10 JUNI H. HARTEFEEST te WAT0U 8 Juni. - Peest van 't H. Hart HAR0P DE TR0MPE STEEKT KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Deflatie als redmiddel voor de Export-Industrie Iedereen daar naartoe H. HARTEMAAND KONING LEOPOLD III PETER VLAANDERENS BEDEVAART NAAR L0URDES 1934 BELGISCHE LEENING ...wilden al degenen die in staat zijn de pen te hanteeren edelmoedig medewer ken aan het opstellen der katholieke bladen; dan ware in min dan 50 jaar de maatschappij bevrijd van al de hei- densche gedachten die haar ten onder brengen. POLITIEKE KRONIEK Het Europeesche Schaakbord BISSCHOPSWIJDING VAN Z. EXC. MGR. VERFAILLIE VLAANDEREN VIERT PETER BENOIT DE ALGEMEENE STAKING IN DE KOOLMIJNEN VERMEDEN STORT 10,80 FRANK F1JN KANT VALENCIENNE Zomer- sproeten (- SPRUTOLr DE GROOTE OCEAANVLUCHTEN TARIEF \CZ- Kleine berichten per regel l.oo fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 Iz. 2 fr. toel. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl. per regel 2.50 fr. Berichten op 2' bL per regel 1.75 Bouwber. en Bedank, (min.) 5.00 Ir. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanraag. 'Annonoen rife vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond Ingezonden worden. - K.eir.e berichten tegen den Donderdag noen. ZONDAG 3 JUNI 1934. «DE HALLEi Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. Katholiek Weekblad van leper ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Belgisch Congo 35,tr. Frankrijk 35,»r. Alle andere landen 55,tr. fmgtmi, BANSEN TA.WESTE. P5pëHige WEEKBLAB: 35 CENTIEMEN. 2" JAAR. T: 2% Tel. Poperfngè N' fostcheckrekening N' 15.570, IlIHRKBBlEaSEEHBaiBBBEHBBaiSlIBUBBiaSiaaEIIEIIgKBEES Eerherstel is een der voornaamste doeleinden van de devotie tot het H. Hart. Jezus zelf heeft het aldus gewild en geopenbaard. In deze jnaand Juni dus en vooral op het feest van Jezus' Hart, ga onze gods vrucht vooral in de richting der uit boetende liefde, die tracht goed te maken en eenigzins te herstellen, de beleedigingen en miskenningen den lieden Zaligmaker aangedaan. Den ken wij in 't bijzonder op de belee digingen en den smaad Hem aange daan door de schandige zedenverwil deringen en ergernissen; door de hei ligschennissen en godslasteringen door de miskenning van 't geestelijk en burgerlijk gezag; door moorden en gruweldaden; door plichtverzuim en Zondagonteering; door misken ning en overtreding der huwelijks plichten. De eucharistische maandintentie van Juni vraagt ons, Kruistochters, |EEBBBBBBaBBBBnBlHBBESBiaB3lBBRHBBBBBBB8BBBSBBBSBBnïBESBB H. Hartebonders, Congreganisten, Studenten, Geïntroniseerde Huisge zinnen te BIDDEN en te BOETEN samen met Jezus. Op de wereld leerde Jezus, en gaf zelf 't voorbeeld ervanU valt al tijd te bidden en nooit op te hou den. In den hemel nu, leeft Hij voort om voor ons ten beste te spre ken, en wij, christen menschen, ma ken met onzen Jezus één uit; Zijn smeekgebed is het onze en onze ge beden in Zijn Naam verricht, maakt Hij tot de Zijne. Dit gebeurt voor al in 't Sacrificie der Misse, alzoo bidden en boeten is vruchtbaar bid den cn boeten! Viert de maand Juni en vooral het Feest van Jezus Hart; hierdoor zult gij Jezus bloedend Hart troosten en zijn mildsten zegen trekken over U zelf, uwe Huisgezinnen en Maat schappij, Land en Volk. Het wachtwoord dat het aposto laat des gebeds kreeg, vanwege den H. Vader voor dezë maand, was de vereeniging met het gedurig gebed van 't H. Hart. Na de opstijging hemelwaarts, be schouwen wij den Heer, die zit ter rechter hand zijns Vaders en van daar zal komen oordeelen. Waarom den Rechter bekijken die ons eens zal laten verstaan dat de eindreke- ning moet vereffend worden! Zullen wij dan zeggen als tot den contro leur der belastingenOch Heer, la ten wij de forfaitaire taks toepas sen.». Dat klinkt in vrije vertaling: «Open Uwe bermhertige oogen, kijk zoo nauw niet.., ik ben maar een arme sukkelaar.». Waarom zouden wij altijd een Rechter zien in Onzen Heer! Een rechter verschijnt niet op het tribunaal al zijn hart toonend. Onze Opperrechter wel. Hij pleit voor ons en toont zijn hart. Was het niet dat we zeker zijn van zijn oprechtheid, 't ware een theatraal gebaar. Hij is eerder een advokaat, al is er iets beleedigends voor Hem in deze vergelijking. Een advokaat heden ten dage is soms werkloos en vangt hij een klient, hij doet zich op voorhand betalen en zendt na enkele weken een papier waarop blijkt dat de pro visie op is. Altijd levend om voor ons te in terpelleeren, zoo zegt Paulus van O. L. H. Interpelleeren en levend om interpelleeren, zoo bestaan er ze kere kamerheeren. Doch onze advo kaat leeft maar om ten beste te spre ken voor ons, als een verdediger die voor behoeftigen optreedt en pro Deo pleit, gratis et hilariter INTERPELLATIE Hij spreekt ten beste en bidt voor ons onophoudend. Zijn eerste gebed, van lange eer wij er waren was een sekreet of stilgebed: «Zie, ik kom, Vader, om Uw wil te doen.Hij bad geheel zijn leven; bij dage en bij nachte, altijd meer voor anderen dan foor zijn eigen, zijn laatste bede was een luide kreet op 't kruis. Hij kon eoo schoone kijken, zoo schoone spre ken, als Hij bad, Hij wist dat Hij altijd verhoord werd. Hij kon ook bidden als Hij niets moest vragen. Maar nog nooit heeft een mensch kunnen van verre raden wat deze Zoon in het intiemste van zijn ziel tot zijn Vader fluisterde op zekere momenten. Hij kon zoo ingetogen bidden langs straten en wegen, Hij moest niet gedurig ommekijken lijk wij, verlegen, om door geen auto overreên te worden, zijn geest was niet verstrooid door het getuit der klaxons, Hij hoorde van verre de harmonie en de melodie der engelen. Hij zelf heeft ons toegelaten met -Hem te bidden. «Vraagt», zei Hij. det is niet enkel mogen, 't is ook moeten. Zoo moeten wij ons gebed vereenigen met het zijne, het zijne dat Hij bad binst zijn leven, het zijne dat Hij gedurig voortbidt elk oogenblik in ieder Consecratie de wereld door, en ook het zijne dat Hij altijd voortprevelt hierboven, waar Hij Vader interpelleert, zoo dikwijls dat het in geen annalen kan opge nomen worden. OMHOOG KIJKEN We kijken omhoog naar de hemel vensters die noch stoors, noch gor dijnen hebben, en daar zien wij O. L. Heer gelijk wij Hem in elke kerk binst deze maand zien, omringd met kaarsen en met bloemen. Geen -O—O— Sinds zijn troonsbe klimming, was Konlnt Umpold III nog geei enkele maal peter ge- wees:. Thans is ook di gebeurd. En volksvors ls bet, niet van eei Prinsenkind, maar wc van den zevenden zoo: .neder*c vier mensch op aarde hoe menschen- vriend ook, hoe rechtzinnig en edel moedig hij ook weze, doet zulk een elegant gebaar, zijn hart toonen. Dat doet alleen de minnaar onzer zielen die gedurig voor ons bidt en zelve vraagt: «Wat wilt gij meer?»: Hij beziet met kennersoogen heel de wereld in vogelvlucht en Hij bidt. Waarom gelooven wij toch niet in die liefde die zoo schoone vraagt: Bemint mij maar een beetje gelijk ik u bemin en bidt met mij.». Eens zal het de grootste dwaasheid van ons leven schijnen, dat Hart niet meer te hebben bemind, met dat openhartig en biddend hart niet te hebben meer gebeden met het hoog priesterlij lc gebed voor allen en ook voor ons zeiven. Ons gebed kan niet omhoog gaan, het wordt niet ver zonden als het door dit Hart niet passeert en daarom staat dit H. Hart open als een brievenbus om alle re- questen, verzoekschriften, gezamen lijke petitiën en reklamatiën te ont vangen. Phenomenaal: de bus werdt gedurig gelicht en de post is altijd open. Is dit niet de com'olc der lief de van zijn hart een opene brieven bus en alles steunen en doen terechte komend En dit jaar komt, daags na het H. Hartefeest, de feestdag van Maria Middelares aller genaden. Is die tweede godsvrucht niet de aan vulling der eerste? Bidt, na of nooit. De Heer had kunnen verschijnen en zijn aanbiddelijken Persoon too nen zonder op iets in 't bijzonder te wijzen, Hij had kunnen onze aan dacht vestigen op zijn doorboorde handen en voeten of op die schrik kelijke schouderwonde. Hij heeft er aan gehouden zijn Hart te toonen, zijn Hart dat altijd bidt, zijn Hart waarin heel zijn ziele leeft in de een heid met den Vader en den H. Geest. Het hart is de résitmé van een mensch. Het H. Hart is als de korte inhoud van een minnenden God- mensch, die om vriendelijk en lief tallig voor te komen zijn wezentrek- ken niet moet schilderen met een «baton de rouge». Hij moet tiaar zijn Hart toonen en de roode roos zijner Hartewonde zal allen tot zich trekken. A. B. 30 JULI—7 OOGST: rechtstreeksche treinen; treinen met stilstand te Parijs (Montmartre) en terugkeer langs LISIEUX. 28 OOGST6 SEPTEMBER: trein over Paray-le-Monial, Nevers, Ars, Lyon, Lisieux. INLICHTINGEN: Hoofdsekretariaat, Plein I3a, KORTRIJK 5% 1932 27e Trekking. Een lot van 500.000 frank komt toe aan serie 114.957. De 33 volgende loten zijn uit- keerbaar aan 25.000 frank: 162.722 260.446 295.484 152369 243.586 146.164 228.768 119.117 171.368 155.418 113.043 110.022 139.868 144.964 295.6C6 221.086 212.634 114.017 17.595 189.131 116.032 117.876 114.233 169.455 122 694 279.764 247.975 256.940 208.605 293.792 136.887 225.351 168.077 BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN 9333832 - iit-uerige wer «ersfamille dat hij pe ter werd. Het is een Brussel *he familie, de De wien die ,-e 16 beurt viel. «O"- Hebt gij verleden week het artikel gelezen van de hand van PIERRE L'ERMITE? Het was zoo aangrijpend, zoo raak, zoo vol leven, zoo waar. Ligt dat nummer van ons blad nog in uw bereik, grijp er naar en leest nog een keer «De Blinddoek». Gij zult er nieuw genoegen aan beleven, en U nog meer overtuigen van de vrees lijke fout welke zooveel Katholieken begaan, wanneer zij met hun centen onchristelijke bladen steunen en ze in hunnen huiskring binnenbrengen. Diezelfde menschen zult gij wel eens hooren klagen over zooveel pla gen van onzen tijd, over het mis kennen van alle gezag, over de gren- zelooze zucht naar genietingen en vermaken, over 't verval der goede zeden, over de verwildering van zoo veel jongeren, over de schaamtelooze verspreiding van den geest van op stand en revolutie, over de driestheid van het kwaad onder al zijn vormen. Dat al die kwalen, en nog veel an dere, de vruchten zijn van de hei- densche gedachten, die zonder op houden dieper en dieper in de massa doordringen, daar denken zij niet aan. Het blad dat zij lezen heeft hun zooveel valschheid en leugen voorge schoteld, dat hun verstand niet meer in staat is die waarheid te ontdek ken. Nog veel minder zal het bij hen opkomen dat juist de slechte pers, de pers die zij steunen, de machtig ste verspreidster is van het moderne heidendom. O, ware elk geloovige, vooruit en vooral een geloovige, een radikaal katholiek; keerde hij onverbiddelijk den rug toe aan alle bladen die val- sche leerstellingen verdedigen, die openlijk of bedekt zijn geloof be kampen; wilde iedereen zich beijve ren om in de maat van zijn krach ten en in het midden waarin hij leeft de zuiver^ leer van de Kerk hoog te houden; wilden al degenen die in staat zijn de pen te hanteeren edelmoedig medewerken aan het op stellen der katholieke bladen; dan ware in min dan vijftig jaar de maatschappij bevrijd van al de hei- densche gedachten die haar ten on der brengen. In allerlei bonden en vereenigingen kan men de menschen voorlichten, het kwaad bestrijden, den zielenijver aankweeken, de harten sterken voor den strijd. Maar het zekerste hulp middel bij al deze inspanningen, het middel dat ze afie kan en moet ver eenigen in een onweerstaanbaren, een veroverenden stroom, dat is de katholieke pers. Daarom moeten de katholieke bla den groeien en bloeien meer dan ooit. En dat zullen zij als de uitgevers noch moeite noch kosten sparen om ze aantrekkelijk te maken, als de beheerraden elkander hartelijk hel pen en steunen, als tal van mede werkers zonder meten hunne hulp verleenen, en al de anderen zonder ophouden propaganda maken. Allen in 't gelid! We redden de maatschappij! STRIJDER. IBBBBBBMBSBBXBNffiSBBBBBBflBSIiBEBSBBBEBEHBBMIBSUBMBMM. Sedert 1871 heeft Europa een ge weldige vlucht genomen. Vooruitgang op gansch de lijn! En welke voor uitgang dan nog! Wie ooit De Be schaving van Europavoor die pe riode ivil verhandelen, kan er een schitterende doktorale thesis aan hebben. Maar die ontzaglijke vnt- plooiïng heeft feitelijk niet belet dat 1914-18 een formidabele katastroof geworden is. Terwijl iedereen zich vergaapte aan de eindelooze mira kelen die dag in dag uit de wereld in stormpas naar de perfèktie voer den, brouwden de heeren diplomaten een drankje van een ontstellende kracht. Niemand gaf acht op de intrigues, de geheime onder-onsjes, het gekon- kelfoes, de menigvuldige zetten van de Europeesche diplomatiek. De uiter lijke ontwikkeling van het mensch- dom was een gedroomde afleiding voor het duistere werk der buiten- landsche politiek. De uitkomst kennen we. V/elnu onze tijd heeft niets te be nijden aan de vooroorlogsche perio de. In plaats van vooruitgang heb ben toe nu de krisis waarvoor we ons de hersenen leeg schudden en intus- schen gaat de diplomatiek haar gang. Thans zijn het de ekonomie en de binnenlandsche politiek die als blik semafleider dienen voor de geheime nissen van de rijksleiders. Het resultaat zou wel tot een twee de uitgaaf van 1914 kunnen leiden. Waarom ook niet, vermits de gevolg de methode identiek is. En als toe in 1914 met de beschaving in top tot de oorlog kwamen, zal het nu de krisis niet zijn die de katastroof zal ver mijden. Vanaf het traktaat van Frankfort in 1871 werd de vrede geharnast en gespoord. Frankrijk kon het moeilijk aanvaarden dat Elzas en Lorreinen onder Duitsch mandaat kwamen en Duitschland, niettegenstaande zijn overwinning, moest op zijn hoede blij ven. Vandaar de wedloop naar bewa pening en het zoeken en tasten naar evenwicht of overwicht. Na tal van wisselvalligheden, die een schitterende illustratie zijn van de geheime diplomatie in dienst van het imperialisme was men erin ge slaagd twee blokken recht te krijgen, die de Europeesche balans in even wicht zouden houden: Italie-Duitsch- land-Oostenrijk contra Engeland- Fr ankrijk-Rusland. De overwinnaar van 1870 werd in- tusschen zoo arrogant (de psycholo gische invloed van een overwinning is inderdaad merkwaardig) dat het nu nog velen verwondert dat het tot 1914 geduurd heeft vooraleer de vlam oplaaide. De gewapende vrede, magistraal gedekt door de Europeesche bescha vingsexpansie, kreeg aldus een schit terend beslag. De les is echter niet voldoende hard geweest. De Europeesche koers van nu volgt net dezelfde weg als die van na 1871. Merken we terloops nog aan dat de waarde van gesloten ver dragen zeer relatief is, want Italië liet zijn beide bondgenooten in den steek. Duitschland en Frankrijk zijn nog steeds de groote vedetten. Alleen zijn de rollen omgekeerd. De revanche overwinning van onze weslerburen heeft merkioaardig genoeg dezelfde invloed als de overtoinning van 1870 op de Duitschers. Wie eenmaal ge wonnen heeft verliest niet graag het prestige der zegepraal. En wie in 't zaad beet, tracht zoo gauw mogelijk de vernedering te boven te komen. Dergelijk spelletje kan zich nog tot in het oneindige herhalen. En het is op iceg om zich te her halen! Waarom zou de uitkomst dan verschillen We geven graag toe dat er een moment van helderheid geweest is, wanneer te Genévc de Volkerenbond ingesteld werd om de wereld van konflikten als di t ren 1914 te belioe- tterv. - Maar waar zijn de resultaten? En vooral waar zijn de leden? Het vol staat toch niet periodiek een reisje te ondernemen naar Genève, er wat te palaberen, om achteraf het tegen overgestelde te beoogen en tot stand te brengen. Een volkerenbond veronderstelt de toetreding van alle landen met de loyauteit en het vertrouwen tot grondslag. Een volkerenbond werkt in volle licht en beheerscht de gan- sche ivederlandsche politiek. Waar is dit allemaal te vinden? Waar zijn Duitschland? Japan? Rus land en AmerikaEn hoevelen gaan naar Genève met tegenzin. Niemand laat zich nog beetnemen aan de illu- sionnist van de Zwitsersche hoofd stad. De neutralen werden eerst en voor al stelselmatig achteruitgesteld. Wie gevochten had, kreeg belang en in vloed. Wie zich koes gehouden had, verloor alle voornaamheid. Er was ook de tegenstelling klein- groot. Verder de ivrijvingen van land tot land en eindelijk de rivaliteit tusschen de gewezen verbondenen onderling en het duel Frankrijk- Duitschland. De diplomatie heeft het werk van Genève ofwel a priori verhinderd of wel te niet gedaan. De traditioneele eerste rol van de diplomaten werd eenvoudig doorgespeeld. Waar er na 1913 kaart op tafel moest gespeeld, werd er juist als na 1871 gewerkt en geïntrigueerd. Er is een Volkenbond of er is er geen. En als het te Genève serieus gemeend is; dan zijn er noch offen sieve, noch defensieve verdragen noodig. En als men mordikus aan al die traktaten en bondgenootschappen vasthoudt, dan ontneme men ons de illusie van Genève. Wanneer Frankrijk te Genève komt met een treffelijke lijst geslo ten verdragen in portefeuille, dan mag het werkelijk een groote mond opzetten. Frankrijk in den Volkeren bond dat is Frankrijk, Belgie, Polen, Tcheko-Slovakije, Roumenie. Straks geraakt Rusland er nog bij en valt Polen misschien af. Er is dan nog een Balkanpakt. een aantal verdragen tusschen Rusland en zijn buren, de Itdliaansch-Hon- gaarsche verstandhouding, de pogin gen van Duitschland om Oostenrijk in zijn spoor te krijgen, zonder te ge wagen van de ivrijvingen in Azie en Zuid-Amerika. Voor dergelijke schotel is de Ge- neefsche saus bepaald ontoereikend. De eerste viool wordt echter door Frankrijk gespeeld. Het Fransch im perialisme zal weldra het vroegere Duitsche niets te benijden hebben. En het is vanzelfsprekend dat Duitschland niet zinnens is zich zoo maar eenvoudig te laten leiden. De rassentheorie is er niet voor niets. L'histoire est un perpétuel recom mencement. De wapenfabrikanten kunnen zich verkneukelen. Hiervoor leze men Paul De Mont's Internationale der Wa penfabrikanten Het komende Saarreferendum zal de Fransch-Duitsche rivaliteit nog verscherpen. En meteen als terugslag de bewapening der overige landen opdrijven. Resultaat: 1914 nummer twee. Doch zelfs een oorlog is niet meer be kwaam om vrede te baren. Dit belet (Zie vervolg onderaan 4' kolom). In de kleine, stemmige kloosterkerk der priesters van het Heilig Hart te Elsene, had Zondag IJ. in den voormiddag, de plechtige bisschopswijding plaats van Mgr Verfaillie, geboortig van Hooglede, apostolisch vicaris van Stanley-Falls, in Belgisch Congo. Ditmaal was het Z. Em. Kardinaal Van Roey zelf. bijgestaan door Hunne Excel lenties Mgr Rasneur, bisschop van Door- nijk. en Mgr Lamiroy, bisschop van Brug ge. die deze verheven, hooge priesterlijke wijding in de schittering van liturgische gewaden en symbolen toediende. Ook Z. Exc. Mgr Dellapiani, apostolisch dele- gaat voor Belgisch Congo, die voor het oogenblik in Belgie vertoeft, woonde de plechtigheid bij. De ZZ. EE. HH. Pastoors van Hooglede en Gits, alsmede vele officieren en hooge koloniale ambtenaren waren op de plech tigheid aanwezig. Zooals reeds herhaalde malen hier ge zegd. wordt in den loop van den zomer te Harelbeke een gedenkteeken ingericht ter nagedachtenis van onzen wereldbe- roemden Vlaamschen Toondichter Peter Benoit. Het gedenkteeken is van de hand van beeldhouwer Jozef Cantre. Het secretariaat der Peter Benoit Ver- eeniging dqclt thans mede, dat deze ma quette tan af 27 Mei in de meeste Vlaamsche steden ten toongesteld is. Het beeld komt niet in den handel en wordt slechts geschonken aan de be- schermleden der Peter Benoit Vereeni- ging, die tenminste RW fr. storten. De verwezenlijking van dit beeld is evenwel nog steeds in gevaar cn het zou de Vlamingen niet tot eer strekken moes ten zij ter gelegenheid van het eeuwfeest der geboorte niet met alle kracht de op richting van dit monument eischcn en de kleine noodige opoffering doen om daar van de verwezenlijking mogelijk te maken. Dat Oost- en West-Vlamingen loten koopen van de Peter Benoit tombola. Dat iedereen de luxefoto jjestelle van de maquette van het Peter-Benoit-beeld (3 fr. per foto). Dat elk kunstminnend Vlaming, elke Vlaamsche Vcreeniging beschermlid wor de om in het bezit van het 50 cm. hooge prachtbecld te kunnen komen. De lijst der ecreledcn wordt gepubliceerd. Men storte minimum 100 fr. op post- checkrckening 4041.19 der Peter Benoit Vcreeniging te Harelbeke. Vanaf 200 fr. wordt een beeld in gebakken speciale aarde geschonken. Het Standbeeld van Peter Benoit zal plechtig onthuld worden, op 29 Juli, te Harelbeke. in de nabijheid van het ge boortehuisje van den Meester. VOORLOOPIG PROGRAMMA: Te 10.30 uur: Thebaansche trompetten van op den toren - Triomf klokkengelui. Te 11 uur: H. Mis - Motetten van Pe ter Benoit. Kanselrede. Te 12.30 uur; Noenmaal per inschrij ving. Te 14.45 uurBazuiflgcschal van op (Jen toren. Te 15 uur: Onthulling van het monu ment. Redevoeringen en samenzang door het volk. Te l(i.30 uur: Beiaardconcert. Te 17 uur: Uitvoering der cantate Vlaanderen's Kunstroem» door 1000 zangers en muzikanten. A UITGIFTE VAN EEN BIJZONDEREN «PETER BENOIT» POSTZEGEL Ter gelegenheid van de 100® verjaring van de geboorte van toondichter Peter Benoit, wordt er een bijzonderen post zegel uitgegeven van 75 c. met een bij taks van 25 c. ten bate van het Fonds, gesticht om een gedenkteeken ter herin nering aan voornoemden kunstenaar op te richten. Die zegel zal van 1 Juni 1934 af, gedu rende 6 maand, in al de postkantoren te koop worden gesteld. Ten gevolge de onderhandelingen ge voerd door de Belgische Regeering met de mijnbazen is men tot akkoord gekomen voorloopig alle vermindering der loonen der mijnwerkers uit te stellen. Aldus wordt een algemeene staking in de mijn- bekkens vermeden. op pottcheckrckening nummer 15.570 van V. SANSEN-VANNESTE, Poperinee, en ona blad wordt U wekelijks toegezonden van nu tot Nieuwjaar. Abonnementsprijs voor FRANKRIJK van nu tot einde jaar: 21,70 fr. «BBBBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBBBB BEN KOOPER, komptant, van Schrijven met teekeningen en prijs Office Pubiicité, Bruxeltes, G. M. N. BBBBBBBBBBB verdwijnen spoedig/ s door een pot S1 In nllz» A rvzvtnzil/on In alle Apotheken. •niet dat men deze slechte oplossing gewoonlijk boven elke andere ver kiest. Zijn er andere? De ontwapeningskonferentie.' Ein delooze besprekingen, die, indien ze iets opleveren, niet gesanktionneerd kunnen worden. De dag dat de regeerders de wer kelijke vertegenwoordigers van het volk, de dragers van het nationaal gevoel, de dienaren van de gemeen schap zullen geworden zijn, kan er ernstig begonnen worden. Hiervoor hoeft echter allereerst een onwrikbare loyauteit verondersteld te worden. Wilde men het primaatschap van Rome aanvaarden, dan zou het rap per gaan. Doch dat zal wel niet. Intusschen is er maar één weg: onverdroten te arbeiden voor de nieuwe mensch en de nieuwe ge meenschap. Dit is echter werk van langen duur. waarvoor onze generatie hoeft te zaaien zonder veel hoop op oogst. Die zal voor anderen zijn... als hij komt. (Verboden nadruk.) Herwig. We hebben nu drie jaar in de loopgraven gevochtenzegt Minis ter Jaspar, nu gaan we over tot het offensief. Inderdaad, gedurende dien tijd heeft Minister Jaspar al zijn aan dacht gevestigd op dat ééne pro bleem: het evenwicht der begrooting. Dat was een gezond standpunt. Nu voegt hij erbijMaar het evenwicht in de begrooting om werkelijk te zijn moet beantwoorden aan het even wicht in de binnenlandsche econo mie. Welnu, tot nu toe was dat niet het geval en de regeering heeft dit te veel en te gemakkelijk uit het oog verloren, in de veronderstelling dat de crisis voorbijgaande was en dat het voldoende zou zijn enkele kwade jaren te doorzien in afwachting van de economische herleving. Het feit dat de crisis in 1934 scher per vormen heeft aangenomen, in Belgie, terwijl de werkloosheid ver minderde in de andere landen, heeft nu ook de regeering overtuigd van de noodzakelijkheid om van politiek te veranderen, den loopgravenoorlog op te geven om over te gaan tot een algemeen offensief. Het heeft inderdaad geen zin ieder jaar het evenwicht in de begrooting te herstellen, door nieuwe lasten. Deze nieuwe belastingen verzwaren dan de productiekosten en zijn een onmiddellijke oorzaak van nieuwe werkloosheid en minder inkomsten voor den Staat. Met de politiek van afwachting, wordt nu radikaal afgebroken. Eer lijkheidshalve moeten wij erkennen dat Minister Jaspar het probleem ineens in zijn vollen omvang heeft bloot gelegd. Het is te hopen dat de verwezenlijking even kordaat en even stelselmatig zal worden doorgevoerd. Deflatie of aanpassing van het le ven aan het lager niveau van de we- reldprijzen, is een noodzakelijkheid. De angel-saksische munten beheer- schen de wereld. De daling van het pond en van den dollar tot zestig procent van de vroegere waarde, werd algemeen gevolgd door een evenredige inzinking van de wereld- prijzen. In Engeland, in de Engel- sche dominions, in Japan, in de Noorderlanden, in de Vereenigde Sta ten werden door de muntontwaarding alle posten van de prijsberekening in dezelfde verhouding naar omlaag gebracht: de algemeene onkosten, de belastingen, de loonen, de intresten. Percentsgewijze is de prijsberekening dezelfde gebleven. Bij ons is de ver houding anders door het feit dat de grootste posten als algemeene on kosten, belastingen, vervoer, enz., niet gewijzigd zijn. Door een nieuwe devaluatie zou de oplossing gemakkelijk zijn. Maar de regeering neemt radikaal positie te gen iedere devaluatie en volgt hierin de politiek van Frankrijk, Italië, Zwitserland en Nederland. Zij oor deelt dat in geval van devaluatie, het redmiddel slechter is dan de kwaal. Aan die politiek twijfelt nie mand meer. Daar blijft dus maar een uitweg: de stelselmatige aanpas sing van het openbaar en het pri vaat leven aan het lager peil van hqf pond. Op dit oogenblik is het levensin dex 25 per honderd gedaald tegen over het hoogste cijfer. Wanneer al les wordt teruggebracht tot de hui dige verhouding van de levensduurte, dan zal het indexcijfer daardoor zelf nog gevoelig dalen, zoodat wij wer kelijk positieve resultaten mogen ver wachten van deze nieuwe politiek. Maar het moet stelselmatig gebeu ren en het moet algemeen zijn. Al leen in die voorwaarden is het mo gelijk het nominale inkomen te ver minderen zonder de koopkracht te verminderen. Een wanverhouding tusschen levensduurte en loonen zou den toestand "nog verergeren door eea binnenlandsche crisis. Alleen wan neer inkomen en uitgaven evenredig verminderen voor iedereen, blijft de zelfde koopkracht, dezelfde omloop van goederen, dezelfde welvaarc. Mi nister Jaspar doet daarom een be roep op de medewerking van het pri vaat initiatief. Hij geeft eerst het voorbeeld door vermindering van sommige lasten die zwaar drukken op de produktie en door een nieuwe vermindering van de uitgaven te voorspellen. Maar hij vraagt een gelijkaardige geste van wege de banken, vanwege de eige naars, de vrije beroepen, dokters, apothekers, advokaten, architecten, de openbare of private inrichtingen voor waterleiding, gas, electriciteit, ver voer en dergelijke. De deflatie moet algemeen zijn. Tot nu waren alleen de exportin- dustriën, zooals de Textielnijverheid, aangepast aan de wereldprijzen. De rest moet nu volgen. Minister Jaspar vraagt vrijwillige medewerking. Wanneer dit niet vol doende blijkt te zijn zou hij moeten uitzien naar andere middelen. Wij denken dat er zeer veel kan gedaan worden door actieve tus- schenkomst vanwege de regeering en onrechtstreeksche druk. Het welsla gen van die politiek hangt af van de algemeene onvoorwaardelijke me dewerking. Wij moeten den rijkdom herschep pen door productieven arbeid. Arbeid, productieve arbeid is in derdaad voor een land de grootste bron van rijkdom. Het verheugt ons dat Mijnheer Jaspar dat heeft inge zien. De laatste jaren werden de pro ductiemogelijkheden van de nijver heid meer dan eens belemmerd of onmogelijk gemaakt door onzinnige reglementeering of zware taksen, als de taksen op het vervoer, de taksen op de drijfkracht, sommige luxetak sen waarvan de opbrengst nooit kan opwegen tegen het verlies ontstaan door vermindering van productie. Wij verwachten nu de praktische toepas sing van de nieuwe politiek in ver band met dezelfde problemen. Alleen moeten wij voorbehoud ma ken op het pessimisme van Minister Jaspar in den strijd van het econo misch nationalisme in andere landen. De Staat heeft hier niet alles gedaan wat mogelijk was om den uitvoer te bevorderen door een actieve handels politiek, een politiek van delcredere, het inrichten van compensatiekas^ sen, enz. Het heraanpassen van het econo misch leven aan de tegenwoordige wereldprijzen, is een eerste vereischte natuurlijk. Maar de bedoeling moet toch zijn den uitvoer te verhoogen en dit in winstgevende voorwaarden. Vele nijverheden koopen de grond stof in den vreemde en verkoopen in het buitenland het grootste deel van de gefabriceerde produkten. De mar ge tusschen beide prijzen is het loon voor onzen arbeid. Het is natuurlijk van belang dat deze marge voldoen de zij om alle onkosten te dekken, maar het is niet minder noodzakelijk dat de bestellingen overvloedig wor den om aldus werk te verschaffen aan de vier honderd duizend werk- loozen. Aldus zouden zij leven van productie ven arbeid van het buiten land, terwijl de ondersteuning van diezelfde werkloozen op dit oogenblik weegt op de algemeene productiekos ten van de nijverheid door de even redige verhooging van de belastin gen. Dit moet het gevolg zijn van de aanpassing van de binnenlandsche nijverheid aan de lagere prijzen, die thans reeds worden toegepast in de export-nijverheid. Aldus wordt het evenwicht her steld. H. K. V. EEN WELGESLAAGDE TOCHT DER FRANSCHEN CODOS EN ROSSI De Fransche vliegers Codos en Rossi zijn Zondag 1.1. in den morgen, te Le Bourget opgestegen met het vliegtuig Joseph Le Brix met de V. S. van Amerika als bestemming, aiover den At- lantischen Oceaan. Zij hoopten hun eigen afstandsrekord dat zij in Oogst 1.1. met een vlucht van 9.000 Km. zijnde van New-York naar Rayak (Syrië), te verbe teren. Hun oorspronkelijk doel was San Diego in Californië, maar wegens een defekt aan een motor, het trillen der vleugels en der schroef, maakte zulks het doorzetten van de vlucht onwenschelijk en zij besloten dan maar te New-York neer te strijken. Dit geschiedde na 38 uur en 28 minuten vliegen. Hun rekord hadden de Franschen Codos en Rossi dus niet geklopt. Zij werden met groote geestdrift ontvangen te New-York alwaar zijten stadhuize ontvangen werden. Hun tocht zullen zij evenwel niet voort zetten. Door de Fransche Regeering werdm zij benoemd tot kommar.deur in het Ecre- legioen. 'CODOS en ROsSI, de koene Occaanvlicgers. Het vliegtuig Joseph Le Brix waarmede Codos m Rossi hun vlucht slaagdeik NOG EEN ANDERE WELGESLAAGDE OCEAANVLUCHT Uit Senegal vertrok Maandag 1.1. het vliegtuig Are en Ciel ook een Fransch vliegmachien, met bestemming van Zuid-Amerika. De - Are en Ciel bestuurd door Mermoz, landde te Natal (Zuid-Amerika) aan, na 16 uur en 13 minuten vliegen. Mermoz werd evenals Codos en Rossi verheven tot kommair- deur van het Eerelegioen.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 1