdag 21 Juli en één daags vóór Kerstdag. Dit is echter niet alles en zooals Nico- let, dfe zijn toeschouwers steeds meer en meer verbaasde, zullen we maar verder taan met een reeks andere voorzeggingen, zonder den roem van Nostradamus te be nijden, die, om zijn bundel voorspellin gen Centuries genoemd, aan het hof vin Catharina de Medicis en van Ka- rel IX geroepen werd. Deze maal is het nog eens een oud boekje dat ons een reeks voorzeggingen doet voor 1934. Het is het jaarboek van het koninklijk Observatorium, waarvan onze stadsbibliotheek zonder onderbreking sedert de verschijning er van exempla ren ontving en dat de tweede eeuw zij ner reeks uitgaven inzet. Het is inderdaad een der wetenschap pelijke publicaties, die zonder onderbre king, zelfs gedurende den oorlog, sedert het ontstaan van onafhankelijk Belgie verschijnt. De ster-ekundigeu zijn voor zienige menschen, die de gewoonte hebben op langen vervaltijd te werken en ver scheidene jaren op voorhand ons kunnen zeggen wat er in de lucht zal plaats grij pen. Het jaarboek bevat alle noodige ge gevens over den loop der hemellichamen en is onmisbaar voor al degenen die zich met die wetenschap bezig houden. Over Congo bevat het ook inlichtingen, die onze kolonialen kunnen nuttig zijn. Voor degenen, aie er belang in stellen, zullen er twee Zoneclipsen plaats hebben, in Belgie onzichtbaar, en twee maan- verduisteringen waaronder deze van 30 Januari, die zeer klein zal zijn en- gedeel telijk zichtbaar in Congoland.. Ons Koninklijk Observatorium wordt met de meeste bekwaamheid bestuurd door den heer Stroobant, en het jaarboek waaruit we dit putten is een geleerde en ernstige publicatie, die ons ver verwijdert van de uitbroedsels van een Mathieu Laensberg, een Snoeck en andere oude majoors van alle ras. Ncchtans van folkloristisch standpunt uit, hoe smeuïg waren die kleine alma nakken van vroeger niet, die zoo monter de toekomst voor het aanstaande jaar voorspelden! Niet van een zekeren hu mor ontbloot, lieten ze nooit na zooals de oude orakels op een tamelijk vage manier, om altijd in het waarschijnlijke te blijven, catastrophen, conflicten en ge lukkige gebeurtenissen te voorspellen, die op den duur bewaarheid werden. Alles hangt natuurlijk af van het standpunt dat men inneemt: wat voor deZen voor- deelig is, zal voor genen rampzalig schijnen. Zegt het spreekwoord niet: den eenen zijn dood is den anderen zijn brood? Het gebruik van de almanakken is nog niet op het punt af te vallen en Mathieu de la Dröme zal nog lang voortzetters hebben. Een klein oud Iepersch almanakje, in gebonden in velijn met de stadswapens er op. en onlangs door een verzamelaar aan het Plantijn-museum te Antwerpen geschonken, doet ons betreuren dat er voor onze stad geen speciale almanak bestaat. Het is nog niet te laat om er aan te denken. PYRÈS. isaasjzssaHBcaaEa&QBEzii&aaa IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure, de Apotheek SNOECK, Groote Markt. ZIELMISSEN OP ZONDAG 3 DECEMBER 1933. IN SINT MAARTENS: Tc 8 uur voor Vr. Victorine Vande- puttc-Vermcersch, Brugge steenweg. Te 11 y2 uur voor Leon Joncklieere, El- verdingestraat. TN SINT PIETERS: Te 8 uur voer Alfons Desramault. IN SINT NIKLAAS: Tc 9 uur voor Hcnri Wellekeus. GROOTE FEESTVIERING IN ST MAARTENS. Die feestviering zal geschieden ter eere van de H. Barbara. Patrones van de goede dood en acht dagen duren: van 3 tot 10 December. De devotie tot de Sinte Barbara is een eeuwenoude Ieperscbe traditie. En heel de stad doet mee. Uit de vier parochies komen de christene menschen naar die schoonc oefeningen in St Maartens. Als predikant zal optreden een flinke Pater Redemptorist, K. Pater Gelin, die onlangs de groote 11. Missie op prachtige wijze gepredikt heeft, in St Pieters. Nogeens zullen onze menschen, acht da gen lang, hun hart mogen ophalen en van die deugddoende sermoenen genieten. I)c oefeningen der octaaf zullen eiken avónd opgcluiïterd worden door heerlijk gezang en zijn geschikt als volgt: On Zondag 3 December: te 3 uur Ro zenkrans, Openingssermocn eu Plechtig Lof. Op de weekdagen van 4 tot 8 December, tw ee sermoenen daags's morgens, .«en korte onderrichting onder de H. Mis van 7 u.'s avonds, te u. Rozenkrans, Ser moen en plechtig Lof. Op Zondag 10 December zal de octaaf luisterrijk besloten worden. Toe, brave menschen van leper, laat die dagen van zegen en genade niet voorbij gaan 1 Men mag rekenen op een machti gen toeloop en vurigen ijver. E. P. JEZUÏET HÉNUSSE TE IEPER. Maandag 27 November 11. prak de E. P. Eéiius e een liefdadigheidssermoen in leper's Kathedraal ten voordeele van het \V erk der Damen van Barmhartigheid. Hij deed, op cene welsprekende wijze het verschil uitkomen tusschen de vluchtige en onvruchtbare liefde, gesteund op ras gevoel en bloedverwantschap, lang en las tig gemeenzaam ondergaan, lijden en nicnschclijk medelijden voor ongelukkigen van den eenen kant, en van den anderen kant de standvastige, vruchtbare liefde, gesteund op de zuivere liefde tot God, die de liefde tot den evennaaste voorschreef n de eeuwige gelukzaligheid er voor be loofde. 'S KONINGS FEESTDAG. Maandag 27 November 11. werd, In leper's Kathedraal, een Plechtig Te Deum gezongen door den Z. E. Heer Deken Vennaut, bijgestaan door 9 priesters, ter gelegenheid van 's Konings Feestdag. De «VévlejtSM. *tqamie Magistraten riff. Rechtba: van Eersten Aanleg, te zamen met de Heefen Oreffiers, werden er, in plechtig gewaad, heen gevoerd, en de Ge meenteraad, of ten minste de katholieke meerderheid en de liberale raadsheer Fe lix Vergracht werden ter kerk geleid door het stedelijk Pompierskorps en Ypriana's Muziek. De Heer Commisaris van 't ar rondissement leper kwam er, in ambts- kleedij en een aantal Heeren van den Openbaren Onderstand, van den Werk- rechtcrsraad, van het onderwijzend per soneel en van de oudstrijders en oorlogs verminkten, benevens een toeloop van volk en schoolkinderen, luisterden het feest op door hunne tegenwoordigheid 't Is moeilijk om zeggen welke de ge voelens zijn van die welke den Te Deum niet konden of niet wilden bijwonen, maar wij twijfelen niet dat al deze die er aan hielden, spijts de koude, de plechtigheid op te luisteren. Vorst- en Vaderlands- getrouwe onderdanen zijn van Zijne Ma jesteit den Koning, die sedert 24 jaar iedere ns achting en genegenheid ver dient en gewonnen heeft. Wij hebben de eer aan onzen welbe minden Worst een zaligen feestdag te wenschen, en bidden God voor zijn geluk en voor de vrede en voorspoed van het land. GOUDEN BRUILOFT. Dinsdag laatst kreeg de stad leper tog maals haar beurt om een paar jubilarissen te vieren, namelijk het gelukkig echtpaar Victor Carreyn, geboren te Zillebcke in het jaar 1861, en Louise Bordeaux, gebo ren in het jaar 1862, ook te Zillebeke, in het huwelijk getreden den 28 November 1883. Dus juist vijftig jaar geleden, dag op dag van de jubelviering. De gelukkige Jubilarissen mochten eerst de gelukwenschen ontvangen van hunne geburen uit de Poperingesteenweg. waar zij gehuisvest zijn in Nr 121. Dan togen zij, omringd van hunne talrijke fa milie, naar de Sint Niklaaskerk waar een solemncele mis van dankzegging werd op gedragen ter hunner eer. Na de H. Mis trokken zij naar het Stadhuis waar zij plechtig ontvangen wer den door de Gemeentelijke Overheid en hartelijk gelukgewenscht, onder het drin ken van een goed glas wijn, hun aange boden. De jubeldag eindigden de gelukkige echtelingen onder familie. Wij wenschen hen van harte geluk en mochten zij nog lang leven, omringd van hunne 7 kinderen en 13 kleinkinderen. NAAR IND1E. Onze stadsgenoot, E. Pater Marcel De- foort, S. J., vertrekt begin van dezen maand naar Ranchi, in Indië, waar hij werken zal in de heerlijke missie van za liger Pater Lievens, te Ranchi. Hij werd geboren te Koekelare den 23 Juli 1906, studeerde aan het College van Turnhout en trad in het noviciaat van de Paters Jezuïeten in 1926. Zijn zuster, Juffr. Clara Defoort, gebo ren te Koekelare den 1 November 1907, verliet in 1931 het onderwijs om in het klooster te treden der Zusters van Lief de te Gent onder den naam van Zuster Maria-Marcellitaze ging haar broer voor, den 22 September 11. naar de missie van Lahore, Pundjab, in Indië. Pater Defoort verzocht ons hartelijk dank te zeggen aan al degenen die hem ter gelegenheid van zijn «missiedag» in de St Maartenskerk op 12 November, zoo mild hebben geholpen door gebed en door aalmoes. Den vertrekkenden zendeling, alsook zijn edelmoedige Zuster Maria-Marcellita, wenschen wij met Gods zegen vruchtbaren arbeid toe, in het harde, schoone missie- veld STEUN AAN DE WERKLOOZEN. De Staat ondersteunt de onvrijwillige vt'erkloozen en verplicht de gemeenten tot eene bijdrage van 10 fr. per honderd der uitgaven van het crisisfonds. In zijn verslag over leper's rekening over het dienstjaar 1932, zet de Heer Bur gemeester, ter zitting van den Gemeente raad van 20 November 11., dat de stad on geveer 73S.000 fr. moet voorzien in 1934, enkel en alleen voor de werkloosheid. Ware er geen middel voor de stad, van eene overeenkomst te sluiten met den Staat, waarbij de stad in 1934 ongeveer 735.000 fr. zou gevén aan den Staat, op de dubbele voorwaarde dat de stad zou ont- slegen worden van alle steungeld voor werkloosheid, waarvoor de Staat zou zor gen', en dat de Staat de voormelde bij drage der stad zou gebruiken om den vaart van leper naar de Leie op te doen zoo zou de Staat zijne uitgaven voor den vaart zien verminderen, 's land economi sche inrichting verbeteren, handel en nij verheid op het onlangs zoo verwoest oor logsfront bevoordeeligen ten bate van volk en vaderland, en vele Ieperlingen, die nu geen werk vinden, werk bezorgen, en bijgevolg geen steungeld moeten geven. Kon dit of dergelijk besluit genomen worden en er voor bekomen worden de ondersteuning der Volksvertegenwoordi gers en Senators van 't arrondissement leper en van andere machtige voorstaan ders van vruchtbare werken ter bestrij ding der noodlottige werkloosheid, er ware hoop dat de staat in 1934 het op doen zou hervatten van den vaart Ieper- Komen, die Koning Leopold I reeds den 31 Januari 1863 goedkeurde, en waarvan het onbenuttigd bed gansch en geheel aan den Staat toebehoort. Ste Ceciliafeest. Zooals vroegere jaren richtte de Muziekmaatschappij Ypriana» eene reeks feestelijkheden in ter gelegenheid van het naamfeest van hare patrones Ste Cecilia. In St Maartens Kathedraal werd op Zondag 26 November, te 11 l/2 uur, eene Mis gelezen ter nagedachtenis der Ieper- sche muziekanten, gesneuveld voor 't va derland, alsook voor overleden werkende leden van de afdeelingcn Harmonie en Symphonie. Deze H. Mis werd opgeluis terd door de Symphonie «Ypriana», on der de leiding van M. Georges Van Eegroo en met de medewerking van M. Hanoulle, orgelist der Kathedraal. Voor wat de uitvoering betreft, we kregen iets puiks te hooren en wat vooral insloeg bij het volk was het stuk van onzen stadsge noot Heer H. Moerman (Invocation). Na die plechtigheid werd er een optocht ge houden door de stad. Te 13 u. 30 greep dan ook het jaar- Iijksch banket plaats voor de eere- en werkende leden in het Hotel Skindies Op Maandag 27 November, te 4 uur na middag, in de Cinemazaal Oud Yper werd er een prachtig Kinderfeest gege ven. Op het programma kwamen cinema en goocheltoeren voor, alsook uitdeeling van kepi's aan de jongetjes. Vereeremerkt. Aan M. JoS. JailS- sens, rekenplichtige bij den Telegraaf te leper, wordt het mutualiteitseereteeken van 2* klas toegekend, als beheerder se dert meer dan 10 jaar, der samenwerkende maatschappij der Staatsbedienden. Onze hertelijkste gelukwenschen. -«O»- BERICHT. De Griffie der Rechtbank voor Oorlogs schade der Arrondissementen leper en Veurne, is overgebracht van de Mond- straat (Voetvolkkazern) naar de O. L. Vrouwstraat (Nijverheidschool Nr 8), te leper. KATTEFEEST. Het College van Burgemeester en Sche penen maakt kenbaar dat er ten Stadhuize van IEPER, op VRIJDAG 22 DECEM BER 1933, te 15 uur, zal overgegaan wor den tot de openbare verpachting der Standplaatsen ter foor van 25 Februari tot 11 Maart 1934. De betaling moet geschieden den dag der aanbesteding. De Burgemeester, J. VANDER GHOTE. OPGELET!! in het koopen van uw Goud en Diamant. Koopt het ter trouwe bij VAN LEDE, Goudsmid, BOterstraat, 6, IEPER. Ongetwijfeld vindt gij er de gTOOt- i jts keus aai) de goedkoopste prijs. HANDEL- EN NIJVERHEIDSKAMER IEPER. Brief gezonden aan dei; Heer Deracdt, uitgever van «Het Nieuw Rousselaere te Rousselaere. Yper, den 25 November 1933. HEER UITGEVER. Wij bidden Ued. het recht van ant woord in het eerstkomend nummer van uw geëerd blad, volgende terechtwijzing te doen verschijnen op dezelfde plaats waar in uw nummer van 19 November het ver slag verscheen der vergadering in het Café St Georges gehouden. Wij lazen daarin dat De Heer Paul Degraeve. Advokaat en Secretaris van de Handelskamer van Veurne, een vergelijking miek tusschen het optreden van het Dixmudsche tus- schen Gemeentelijk Comiteit en dat van Yper. De belangen van beide ging hij na, cijfers werden genoemd, data aange- haald en in deze volledige documentatie stak een zeker feit de oogen uit, namelijk »dat in 1919 of 1920 (de juiste datum is ons ontsnapt) door de Handelskamer van Yper een wensch werd uitgedrukt om de verbinding te water van Rousse- laere met Dixmude te verwezenlijken Om de grootsche indruk, door deze ver klaring verwekt, zijn volle gewicht te ge ven verhaasten wij ons uwe talrijke lezers en de toehoorders dezer vergadering de volledige inlichtingen te geven geput in de verslagen onzer kamer en het Weekblad Het Ypersche 1° Algemeene Vergadering van 3 No vember 1923. «Daarna stelt de Heer Voorzitter aan de vergadering de Heer Degraeve, Ad- »vokaat te Veurne, vóór en verleent hem het woord. In eene korte en welgepaste aanspraak doet die Heer de gevolgen uitschijnen van eene samenwerking der verschillige Handelskamers van Veurne, Dixmude, Nieuwpoort en Yper ten einde malkaar te ondersteunen en naar mid- delen uit te zien om verbetering te be- komen in den toestand van onze gewes- ten en dit bijzonderlijk betrekkelijk het herstellen en aanleggen van Waterwe- »gen om hierdoor het aanlokken van Nij- verheid te betrachten Daarop deden eenige leden het voor- stel van eene vergadering te houden van afgevaardigden dier verschillige steden. Dit werd algemeen aangenomen en de Heer Degraeve gelastte zich met het beleggen der vergadering Verslag te vinden in «Het Ypersche» 17 November 1923. Op 1 December verscheen in Het Ypersche» van de hand van den Heer Degraeve zelf, het verslag zijner voor dracht. Hij handelde over den bloei onzer ste den, voornamelijk Yper in de Middel eeuwen en toonde tevens hoe Nieuwpoort de haven van in- en uitvoer was van dien handel. Hij sprak alsdan over den val van Yper. Hij besprak de Nijverheden die in onze streek mogelijk zouden kunnen inge voerd worden. Dan deed hij een oproep tot de samen werking der handelskamers. Er moet zegde hij, in het Westland tusschen de verschillige steden een ge- westelijken handelsbond gesticht wor- den met het doel de gewichtige vraag- stukken van de toekomst te bespreken en in den besten zin op te lossen Wat zal er daar onmiddellijk bespro- »ken worden als middel?» zegde hij verder. Het eerste punt is van de oude WA- TERWEGEN te herstellen» (men lette wel op waterwegen cn niet Waterweg, 't is te zeggen Yper-Yzer en Yper-Leie). «De Vaart Yper naar den .Yzer moet weldra komen. Daarin zal uw handels- bond den volledigen steun vinden van de andere bonden van geheel de streek en de stem der vereenigde handelaars »van het Westland zal ongetwijfeld van hooger hand aanhoord worden. «Wanneer het herstel der Oude VER- BINDINGEN» ('t is te zeggen verbin- »ding Yzer-Yper-Leie) «bekomen is, zul- len de bonden hunne oogen houden op VERBETERINGEN die zouden moeten bekomen worden En dan breidde hij zich over een dezer mogelijke VERBETERINGEN: de ver binding van het Rousselaarsche met Dix mude, liever dan te zien dat Rousselaere met Brugge zou verbonden worden. 2° Verslag der Algemeene Vergadering van 1 December 1923. «Het eerste punt van de dagorde be- »helsde de benoeming van tweè afge- vaardigden van het Verbond der Han- del- en Nijverheidskamer van het Zui- den van West-Vlaanderen. Daartoe werden de Heeren Seys Ernest en Van- derghote Honoré aangesteld en de schrijver werd belast daarvan kennis te geven aan den Heer Degraeve te Veurne Een hierbijgevoegde brief, welke wij Ued. bidden in uw blad op te .nemen, toont aan welk gevolg de Heer Degraeve aan zijn eigen voorstel gegeven heeft. Getrouw aan den geest, welke de Heer Degraeve bij ons gepredikt had, hebben wij in 1928, samen met de Handelskamer van Nieuwpoort en den bond dër geteis- terden. een oproep aan het land gericht en hebben daarna van den Heer Jaspar de kredieten bekomen tot herstel der ha ven van Nieuwpoort en der Vaart Yzer- Yper. Wij vinden verdere redeneeringen over bodig. Uwe lezers en de toehoorders van de vergadering in het Café St Georges zullen nu ten volle kunnen oordeelen over de gezegdens van den Heer Advo kaat Paul Degraeve betreffende zijne vrienden van Yper. Gelief te aanvaarden, Heer Uitgever, onze beleefde groeten. Namens het bestuur: De Schrijver, De Voorzitter, Ed. TOUSSAERT. H. VERMEULEN. De HandeL- en Nijverheid»kamer noodigt vriendelijk zijn leden uit tot de ALGEMEENE STATUTAIRE VERGA DERING op Zaterdag Z December, te 8 uur 's avonds, Hotel du Sultan DAGORDE: 1. Jaarverslag. 2. Re keningen 1933. 3. Begrooting 1934. 4. Kiezing van 4 uittredende en herkies bare leden van het bestuur. 5. Mede- deelingen en Besprekingen. Namens het bestuur: De Schrijver, De Voorzatter, Ed. TOUSSAERT. H. VERMEULEN. juist en goed •lerlijk en mooi. allerhande t CHRISTEN MIDDENSTAND IEPER. Zondag 17 December, 's avonds te 5 uur, in de bovenzaal van den Katholieken Kring, groot en prachtig Avondfeest, aan de Leden en hunne Familie gulhartig en kosteloos aangeboden. Benevens het jaarverslag, hebben wij een korte voordracht door ons aller vriend M. Omcr Decuypcr van Roeselare. De Heer Leo Desseyn, de alomvermaarde kluchtzanger van Middelkerke, komt met een gansch nieuw programma ons een paar uren verzet en vreugde bezorgen. Al de leden herinneren zich nog wel het overweldigend succes over twee jaar van deze gulle maar heerlijke vlaamschc leute. Dus op Zondag 17 December allen naar ons familiefeest. Namens bet Bestuur van den Christen Middenstand van leper: De Voorzitter, G. DELAHAYE. C. S. IEPER Zondag laat>t ging er een enkel offï- cieele outmoeting door op ons terrein, namelijk dc wedstrijd JUNIORS C. S. leper—R. S. Waregem. De jeugdige rood- witten hebben de zege met klank behaalc' en hunne tegenstrevers met 8-0 naar de Gaverbeek terug gezonden. Na een stoer begin, gelukten de lokale spelers er in driemaal te doelen voor de rust. om ver volgens onweerstaanbaar te zijn en nog vijf inaal den weg der netten te vinden De schutters van tien «lag waren Segers (4), Cnockaert (2), Versaevel (1). Doo- laegbe (1). Jongens gij hebt getoond dat gij kunt en waar een wil is. is een weg. Voor de komende verplaatsingen (en zij zijn talrijk) zult gij moeten uw best doen om punten te oogsten. Te S. V. Kortrijk een goed begin gemaakt en ziet dat gij niet ijdelhands huiswaarts keert. DERDE SPECIAAL vangt de return matchen aan en 't ware te wenschen dat de Cerclisten met evenveel brio hunne matchen zullen betwisten. Het eerste be zoek is dat van Stade Moeskroen, die inet de eigenaardige scoor van 6-4 in de heen ronde aan onze meerderheid moest geloo- ven. Gezien den titel op het spel staat, zal er dus een flink optreden van doen zijn, om de Zuiderlingen in bedwang te houden, doch daar er ditmaal voor eigen publiek gespeeld wordt, twijfelen wij geen oogenblik aan eene rood-witte overwin ning. TWEEDE AFDEELIXG staat voor eene schijnbare gemakkelijke taak. Maar 't is juist omdat de tegenstrever flauwer schijnt, dat er meest inoet opgelet wor den. Tielt, namelijk, komt nogmaals te gen Izegem te bewijzen dat er met hen dientafgerekend. Rood-wit zal diensvol gens een goed oo- in 't zeil houden en de bezoekers niet onderschatten. Doorgeven van in het begin en de zege kan u niet ontsnappen. iBaisEaiiaESftasaEaiaQBiSBSBEsa Boetstraffelijke Rechtbank van leper Sabbe Arnoldus was door dc politie rechtbank van Passchendale, wegens overtreding op de woonstverandering, veroordeeld geweest en de politierecht bank had lijfsdwang tegen hem uitge sproken. De zaak komt in beroep voor dq rechtbank, die het eerste vonnis bekrach tigt, doch dit gedeelte betrekkelijk de lijfsdwang te niet doet, daar geen lijfs dwang voor sommen van min dan 300 fr. mag uitgesproken worden. Noyez A., van Komen, wordt beticht zijne vrouw geslagen en haar beleedigd te hebben. Deze vrouw gaf zich veel aan den drank over. De rechtbank veroordeelt Noyez, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot tweemaal 70 fr. boete of tweemaal 2 dagen gevang, voorwaarde lijk gedurende 1 jaar. De zaak ten laste van Jozef-Henri vaifl Dranoutcr, beticht van aanslag op de zeden, wordt op aanvraag van den Heer Prokureur des Konings met gesloten deu ren behandeld. De rechtbank veroordeelt hem tot 6 maanden gevang, met verlies zijner burgerlijke rechten gedurende 5 jaar. De ouders van het slachtoffer, die zich als burgerlijke partij aangesteld had den, bekomen 1000 fr. voor zedelijke schade. Na de uitsprak vroeg en bekwam dc Heer Prokureur des Konings de on middellijke aanhouding. Mahieu Michel, van leper, vervolgd om met halfvasten, in de Statiestraat te leper, slagen met werkonbekwaamheid voor gevolg, toegebracht te hebben aan Vermeersch en Calmeyn, wordt tot 2 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, voorwaar- delijg gedurende 5 jaar. Daarbij moet Mahieu aan «Ie burgerlijke partij betalen de som van 1000 fr. en de kosten der aan stelling. Dc rechtbank bepaalt den duur van den lijfsdwang op 8 dagen. In gevolge het beroep in de zaak Ca- pclle en Bossaert, verklaart de rechtbank het vonnis van de politierechtbank onge grond voor wat betreft de overtredingen van 6 Maart tot 7 April 1933. Voor de overtreding wan 7 tot 22 April 1933 ver oordeelt de rechtbank de betichten tot 50 fr. boet«> «of 3 «lagen. Aan -de burger lijke partij wordt de som van 450 fr. ten titel van schadevergoeding toegekend. In de zaak van beroep tegen een von nis door de politierechtbank van Hooglede tegen Cappelle en Bossaert uitgesproken, vonnis hen tot 100 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeleiid. alsook tot betaling van 4.500 fr. als schadevergoeding aan de burgerlijke partij, dit wegens overtreding van 23 April tot 20 Juli begaan, veroor deelt de rechtbank beide betichten tot 100 fr. boete of 3 dagen gevang en tot het betalen aan de burgerlijke partij eener som van 2,640 fr. De kosten van liet be roep moet de helft door dé beide partijen betaald worden. Naklank der Gemeenteverkiezingen. Een zestal inwoners van Komen had den daags na de gemeenteverkiezing de nederlaag van een der partijen gevierd met eene pop in stoet door de stad rond te dragen en deze ten slotte óp de Groote Markt te verbranden. Zekere Streulens Joseph, aldaar wonende, ook onder dén naam Alfred bekend, die gemeend had zijne beeltenis in deze pop te zien, achtte zich beleedigd en diende klacht in tegen de leutemakers. De rechtbank heeft deze verzonden vrij van kosten. De Vroe Walter, die nooit auto's gevoerd had, reed met zekere Yerscheure Albert, in zijn bijzijn, mét dezes auto in een der bijzonderste straten van Wervik. Ten gevolge van eene verkeerde bewe ging kwam hij op het gaanpad terecht, waar hij de 11-jarige Verhaeghe Roger omver wierp en kwetste. Beide betichten werden ieder tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Verders wordt De Vroe nog tot 70 fr. boete of 2 dagen veroordeeld. Solidairlijk moeten zij aan de burgerlijke partij de som van 660 fr. betalen en de kosten der aanstelling. Roose Constant, die depothouder was van volksleesboekjes cn op zeker oogenblik 1128,60 fr. schuldig stond, had dit geld gebezigd, beweert hij, om dokter en apotheker te betalen. Naderhand had hij 154,20 fr. afgekort. Hij wordt veroor deeld tot 1 maand gevang cn 350 fr. boete of 15 dagen gevang, voorwaardelijk ge durende 5 jaar. Aan de burgerlijke partij moet hij de gevraagde 974,40 fr. betalen. Robaeys Gerard, van Passchendale, die wegens slagen aan Kesteloot bij ver stek tot 350 fr. boete of 15 dagen was veroordeeld geweest, zonder voorwaarde, had verzet tegen dit vonnis aangeteekend. De rechtbank aanvaardt het verzet en veroordeelt Robaeys tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang, voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Wyppeüer-Taffin, 't is de beste. Gebruikt Chicorei BEDANKING Vrouw Wed. Robert Declercq-Donche en Kinders Vrouw Wed. Emile Declercq-Saevens Heer en Vrouw Emile Donche-Duthoö; Jufvrouw Maria Declercq; Heer Daniel Declercq Heer en Vrouw Maurice Declercq-Van- cavscele Jufvrouw Madeleine Donche; Heer en Vrouw Michel iDonche-De- moor Heer en Vrouw Arthur Donche-De- moor en Kinders, in de onmogelijkheid te antwoorden aan al de blijken van genegenheid, betoond bij het afsterven van huil beminden Echtge noot, Vader, Zoon, Schoonzoon, Broeder, Schoonbroeder, bedanken langs dezen weg Vrienden cn Kennissen door hun aanwezigheid tijdens de Begraving van HEER ROBERT DECLERCQ. V Familie, Vrienden cn Kennissen worden beleefd uilgenoodigd tot het bijwonen «|er ZIELMIS, op Zondag 10 December, Ite 814 uur, in St Maartenskerk, tot ziéje- lafenis van i HEER ROBERT DECLERCQ. Van wege .den Katholieken Kring. STAD IEPER. STADSBIBLIOTHEEK. AANWINSTEN 2' KWARTAAL 1933. 1. - Onze Bouwmaterialen, beschreven door Hociglceraar J. A. Van der Kloes. a) Natuursteen. - b) Hout. - c) Metalen. - d) Glas, Verfwaren en Behangsels. 2. Leerboek der Chimische technolo gie, door F. H. Kydman Jr. 3. - Werktuigkunde, door A. F. Troch, Ingenieur-Electricien. - a) Bewegingsleer en Bewegingsorganen. - b) Evenwichts- leer en Krachtenleer. 4. - Leerboek der Natuurkunde, d<X>r R. Sterckx. vertaald door F. Hausen. 5. - Begrippen van vlakke driehoeksme ting, door G. De Herdt, Yaklecraar. 6. - Formuleboekje voor eiectrotechnie- kers, door E. Beckers en V. Opdebeeck. 7. - Comment former des hommes, par Henri Pradel, out rage couronné par l'Ac- cadémie frangaise. 8. - La pédagogie scolaire en Russie Soviétique, par Ëugéne Dévaud. 9. - De Godsvrucht in de Nederlanden, naar handschriften van gebedenboeken der XV* eeuw. door Dr. Maria Meertens, in 3 deelen (Leuvense Studiën). 10. - Bijdragen tot de Geschiedenis en de Oudheidkunde van Vlaanderen, door Alfons van Werveke. 11. - Histoire de Belgique, par Henri Pirenne. Tome VII (1830-1914). 12. - Leopold II, Fondateur D'Empire, par le Lt. Colonel I.iebrechts. 13. - Le Roi de Rome, (Les grandes études historiques) par Octave Aubry. 14. - Mémoires du Maréchal Joffre (1910-1917). tome 1. 15. - Deux Années a Berlin, 1912-1914. baron Bevens. tome 2. 16. - Histoire d'Espagne (les grandes études historiques) par Louis Bertrand, Académicien. 17. - Aristote et les Mystères, par Jean ne Croissant (Faculté de Philosophic de Liège). 18. - Poëties Bericht, der Post-ekspres- sionistische generatie in Vlaanderen. 19. - Psychologie der vrouwen, door Dr. H. Derckx. 20. - Constance Teichman, door M. E. Belpaire. 21. - Een Vlaming op reis door Kongo, door A. B. van der Weerelt. 22. - Dissertatio Juridica... publice de- fendet Jacobus Vandaele, Iprensis (Gift der Gentsche Universiteit). 23. - Het gelaat der Vlaamsche steden, door Robert van Passen. 24. - Steden en Landschappen (De Kust De Haven van Antwerpen). 25. - Grammaire de l'Académie Fran- gaise. 26. - Inleiding tot de Wijsbegeerten, door Dr. E. De Bruyne. 27. - Kunstphilosophie, door Prof. E. De Bruyne. 28. - Geschiedenis van de Wijsbegeerte der Grieken en Romeinen, door Dr. Ferd. Sassen. 29. - Geschiedenis eter Patristische en Middeleeuwsche Wijsbegeerte, door F. Sassen. 30. - Pour mieux comprendre notre his toire nationale, par L. van der Essen. 31. - Raoul de Cambrai, chanson de geste du 12" siècle, rcnouvclée par Clau dius La Roussarie, avec hommage de 'Auteur. (Offert par Mr. André Brulé, Directeur du Théatre de la Madeleine, Paris). 32. - Simon Stevin, taalstrijd, taalzuive ring, door Dr. J. Rombouts (K. V. Hooge- school Uitbreiding). 33. - Sir Walter Scott, 1832-1932, door Dr M. Cordemans (K. V. Hoogeschool Uitbreiding). 34. - Nette Manieren (Handboek der Wellevendheid voor Jong en Oud), door L. De PaCuw. 35. - Nieuwe verzameling vormende- en ontspanningslectuur voor de Volksboe kerij. I ILI M. - «III a lam Mooie kruiswoordraadsels zoeken Is de furie van den dag. Maar de vrouw laat a! die boeken En gazetten flink op zij. Binstdien snoept ze lekkere koeken, Zet fijn koffie, mits daarbij F. C. JACOBS SUIKERIJ. AANWINSTEN 3" KWARTAAL 1933. 1. - Het Tooneeïleven in Vlaanderen door de eeuwen heen, door Dr. Th. De Ronde. 2. - De Godsmannen uit het oud testa ment. 3. - Problemen, door Alb. Decocne. 4. - Etudes Biographiques et Histori ques (Faculté de philos. et lett, Univers de Liège). 5. - Woordenboek der Popenymie, door Karei de Flou, 14ü deel. 6. - Jaarboek van het Limburgsch Ge schied- en Oudheidkundig Genootschap - Bulletin de la Söciété Scientifique et Lit téraire du Liinbourg. 7. - Cours pratique d'Archiveconomie, par Jos. Cuvelier, Archiv. génér. du Royaume. 8. - Statistisch Jaarboek voor Belgie en Belgisch Kongo 1933. 9. - Cartulaire de l'Eglise St. Lambert de Liège, par Ed. Poncelet (Aca. Roy.). 10. - Verzameling van munten en pen ningen; Kamer der Volksvertegenwoor digers. 11. - Construction - Decoration - Axpeu- blement des Eglises, par A. Munier. 12. - De Lotgevallen van een Electroon, door Gibsen. I 13. - Ons Huis, de liuisftpuding vólgens hygiëen. door Schretuler eh Cariot. lv 14. - Het groote nieuwe brievenboek. 15. - Statistisch Boek voor België en Belgisch Kongo, 1933. Ift.'- De Arbeider en de bedrijf leiding in Amerika, door Dr. G. Eyskens. 17. - Werktuigmachines, door A. F. Troch. 18. - De Vakvereeniging (Beschouwing van haar wezen en geschiedenis), door Henri Polak. 19. - Het organisme eener groote stad, door P. Drooglever. 20. - Brugge en de Belgische Badplaat sen. 21. - Nieuwe verzamelingen Vlaamsche en Fransche Volkswerken onzer beste schrijvers, alsook nieuwe reeksen Jon gens en Meisjesboeken van vormende- en ontspanningslectuur. IWWIWIWfl^WVl Moden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 Ic: 2-4, BOTE-TST^ IEPER dicht bij deHalle I tch. 37177 Hoevele jonge meisjes die lijden ann bloedarmoede, die altijd bleek zien, die zonder koeragie zijn, zullen van eenen ge- wissen dood gered worden door het ge bruik van TIIEOBROMA dat haar op kor ten tijd nieuw bloed, nieuwen adem, nieuw leven zal schenken? Het ls een goed werk de goede THEOBROMA te verspreiden. In alle Apotheken; 14 fr. per flesch. HOOFDZETEL: P BestuurR. Mortier GENT, Lange Meirc, Nr 2 (Kouter) BIJHUIS: Theorie - Praktijk - Lessen op den auto zelf - Rijoefeningen Gemak van betaling KORTRIJK. Gentschenstecnweg, 21 Vakantielee; -.ngen. FOPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag Heen Apotheek KESTELYN Op Maandag aanstaande 4 Decc-iber, Opening der A-ctL-eU VANDE PLAS. Opvolger: C. LEURIDAN, Bertenplaats, Poperinge. HOOGE ONDERSCHEIDING Z. E. H. Kan. Vervaeke, Deken onzer Stad. komt deze week verheven te worden tot Ridder in de Leopoldsorde. Sedert ongeveer 25 jaren is Z. E. H. Vervaeke Drken te Poperinge en ia die lange tijdspanne heeft hij sireds alle za ken met minzame maar vaste leiding weten te beredderen, enkel het algemeen godsdienstig welzijn inziende. Alie inwoners zullen met genoegen de ze welverdiende onderscheiding vernemen. Aan Z. E. H. Kan. Vervaeke. onze ge liefde Heer Deken, biedt De Poperinge- naar te dezer gelegenheid zijne eerbie dige en genegene gelukwenschen aan. Bij de V. K. B. J. De tooneelbond der Vrouwelijke Katholieke Burgersjeugd gaf Zondag haar jaarlijksch tooneelfeest. Talrijk was de opkomst, wat altijd aanmoedigend is en bewijs van leven en vooruitgang.De vertooning schafte aan alle aanwezigen een avond goed verzet en alle speelsters verdienen een lofwoord voor de goede en verzorgde uitvoering. DAVIDSFONDS - POPERINGE Verleden Maandag, 27 November, ging onze tweede Wintervergadering door. Advokaat M. Vandekerckhove uit Moes kroen, sprak ons over de Valera, den groo- ten Ierschen Staatsman. Ongetwijfeld had hij zijn onderwerp diep doorgestudeerd en wist hij ook met geestdrift over dezen sterken idealist te spreken. Na een korte schets over de Va lera's leven en een bondig overzicht uit de Geschiedenis van Ierland, kort en klaar, liet hij ons de verschillende phase's van Ierland's herworden meemaken. Hij behandelde hoofdzakelijk de periode 1917-'33, omdat die periode ook de werk periode van de Valera was. De aandacht der toehoorders was wel het beste bewijs dat het onderwerp ten volle werd genoten. Vooral het tweede deel: de Valera's po litiek tegenover die van Cosgrave, zi.in hardnekkighied bij het verdedigen van eigen standpunt en inzicht werd goed naar voor gebracht. De spreker eindigde met een heerlijke samenvatting van datgeen wat de Vale ra's politiek kenschetst: zijn vertrouwen op de Voorzienigheid. Naar sprekers meening is de Valera een man die rekent op de onomstootbare waar de van de zedelijke factoren bij de ver heffing van zijn volk en zoo stelt hij hem tegenover de berekenende politiek van het grootendeels materialistische Enge land. De stemming die door de zaal hing. werd voor een groot deel verwekt door de heerlijke Iersche liederen, die deels in 't Nederlandsch, deels ook in 't Engelsch werden gezongen. Hartelijk dank aan de vrienden Davids- fondsers die hebben meegewerkt om de zen voordrachtavond te maken tot een echte vertolking van Iersche trouw en Iersch geloof! Op Donderdag December, te 8 u. 's avonds, Liederavond. Het Lied in het Davidsfonds uit een rijke keuze uit onze oud-Vlaamsche Kerstliederen, door kunstzanger Paul Van Crombruggcn uit Antwerpen. Dien avond blijft geen enkel Davids- fondser thuis! Een goede voorzorg! 't Is van al tijd een doos MONOPOEDERS in huis te hebben; want 't is het onfeilbaar ge neesmiddel tegen hoofd-, schele hoofd- pign, rheumatiek, griep. Te verkrijgen in alle Apotheken. Miskenning. Sedert enkele dagen is de voorgevel van het bankgebouw der Bank van Kortrijk in het nieuw gezet en dit heeft meteen het uitzicht van onze Groote Markt ten zeerste verfraaid. Wat echter bij alle Vlamingen aanstoot geeft, is dat het opschrift dat bovenaan het gebouw prijkt, alleen in het Fransch werd o^- Did. Vergeet die bank dan dat het bijhi 5 te Poperinge in het Vlaamsche land is of heeft zij dan de Vlaamsche klanten niet noodig? BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN Poperinge De leden van den Bond der Kroostrijke Gezinnen worden vriendelijk verzocht zoohaast mogelijk hun lidkaart voor 1834- te komen halen bij M. Hil. Notredame, Groote Markt. Het jaargeld bedraagt 12 fr.: 10 fr. lid geld en 2 fr- voor 't Weduwen en Weê- zen. Kerstfeest bij de Kroostrijke Ge zinnen op Maandag-Kerstdag 25 De cember. te 16 H uur, in den Katholie ken Kring voor alle leden met hun Kinders. Meer nieuws daarover volgt. Maagversterkend. De Roode Pil len van L. Dupuis, Jumet, genezen de meeste maagziekten, die voortkomen van de verstopping en van het te lang ver blijf van het voedsel in de maag. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge. Arm gebroken. Henr. Kar., werk vrouw in de Bank van Kortrijk, was er Zaterdag aan het kuisehen, toen zij plots uitgleed en zoo ongelukkig viel, dat zij den rechterarm brak. Zij zal dan ook eenigen tijd werkonbekwaam zijn. Erge val. Zondag 11. gleed Paul Bekaert. bakker in de Casselstraat, zoo ongelukkig op den koer van zijn huis, dat hij een arm gebroken werd. Het terug in de plaats zetten der breuk was erg moei lijk en pijnlijk. Het ongeval dat P. Bek. treft is te pijnlijker, daar hij juist diep getroffen werd door het afsterven van zijn dierbare echtgenoote. Moto gestolen. Zondag avond, rond 6 H uur, was Elie Dormieux van Boeschepe een glaasje gaan drinken met zijn schoonbroeder Val. Verhaeghe, in een herberg vorenaan de Ieperstraat, wijl hij zijn moto op straat had laten staan. Val. Verhaeghe was eerst vertrokken en beiden hadden afgesproken in een herberg op den Sterhoek weer samen te komen. Toen eerstgenoemde ook de herberg ver liet, bestatigde hij de verdwijning van zijn moto. Denkende dat zijn schoonbroeder deze had medegenomen, ging hij ten spoe digste naar de afgesproken plaats. Nabij het moederhuis gekomen, be merkte hij van ver de twee bijzondere lichten van zijn motorrijwiel, staande wat verder de straat op. Hij haastte zich en bemerkte alsdan bij de herberg Au Bou levard een vreemd persoon, die bezig was met probeeren zijn moto in gang te zetten met de hulp van een persoon uit de gebuurte. Verhaeghe kwam ook bij en beiden vroegen aan den man wat hij met dien moto te maken had, en ver zochten hem mede te gaan naar het po- litebureel. De man, zekere Beburggraeve André, uit Sint Jan bij leper, dronken zijnde, nam het kwalijk op en weigerde met hen mede te gaan. De twee schoon broeders deden ondertusschen telefonee- ren naar het politiebureel en grepen den dief vast om hem naar de-politie te leiden. Slagen en stampen werden uitgedeeld en de dief kon op zeker oogenblik nog vluch ten en liep een wegel in, waar echter geen uitweg aan was, zoodat hij spoedig weer in de handen gerocht van zijn achter volgers. nogmaals na uitdeeling van wat muilperen en stampen. Ondertucschen was de politie op men en klonk de dief in de boeien, maar niettteger. :taande dat, beproefde hij het nog steeds om naar een eigenaar van den moto en dezes schoonbroeder t® stampen. De politie kreeg er ook nog wat laSt bij maar bracht hem naar het politie bureel waar hij een proces-verbaal t«?n beste kreeg. Voor het overige van den avond werd hij in het droge gebracht iwaar hij zijn roes kon uitslapen. I Naar alle waarschijnlijkheid heeft de dief de moto gestolen ten einde geid te mak°n om een groote toete die hij te vereffenen had, te kunnen voldoen. CHRISTEN MIDDENSTAND POPERINGE Het Bestuur van den Christen Midden stand heeft de eer al de Leden uit te noodigen tot de belangrijke Algemeene Vergadering, die zal gehouden worden op heden Zondag 3 December 1933, te 15 uur. Treden op als Voordrachtgevers: Heer Advokaat VERSTEELE, van Veurne, die zal spreken over: - Oneerlijke mededin ging of concurrentie Heer Senator VAN COILLIE, van Roeselare, die zal spreken over: De tegenwoordige eischen van den Middenstand Middenstanders, in uw belang, komt naar deze vergadering. HET BESTUUR. «Sprekers voor volgende vergaderingen (Januari 1934): Heer De Ta vernier, Tor hout en Heer Vuylsteke Ev„ Kortrijk). CHR. MIDDENSTANDSJEUCD De leden zijn vriendelijk uitgenoodigd tot de algemeene vergadering van den Kristen Middenstandsbond op heden Zon dag, te 3 uur, in den Kath. Kring. Heer Senator Van Coillie en Heer Advokaat Versteele komen er spreken over de Mid- denstandsbelangen; het past ons, de jon geren, er tegenwoordig te zijn om door verdere kennis beter de Kristen Midden standsbeweging te dienen. Middenstanders, overtuigt er U wel van dat de redding van uwen stand afhangt van U zeiven. Klagen dient tot niets; U vereenigen en een sterke macht vor men om uwe belangen te verdedigen, daar alleen is de oplossing. Komt luisteren naar de Sprekers op heden Zondag! Zij leveren voor U! Steun hun pogen door uwe tegenwoordigheid. Lid of geen lid, man of vrouw, alleman is welkom. Pectoral Dupuis. Al die om zijne 1 gezondheid bekommerd is, gebruikt ze om met goed gevolg te bestrijden: Hoest, val ling, ontsteking der luchtpijptakken, griejv influenza, asthma, benauwdheid, heesch- heid, keeipfün. De doos 6 frank, bij H NOTREDAM® Groote Markt, Poperinge. Velos gestolen. Zondag avcni werd aan den gevel van da herberg Au Brasseur aan de Statie, de veio ge stolen van Cam. Gousseye. Wat later werd het rijwiel teruggevonden aan het huis van Clar., in de Sint Jorisstraat, maar was wat beschadigd. Zelfden avond, ook rond 6 uur, werd aan het Moederhuis de velo gestolen van Réné Devos, uit Proven. Enkelen tijd later werd de velo, met gebroken lan taarn. terug gevonden in het Donkergat. Denkelijk moet de dief aldaar op een der palen gereden zijn en de velo daa verder laten liggen. Maandag avond werd, aan den gevel Markt, de velo gestolen van Maurits De- van de Café de l'EspéranceGroote corte. Dit rijwiel werd echter nog niet teruggevonden. pionnier van de droge Chicorei. Eerlijke daad. Vrijdag morgen, rond 10 uur, vond Vrouw Elodie Socquet» uit Krombeke, een handtaschje liggen op een stoel langs achter in de Sint Ber- tinuskerk. Het handtaschje bevatte een nogal belangrijke som geld en werd naar het politiebureel gebracht daar geen der personen in de kerk aanwezig het op- eischten als hun eigendom. Kort daarna werd het taschje terug gevraagd op het politiebureel door Vrouw A. Vercruysse, wonende Woestensteenweg te Poperinge, die gelukkig was opnieuw in het bezit ervan te kunnen komen. Die eerlijke daad diende waarlijk" ver meld. Huiszoekingen. Dinsdag 1.1. werden fefj een viertal leiders der Dinaso's, hier ter stede, huiszoekingen gedaan door de gerechtelijke politie. Naar werd verteld zoïiden enkele papieren bij de Dinaso» leiders aangeslagen zijn geweest. Auto-camion omvergeklonken. Donderdag 1.1,, in den vroegen morgen, rond 6 uur, reden drie onzer stadsge- nooten, de H.H. Jos. Merlevede, André Battheu en Alfons Lietaert, door Roes- brugge per auto-camionnet, Frankrijk waarts, waar zij hunne aankoopen van visch gingen doen. Juist buiten Roesbrugge, aan den draal om naar Cappel te gaan, wijl Alf. Lie taert aan het stuur zat, wilde deze rem men om den draai te nemen, maar de remmen werkten maar langs een zijde zoodat de auto omsloeg in de gracht naast den weg. De Inzittenden kwamen spoedig uit den auto. André Battheu kloeg van inwendige pijnen en zal enkele dagen het bed moeten houden. De twee andere inzittenden bekwamen enkele kleine schrammen. Met de auto was het slechter gesteld en gansch de carosserie was omzeggens ver nield. ook de kabien waar de stuurder met de medereizigers plaats hadden ge-- nomen. Werkloosheidsstand. Zaterdag 221; Maandag 222; Dinsdag 228: Woensdag 235; Donderdag 245. VL. TOERISTENBOND TAK POPERINGE Op Zondag 3 December, te 3 uur 's na- mddags, bezoek aan het stadsarchief onder de leiding van den H. Oscar Fiers, stadsarchivaris. Bijeenkomst aan het stadhuis te 3 uur stipt. Lekker, gezond en - licht verteerbaar zijn ZILLEBEKE. Sint Niklaas. Maakt uwe kinderen blij, maar vergeet uwe hen nen niet, neemt voorzorgen tegen ziek ten en plagen, door 't gebruik van Apoth. Vermandere's geneesmiddelen. POEIER 42C0 voorkomt en geneest alle ziekten der. Ingewanden, het ontsmet de darmen en doodt de microben. MAR VOL geneest het ergste snot. Eiseht het merk HANEKOP op pak en flesch. Te bekomen Te POPERINGE, bij Apoth. Notredame en Kestelyn. Te IEPER, in alle Apotheken. Recht- streeksch Apoth. Bourgeois, AVELGEM. DIKSMUIDE. ApothckersdiensL Heden Zondag alleen open Apotheek FOCKE. Groote Markt, Diksmuide. HEB MEDELIJDEN in naam van ST. Theresla, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en scutool te bouwen. Post-" check 139 48^ Pastoor Reneon te Xhen- dele «se.

De Halle (1925-1940) | 1933 | | pagina 3