PRINS ALBERT VAN LUIK plechtig ter doopvont gedragen Het Verbroederingsfeest West-Vlaamsche Bergen LEENING VAN 5 T. H. 1932 0. L. VROUW VAN JAN ABDIJ VAN STEENBRUGGE PLECHTIGE PONTIFICALE MIS VERSLAG DER GEMEENTERAADSZITTING Wetenschappelijk Praatje De Voorloopers van de Stratosfeertochten PLECHTIGE OCTAAF"™ EERE VAN 0. L. VR. VAN DE VESTEN EEN' SCHOONE PLECHTIGHEID De plechtigheid van het ter doopvont dragen van onzen jongen Prins Albert van Luik geschiedde Donderdag IJ. in de i kerk van St Jaak-op-Koudenberg. De stoet van hofkoetsen die met den kleinen Prins Albert, de Koninklijke Pa- j milie en peter en meter ter kerke toog, werd begeleid door een eskadron Lanciers I Een talrijke menigte was opgesteld langs den gevolgden weg en juichte luidruchtig toe. Ter kerke werd de Koninklijke Familie begroet door Z. Exc. Mgr. Van Rcey die ook het doopsel zou toedienen. Het pu bliek vulde tot in de zijbeuken en tot de kleinste hoekjes de ruime kerk. Tal van hooge personaliteit©. waren aanwezig. De doopeling werd door gravin della Faille, die de Koningin-Moeder als meter vertegenwoordigde, over de doopvont ge houden. wijl prins Felix van Luxemburg aan Ivre linkerzijde s.ond. Na de plechtigheid trok de stoet van hofkoetsen terug naar het Koninklijk Pa leis. luide toejuichingen begroetten de Koninklijke Familie. De menigte bleef wachten tot Koning Leopold en Koningin Astrid die den kleinen Pi ins Albert droeg, zich a-n da jubelende meniete kwamen toonen van op het balkon, wijl bij hen i mutsje van haar klein broertje en Prins het Prinsesje immer wuifde met het witte Boudewijn met de hand groette. Z. Em. Kardinaal Van Roey doopt het Prinskcr Mcj. de Lantsheere; nevens haar, links, de Peter, dat gehouden wordt door Prins Felix van Luxemburg. Monseigneur SU door zijne medeburgers toegiuicht. Na den doop. De Koninklijke Stoet verlaat de kerk. Men herkent, van linKs naar recht», Pr'ns Fe'ix van Luxem- burg, Prins Karei, Graaf van Vlaanderen, Prinses Ingeborg, Kardinaal Van Rosy, Koningin Astrid, Koning Leopold en Mej. de Lantsheere met het dcopelingske. «sspaaassBaassüca&ttssxazüiasa DE EERSTE FOTO VAN DEN PRINS VAN LUIK VL. TOERISTENBOND Afd. Poperinge en Omliggende op de De kleine Prins met zijn oudere broertje en zusje, Prins Boudewijn en Prinses Jozefina-Charlotte. (Foto Lonthie.) CBBBBSHBI&SB9SSIB933 JISSIBS3iZ!£333B iEJS3232S3SSÜESSS3lS33ISSSBiS5HB TREKKING VAN 25 JUNI POPERINGE POPERINGE OMMEGANG is weerom in aantocht! Ieder jaar sedert 1479 ('t jaar van het groot mirakel) zoo vermelden aloude be waarde boeken, zoo getuigt onze persoon lijke ondervinding, leder Jaar zoo zeg ik, zou mogen geboekt staan in de geschie denis van ons Mirakelbeeld. Dit jaar nog eens zal het zoo diep Maria-minnend volk van stad en omlig gende, van... k 't Oosten, 't Westen, alle streken f brengen bloemen, hulde en groet... aan O. L. Vr. van St Jan, met reden bijgenaamd O. L. Vr. van Mirakel. Het volk zal ter kerke stroomen naar «"'e god delijke diensten. Den Zondag 8 Juli gaat de processie uit, opgefrischt met nieuwe rijke groepen. Bij het majestatisch klokkenspel, zal den zoo mooien praalwagen, dragende het koste lijk Juweel dat Poperinge bezit, in den stoet gaan, omringd van de zingende maagden en kindergroepen die oeurte- lings hulde bieden aan het Mirakelbeeld. Den Zaterdag 14 Juli, DONKEREN OMMEGANG, zal het Mirakelbeeld ook in processie gedragen worden. Volk van Poperinge, bedevaarders van ten allen kante, groet liefderijk O. L. Vr. van St Jan bij haar voorbijgaan in de straten van de stad, vraagt haar veel voor U en uwe huisgezinnen; zij zal niets wei geren aan al de herten die zuchten om troost of om genezing, 't is immers het HEILIG JAAR en O. L. Vr. is machtiger dan ooit op het hert van haren Godde- lijken Zoon. In alle genadeoorden geeft zij bewijzen van hare macht en hare moederliefde en hier te POPERINGE is het ook SEDERT EEUWEN een plaats van gebed, van troost en van genade. Gaat allen met volle betrouwen naar O. L. Vr. van St Jan: <i Om te verkrijgen bij den Zoon doet uw gebed voor 's Moeders troon! Maandag morgen heeft de 28" trek king der leening van vertrouwen 5 t. h. 1932 plaats gehad. De uitslag is: Het lot van 250.000 frank gaat aan serie 174.619. De volgende 33 series zijn uitbe- taalbaar met 25.000 frank: 100207 109197 111341 119770 132977 133439 135385 149713 15199G 161799 162877 183757 197095 198300 211943 219540 221849 228943 231866 231973 239237 246988 255395 256586 257770 265665 271803 279695 286615 292533 298255 297446. Elk der obligaties van een der uit gekomen series heeft recht op het tiende van het lot dat aan de serie ten deel valt. iHiHiaaiiBBaaaiBHHBaBBBBiiaaa ONVRIJWILLIGE WERKLOOZEN, WORDT VRIJWILLIGE LANDSVERDEDIGERS De Fransche Legerstaf overweegt aan de Regeering voor te stellen 's lands uit- puttenden werkloozensteun af te schaffen voor de werkloozen onder de 30 jaar, die kunnen soldaat worden. ■aaaBBaaaaaaaaBBaBBaBBBBaBa Plechtigheid van St Benedictus Op 11 Juli zal de jaarlijksche groote bedevaartsdag gehouden worden in de Abdijkerk. Onder de Hoogmis te 9 Vi u. door Hoogwaarden Dom Modestus Van Assche, Sermoen door Z. E. H. P. Ghijs- saert. De Nationale Maatschappijen van Spoorwegen en van Buurtspoorwegen hebben aan de deelnemers-bedevaarders een prijsvermindering toegestaan van 35 aan hen die een kaart van deelne ming voorleggen. Die kaart kan men aan vragen (bepalen voor Spoorwegen of Buurtspoorwegen) ter Abdij van Steen- brugge mits één frank per kaart op te zenden. 189B33!IBfl9BflEB3EBIBBB9inHiI!lI ONZE I.IEYE VROUW VAN DE VESTEN (VERVOLG) Oktaaf op buitengewone wijze gevierd. St Nixlaaskerk was wonderschoon versierd en tot het sluiten der Oktaaf doortrok eene prachtige jubelprocessie de stad, dit geschiedde op 10 Juli 1898. De wereldoorlog kw?.m met al zijn gru welen, en vaagde het kapelleken weg als zooveel andere gebouwen, doch ten Jare 1924-1927 werd het wederom herbouwd, te samen met St Niklaaskerk. De gods vrucht tot dit toevluchtsoord hernam wel dra, zoodat in 1928 de eerste Oktaaf we derom kon gevierd worden. Het beeldeken dat thans bestaat, is gemaakt uit carton- pierre. We kunnen de geloovigen van leper niet genoeg aanwakkeren deze Oktaaf te vol gen en de goddelijke diensten bij te wo nen die zullen plaats hebben in de Sint Niklaaskerk. Begunstigd deer een prachtig zomer weder waren talrijke V. 7'. Bers uit West- Vlaanderen op Zendag 17 Juni naar cn zen Westhoek afgereisd om deel >.e nemen aan het Verbroederingsfeest. Een 10 tal autocars en talrijke fietsers vertrokken om 9.30 u. van de Groots Markt te Poperinge naar Belle, waai- ze door den Heer Burgemeester en het be stuur van Le Synaicac d'Initiatives: Les Amis de Bailleulop het Stadhuis ont vangen werden In een korte aanspraak drukte den Heer Burgemeester zijn hooge voldoening uit zoo een talrijke scnaar V. T. Bers bin nen de muren van zijn geliefde stad te mogen verwelkomen en dankte den Vlaamschen Toeristenbond om de hooge eer de stad Beile aangedaan. In zijn we derwoord wees de vertegenwoordiger van de V. T. B. op de bijzondere plaats die Fransch-Vlaanderen en inzonderlijk Beile inneemt bij de Vlaamsche Toeristen, daar ze zich hier in een streek bevinden waar ze als Vlamingen door talrijke banden aan verbonden zijn en te midden eener bevolking die Vlaamsch van aard en ze den is gebleven. Vervolgens werd er op- gewezen hoe Belle, heropgebouwd volgens een wel begrepen plan, een bezoek over waard is. Na een bijzonder woerd van waardee ring ten opzichte van de pogingen ge daan door het stadsbestuur teneinde een der aloude Vlaamsche kuns,nijverheden de kantnijverheid leefbaar te hou den, werd onder de leiding van Le Syn- dicat d'Ini'.iatives achtereenvolgens het Stadhuis, het Belfort, de Eeiaard, de kantwerkschool, de St Vaastkerk en zoo veel andere kunstgebouwen der stad be zocht om te eindigen in de s.edelijke feestzaal waar een bezoek gebracht werd aan de zeer merkwaardige gewestelijke kunsttentoonstelling. Nog een dankwoord om het gul onthaal en daar waren de V. T. Eers op weg naar den Zwartenberg, waar onder het lom mer van de bocmen in de prachtige bos- schen gepick-nickt en gerust werd. Om 3 uur was de Roodenberg de ver zamelplaats van de V. T. Bers. Deze eenig mooie berg werd in alle richtingen door kruist, het Hellegatwerd druk bezocht terwijl er veel zweet gevloeid heeft bij het beklimmen van den Russischen Berg. Een prachtig orkest, in 't lieflijk groen verdoken, gaf van 't beste uit zijn reper torium te hooren terwijl volksspelen en volksdansen uitgevoerd werden. 't Was met spijt dat het vertrek naar Westouter dorp aangekondigd werd waar het gemeentemuziek een prachtig concer» ten beste gaf ter eere van den Vlaam schen Toeristenbond. Overvoldaan om 't prachtig feest en voor velen om de eerste kennismaking met de streek, waar allen niet uitgepraat geraken over de schoonheid ervan, werd de terugtocht aangevat met den wensch telken Jare zoo een Verbroederingsfeest te mogen meemaken op de West-Vlaam- sche Bergen. Hier past het nog een woord van lof toe te sturen aan den Vlaamschen Toe ristenbond die zich geen moeite ontziet om onze streek met zijn mooie bergen meer en meer bekend te maken en er propaganda voor te voeren. Op toeristisch gebied kan onze stad en onze spreek er veel voordeel bij halen. Op Zondag 1 Juli fietsreis naar Bergues (27 km.). Bezcek aan dit oude stadje en bijwonen van den uitgang van een pracht tigen historischen stoet. Bijeenkomst aan het stadhuis om 12 u. 30. Op Woensdag 11 Juli wordt er namens de V. T. B. een krans neergelegd op het praalgraf van Deken De Bo. We verwach ten een talrijke opkomst. Bijeenkomst op de Bertenplaats om 10 u. 30. Op Kermis-Donöerdag 12 Juli groote eendaagsche autcreis door Fransch- Vlaanderen, naar Kaap Gris-Nez, Kaap Blanc-Nez, Boulogne en Faris-Plage. Te rug over Montreuil, door de heerlijke val lei van de Aa naar St Omaars, verder over Hazebrouck, Steenvoorde terug naar Poperinge. Vertrek groote markt te 6 uur. Reissom 50 fr. Inschrijven vóór 8 Juli bij Gaston Feys, Boeschepestraat, 4, alle dage van 6 tot 7 uur. DOOR ZIJN EXCELLENTIE MONSEIGNEUR SIX TE VLAMERTINGE STAD IEPER van Maandag 25 Juni 1934. De Heer Burgemeester Vander Ghote opent de zitting korts van 18 uur en ver ontschuldigt de Heeren Biebuyck, Leuri- dan en Van Alleynes. die allen op reis zijn, alsook den Heer Bonnet, die naar Kortrijk is gaan wonen en door dat feit hier zijn ambt als gemeenteraadslid niet meer mag waarnemen. De Heer Burge meester brengt hulde aan de toewijding en het gezond verstand waarvan den Heer Bonnet steeds blijk gaf. en verklaart dat zijn aandenken hier in eere zal bewaard blijven. Verders zijn de andere raadsleden allen op post. 1. - Proces-verbaal der zitting van 14 Mei 1934. Zonder opmerkingen goedgekeurd. 2. - Stadskas Proces-verbaal van Na zicht 2« kwartaal. Oo 31 Mei was er nog eene som van 165.790 fr. in 't bezit van den gemeente ontvanger. 3. - Stedelijk Kerkhof Grondvergun- ningen. De uit dien hoofde aan den Openbaren Onderstand te betalen vergoedingen be draden de totale som van 2.190 fr. Alleen de Heer Missiaen, lid der Com missie van Openbaren Onderstand, ont houdt zich titdens de stemming over dit punt. De andere raadsleden keuren het eenparig goed. 4. - Vaart van lener naar den IJzer Afstand aan den Staat van een strook grond. Een perceel grond van 316 m2, gelegen te Boezinge, noodig voor het verbreeden. der vaart, zal aan den staat afgestaan worden, mits betaling van 2 frank den vierkanten meter. Algemeene instemming. 5. - Autobusdiensten: a) voor werklie- denvervoer tusschen Poperinge en Mee- nen: b) idem over Dikkebusch; c) idem over Vlamertinge. Over deze drie verschillige vragen, uit gaande van den Heer Dumortier van Po peringe, wordt een gunstig advies uitge bracht. 6. - Openbare Onderstand Openbare verkooping van een partij land. De commissie van Openbaren Onder stand heeft besloten van de hoogere over heid de machtiging te vragen om een partij land, gelegen te Vlamertinge. groot 64,80 ca., openbaar te mogen verkoopen op den instelprijs van 30.000 fr. de Ha. De raad brengt een gunstig advies uit. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich. 7. - Openbare Onderstand Begrooting 1934 Overdracht van kredieten. Daar zekere kredieten onvoldoende zul len zijn, terwijl andere een overschot zul len laten, vraagt en bekomt de Openbare Onderstand de toelating om de gewenschte overschrijving te mogen doen. Het slot der begrooting blijft onveranderd. 8. - a) Nijverheidsschool; b) Huishoud school; c) Leerwerkhuis; aanvragen om erkenning. Om voorts van de Staatstoelagen te kunnen genieten, dienen, ingevolge artikel drie van het koninklijk 'besluit van 10 Juli 1833, alle instellingen van technisch on derwijs hunne erkenning opnieuw aan te vragen. Ten einde aan deze voorwaarden te vol doen, stelt de Heer Burgemeester drie be raadslagingen voor die alle bij afzonder lijke stemming worden goedgekeurd. 9. - Wegen van groot verkeer Onder houdswerken Lastenboek Bestek. Het bestek, opgemaakt door den Heer Arrondissementsingenieur voorziet de som van 9.230 fr. voor de onderhoudswerken in 1933-'34 uit te voeren aan de gedeelten der banen St Jan-Zillebeke-Ieper-Pllkem. die op het grondgebied van leper gelegen zijn. Eenparig goedgekeurd. 10. - Beiaard Oefeningsklavier. Op voorstel van den Heer Missiaen wordt dit punt naar de geheime zitting verschoven. 11. r Zwemkom Verordening Wij ziging. Op voorstel van het Schepencollege de zwemkom toegankelijk te laten mits be taling voor vrouwen alleen, den Dinsdag en Vrijdag van 9.30 uur tot 10.30 uur. in plaats van tot 1120 uur, wordt zonder op merkingen bijgetreden. 12. - Inhuldiging van het Belfort Po litieverordening. Ten einde er de gewenschte ruchtbaar heid te kunnen aangeven, stelt de Heer Voorzitter voor, nu reeds het politieregle- ment te stemmen dat op 29 Juli as. het verkeer zal regelen. Alle gerij zal dien dag 's namiddags in stad verboden zijn en afgekeerd worden langs denzelfden weg als tijdens de laatste Heilig Hartefeesten in Oogst 1933. Dit voorstel van reglement wordt een parig goedgekeurd. 13. - Tuindag 1934 Programma der feesten Krediet. Daar er van het krediet voor feesten en plechtigheden nog slechts eene som van 1.500 fr. overblijft, vraagt het Schepen college een bijgevoegd krediet van 3.000 fr. dat in de begrooting van 1935 zal inge schreven worden. Dit krediet wordt ge stemd, alsmede het voorgesteld program ma, dat, zooals de Heer Burgemeester het bekende, gezien de feestelijkheden, die acht dagen vroeger zullen plaats hebben, heel zuinig is opgesteld geworden. Bene vens de gewone Tuindagprocessie en on misbare velokoersen en de gebruikelijke concerten door de plaatselijke muzieken op verschillige dagen gegeven, bevat het programma niets meidenwaardigs, tenzij voor den tweeden Zondag van Oogst, een festival van een tiental uitgenoodigde vreemde maatschappijen. De Heer Seys alleen onthoudt zich bij de goedkeuring van dit programma, om reden dat er tegen alle gewoonte in, geen Turnfeest voorzien werd. 14. - St Pieterswijk Jaarlijksch feest Aanvraag om toelage. Alhoewel er vroeger besloten werd geen toelagen voor de wijkkermissen meer te verleenen, besluit de raad, op aandringen der feestcommissie van St Pieters. een uitzondering te maken voor die wijk en haar dezelfde toelage als*, vroeger toe te staan. 15. - Mcdedeelingen. De Heer Burgemeester stelt voor het lastenkohier en bestek bij hoogdringend heid te willen goedkeuren voor somtnige herstellingswerken in de Middelbare School tijdens het verlof uit te voeren. Deze werken zullen door den Staat be kostigd worden. Daar moeten ook nog eenige werken uitgevoerd worden waarvan sommige ten laste der stad vallen en an dere waarvan de Staat noch de Stad de kosten willen dragen. Gezien deze betwis ting zullen die werken slechts later ge daan worden, wanneer het Schepencollege het gepast oordeelt. De hoogdringendheid en vervolgens het voorgesteld lastenboek worden bij afzonderlijke stemming goed gekeurd. Nadat de Heer Verbeke de evenredige verdeeling, onder de stieldoeners van leper, van de werken en leveringen voor rekening der stad gevraagd heeft, treedt de raad om 19 uur in geheime zitting. saasssüaiss^sasaesaiss&iiggHBiaaiaEiisazaaiBStsaBassaBxsaBaaa Vooraleer de laatste stratosfeertochten te beschrijven, laten we eens in de ge schiedenis de oorsprong gaan zoeken van 's menschen stoutmoedigheid om zich van de aarde los te rukken en de vrije lucht ln te gaan. De gebroeders Montgolfier waren de eerste die een zulkdanlge machine ineen- staken, namelijk de naar hen genaamde Montgolfière of ballon gevuld met warme lucht. Ze meenden Immers, 't was dan ook aan 't orde van den dag dat de electriciteit een rol speelde in het vor men van wolken, en dachten dat door nat stroo gemengd met wol ln brand te steken electriciteit ontstond, die een bol de hoog te in zou sturen. Zoo gezeid ende zoo ge daan, ze vervaardigden eene bal uit stoffe. mieken er een vuurtje onder en de bal ging de hoogte in. De electriciteit was er voor niets tusschen. De bal werd gevuld met warme lucht; en daar nu warme lucht lichter is dan koude lucht, wierd het heele gestel lichter dan de lucht die het verplaatste en steeg het de hoogte in tot groot genoegen van de gebroeders Montgolfier. En het werd de sport van dien tijd. Reusachtige ballons werden ge maakt, dieren werden in een mandje er onder gebonden samen met de noodige brandstof, en op 17 September 1783 steeg zulk een luchtbal op met eene hen, een schaap en eene eend. De eerste lucht- vaarders! Die opstijging gebeurde op de koer van het kasteel van Versailles, waar gansch Parijs was samengeloopen. Maar het duurde niet lang of de menschen zou den volgen. Om niet alles te vertellen over die eer ste luchttochten, willen we toch iets ver melden over een stoutmoedige Fransche luchtvaarder, Pil&tre de Rozier hij name. Die man was een knappe natuurkenner en had er een handje van roekrlooze proefnemingen te doen; bij onweder trok hij uit ijzeren staven, die als donder- schermen dienst deden, ellenlange blik semschichten; hij ademde waterstof in, ontstak ze en blaasde vuur uit zijn mond, wat hem eens bij een ontploffing enkele tanden kostte. Van zoohaast hij dus hoor de dat de gebroeders Montgolfier lucht ballons mieken, was hij ervan overtuigd dat de luchtballon het moderne verkeers middel zou worden om ln korte tijd, ge stuwd door een gunstige wind, groote af standen af te leggen. Hij wilde dus de hoogte in, schreef brieven, gebruikte alle middelen en bekwam van de Koning de toelating om op te stijgen. Hij vloog over Parijs, onderhield zelf het stroovuur, kwam neder, was onder zijn luchtbal om zoo te zeggen begraven en, samen met zijn medepassagier, lukte het hem de stof met zijn mes door te scheuren en zoo van onder zijn ballon te geraken. De hoogte koorts greep hem aan en op 5 Januari 1784 steeg hij te Lyon weer op met een kolos salen luchtbal van 43 meter hoogte en 35 raeter diameter en met 6 passagiers. D™"achtbal steeg tot op 800 meter, maar daar scheurde het omhulsel en allen kwamen Ietwat onzacht op de grot» recht, zonder groote gevolgen, daci koelbloedigheid van Pilitre. Deze at_' nu dat hij onkwetsbaar was, en dach-',< eigenaardigste machien uit dat koi' vonden worden. Men vulde reeds de ballons met waterstof, die men b door verdunde vitriool of zwavel»:^ ijzer te laten Inwerken. Waterstof1 zeer licht gas, maar ontploft gewelf."' men het aansteekt in aanwezighe.j' lucht. Welnu hij miek een gesloten Ion met waterstof en onder die een ander die hij vulde met lucht, hij door middel van een vuurhaard warmde, met het gevaar natuurlij" heel zijn stelsel in de lucht zou maar daar zag hij niet naar orr.. r/ Juni 1785. steeg hij op te Boulogi^ hoopte het kanaal over te vliegen J Engeland; in de andere richting reeds een paar tijdgenoten over ba naal gevlogen. Bij de kust aanjekoT ontsnapte opeens al het gas en (t bal kwam lijk een steen naar be:> Pilatre moest zijn stoutmoedigheid" koopen met den dood. Maar de ie» gevonden en de luchttochten volg kander snel op. 't Was nochtans 1803 dat de eerste opstijging gebji voor een wetenschappelijk doeleind; Hamburg stegen twee Belgen tot op meter en volgden binst hunne ops de schommelingen van de magneetni zij bleven 5 uur in de lucht, 't Ja;r c op steeg de Fransche Physicus. Gay.^ sac tot op 7016 nieter. Kleirie glazen lons, die hij luchtledig had meegjnct vulde hij met lucht door eenvoud^ verschillende hoogten een kraantje te zetten, zoodat hij echantillons mede had om in zijn laboratorium te derzoeken. Pas in 1850 herbeginnen die v;, schappelijke opstijgingen met het voornamelijk op de daling van de peratuur en de samenstelling van lucht. In 1862 stegen twee Engels luchtvaarders tot op 8838 meter: hei hun om zoo te zeggen onmogelijk gei den te ademen en de koude was zoo pend, dat hun handen vervroren en een van de luchtvaarders met zij.i den de koord moest grijpen om de laatklep te kunnen openen; de laa» hoogte die zij opteekenden was 8f ter, maar heel waarschijnlijk stegecl tot ongeveer 11.000 meter. In 1375 ttjl ken drie Fransche geleerden de hoogte J één ervan kwam levend terug, de f andere lagen verstikt in de gondel Die laatste rekorden werden pas klopt door de onlangs ondernomen s tosfeertochten; maar het onderzoek de atmosfeer werd op een andere a aangepakt, waarover wij, in een volgen bijdrage, zullen handelen bij 't bespr;;, van de laatste opstijgingen. Wij hou wel dat ingenieur Cosyns intusschen voorspoedige opstijging zal gemaakt hè ben. J. DE VLIEGHEI D« loltomotief tegen den muur gedrukt waar zij steken b!ecf. ■■BMiBBHHHHMHBaeHHBBaERaaaasaasiBaiasfti STAD IEPER Monseigneur Six omringd door de Geest Maandag 25 Juni 1934, om 10 ure 's morgens celebreerde Z. Exc. Mgr Six een plechtige pontificale Mis in de paro chiale kerk van Sint Vedastus. Te dezer gelegenheid wapperden de feestvlaggen aan talrijke woningen. Vóór het kerkportaal was ©en praalboog opge richt, versierd met het bisschoppelijk wa pen van Mgr Six. Door meisjes van de katholieke actie groepen werden prachtige foto's van Mgr Six aan 't volk aangeboden, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de mis siën. Het middenkoor der kerk was smaak vol versierd met groen en bloemen. Neer hangende draperieën (wit en rood) waren aan 't gewelf v3n den middenbeuk vast gemaakt. Aan elk der zes kandelaars op 't hoogaltaar prijkte het wapen van den nieuw-gewijden Bisschop. A Kwart vóór 10 ure werd Mgr Six, ten huize van zijn broeder Rafaël, in de Gui- do Gezellestraat, stoetsgewijze afgehaald door de geestelijkheid en de schoolkin- ders. Langs den weg zegende Mgr Six de menigte, die op zijn doortocht eerbiedig neerknielde. De parochianen waren uiterst talrijk opgekomen om deze Pontificale Mis waarschijnlijk de eerste op Vlamertinge bij te wonen. Geen stoel was onbezet en menigeen moest rechtstaan! A Als assistenten van Mgr Six fungeerden de Z. E. H. Vermaut, pastcor-deken van St Maartens te leper; de E. H. Verfaillie, pasmoor van Vlamertinge en de E. H. Lam- baere, rustend missionaris te Vlamertinge. De ceremoniemeester E. H. Maes, on derpastoor op St Niklaais te leper was bijgestaan door E. H. Verhaeghe, princi paal aan St Vincentiuscollege te leper, E. H. Deprince, onderpastoor te Vlamer tinge, E. H. Van Elslande, leeraar aar. de olijke Overheid bij het verlaten dor kerk. Normaalschool te Torhout, E. Pater Pau- welyn (ook een inboorling van Vlamer tinge) van het missiehuis van Scheut die in 't kort naar Belgisch Kongo vertrekt en E. Frater Hahn, die zich te Scheut tot het missieleven voorbereidt. Na het Evangelie hield de E. H. Ver haeghe een zielroerende aanspraak die menigeen tot tranen toe bewoog!... Na de groote vreugde te kennen gegeven te hebben over de benoeming van den nieu wen Bisschop, inboorling dezer parochie, herinnerde hij het leven van Mgr Six!... Als dorpsjongen die tot een Prins der H. Kerk zou opgroeien!... Als studen» aan St Vincentiuscollege te leper, dat sinds zijn honderdjarig bestaan nu de vierde Bisschop onder zijn studenten mag tel len!... Als begaafde priester en heldhaf tige missionaris die naar de verre missie landen trok om misschien nooit meer te rug te keeren!... Hij bracht insgelijks hulde aan de oude moeder van Mgr Six, die met andere familieleden deze plech tigheid bijwoonde!... De Eerwaarde Rede naar eindigde zijn treffende aanspraak met zijn wensch van algeheel opgaan ln den dienst des Heeren te voegen bij de talrijke wenschen van een lang leven, een vruchtbaren arbeid, een bloeiende ge zondheid, veel bekeeringen. enz. die Ko.i- seigneur reeds van alle kanten ontvangen heeft!... A Na de Pontificale Mis en bij het uitko men der kerk werd Mgr Six door 't mu ziek De Vlaamsche Vrienden onder leiding van M. Marcel D'Heere, met een kunstvolle serenade begroet! Vervolgens werd Monseigneur, omringd door de geestelijkheid en met het muziek voorop stoetsgewijze, tusschen twee hagen schoolkinders, naar de pastorij geleid, al waar het muziek nog enkele zijner beste stukken speelde! Daar op 2 Juli in de parochiale kerk van St Niklaas de plechtige Oktaaf gevierd wordt van O. L. Vrouw van de Vesten, denk ik het oogenblik gepast om een ge schiedkundig artikeltje over dit oude mi- rakuleuze Lieve Vrouwenbeeld te schrij ven. Van onheugelijken tijd, en voorzeker van in 't midden der dertiende eeuw (of jaren 1200), placht er een klein O. L. V. beeld geplaatst te zijn in een kapelleke op de vesten, wat westwaarts van de Mond- straat en zuidwaarts van de Tempelpoort. Men weet dat de Tempelpoort, tot nog al diepe in de jaren 1600, ten zuiden van het groot exercicieplein stond, daar waar de Tempelstraat en de Statiestraat ineen loopen. Als nu de Jesuieten, in 't jaar 1622, hun klooster bouwden op den grond waarop hedendaags de groote kazern staat, hun hof, zoowel als deze der Arme Klaren, die toen recht over 't Seminariestraatje woon den, kwam al achter tot tegen de vesting muren, waaraan dit O. L, V. beeld vast gemaakt was, 't Is dan omdat dit kapel leke op de vestingen stond, dat het beeld 't welk er in was, genaamd werd Onze Lieve Vrouwe van de Vesten, De Jesuieten, den bouw van hun kloos ter voortzettende, vonden de kapelle en het beeld heel waarschijnlijk in slechten staat, en er valt niet te twijfelen of zij zullen ze alsdan niet alleenlijk hersteld, maar ook nog in eene steenen kapel ge plaatst hebben, groot genoeg om de per sonen die dhar kwamen bidden, een on derdak te verschaffen tegen de natuur- tormenten. De toeloop van 't volk naar O. L. V. van de Vesten nam bijzonderlijk aan, reeds van 't volgende jaar, 't zij 1623, ter ge legenheid van verscheidene miralculeuze genezingen en andere buitengewone wel daden die aldaar voorgevallen waren, 't En waren nu niet alleenlijk de Ieperlin- gen meer die dit Lieve Vrouwken kwamen vereeren, maar ook vreemde pelgrims, zoo verhaalt ons de geschiedenis. In 't jaar 1666, den 24 Mei, rees er oneenigheid op tusschen Zijne Hoogweerdigheid Maarten Prats, bisschop van leper, en de Jesuieten. De Jesuieten zouden graag het beeldeken behouden hebben, doch Zijne Hoogw. zou het liever geplaatst zien in St Niklaas kerk. Wat er nu ook van zij, beiden deden hun beste; doch welhaast bleef de zaak zooals ze was en het beeldeken bleef staan op zijn oude plaats. Nu ten jare 1780, wanneer die religieu zen afgeschaft werden en leper verlieten, gingen de Iepersche Franciscanen (mis schien de Kapucienen, die niet verre van daar woonden) de kerke der Jesuieten en de kapelle van O. L. V. van de Westen bedienen, tot de Paters Predikheeren in dat klooster aankwamen. Den 26 Septem ber 1777, werd het beeld van O. L. Vrouw, dat tot dan toe ln steen was, doch van ouderdom werd vervangen door een hou ten. die gesneden werd door den Ieper- schen beeldhouwer Jan Hinderyckx. Den 4 December 1779 deden de Paters Predikheeren een aanbod aan Prins Karei Alexander tot het koopen van 't klo ter en kerk der Jesuieten en ook van de ka pel van O. L. Vrouw van de Vesten, 's werd een akkoord bereikt en den 25 zelfde maand werden de Dominikanen t bezit gesteld der gebouwen door Bant Bousaert, die hun op drie verschillens; plaatsen, onder ander in bovengen® kapel, de sleutels overhandigde. Dis zoowel als in de kerk, mochten de Pe dikheeren gebruik maken van de offerper- ningen des volks. Het duurde nochtis tot den 28 Mei 1780 vooraleer zij huis plechtige intrede deden. Maar helaas, 2 was niet voor langen tijd, want in I werden zij door de Francche oncre/Ui- gers, tijdens de revolutie dus, in schap gezonden. Het verlaten klocstfj werd als zooveel andere open baar lift v koop gesteld op 20 November 1799.Detora alléén bleef staan tot in 1809, en eindelij! met liet bouwen van eenen grooten m zern in 1820, verdween het laatste spoo van dit aloude klooster. Middelerwijl wat is er geworden van bi houten beeld, gesneden door Hinderyckf Niemand weet het te zeggen; en 't te dat later in de kapel van O. L. V. vané Vesten in de St Nikolaasstraat uitgestt werd, was in arduin. Nauwelijks was O. L. V. van de Vesa in hare nieuwe bestemmingsplaats in te- genoemde straat geplaatst, of de toeiote van volk hernam als te voren en ges wonder, dewijl zij ook bekend stond s staat onder den titel van Troosteres -' Bedrukten»immers boven de ingang»* der kapel stonden deze woorden: t Noï zoekt troost geschreven. Met het f nieuw vereeren van dit eerbiedweer# beeld hernamen ook menigvuldige grofl weldaden. Immers hoevelen herinneren: zich niet in het vooroorlogsch kapelltï krukken te hebben zien hangen aaii I muren, door de genezene kranken i dankbaarheid nagelaten en menigvuld? andere dankoffers van 't voik. Dit getuif toch wel dat dit Lieve Vrouwke de Tio# teres der Bedrukten is en dat deze lit niet onverdiend was. Nu de Ieperlit# die zich tegenover Onze Lieve Vroirw fl de Vesten of O. L. V. van Troost, zco» ze dan ook werd genoemd, dankbaar den toonen, namen de gelegenheid te M om het jaar nadat de nieuw St Nikla* kerk gebouwd werd dit geschiedd:' 't jaar 1845-'46 af te breken en er geheel nieuwe te maken. Te voren sta* het autaar naar het noorden gekeerd, stond het naar het Oosten. Men nam o* deze gelegenheid van het herbouwen' baat om eene Broederschap op te richt* onder den naam van Confrérie van O1' Vrouw, Troosteres der Bedrukten W telde algauw een aanzienlijk getal b# ders en zusters. Jaarlijks op 2 Juli, zijnde O. L. Vro-j' Bezoeking, begint de Oktaaf van 0 - Vrouw, Troosteres der Bedrukten, of de Vesten, 's Avonds te voren, den 1 fr wordt het beeld processiewijs uit het D pelleken naar St Niklaaskerk gebra# Dit geschiedde voor de eerste maal 1 Juli 1848. In het jaar 1398 werd'' gelegenheid van den 50" verjaardag Oktaaf en den 6C 3" verjaardag der eering van O. L. Vrouw van de Vesten (Zie verv' deraan 2* 1' 'on1 IBIBBBBBBEBBESasaB.JB3BS^ ERGE TREINRAMP IN FRANKRIJK Te Mulhouse liep een reizigerstrein, met een snelheid van 50 km. in cT'-fI op de statiegebouwen, na de buners ingebeukt te hebben. 5 Personen vS-'-H gedood cn bij de ramp.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 2