VASTENBRIEF Schikkingen voor de Vasten 1934 PAUSHULDE Het drama van Pollinkhove van Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisxhop van Brugge AL LUISTEREND NAAR DE RADIO Opspraakwekkende Gebeurtenis te Edegem-bij-Antwerpen. Het geheim steeds niet opgehelderd. Zware beschuldigin« gen tegenover Camiel Claeys. Aan de Beetenplanters van Veurne en Omstreken Provinciale Vergadering der Chr. Werkgevers HET EINDE VAN HET R JAAR NADERT BRIEF UIT BRUSSEj We drukken hier over den Vastenbrief die op Zondagen 11 en IS Februari in al de kerken van het Bisdom Brugge afgelezen wordt. We raden vurig al ome Lezers aan deze onderrichtingen aandachtig te lezen en te overdenken. HENRICl'S LAMIROY Doctor in de Wijsbegeerte, Doctor en Meester ta de Godgeleerdheid, «we de barmhartigheid Gods en de genade van den H. Apcstohsohen Stoel, BISSCHOP VAN BRUGGE, de Geestelijken en de Gekwvigen van Ons bisdom, zaligheid en zegen. ZEER LIEVE BROEDERS, De heilige tijd van den Vasten is een tijd van boetvaardigheid. Telken jare wordt hij. door de moederlijke bezorgdheid der H. Kerk, ons gegeven om onze zonden te be-weenen, om het kwaad dat wij deden te herstallen, om ons voor te bereiden tot bet vieren van de hoogheilige Paaschge- beimenis, met de vreugde en den vrede van Christus, als het leest van zijne ver rijzenis en van onze opstanding tot een nieuw of tot ©en volmaakter leven. Doch wat nut, wat voordeel hebben wij er aan onze misslagen te belijden en goede voornemens te maken, indien wij niet hardnekkig er toe beslist zijn ook de ge varen te vluchten, die onvermijdelijk tot val brengen, volgens 't onfeilbaar woord van God zelf: C^ul amat periculum, ln ollo peribit»; «Wie 't gevaar bemint, zal er in vergaan Daarom, Z. L. Bop 't einde van dit Heilig Jaar, dat volgens den wensch en de inzichten van onzen Heiligen Vader, moet medebrengen een hernieuwen van ons christelijk geloof en een heropbloeien van onze aloude goede zeden, zullen wij in de zen vastenbrief U spreken over een gevaar, dat maar al te erg en dringend is In onze moderne tijden. Dit gevaar, gij hebt het zelf reeds gera den, vloeit voort uit de drukpers, en ook Uit de radio, want ongelukkig worden de schoonste uitvindingen der wetenschap en de wonderbaarste toepassingen der tech niek, eerst ten dienste gesteld van bet kwaad. 't Is dag aan dag een echte vloed van dag- en weekbladen, tijd- en vlugschrif ten, boeken allerhande, die doordringt overal, die inbreekt tot in onze beste en verst afgelegen dorpen, van 's morgens vroeg, en daar gedachten zaait, goede ook ongetwijfeld, maar zooveel slechte tevens, zooveel onkruid met het goede zaad! 't Is een stroom van verkeerde en ver nielende begrippen, van wulpsche en prik kelende voorstellingen ln woord en beeld, die doorbreekt van, de straat tot in werk huis en fabriek, die binnendringt in de arme werkmanshut zoowel als ln het rijke heeremhuis, en die in alle middens, in alle harten, den geest instort van de wereld, regelrecht gekant tegen den geest van Christus. En daarbij komt nog, naast de doode letter van 't gedrukte woord der pers, het levend, het gesproken woord der radio, dat om aaggeras onmiddellijk ingrijpt ln 't ge moed en 't gevaar nog stijgen doet. Ruimte en afstand komen in geen tel meer. De vijandige mensch, waarover onze godde lijke Meester spreekt in een van zijn pa rabelen, krijgt voet in huis en alle ge legenheid om aan de haardstede zelf zijn verderfelijke leerstelsels uiteen te zetten. Men kan nu te huls alles aanhooren, ook dit wat eerst afstoot en bloeen doet, doch weldra gretig zal worden beluisterd, want het gesproken woord werkt sterker in op het verstand, overreedt gemakkelijker den Wil, en priemt dieper door in het hart. Ongetwijfeld, Z. L. B., zijn pers en radio tevens een krachtig middel om gezande leering en opleiding, om degelijke ontwik keling op alle gebied, te helpen versprei den, en Wij denken er volstrekt niet aan het nut en het voordeel van dit machtig wapen voor het goed in onzen tijd te ont- '"mjwe-óen fefanter ook dat het woord van den goddelijken Meester waarheid blijven zal, altijd en overal: Filii hujus saeculi prudentiores flliis lucis«de kinderen dezer wereld zijn behendiger, (zijn slu wer), dan de kinderen van het licht». Daarom, Z. L. B., Ons diep bewust van de verantwoordelijkheid, die op Ons weegt en van de rekenschap die door God Ons eensdaags over uwe zielen zal gevraagd worden, zullen Wij achtereenvolgens met vaderlijke vrijmoedigheid, U wijzen op de gevaren, die gij vluchten en de voor- oordeelen die gij overwinnen moet, en te vens op uwe zware verplichtingen in dit opzicht. Moge de Vader van alle licht, en> dé Geest van alle sterkte, uw verstand deze waarheden doen begrijpen en inzien, en uwen wü sterken en stalen voor het goed. Wij zullen echter niet, Z. L. B., met vele redenen, die stellig niet ontbreken, U het onloochenbaar recht bewijzen, dat de H. Kerk openlijk opeischt, namelijk aan hare kinderen te mogen alle geschriften Verbieden, die, 't zij rechtstreeks, 't zij on rechtstreeks, haar aanvallen in hare lee ring, hare dogmas, hare zedeieer, haar gezag en bare inrichtingen, of die hare goddelijke instelling en zending verwer pen. Wie niet vooringenomen dodh in ge loosde dit vraagstuk onderzoekt, zal er kennen dat dit onvervreemdbaar recht, heel en al volgens de gezonde rede, steunt daarbij op 't gezag der goddelijke open baring en dat de kerkelijke traditie ervan opklimt tot den tijd van den H. Apostel Paulus. Ten andere hier of nergens past het spreekwoord Pas est ab hoste doceri Wij mogen ook het voorbeeld van den vijand navolgen. Al de ketters, Luther aan 't hoofd, die zelfs een geschrift op stelde om de noodzakelijkheid te bewijzen slechte boeken te vernietigen, al de vijan den van onzen beffigen godsdienst, hebben altijd aan hunne volgelingen verboden, of op zijn minst als nutteloos tijdverlies af geraden, het lezen van die werken, die hunne dwaalleer wederlegden. En onge lukkig zijn de kinderen dezer wereld, over 't algemeen, ook meer gehoorzaam dan de kinderen van het hcht! Wij moeten nochtans, Z. L. B met meer aandrang ooit, U waarschuwen tegen de zoogezegde onzijdige uitgaven; het gevaar ervan is min zichtbaar wellicht, maar niet m'.n werkelijk. Daarin geen openlijke, noch recht streeksere noch onrechtstreeksere aan vallen tegen geloof en zeden; meer nog. men zal soms me» lof spreken over deugd en godsdienst, over de Kerk en hare be dienaars. Het gaat enkel er om, zoo be weert men. bedendaagsche vraagstukken uit alle oogpunten te belichten, en zonder verouderde vooroordeelen over letterkunde, kunst, geschiedenis en wetenschap te han delen. Middelerwijl echter worden de grondvesten van onze katholieke geloofs- en zedenleer gluiperig en in stilte steen voor steen afgebroken. De grondbeginselen, waarop ons geloof steunt, zijn te hecht en te stevig; daaraan tornen blijkt onmogelijk, maar men zal door nutteloos en heimelijk vitten hier en daar twijfel doen ontstaan. Sommige bewijsvoeringen zijn al te klaarblijkelijk; men kan ze onmogelijk ontduiken, maar men vindt 't middel uit om dezelfde, door verkeerde en eenzijdige uiteenzetting, met bedektelijke toespelin gen en ouderwetsche opwerpingen, zooda nig voor te stellen dat ze moeten misbe- grepen worden en misopgevat. Men durft het niet aan tegen enkele gebruiken en gewoonten, die algemeen eerbied afdwingen, rechttoe uit te vallen, doch men tracht ze omver te halen door schimp en spot, en voor 't geval, waar alle ander wapen ontbreekt, bestaat nog im mer laster en leugen, waarvan toch altijd iets in hart en geest overblijft. Z. L. B„ gij kent dergelijke geschriften en gij weet dat men het aandurft ze aan de jeugd in de hand te geven om deze te onderrichten en op te leiden! Gij kenit echter ook het woord van onzen Godde lijken Meester; het is klaar en duidelijk, snijdend als een zwaard: Qui non est mecum, est contra me «Wie niet met mij ls, is tegen mij Z. L. B., aan U de beurt de verantwoor delijkheid die de uwe is, tegenover deze aanvallen op te nemen. Wij willen nochtans met U enkele rede nen onderzoeken, die voor 't geval door katholieken erbij worden gebracht, alhoe wel hun geweten luide afkeurend spreekt. Gij hebt reeds, Z. L. B., de volgende drogredenen meer dan eens gehoord: men moet toch alles mogen weten wat alom ge beurt en het voor en tegen kennen over al de vraagstukken, die hedien worden ge steld. Dit is echter volstrekt valsch, want daar zijn dingen waarvan een christen, waar van een eerlijk man, gerust kan onwe tend blijven, en waarvan hij liefst niets afweet, omdat dit niet gaat zonder zich te bevuilen. Daar is schunnigheid op de we reld, die onder geen voorwendsel moet worden aangeraakt. Men kan spotten met uw onwetendheid, maar daar is onwetendheid die adel en sterkte geeft. Men zal u uitschelden voor veraohterden; het antwoord echter ligt bij de hand. Het gaat hier niet om weten schappelijke kennis, waarover gij evenveel als wie ook weten moogt, maar wel om het leven van uw ziel, om de krachten- ook van uw lichaam, om de zedelijke ge zondheid van uw huisgezin. En moet men dan altijd het voor en tegenweten over alles? Of is het ook noodig bedorven vruchten te eten om de goede te kennen, en moet men eerst gift smaken om gezonde spijzen te proeven? Nog eens thans is geen spraak van we- teldffiOt geldt hier hét'leven van uw 'ziel en weest toch minstens zooveelbekom merd daarom, als om de gezondheid van uw lichaam! Ten andere, Z. L. B., moest men ook het voor en tegen weten, en alle op werpingen en moeilijkheden kennen om een of ander vraagstuk in te studeeren, zou het dan ook wel noodig zijn deze in lichtingen in te winnen bij den vijand, die er op balust is niet om licht maar om duis ternis te verspreiden, niet om de waarheid maar om de valsclïheid voor te staan, ten dienste niet van de wetenschap, maar van het kwaad? Doch sommigen zullen wellicht denken mij doet dergelijke lectuur volstrekt niets en geen gevaar dat Ik mij laat meeslepen door dwaalieeren of door wulpsche be schrijvingen. En daarbij, moet men dan met zijn tijd niet meegaan, en met den vooruitgang; waar blijft dan nog die vrij heid? Z. L. B„ lezing die sleoht is, 't zij uit oogpunt van leering, 't zij uit oogpunt van zeden, steekt vol hinderlagen en gevaren, voor iedereen, ook voor de besten- Eeuwenoude ervaring is daar om de her senschimmen uiteen te slaan van degenen, die nog droomen van een m-enscheidjke natuur, die uit haar eigen goed en deugd zaam is. Doch geen redeneering houdt stand tegen het feit dat de erfzonde be staat, zooals 't geloof ons voorhoudt; geen theorie gaat op tegen de katholieke leer over de begeerlijkheid en de droevige ge- gevolgen van den menschenval. Sensus enim et cogrtatio hum and cor dis In malum prona sunt ab adolescentia sua«De gedachten van 's mensohens hart zijn slecht, maar het kwaad toege keerd, van af zijne jeugdZoo leert de Geest der Waarheid reeds op de eerste bladzijden van de H. Schrift, en O. H. J. C. zelf vermaant ons: Uit het binnenste, uit het hart van den mensch stijgen de on zuivere gedachten op... en alles wat be vuilt». Hoonemde schimpredenen en scham pere tegenspraak doen niets af van de waarde dezer goddelijke uitspraak, riets van den schrijnenden nood van dit gevaar. ('t Vervolgt.) I. - De wet op het vleesch-derven ver biedt het gebruik van vleesch en van vle-eschnat. Eieren, melk, boter en alle andere eetwaren, zelfs met vet toebereid, worden altijd toegelaten. De wet op het vasten verbósdt meer dan één voHetfcgen maaltijd daags te nemen; zij laat echter toe 's morgens een weinig voedsel, en 's avonds, een collatie te ne men, volgens de ln zwangzijnde gebruiken ln ons land. Het is insgelijks tosgelaten den voorn aamsten maaltijd tot den avond te verschuiven en de collatie's 's middags te nemen. n. - Het vleesch-derven alleen is voor geschreven op al de Vrijdagen, uitgeno men wanneer de Vrijdag samenvalt met het feest van Onze-Lieve-Vrouw-Hemel vaart, van Allerheiligen, van Kerstmis of van 's Heeren Besnijdenis (1 Januari). Het vleesch-derven en tevens het vasten Zijn voorgeschreven op de Woensdagen (1) en de Vrijdagen van den Vasten; op de Woensdagen, de Vrijdagen en de Zater dagen van Quatertemper; op de vigilieda gen van Sinisen, van Onze-Lieve-Vrouw- Hemelvaart. van Allerheiligen en van Kerstmis, uitgenomen wanneer deze vigi liedagen verplaatst worden naar den twee den dag vóór deze feesten. Het vasten alleen is voorgeschreven op al de andere dagen van den Vasten, be halve op de Zondagen. Op Góeden-Zaterdag zijn bet vleesch- derven en het vasten voorgeschreven tot middags. ILL - De wet op het vleesch-derven ver plicht alle geloovigen die ten volle zeven jaar oud zijn. De wet op het vasten verplicht hen van den dag af dat zij ten volle een en twintig jaar oud zijn, tot het begin van hun zes tigste jaar. Degenen die verplicht zijn te vasten mogen, buiten de Zondagen, maar één maal daags vleesch eten, te weten op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collatie. Hetzelfde geldt voor het gebruik van eieren. IV. - Wij verkenen aan de militairen in werkelijken dienst, aan hunne eohtgenoo- ten, kinderen en dientsboden, en insgelijks aan de andere personen die wezenlijk aan den militairen dienst zijn verbonden, vrij stelling van de wet op het vleesoh-dorven op alle dagen van het Jaar, uitgenomen op Góeden-Vrijdag. Wij verkenen dezelfde vrijstelling, uit genomen op Góeden-Vrijdag, aan de po li tie-agenten en aan de veldwachters in werkelijken dienst, aan de douaniers en aan de bedienden der accijnsen in werke lijken dienst, aan de boschwachters, aan de technische bedienden der telegrafen en telefonen in werkelijken dierst langsheen de lijnen, aan de briefdragers, aan de be dienden in werkelijken dienst op de trei nen, de trams en de autobussen, aan de zeelieden, aan de schippers, aan de werklieden der havens, der hoogovens, der staalfabrieken, der amkoverus, der pietmo lens, der scheikundige fabrieken, dér glas blazerijen. der mijnen en der steepgroe- (Zie vervolg onderaan 3* kolom.) Heden Zondag worden over de bel de golflengten van het N. I. R. door toedoen van de Vlaamsche en Fran- sche katholieke radiovereenigingen, plechtigheden van een treffende Paus-hulde uitgezonden. Uit den zwerm van woorden en muziek die door den aether zal golven, moeten wij deze uitzending tot ons laten doorkomen, echter niet als een ba naal concerto of als een eigenaar dige sensatie te meer onder de vele welke men, dank zij zijn «super» in de huiskamer toegezonden krijgt. Neen, wij moeten over ons het zeer bijzondere gevoel laten heerschen dat het hier de viering van onzen Vader betreft. Jegens dezen Vader passen gevoe lens van eerbiedige erkentelijkheid en kinderlijke fierheid. Erkentelijkheid omdat gelijk we allen weten de H. Vader zich ge heel en onverdeeld ten dienste stelt, dag in dag uit, voor het weizijn van zijn katholieke kinderen en van de geheele wereldgemeenschap. Dit kost hem alles wat de andere menschen de genoegens des levens noemen. Hij staat inderdaad, zich tenvolle bewust van zijn zware verantwoordelijkheid als geestelijk Opperherder van de menschheid, tusschen God en de menschen in een hooge maar niet temin zeer wezenlijke en voelbare eenzaamheid. Alleen de overtuiging dat zijn kinderen met hem meevoe len, zijn stem aanhooren, en door goedwillende onderdanigheid zijn taak vergemakkelijken, kan hem menschelijken troost schenken in zijn boven-menschelijke taak. Fierheid! Omdat onze huidige Paus een groote Paus ls, die bij menige gelegenheid al is opgetreden als het onbetwiste geestelijke oppergezag over geheel de wereld en als de Va der van de christenheid. Wij kunnen hierover niet ln bijzonderheden tre den, doch daar veel nog levendig in de herinnering van de katholieken is bewaard gebleven mag het vol staan hier te herinneren aan de woorden van goedheid, van medelij den en aan de richtinggevende uit eenzettingen die vervat liggen in de talrijke wereldbrieven welke door Paus Pius XI werden afgekondigd en over de meest netelige en meest om streden vraagstukken van dezen tijd het zegenrijke licht van de volle en alleen-zaligmakende waarheid heb ben doen stralen. En nu tot Zondag! Tot op het uur dat we, allen in den geest vereenigd, zullen afstemmen op de Pausviering en met erkentelijkheid en fierheid zullen luisteren naar den lof van den stedehouder Christi, onzen Vader, De Radio geeft voor de Pausviering, op Zondag 18 Februari: Om 10 uur, K. V. R. O., de pontificale Hoogmis te Brussel. Om 17 uur, R. C. B., de plechtige Paus- zitting te Brussel, ln het Paleis der Sohoo- ne Kunsten. Om 20 uur, K. V. R. O., de academische zitting van het Jeugdverbond te Meohelen, waarvan 'hieronder programma Om 20 uur, intrede vam Zijne Eminen tie; Begroeting van Zijne Eminentie door den Heer Lucien Desahodt, van Poperinge, wSSS&l-e tföor* Z~E~H. Kan.Vaiu 5ovê, Doctor en Magister in de godgeleerdheid, en professor aan het Groot Seminarie van Mee helen. Onderwerp: «De Sterkte der eenheid rondom den Stoel van Petrus». Dankwoord door den Heer Deschodt. Conoert gegeven door d-an- Edgar Tinei- kring, onder de leiding van den Heer Staf Nees. Worden gezongen: 1. Twee koren der Armen, uit Gode- lieve van Tinei; 2. Het koor der Engelen en het koor van Volk en Priesters, uit het zelfde muziekwerk; 3. Lautta per la Na- tivita del Signore van Resplghi. Lofzang voor soli, koren, met begeleiding van hou ten blaasspeeltuigen en vierhandig klavier. Solisten: l'Angelo: Mej. L.. Poedts; Maria: Mevr. R. Mees-Tambuysser; II par tore Mr. P. De Pauw. Om te sluiten: Christus Vincit. EENE HUISVROUW, LAM SEDERT 13 JAAR, KAN PLOTS i WEER GAAN BIJ EEN BEZOEK AAN DE GROT VAN ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES MB AUTO TUSSCHEN HET VOLK TE RIJSEL Daar de voerder van een auto, die door de straten van Rijeel reed, hst stuur kw.jt raakte, kwam de auto terecht im het volk en kwetste drie personen. MacHHBHBBaEsaiiBaaaBiaas» KINDERDIEVENBENDE AANGEHOUDEN TE AALST Te Aalst werd een dievenbende, bestaan de uit een viertal kinderen van rond de 10 jaar, ontdekt en aangehouden. De klei ne booswichten bekenden niet min dan 36 diefstallen. IBBBBBEBflBBBQBflBBBBBaBBaBBBB ven, alsook aan de families die voorbij - trekkende troepen huisvesten en voeden. Degenen die, op reis zijnde, of door hun bezigheden buiten hun huishouden opge houden, ham eetmaal nemen onderweg, ln een hótel, een afspanning of een herberg, worden insgelijks ontslagen van de wet op het vleesch-derven, behalve op Góeden- Vrijdag. Hetzelfde geldt voor de werklie den en de bedienden, die van huis hun spijzen mededrager! om ze op hun werk te nemen. De vreemdelingen, op doortocht in ons bisdom, mogen van dezelfde vrij stelling genieten. V. - De Pastoors hebben die macht, ln afzonderlijke gevallen en om billijke rede nen, de personen en de families aan hun gezag onderworpen, alsook de vreemdelin gen op doortocht in hun parochie, 't zij geheel 't zij gedeeltelijk, van het vasten on het vleesch-derven te ontslaan. Wij verleenen dezelfde macht, aan de biechtvaders; deze mogen evenwel er slechts gebruik van maken ter gelegenheid van de biecht en ten opzichte van eiken biechteling afzonderlijk. De zieken en de personen met zwakke gezondheid zullen zich schikken naar den raad van een gewetensvollen geneesheer. VI. - De geloovigen worden verzocht drie Onze-Vaders en drie Wees-gegroeten en éénmaal de akten van Geloof, Hoop. Liefde en Berouw te bidden, raderen dag van de Vasten, waarop zij zullen gebruik maken van een geheele of van een ge deeltelijke vrijstelling van de wet op het vasten en op het vleesch-derven. Degenen die deze gebeden niet zullen opgezegd hebben, worden verzocht ir. 't offerblok van de Vasten een aalmoes te storten, ieder volgens zijn godsvrucht en zijn vermogen. Deze sohikfcingen zullen van op den predikstoel, onder al de Missen worden afgelezen ln al de kerken en openbare bidplaatsen van Ons Bisdom, dsn Zondag van Quinquagesima Gegeven te Brugge, den 1 Februari 1934. t HENRICUS, Bisschop van Brugge. Op bevel van Zijne Hoogw. Excellentie Leo Asseloos, Kan.-©eer. (1) In België mag de Woensdag geno men worden in plaats van den Zaterdag (Pauzelljke vergunning van 14 December 1919). Een opspraakwekkende gebeurtenis heeft hier Zondag laatst algemeene beroering in heel de streek veroor zaakt. Een onzer medewerkers ter plaatse wonend, en die niet van lichtgeloovig- heid mag bestempeld worden, schreef ons Maandag hierover als volgt: «Met genoegen zend lk U hierbij de primeurvan wat men hier reeds noemt: «Het Mirakel van Eds- gem.Heel voorzichtig, ben ik aan de bron zelf om juiste inlich tingen gegaan.» Volgt nu zijn verhaal: DE GROT VAN ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES TE EDEGEM-BIJ-ANTWERPEN ls ongetwijfeld een der meest ver maarde van het Vlaamsche Land en is zeker wel een der oudste, gezien men in den loop van den aanstaan den zomer het vijftig-jarig bestaan ervan plechtig zal vieren. In de Meimaand komen er jaar lijks talrijke bedevaarten bidden in de grot, en de nieuwe kerk, gebouwd in néo-byzantische styl, en palend aan den hof der grot, brengt er veel bij om, het jaar door, hier de geloo vigen in groot getal aan te trekken. ZONDAG LAATST kwam een familie bestaande uit vijf personen bidden voor O. L. Vrouw. Het was de familie Van der Meulen- Van Schoonland van Wilrrijk, be staande uit de vader, zijne vrouw lijdend aan verlamming sedert 13 jaar en gevoerd in een voituurke, de doch ter met haar man en een van hun kinders. Rond het middaguur was de grot min of meer verlaten en de familie Van der Meulen bad menige pater noster om de genezing der arme zieke te bekomen, deed den kruisweg en dronk Lourdes-water. Het was reeds 2 uur; veel geloo vigen waren aan 't bidden vóór de grot, toen de familie Van der Meu len, die tot dan toe onopgemerkt was, zich in stilte terugtrok, en vooraleer den hof te verlaten nog een laatste gebed stortte vóór het Kruis aan den ingang der grot. Plots gevoelde Mevrouw Van der Meulen een geweldigen schok, recht te zich in haar voituurke, stond op, verklaarde dat ze genezen was, stapte uit en ging ln dankzegging bidden vóór het Mariabeeld. Talrijke volstrekt geloofwaardige personen waren getuige van deze ge beurtenissen, en onder deze kennen wij er verscheidene, en allen legden dezelfde verklaringen af. De familie Van der Meulen, alsmede een groote menigte die nog immer aangroeide, richtte zich naar de nieu we kerk, en het was maar wanneer het begon donker te worden dat ze vertrokken. De lamme vrouw, die gedurende dertien jaar verzorgd is geweest door Dr Donny van Wilrijk, ging met vas ten stap en nam maar plaats in haar wagentje, wanneer zij gekomen was aan de oude parochiekerk, Oud Strij dersstraat. Het Handelsblad "»L-i haalt verder over de zaek als volgt; Wij vonden deze gebeurtenis belangrijk IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSBBBBBBII genoeg om nader op inlichtingen uit te gaan en vernamen dat de genezen vrouw Van der Meulen te Wilrijk in de Kerkhof straat, nr 7 woont. Wij togen er heen om uit haren mond te vernemen hoe de gebeurtenissen ln kwestie zich voorgedaan hebben. BIJ DE GENEZEN VROUW De familie Van der Meulen is eene een voudige werkmans familie en toen wij in de woning, in eene kraakpropere keuken, op uiterst vriendelijke wijze door den werkloozen vader ontvangen werden, kon den wij niet nalaten eerst en vooral de moeder, de genezene, geluk te wenschen om het geluk dat haar zoo plotselings overkomen ls. Moeder hoort niet goed zegde ons hare gehuwde dochter en daarom was het ook zij die onze vragen beantwoordde. Moeder is diep godsdienstig zegde zij, Wij allen wel minder, maar toch houd ik wel veel van Ons Lieve Vrouw- ke --. Dit scheen de groote gravuur boven de schouw, de verschijning van O. L. Vrouw aan Bemadette voorstellende, te bewijzen. In haar groot vertrouwen op hare ge nezing verlangde zij maar altijd naar Groot Lourdeszooals zij dat noemde, te kunnen gaan. Onze toestand liet ons echter niet toe aan dit verlangen te vol doen, maar ik nam mij voor, gedurende een jaar, op alle feestdagen van Onze Lieve Vrouw, naar Edegem, in de grot hare genezing te gaan afsmeeken. Sedert dertien Jaren is moeder lam en lk had de vaste overtuiging hare genezing eenmaal te verkrijgen. Moeder, zegde mijn man verleden Zondag, het is vandaag 11 Februari, het is schoon weder, ge hebt nu eene voituur, kom, wij gaan vandaag samen naar Ede gem. Om half elf vertrokken wij en rond 12 ure waren wij ln de grot. Rond half drie werden toebereidselen gemaakt tot terugkeeren, maar toen wij voorbij het kruis gingen, hadden wij allen een gevoel alsof wij niet voort konden. Wij bleven staan, baden eene laatste maal en plots voelden moeder en mijn man, die haar wagentje voortstuwde, een schok alsof er aan het wagentje iets brak. Moeder wilde uitstappen, maar op ons aandringen om te blijven zitten, beweerde zij zich genezen te gevoelen, zich sterk ge noeg te gevoelen, zelfs om alleen te staan en inderdaad, zij richtte zich op, stapte uit het voituurke en duwde het zelfs alleen voort terug de grot ln. Stilaan had zich eene groote menigte rond ons geschaard, welke met moeder nog mede een kruisweg en een rozen krans bad, om dan met haar mede naar het Lof ln de kerk te gaan. Van daar kwam zij terug de trappen der kerk af, wandelde te voet tot aan de cude kerk, waar zij vroeg om terug ln het wagentje te stappen om naar huls te gaan, daar zij vermoeid werd Op onze vraag hoe zij zich nu gevoelde, antwoordde haar schoonzoon: «Moeder, sta eens op en laat eens zien hoe goed ge terug kunt loopen.En inderdaad, de vrouw wandelde eenige malen rond de keuken, zonder iemands hulp, noch steun Zij had zich 's morgens alleen aange kleed, was alleen van boven gekomen en had zelfs een bezoek gebracht bij haren schoonzoon, die eene straat verder woont. Wij vroegen haar nog of wij haar bin nen kort nogmaals een bezoek mochten brengen, om naar haren toestand te ko men vernemen, maar vader Van der Meu len viel ons plots, overgelukkig in de rede: Oh, Mijnheer, binnen veertien dagen komt ze terug mede naar de grot, maar ditmaal te voet. Aldus de, verklaringen van getuigen en genezene, die wijgetrouw weergeven zoo als ze ons verteld werden. De kinderen Claeys, alsook Maria Per- soone, zijn ond-enhoord geweest te Veurrra door dan Onderzoeksrechter, nopens zed-e- looze feiten, waarvan Zij het slachtoffer zouden geweest zijn. Maria Persoone, 21 jaar, alsook haar overleden zuster Madeleine, zou het slacht offer zijn geweest der driften van Camiel Claeys; zijn eigen dochter Martha, 15 jaar oud, zou zelf niet gespaard zijn gebleven. Camiel Claeys zou diie schandelijke fei ten bekend hebben. De Onderzoeksrechter van Veurne zon hem zelf onder aanhoudingsmandaat ge steld hebben uit hoofde van deze feiten. Er moeten noohthans zokere tegenstrij digheden bestaan in het onderzoek, want een konfrontatle was bevolen en gedaan MADELEINE PERSOONE, geweest Donderdag laatst, 15 dezer. dIe op den avond yan haar bllrger,ijk Het Parkiet van Veurne zal zich opnieuw huwelijk, op Vrijdag 26 Januari 1.1., zoo naar Pollinkhove begeven, Dinsdag 20 Fe- deerlijk mishandeld werd door haar «tief- bruari, in den voormiddag, ben einde over vader Camiel Claeys, en in zoo geheim te gaan tot het nazicht van SOmmCge zinnige omstandigheden 's anderdaags p.aatseldjkhedcn. morgens overleed. :BBBBBB9BBBBBBBBHBHBBBBBBBBBBh.ltBB3BBBSBBBBBBBIiBBBBBBBB3BB r BELANGRIJK BERICHT Woensdag aanstaande 21 Februari, zal de Heer Ingenieur Sohoorens uit de Bel gische Boerenbond te Leuven, te 10 uur stipt, in het Hotel du Comirraroete Veume, een bespreking houden over die naaste beetencampagne. Gezien deze kwestie actueel is, en telken jare nieuwe toestanden zich voordoen, ten nadeeie van de Landbouwers, durven wij verhopen dat alle boeren die belang stellen in dezen bedrijfstak zullen willen aanwe zig zijn op deze voordracht. Daar wij alle belanghebbenden niet per soonlijk kunnen verwittigen, vragen wij U dit te willen zooveel mogelijk rucht baar maken. Namens het Verbond der Beetemplanters, De Afgeveerdllgden voor Veurne-Ambaoht, Dobeerst Henri, Fouvry Em, Senesael Mare. (Medegedeeld) INTERNATIONAAL VREDESCONGRES TE BRUSSEL Te Brussel komt een internationaal vredescongres geopend te worden, die een week duren zal. Lord Cecil of Shelwood gaf er een conferentie over de ver- diging der vrede. Deze werd bijgewoond door een talrijk publiek. Hier ziet men den conferentier in gezelschap van den Graaf Sforza en van Heer Minister Paul Hymens. TE ROESELARE Na een hartelijk welkomgroet tot het honderdtal aanwezigen door den plaatselijken voorzitter, H. Jozef De- nolf, begroette de diocesane voorzit ter Heer Leon Bekaert, eveneens de aanwezige overheden: Heeren Jan Mahieu, burgemeester en senator; Al- fons Van Coillie, schepen en senator; en Jozef Vandenberghe, bestendige afgevaardigde. Voor den groei van onze beweging, aldus de voorzitter, is er geen crisis: ons bestaansrecht wordt steeds wijder erkend en ons meezeggenschap dringt immer dieper door.Velerhande he- dendaagsche vraagstukken werden grondig bestudeerd en besproken in de maandelijksche bijeenkomsten; al leen worden de aanwezige leden nog aangewakkerd om propaganda en le- denrecruteering verder door te zet ten. In zijn jaarverslag wees de dioce sane Proost, V/. E. H. Van Overbeke, op een stuwenden drang, die van dit verbond uitgaat, tot verheldering van het zakenleven in Pauselijke licht sporen, en tot geestelijke vorming der leden: een 100-tal deelnemers aan de twee geestelijke «week-ends» te Dron gen. De zieke maatschappij wordt ge meesterd door revolutie en evolutie. In deze laatste hebben wij meezeg- gensplicht als werkgevers en als ka tholieken. Heer René Goris, uit Antwerpen, sprak zeer onderhoudend en bevatte lijk over: De rol der Paritaire Com missies in de verlangde Staatshervor ming. In al de Europeesche landen wordt aan het noodlottig liberaal systeem den rug toegekeerd: Bedrijfs organisatie is het universeele doelwit: de middelen verschillen. Minder, veel mindere Staatsvoogdij over het economische leven, losheid van politieke leibanden. Zeer interes sante feiten gaven te kennen schade lijke producten van een Staat-Moelal en Starf-Voorzienigheid; de Staat, de Politiek dienen ontlast en de paritai re commissies zouden, voorzien van rechtspersoonlijkheid voor de con- tracteerende leden, rechterlijk ge- sanctionneerde maatregelen nemen voor de bedrijfsregeling. Aan de zeer gevolgde bespreking nopens practische uitwerking namen deel naast Heer voornoemd, senator Van Coillie, Heeren Seynaeve, onder voorzitter, Muiier en Steverlynck, uit Kortrijk. De voorzitter vatte alle meeningen samen, trok besluiten, wees nog eens op aller verantwoordelijkheid in de hedendaagsche sociale en economi sche evolutie. Opgewekt en tevreden verlieten de aanwezigen het prettig lokaal van het Klein Seminarie, ook met een ge voelen van spijt voor de afwezige vrienden die op deze heerlijke uiteen zetting niet waren vergast. De Paaschklokken zullen het Hei lige Jaar uitluiden. Paasch-Zondag, 1 April, zal in het bijzijn van den Paus de Porta Sancta gesloten wor den, en met deze symbolische plech tigheid wordt ït Anno Sancto officieel Deemcupa. kj\j uczicii ituuu&g uwr de heiligverklaring van Don Bosco, Rome getuige zijn van een der groot ste vieringen, die in den loop van het jaar in de Sint Pieterskerk gehouden werden. Uit alle deelen der wereld hebben zich groepen pelgrims aange meld, die op dat tijdstip te Rome aan wezig willen zijn. Het getal aanmel dingen heeft de 60.000 reeds over schreden en men rekent op niet min der dan 100.000 buitenlandsche feest gangers. De Sint Pieterskerk zelf kan hoogstens 50.000 personen bevatten. Men spreekt daarom reeds van de mogelijkheid, dat een plechtige pau selijk processie op het ruim voorplein zal plaats hebben. De heiligverklaring van Don Bosco zal tegelijkertijd tot aanleiding genomen worden, om de aandacht op het werk der Salesianen te vestigen. De tegenwoordige rector- major der Salesianen, Pietro Rical- done, heeft een oproep tot alle ver eerders en vrienden van Don Bosco laten uitgaan, waarin hij tot 'n groot- sche herdenking van den Zweedschen jeugdleider opwekt. Na afloopt van het jubileumjaar hoopt Paus Pius XI een korten va- cantietijd op Castel Gandolfo door te brengen. FR E FRANCISTEN iWiliili>WBBBBWBfe:«m:- ~L* Frankrijk krijgt ook zijn fascisten maar deze noemen hen zelf Francistenen beweren volstrekt geen gemeens te heb- bn met de Italiaansche fascisten of an der... isten. Hier ziet men de leider der Fransche Francisten. H. Arcel Bu- card (gezeten) en een zijner adjudanten. Zooveel partijen als zinnen en meestal is het (verdoken) einddoel zelfvoldoe ning en arrivisme IBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBB PACHTER DOOR BANDIET NEER GESLAGEN TE CUESMES. Op een hoeve te Cuesmes, werd de land bouwer er door een bandiet aangevallen en neergeslagen. Toen de ongelukkige weer tot bezinning kwam was zijn hoeve geplunderd. IBHBBXnaBBBBBSBHBEBflBBBBBBBB MACHINIST DOOR SNELTREIN GEDOOD IN WALLONIË Op de lijn Brussel-Luik, nabij Haut-Pré, werd een machinist die buiten zijn ma- ahien leunde, door een in tegenoverge stelde richting komenden trein gevat en op de sporen geslingerd, waar hij korten tijd daarna overleed. (Van onzen bijzonderen Correspond^ Brussel, 15-2-1^ IN HET TEEKEN VAN HET PLAN VAN DEN ARBEID Een neo-fascistische demonstratie, tuurlijk met bloedvergieten gepaard, de Regeering paladler ten val gebracht^ Doumeigue, die vroeger Re-publieks^ siden-t is geweest, daagde op a-s red», van den toestand. Frankrijk heeft dus nieuwe Regeer tag. De hoeveelste? 'k Bt? inner mij dat niet meer. Maar Franknj, verslijt twee drie regeertagen per jaa- Staat de nieuwe Regeertag thans w der toon van het volksvertrouwen? Zoo R dan moest in dien zin een manifests^ zijn gekomen. Niets daarvan gezie» Maar om de demokratle en de Repubh^ te redden,- heeft de Socialistische Arbeidj, confederatie eene 24 urenstaking uite*. roepen. Die staking heeft Maandag plas-, gehad. Frankrijk was dien dag zonder ja, zetten en in de meeste plaateen zondq postbestellingen. Van sancties voor bn stopzetten der openbare diensten niets vernomen. Hetgeen te verstaan geef; dat de Regeering dat potje maar liets gedekt houdtom voor geen nieuwe regi. taties te komen staan. In elk geval zwakheid. Of die algemeens werkstaking (k Fransche demokratle en Republiek 2a) hebben versterkt, laten we aan de toe. komst over. De Socialisten, als partij-or. ganisatie, hebben in elk geval gren partij, vertegenwoordiging in de nieuwe regee. ring. En in hoeverre zij die Regserinj steun zullen verleenen om het regiem redden en de flnancieele moeilijkheden tl boven te komen, moet de toekomst oei nog leren. En of de Communisten niet méér voordeel zullen gehaald hebben daa die Socialisten zelf, laten we hier ook opes. Van een Plan van den Arbeid spreekt men in Frankrijk niiet, allerminst om ieti in dien zin van de Belgische Socialisten over te nemen. Zoodat de laatsten met hun planin de afzondering blijven staan. De groote gebeurtenissen van de laatsti dagen wenden steeds méér de aandacht van dat planaf. Want het gebeurea van Franikrijk staat niet alleen. In Oostenrijk hebben de Socialiste» hunne positie willen redden met een bui. geroorlog te ontketenen, die hoofdzakelijk was gericht tegen Dollfuss. In tai van ste. den kwam het tot bloedige gevechten tus. schen de Socialisten en het leger, da) steeds aan den kant staat van Dollfuss, De laatste beridhten zeggen dat de Re. geering den toestand meester is geworden Maar de wapens hebben vele menschenle. vens gesloopt en veel stoffelijke sctiaA veroorzaakt. Bij zulke opstanden gaat ha gewoonlijk zóó. De Socialisten zijn ond« den knie gebracht, zeggen de gazetten Maar welke zullen de naweeën zijn! Duitschland loert immers op Oostenrijl om het in te palmen, om van alle Duitse», sprekenden een grooten fascistischs staat te maken. Dollfuss heeft alles ge daan om dat te verijdelen. Maar andert naties hebben hem alleen laten staan, wel. licht vooral omdat Dollfuss katholiek k en Oostenrijk voor de Katholieke Keil wil bewaard zien. De werking van die ge heime machten ziet ge niet zooveel, maa: ge voelt ze des te beter. Welke toekomst aan Oostenrijk bescto ren is, zullen we later wel vernemen. 0 dit oogeniblik staat het volgende vast: t Socialistisohe partij, met de revolutie niaire beweging welke zij tegen DoMis heeft gevoerd, is onder den knie gebracln al zij het ook ten koste van bloedige oflea langis beide kampen. Vandervelde, de voorzitter der II" Rooi Internationale, werd daarover aangesp» ken maar was zeer bescheiden in zijn uit lattagen. Wellicht denkt hijweeral eet land dait voor d-e II» Roode International verloren is. Vermoedelijk zal het zóó w zijn. Dat staat ln elk geval vast: al dat ge beuren, ln Frankrijk en in Oostenrijk, gï- schiedt zonder raadpleging en zonde: voorlichting van Vand«rveuit voorzitter die alle wereld®ezagheeRfc geboet. En ondier den indruk van diep- beurtenissen volgt onvermijdelijk de w d-eeldheid onder hetgeen van de iekfcn der partij nog is overgebleven, 't Is wel ldoht wei daarom, dat de journaliste thans de tong van Vandervelde niet ti pellen krijgen -. AFWISSELING De Kamer zit voor heel de week vas aan de begrooting van Nijverheid a Landbouw. M. Merget heeft daarover wt leerrijk verslag gemaakt. De verantwoor delijke minister is M. Van CauweJaert Voor zijn verantwoording moet ik U ver zenden naar de gazetten. In den Senaat is men nu aan 't be spreken der 'begrooting van Arbeid en So ciale Voorzorg. Hier is M. Van Isacker <k verantwoordelijke minister om zijn te- groottag te verdedigen. De Landsbond der Christene Mutua liteiten heeft Woensdag 'n beetje laai besloten zich met de miseries van df toepasstag der ouderdomspensioenen bemoeien. Eene afvaardiging is aangedikt om met den Dienst der Ouderdcxmspea- sioemen in onderhandeling te treden. Minister Van Isackier beeft beslot»! speciale controleurs te 6turen naar WeS- Vaamdere-n-, inzonderheid naar de co sohrijvirag Bru-gge om de talrijke klacht» op den man af te gaan onderzoeken. Ta van menschen dagen op, die vóór lang» tijd hun pensioen hebben aangevraajd een of geen besluit hebben on-lvacg® maar steeds wanhopig wachten op uitkee- ring. Van de pensioentitels die voor her ziening ingevraagd zijn geweest in 't be§i van April 1933, zijn er velen wiens 'dossier, nog niet eens zijn herzien geweest. In sommige gemeenten hebben de ver wachters einde September-begin OktoM 1933 de pensioentitels ten huize der p®' sioengerechtigd-en afgehaald. Vermoedetf voor herziening. We zijn nu bijna vif maanden later, en die menschen wachtfl nog! Ge begrijpt dus wel dat er redens be staan voor deze speciale controol, dat ooi controleurs -bij gelegenheid best eens ge controleerd worden. M. A. Thavé (Gent) werd Dinsdag verslaggever aangeduid over het wetsvoor stel Rubbens en cons., behelzende de ver zekertagspllohtigen die niet alle verplich tingen hebben vervuld, en uit dien hooi* nu maar een half pensioen ontvanger Naar fk vernam stemt de minister alleen in met het princiep van het voor stel, maar hij zou gaan tot degenen geboren zijn in 1870. Dat ls eene kwest* die eene oplossing krijgen zal. M. G. Bossuyt, senator van Kortrij* sprak Woensdag ln den Senaat over W Ministerieel Besluit van 2-l-'34 betreffen de de weddingschappen en liet duivenspc- in betrekking tot eene verordening var het Nationaal Krisisfonds, en hij bewt^ dat die verordening, in den huldigen vortr niet toe te passen ls. Hij sprak tevens 0V» de werkloozenon-dersteuntag en de mis#" van de ouderdomspensioenen. IBBBBBgEBBBBaBaUBBSBSBIHie BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFI* (BflEBJBBBBBBBBBBBBBIIBflllBaie TRAGISCH SLOT VAN EEN KARNAVALPARTIJTJE TE SINT TRUIDEN De echtgenooten S... van Sint Truid:' waren Zondagavond uit geweest om ks' naval te vieren. Na menig bezoek aan W* bergen wilde de vrouw n-aar huis en man wilde maar blijven. De vrouw trok dan alleen van door, liet haar man wa- hij was en trok naar het huis van e* vriendin waar zij ging vernachten. 's Anderendiaags morgens werd de «J® genoot ln zijn huis gevonden, badend; zijn bloed. De man had zich een k* door het hart gejaagd. Men denkt dat hij handelde ouder Invloed van den drank.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 2