Rusland, een slimme Diplomaat! JU KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPEN De Goddelijke Koning bij zijn geboorte DE POLITIEK IN 1934 Xïï.rd De Roemecnsche Minister-President doodgeschoten Manifestatie der Franskiljonsche Oud-Stijders ZONDAG 7 JANUARI 1S24. WEEfTCHAD* 23 CENTIEMEN. 2- JAAR. N 1. «DE HALLE» Boterstreat, 17, IEPER. m ms tsa t POLITIEKE KRONIEK OP ZOEK NAAR HET ZEEMONSTER AAN ONZE ABONNENTEN ONZEN KALENDER 1934 WAAROM NIET? BELGISCH GEMEENTEKREDIET te BrusseS Een 5~uren lange Kabinetsraad Katholiek VYctkb'ad van leper Bureel: ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenband 18,60 fr. Belgisch Congo 35,tr. Frankrijk 35,tl. Alle andere landen 55,tr. tHtgever? KANSEN VANNESTB, Pope rings TtL Poperingê N' 3» rarlcheckrekening N' 15.570, TARIEF VCOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,0-1 fr. Kleine berichun (minimum) 4 00 tr. 2 tr. toel. ter. met adr. t. 'oor. Berichten op 1* bl. per regel 2.50 fr. tsrichten co 2* bL per re;;l 1,75 fr. Kouweer, en Bedank, (min.) 5.00 fr. Te terhalen aankondigingen; prijs op canraaj. Annoncen sd.*n vooraf te bet3len en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - K.eir.e berichten tegen den Donderdag noen. GODSDIENST. Cadert eeuwen was zijn komst voor speld, en bij velen verwacht. Toen Hij echter kwam ging zijn geboorte schier ongemerkt voorbij. Zijn geboorte was reeds een oor logsverklaring tegen de wereld en haar geest. Op het oogenblik dat de wereld er het minst aan dacht, werd reeds haar stevigste vesting inge beukt. Waarom Hij hier verscheen? Om een nieuw slag van menschen te vor men. Om al het goud en het zilver aan de wereld te laten, maar om de zielen te ontrukken aan de greep van klinkend metaal en verleidend genot, om te vormen het slag der menschen die strijden voor 't eeuwig leven. De Veroveraar der menschenziel werd geboren in een dierenstal. De meest bezoedelde plaats als éérste verblijf van het zuiverste dat ooit op aarde kwam! Zoo werd het meest on reine reeds gereinigd. Zijn verove ringstocht vangt aan te middernacht. Moest niet verplet de macht der duis tering, en verdreven de sombere schaduw der treurig-zwarte zonde? Het Kind werd neergelegd in een kribbe. Daar spreidt men het sma kelijke voeder voor gulzige staldieren. Zal dit kind zich niet wegschenken ten piooi aan zijn vijanden, en als Zielenvoedsel aan zijn vrienden? Zij, die Hem het eerst mochten verwelkomen, waren twee arme prin sen uit Davids koninklijk geslacht: Maria, zijn Moeder, de onbevlekte en vol genade, en een rechtvaardige, Jozef de timmerman van Nazareth. En misschien ook wel een paar staldieren, een os en een ezel, als in diepe vernedering voor de kribbe neergevleid, als vertegenwoordigers van al de dieren, welke koningen en volkeren in den loop der tijden als gouden kalf hadden aanbeden... Bethlehem, de stad van David, sliep. Honderden reizigers der volks telling hadden er voor den nacht een plaatsje veroverd. Voor den troonop volger van koning David, voor den Veroveraar der wereld, was er geen plaats meer. De stad hield haar poor ten gesloten. Doch de hemelen gingen open. Het simpele herdersvolk van buiten de stad werd uitgenoodigd tot het he- melsch feest. Herders in hun scha penvacht gehuld, en herdersknapen in hun lompen gingen op den stal- vloer neerknielen, en schonken den Koning hun eenvoudig, rechtschapen hart. Ondertusschen, in dien zelfden nacht, vierde Jerusalem feest met de vele klanten en de toegestroomde vreemdelingen. En ginds verder, langs de zoele zeekust, droomden in hun witte villa's en marmeren paleizen de genieters der heidensche wereld. Zoo gaat het immer. Elk vindt wat hij zoekt: de genotzoekers hun ijdel vermaak, de schacheraars hun zaak jes; slechts de eenvoudigen van herte zoeken en vinden God. En de koningen der aarde? Een had genoeg aan zichzelf: Voor keizer Augustus te Rome knielde de gan- sche wereld neder in 't stof, als voor eene godheid, en Augustus was gerust. Een ander was een monster: Herodes de Groote, koning van Judea en vas- saal van Rome. Voor niemand kon hij buigen, tenzij voor den Romein- schen keizer. Hij vermoordde, zooveel hij kon, de bloedverwanten der oude koningen van 't land en zijn eigen kinderen. Niet ver van zijn paleis werd de nieuwe Koning der Joden geboren, terwijl de koningmoorder zijn feestroes uitsliep. Maar andere koningen waakten in het verre Oosten. Drie Wijzen hadden de Ster gezien en gevolgd. Machtig en rijk, maar wijs en goedhartig, werden zij ook lijk de herders door den hemel uitgenoodigd bij de ge boorte van den Goddelijken Koning. En zij aanbaden Hem, en openden hun schatten en boden Hem aan, met de gave van hun eigen hart, goud, wierook en myrrhe. En terwijl Herodes zijn eigen volk uitmoordde om zijn troon te redden en het Kind te treffen, verspreidde de jubelende hofstoet van de Wijzen met hun gevolg, bij hun terugkeer in de Oosterlanden, de blijde mare der Verlossing: Waf men ook van Sovjet-Rusland denke (en er worden zeker veel ver keerde voorstellingen van het com munistisch regiem gemaakt) niemand mag ontkennen dat de buitenland- sche politiek van de Sovjet-Unie ver bazend knap gevoerd wordt. In West-Europa geldt het als een axioma dat de diplomaten na spe ciale theoretische studiën, van het Het is precies niet moeilijk geweest te verdeelen. Het eenheidsfront van de Verbondenen zoowel als van de centrale landen viel uiteen te Ver sailles. Misnoegdheid, afgunst, mee- ningsverschillen zijn een vruchtbaar veld voor exploitatie. En hiervan heb ben de Sovjets dankbaar gebruik ge maakt. De schier onoverkomelijke hinder- eene land naar het andere zeilen om\paal was het vertrouwen, er hun praktische bagage aan te I Als we even nagaan wie de bolche- dikken. visten waren en wat ze met Rusland En de knapste diplomaat van on- aanvingen, is het niet verwonderlijk zen tijd is Litvinoff! j dat nagenoeg alle landen buitenge- Geen consulaire opleiding, geen ja- woon wantrouwig, om niet te zeggen Nu de wenschen van geluk en voor spoed uitgedrukt zijn, is het wijs eens na te gaan hoever we op dit oogen blik staan. Wij zijn aan een rustpunt in de crisis gekomen; de helling naar be neden wordt terug effen. Normaal gesproken zuilen we niet dieper da len. Da nijverheid past zich aan üe toestand aan en 1934 zal het begin der herneming inluiden. Dit is de conclusie die zich logisch opdringt uit de studie van het crisisverschijn sel, althans uit het gezichtspunt der economisten gezien. Een crisis die lang aanduurt ont zenuwt de openbare meening. Ander zijds hebben de leiders die van dicht bij de coolatie van de crisis volgen en ze begrijpen niet dezelfde bekom mernissen als de massa. Er is twee spalt tusschen de elite die weet en de massa die voelt. De elite kent de coolatie der geschiedenis: zij is niet bezorgd. De massa doorstaat de harde beet der gebeurtenissen: zij is beang stigd. Het einde van een crisis is altijd een gevaarlijke kaap die te omzeilen valt. 1934 Wordt deze kaap. Clemenceau verklaarde dat de zege aan hem bleef wiens moraal tot het laatste kwartier goed stond. Bij het einde van een crisis gaat het voor een land ook zoo: heeft het volk ver trouwen, dan doorstaat het de proef. Dit vertrouwen is het dat moet bestaan. De werklieden doorworstelen zon der te groote ongemakken de laatste periode der crisis. Voor velen onder ïen is de toestand zeer hard; maar zij voelen een duidelijke steun van wege de gemeenschap. Ook de landbouwers staan niet bui ten alle bescherming. Zij leven noch tans in een grootere onzekerheid dan de werklieden. De landbouw-economie moet het voorwerp zijn van al de zor- en der regeering. Maar, waar het vraagstuk volledig het meest angstwekkend voorkomt, iï wel ten overstaan van de Midden- s'.tnd. De Middenstand is de levensader ^.iaer nationale economie. Terzelfdertijd als de voornaamste bron van inkomsten voor den Staat is hij de klas burgers die het meeste takken der voorbrengst doet leven. Het belang van werklieden en land bouwers vergt dat het land een wel stellende Middenstand bezitte. Dit betoog voor de nationale soli dariteit, voor de werkdadige en da- gelijksche samenwerking van alle so ciale klassen is de meest nuttige les uit deze crisis te trekken. Dank aan de besparingen van de Middenstandsklas, heeft de Staat de .belastbare materie gevonden die toe gelaten heeft aan de sociale wetten te voldoen. Ook de werklieden moeten nu op hun beurt blijk van solidariteitsgeest geven die hen beletten zal deze wet ten en geldmiddelen te misbruiken. Alle burgers moeten blok vormen om de beproeving te doorstaan. Deze crisis heeft ook de bouwval- I ligheid van een vermolmd regime I duidelijk gemaakt. Men moet het ijzer durven in de I wonde steken. Dat ophefmakende I schandalen daarbij aan het licht I komen, wat geeft het. Veel schan- I» digcr is het de wantoestanden te la- |teu voortwoekeren. Aan de Katholieken te bewijzen dat ze de besten zijn. Aan de Katholieken er voor uit te j komen dat ze den moed hebben de «waarheid te dienen. De politiek van 1934 moet tot voor- k werp hebben, het contact tusschen L de openbare meening en de leiders Q te herscheppen. L' renlange stages in de gezantschap pen der vier werelddeelen, maar een obscure volksjongen, getemperd in gevang en ballingschap, in omwen telingen en geheime samenkomsten. Een volbloed revolutionnair die tot in 1917, zooals alle Russische com munisten een 100 ongeregeld le ven leidde. Na Tchitcherine wordt hij de of ücieele loopjongen van de Sovjet- Unie en hij spant het klaar om de geburen gerust te stellen en zooveel geld af te leenen als Stalin maar noodig heeft voor zijn vijfjarenpmn Het is een fenomenale krachttoer! Inderdaad! Door de bolchevistische revolutionnairen werd kordaat geen enkele schuld van het tsarenregiem erkend. Miljoenen, miljarden mis schien, uit de meeste Europeesche landen, gingen aldus te loor. Duizen den en nog duizenden spaarders zit ten nog met Russische waarden in den brandkoffer, die niet alleen geen cent rendeeren, maar ook geen cent meer waard zijn. Het uitmoorden der tsarenfamilie, het stopzetten van den oorlog en dat op een oogenblik dat de Verbondenen in zeer nauwe schoenen zaten, een afzonderlijke vrede met Duitschland, zooveel ontzettende zonden die West- Europa den bolchevisten pertinent Icon aanwrijven. En welk regiem dan nog! Onver biddelijke niveleering van alle rijk dom, uitroeiing van alle bovennatuur lijk geloof, gelijkstelling van alle in- llIBmiiniHUIIHEHi üriduen, met als ordewoord het proletariaat zal de wereld veroveren De leiders! Duistere personnages die van d'eene hoofdstad naar d'an- dere %spen, getraqueerd door politie en veiligheidsdienst. Manren die leef den God weet waarvan, comploteer den, omgingen met bommen en springstof. Welnu die mannen, dat regiem, krijgen thans zooveel vrienden als ze maar begeeren. De loerekl behoort den durvprs. Stalin heeft zijn vijfjarenplan af geperkt met hoofdzakelijk Ameri- kaansch geld. Litvinoff heeft niet-aanvalsverdra- gen afgesloten met meest al de kleine buurstaten, tot met Italië toe. Litvinoff heeft zijn land officieel doen erkennen door de Vereenigde Staten. En thans spreekt men dat Frank rijk eveneens van plan is een militair akkoord af te sluiten met Rusland. L'argent est le nerf de la guerre. Rusland is het land der onbegrens de mogelijkheden. En zij die tot hiertoe buitengewoon sceptisch stonden tegenover het re giem, beginnen eindelijk in te zien dat het ginds serieus wordt en dat Rusland zelfs onder bolchevistische leiding een ideaal afzetgebied ware voor zekere takken van hun industrie. De andere landen zijn sedert lang over alle vooroordeelen heengestapt en kor respondeer en vrij druk met de Unie. En voor Rusland was het een kwestie van leven of dood. Geld en afzetgebieden ten allen prijze! Zélfs het meest revolutionnaire re giem dat het stuur in handen krijgt wordt op den duur konservatief. Het lijdt geen twijfel dat de bui- tanlandsche politiek van Sovjet-Rus land in absolute tegenstelling is met het marxistisch evangelie, dat de betrekkingen, zoowel politieke als commercieele met de kapitalisiisehe landen, waar het proletariaat nog steeds langs de zijde der uitgebuitten staat, regelrecht indruischt tegen de opvattingen der huidige leiders. N'importe. Eerst en vooral moest het communisme leven in Rusland, en groeien en gedijen. Eerst moest het eigen huis gebouwd worden, fundamenteel sterk en in drukwekkend. Primum vivereHet was niet voldoende van alles neer te halen tot aan den bodem, er moest gerecon strueerd worden. Het communisme moest leven, ten welken prijze ook, Als het maar stand hield! Daarna zou men zien. Er werd handig te werk gegaan. Rusland in den Volkenbond ware de hond in een kegelspel. Tegenover de massa der lauden zou Rusland het schurftige schaap blijven. Daarom geen effektief lidmaatschap. Even kijken met beide oogen, de stroo mingen en wrijvingen nagaan, hier jg en daar menschen leeren kennen, conclusies trekken... en dan maar aan 't werk. De afgelegde afstand is merkwaar dig. Een voor een heeft Rusland de meest belangrijke landen naar zich toegehaald. Frankrijk, Amerika, Ita lië, Duitschland plus de meeste zijner geburen, Nederland en China. Het spreekt thans van gelijke tot gelijke, niet van knecht tot meester. Alle gevaar voor een eenheidsfront tegenover het communisme is gewe ken. Het bolchevisme heeft burger recht verkregen. Het bolchevisme is IETS. De bolchevisten wisten uitnemend goed dat een eenheidsfront van de overige landen hen fataal worden zou. Niettegenstaande al de oerkracht en bezieling die uit leiders en kwee- kelingen straalde was het bolchevis me ten doode opgeschreven als de andere mogendheden WILDEN. Welnu het is aan de Russische di plomatie te danken dat dit niet ge beurde. Divide et impera Verdeel en heersch. Wij herinneren dat Graaf de Bro- queville te Dinant verklaarde dat de Regeering van de massa afgesneden is door de tusschenzone van onver antwoordelijke clubs en een pers die nutteloos getwist in 't leven houdt. De kwaal is algemeen, en niet slechts eigen aan onze Streek. Wij moeten terug aanknoopen! Aan de democratie moet haar ware beteekenis gegevenzij moet de weer spiegeling zijn van de volkswil. Heden, zijn de politieke partijen niet meer de uiting van de wil der massa. De toekomst behoort aan hen die de eersten dit zullen begrijpen Aan de Katholieken de eersten te zijn. Wij beieven moeilijke tijden. En toch valt dit moeilijk te gelooven bij de aanschouwing van de vadsigheid die in zekere middens heerscht, mid dens die het levende type zijn van wat Emiel Fiedler sprekende van het Duitsche Centrum aanwijst als de Katholieke Slaapzaal Sedertdien is het Centrum ineengestort; weze deze les ons heilzaam. De jonge generaties, de mannen van 20 tot 40 jaar verheffen het hoofd. Ter school gegaan bij de Ka tholieke Actie begrijpen ze hun Apos- tolaatsplicht. Zij vragen om mede te werken met de mannen van de daad. En zoo de mannen van de daad ont breken, zijn ze bereid, zelf de onver biddelijke strijders te worden. Deze crisis beteekent ja een keer punt in de geschiedenis der Euro peesche volkeren. De toekomst wordt niet zooals het verleden. Van de jon geren wordt de noodige krachtinspan ning gevergd opdat de toekomst be- hoore aan de Katholieken. Er bestaat, naar ik zie, een leger jongeren bereid tot den dienst. Dat ze begrijpen naar de daad. Het uur is geslagen om mannelijk te willen. De politiek in 1934 zal grondig, zoo niet geheel beïnvloed worden door de wil der jeugd. Geen nutteloos getwist meer. Zoeken we wat ons éénmaakt; ver geten we wat ons scheidt. En dat, in onze materialistische wereld, ons or dewoord weze zooals ten tijde der kruisvaarders: God wil het! KOSTELIJKE MENSCHEN - :T jii Dc li lm-as sen aan 't leven en naar n in Amerika konden veel de statistieken be- aan i jT „-keilde spelers van llol- h-'wood de personen die op de wereld liet lroogst verzekerd zijn. De beroemde film acteur John Barrymorc, waarvan hierbov een bedrag ppnd sterling, onze frankskensi ,1,, t leven verzekerd voor Slt, 't voor aV. b.Ijoc» vijandig tegenover hen stonden. Ook dat hebben As Sovjets met hun diplomaat klaargespeeld. cL'appat du gainde lokstem van de gulden si rene, van het prbfijt, waarvoor thans nog alles wijkt. Maar thans gevoelt Rusland zich knap en gezond en krachtig. Met de Vereenigde Staten en China vormt het een imposant blok tegenover de Japansche ambit es.- Met Italië sloot het zoo pas een loyauteitsverdragen loyauteit drukt zich praktisch uit in geld. Sedert He-riot naar Rusland reisde, droomt Pc.ul Boncour van een Fransch-Russisch verdrag. Hitier en Stalin kunnen tamelijk goed over de baan met elkaar. Alleen Engeland, par respect, ver geet niet dat de tsaar dc kozijn was van Georges V, maar dat is ook alles, dat eeniqszins van tel is. De uitkomst hiervan. Versterking van het communisme in Rusland, wrijving met Japan en dan... In de eerste plaats mag er vol strekt niet uit het oog verloren, wor den dat het communisme zich in feite niet enkel tot de Sovjet-Unie beperkt; dat de communisten uit het buiten land rechtstreeks in verbinding staan met het Kremlin en naast species nok directieven ontvangen, in een woord dat het communisme geen specifiek Russisch verschijnsel is, maar we reldambities heeft. Wat zal er gebeuren met al die landen die het communisme hielpen grootmaken, eens dat Rusland zich reuzensterk gevoelt... als dit ooit een werkelijkheid wordt, wat ten slotte mogelijk is. Of zal het communisme van zijn werelddroomen pfzien en zich met het Russische rijk tevreden stellen? Kan het communisme zooals het socialisme op dit oogenblik niet evolueeren? Kan de cultus voor de machine niet omgezet worden in spi- ritueele waardeen zijn werfkracht vertiendubbelen Belangstel!en - 'vt-jen is de bood schap. (Verboden nadruk.) Kerwig. nBaEaaisssaaEssiasaanaiiaaaaazs NOG NAAR DE STRATOSFEER In het Loch Ness meer ln Schotland, zou een voorhistorisch monster leven. Heel de wereld is daar sedert maanden mede be zig: de eene beweren: 't is een zemon- ster: anderen lachen het uit: 't is een boomtronk! Nu willen film-mannen en mannen die de wereld afreisden om de gewoonten en het leven der wilde dieren zijn nu naar Loch Ness afgereisd met booten en film-apparaten om op zoek te gaan naar het monster! Als het maar geen groote April-visch is! De eerste dagen van 't jaar brengen in post en ook in onze bureelen veel werk bij en hierdoor kan wel eens een abonnent voor de eer ste week niet of onregelmatig be diend worden. Wie zijn nummer niet zou ontvan gen heeft niet noodig kosten te doen om ons te schrijven. Verwittig enkel uw gewonen briefdrager en hij zal jiorgen cm door het post- beheer ons uw nummer aan te vra gen en het U een paar dagen later te bestellen. De week daarop volgen de zal alles wel in orde zijn. kunnen we maar medegeven aan staande week. VOOR IEDEREEN Onder leiding van proftr^rr "«Wia nore zal in Rusland nog eene vlucht naar de stratosfeer beproefd worden met de Russische «USSR «-ballon, de grootste der wereld. De inrichters verhopen eene hoogte van 24.000 meters te bereiken. Hierboven ziet men den professor bezig al de ncodige instrumenten voor te be reiden. BBBBS3aJb9EiBaiBBBSBBS33SSaiaB GUSTAAF FROLICH Duitsche journalist, miek de fiimversla- gen voor zijn blad, bestudeerde het vak. kreeg er goesting op, ging het aan en is nu een der meest volksgeliefde film acteurs van zijn land. DOODELIJK ONGELUK TE BRUGGE De zoon van den drukker Hcudmont te Brugge wilde ene defe-kt aan ce elektri sche leiding herstelier. toen hij in aanra king mort gekomen zijn met den stroom. Toen men bijkwam was hij reeds dood. Ik weet niet hoe ge bij U thuis het Drie-Koningenfeest viert, vriend le zer, maar dat ge het ongemerkt zoudt laten voorbijgaan, kan ik mij moeilijk voorstellen. Er zijn streken in ons land waar men rond Drie-Koningen gelegenheid vindt om, spijts koude en ontij, ge maskerd langs de straten te loopen. Elders weer zijn het de kinderen die er met de draaiende ster en den rom melpot op uit trekken om lekkers en centen te gaan bedelen. Hier en daar werd dit volksgebruik in zooverre veradeld, dat knapen niet meer be delen voor zich zelf, doch voor de besten onzer broeders en dier. ge kleurde lievelingen.^^! Thuis krijgt het feest van de Oos- tersche Wijzen een ander uiterlijk. Het wordt innig en gemoedelijk ge vierd rond de taart met de verstopte boon, die voor den ongelukkigen vin der zoo zware verplichtingen mee brengt, vermits ze hem zedelijk ver plicht al de dischgenooten op een extra-versnapering te vergasten. Drie-Koningen mag in den familie kring gelden als een naviering van Kerstmis, als het weerdige slot van een tijdperk van buitengewone ge zelligheid. Wij zouden ongelijk heb ben die oude gebruiken te laten ver vallen omdat de huidige tijd ons an dere genoegens verschaffen kan. Het beste dat wij kunnen doen, is onze feesten aanpassen in dezen zin dat wij ze door de moderne techniek nog meer feestelijk maken en met min der geld aantrekkelijker dan voor heen mogelijk was. Het zou toch werkelijk wel een achteruitgang beteekenen de dagen alle in eendere grijze eentonigheid te laten verloopen, zonder de kleur en de warmte van onze mooie feest dagen. En overdrijven we wanneer we zeg gen, dat het eigen volks- en gezins karakter van feesten gelijk Drie-Ko ningen, in ons de aandacht voor hun godsdienstige en geestelijke beteeke nis wakker houdt en er onze kinde ren zal voor behoeden die feesten te veronachtzamen en ze enkel te zien als een kleurloozen werkdag te meer? IE23BE33SB9BBSI 6° Trekking EEN LOT VAN 5 MILLIÓEN Dinsdag heeft de zesde trekking plaats gegrepen der lotenleening 1932 van 1 milliard 5 p. c. Ziellier de winnende nummers: Nr 595963 wint 5 millioen frank. Nr 497529 wint 500.000 frank. Nrs 574306 en 598542 elk 100.000 fr. Winnen elk 50.000 frank Nrs 221620 396579 440616 575413 612347 642543 Winnen elk 25.000 frank: 123546 122516 132237 151782 1S65S1 168998 180529 160588 221124 230512 234382 303087 303753 314600 316421 324059 325481 352683 362153 382676 4C3S04 4I30S4 421681 440706 444741 452180 534106 537542 549114 560001 620145 624878 £32433 £61021 672707 746612 779515 814037 833000 833551 872805 911374 633283 957932 983584 983722 931310 1319357 1322896 1032S56 1042429 1059479 1071363 1076798 10S7478 1091339 1094016 1097341 1908387 aasBBBaüaBSBflKBaassEBSBBBSEa Belgische fabriek van Ciiicorei Wyppelier-Taffin. DE AANSLAG Vrijdag 29 December kwam Dr Duea. minister-president van Roemenië, terug- keerend van een onderhoud met koning Carol, in de spoorwegstatie van Sinaïa, om er den trein voor Bucarest te ne men. Op het oogenblik dat hij ging in stappen. weerklonken drie losbrandingen. Dr Duca zakte levenloos in elkaar en de dader trachtte te vluchten, na eerst nog een handgranaat in de richting van zijn slachtoffer te hebben geworpen. De granaat ontplofte in de nabijheid van Dr Continescu, die door dc scherven zwaar gekwetst werd. DE DADER De laffe aanrander trachtte te vluch ten, doch men gelukte erin, hem op de plaats zelve aan te houden, vanwaar hij naar de gevangenis werd gebracht om een eerste onderhoor te ondergaan. Hier bleek dat de dader Nikolaas Constanti- nesco heet, 26 jaar oud is en oud-leerling van de handelsacadcmie van Bucarest. Hij behoorde tot de IJzeren Wacht, een nationaal - socialistische organisatie, die vóór eenigen tijd door de regeering ont bonden werd. Als beweegreden voor zijn daad gaf hij voor dat Dr Duca vrijmet selaar was en als dusdanig zijn politiek in den dienst van de internationale vrij metselarij stelde, om alzoo de Joden aan het bewind te helpen in Roemenië. Op het einde van het verhoor zei hij nogWe zullen er nog meer moeten vermoorden Gelijktijdig met hem werden nog twee andere personen, van medeplichtigheid verdacht, aangehouden en onderhoord. WIE WAS HET SLACHTOFFER? Dr Jan Duca was de zoon van oud- minister Georges Duca. Hij studeerde te Bucarest en later te Parijs. In 1907 ze telde hij voor het eerst in het parle ment en in 1914 werd hij minister van openbaar onderwijs en bleef dit tot 1918. In de volgende jaren aanvaardde hij achtereenvolgens verschillende portefeuil les. tot hij den 14 November 1933 Eerste Minister werd. GROOTE BEROERING - TALRIJKE AANHOUDINGEN - DE KRIJGSWET AFGEKONDIGD Het nieuws van den aanslag verwekte groote beroering in gansch Roemenië. Dc Ministerraad kwam 's nachts bijeen en Dr Angelesco, opvolger van het slacht offer, zat de vergadering voor. Om een gevreesde uitbreiding van de terroristische agitatie te voorkomen, wer den in gansch Roemenië huiszoekingen gedaan bij leden van de IJzeren Wacht en tot hiertoe werden reeds enkele hon derden personen aangehouden. Generaal Cantacuzène, die na de ver dwijning van kapitein Codreano, hoofd der IJzeren Wacht, het bevel over deze organisatie waarnam, werd ook gearres teerd en opgesloten. In dc pers buiten Roemenië wordt beweerd dat Codreano door politieke tegenstrevers vermoord werd. hetgeen echter te Bucarest •ordt tegengesproken. EEN ONGEWETTIGD VERZET De daad van Hen moordenaar Duca kan men niet andehs dan ongeoorloofd en onrechtvaardig noemen. Hoewel ieder weldenkend mensch er ten zeerste tegen gekant is dat het bestuur van het land in handen gelegd wordt van menschen die deel uitmaken van de vrijmetselaars loge, toch is de handelwiize van Niko laas Constantinesco volledig af te keu ren. Niemand heeft immers het recht op eigen gezag over het leven van zijn even naaste te beschikken, al heelt hij dan ook alle redenen om zich over zijn han delwijze te beklagen. szzzzsaazazsESsazsEsaBBBSssBsaEiasiagiiaaBaEaMaEssEXBascacia MINISTER HYMANS TE PARIJS Hierboven bevindt zich de Heer Hymans Belgische Minister van Buitenland- sche Zaken in gezelschap van den Heer Chautemps Fransch Minister-President van FranMUjk. te Parijs. Heer Hymen? voerde er besprekingen met het Fransch» Kabinet om betere handelsbetrekkingen tusschen beide landen te bekomen. Met Nieuwjaar is de Heer Hymans terug naar Brussel gekeerd maar de on derhandelingen zullen deze dagen terug hervat worden. Laat ons hopen dat zekere voldoeningen zouden mogen geschonken worden aan België, onze nijverheid en handel ten bate. SESaSSaaEZIlSXEESSaBSSniEEaaaEBaiEEilSSSBESESXSgaEaBSHBHaas:» I Hierboven ziet men een zicht op de ma nifestanten, samengesteld uit leden der Fraternelles, der F. N. C., Ceux de l'Avant Croix de feu enz. De betoogers drongen, onder welwillend toezicht der Brusselsche politie, in de neutrale zone te Brussel en gingen een huilconcert houden voor het Parlements gebouw en voor de woonsten der ministers. Zij trokken tot aan het Koninklijk Paleis waar een delegatie gestuurd werd. Het antwoord van den Koning kan men hier verder vinden in den Brief uit Brussel De manifestanten schreeuwden van Nationale revolutie Weg met de Bro- queville enz., zij zongen voortdurend de Braban?onne of de Marseillaise, jouwden de gendarmen uit en draafden hoog met de nationale driekleur, om te verhinderen dat enkele oude staatsbedienden, die vroe ger onrechtvaardig gestraft werden, terug in eere zouden gesteld worden. De Brusselsche politie beschermde dus de neutrale zone rond het Parlementsge bouw niet meer. Zooals men hier ziet gaat de stoet de Kamer voorbij zonder dat geen vier man die er als werkman of boer uitzagen, in den heelen stoet. Na al het lawaai en geschreeuw, dat er rond deze betooging gemaakt werd om ze te doen lukken, zullen de inrichters en onruststokers dan voorzeker ook wel In gezien hebben, det Vlaanderen en zelfs Brussel niet niet luistert naar hun op- zweepend gedoe en dat het uur v%n hun regeering niet komt. de politie tusschen komt of een vin ver roert. Waren de betoogers Vlamingen ge weest, dan hadde de Brusselsche politie, onder leiding van den Heer Burgemeester Max, hen wel uiteen geranseld. Te Brussel werd dus een bedenkelijk precedent gesteld en tot welke gevolgen zulks zal lelden kan nog niet ingezien worden. GEEN DEELNEMING VAN WEGE DE VLAAMSCHE PROVINCIËN, NOCH VAN WERKLIEDEN OF BUITENMENSCHEN Met genoegen kunnen wij nu doen op merken, dat in de heele stoet de deelne ming der Vlaamsche provinciën nul was. Er waren slechts een vijftal groepjes tus schen nJ. Diksmuide, Zele, LonderzecI, Berchem, /einmel, Gent. en wij vragen ons dan nog af onder welk voorwendsel men de meestefi hiervan dan ook naar Brussel heeft kunnen lokken. Anderzijds was het volks-element (werk lieden en boeren) er hoegenaamd niet in vertegenwoordigd; wij zagen trouwens RECHTSTREEKSCHE TUSSCHENKOMST VAN DEN KONING Donderdagmorgen was de toestand bij de Regeering zeer gespannen. De Vlaam sche Ministers wilden van hun inzicht niet afzien. De Liberale Ministers vergaderden afzonderlijk en naar verluidt hadden zij graag op hun besluit terug gekomen. In den namiddag had dan een kabinets raad plaats die duurde van 3 tot 7.45 uur. Toen de zitting gedaan was. werd medege deeld dat er geen krisis zou zijn, dat er akkoord was met een schrijven en nota van den Koning in zake het in eere herstel der gestrafte ambtenaars. De brief en de nota van den Koning werden dan ook bekend gemaakt en daar uit spruit dat de ambtenaars, waarvan werd erkend dat zij gehandeld hebben in overeenkomst met de bepalingen van de toenmalige Regeering in eere worden her steld en terug in dienst genomen. Het geldt hier voor dezen waarover reeds me- dedoelingen werden gedaan bij de beslui ten van gewezen Minister Van de Vyvere. Voor de overigen die voorgesteld werden tot eerherstel, zal hunne zaak onderzocht worden door een bijzondere rechtbank, vóór de heropening der Kamer, en dege nen die niet in aanmerking kwamen bij de Kommissie die de zaak reeds onder zocht, blijven buiten alle inachtneming. Naar men meldt schijnt men in regee- ringskringen van oordeel dat de neutrale zone voortaan zou verdedigd moeten wor den door de gendarmerie en niet meer door de Brusselsche politie, waarop niet meer kan gerekend worden. M n deed uit schijnen dat de He_r Max een daad van revolutionnairen aard heeft gesteld. De Heer Paul De Mont. bijgevoegd voor zitter van Nationaal Verbond der Inva'ie- den, heeft bekend gemaakt dat tn geval het N. V. I. nogmaals zou deelnemen aaa soortgelijke bcteoging, hij schap zou neerhggcu.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 1