In de Puppen VANLEDE Nieuws uit leper g Bittre armoe is verschenen g In zoo menig huisgezin. g Schraal en karig is 't gewin, g Om hun nooden flink te leenen. W Vreugd en weelde zijn voorbij. BEHANDELINGEN MET DE METHODE ELYSÉE BENOIT Eeuwfeest van Sint Vincentiuscollege te IEPER KONINKLIJKE BEZOEKEN RECHTBANK VAN IEPER Ronde van Frankrijk LAATSTE~BËRICHTEN PICKH0UT IEPER ZOMERTRAAN BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID HUIS AIMÉ GRUWEZ De jaren gaan voorbij De juweelen blijven de grootste keus (Le Pére Benoit d'Amiens.) In hqt Noorden van Frankrijk, kent iedereen Le Père Benoit d'Amiens en zijn natuurlijke behandelingen met plan ten, die, beproefd sedert meer dan veer tig jaar, altijd uitmuntende uitslagen boekten, zelfs in wanhopende gevallen. Een gratische geneeskundige dienst, is ter beschikking van alle zieken die deze behandelingen wenschen te volgen. Schrijf van heden af naar Laboratoires des Pro duits E. Benoit, 5 et 7, Rue Charles Parente, Brussel. Leg in alle vertrouwen uw geval uit, met de meeste bijzonderheden, zoo mo gelijk. De nuttigste inlichtingen zullen toegezonden worden, met de meest ge- wenschte bescheidenheid. Er bestaan vier bijzondere behandelin gen: 1° slokdarm, maag, lever, ingewan den; 2° nierenziekte, rhumatism, jicht, aderverkalking; 3° velziekte, eczema, jeu kingen; 4° bloedsrtnloop, overspanning, keeren der jaren. Deze vier behandelingen kunnen geno men worden als thee of in korreltjes, uit- sluitelijk gemaakt met thee en suiker. Elke behandeling voor 12 dagen wordt verkocht: 20 fr. als thee, 22 fr. in kor reltjes. In alle Apotheken. iSQBsaEiiEBBSBiBiaBiaBHaaaaa Bijvoegsel aan De Halle 15-7-34. Troost schenkt hen nog 't allen tijd F. C. JACOBS SUIKERIJ. ZIE OP 5' BLAD Klnema-programma; Burgerstanden en allerhande Nieuws en Berichten. iffaEBSBaasisBBiEsazEsaassHBB Van alle tijden gaven de konink lijke bezoeken plaats aan luisterrijke feesten. De gemeenten waren zooda nig aan hunne vrijheden en hunne privilegiën gehecht dat zij geen ge noegzaam prachtige feestelijkheden vonden om de blijde inkomsten van hunne vorsten te vieren, wanneer hunne prinsen de rechten der ge meenten, somtijds na een langdurig strijden verkregen, openbaarlijk kwa men erkennen. Zekere geschiedschrijvers hebben ons nauwkeurige beschrijvingen na gelaten der feesten gegeven ter ge legenheid der blijde inkomsten onzer i-insen of der bezoekers die zij soms hunne goede steden brachten. 'oor onze stad leper alleen vinden v daar reeds stof voor verscheidene kelen. Als men in Grapheus het i haal leest der feesten door de stad jtwerpen gegeven ter eere van den oon van Keizer Karei; als men den album doorloopt welke Rubens ons nagelaten heeft der plechtigheden die in dezelfde stad ter gelegenheid van het bezoek van kardinaal-infant plaats vonden, is men bijna verne derd van de eenvoudigheid te zien, van hetgeen wij pracht noemen en van de nederigheid onzer weelde. Zullen wij spreken van Antwerpen en zijne acht en twintig zegebogen door een der koningen der kunst ge- teekend en van zijnen stoet van 5.000 ridders en burgers allen blinkend van goud en edelgesteenten? Willen wij van Antwerpen naar Brugge gaan? Wij zullen Philip de Goedé daar zijne intrede zien doen, na eene zegepraal en ontvangen in het Noordsche Vene tië, door de Florentijrische, Genuee- sche, Spaansche en Oosterlingsche kooplieden, bekleed met blauw en rood fluweel, met wit en violet damast, allen te paard,vooraf gegaan door edël- knapen en geleid door fakkeldragers. Wij ontmoeten de geestelijkheid met de onschatbare rijkdommen der ker ken. Wij zullen een kunstmatig bosch zien op onzichtbare wagons den prins voorafgaande, gelijk het bosch van Birnam voor Macbeth stapt in het drama van Shakespeare. Een ander maal, ter gelegenheid van het huwelijk van Karél de Stou te, zien wij Margaretha van York te Sluis aanlanden. Zij klimt in een draagstoel van goudlaken, gedragen door paarden met prachtige schabra ken gedekt en omringd van vijftig eerejufïrouwen rijdend op witte prachtpaarden. Aan haar intrede te Brugge, zijn wij tegenwoordig van eene pracht van versiering der stra ten en huizen waarbij onze eeuwige gebloemde masten, onze vaandels en nog meest de strengheid onzer mo derne zwarte frakken maar platheid en Armoede schijnen. De gebeeldhouwde, vergulde en met geslachtwapens versierde prachtkoet- sen, door menige koppels paarden getrokken, zijn nu vervangen door brommende en slechtriekende auto- rr. *len. Geen edelknapen meer öra- ge»c-.3. de koninklijke kroon en be geleidende de met vederen getooide koets. Geen zijde behangsels meer, noch kostelijke tapijtwerken, noch standbeelden van boogs.chutters, wiens pijlen, hier Fransche wijn, daar Rijnwijn, doen uitspuiten in marmer bakken, waar het volk komt drinken. Heden is het altijd de eere wijn, welke slechts verschilt van hoe danigheid In. bekers geschonken door dier. rtboden gekleed zooals hunne meestere, na de gewone min of meer langs en welsprekende redevoerin gen. In onze eeuw van vlugheid, zijn 'de koninklijke bezoeken ook -sneller gewerden dan in het verleden. Ge daan de feestmalen samengesteld uit eene hoeveelheid gerechten, zooals het geval was voor het bezoek van Leooold I te leper. Het heerenhuis van M. de baron de Mazeman de Coulhove, waar onze eerste vorst ver nachte, was prachtig versierd met bloemen, wimpels en vlaggën, volgens i eekening van kunstschilder Böhm, zoorls ervan getuigde eene gekleurde p.io.o eertijds in onze openbare bi bliotheek bewaard. D.d bezoek, dat koning Leopold I, op lo September 1860 aan onze stad bracht, ontleende aan de politieke omstandigheden van dien tijd, zoo als aan de vaderlandsche geestdrift der Vlaamsche bevolking, het karak ter van eene nationale betooging. Gedurende zijn verblijf, presideer de Z. M. aan de inhuldiging van acht tien nieuwe standbeelden van graven en gravinnen van Vlaanderen die onlangs aan de vensters van den zuidgevel der volledig herstelde Halle geplaatst waren. Het is aan eene belangrijkere in huldiging dan deze van 1860 dat onze jonge Vorsten op 29 dezer maand uitgenoodigd zijn: deze van ons her bouwd Belfort, voorafgaande de vol strekte herbouwing der gansche Hal le, door al de ware Ieperlingen zoo vurig gewenscht. Eene zoo belangrij ke gebeurtenis verdiend door een ge denkpenning herinnerd te worden zooals het geschiedde voor het bezoek van Leopold I in 1860 en Leopold II in 1868. Het is niet om aangenaam te zijn aan mumismaten, die overigens in onze stad niet meer bestaan dat deze muntslag zich verreentvaardigd, maar wel om een aloud gebruik dat altijd is voortgezet, niet te laten uit sterven. u PYRÈS. IH3aca&3BIEaBaBSB3EBE3EBHEIBa STAD IEPER. Op Maandag 13 Oogst a.s. viert het Bis schoppelijk College van leper zijn hon derdjarig bestaan. Een feest-comité be reidt een viering voor, dien jubeldatum waardig en noodigt alle oud-leeraars en oud-studenten uit om naar het honderd jarige en immer jeugdige gesticht terug te keeren en de banden der oude kame raadschap weer nauwer toe te halen. Spijts langdurige, moeizame opzoekingen konden niet alle adressen gevonden wor den. Oud-leeraars en oud-leerlingen, die nog geen persoonlijke uitnoodiging ont vingen, gelieven deze mededeeling als een uitnoodiging te beschouwen en hun adres aan Z. E. H. Principaal te laten geworden. Biet feestprogramma Is als volgt vast gesteld Te 10 uur: In St Maartenskathedraal: PLECHTIGE JUBELMIS met Pontificale Assistentie van Zijne Hoogwaardige Ex cellentie Monseigneur Lamiroy. Na de Mis: PLECHTIG «TE DEUT.I*n «DE PROFUNDISvoor de afgestorven oud leeraars en oud-leerlingen. OPTOCHT der feestgenoodigden naar 't College. Te 11.15 uur: In de Feestzaal van Sint Vincentiuscollege: FEESTZITTING: Wel- komgroet door H. J. Vander Ghote, Eere- Voorzitter, Burgemeester, leper. - Verslag door Z. E. H. C. Verhaeghe, Principaal. - Jubelzang door de leerlingen van 't Ge sticht. - Feestrede door Z. E. H. Dr Paul Sobry, Hoogleeraar, Leuven. Te 13.00 uur: BANKET. Dat er geen hoek ls in den onmetelijken akker waar de menschelijke bedrijvigheid arbeidt, dien de oud-studenten niet hel pen vruchtbaar maken, dat zij staan op alle trappen der kerkelijke en burgerlijke maatschappij, getuigt welsprekend de sa menstelling van het Eere-Comité, op en kelen na allen oud-studenten: Eere-Voorzitters: Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge. Zeer Eerw. Heer J. Vermaut; pastoor-deken, leper. M. J. Vander Ghote, Burgemeester, leper. Voorzitter: E. H. C. Verhaeghe, Prin cipaal van St Vincentiuscollege, leper. Eere-leden: M.M. Antony Julien, Stads bibliothecaris te leper. Begerem Victor, Oud-Minister van Rechtswezen, Gent. Berghman Germain, Advokaat, leper. Biebuyck Albert, Directeur-generaal, Mi nisterie Binnenlandsche Zaken, Brussel. Biebuyck Eugène, Ingenieur, Gemeen teraadslid; leper. Claeys Julien, Oud- Principaal, Pastoór, Ste Walburga, Brug ge. Colpaert René, Dr Veearts, Provin ciaal Raadslid, Lichtervelde. Coucke Valère, Kanunnik, Hoogleeraar, Groot- Seminarie, Brugge. De Bruyne Edgar, Hoogleeraar, Gent. De Saegher Henri, Voorzitter Openbaren Onderstand, leper. De Saegher Joseph, Oud-Principaal, Pastoor-Deken, Veurne. Desagher Henri, Hoogleeraar, Gent. Devisschere Cyriel, Oud-Principaal, Aalmoezenier, Ruiselede. Dochy Arthur, Geneesheer, leper. Mgr Dugardyn Jan-Bapt., Hoofd- Aalmoezenier, Brussel. MM. Dumez Robert, Opziener, Bisschopp. Colleges, Roeselare. Gryspeert Albert, Kanun nik, Redcar (Engeland). Houtman Ed- mond, Directeur van het Beheer Ministe rie P. T. T., Brussel. Iweins d'Eeck- houtte Adrien, Burgemeester, Rooborst. Iweins d'Eeckhoutte Henri, Voorzitter der Kerkfabriek van St Jacobs te leper, Ste Kruis-Brugge. Lagrange Albert, Voor zitter van den Rechtbank van ln Aanleg, Koj'trijk. Lambin Florimond, Direc teur-generaal, Ministerie van Koloniën, Brussel. Lemahieu Cyriel, Schepen der Stad leper. Lescouhier Désiré, Kanun nik, Eere-Hoofdopziener, Brugge. Mo rel L., Provinciaal Overste der Provincie Suiyuen, Shansi (China). Ollivier Vie- tor, Pastoor-Deken, Avelgem. Burg graaf du Pare Gustaaf, Eere-Advokaat aan het Beroepshof, Brussel. Burggraaf du Pare Joseph, Brussel. M.M. Petit Joseph, Vrederechter, leper. Seys Er- nest, Nijveraar, leper. Seys Valère, Ge meente- en Provinciaal Raadslid, leper. Z. Hoogw. Exc. Mgr Six, Apostolisch Vicaris van Leopoldstad (Congo)M.M. Snick Arthur, Geneesheer, leper. So bry Joseph, Diocesaan Godsdienstinspec teur, leper. Sobry Paul, Hoogleeraar Katholieke Universiteit. Leuven. Tack Daniël, Vice-Consul van België. Membre de la Commission Hist, du départ. du Nord. Cassel (Frankrijk). Tack Geor ges, Voorzitter der Kerkfabriek van Sint Maarten, leper. de Thibault de Boe- singhe Roger, Burgemeester, Boezinge. Tyberghien Daniël, Brugge. Vanden Abeele Oscar, Pastoor-Deken, Diksmuide. Verhamme Edmond. Kanunnik, Hoofd opziener over de Bisschopp. Colleges, Brugge. Verrue Joseph, Oud-Princi paal, Bestuurder, Oostende. Veys Hec tor, Eere-Voorzit'ter der Rechtbank van leper, Brussel. Baron de Vinck Pierre, Burgemeester, Zillebeke. M. Waterblee Pieter, Advokaat, leper.. zullen uit uw huis verdwyneii, als U er voor zorgt, eiken dag FLY-TOX aan te wenden. Indien U niet van geuren houdt, gebruik dan REUKLOOZE FLY-TOX, die nog beter doodt en geen geur achter laat. Gebruik den nieuwen VERSTUIVER FLY-TOX (straal "RIP" gebreveteerd), wiens zeer fyn verdeelde vloeinstofwolk indringt en de insecten tot in hunne kleinste schuilhoeken vervolgt. Herbergt wist. Dochy Marcel, van Po- peringe, is beticht met een pintglas te hebben geworpen naar Verhaeghe Julien, die door hem ook beleedigd werd. Verhae ghe had slagen toegebracht aan Dochy. De rechtbank veroordeelt Dochy tot vol gende straffen: 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot 2 maal 70 fr. boete of 2 maal 2 dagen gevang. Verhaeghe wordt tot 182 fr. boete of 8 da gen gevang veroordeeld. Voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor beide betichten. Slagen. Strubbe Jerome, van Holle- beke, had slagen toegebracht aan Pieters Emiel. De rechtbank veroordeelt hem tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang; voorwaar delijk gedurende 1 jaar. Oorzaak eener botsing. Dekuiper Ju lien, van Westvleteren, ls beticht oorzaak te zijn geweest van eene botsing welke te Poperinge gebeurde. Deze botsing had voor gevolg dat de auto van Allaeys Hec tor, van Poperinge, beschadigd werd en zijne inzittende kinderen gekwetst. Al laeys stelt zich als burgerlijke partij aan en vraagt 7.144,30 fr. als schadevergoeding. De rechtbank veroordeelt Dekuyper we gens de feiten A en B, welke zich men gelen, tot 210 fr. boete of 10 dagen ge vang; voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Aan de burgerlijke partij moet hij echter 7.000 fr. schadevergoeding betalen en de kosten harer aanstelling, Kommeer bij de tong gepakt.. Tyt- gat Julia, van Elverdinge, had eerroovende geruchten verspreid over Duflou Zénaïde. De Heer Prokureur des Konings' vraagt een strenge straf voor de vuile kommeer die niet beschaamd is op een dorp zulke lasterende geruchten, die op geen grond berusten, rond te strooien. De rechtbank veroordeelt Tytgat Julia tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang; voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Onjuiste aangifte gestraft. Provoost Francis, van Gits, had tot het bekomen van pensioen eene valsche verklaring af gelegd, slechts 3.000 fr. inkomen aangege ven in plaats van 8.000 fr. De rechtbank veroordeelt hem tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten; zonder voorwaarde. Beleedigende bewoordingen. Ribaud Maria en Coudron Albertine, van Gelu- veld, hadden zich in beleedigende bewoor dingen uitgelaten op de rekening van Coudron Madeleine, echtgënoote Perneel Crispijn. Deze stelde zich als burgerlijke partij aan en vroeg 1 fr. als schadever goeding aan beide betichten. De rechtbank veroordeelt ieder betichte tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang; voorwaardelijk gedu rende 1 jaar. Aan de burgerlijke partij moeten zij de gevraagde frank betalen, alsook de kosten harer aanstelling. Vrijspraak. Marcau Pierre, van Ploegsteert, had eene hoeveelheid wapens utgedolven en behield deze ten zijnent. Uit dien hoofde werd tegen hem proces verbaal opgemaakt door de Rijkswacht. Ter zitting bleek echter dat de wapens in kwestie heelemaal buiten dienst warèh. Diensvolgens verzendt de rechtbank de betichte vrij zonder kosten. Dronkaard. Deckmijn Antoine, van leper, die een reeds goed gevuld strafre gister bezit, is opnieuw beticht van belee- digingen aan de politie en dronkenschap bij hervalling. De rechtbank veroordeelt de betichte voor het le feit tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang; wegens dron kenschap tot 140 fr. boete of 3 dagen ge vang en tot de kosten; zonder voorwaarde. Zaak verschoven. Op aanvraag der verdediging worden de zaken ten laste van Kinoo en van Clabau voor onbepaalden tijd verschoven. Eigen rechter. De zestienjarige Mae- seele Robert, van Gits, had te Hooglede den 5-jarigen Laurent Sabbe, die zich per rijwiel bevond, omvergereden. De vader, Sabbe Lucien was de jonge Maeseele met zijnen auto achterna gereden, had hem den weg op de velobaan afgesneden en hem slagen toegebracht. De rechtbank veroordeelt Sabbe Lucien wegens slagen tot 132 fr. boete of 8 dagen gevang; voor het andere feit tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang en tot de kosten; zonder voor waarde. Beleediging aan de Rijkswacht. Lin- denbaum Auguste, herbergier te Ploeg steert, had de Rijkswacht beleedigd, die gelast was den inzet van zeker spel bij hem aan te slaan. De rechtbank veroor deelt de betichte tot 350 fr. boete of 15 da gen gevang en tot de kosten; zonder voor waarde. Aangifte van vuurwapen verwaarloosd. Lewillie Emiel, van Komen, had ver waarloosd aangifte te doen van een vuur wapen dat hij in zijn bezit had. De recht bank veroordeelt hem tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang; voorwaardelijk gedurende 3 jaar. Vrijspraak. Over een drietal weken werd Vandewynckel Nestor bij verstek tot 2 maanden gevang veroordeeld zonder voorwaarde, wegens ontvreemding van een radiotoestel, aan de gemeenzaamheid toe- behoorend. Tegen dit vonnis verzette hij zich. De rechtbank aanvaardt het verzet en na de getuigen opnieuw te hebben ge hoord, verzendt de rechtbank betichte vrij zonder kosten. Slagen met een mes. Delporte Alfred, van Komen, had met een mes slagen toe gebracht aan Dutelly Gerard, die aan den arm gekwetst werd. De rechtbank ver oordeelt Delporte tot 2 maanden gevapg en 350 fr. boete of 15 dagen gevang; voor waardelijk gedurende 5 jaar. Eert uwe ouders. Depuydt Albert, van Westnieuwkerke. is beticht slagen toege bracht te hebben aan zijnen vader. De rechtbank veroordeelt de betichte wegens het feit A tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang; -voor het feit B tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang; voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. WELRIEKENDE FLY-TOX 1/4 I. fr. 13 - 1 iz 1. fr. 22 - I I. fr. 3S «ELKI.OOZE FLY-TOX t/4 lfr.15.ll2 l.fr.27-ll.fr.46 Autobotsing, Woensdag morgen, rond 10 uur, zijn op den hoek der Cassel- straat en Keer van den Ommegang, de autos van de H.H. Daniël Gruwez, van Krombeke, en Van Pilt, van Antwerpen, op elkaar gebotst. Alles verliep zonder groot erg. De schokbreker van den auto van Heer Daniël Gruwez was ingestuikt. VOORLOOPIGE SCHETS DER VERSCHEIDENE GROEPEN VAN DEN 1IISTORISCHEN STOET I. - INLEIDING. Bereden Rijkswacht, in oude kleedij. Kartel met de wapens der Stad, gedragen door Edelknapen leper Verrezen Een muziekkorps. Ruiter met de Gemeentevlag. 8 Bazuinblazers. De maagd van leper te paard, voorafge gaan en gevolgd door Edelknapen. II. - HISTORISCH DEEL. Blijde terugkeer der Milities. (Beleg van 1383). Groepen zingende en dansende kinders. 6 Bazuinblazers. StadsvaandeL Het Magistraat van leper; Abt en Monniken van St Augustinus, Vaandel van Vlaanderen. De Bevelhebber der Iepersche troepen, Jean d'Oultre, gevolgd van den Heer van Elverdinge, Jan van Komen en van 9 Officieren, ridders gemaakt na het Beleg van leper. Yperman en de Monnik Paeldijnck.' St Sebastiaans gilde. St Joris gilde. Orde der schermers van Jacques Ramault. Muziekkorps. Groep der Ambachten met vaandels. Milities te wapen. Oorlogstuigen. III. - ZINNEBEELDIG DEEL. Poorters en volk - 150 man. Burgersdamen Confrérie van O. L. Vr. der Halle. Wagen van O. L. Vr. der Halle. Groep van 36 Graven en Gravinnen van Vlaanderen, te paard. van deze stad verblijd door dien men zeide dat den generael Cairfayt met een leger tot ontzet van Ypre afkwam, het gonne zoude gebeurd hebben, indien de vijand dit niet belet hadde. Onder hun wierd dapper gevochten omtrent Hoog lede, maer door de overmagt zijn de Duit- schen moeten wijken met veel verlies van beide kanten. Den 8 dito, wezende Sinxen, hebben de franschen wederom hunne batteryen versterkt ende opnieuw gemaeckt de gon ne die geschonden hadden geweest. Den 9 dito schoot den vijand weder om dapper op de stad. Den 10 dito is eene bombe gevallen in de kerke van de geschoende Carmeli- ten, waer door eenen landsman, genaemd Ameele, van Kemmel, wierd dood gesla gen en eene dogter gevaerlijk gekwetst. Daer vielen ook twee bomben in de pro- chiekerke van St Jacobs, alwaer de zieken erf gekwetsten van onze bezettinge lasgen. Hedent schoten de franschen altijd dap per door. Den 11 Juny, wierd door de fran schen eenen trompetter in de stad gezon den om dezelve op te eischen, het gonne wierd geweigerd, gelijk hierna nog gezcid werd. Den 12 dito, 's nagts, dede onze be zettinge vierpijlen oprijzen om teeken te geven aen de duitschen van versterkinge te zenden naer de stad, doch vrugteloos. Den 13 dito, wierd in brand gescho ten een'huis maekende den hoek van het Kasselstraetje, aen de Oostzijde van de Botermarkt, gebruikt door sekeren Moer- kerke, smid. Den 14 dito, hebben de beenhouwers om reden van het gevaer, hun vleeschhuis gehouden in het huis van Joseph Bec- quaert, geweermaeker, bij de Thourout- poorte. Den 15 dito hebben de franschen twee nieuwe batterijen gemaekt, eene aen hooge zieken en de andere aen de her berg genaemd het Bleekerietje, waeruit zij dapper schoten. Den 17, wesende dijnsdag, wierd door de generael van de Hessische troepen, al hier in bezettinge, omtrent den 11 uren voormiddag, het vendel geplant, op de vestingen achter de Thouroutpoorte, met het slaen van den trommel, vraegende cm zich over te geven; alswanneer korts naer dien stilstand wierd gehouden naer het ontvangen van eenen trompetter, gezon den door den franschen generaal Desen- faus, die met de generaels van verdeeling Michaud en Vandamme, zijnde eenen Vlaeming, geboortig van Cassel, het beleg voerde men omtrent 30.000 mannen. Over eenige dagen, te weten den 11 Juny, gelijk vóóren gezeid is, had denzelven generael reeds eenen trompetter in de stad gezonden naer den generael Baron de Salis, maer door de hartnekkigheid van dezen laetsten wievd de stad nog eenigen tijd langer beschoten en de schaede groo- telijks vermeerderd; doch dezen nü gedu rende het beleg versterkinge verwacht hebbende maer vrugteloos, moeste de stad eindelinge overgaven aen de republikanen 'die alhier sijn binnengekomen den 19 Ju ny, wesende heilig sacramentsdag, 's Mor gens om 9 uren, nemen de krijgsgevangen geheel de bezettinge bestaende in omtrent 8.000 mannen, die ten selven daege uit stad geleid wierden. Den 20 Juny wierden all- a: "eerlie den en karremans van de Hess—met verscheide velden krijgswagens lan, ..e Meessenpoorte naer Ryssel geleid. Ten zeiven daege wierd het vaendel van vrij heid op den halletoren gesteld. Den 21 dito, wierd rondom de stad uitgeroepen van wegens den gebiedenden generael van de fransche dat geene le vensmiddelen, welkdanig die zouden mo gen wezen, meer zullen mogen uit de stad gevoerd worden; dat geene van de fran schen iet zullen mogen ontwelren van dé borgers of des !ve mishandelen op pelna van de dood; dat er gedurig wagten ron dom de stad zouden gaen om alle wanor den te beletten; ook dat de inwoondera van de huizen alwaer er vreemdelingen woonden alhier aengekomen sedert den jaere 1789, dan of moesten schriftelijk 1 inkend doen. 1 Den 21 Juny wierden de vier gev.e- zene verbeelden van het volk. Ven 'e>-- ghinst, Lieverman. Beharelle en Canueel uit hunne gevangenisse verlost. (.vervolg:/. Den 31 Mey zijn de republikanen op alle de prochien van het omliggende, be- ginnen de stad te naederen, hetgeene eene groote vlugt veroorzaekte onder de lands- i lieden, die met hunnen huisraed en bees- tiaelen in de stad kwaemeu. Den eerste Juny zijn de franschen genaedert tot onder de kanonschoot van de stad, te weten aan den kant van de 1 tempelpoorte, tot omtrent het speelhof van den bisschop, voordezen gebruikt door 1 de seminaristen, langs den steenweg van Ypre naer Vlamertinghe, van daer rend draegende naer d'Herberge geheeten het Hoekje of Vette Jannes op den steenweg van Brielen, maeken aldaer groote ver schanzingen en aerdewerken. onder het gedurig schieten van het grofgeschut en 1 ibomben van de stad, die nogtans niet belet hebben dat den vijand dezelve vol- 1 trok. Ten zeiven daege, 's avonds, wierden de gebouwen van de Kruisstraete door onze bezetting in brande geschooten, om aldus de aennaederinge der franschen te kon- nen beletten, waerdoor eenen ontallijken hoop menschen met hunnen huisraed op straete wierden gestelt, ende binnen de stad eene schuilplaetse kwaemen zoeken. Men schat op 127 huizen die om reden van het ibeleg rondomme de stad zijn af gebroken of verbrand. Den 3 Juny, 's avonds, wierd door onze bezettinge eenen uitval gedaen naer den kant van het hoekje, alwaer zij de begonnen batteryen van den vijand heb ben afgebroken, vier republikanen gevan gen genomen, en daernaer het stampkot van de weduwe Boucquaert daer nevens staende, in brand gestoken; ten zeiven daege maekten de franschen eene bat- terye aen d'herberge het Frezenbergje op den weg naer Dickebusch. Dei> 4 dito, 's morgens, hebben onze kanonnen gedeurig gelost op d'herberge het Hoekje, ende die omver geschoten, mits de vijand zich achter dezelfde ver schuilde. Ten zei ven daege, hebben de pionniers van de stad afgehouwen alle het hout staende nog rondom de stad, ten einde den vijand zooveel te meer te beletten, nog andere verschanzingen en batteryen te konnen maeken, maer niettegenstaende die hebben zij er nog verscheide andere opgemaakt, te weten aen het Vijverhuis te Zillebeke, aen het Witten Huis en el ders, ook deurende alle die gedurig hunne verschanzingen, loopgragten en liniën vervoorderende, dusdanig dat de zelve op het leste maer op eenen afstand van 200 stappen meer waeren van de gonne die gemaeckt hadden geweest door onze be zettinge. Den 5 dito, wezende donderdag, heb ben de franschen uit de batteryen van het hoekje en van het seminarie speelhof beginnen bomben, kogels en obitzers wer pen op de stad, naemelijk aen den kant van de Elverdingstraete, alwaer den vol genden nacht in brande geschoten wierd het klooster en de kerk der grauwe non nen, die bij ongeluk, door dezelve nonnen niet heeft kunnen gebluscht worden; en waerin voor meer dan 500 pond grooten gevlugt goud is verbrand, zonder dat men iet heeft konnen beschermen jegens den roof der vlammen, ende waerdoor ver schelde menschen grootelijks beschaedigd zijn geweest. Gedurende het onophoude lijk schieten van de franschen kwam eenen ontelbaren hoop menschen, met alle den huisraed die zij in haesten had den konnen medenemen, gedurig gevlugt naer de prochie van St Pieters, alwaer tot nu toe, ende ook gedurende het beleg, den minsten nood is geweest, schoon deze prochie ook nog al redelijk beschaedigd werd door de kanonnen van de bfttteryen van het Frezenbergje en van den Zillebeke vijver; van deze leste wierd niet veel op de stad geschoten. Den 6 Juny wierden rondom de stad door het grof geschut van binnen nog verscheide huizen en woonsten in brande geschoten, te weten aen den kant van Pautjes op den steenweg naer Zonnebeke ende meer andere. Ten zeiven daege wierd door de wet bevolen aen de inwoonders van kuipen met water te stellen aen de deuren der huizen van geheel de stad. ten einde van den voorvallenden brand terstond te kun nen blusschen. Den 7 dito, waeren de inwoonders 't En was geen koekuit. Bouroen Victor, koopman in eieren, wonende Tem pelstraat, 35, had reeds meermalen be- statigd dat hem eieren ontstolen waren. Uit het onderzoek is gebleken dat het zijn knecht is, zekere Herman Henri, wonende Zaalhof, die zich op verschillende tijd stippen aan diefstal plichtig miek. Diefstal van een uurwerk. Ten na- deele van Maria Creus, Kaaiwest, werd in 1933 een uurwerk gestolen, waarvan de dader, zekere Defever Julien, nu gekend is. Hij had het voor 50 fr. verkocht. Blcemenliefhebster. Zekere Ghis- laine Weyne, van leper, vond niets beters of de schoonste rozen van den openbaren hof te gaan plukken. Zij zal voorzeker door de politie van zulke liefhebberij moe ten afzien. Examen. Mejufvrouw Mildreda Bras heeft met onderscheiding haar eind examen (staatsdiploma) van beroepslee- rares, bij de Eerweerde Zusters Maricolen te Brugge, afgelegd. Onze zwanen, die de versiering van onze stadswaters nog verhoogen, zijn op recht het mikpunt van een onmensch. 't Is nu reeds de tweede maal in korte weken dat een onzer schoonste zwanen de vlerk half afgerukt is. Moest er iemand eenige inlichtingen aan de politie kunnen bezorgen om dien baldadigaard eene les te geven, 't ware oprecht niet onverdiend. Wij verzoeken alle Ieperlingen een oog in t zeil te houden om de hovingen en stadswaters te doen eerbiedigen en geen schade te laten gebeuren aan zwanen, bloemen en planten. Naklank van diefstal. Over eenige weken werd er op de werf van M. Vande- kerekove, aannemer, een vat naphte ge stolen door zekere Van Acker Pierre en Larnou Alois. De Heer Van Sevenant die het onderzoek leidde, had uit eenige "woor den, ontvallen aan betichten, opgemaakt dat die gasten zich nog aan andere dief stallen plichtig gemaakt hadden. Uit een verder onderzoek blijkt dat Van Acker en Larnou vroeger reeds op dezelfde werf, eerst 3 bussen naphte van 25 liters, daarna nog 4 bussen, insgelijks van 25 liters ge stolen hadden. Verder had Van Acker zich met een zekere Libberecht plichtig ge maakt aan een diefstal van vijlen, ter weerde van ongeveer 1000 fr.; van eene groote hoeveelheid nagels, alsook van rui ten voor broeikassen bestemd. Libberecht heeft zich ook plichtig gemaakt aan dief stal van moyeux van rijwielen en zal ook vervolgd worden voor verheling van een porte-feuille, 500 fr. .inhoudende. Ten laste van Van Acker kwam ook een dief stal aan 't licht van een zilveren doosje met ketting en van eene vulpen. Larnou zal ook nog te verantwoorden hebben voor verheling van een eierkist. doet de kinders sterk uitgroeien, voor komt eu herstelt slechten groei; vol wassenen die krasselt, geneest eene vroegtijdige verzwakking of ziekelijk heid met ZOMERTRAAN, zonder ge vaar voor bloëdopdrang. Uitleg bij de flesch van 25 frank (lkgr. 250). Apotheek NOTREDAME, Poperinge. De Koninklijke stoet zal den volgenden wegwijzer volgen: Statieplaats, Stuers- straat, Boterstraat, Neermarkt, Rijsel- markt, Patteelstraat, Bukkerstraat, Hond straat, Groote Markt. Het programma voorziet na de ont vangst ten Stadhuize de plechtigheid van de inhuldiging, de défilé van den histori- schen stoet, het bezoek van het Gedenk maal der Iepersche gesneuvelden, de Sint Maartens Kathedraal, de Engelsche school en het Engelsch Gedenkmaal der Meenen- poort. H.H. M.M. zullen te 17.30 uur de stad verlaten. (Medegedeeld). SINT JOZEFSKERK DER PATERS KARMELIETEN Eene interessante belegging is en blijft het spaarboekje bij de NETTO INTEREST 3% Bij dezen aantrckkelijken interest, blijft U het integraal behoud van uw kapitaal en eene bestendige on middellijke beschikking over uw geld verzekerd. STAD JEPER Octaaf van O. L. V. van 't Scapulier te beginnen met Zondag 15 Jul, tot en met Zondag 22 Juli. De twee Zondagen: Te 9 uur zeer plech- tge Hoogmis in groot muziek, met Ser moen. Te 5 uur, zeer plechtig Lof ln groot muziek, met Sermoen. Op 16 Juli: Van Zondag middag tot Maandag avond: Aflaat van Portiuncula. Te 9 uur zeer plechtige Hoogmis. lederen dag der week, uitgenomen den Zaterdag: 's morgens te 6 M uur, Mis met Sermoen en 's avonds te 7 uur, Lof met Sermoen. Al de Sermoenen worden gepredikt door den E. P. Vandermeeren, Redemptorist. TE DEUM Ter gelegenheid van den Natlonalen Feestdag, zal een Plechtig Te Deum gezongen worden op Zaterdag 21 Juli, te II uur, in St Maartenskerk. Telken jare wordt die ofïicieele plech tigheid met stijgende belangstelling door de Iepersche bevolking bijgewoond. GEMEENTESCHULDEN De XX« Sièclevan 10 Juli 11. drukte dat 's lands Gemeenten samen elf mil liard schuld hebben; aan 5 fr. p. h. door een. moeten de lastenbetalers jaarlijks dus 550 millioen intresten afdragen. Is dat geen goede reden om de gemeen telijke uitgaven zooveel mogelijk in te krimpen, en de Regeering toe te laten Gemeentelijke geldverspillingen, die over dreven belastingen verwekken, te beletten. HERSTEL VAN OORLOGSSCHADE De Staat komt het noodige geld ter be schikking te stellen voor het herstel van den Zuidwestkant der Halle van leper. Het zal, den 29 Juli 1934, Hunne Majestei ten den Koning en de Koningin aange naam zijn te bestatigen dat M.M. Vande- kerckhoVe bezig is met de stad leper weer te geven wat zij ln de 13« eeuw op richtte, meer dan 6 eeuwen ln eer hield, en jammerlijk door 's lands vijand, van .1914 tot 1918, moest zien plat schieten. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD op Maandag 16 Juli 1934, te 18 uur. GOUDSMID Boterstraat, 6, IEPER Stelt U voor aan de goedkoopste prijzen De meeste waarborg door eigen bewerking

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 3