JEREMIAS Het afgrijselijk drama van Pollinkhove DE ALBERTINA Plechtige Inhuldiging van Eerw. Heer PECCEU [Kunstgebeurtenis van belang te Veurne Plechtige Inhuldiging van Eerw. Heer JACOB r v&n het machtige dramatische spel TOT PASTOOR VAN KORTEMARK. GEMAK EN SPARING GEBROEDERS AMAR... TOT PASTOOR VAN VOORMEZEELE. CLAEYS CAMIEL VEROORDEELD TOT LEVENSLANGE DWANGARBEID HET NIEUWE WETSONTWERP OP KORTENDRANKVERBRUIK AANBESTEDINGEN Uitslagen der Aanbestedingen ZONDAG 22 JULI 1934, te 7 u. «tipt, met goedkeuring van 't Stadsbestuur, jyENLUCHTOP VOERING OP VEURNE'S GROOTE MARKT door STEFAN SWEIG. J)federlandsche tekstbewerking en regie van Pater J. Boon, C. ss. R. Meer dan 100 Spelers. Nieuwe Kostumeering. Muziek van Art. Meulemans. JEREMIAS VERVLOEKT DEN KONING. (5" Deel.) Te 6.30 uur zullen de bazuinen van op Hen kerktoren het spel aankondigen. Te 7 uur klokslag vangt het spel aan. De laatste bedrijven zullen in de duisternis gespeeld worden, terwijl kleurbelichting heel het gebouwcomplex in feërieken tooi Val zetten. Bazuinen en klokkenspel en $irène van op den toren gedurende het #pel. Alles zal te 11 u. gedaan zijn. I Waarschijnlijk speciale trams uit leper, poperitige en van de Kust. Kaarten5 frank. Voorbehouden plaat- ïen7 frank, te bevragen bij M. Em. DEMAREY, Sportkinstraat, tel. 54, of Ibij M. F. SIOEN, Groote Ooststraat, tel. 76, VEURNE. Voor vreemde groepen van 20 man 25 9ó afslag. Bij ongunstig weder gaat de opvoering door in St Jozefszaal op zelfde uur, en ook 's Maandags te 7 uur in openlucht, bij goed weder. NIEMAND LATE DEZE GELEGEN HEID VOORBIJGAAN. Wat er over is na aftrek van de al gemeene kosten is bestemd voor de Mis sies. Voor het Guldensporenkomiteit E. DEMAREY. Een volk dat zijn dooden eert is Sfeen groot volk! Dit blijft steeds waar. Bij de dood van Albert I, de stille Jninzame Vorst, heeft de volksziel Spontaan uiting gegeven aan hare 'droefheid; bij een plotse graf vond toet volk dat het zijn Vorst liefhad. Deze hulde is ook voor een Vorst de grootste: ten aanschouwe van de we- Teld, een volk dat weent om een man jdie heenging na zijne moeizame dag taak. Zij was er; wij hebben die hulde gebracht. Een gevoel evenwel, hoe Keilig, hoe diep ook geankerd in de jgiel vervaagt met de dagen... En dit Is geen ondank, maar het werk van !'den onverbiddelijken loop des tijds. pen volk dat een zijner Vorsten, een 'zijner kinderen wil eeren, zal een ^duurzamer spoor dezer vereering la- ,jten, het richt hem een monument 1pp van brons of steen. De geschiedenis van de oudste vol- Jceren is in dit opzicht dezelfde als ',Van de hedendaagsche. De mensche- Jijke ziel met in zich haar onverza digbare eeuwigheidsdrang, heeft in hare hulpeloosheid slechts dit lap- 1 middel gevonden; monumenten van brons en steen. Wij twintigste eeuwers die snel le- ,Ven, snel vergeten, hebben ook veel (Sneller gebouwd. Men heeft het aan schijn der aarde met schoone en Jeelijke steenen... versierd, men heeft gemonumenteerd en gedecoreerd in serie... en het heeft niet gebaat, een korte herdenking en de groote die "men wou vereeren kreeg rang in de pategorie der velen wier gedachtenis (Wellicht vroeger dan hun naam op jhet steen zal worden uitgewischt. 1 Albert I krijgt zijn monument. Zoo fail het het land. Een monument van 'Steen, ja, echter een steen dat niet [louter zal verzinnebeelden, maar wel |In den dienst van den geest de grootste diensten zal bewijzen aan 'jdit land. De herinnering aan Koning Albert 'die door deze nieuwe bibliotheek moet ^voortleven onder ons, is erdoor om- tetraald van een aureool van bree- |tiere, meer waarachtige menschelijk- heid, van diepen zin voor volksgroot heid. i' Van deze heeft men gezegd dat hij 'zijn volk leerde lezen, van gene dat (hij het leerde zingen, van Koning llfUbert moet men zeggen: hij wilde '[Voor zijn volk een hoogere cultuur jen wrocht ervoor. Zijne Echtgenoote jen zijn Zoon hebben gevraagd dezen .Wil te doen vereeuwigen. De Alber- Stina zet het werk van den Koning Voort. f Het moet wezen het monument van f'de Natie! Een gebouw ruim en mooi; koninklijk in opvatting en uitbouw; "opgetrokken volgens de nieuwste mid- 'delen der architectuur. Het moet wezen een bibliotheek faiet de meest moderne inrichting, waarvoor men ter les is gegaan bij de beste gelijksoortige instellingen. Het moet voorzien zijn van de ruimste wetenschappelijke documen tatie; geleid door de meest bevoegde bibliothekarissen van het land. Het moet vooral voor ons, Vlamin gen, die op het gebied van den geest weldra, wanneer onze eentaligheid eens ten volle zal zijn gevrijwaard, een glansperiode zullen te gemoet gaan, het werktuig worden om onze nog onopgevoede en aan zich zelf overgelatene volksmassa hooger op te tillen. Wij moeten er het oog op houden dat onze belangen hier in dit natio nale werk hunne rechte plaats be komen. Wij vragen dat onze biblio theek nauw contact met het Noorden zou aanknoopen. In dit nationale studieoord moeten wij alles vinden wat onze taalgenooten van over den Moerdijk aan wetenschappelijk werk presteeren. Het recht te putten aan de volle bronnen der wetenschap, en dit zooveel mogelijk in eigen taal, jdwingt ons daarop te steunen. Een nationale bibliotheek beoogt het welzijn der gansche Natie; de plaats der Vlamingen moet er groo- ter zijn dan in de huidige Konink lijke Bibliotheek wil dit oogwit ern stig nagestreefd worden. Ten slotte willen wij hier nog een gedacht vooruitzetten die de H. Ch. van Renynghe verleden week in Le (Sud> uitdrukte: «De Albertina is de bibliotheek van het Rijk en niet lechts van Brussel. De toegang er- •van moet vergemakkelijkt worden Ban de provinciebewoners. Een deel 'der provinciale inschrijvingsgelden 'gouden derhalve best aangewend worden om Tehuizente stichten gehecht aan de Bibliotheek. Daar zouden diegenen die enkele dagen te Brussel moeten vertoeven om er een bepaald vraagstuk te bestudeeren, hun intrek kunnen nemen en er, in een atmospheer van studie, vrucht baren arbeid verrichten. Deze vruchtbaarheid zou nog meer aangemoedigd worden ware het aan deze «pensionnaires» toegelaten hunne notas te nemen in hun stu deervertrek, liever dan dit te laten doen in de groote leeszaal die we in onze bibliotheken aantreffen. Deze verwezenlijkingen zijn van aard om aan de Albertina een waar nationaal karakter te geven; er het meest moderne instrument van te maken dat een volk hooger opvoert in de beschouwingen van den geest, die ten slotte de waarde geven aan dit volk. Moge de Albertina een heerlijk werk wezen! Wanneer in de komende tijden de herinnering aan den wereldoorlog zal vervaagd zijn tot een ver gedacht aan kruisjes en moederleed, dan nog zal de naam van Albert genoemd worden, niet zoozeer om den klank der wapens die erom heeft gezweefd, wel meest omdat hij het heil voor zijn volk zoo in leven als in dood heeft gezocht in hoogere cultuur, in meer menschelijkheid, opdat wij ten slotte een weinig meer waardig zou den worden, kinderen Gods genoemd te worden. Adv. Ant. Breyne. Het Provinciaal Comité van West- Vlaanderen, ingesteld ter vereeuwi ging der nagedachtenis van Koning Albert, heeft met geestdrift het voor stel van Z. M. Koning Leopold III, ertoe strekkende de ingezamelde fondsen tot het oprichten eener Na tionale Bibliotheek, te Brussel, bij getreden. De bevolking zal zich on getwijfeld eenparig schikken naar deze grootsche onderneming welke de intellectueele ontwikkeling van ge heel Belgie moet ten goede komen. Het Eere-Komiteit gesticht in West- Vlaanderen werd geplaats onder het Voorzitterschap van den Heer Baels, Gouverneur der Provintie, met als Onder-Voorzitters: Z. H. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge; HH. Baron Janssens de Bisthoven, Eere- Gouverneur der Provintie; Alfred Ronse, Voorzitter van den Provintie- raad, te Gistel; Generaal Mathias, Bevelhebber der Provintie; Senator Van Hoestenberghe, Burgemeester der stad Brugge. Het Uitvoerend Komiteit dat even eens gesticht werd, onder Voorzitter schap van den Heer Baels, Gouver neur der Provintie, telt als Onder- Voorzitters: Z. H. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge; HH. Generaal Mathias, Bevelhebber der Provintie; Senator Van Hoestenberghe, Burge meester te Brugge. De Burgemeesters der Provintie werden allen verzocht plaatselijke Comité's te stichten. Deze zullen eerstdaags hun werk kunnen aan vangen. Rechtstreeksche stortingen mogen gedaan worden op postcheckrekening Nr 3528, i Provintiaal Comité Ge- denkteeken Koning Albertdoor degenen die dit stelsel zouden ver kiezen. Met den verlaagden draaibaren melkbak van den Ontroomer Mélotte wordt veel tijd gespaard, meer dan 100 uren per jaar, volgens de 10.000 landbouwers in Belgie die deze laat ste jaren hun ontroomers van allerlei merken door den Mélotte met ver laagden draaibaren bak hebben la ten vervangen. KINDJE DOOR EEN HOLLEND PAARD GEDOOD TE MUIZEN Donderdagavond ging op den Leuven- schen steenweg te Muizen een paard op hol. Het wierp een kinderwagen om waar- In een eenjarig meisje zat. Het kind werd de schedel gekloven en op slag gedood. (■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BBB TE COURCELlfaS (Wallonië) WERD EEN VF ?W LEVEND GEROOSTERD Mevr. Temmerman ve Courcelles had een naphta vuurt je aangestoken. Plots ontplofte het ding, en de kleederen der ongelukkige vrouw vatten vuur. In één oogwenk waa de vrouw als een levende toorts. Ze was letterlijk verkoold, alvo rens men de vlammen kon uitdooven. EERW. HEER JACOB en de Eerw. Heeren Deken en Getuigen, alsook de Wereldlij ke Overheden op de Eere tribuun. Verleden Zondag, 17 Juni, had te Kor- temark plaats de plechtige inhuldiging tot Pastoor van E. H. Jacob, gewezen Pastoor te Ramskapelle, in vervanging van den zeer betreurden E. H. Dhaese, overleden. 't Was een warme zomerdag! Van daags te voren reeds zag men iedereen de hand aan 't werk slaan om den nieuwen her der een degelijk onthaal te bezorgen. Al le gevels waren prachtig versierd en de reeks sparreboomen die op de plaats aan gebracht werden, scheen een prachtige dreef met daartusschen een wemeling van kleuren. Om 3 uur werd de nieuwe herder ont vangen op de Landbouwschool door de H.H. Gemeenteraadsleden en de leden van den Kerkraad. Heer Eere-Notaris Tommelein, voorzitter van den Kerkraad heette hem: Welkom. Van op de tribuun, aangebracht in 't voorhof van de Land bouwschool kon de nieuwe Herder de prachtlgen stoet in oogenschouw nemen, na dat hem de herdersstaf was aangebo den geworden door drie kinders, die ter die gelegenheid een mooi versje hadden voorgedragen. Orde van den stoet: 1. Standaarddrager te paard met wa penknechten; 2. Groep ruiters; 3. Pompierkorps; 4. Muziek van Korte- mark; 5. Groep versierde velos; 6. Kinders der gemeenteschool; 7. Kin ders der vrije scholen; 8. Groep stu- deerende meisjes (zingend); 9. Con gregatie der jonge dochters met vaandel; 10. Vaandels van den H. Hartebond en den Jongelingenbond gevolgd van bonds leden. Misslegroepen: 11. Eerste Missionaris sen: Jezus en de 12 apostelen; 12. Zen delingen met bekeerlingen uit de missie landen: 13. H. Theresia van Lisieux, patrones der Missiën, met maagdekens; 14. Portret van Z. H. den Paus; 15. De drie Pauselijke Missiewerken: H. Kindsheid, Voortplanting des geloofs, St Pieters-Liefdewerk; 16. Groep zingende meisjes. Engelengroep: 17. Engelenbewaarder; 18. Koren der Engelen; 19. De Ko ningin der Engelen. Heiligengroep: 20. H. Agnes en 13 maag dekens; 21. H. Elisabeth van Hongarië; 22. en 23. H. Lutgardis en H. Godelie- ve, patronessen van Vlaanderen; 24. H. Barbara en martelaressen; 25. H. Catharina; 26. H. Margaretha en de 12 beloften van het H. Hart. Hulde aan Maria (vier zingende groe pen) 27. Maria's onbevlekte ontvangenis met maagdekens die bloemen en zinne beelden dragen; 28. Groep Maria's op dracht (Maria als kind opgeleid door Ste Anna naar den tempel)29. Groep Maria, Moeder Gods (Kersttafereel) 30. Groep Maria-Middelares (als Mede- verlosseres, met doorstoken hart, als Ko ningin, met kroon en scepter); 31. O. L. Vrouw van Lourdes met 't heilig kind Bernadette: zingende bergbewoonsters en maagdekens. Jezus-grocp: 32. Jezus en St Jan; 33. E. K. Vlag en E. K. jongens; 34. H. Tarcisius, martelaar van 't Allerh. Sa crament; 35. E. K. meisjes met zin nebeelden van 't Allerh. Sacrament. Parochiale groepen: 36. H. Carolus Bor- romeus, bisschop; 37. Monniken van Torhout brengen hier relikwieën van St Bartholomeus; 38. St Bartholomeus, apostel, patroon der kerk en parochie van Kortemark; 39. Ste Ceciliagroep zingt een welkomlied den nieuwen Herder toe; 40. Kerkraad, Gemeenteraad en Be ambten; - 41. Kruis en kandelaars; 42. Drie knapen die de herdersstaf aan bieden; 43. Drie maagdekens met de sleutels; 44. Z. E. H. Pastoor en gees telijkheid met eerewacht van E. K. jon gens; 45. Ruiters. In de kerk waren alle plaatsen bezet. De liturgische aanstelling werd gedaan door Z. E. H. Deken Verhelst van Tor hout, met E. H. Rubbrecht, Pastoor op St Jozef en E. H. Despot, Schoolopziener, als getuigen. Een korte doch treffende re de van den E .H. Deken maakte diepen indruk; de rede eindigde met het bidden van 'n De Profundis voor onzen goeien E. H. D'Haese. Met een Te Deum werd de plechtigheid in de kerk gesloten. Met een lunch werd het feest voortge zet. Onder de heildronken wenschte E. H. Deken van Torhout den nieuwen Pastoor een gelukkig verblijf ln zijn nieuwe pa rochie. Voerden ook het woord Heer Eere- Notaris Tommelein, voorzitter van den Kerkraad; Heer Burgemeester Louwaege, in naam van den Gemeenteraad en gansch de bevolking; E. H. Pastoor van Handzame ln name der bevolking van Handzame, waar E. H. Jacob 13 jaar lang Onderpastoor geweest was. E. H. Jacob dankte ontroerd en bracht hulde aan de nagedachtenis van den Z. E. H. D'Haese. Eerweerde Heer Jacob, uit gansoher herte wenschen we U «Ad Muitos An- nos Thans volgt de prachtige rede uitge sproken door Heer Eere-Notaris Tomme lein, tijdens den lunch. Eerweerde Heer Pastoor, Als wanneer over veertien dagen hier de mare kwam van de benoeming van den nieuwen herder, was seffens en spont aan de algemeene blijde roep onder het volk wij hebben een nieuwen Pastoor! Met alle eerbied voor de nagedachte nis van den vorigen herder, de E. H. Pas toor D'Haese, mag ik dus hier lulde en met overtuiging de feestkreet doen weer klinken De herder stierf, leve de her der! Het herderschap onzer parochie onder ging deze laatste tijden aanhoudend ver anderingen: het wierd getroffen, het wierd verheerlijkt: Inderdaad, eerst was het het ontslag van een herder, vergrijsd in zijne verdienstvolle zending; daarna de blijde inhuldiging van zijnen opvolger; wat later het afsterven van den grijsaard en daaropvolgend het heengaan naar de eeuwigheid van den pas gevierde. Gelukkig mag het heeten, dat de ge dachte van duurzaamheid nergens sterker tot uiting komt dan ln de priesterlijke weerdigheld, in het priesterlijk ambt, zoodat de herder van gisteren als deze var. heden en deze van morger.. altijd en onafhankelijk van en boven zijnen per soonlijken naam, zijne persoonlijke gaven en eigenschappen, altijd zeg ik. de pries ter blijft, de zielenherder, kortweg de ge zegende die komt in de naam des Hee ren, om goed te zijn, om goed te doen. De E. H. Jacob, Gods nieuwe afgezant onder ons, is voor ons geen onbekende; hij Is een kind der streke; voormij, ik ben fier het te mogen zeggen, is hij een dorps genoot: hij hoeft dus geen kennis van onzen bijzonderen volksaard, op zijne nieuwe parochie op te doen; hij werd er in geboren, hij is er in vergroeid, hij ademde hem in, aan den huiselijken haard en huldigt zijne overleveringen, even als hij ons wezen, ons denken, ons voelen doorgrondt, beseft, medevoelt en liefheeft. Hij bleef op min of meer naderen af stand, in die streke voortleven: Onder pastoor te Handzame, dan te Torhout. Pastoor te Ramskapelle, thans in ons dierbaar Kortemark. Zijn leven gelHk zijne ziel beweegt, in den kring van het hert van Vlaanderen, zooals hij zelf uit riep als wanneer hij bij mij, zijn eerste bezoek heeft gebracht. Dat gij te Kortemark welkom zijt E. H. Pastoor, daarvan hebt ge U zelf reeds kunnen overtuigen; de geestdriftige op tocht, de algemeene bevlagging en de blijde feeststemming, welke hier heerscht, zijn er een Waarblijkend bewijs van. Het is schier overbodig E. H. Pastoor hier aan U te zeggen, aan U, die onze parochie kent, hetgeen ik ook zegde bij de inhuldiging van E. H. Pastoor D'Hae se, dat gij hier zult vinden, een volk na'ar uwen zin, den kristen zin: Kinderen zult gij vinden, die voor U buigen om een kruiSke van uw hand. Jongelieden zult gij hier begroeten, jongens, meisjes van een vroom geslacht, die in deze nieuwe tijden, nog vatbaar zijn voor al wat waar en edel Is en in levensernst hun ideaal, 't geluk en hoog ste schoofiheid zoeken.» Mannen en vrouwen zult gij zien in le vende en bloeiende bonden en genoot schappen vereenigd; met een woord een vredelevend en deugdzaam volk, eene gansche gemeen schap zult gij aantreffen, die zijn pries ters eert en bemint, en difl^fetter zijde zal staan, niet enkel met de vlag, maar met plichtsbesef, werkkracht en getrouwe toe wijding. Met zulk vooruitzicht E. H. Pastoor, moogt gij betrouwend op den Heere en betrouwend op uw volk, .uwe nieuwe zen- dingsbaan opgaan. Als voorzitter van den kerkraad wensch ik U, E. H. Pastoor, namens al uw paro chianen een hartelijken welkom opdat gij hier gedurende vele jaren gelukkig èn vruchtbaar priesterwerk moget verrichten. Heildronk uitgesproken door Heer Bur gemeester Louwaege. Eerweerde Heer Pastoor, Eerweerde Heeren, Het is me een groot genoegen in naam van den gemeenteraad en van de inwo ners dezer gemeente U welkom te zeggen en U te huidgen. We&om en hulde is de beteekenls van het feest van dezen dag: is hetgeen spreekt uit de opschriften en versiering; welkom en hulde zijn de gevoelens die alien vandaag hebben bezield en die ik met vreugde onder woorden breng en her zeg: Welkom als vertegenwoordiger van den Heer, als Herder in deze parochie, als geestelijke Vader van alle geloovigen. Hulde om het verheven werk dat ge on der ons komt verrichten en om de gees telijke belangen die ge komt dienen. Het ligt in de lijn van eenieders recht matig verlangen, bij 't aanpakken van een nieuw werk, van kwaad bewaard te zijn, en gezegend te worden met geluk en daarom E. H. Pastoor, wenschen we van harte dat, nu ge bekleed met nieuw ge zag andere wegen opgaat, uwe herderlijke loopbaan niet enkel moge bevrijd blijven van tegenspoed maar rijk zijn aan voor spoed en geluk, vele jaren lang. Wat ons aangaat, we zien ln dit feest benevens een verwelkoming en een huldi ging, de bezegeling van de vriendschap pelijke verhouding die burgerlijk en gees telijk gezag in 't verleden hebben ver eenigd en een waarborg om ln de toe komst het verleden terug te vinden. Onze katholieke godsdienst is de leering van het goed en van vrede en bijgevolg haar verkondiger de strijder voor het goed en de bode van den vrede Ook onze wensch ls wel te doen, om alzoo het geluk van allen te dienen en de vrede te be werken. Daarom zullen we met U mede werken, U steunen waar het past en kan, en zal ons harmonlseerende werk elk van zijnen kant het zijne medebrengen tot het algemeen welzijn van de parochie. Ik besluit en trek nog eens mijn wenschen samen ln dezen zin: Moge alles te Kor temark welgevallen en mocht ge nimmer of nooit den dag beklagen waarop ge van Ramskapelle naar Kortemark zijt ver huisd. Men bericht ons dat de speciale treinen welke het enorme materiaal, de menage rie en de 16 olifanten van Circus AMAR vervoeren op Woensdag 27 Juni om 9.15 v. m. aankomen op het station te leper. De Directie van Circus AMAR verzoekt alien wier vrije tijd hen ln de gelegen heid stelt, de aankomst van het reusach tige materiaal, de wilde beesten, de 16 Olifanten, de paarden, tijgers, leeuwen, witte beren, enz. bij te wonen, en zich ver volgens te begeven naar het terrein van de circus om het opbouwen gade te slaan, dat door een daartoe speciaal getraind personeel, allen gekleed ln genummerde uniformen, met den grootsten mogelijken spoed en in volmaakte stilte wordt uit gevoerd. Ook de 16 olifanten verleenen hun hulp, ziet hoe ze de verschillende wagens op de aangewezen plaats duwen. Overtuigd U hier van de belangrijkheid en rijkdom van deze onderneming. Circus AMAR heet dan ook niet voor niets de Fransche Barn urn Circus AMAR spant d» kroon. Op Zondag 17 Juni, begunstigd met al lerschoonste weder, heeft hier de plech tige inhuldiging plaats gehad van den nieuwan herder, E. H. Pecceu. Gansch de bevolking heeft geijverd om het waardige feest zoo goed mogelijk te doen lukken. De Kruisstraathoek had waarlijk zijn best gedaan: 2 poorten en een bloemenweelde aan de huizen. Klokslag 3 uur brachten ruiters en wiel rijders onze nieuwe Pastoor tot bij de ingangspoort waar de Heer Burgemees ter Bartier de nieuwe herder in naam der ingezetenen welkom heette en hem vele vruchtbare jaren toewenschte. Op de tri bune bij de tweede poort werd de stoet in oogenschouw genomen. Waarlijk alle deelnemers halen eere van hun werk. Er was noch last noch moeite gespaard geweest. Proficiat man nen! Er was zelfs een kleine ve: lassing. De molen Oud Voormezele 1794-1914 wilde de sterkte van zijne wieken beproe ven tegen de bovenkant der poort. Ge lukkig. Emiel mag gerust zijn; hij zal nog lange jaren zijn koffie kunnen malen met zijn windmolen. Bij den aanvang van de dorpplaats die voor de gelegenheid op haar piekebest stond, kleedden de Eerw. Geestelijken zich aan in het Schoolhuis, alwaar de jonge Georges Six de Eerw. Herder den herdersstaf aanbood. Bij de kerkdeur werden de sleutels overhandigd door de kleine Yolande Desmadryl. Tijdens de ingetogen en treffende plechtigheden in de kerk. leerde de Z. E. H. Deken Vermaut ons de nieuwe herder kennen als een ijverige, diep godsdienstige priester, die de parochianen van Voorme zele op een vaderlijke wijze zal lelden, helpen en bijstaan. Na dit alles bracht het muziek van Dik- kebusch de stoet van genoodigden naar het klooster, waar tijdens den lunch de Harelbekenaren hunnen dank maar te vens hun spijt uitdrukten om den goeden priester die ze uit hun midden zien ver trekken en waar de Voormezelenaren hun nieuwen herder vele jaren toewenschten alleszins langer dan vier jaren, zei kerkmeester Molein. Een dankwoord van Eerweerde Heer Pastoor besloot het feest. Al de parochianen die op eene of an dere wijze hunne medewerking hebben verleend tot het wellukken van de plech tige inhuldiging van Eerw. Heer Pastoor wezen hier dank gezegd. Opschriften geven wij aanstaande week. De tribjun waar de Herder en de andere Overheden de itoet in oogenschouw zullen nemen. De nieuwe Herder met de Geestelijke Overheden op weg naar de kerk. 19BZBaC3!aB9IBBBSBSSHS9!lHHII&aKfSBS3Buia&l3SSI93C]S3SHl!QBIBI DE DUITSCHE MINISTER GOEBBELS TE WARSCHAU Het afreizen der MinUtart naar een naburig land om er pcÜtleke toestanden te bespreken komt fn de gewoonte. De Uuitsche Minister Goebbels reisde ook naar Warschau, hoofdstad van Polen. Hier hebben wij van links naar rechts de H.H. von Moltke, Minister Goebbels, de Poolsche Minister Pieracki, die korts daarna vermoord werd, en de Professor Zielinscki, bij de aankomst van Goeb bels te Warschau. lasflEssaaaassasMZBaEi^aigsKEasnaaEHH&aBgMasiiBSflzsasaaa ASSISENHOF VAN WEST-VLAANDEREN Camiel Claeys wordt door de gendarmen naar da gerechtszaal gebracht. De debatten in de gruwelijke misdaad te Pollinkhove, begonnen op Donderdag en Vrijdag 14 en 15 Juni, werden Zaterdag voormiddag 16 Juni voortgezet, 't Was rond 12 uur wanneer de heer Dewilde, substituut van den heer Prokureur des Konings en de heer Sabbe, advokaat aan de Brugsche balie met rekwisitorium en pleidooi gedaan lïadden. De deuren der zaal werden toen aan het publiek geopend voor het laatste be drijf van de akelige gebeurtenis. De heer voorzitter gaf lezing van de reeks vragen die aan het antwoord van de Juryleden werden voorgelegd. Er waren niet min dan tien hoofdvragen en twaalf subsidiaire vragen, die in geval van ont kennend antwoord op de hoofdvragen, moesten worden beantwoord. De gestelde hoofdvragen waren de vol gende; 1. Ij Claeys Camiel plichtlg van moord op Persoone Madeleine? 2. Is Claeys Camiel pil ch tig vrijwillige slagen te hebben toegebracht aan Per soone Madeleine? 3. Is Claeys Camiel plichtlg onnoembare daden te hebben gepleegd op Persoon» Marle, min dan 10 Jaar ea dit op ten minste drie tijdstippen? 4. Zijn er verzwarende omstandigheden nopens de derde vraag? 5. Zijn er verzwarende omstandigheden als gezaghebbend persoon op het slacht offer? 6. Is Claeys Camiel plichtlg onnoembare feiten te hebben gepleegd op Persoone Madeleine meer dan 16 jaar? 7. Zijn er bezarende omstandigheden als gezaghebbend persoon op het slacht offer? 8. en 9. Heeft Claeys Oamlel onnoemba re daden gepleegd op zijn kind Claeys Martha en dit met verzwarende omstan digheden? 10. Is Claeys Camiel de wettige vader van Claeys Martha? Het ls over twaalf uur wanneer de Ju ryleden zich voor het antwoord verwij deren. Meer dan een uur blijven zij in hun kamer. Na het lange wachten klin gelt de bel en 'daar verschijnen de Jury leden. In een spannende stilte luidt het antwoord van den juryvoorzitter: Op mijn eer en mijn geweten... het antwooW ls ja. op de eerste en verder op al de hoofdvragen. Bet woord wordt onmiddellijk gegeven aan het Openbaar Ministerie. De achtB re heer substituut spreekt zijn dank uit over het bevestigend antwoord. Hij onder, lijnt de vreeselijke omstandigheden ran het drama en kent geen medelijden met den schuldig erkenden Claeys Camiel. Hij laat hem heelemaal over, zonder eenig mededoogen, aan het vonnis van het hof. Mr SABBE steekt nog een reddende hand uit. HIJ laat uitschijnen dat Claeys Camiel onder den oorlog als soldaat zijn plicht Jegens het vaderland heeft gedaan. HIJ ook was een noeste werker. Hij heeft gefaald maar kan nog opstaan. Claeys Camiel plaatst met wilde stem' een woord. HIJ roept het uit cht hij on- pllchtlg is aan de moord. Binstwijlen werpt hij schuwe blikken overheen de zaal. Het Hof verwijdert zich met de jury. leden. Thans duurt het niet lang, of daar hoort men de stem van den deurwaarder het Hof aankondigen. De beschuldigde wordt terug binnenge. leid en kijkt even woest voor zich uit... heelemaal een brutale kerel. De lange lezing van de vele artikelen uit het strafwetboek volgt. Op zeker oogenblik leest de voorzitter... wordt ge straft met levenslangen dwangarbeid... en Claeys Camiel springt woest recht en roept uit onrechtigDe gendarmen brengen hem tot bedaren. Eindelijk wordt het vonnis uitgespro ken en het klinkt in de doodsche stilte van de sombere «ssisenzaal Claeys Ca miel wordt veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid.Dit bevalt hoegenaamd den veroordeelde niet en hij schudt woest den kop en bromt nog altijd onplich- tigHij wordt weggeleid en breed den arm naar het publiek uitstrekkend, roept hij nog uit onplichtig veroordeeld. Dit was echter de meening niet van de menschen. Op veler gelaat kon men het aanzien dat er tevredenheid was op het gevelde vonnis. Het meisje dat zoo wreed aardig door een meer dan plichtvergeten- den vader om het leven werd gebracht, wanneer het huwelijk de dageraadzon had geworpen over een beginnend nieuw leven met een braven deugdzamen echtgenoot, was gewroken. Spijtig is liet dat in ons land, waar de alcoholplaag meer slachtoffers heeft gemaakt dan de oorlog, stemmen opgaan van misleiding, onzin en eigenbelang Men wil de menschen minder alcohol zien drinken, met hen de vrije gelegen heid daartoe te geven in alle herbergen! Onzin Iedereen zal en moet bekennen dat het genever- en kortendrank-alcoholisme veci verminderd is, door de wet die den kor- tcndrank-druppelverkoop verboden heeft Nochtans zou het alcoholverbruik moeten gestegen zijn daar de welstand sedert den oorlog alle verbruik heeft doen stij- gen. Het alcoholisme is verminderd! Waar zijn thans dc door genever gealcoholi- secrde werkers, landbouwers en burgers die men vóór den oorlog zooveel aantrof. Het is moeilijk om op onze dagen een kortendrank-gealcoholisecrdc te vinden, terwijl op dit gebied het tafereel van den vooroorlogschen toestand zoo treu rig en somher was. Hoeveel mannen die waarlijk verdier lijkt waren door den alcohol, want kor- tendrankverbruik maakt den dronkaard razend en ontneemt uit zijn hart all» gevoelens voor de nooden van teerge liefde vrouw, kinderen en familie. Een gehuwde vrouw die veslaafd was aan den kortendrank (dit was geen zeld zaamheid ten tijde der vcclgcloofde ge- nevervrijheid) zag dikwijls de helft ba rer kinderen ten grave dragen, dc andere helft zag ze kwijnen en dit kwijnen duur de tot in het derde geslacht. Van het bierklcoholisme zijn de ge volgen minder erg. Welnu wie zou durven op zijn gewe ten nemen, als vertegenwoordiger van het goed belang van het volk, het weder om medoogenloos aan die plaag over te leveren. Ongelukkiglijk men kent maar de wreedheid van een gecsel als hij woedt. Door het kortendrankverbruik zal nieu het bieralcoholisme ook niet verminderen. Men kan zeggen: Men kan thuis nu toch drinken. Ja maar, als men niet kan beschonken worden met den druppel in de herberg, heeft de familie, die altijd gekant is tegen zulk overtollig verbruik, daar verweer tegenals men mag in de herberg drinken, geen 1 Ook de gelegen heid maakt den dief. Het slijten van alcohol in den duik if fel overdreven door de voorstaanders def nieuwe wet. Want daar heeft men nof de brouwers die verbieden aan hunn» herbergen kortendrank te bestellen, om deze niet te zien gesloten worden. Het is waarlijk treurig itt onze wetgevend» korpsen en misleidende dagbladen zoo ee» taal te moeten hooren zooals nu het ge- va! is. Zal men durven zeggen dat met hef goed meent met het volk, in onzen al- gemccnen werkloozentoestand, aan den werlcloozen arbeider dit groot gevaar voor zich zelf en zijn familie terug t» schenken. Men weet toch dat de werk- looze zoekt zijn tijd te dooden onder ander met naar de herberg te gaan. Wil men het verbruik van den alcohol verminderen men zoeke strengere po litic-maatregelen en dat men in ga tegen de politicmacht die haar plicht niet doet. Iedereen op een gemeente en in een stad kent de geheime slijterijen, hoe zou ze de politiemacht niet kennen. Dat een agent die niet wil handelen zelf gestraft worde. Elk zijn plicht. Hij moet ook de zijnen doen, anders komt men tot olie- en Stavisky-schandalen. Wij verhopen dat onze Vlaamsche en Waalsche Vertegenwoordigers en Minis ters voor de drogredenen van deze nieu we wet niet zullen capituleeren en hun geliefde volk wederom overleveren aan zijne MAJESTEIT DUIVEL SNAP. BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN Eerstdaags. Bouwen van een nieuw* ingangssluis voor de visschershaven van OOSTENDE. Inlicht, bij H. Verschoore, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, 69, Langestraat, Oostende. 13 Juni. Te 11 u., ten stadhuize te Veurne, onderhoudswerken aan de steen wegen van groot verkeer onder VEURNB en BOOITSHOEKE. Bestek 24.792 fr. O. DE BACKER, Zomergem, 21.137,13 (Zweedsoh) of 22.419 (Porfier); J. Amery, Beerst, 21.473,40 (Zw.) of 22.688,40 (P.); Van Lerberge, Pervijze, 22.690 (Porf.); H. Delafontalne, Oostende, 21.565,80 (Zw.) o£ 22.884,80 (Porf.). 15 Juni. Te 11 u., voor den h. Claeys, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, aanleggen van een rijwielpad in tarmacadam op de ber men van Rijkswegen nr 57, vak DIK- SMUTDE-KAASKERKE; nr 72, vak VEURNE-FRANSCHE GRENS. Diksmuide-Kaaskerke. O. TANGHE, 47.994,67; Pr. Hendryckx, Veume, 73.230,13 (stutbanden en brikken ln gevibreerd beton) of 83.457,69 (Mfillef concrete) of 75.581,61 (borduren ln be* ton); J. Amery. Beerst, 113.459,37. Veurne-Fransche grens. A VANDEWIJNGAERDE, Oostende, 912.547,92 (tarmac) of 233.181,59 (BlfUltf concrete)Pr. Hendryckx, Veurne, 224.931 fr. 04 (porflerbrlstar en stutbanden ln ge* ytbreerd beton 220/107/70) of 257 032.96 (Blflller ooncrete) of 230.957,19 (porfier- brUtar ea borduren ln beton 300/120/60).

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 2