RON DOM DE WERKLOOSHEID De moedige taal van een Arbeidsminister DE GRENADIERS TE STEENSTRATE POLITIEKE KRONIEK BRIEF UIT BRUSSEL 22 April ingehuldigd, doer bet regiment der GrernuLers, it. iegemroordughe-xi van Z M. Koning Leopold HI. Het wordt op gericht ter gedachtenis der Belgische Grenadiers die aan de verwoede gevechten van Zuldschote-Steenstrate deel namen. GESCHIEDKUNDIGE KANTTEEKE MN G EN e>; gemeente Zadtchwe. met bare twee bettende wijken Steenstrate en Liierne, ligt langs de baan leper en Ddtsmubde. Steenstrate is de naam eener straat, locper. ie van de wijk Liaerne naar de Taart der Ieperlee. Steenstrate slaat in de geschiedenis ge boekt ate een der oude Romeinsche banen, bekend als Romeinscbe heirbanen of ie- jerwegen. Lu-kens de geschiedenis, liep de oude Rom u.5cbe heirbaan van Kassei (Castel- lum Morir.orum) naar de nee. Deze heir baan liep door Steenvoorde, Poperinge. Blverdln-ge. Zuidschote, langs de wijken Liaerne en Steenstrate. Merketn. door kruiste verder de wouden van Torhout, naar Brugge, langs de Steenstraat, can door te dringen tot aan Aarden burg (Ne derland i Deze Romeinscbe heirbanen werden met grooce koeten en rwaren arbeid door de Romeinscbe keizers aangelegd. Onder de regeering van keizer Erajanus werden de h?.rwegen in de Nederlanden aangelegd. In het Jaar 102. Het hoofdpunt deaer Ne- derlanctecbe banen was Kassei. Het aanleggen dezer banen was zeer lastig, daar allerhande hinderpalen dien den te worden bestreden: rotsen door klieven. poelen opvullen en aanaarden, moerassige gronden met balken onder schragen, de banen met steenen bestraten. Deze heirbaan was een der eerste be neend e straten in den lande. Vandaar de benaming Steenstraat, van aan Kassei tot aan Aardenburg. Al deze Romeinsohe heirbanen namen oorsprong aan het forum romanum (Ro- meisohe openbare plaats)als middenpunt van het Romeische rijk, door keizer Augustus ingericht. Te Rome, op het forum, stond een gulden mijlpaal waarin al de groote heirbanen van het rijk waren gebeiteld. Daarover schrijft de Romein scbe schrijver Plutardhus (In Galba. hoofdstuk 43) Forum, ubi stabat columna a urea, in quam incisoe onmes Italioe vioe finlunt Plaats waar een gulden paal fitond waarin gebeiteld waren alle banen die ln Italië uitioopen. Aan deze mijlpaal liepen alle groote heirbanen uit naar de uiterste palen van het Romeinscbe rijk. Die paal stond als zinnebeeld der heer schappij van het machtig Imperium Ko- manum over het grootste gedeelte der wereld. Steenstrate was ten jare 102 eon stra tegisch punt voor de Romeinen. Merkwaardig is het dat, na zooveel eeuwen die er over speelden, die zelfde Steenstrate ln 1914-'18 een der meest be streden punten van den wereld-oorlog is geworden. Na het Fransch ged-enScteeben dat, aan de brug te Steenstrate, opgericht werd ter nagedachtenis der gesneuvelden van het 418'- Fransch infanterieregiment en der eerste slachtoffers van de Dultsche stik gassen, zal Steenstrate thans een tweede gedenkteeken bezitten, opgericht ter eere van het roemrijk Belgisch regiment der Grenadiers dat er, niettegenstaande zware verliezen, heldhaftig stand hield tijdens de moordende gasaanval van 22 April 1915. DE GRENADIERS In een brochure, getiteld De Grena diers te Steenstrateen verkocht ten bate der oprichting van het gedenkteeken der Grenadiers, geeft Luitenant Colonel Delfosse een trouw verhaal van de ver- schlilige gevechten door de Grenadiers in den sector van Steenstrate geleverd en van de verwoede Duitsche aanvallen die zij er onderstonden. Het ls niet mogelijk hier dit verhaal volledig weer te geven, doch het zal vol staan de bijzonderste gebeurtenissen aan te halen, om aan te toornen welke over wegende rol het regiment Grenadiers ge speeld heeft in de verdediging van Steen strate en meteen ook ln die van leper. Na den slag van den IJzer werd de brigade Grenadiers, bestaande uit twee regimenten van drie bataljons, met vier compagnies, en dat reeds zware verliezen leed te Tervate, te Schoorbafcke, te Oud- Stulvekenskerke, op den Groot-Beverdijk en te Pervijae, hersmolten tot één regi ment van 3 bataljons, met 3 compagnies. Het bleef, tot half Februari 1915, de loop grachten van Dikamuide bezetten en. na Kin groote rust van drie weken te De Pan- IB-e, vertrok het van daaruit, op 9 Maart 1915, naar Oostvleteren. IN DE EERSTE LIJN TE STEENSTRATE Op 12 Maart, in den avond, losten de Grenadiers de Fransche troepen der 89» af dee ling af in eerste lijn en bezetten langs het kanaal dien sector tusschen Steenstrate en het beruchte huls van den Overzetter. De eerste dagen dier bezetting werden besteed aan het in orde stellen van den sector, graven van loopgrachten en maken van schuilplaatsen in eerste lijn. Inrichten van een tweede lijn tus- sohen de Kemmelbeek en de Ieperlee en van een derde tusschen Pypegale en Re ntage, enz. zoodat de sector na enkele weken gansch herschapen was. Den 8 April werd een vooruitgeschoven vijandelijke post, gelegen aan den over kant der vaart, veroverd, doch de tegen aanval, voorafgegaan van een hevig bom bardement, liet zich niet wachten. Van de twee pelotons Grenadiers, die daar door de mitrailleuses zijlings beschoten en gansoh omsingeld waren, werden toen 65 mannen gedood, gekwetst of gevangen ge nomen. Een deel der ingenomen positie vlei terug ln de handen der Dultschers, doch, niettegenstaande hunne pogingen, lukten zij er niet in de loopgracht ten Oosten van het kanaal in te nemen. Deze loopgracht werd tot het einde der bezet ting van den sector behouden en werd later bekend onder den ruaam van Redan van de Grenadiers DE STIKGASSEN Na een tijdstip van kalmte brak plots, den 22 April, rond 17 uur, een geweldig bombardement los op de Fransche loop grachten en op den sector van de Gre nadiers. Korts nadien ontsnapten uk de Duitsche loopgrachten ontelbare uitzen dingen van koperkleurigen damp. die door een voordeeiigen wind voortgedreven, wel dra een zware wolk vormden en plat tegen den grond voortslopen ln de richting der verdedigers van Steenstrate. De Franschen door deze eerste stikgas sen verrast, trokken ijlings achteruit, ter wijl, een uur later, de Duitsohers, onder de bescherming van een steeds vreesetijker bombardement, in talrijke aar.valskolom- men vooruitkwamen, cm zoo spoedig mo gelijk den boord van het kanaal, van aan Steenstrate tot aan het Sas, te bezetten. Het was ln deze hel van vuur en niet tegenstaande de luohtvergiftiglng, dat het regiment Grenadiers, de uiterste rechter zijde van het Belgisch front, wonderen Uitvoerde tan dapperheid en, volgens de getuigenissen van de Dultschers zelf, de Bondgenooten utt een uiterst neteligen toestand redden. STEENSTRATE GEVALLEN De Belgische vleugel hield spijts alles stand en bleef onwrikbaar. Versterkingen kwamen toe, korte loopgrachten werden haastig uitgedolven en met elkaar verbon den en zonder ophouden vuurden de mi trailleurs en maaiden de dichte vijande lijke kolommen die naar het kanaal op rukten en over de brug in het door de Franschen verlaten gehucht van Steen- et rate drongen. Het was dan ook tan uit Steenstrate dat de eerste stormtroepen op onze dappere soldaten vertrokken. Tot' driemaal toe poogden de Dultschers den rechtervleugel tan or» leger te verorijBe- len. Doch alles was vrudhtekwo. onae troe pen hielden stand. DE GRENADIERS HOUDEN STAND 's Avonds echter was hun toestand on betwistbaar netelig en gevaarlijk. Men bezat niet de minste tnhcht-ng meer over der. toestand in den Franschen sectBr, en anderzijds bedreigde de vijandelijke be zetting tusschen de brug van Steenstrate en Lizeme steeds meer en meer onze loop grachten. die zijlings door machinegewe ren beschoten waren. Zooals het te vreezen was. begonnen de Dmtschers. vanaf 21 uur. opnieuw hunr.o aanvallen op de rechterzijde van het regi ment, ten einde het front langs bet kanaal door te breken. Deze aanvallen volgden elkander voortdurend op tot 's anderen daags ln den morgen en zijn als een der vreeselijkste en bloedigste oogenblikken van het gevecht gekenmerkt gebleven. Deze storrrJoopen. door aware bombardementen voorbereid, waarin de gasobussen voor de eerste maal gebezigd werden, gesteund door het vuur der machinegeweren die in de gewezen Fransche stellingen poet had den gevat, en begunstigd door de duisternis werden nochtans allen afgeweerd door de Grenadiers die, alhoewel zij zonder de min ste beschutting waren en zich nog maar pas herpakt hadden van den voorgaanden verrader Ijken aanval, moedig en ten koste van zware verhezen stand hielden. Gansch den dag van den 23» en den vol genden nacht bleef dit helech vuur voort duren. Niets ontbrak er: 6tikgasseu, shrapnelte, bommen, geweer- en mitrail- leusevuur, en daar midden in vuurden, kropen, delfden onze mannen, vergeven van den dorst en met een natgemaakten zakdoek op neus en mor.d, ate beeober- ming tegen de gassen*. Na een poging tot tegenaanval door de Fransche aouaven, die verijdeld werd, ruk ten te 2 u. de Duitsohers ten aanval en namen Lizerne in. Om de omsingeling te vermijden moest een loopgracht verlaten worden, doch het gevaar Inziende en om den vijandelijken vooruitgang te stuiten, voerden de verdedigers van den miolen van Liaerne met goeden uitslag een stormloop uit met de bajonet en brachten verschei dene krijgsgevangenen mede. Vervolgens deed Majoor Borremans een aanval met de teruggeweken eenheden (aouaven, ka- rabiniers en grenadiers) en slaagde erin den vijand achteruit te drijven. BIJNA OVERROMPELD Daar hunne aavallen overal mislukten poogden de Dultschers toen de loopgrach ten der Grenadiers door een list te over rompelen. Gebruik makende van een door de Karabiniers verlaten loopgracht, slopen een aantal Duitsohers, rond 3 u. 30 's mor gens, vooruit en naderden de loopgrachten der Grenadiers. Deze wilden reeds het vuur op hen openen, toen de Duitsciters de armen ophieven en riepen kame raad Vol betrouwen en meenende dat zij hen kwamen overgeven, sprongen onae mannen uit de loopgracht, toen de Duit sohers hun geweer grepen, dat zij achter hun rug verborgen hadden, en een ma chinegeweer ontmaskerden. Na een ver woed gevecht van man tegen man namen zij alzoo twee officieren en een veertigtal mannen gevangen. Van uit de naburige loopgrachten werd dit verraad gezien, doch men durfde niet schieten, uit vrees de Belgen te treffen die met de Dultschers samen waren. De vijandelijke vooruitgang werd niette min stopgezet en de Duitschers waren wel dra verplicht de veroverde loopgracht te verlaten en zich in hun eerste stellingen terug te trekken. DE TEGENAANVALLEN Den 24" ln den voormiddag deden de Franschen een nieuwen aanval van uit Zuidsöh-ote, doch deae werd halfwege dit dorp en Liaerne gebroken. Ook de zouaven deden vruchteloos eenige stormloopen, terwijl onze Grenadiers steeds stand hiel den in hunne platgesohotene loopgrachten welke de vijand besproeide met een vocht dat. bij het aanraken van den grond, zware stikgassen verwekte. Op een aanval van het 418e Fransch in fanterieregiment, dat toen zware verliezen onderging, sloeg de vijand gedeeltelijk op die vlucht, maar toch kon Lizerne niet bereikt worden en werd de vooruitgang naar Steenstrate belet. AFGELOST De gevechten duurden van weerskanten nog steeds hevig voort, toen de Grenadiers met veel voldoening vernamen dat zij 's avonds rond 9 u., dus na 52 uren aan de verwoedste aanvallen heldhaftig weer stand te hebben geboden, door het 3» linie regiment zonden afgelost worden. Na eene korte rust in de kantomnemen- ben van Oostvleteren en Elzendamme, kwam het regiment Grenadiers den 26" ten Westen van den Molenhoek en loste den 27", nadat onze Fransche bondgenoo ten terug Lizerne ingenomen hadden, het 3» linieregiment weer af. In den nacht van 28" en 29" weerden zij een Dultschen aan val op hunne loopgrachten af. Deze nieu we gevechten berokkenden toen aan het regiment 24 dooden en 55 gekwetsten. STEENSTRATE TERUG INGENOMEN Den 15 Mei slaagden de Franschen er in het gehucht van Steenstrate in te nemen en den vijand over de brug te drijven, waardoor de gevechten van Steenstrate, die reeds in hevigheid fel verminderd wa ren. een einde namen. Zoo werd de Duitsche aanval om het front der Bondgenooten cüoor te breken, en dit op een der gevoeligste plaatsen, na melijk de Fransöh -Be lgisohe en de Fransch-Britsche verbinding, verijdeld. Het regiment Grenadiers speelde er, zoo als onze tegenstrevers het zelf in hun dag bladen van dien tijd erkenden, een beslis sende rol. De groote massa stikgassen dreef meest al naar de Fransche loopgrachten, zoodat de aftocht onzer Bondgenooten onvermij delijk was. doch de doodende wolken door hunne uitbreiding bereikten eveneens onze eerste lijn en bijzonderlijk de laagte van de Ieperlee. Daarbij werden onze loop grachten herhaaldelijk met gasobussen beschoten zoodat veel oudstrijders heden ten dage neg aan de gevolgen der gassen lijden. De moedige weerstand der Grenadiers, die negen honderd dooden en gekwetsten achterlieten, is er de» te heldhaftiger om en heeft den vijand belet zijn vooruit gang verder te drijven en tot aan leper te geraken. "O- DIENST DER BUURTSPOORWEGEN DE ACTIES TEGEN DE SALARIS-VERLAGING IN FRANKRIJK II. Er steekt een fundamenteele te genstrijdigheid in de posities van \Barnich en De Man, tegenover de werkloosheid, alhoewel beiden so cialisten zijn. Dit komt waar schijnlijk hiernit voort dot Bar- nich ekonomist is, en de mensch als een homo ceconomicus aanziet, wijl De Man meer socioloog is en aldus de gemeenschap niet looche- nen kan. Waar Bamich geneigd j is het nationale prijs te geven voor een massaverhuizingneemt De Man het resoluut op voor het na- t tionale. Zijn 5-jarenplan is uitslui tend nationaal. Wel tracht hij dit loprouwen ran zijn internationalis me goed te praten in zijnbrochuur Foor een plan van aktie maar het steekt de oogen uit dat de Brus- selsche hoogleeraar, die machte loos het vergaan van de Duitsche Sociaal-Devwkratie aanschouwen kon, eenvoudig vreest dat zijn Bel gische kameraden eenzelfden weg opgaan. Hij is inderdaad bepaald niet malsch voor de huidige socia listische methodes. En het zou ons hoegenaamd niet verwonderen als De Man binnen een bepaalden tijd alleen staat. De taktiek van de liga-mannen of antifascisten is hiervoor sprekend. Knuppels, mes sen, vuurwapens en consoorten werden ook in DuitschlanJ aange wend. En toch moest de sociaal- demokratie begeven. We vreezen dat de waarschuwingen van De Man aan zijn strijdgenooten in de woestijn zullen terechtkomen. En het kapitalisme van de Gentsche gezellen is ook al geen koren op zijn molen. Henri De Man is opportunist- Voor hem is het geen last zijn verleden, geheel of gedeeltelijk, op te bergen en nieuwe banen te experimenteeren. Niet alleen zijn internationalism wü hij voor 5 jaar prijsgeven. Maar ook de klas sestrijd. Wij hebben steeds gemeend dat het socialisme stond of viel met de klassestrijd, en dat de inzet de triomf van de arbeidersklasse op het kapitaal was. L'internatio- nale sera le genre humain. .Ook dit wil de hoogleeraar voor- loopig laten varen. Zijn opportu nisme heeft hem geleerd dat trots de reuzenstrijd tusschen kapitaal en arbeid, de middenstand schitte rend stand hield, en zelfs nu, in lijden van hyperkapitalisme (trus- ten, holdings e.a.) en hypersyn- dikalisme. Aangezien het socialis me de middenstand niet klein ge kregen heeft, rvil het de hand rei ken aan de bourgeois in den strijd tegen financie- en industriemono - polen. Noch klassestrijd, noch inter nationalisme'. Wat schiet er dan nog over van het socialistisch pro gramma. Enkel de vage belofte van geen enkel princiep prijs te geven na de realisatie van het 5- jarenplan. Intusschen zal er veel water onder de Rhönebruggen ge vloeid zijn. Op 5 jaar tijd, beweert Henri De Man, zal de binnenlandsche markt met 100 verhoog en als mijn plan gevolgd wordt, en dit zonder hinder voor de buitenland- sche markt. Hieruit spreekt weer duidelijk het ekonomisch oppor tunisme van den socialistischen voedstervader. Hij rveet perfekt goed dat omtrent de internationale handel alle illusies overbodig zijn. Daarom ook houdt hij zich bepaald afzijdig van internationale eltono- mie. De kameraden uit andere lan den hoeven maar voor zich zelf te zorgen. Het zou natuurlijk socia- listischer klinken te ijveren voor een internationaal statuut, maar er hoeft toch allereerst HIER ge leefd te worden. Het is natuurlijk onze schuld niet als de omstandig heden de internationale dogmas een ferme deuk geven. Het bewijst echter dat zelfs 100 internatio nalisten op een gegeven oogenblik voor het dilemma gesteld tvorden: ofwel nationaal leven, ofwel inter nationaal vergaan. Om logisch te zijn moet De Man niet enkel zijn internationalisti- iBSaBaflBBBBSnBBaiBBBBBBBEI? II BIJZ. TREIN NAAR STEENSTRATE op 22 April 1934. Het Bestuur van Buurtspoorwegen zal een bljaonderen trein Inrichten en verder alle gemak van vervoer ter gelegenheid van de Inhuldiging van het monument van Steenstrate op 22 dezer. Er zal ver mindering zijn van prijs en de rit zal slechts omstreeks 30 minuten vergen. Zich wenden tot het Dépót STAD IEPER MEDEBURGERS Het Regiment der Grenadiers zal op Zondag 22 April, te 1420 uur te Steen strate het gedenkteeken Inhuldigen, opge richt ter herinnering aan de roemrijke gevechten dat het ln April 1915 op deae plaats leverde. De aMeeling Grenadiers due aan deae plechtigheid deelneemt, zal te leper te 9.55 u. aankomen er zich te 10.30 uur be geven naar het gedenkteeken van de voor het Vaderland gesneuvelde leperlingen, daarna naar het Engetech gedenkteeken om er bloemen neer te leggen. De Inwoners worden vriendelijk uitge- noodigd te dier gelegenheid hunne huizen te willen he vlaggen. De Burgemeester, J. VANDER GHOT* sche droomen 5 jaar uttstellen. j maar eens en voor go*i de zaken nemen zooals ze zijn. Hij wil dus de binnenlandsche markt met 100 vermenigvuldi-\ gen. Wie zegt markt, zegt produk-\ tie, verdeeling en verbruik. Als parenthesis willen we vooraf wij- zen op de eigenaardige bescher mingsmethode van de mitiden- stand. Thans worden IN FEITE de middenstanders uitgesloten door het socialisme. Er zijn soc. voort brengers en soc. kooperatieven met soc. verbruikers. Wat moet er dan gebeuren met het plan De ManOfwel verzaken] de socialisten aan HUN EIGEN j MARKT, wat we omvaarschijn-l lijk achten, ofwel zien we twee markten: een zoogezegd nationale en een socialistische. Om 100 meer voort te bren gen, moet er 100 meer verbruikt worden. Het is misschien wel mo gelijk de voortbrengst op te drij ven, maar als het verbruik in evenredigheid zal toenemen is een andere zaak. En vermits zelfs het plan De Man het sparen voorziet is het zeer twijfelachtig dat de 100 bereikt woAden. Is dit percentage niet bereikt dan nemen we «de weg terug om te komen waar we nu zijn. Als middel patroneert het plan de nationalisatie van het krediet en van de sleutelnijverheden: grond stoffen en drijfkracht. Eerlijk heidshalve kunnen we er hier ge rust bijvoegen dat dezelfde nijver heden alsmede het krediet feitelijk thans ook gemonopoliseerd zijn in handen van enkelen. Hier zouden we dus voor een verbetering staan. Maar wie zegt nationalisatiezegt gemeenschap. En hoe verduiveld is het mogelijk die nationalisatie met orde, gezag en verantwoordelijk heid te bekleeden wanneer van laag tot hoog het internationalisme aangekweekt en aangewakkerd wordt, wanneer in laatste instan tie de wetgevende macht de touw tjes in handen heeft en... dezelfde wetgevende macht uit het zuiver algemeen kiesrecht spruit. Het we- ze hier toch toegelaten allereerst sceptisch te staan én tegenover het zuiver algemeen stemrecht én tegenover het parlement. A la ri gueur kunnen we gerust zeggen waarom. En welke serie konflikten in het verschiet tusschen de par tijen onderling, tusschen de parle mentairen en de bevoegdheden. De Man bekleedt een moeilijke gevechtspost. Hij is demokraat, socialist en internationalist. En het plan verraadt zijn strijd tus schen zijn politieke opinie en de werkelijkheid. We hopen voor hem dat de werkelijkheid het hale, en hij geen vergelijk meer hoeft uit den grond te stampen tusschen opinie en realiteit, tusschen wat hij ivenscht te zien en wat hij ziet. Hierin steekt feitelijk het di lemma. Liever dan een halve op lossing had hij beter een 100 socialistische gegeven. Het lag dan ten minste in zijn lijn. We zouden thans nog verder kunnen uitweiden over het kon- flikt: nationaal-indiistrie en pri vaat-industrie, want de twee be staan 'in zijn plan, over de rege ling van het krediet door partijpo litiek, over de samenstellingen van al de te scheppen raden au prorata der gekozenen, enz. We hebben er liever op te wijzen dat de hoogleeraar geen gebene dijd woord rept over de kuituur waarden. over de allernoodzakelij ke vernieuwing van de moderne mensch. over het primaat van het geestelijke, over hiërarchie. Het probleem gaat niet enkel om de iverkloosheid, het gaat om het leven. En afgezien van het voor behoud omtrent historische en spiritueele waarden, verwondert het ons toch ook dat zelfs zuivere materialisten de ekonomie willen omvormen, met de mensch als ex periment, en de overdreven posi tie van de machine als een ver worven recht aanzien, waaraan niet mag getornd. Hervvig. Op hunne beurt hebben nu onderwijzers en leeraars betoogd tegen de voorgestelde loonsverlagingen. Natuurlijk waren de communisten *r als de kippen bij om ka baal te maken. De betooging heeft echter een ordelijk verloop gehad. BSBiBias!:BxasBsi9sas3&Bi«3i:sBi2a9Beai3S9ai9aiBiiaBifli3ii moet de zware fiscale last gedeeltelijk worden weggenomen. En hier laten we terug Minister Van Isacker aan 't woord: De levensduurte uw huishuur, POLITIEK ALLERLEI, door Volksvertegenwoordiger R.-D. De Man De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Heer Philip Van Isacker, heeft op de groote vergadering der Katholieke Werklieden die te Turn hout Zondag jl. werd gehouden, een zeer moedige taal gesproken, die ten andere eens te meer de oprechtheid en de rechtschapenheid van dezen Minister onderlijnt. De Minister heeft zonder er doek jes om te winden, klaar en in al zijne wreede ruwe naaktheid den toestand geschetst. Die toestand voor ons land is zeer ernstig en kommer vol, de crisis heeft daaraan groote- iijks schuld. Meer dan een millioen Belgen zijn door de werkloosheid ge troffen, zeer vele nijverheden wor stelen tegen de meest zware en ca tastrofale moeilijkheden. Staande te genover die haast onoverwinnelijke moeilijkheden heeft de gedachte in heel wat nijverheidskringen zeer veel veld gewonnen dat de inflatie ons zal redden. Tegen die gedachte heeft de Mi nister zich hardnekkig verzet, wat ten andere nog steeds de meening i3 van den Heer Jaspar, Minister van Financies. Inflatie kan geen oplossing bren gen, Minister Tschoffen zegde het reeds met nadruk op één der verga deringen van het Hoofdbestuur van het A.C.W. en thans verklaart op zijn beurt Minister Van Isacker: De inflatie is de politiek der zwak heid en der wanhoop. Zij kan ons enkele maanden schijnwelstand ge ven en gemakkelijk is ze voor de Regeering, geen loonskonflikten, geen beperking der uitgaven voor werk- loozensteun en pensioenen, enz. Al leen heeft men de illuzle te voeden bij de mas3a dat haar Inkomsten niet verminderen. Maar, inderdaad, het Ls bedrog: uw spaargelden gaan te niet. uw loonen en vergoedingen verliezen aan koopkracht. En, vooral wij laten ons afglijden op een weg die ons leidt tot de algemeene instorting. Daarom vooral willen we niet weten van de inflatie. Ik niet, zegt de Heer Van Isacker, en ook geen enkele van mijn Collegas op de Regeeringsbank.\ Dat is klaar en ondubbelzinnig! Om die woorden van den Minister te onderlijnen, halen wij enkele cy- fers uit een artikel van een inge nieur verschenen in een financieel blad, waarin wordt betoogd, dat een inflatie voor den Staat, de provincies en de gemeenten een vernietiging van 100 milliard frank schulden zou be- teekenen. Voor de groot-industrie en de hooge financie zou dezelfde infla tie een vernietiging van schulden be- teekenen ten bedrage van 90 milliard frank! Nietwaar, het zou voor den Staat gemakkelijk zijn aan inflatie te doen, wanneer de Staat daardoor van 100 milliard frank schulden afgeraakt en dat de groot-industrie en de hooge financie de inflatie wenschen is nog meer begrijpelijk wanneer zij daar door een schuld kwijtgeraken van zooveel milliardenl Maar diegenen, die zoo roepen op inflatie vergeten opzettelijk dat die inflatie, die voor hun de redding zou beteekenen, voor de werkende klasse en den Midden stand den volledigen ondergang zou bezegelen. Maar het volstaat niet de Inflatie te verwerpen, daarmee zijn de moei lijkheden niet opgelost. Onze nijver heid ln moeilijkheden dient geholpen en daarom moet de kostprijs der produkten verminderd worden en Brussel, 19-4-'34. BELANGRIJKE CONGRESSEN. voMtag, verwarmd- m«.| verminderd. De frank zal een grooter jjJt centrum is geworden van de koopkracht krijgen; en gij vioet. Qer groote vraagstukken van den werklieden, in uw belang en om het tijd. belang van het land, een loonsver mindering aanvaarden, die gelijken tred houdt met de vermindering van de levensduurte. Dat is moedige taal en gezonde taal. De werklieden zullen niet wei geren loonsvermindering te aanvaar den, wanneer vooraf pogingen wor den gedaan om het peil der levens duurte te verminderen. Het is ten d,Sdigd. andere in het belang van de arbeiders in de eerste plaats, want inflatie is hun ondergang, en wil men dat ver mijden dan moet de overige geëigen de middelen aanwenden. Zaterdag en Zondag heeft in de marme ren zaa.1 van toet Paieis der Akademiën het jaarlijksoh Ccngres plaats gehad van 't Verbond eter Katholieke Werkgevers. M. Thsums, Minister van State, is voorzit ter van dut Verband. Er was heel vee-1 voorname aanwezigheid en groote belang stelling. M. Pauwels heeft daar de stellingen van het Algemeen Christelijk Vakverbcr.a ver- TEGEN DE MILITARISATIE DER POLITIEKE PARTIJEN Zonder twijfel zal een der eerste punten, die de Kamer na het Paasch- verlof zal te behandelen krijgen, ze ker het ontwerp der Regeering zijn waarbij het dragen van uniformen wordt verboden en waarbij ook aan de Regeering de macht zal worden gegeven de militaire formaties der politieke partijen te ontbinden. De troebelen en de relletjes die zich in de laatste weken hebben voorge daan tusschen Dinasos en Roode Mi litie, tusschen Roode Militie en Lé- gion Nationale pleiten voor die drin gende behandeling. De Regeering heeft anderzijds reeds den maatregel genomen, dat de Staatsambtenaars geen lid mogen zijn van genoemde groepeeringen, op ge vaar af buiten de kaders van het Staatspersoneel te worden geplaatst. Aldus zal ons betoog dat wij in de Kamer bij de bespreking van de Be grooting van Binnenlandsche Zaken met betrekking tot de orde en de rust in het land, zijn volle bevesti ging krijgen. Het is evenwel interessant na te gaan, welke reactie die Regeerings- maatregel heeft gehad. In de liberale bladen, althans in sommige is men niet tevreden om dat de Légion Nationale op de zelfde lijn wordt geplaatst als de Roode Militie en de Roode Militie is niet tevreden omdat men hen in één zak steekt met de Légion Nationale! Wij houden ons aan het standpunt met cie Regeering, dat alle militie, van waar ze ook uitkomt, moet wor den verboden en ontbonden. Het blijft alleen aan de openbare macht de orde en de rust en de be scherming der Staatsburgers en der instellingen te vrijwaren en waar borgen. De Staat mag géén afstand doen van zijn rechten ten voordeele van dergelijke private inrichtingen. De voorbeelden van Duitschland en Óostenrijk en Italië bewijzen genoeg waar dergelijke toestanden een land leiden kunnen. Alle weldenkende menschen in dit land zullen het toejuichen, wanneer het Parlement na het Paaschverlof in de eerste plaats aan de Regeering de noodige macht geeft om eens en voor goed schoonschip te maken op dat gebied. DE FINANCIEELE TOESTAND EN DE BANK VAN DEN ARBEID De alarmeerende berichten die en kele weken geleden werden in het land gestuurd over de Staatsfinan- cies zijn gelukkig gestild. Wanneer de werkloosheid ons geen te verrassen de uitslagen meer brengt, zullen wij de moeilijke oogenblikken wellicht kunnen doormaken zonder al te groote offers van den kant der Staatsflnancies. We stellen immers vast dat de Staatsrenten op de beurs in een zeer voordeelige positie zijn komen staan. Ze stijgen regelmatig, wat als zeer geruststellend mag worden aange zien. Anderzijds kan men nagaan dat de geldbeleggingen in de banken stijgen en dat verder het indexcijfer daalt. Daarmee zal zeker de crisis niet opgelost worden, doch dit alles wijst er toch op dat bij ons volk een geest van vertrouwen is aan 't terugkomen die noodzakelijkheid om gunstig in te werken op een eventueel hernemen der bedrijvigheid van handel en nij verheid. Het is verheugend vast te stellen dat het triestig avontuur der Bank van den Arbeid geen ongunstigen weerslag heeft gehad over het ver trouwen der massa in de andere kre dietinstellingen. Intusschen heeft de algemeene ver gadering van de Bank van den Arbeid plaats gegrepen en heeft men nog maals uitstel gevraagd tot 26 Mei om een oplossing voor te stellen voor de moeilijkheden en erop gewezen dat een likwidatie van het zaakje zeer nadeelig zou uitvallen voor al de be trokkenen. Dit alles neemt niet weg dat de Bank ln zeer nauwe schoenen zit en dat het passief het actief van de in stelling met nagenoeg een twee hon derd millioen frank zal overtreffen. De Socialisten zoeken naar steun bij de groote banken, maar totnog toe moeten al hun voetstappen maar weinig succes hebben gekend daar ze een nieuw uitstel hebben gevraagd aan de aandeelhouders tot 26 Mei. Intusschen zal het lot van heel wat kooperatieven gebonden blijven aan het lot van de bank. Over 't algemeen stelt men vast dat de politieke actie van de Socia listen heel wat verlamd wordt door heel deze ongure historie en toestand waarin de steden ais Gent en Ant werpen door de Socialisten zijn ge bracht, zou wel kunnen helpen om den volledigen ondergang van de bank te verhaasten. Er werd gesproken over de Nljvei heids- en Arbeidsraden, de paritaire loonkou.mis sies, de werking der katholieke pat. orgiarï.saties. Pater Rutten, senator, heeft aangedrongen om in die volgende studie dagen meer in bijzonderheden te handelen over de patroonsorganisaties in hunne be trekkingen met die weikliedenoi-ganisaties, over de belangenvertegenwoordiging ln het raam der corporatieve betrekkingen, het vraagstuk van dien vrouwenarbeid aan een nieuwe studie te onderwerpen, te on derzoeken op welke wijze den schadelijken invloed kan ontkomen worden van de ka pitalistische centralisatie. Het Congres ging Zondag voort. M. Hanuel handelde over den slechten Invloed der werkiooshed bij de jeugd. 's Middags, op het ontbijt, heeft Mi nister Van Cauwelaert het woord genomen om M. Theunis te huldigen. Heildronken werden voorgedragen door Mgr Micara, nuncius, MM. Musing, voorzitter der Ka tholieke Vlaamsche Werkgeversorganisa tie; Steer.'bengihe, algemeen voorzitter van het Alg. Katholiek Werkgeversverbond van Nederland; M. Pourmond, algemeen sekre- taris van de Fransche Werkgeversorgani satie. De heildronk aan Paus en Koning werd voorgedragen door M. Theunis. Mgr Heylen, bisschop van Namen, heeft de namiddagzitting bijgewoond. M. E. Van Zeeland, onder-goeverneur der Nationale Bank, nam grooter.tteels de namlddagzitting in met een overzicht van de werkgeversorganisaties in de onder scheiden landen, in het licht van de Ency clieken Rerum Novarum en Qua'dra- gesimo Anno De Federatie der Katholieke Kringen vergaderde Zaterdag in Patria om de Staatshervorming te bespreken naar de groote lijr.en welke aangegeven werden op het Congres van Dinant. Hoofdzakelijk liep de bespreking over parlementaire hervormingen. Zooals te begrijpen, waren de adviezen niet zoo eensluidend. Vooral de hervormingen die geen grondwether ziening meêbrengen, werden op 't voor plan gebracht. Onmogelijk d'ie gedachten- wisseling in enkele lijnen samen te vatten. In ©ene volgende vergadering zal ge handeld worden over lijstenkoppelang en andere praktische vraagpunten a's vrou wenkiesrecht, uitgebreide raad van wet geving, vertegenwoordiging der behingen, familiaal kiesrecht, enz. Al vraagpunten die in deze vergadering niet grondig kon dien besproken worden. In 't St Lodewljksgesticht te Brussel h&eft het Algemeen Christen Jeugdver- bond Zaterdag ook een 'belangrijke stu diedag gehouden. M. Giovanni Hayots zat voor. Aan 't bureel Mgr Plcard. M.M. Hei- big de Balsac en Tonr.et. Men besprak hoofdzakelijk het vraagstuk der familie. M. Oscar Behagne behandelde de staat en het beroep; M. Maurice Haschart, de staat en de invloeden der opinie; M. Eug. Carpsntier, de internationale maatschap pij. Belangrijke onderwerpen en zakelijke besprekingen. De socialistische gemeenteraads- en provincieraadsleden hielden Zondag ook een Congres te Brussel, 'hoofdzakelijk ge wijd aan de financieele moeilijkheden, waaraan tegenwoordig bet hoofd te bieden is. M. Yernaux haalde aan dat twintig groote gemeenten uit de omschrijving Charleroi tegenwoordig geen cent meer in kas hebben. Verscheidene dagarde's werden gestemd. eer.© waarin gezegd wordt dat de al de lasten van de gemeenten en de vincieS in zake werkloczensteua overnemen: een ander© beheiz nde ©n verheids taksen voor verscheidene een derde betreffende de consolidatie de leeningen der gemeenten en van debiet-der loopende tekening b. var. gemeentekrediet. /tKsV BALTHAZAR OP DEN ItOOSTEE. De Gentsche roode schepen van wezen ligt op den rooster. Maar hj tpj] te.c gelijk 'n duivel m 'n wijwatervat vorige week werd hij mtgtk^eed m .F Bien Public - en La Flaudre iabem- twee Gentsche gazetten. Daarop twee vuile arukeis in Vooruit .1 ongetcekend maar stéiijg geschreven ov- Balthazar zelf, derhalve 'n z-lfverd.&gtJ De 18 rmlliocn, d.e_ geleend werCer. aji de roode Bank, zijn reeds gezacller! jr, 20 millioen. De laaitste leehmgen mee*, gedaan zijn geweest op het moment de socialistische Bank reeds volo>j> in c|S miseries zat. Derhalve zonder erujp waarborg van spoedige terugbetaling Balthazar schrijft den aanval ic [A Bien public toe aan zijn schepen-colkg. Prof. Vaniden Bossche, dje nu Vanden Bossche heet. Scheldwoorden^ plants van een zakekjk antwoord. Om at te verachoonen en te verrecht vturdgej haalt Balthazar aan, dat een liberale jcae patn van Geldwezen in de vooroorlogss, jaren stadsgelden heeft geplaatst ic g bank waarvan hij beheerder was, en 6t Schepen Siffer gelden van den ha verre», heeft geplaatst ui de Banque de Bnue les Gelden die in elk geval veilig Sj geplaatst geweest, hetgeen men niet te gen kan van de gekbptaatsingen van Ba thazar. Dezj laatste gaat uit van het sppd woord: «Stout gesproken is half g,vu: ten En hij.schrijft: Balthazar zal t- vertrekken, wat,, er ook gebeuren rag-, Als ef 'zijn die moeten vertrekken, r ze veeleer te vinden in de rangen c katholieke partij. De klerikale kampi» heeft voor doel den sccialistixchen vos manacn de soc. partij te treffen El Zóólkijne zelfvérdedlg.r g. 't Is zoo fla. als 't -maar kan. Of hij blijven zal of c als sóhepen van Geldwezen; isb:Jat zijn dbllega's van den Gemeenteraad t len daarover veel meer te zieggen hei* dan hij-zelf. Eene zaak staat vast: roode Bank kan de ontleende gelden r.- teruggeven, wellicht nog niet in onaite baren tijd. En hoelang de Gentsche sta:, kas de geleende kapitalen nog zal kurt», missen, moét nog worden uitgemaakt. De duivel heeft er zijn staart in ü;- draald! 't Trekt er in alle geval op. LTnformatcurvan 17 April ken: het bilon af van de Cotonnière de Bra ne-le-Chateau Voorzitter van er. heerraad, M. Ed. Anseele; beheerders e kommissarissenAch. Vleurinck. J. d'A. seler. J. Beckers, Lelubre, J. Meirlaer.» Tanok, allemaal vertegenwoordigers var roode Bank. Verder nog: L. Vanham, u brikant, en Jules Mathieu, socialist» député en burgemeesfc-r van Nijvel. Kapitaal: 20 millioen. Zuiver «rfc 1.462.871,48 fr. Telt dat maar samen t de verliezen, die geboekt staan in de bit-: welke ik in vorige correspondenties aangegeven. De defleie-ten zwellen gecc. aan. De socialistische gazetten zwijger: wel dood, maar de kraal-en brer.j:a b uit». NAAK DE DERDE VERGADERING DE WINKETTEN DER BANK VAN K ARBEID BLIJVEN GESLOTEN, De Belg. Bank van den Arbeid ie den 26 Maart aandselhoudersyergada houden om het bila-n te bespreken. De v gaderihig had plaats, maar de besprek, ging niet door. Anseele wild.- niet. Een nieuwe vergadering werd bek;,; 16 April. Intusschen natuurlijk'cava trouwen te wekken werden dï w: betten gesleten. L.l. Maandag had dus een nieuws v: gadering plaats. De aandeelhouders n:: aanwezig ten getalla van veertien, ver- van d-rie partikuliere die maar over «U aandeelcn beschikten. Dzzo laMs.ïnmx ten wel praten maar hadden weing den pap te brokkelen Ivf. Ch. Elslan-der, d-e nieuwe afgevae digde-beheerder van den Bank. dmg er- korte verklaring voor. De kritiek van a persorganen heeft ni-et toegelaten om i. eerste deel van het programma fe scheppen van een vertrouwensaimesf* te verwezenlijken, 't Beste ware e-; nieuwe vergadering te houden d:n 28 Mi. en intussdh-sn maar voorts de wxi-'R gesloten te houden om de bestormirg: voorkomen. Zóó gezegd, zóó gedaan! De likwidatie zou de grootste fout k werd gezegd, 't Moet dus zijn, dat er n likwidatie spraak is geweest. Alle hcop gebouwd op eene mogelijke economist heropleving, die de kapitalistische nok looze vennootschappen, afhangend var,. Bank, terug winstgevend zou maken. O- kwestie d-us van te verzaken aan liet: giem d-er Bank, die voorts hare geldtel gingen zal doen in kapitalistische nat looze maatschappijen. Var.dervelde iw goed te schrijven tegen het arbeide» pitalisme en Spaak mag d-onderen Ut twintig jaar dwaling daaraan stof Anseele en Ci-e zich niet. Ze kunnen tr: wens niet terug. ■BBaiaiBBB&EiisiasaiaBaiaBBsiiaiBaaaasiHiBEaaia&SEaaa&Qasn AANSLAG OP DEN SNELTREIN WEENEN-PARIJS TWEE DOODEN EN ZEVENTIEN GEKWETSTEN Nabij Linz, in Oostenrijk, werd een stuk spoor losgemaakt door bandieten. 1* de sneltrein Weenen-Parijs, Maandag avond uit Weenen vertrokken, aldaar kr" aangereden, ontspoorden de lok-omotief en een paar wagens. De machinisten de? ker van den trein werden gedood en 17 personen, bijna allen behoorende tot-' dienstpersoneel werden gekwetst. Een streng onderzoek werd ingesteld. BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN Zicht op de vernielde wagons. iBiBaaiaBB5aBB3iBBB9saaaBassBaaaaBBi]aagsaBaaaas2zaBsss): VREESELIJKE NATUURRAMP NOORWEGEN Den geweldige rots, van 400 h.eter htoi en 2G0 meter breed. Is j de fjord van Tafjcrd in Noordwegen. Geweldig© vloedgolven ontstonden, wahj kusten van de fjord fel geteisterd werden. GanscT.e huizen werden hoele families kwamen om in de ontketende golven. 41 Personen zouden Hierboven een zicht op de liuizen van bet geiciste-iJe tjmd.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 2