GEDACHTEN GELUVELD (BIJ IEPER) BRIEF UIT BRUSSEL MISSIENIEUWS ALLERHANDE NIEUWS JUWEELEN VERLOVINGSRINGEN HEURSEL-OPTIEK VROUWENHOEKJE RADI0-K0RTRIJK WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIN ONOVERTREFBAAR AANBESTEDINGEN HUISMOEDERS! Chicorei Carpentier-Vanbiervliet PASSCHENDALE Koffie en Suikerij CHRISTIAENS DEV0LDER Die ze eens proeft verbruikt geen andere meer Dépot van Premiënff 20 BOOMGAARDSTRAAT 20 IEPËR Wie nooit zijn brood met tranen at, Wie nooit in kommervolle nachten Op zijne sponde weenend zat Die kent u niet, gij Goddelijke macht. GOETHE. Waar geen streven bestaat naar iets hoogers, zullen natuurlijk bekrompenheid van denkbeelden en afgunst onder elkan der aan de orde zijn. Het zijn niet alleen de grootste smarten die het zwaartste te dragen vallen, maar de kleinere, die telkens terugkeeren. HENRY BORDEAUX. ?RKHaE3=a=3S3aiE£QtiS5Sa2HIH HETAUNNEKE UIT DE BESTE MENSCHEN ALLEGAAR Ge zegt met mij, 't is vast, 't i« klaar Daar is in den hemel Kort bij 't stergewemel Iets dat gewis Niet pluis meer is. Hij is weer ne keer bezig aan 't klagen, hoor 'k Marenta mopperen. Maar dezen keer is 't voor mijn kerk niet da 'k preke zulle. Voor mij mag 't weer, gelijk 't nu is, eeuwen en eeuwen blijven duren! Maar 'k spreke voor de menschen van den buiten, de boeren, die steenen uit 4en grond klagen opdat er toch 'n beetje nattigheid zou vallen, want 't schijnt dat 't er maar triestig m:ê gesteld is. Met dat alles zitten z'in China tot boven hun ellebogen in 't water, en in Afrika regent 't nu, met 't droge seizoen, dat 't giet, Iets dat over meer dan vijftig jaar niet meer gezien geweest is. In Amerika vallen de menschen dood van de warmte. Ge kunt er van zeggen wat ge wilt Maar overal Is 't te zien dat we leven In een tranendal. Maar allee! we laten 't aan ons hart Biet komen. En we zingen graag 't Lied dat d'Hollanders ons geven Schept vreugde maar in 't leven Want anders krijg je de mot in de maag». DE DOKTER heeft aan Lange Jef ver boden iets anders te eten dan visch en ^xnge Jef moet van geen visch hebben! Gisteren trok hij een restaurant binnen. Gargon, hebt ge walvisch? Neen, meneer, maar... Gargon, hebt ge haaien... Neen, meneer, maar,.. Geef me dan ne geroosterden beef- •tuk... En dan in zich zelve: Ik neem de hemel als getuige da 'k geen visch kun nen krijgen heb. •K HEB HET IN DE LUCHT GEROKEN Vacantietijd is aangebroken rin veel menschen, met ne vollen porte- [monee Die trekken nu naar hei of zee Om zich in de bergen of aan de kusten Eens ferm uit te rusten Van al 't werk, 't zij zwaar, 't zij licht, Dat ze binnen 't jaar hebben verricht. Helaas, 'k zeg het tot mijn spijt, Waar is de goeie tijd Da'k nu ook mijn pakken miek Om met Marenta, blozend als 'n kriek Van puur contentement, En op zak ne goeie cent, Van 't leven te gaan genieten En alle zorgen thuis dan lieten. We mogen wij ook zingen, gelijk ln t liedje: de tijd is lang voorbij, en kwes tie komt hij wel ooit weerom, 't Is crisis, Twala tout. Maar dat wil niet zeggen zul le! da'k jaloersch ben op den menschen die zich 'n paar weken of maanden aan de zee kunnen betalen, en opdat z'er gin der goed zouden kunnen van profiteeren, roep ik hen toe: Past op voor de zon! en vooral van de zonnebaden, want de dok ters Hope en Erwin van 't Hospitaal van Drompton hebben verklaard dat ze tot nogtoe 66 zieken ln hun hospitaal hebben ontvangen die aangetast waren door te ring ten gevolge van te langdurige zon nebaden. Daarom geven ze den raad aan elk vermoeid of overwerkt persoon geen zonnebaden te nemen. Bij 't minste tee- ken van koorts, nachtelijk zweeten moet men ophouden zonnebaden te nemen, vooral zoo de temperatuur 's avonds 37,9° te boven gaat. Da's nu ne keer serjeus gesproken hé! Ziet maar dat ge 't in achte neemt... als ge tot 't leger der uitverkorenen behoort. EN NU EEN NIEUWS dat U zal behagen Wat? Manneken, zult ge vragen. Wel iets dat g' U niet zult beklagen In lange dagen. Ik zal 't U zeggen, zonder veel te zagen Dat ge nieuwe loten nu kunt vragen En als ge dan 100 frank wilt wagen Kunt g'een miljoen naar huis toe dragen, 'k Zal U nu maar niet langer plagen En zeggen hoe g' U moet gedragen Om in die loterij te slagen. Luistert dus, want 't is over de Kolo niale Loterij da'k het hier heb. Ge ris keert honderd frankskes voor 't koopen van 'n lot, en tegen den 18 Oktober ten allerlaatste zijt ge voorzeker millionnair. Ja, vriendenlief, gelooft me vrij België is 't land Hoe plezant Der loterij SPEL AAN EEN VROUW Toch niet te gauw Van liefd' en trouw Iets op de mouw Want het berouw Komt toch zoo gauw. Dat ondervond Jan Sabaar van Bergen «f Mons ook. Hij had eeuwigen trouw be loofd aan een meisken, maar ln een dans- «a.al zag hij er een andere die hem meer aanstond. De verlaten meid Kocht na korten tijd Een pistool en schoot Jan Sabaar morsdood. 6jersee la fam o fon du sak, zouden kin 't Pransch zeggen. WIE NEN TYPE WAS Nen as Eerste klas Dat was Jules Verne, die schrijver Die met veel ijver Al de dingen voorzag Die bestaan op onzen dag. Jules Verne dus was ne schrijver die leefde en stierf ln de verleden eeuw. toen de menschen nog den trein aanzagen als "Jl gewrocht van den duvel. Hewel, toen reeds schreef dien fameuzen profeet over al de uitvindingen die men in den laat- aton tijd nu gedaan heeft: T. S. F., vlleg- masjlenen, onderzeeeërs, enz... enz... Nu Ean de Amerikanen vlottende vliegvel- n aanleggen op den Atlantischen Oce aan... maar dat is nu ook niets nieuws flroder de zon, want ln zijn boek Het Vlottende Eland had Jules Verne al ge schreven: «Ge zult zien dat zekeren dag de menschen eene reeks vlottende eilan den zullen aanleggen, die aan de vlieg tuigen rullen toelaten néér te strijken ge durende hun vlucht over den Oceaan. Ge moogt er van denken wat ge wilt. daar t moet toch ne fameuzen type geweest zijn hé, dien Jules Verne. TWEE STUDENTEN zijn zich aan t afvragen hoe ze den avond gaan door brengen. t Is examentijd, maar om bun geweten toch gerust te behouden zegt Ö'eene zoo: Ik heb een gedacht, we gaan dit geldstuk in d'hoogte werpen. Als 't kop is, dan gaan we bij ons liefken; als t letter is, dan gaan we naar den cinema... en als 't blijft rechtstaan... dan zullen we mJar studeeren! PANAJETIS CULUMVACHIS Dat is 'n 25 jarige vent Die buiten dit Nog 'n andere eigenschap bezit. Die Panajetis dus is student in de rechten aan de uileversiteit van Athene. Da's niks buitengewoons, zult ge zeggen... en dat vind ik ook. Maar die Panajetis heeft 'n bijzondere eigenschap, die be staat in 't feit dat hij 'n gewone electri- sche lamp kan doen branden door er sim pel gedurende enkele seconden met zijn handen over te wrijven. Hij maakt dus zijnen ellentriek zelf... hetgeen 'n fameu ze besparing daarstelt. Spijtig da'k ook zoo straf niet ben als Panajetis... 'k zou dan alle maanden op mijn kas niet krijgen van Marenta als ze d'ellentriekrekening moet betalen! EN DEES is 'n bekend lachedingen dat tcch altijd met veel planzier herlezen wordt. 't Speelt in de kazerne en de korrenel doet al zijn manschappen defileeren. Straks komt de generaal, zoo zegt hij. Hij zal blijven staan voor enkelen onder U en hen drie vragen stellen. Bij de eerste vraag: Sedert wanneer zijt ge hier, moet ge antwoorden: Twee maand generaal! Dan zal hij vragen: Hoe oud zijt ge? Ge zult zeggen: Twintig jaar. En daarna zal hij vragen: Is de soep en 't slapen goed? Allebei, zult ge antwoorden. Begrepen? En de generaal kwam. En den eersten die hij te stekken had was Peer Slim- mekens. Hoe oud zijt gij? vroeg hij. Twee maand, generaal! Alleie, zeg geen stommiteiten. Sedert wanneer zijt ge hier? Twintig jaar, generaal! Wat is mij dat? Neemt ge mij voor nen aep of voor nen dommerik? Allebei, generaal! En Slimmekens kreeg acht dagen koskskcns. IETS DAT TEGENWOORDIG schijnt dood te gaan, dat is de zedelijkheid, de braafheid. Geen dag gaat er voorbij of ge leest in de gazet over aanslagen op de zeden. En 't zijn overal minderjarigen die het slachtoffer zijn van die gewelddaden. Slechte lezingen en cinema's zoet 't Dansen in gemeene zalen. De duivel weet 't maar al te goed, Waar zijn prooi te halen. Manneken, zegt Marenta, nu begint ge te sermoenen. Toch niet, Marenta, maar de waarheid is nu eenmaal de waarheid, zei boer Terf, en hij verkocht rotte eieren voor goeie. DAAR ZIJN TOCH nog goeie men schen in de wereld, maar Te goed is half zot Dit heeft Vital Duclot Onlangs, beste vrinden Nog moeten ondervinden. Vital Duclot van Brussel zag nen ar men sukkelaar op 'n bank zitten. De man had geen schoenen noch kloenen aan z'n voeten. Meneer Vital herinnerde zich dat hij thuis nog 'n oud paar schoenen had, zijn vrouw had hem dat 's morgens nog herinnerd, en hij nam de sukkelaar meê naar huis om ze hem te geven. Niet zijn vrouw, maar de schoenen. De vreemde vent moest 'n minuutje wachten, terwijl meneer Duclot naar boven was. Maar ais hij beneden kwam was de vogel gaan vliegen. Hij had uit een frak die aan den kapstok hing een portefeuille met 1500 ballekens meegenomen. Doe dan goed aan de menschen! MIJN ZOON, sprak de groote finan cier op zijn sterfbedde, om in het leven te gelukken moet ge twee zaken in acht nemen: de eerlijkheid en de wijsheid. Wat wilt ge daarmeê zeggen, vader? De eerlijkheid is: nooit aan uw be loften te kort komen. En de wijsheid? Dat is... nooit geen beloften doen! WE SPREKEN hier wel ne keer van kermisvieren. Maar weet ge waar ze ker mis hebben gevierd? Te Oklahoma in Amerika. Daar hebben ze nen nieuwen Gouverneur gekozen, een zekere meneer Davidson en die heeft zijn kiezers eens ferm getrakteerd. Hij heeft laten uitplak- ken dat al wie wilde mocht meê komen eten. Men schat dat er meer dan 40.000 man aan tafel zat. En weet ge hoe ze 't vleesch hebben gebraden? Ze hebben een loopgracht van meer dan een uur ver gegraven en daarin vuur gemaakt, en bo ven dat vuur hingen de ossen en varkens en kiekens en schapen... Kermis vieren is plezant Eten dat uw buiksken spant En een goeie kruik daarbij 't Leven is dan nog zoo blij. OM MIJN allerliefste Lezeressen te be lieven 'n woordje over de mode: de schoe nen zullen van 't jaar met heel lange tippen zijn en heel, heel hooge hieltjes. De eksteroogen zullen dus nog goedkoo- per zijn, dan ze ooit geweest zijn. D' HANDEN van ne schoorsteenveger Die zijn gewoonlijk zwart Maar de soldaten uit 't Engelsch leger Drukt men op het hart Dat hun handen immer moeten zijn Proper en rein Ten minste als ze, er zijn er velen Voor kok dan willen spelen. D'r zijn er velen omdat 't een goed plaatsken is en ze met de goei brokskens weg zijn! Hewel alle dagen wordt er gin der expectiegehouden voor de koks van den Engelschen troep om te zien of hunne handen, schorten en tafellakens, zoo proper zijn als de ziel van 'n engelken in den hemel. Da's nu ne keer Iets zie dat men niet alleenlijk ln d'Engelsche kazernen, maar in alle plaatsen moest Invoeren, waar eten wordt gereedgemaakt. We zouden zeker met dubbel zooveel EN HIER OM TE EINDIGEN een vraagsken aan de verstandige lezers van ons blad. Waarom loopt een kieken en springt een puit? Weet ge 't niet? Hewel... 't is zoo simpel als 't groot ls: om vooruit te komen. Daarmeê doen we de boeken toe en wenscht 't Manneken U nen Zondag zon der koude teenen en veel plezier In eer en deugd Zoo 't past de Vlaamsche Jeugd. We eindigen met de groeten van de gansche Mannekenuitdemaansche familie en bijzonder van uw toegenegen Manneken uit de Maan. Ill BEDEVAART TER EERE VAN Ste MARGARITA van 20 tot 30 Juli. De geloovigen die naar Geluveld komen dienen ter eere van Ste Margarita, ver eeren niet alleen hare H.H. Relikwieën, maar gaan ook biddend den ommegang rond de kerk, naar de kapellen ter be devaart. Elke statie herinnert aan eene groote gebeurtenis uit het leven der Hei lige: haar Doopsel, haar zuiver leven, haar lijden en folteringen voor het ge loof, hare marteldood, hare machtige voorspraak bij God. De dagen der novene zijn uiterst wel geschikt om dezen stichtenden ommegang te verrichten. Eiken weekdag van 20 tot 30 Juli, na de Mis van 7 uur, word' de ze ommegang proeesslewijze gedaan, en worden de gebeden bij elke statie luidop voorgelezen. De bedevaarders zullen ook gelegenheid vinden zich ln de Broederschap van Ste gewijde voorwerpen zooals linten, me dailles, enz, aan te schaffen. Brussel, 12-7-'34. NIEUWE HORIZONTEN* Zou het dan toch waar kunnen zijn, dat tusschen Duitschland en Frankrijk een vredesatmosfeer in aantocht ls? Dat valt toch af te leiden uit gebeurtenissen der jongste dagen. Rudolf Hess, plaatsvervangend leider van Hitier bij de richting en werking van de N. S. D. A. P. heeft te Königsbcrg in Pruisen een belangrijke rede gehouden. Hij bevestigde dat Duitschland vrede wil met Frankrijk en verdedigde de overtui ging dat ook de Fransche Minister Bar- thou rechtzinnig hunkert naar verstand houding met Duitschland. Met rekening te houden met de Duitsche toestanden, wordt de pacificatie in de hand gewerkt. De economische ellende in de onder scheiden landen houdt verband met gemis aan politieke verstandhouding. Werkelijk vertrouwen en waarachtige vrede, steu nend op rechtsgelijkheid, inbegrepen de bewapening. Grootere veiligheid in vreed zame verdragen geven meer waarborgen van veiligheid dan opgestapeld oorlogs materiaal. Tot daar een samenvatting van hetgeen Hess te Königsberg over de wereld heeft uitgezonden. In Frankrijk ls groote belangstelling geweest voor die uitgezonden rede. Dat Hess met zijn rede het vertrouwen van Frankrijk zou gewonnen hebben, is te veel gezegd. Een koersverandering van buiten- landsche politiek van Duitschland betee- kent die rede toch. Wellicht is die rede te beschouwen een voorspel van nieuwe voorstellen en onderhandelingen. Tot daar moet men toch komen. Na dit stukje buitenlandsche politiek kernen we tot Vlaanderen weer. Deze week (11 Juli) is het de 632° ver jaring van den Slag der Gulden Sporen. Vlaanderen's nationale feestdag. Weêrom heeft de zwart-gele leeuwenvlag afzonder lijk of in gezelschap van onze nationale driekleur, gewapperd aan de gevels en op de torens van onze oude belforten en hal letorens. Trompetgeschal, feestgezangen en klokkenmuziek hebben ons eens te meer herinnerd aan de macht der volks eenheid. We leven wel in eene periode van economische inzinking en van politieke verdeeldheid. Bij overweging en bezinning rijpt toch de overtuiging, dat de, onder linge broedertwisten de plaats moeten rui men om door de verstandhouding Vlaan deren's grootheid te herstellen. Eendracht wordt meer dan ooit een gebiedende plicht. Zij alleen kan alle slavenbanden breken. Bij onderling afbreken stelt men zich de vraag waartoe het allemaal ge diend heeft, waarom al die lijken in 't zandhet offeren van zooveel bloed, als de Vlamingen zelf door onderlinge twisten den oogst verkappen. Waarom al dat lijden die kerkerjaren, dat banne lingschap? We moeten leven en vergeten, Vlamingen zijn wien God Vlamingen schiep, en offeren wat ondergeschikt ls ryn het hoogste goed voor volk en Vlaan deren. Alleen in de opvatting kan het feeste zijn in de harten en de geesten, zal koppig streven zijn belooning krijgen in de on derlinge vrede, en daardoor, geloovende in zichzelf, zullen de slavenbanden wor den gebroken. Tweedracht vormt knech ten, die buigen en bukken, en een ware Vlaming kan of mag dat niet. Eendracht alleen vermag het den kop omhoog te steken en met fiere taal te gebieden: heerschzuchtigen gaat, wij kennen u niet! In de vlakte van Diksmuide hebben dui zenden gezworen: Wij zweren U, houwe trouwe, U Vlaanderen tot ter dood! Dat moet voor de levenswijding zijn, want voor ons is dat ideaal heilig, en ons zelf standig volksbestaan is voor ons de hoog ste wet van het leven. Wij moeten werken en streven in den geest van een gansche geslacht, dat ons is voorgegaan, vooral het geslacht van 1302 en van 1914-'18, dat voor Vlaanderen offerde en streed tot het uiterste. Meer dan ooit in de na-oorlogsjaren zal de II Juli-dag van dit jaar in dit teeken hebben gestaan. Zie, 't Oosten bloost en Vlaanderen's zonne gaat aan 't dagen! DE STAKING TE VERVIERS De onderzoekskommissie, door Minister Van Isacker samengesteld, heeft de voor waarden der werkherneming vastgelegd. De Socialistische Textielfederatie wilde daarover een referendum doen uitspre ken. Maar de gemoederen zijn opgestookt. Moest een referendum doorgaan, de voor waarden der werkherneming zouden met klank worden afgewezen. De werkgevers nemen wel de besluiten der Onderzoeks kommissie aan, maar de werkhervatting kan slechts geleidelijk gebeuren, en zij willen vrij zijn degenen terug aan te ne men die zij verkiezen. Dat is de struikel blok. Dat wordt als willekeurig be schouwd. Alhoewel aan te nemen is, dat de fabrieken die nu sedert vijf maanden stilliggen, niet Ineens met voltallig per soneel kunnen herbeginnen. Het einde van dien strijd is nog niet te voorzien. Al thans niet door mijn bril. KORTE BERICHTEN. Op Zondag 12 Oogst wordt te Avel- gem, ter gelegenheid der inhuldiging der vlag van den plaatselijken Bond, het X" Provinciaal Congres der Kroostrijke Ge zinnen gehouden. M. Em. Allewaert, volksvertegenwoor diger, stichter en voorzitter van het Pro vinciaal Komiteit van West-Vlaanderen (30.000 leden) zal bij die omstandigheid gehuldigd worden. M. Baels, gouwheer van West-Vlaande- ren, zal die plechtige feestviering bijwo nen. De Brusselsche Federatie der Socialis tische Partij heeft Maandag vergaderd. De Action Socialiste (Spaak en Cons.) werd goedgekeurd. Naar een der besluiten kan er geen kwestie zijn, dat de socialisten aan 's lands Regeering zouden deelnemen. De partij moet haar revolutionnair ka rakter behouden. Naar een ander besluit moet de Arbeidsbank spoedig gelikwi- deerd worden. Een tegenvaller kwam. In 't bijblad van den Moniteur verscheen den 8 Juli het bilan van de Cie de la Ruzizite Usum- bra (Congo). Beheerders: S. Anseele (va der en zoon), Jules Mathieu (député en burgemeester van Nijvel), A. Balthazar, D. Cnudde en R. Vercammen (député's en senator) en anderen. Het bilan zegt: Kapitaal: 12.500.000 fr. Verliezen: 5.712.953,46 fr. Naar de uitdrukkingen van den teërling- bak: Anseele en Cie hebben weêrom vier zessen gesmeten b6 I steunt vooral op het spijtig wedervaren der volmachtwet van verleden Jaar. bij dewelke vooral de wet op de ouderdoms pensioen leelijk verkapt is geweest door den toenmaligen Minister van Sociale Voorzorg, die M. Carton de Wiart was. Zijn opvolger. M. Van Isacker, staat integendeel we! in het vertrouwen, maar hij kan alleen niet instaan voor het schoon of slecht weder. In den namiddag hebben MM. Poullet, Van Isacker, Rubbens en anderen met Minister de Broqueville gesproken, en 't moet zijn dat zij geruststellende verkla ringen hebben gekregen. Om 4 ure kwam het Alg. Christen Wer- kersverbond opnieuw samen om verslag te hooren over het onderhoud. Na een moei zame bespreking en spijts veel aarzeling, kwam men toch t'akkoord om de gevraag de volmacht goed te keuren. (Van liberale zijde werd vernomen, dat Jennissen. Mundeleer en Foucart tegen de volmacht zouden stemmen). Ware die wijze daad niet gesteld ge weest door het Alg. Christen Werkers- verbond en de parlementaire mandataris sen die daar hun ordewoord ontvangen, moet men zich niet lang afvragen wat er zou gebeurd zijn. De Regeering. in de minderheid gesteld, zou verplicht zijn ge weest af te treden. Daaruit moest onver mijdelijk een Kamerontbinding volgen, met al de onzekerheid omtrent den uit slag daaraan verbonden. Die gevaarlijke klip is nu omzeild. Te genover het land en het Parlement heeft de Regeering nu een zware verantwoor- delifkheid. Dat bewustzijn zal zij ook wel hebben. KLEINE NIEUWSJES Fare Majesteit Elisabeth, Koningin weduwe. geboren te Eossenhoven Beieren) den 25-7-1876, gaat volgenden Woensdag haar 58° jaar in. M. Oscar Doublet, socialistische Se nator, gewezen burgemeester van Quare- gnon, heeft zich Maandagmorgen in de nabijheid van het socialistisch Volkshuis te Quaregnon onder den buurttram ge worpen. Hij overleed bij het overbrengen naar het gasthuis. Hij leed aan neu rasthenie. Zi.in opvolger in den Senaat is M. Spreutel. M. du Bus de Warnaffe, opvolger van M. Renkin in de Kamer, heeft Woensdag namiddag den grondwettelijken eed af gelegd. De Socialisten zijn deze maal zoo wijs geweest, niet aan obstructie te willen doen door telkens stemmingen met naam- afroeping te vragen. Zij hebben negen woordvoerders aangeduid, die onderling de rollen hebben verdeeld. Woensdag waren er drie zittingen: van 10 tot 12 ure.- van 2 tot 6 en van 8 tot 11 ure 's avonds. Ter uitzondering van een deel der zitting van Dinsdagnamiddag, vertoonde de Kamer een zonderling beeld. Overvolle tribunen; de banken van de Kamer waren zoo goed als verlaten; naar de sprekers werd om zoo te zeggen niet geluisterd. De opinies waren trouwens op voorhand zoo goed als gevormd. De drukke atmor- feer werkte dat alles in de hand. Woens dagavond waren er nagenoeg evenveel aanwezigen als ingeschreven sprekers. Hadden de sprekers hunne diskoers afge geven aan de opstellers van het Stenogra fisch en Beknopt Verslag, ze zouden heel wat afmattend werk gespaard hebben aan die ambtenaren. We verkeeren in uitzonderlijke omstan digheden. Ik geloof dat de Regeering rechtzinnig is waar ze verklaarde dat zoo min aan den frank als aan het parlemen tair regiem zal geraakt worden. Forfai taire omstandigheden zijn echter altijd mogelijk? die ook een streep kunnen trek ken door de beste inzichten, Voor de rede van den Eersten Minis ter, Dinsdag uitgesproken, moet ik ver zenden naar den tekst, die de journalisten hebben in druk ontvangen en waarvoor ze ook dankbaar zijn geweest omdat zij al dus van de karwei der opname mochten verschoond blijven. BilEaiiEZiBaezB.iFiSzsgasfES'sasaz! EELGI5CHE FABRIEK VAN CI-IICQREIWYPPELIËR-TAFFIN -«0«- Brussel, 19-7-'34. DE VOLMACHTWET Het Algemeen Christen Werkersverbond had Woensdagvoormiddag de vertegen woordigers der Arrondissementsfederaties en der parlementaire mandatarissen uit- genoodigd om zich uit te spreken over de gevraagde volmachten. De vertegenwoordigers der nationale or ganisaties, als Alg. Chr. Vakverbond en Landsbond der Christene Mutualiteiten, alhoewel geen politieke organisaties, wa ren ook vertegenwoordigd. De vooringenomenheid tegen een nieuw volmachtregiem was zeer groot. M.M. Marck, Minister Van Isacker, Pauwels, voorzitter van het A. C. V., Van Buggenhaut, De Leeuw, J. Bodart. Staats minister Poullet, Rubbens, voorzitter, F. Mathieu, ondervoorzitter, Segers, sekreta- ris, Cool (A. C. V.) waren de voornaamste woordvoerders in het debat. De vergade ring duurde tot na 2 ure. Dan was alleen een akkoord bereikt op een punt: Nadere toelichtingen vragen van den Eersten Mi nister omtrent de waarborgen in zake so ciale verzekeringswetgeving, en in 't bij zonder nog voor het personeel der Na tionale Maatschappij van Spoorwegen. Op zeker momenten was de stemming bepaald vijandig tegen het verleenen der gevraagde volmachten. Die stemming OVER ONZE MISSIEKOST Ons volkje leeft uitsluitend van voed zame Bananen, Maniok, Palmnoien, Palm olie en Palmwijn. Dit alles gebruiken wij ook. MANIOK vervangt gewoon weg de pa tatten. De maniok kweekt men met stek ken. De knollen zijn groot als ferme bee- ten en 't loof is als kreupelhout. De BISAPA's uit Bobey zijn beter dan maniok. Die zijn groot als de allergrootste beeten en smaken omtrent zoo goed als aardappels. Doch men vindt die enkel te Noorden en te Westen van Bombomadus op de missie hebben wij er geene. Die ztjn fijn als zij als frites bereid worden. ZOETE PATATERS groeien hier als onkruid, 't Zijn als roode nieren van vorm doch zij zijn niet groot; 't loof is als hop- pescheer dat langs den grond groeit. De PAIPAI is de meest gewone vrucht. Die vindt men altijd en overal. Ik vind ze minstens zoo goed als 'n meloen. Daar heeft ze wat den vorm van, doch om ze te eten hebt gij geen suiker noodig. Men kan ze ook bereiden als worteltjes. 't Is 'n boompje met enkele bladeren in den top. Men vindt de vruchten langs den stam van af anderhalven meter hoogte, de eene tegen de andere. De PALMBOOM ls hier de schoonste boom. Een rechte stam met 'n tros palm bladeren die ooengespreid hangen als 'n pauwsteert, Wijnkalebessen hangen er aan; en dat volkje ziet men klimmen naar de kalebas tce om palmwijn te oogsten. Dan is 't plezierig 'n toertje te doen. Van alle kanten hoort gij boven uw hoofd roepen: Mbotte sango(Dag Pater). Of zij fluiten 'n deuntje. Palmwijn dat is hun leven en hun geld. Voor palmwijn kunnen zij van alles koopen. Alle giften worden met veel dankbaar heid aanvaard en kunnen gestort worden bij E. H. D'HOORE, Onderpastoor op St Jan te Poperinge (Postcheckrek. 41771). DE STRIJD OM 'T BESTAAN Verleden week liad in het Jubelpark te Brussel, een wedstrijd plaats voor het be geven der bedieningen van klerk in de ministeries. Er waren 400 plaatsen beschikbaar. Meer dan 4000 kandidaten waren er om hun examen af te leggen, zoodat 90 per honderd geen bediening zullen bekomen. Jammer dat er heden ten dage zoo veel Cumularissen bestaan waar vele on der deze toch nog eenige broodwinning zouden vinden. HERRIOT EN HET ALCOHOLVRAAGSTUK Om het oordeel van Fratikrijks gewe zen Minister-President te kennen over het alcoholgebruik, raadplege men even een door hem uitgegeven werkje «Créer», waar hij het volgende schrijftVoor ieder land beteekent alcohol een gevaar», van den term hygiënische dranken voor bier, wijn en vruchtenwijn wil hij niets weten en met beslistheid wijst hij op de enorme sommen, die de Staat voor slachtoffers van den alcohol uitgeven moet in ruil voor de veel geringere in komsten, die hij trekt uit de alcoholin dustrie. iaS~aESnrE2l3B33E2S3l&25S3ai2 BALATUM bij SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat, 15, Poperinge. iiBr.gffiiBgaaaaaBaüagagSBBaaBl TOMAAT - Napo- litaansche zon. di- rekt op uw tafel. TOMAAT - bevat A.B.C.-vitamines voor het leven onmisbaar. TOMAAT - konin gin door kwali teit -n onvergelij- kelijken smaak. TOMAAT - ge zond en natuur lijk produkt. QiJ£^2232ZB32!SaSBSa2iaiZa2SSailXicSlSSaüSBa33!S£k!£SZaiGiiaS2!3SüiSRa UIT DE SPORTGEBEURTENISSEN DER WEEK van goeden smaak en bereik- baren prijs, bij den Fabrikant- Juwelier 41, BOTERSTRAAT, IEPER. OPEN OP ZONDAG ZELFS OP 29 JULI VERKEERDE GEWOONTEN Ziektekiemen zijn er overal rondom ons, maar wij moeten zóó handelen dat wij hun schadelijken invloed tot een mini mum brengen. Het is een slechte gewoonte den vinger te bevochtigen om geld te tellen of de bladen van een boek om te slaan, het pa pier kan ziekte kiemen dragen die naar uw mond worden gebracht. Zoo geldt het ook voor de postzegels of omslagen die met de tong worden geplakt. Voor dezelfde reden neem nooit voor werpen tusschen uw lippen, b. v. spelden, naalden, spoorkaartjes, enz., daarenboven zoudt gij ze nog kunnen inslikken door een verkeerde beweging. Bevochtig uw potlood niet met de tong vooraleer te schrijven. Hoest of nies anderen niet in het ge zicht, maar gebruik uw zakdoek. Op den grond spuwen is een walgelijke en hinderlijke gewoonte. Ten eerste is het zeer vuil en ten tweede drogen de fluimen op den grond en zoo komen de ziekte kiemen weer in de lucht. Dit geldt bij zonder voor lijders der ademhalingsor ganen. Knijp geen puistjes met de vingers uit; uw nagels, al zijn ze nog rein gehouden, bevatten steeds ziektekiemen. Drink nooit uit elkanders glas. Ziedaar eenige verkeerde handelingen die wij dagelijks rondom ons zien gebeu ren en die wij moeten bestrijden en ver mijden ter wille der gezondheid. SUZY. II (201 meter 1492 Key) BRIELEN, Ba aanzet der koers van Maandag. DE NEGENDE PROEF van het Kriterium tier Hoppestreek te Brielen op Maandag 16 Juli 1C34. NAKLV'K DER KOERSEN VAN WIJTSCHATE PROGRAMMA DER WEEK: ZONDAG 22 JULI 1934. Te 17 u.: Lorreinsche marsch, Ganne. Te 17.05 uur: ACCORDEONCON CERT, met medew. v. den Heer Henri Masure: 1. Alte kameraden (marsch), Teike; 2. Temptation rag (fox-trot)3. Au bal musette (valse)4. Dichter en boer (openingstuk), Suppé. Te 17.30 uur: NIEUWSBERICHTEN. Te 17.35 uuri CONCERT: 1. Weenen des nachts, Komzak; 2. Liefdesdroom, Czibulka; 3. Ik bemin U, Waldteufel; 4. Zwaluwen uit Oostenrijk, Strauss. GODSDIENSTIG RADIO-CONCERT, te 18.05 uur, verzorgd door het Komiteit voor K. A. PROGRAMMA: 1.- Koraal «Onze Vader», Bacil voor orgel. 2. - Benedictus, Gounod voor sopraan, tenor, viool, cello en orgel. 3. - Arioso, Haendel voor viool. 4. - Beata viscera, Perot, de Groote aria voor tenor. 5.- Louez ie Dieu Puissant, Bach voor koor en orgel. Godsdienstig praatje door Z. E. P, Gerardus, Passionist: «Chris tus de Gekruiste, en de her nieuwing der wereld 6.- Doodenmarsch, Mendelssohn voor orgel. 7.- Pie Jesu, G. Fauré voor sopraan, orkest en orgel. 8. - Hosanna en Judex, Gounod uit Mors et Vita voor ge mengd koor, orkest en orgel. 9.- Toccata, Gigout voor orgel. Te 19 uur: KAMERMUZIEK: 1. a) Ariette; b) Aan de lente, Grieg; 2. Twee mazurkas, Chopin; 3. a) Wals in La; b) Het bietje; 4. Trio Nr 11, Schumann. Te 19.25 u.: LETTERKUNDIGE STON DE De gruwelijke nacht uit Zwarte Pokken», van Warden Oom. Te 19.30 uur: OPERACONCERT: 1. De witte dame (openingstuk), Boieldieu; 2. Car men (4° bedrijf: Viva, viva), Bizet; 3. Gravin Maritza (fantasie), Kalman4. Carmen (fantasie), Bizet. Te 20 uur: EINDE. DINSDAG 24 JULI 1934. Te 21 u.: Lorreinsche marsch, Ganne. Te 21.05 uur: ACCORDEONCON CERT, met medew. v. HH. Willem De Lombaerde, accordeonnist, en A. Pon- teine, pianist1. Le régiment de Sambre et Meuse, Planquette; 2. a) A l'aveuglet- te, Marceau; b) Le petit chat sur lc clavier, Lez-Confrey; 4. Concert sous bois, Colas; S. Java des princesses, W. De Lombaerde; 6. De lustige weduwe, Lehar. Te 21.30 uur: NIEUWSBE RICHTEN. Te 21.35 u.: CONCERT Eerste DeelUitnoodiging tot de wals, Weber; Bloemen wals, Tschaikowsky- ZangintermezzoHet lied van Nele, Fou- quet; Lied der klokke Roelandt, Blaes; - Tweede DeelCavalleria Rusticana (fantasie), MascagniNaila, Delibes. Te 22 uur: KRONIJK- Te 22.05 uur: FONOPLATEN op aanvraag. Te 23 uur: EINDE. PAX ZONDAG 22 JULI IX' Zondag na Finks.eren. Eet* Deus»; 2* geoed van de H. Maria Mag. dalena. Groen. De liturgie van dezen Zondag is ermü» en vermanend. In het Evangelie biengt ze ons een aangrijpend tafereel uit het ieven van onzen gqddelijken Zaligmaker voor oogen. Jezus nadercie de stad Jem- zaiem en toen Hij haar van op den nabij gelegen berg voor zich liggen zag, wei 4 Hij weemoedig en weende. Zijn blue door. pijlde de toeKomst... Jeruzalem, de uit. verkoren stad, zou de blijde boodschap, de verlossing verwerpen en zich bevlek, ken met het bloed van den Godmensch. (i Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen! Daarom zou ze, door Titus in het jaar 70, tot den grond toe ver. nield en haar kinderen over de aarde ver. strooid worden, veracht en verworpen van iedereen. De ondergang der ongeluk- kige stad is een der vreeselijkste lessen uit gansch de geschiedenis, Jeruza)?m had de genade geweigerd en zou liaar eigen weg ingaan ten verderve! De H. Paulus, die de bedreigingen kende die Je zus tegen het Joodsche volk had uitge sproken, waarschuwt in het Epistel de christenen van Corinthe zich niet plich- tig te maken aan de euveldaden van Is raël zoo ze de straffen wilden ontvluch ten, waardoor het uitverkoren volk reeds geteisterd was en nog in hoogeren graad te verwachten was. Die straffen van Is raël moeten voor het christen vlk een les en een spoorslag zijn om manhaftig te volharden in zijn strijd voor het goede; want wie niet strijdt geeft zich gewon nen en wie meent sterk te staan moet wel toezien dat hij niet valle. We zijn zwak en krank, nietsvermogend uit ons zelf, we moeten echter steunen op de gratie Gods die ons nooit ontbreken zal. God is getrouw en zal nooit toelaten de strijd onze krachten te boven gaan. Met de beproeving schenkt Hij ons tevens de kracht der overwinning. In de gezan gen der Mis spoort de H. Kerk ons aan de geboden des Heeren te onderhouden en vol betrouwen te steunen op den bijstand en de goedheid Gods. De noodige hulp en sterkte zullen we vooral vinden in de H. Communie, in onze vereeniging met Christus \vqnt Wie mijn Vleesch eet en mijn bloed drinkt, blijft in Mij, en ik in hem, zegt de Heeren zoo God met ons, in ons is, wat zullen onze vijanden de duivel, de wereld en het vleesch tegen ons vermogen? JULI - HOOIMAAND 22 Z 9° Zond. na Sinks. H. Maria-Magdal Evan.: Jezus weent over Jeruzalem, 23 M H. Apollinaris. H. Libertus. 24 D H. Christina. 25 W H. Jacobus. H. Christophorus. 26 D H. Anna. 27 V H, Pantaleo. 28 Z H. Victor. HH. Nazzarius en Celsus. H. CHRISTINA. FEESTDAG 24 JULL De vader van deze heilige was een ver stokte heiden en buiten zijn weten leerde Christina het geloof kennen en werd zij gedoopt. Daar zij thuis de gouden af godsbeelden verbrijzelde kwam haar va der gauw te weten welk geloof zijn doch ter aankleefde. Om haar van haar geloof af te brengen deed hij haar zweepslagen geven. Dit mocht niet baten. De gruwe lijkste folteringen die hij uitdacht waren niet in staat haar denkwijze te verande ren. Eindelijk beval hij haar de tong uit den mond te rukken en haar vervolgens met pijlen te dooden. Zoo gaf deze heilige martelares den geest in het jaar 304. JULES KAES, van Lauwe, die de koers te Brielen wou. DE CRAENE DIE DE 2 RIT WON, na de 6 of 7 laatste ronden alleen en ver voor gereden heeft. MODEL 1934 26 Juli. Te 6 u. 's av., ten stadhuize te VEURNE, namens de Commissie vail Openbaren Onderstand, bouwen van 10 werkmanswoningen ter wijk Petit Pa ris Stukken ter inzage ten bureele der Commissie, Abdijstraat, Veurne. 27 Juli. Te 11 u., voor den h. Claeys, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, herstellen van den weg Brussel-Duinkerke, te POPE RINGE. Lastkoh. nr 162 van 1934 (Ne- derlandsche tekst); prijs 13 fr. 27 Juli. Te 10 u., ten stadhuize te POPERINGE, onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer. Bestek fr. 64.455. Stukken ter inzage ten gemeente huize en bij arrond.-ingr A. De France, 59, Surmont de Volsberghestraat, leper. Aang. insclirijv. 23 Juli. (Zie ook aankondiging in dit nummer). 27 Juli. Te 11 u., voor den h. Claeys, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, heraanbeste- ding van het aanleggen van een rijwiel pad in tarmacadam op de bermen van rijksweg nr 57, vak DIKSMUIDE-KAAS- KERKE (3° perceel van bestek nr i'10 van 1934). Lastk. (Nederlandsche tekst), prijs 13 fr. 30 Juli. Te 10 u., ten genieentéhuiz» te BESELARE, vergunning voor het be deden der elcctr. energie op het grondge bied der gemeente. Stukken ter Inzage 9- 12 u. of te koop, prijs 100 fr., ten gemeen tesecretariaat (postch. 19410). Aanget. in schrijvingen 28 Juli. Uitslagen van Aanbestedingen 12 Juli. Te 10 u., ten gemeentehuizo te SINT JAN, onderhoudswerken aan de wegen van groot verkeer, bestek 5.394,80 frank, en aan de landbouwwegen nrs 3, 4, 6, 7, 8, 9 en 10. Bestek 18.600 fr. 1) Wegen van groot verkeer. A. VANDECASTEELE, Bikschote, 4950; H. Derycke, leper, 5700 (Zw.); M. Beun, id., 5836 of 6785 (Zw. of porf.)A. Menu, Meesen, 6634 (porf.). 2) Landbouwwegen. A. VANDECASTEELE, 17.300; A. Menu, 17.400; Derycke H., 17.950; M. Beun, 18.259, 13 Juli. Te 11 u., voor den h. Claej'J, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, pompverrich- tingen tot waterspijzing van het midden- en bovenpand van het kanaal van leper naar den Ijzer, CRAMPE, St Andries, 51.600 fr.; Chau- vier, Luik, 116.000 fr. lUHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII HEB MEDELIJDEN m naam van H. Theresia, van K. J.; helpt mij jeugd ln gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en so.wol te bouwen. Post- check 139.485, Pastoor Renson te Xhen- delesse. Het beste Radiotoestel tot heden te verkrijgen. Vraagt kostelooze demonstratie aan een onzer talri'ke Agenten. ■IIHHIHIIIBIMSOB* VRAAGT DE Merk VEREENIGDE DROGERS De Spaarzaamste! De Beste! .JU Van links naar rechts: Wauters, Bonduel, Vervaecke, Sylv. Maei, gekiekt te Cap. CONSCIENCESTRAAT, 20-22. KORTRljK Telefoon 111 en 1283 VOOR IEPER POPERINGE en OMLIGGENDE

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 6